Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2012 άνεργου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι , ο μπαμπάς μου είναι 67 ετών , έχει καταθέσει τέλη του 2010 τα χαρτιά του για σύνταξη την οποία δεν έχει πάρει ακόμα (έκαναν ένα λάθος με τα χαρτιά του από το ξενοδοχείο που εργαζόταν και μπλέχτηκε το θέμα ) . Οπότε έχει μηδενικό εισόδημα .Στην κατοχή του ένα σπίτι 120τμ γύρω στα 6.500€ και ένα αυτοκίνητο 1.358cc 2.600€ και έχει 4.000€ περίπου αποδείξεις και του βγαίνει φόρος πάνω από 2.500€ .

Το βασικό μου ερώτημα είναι θεωρείται συνταξιούχος εφόσον έχει καταθέσει τα χαρτιά του για σύνταξη και ας μην την έχει πάρει ακόμα , ώστε να πάει στο 9.000€ αφορολόγητο ?

Το επόμενο έχει να κάνει με την ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου , τα τρία τελευταία έτη που εργαζόταν δήλωνε εισόδημα περίπου 13.000€ το χρόνο με τα ίδια περιουσιακά στοιχεία . Εγώ μπορώ να του βάλω στην ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου το ποσό που χρειάζεται ώστε να μην πληρώσει καθόλου φόρο ή υπάρχει περιορισμός σε αυτό ?

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω σε φοροτεχνικά θέματα και οι εποχές είναι δύσκολες για λάθη γιατί κοστίζουν ακριβά (εργάζομαι σε εταιρεία ως βοηθός λογιστή αλλά φορολογικές δηλώσεις κάνω μόνο της οικογένειας μου και μερικών συναδέλφων και φίλων χωρίς ιδιαιτερότητες ).

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσε κάποιος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Με εκτίμηση Στέλλα

αν και δε γράφεις πολλες λεπτομέρειες...

και συνταξιούχο να τον βάλεις, αφορολόγητο θα έχει 5000 διότι τα τεκμήριά του από αυτά που γράφεις είναι > 9000...άρα θα του βγει φόρος συν προκαταβολή..

κάνε ανάλωση αφού πρώτα διαβάσεις το πως γίνεται...

Αν δεν εμφανίζει εισόδημα από συντάξεις (τουλάχιστον έτσι γινόταν πέρισυ) δεν αφήνει το taxisnet να προχωρήσει η δήλωση με κλικαρισμένο τον κωδικό 013.

Θέλεις σίγουρα ανάλωση για να μηδενίσεις το φόρο.

Προσοχή όμως πρέπει να υπολογίσεις το εισόδημα του 2011 ώστε να συμπληρώσεις και ποσό αποδείξεων στον κωδικό 049 γιατί σε τυχόν συμπληρωματική για να δηλωθεί το εισόδημα από σύνταξη που αφορά το 2011 πρέπει να έχεις ήδη συμπεριλάβει τις αποδείξεις που απαιτούνται στην αρχική εμπρόθεσμη δήλωση γιατί στη συμπληρωματική δε θα γίνουν δεκτές επιπλέον αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη αλεξης

ξερει κανεις να μου πει τι θα πληρωσω για αυτοκινητο 1600 κυβικων του 1998,χωρις εισοδημα το 2011 και αγαμος και κατω των 30 και τι αποδειξεις πρεπει να προσκομισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις να μου πει τι θα πληρωσω για αυτοκινητο 1600 κυβικων του 1998,χωρις εισοδημα το 2011 και αγαμος και κατω των 30 και τι αποδειξεις πρεπει να προσκομισω?

Σπίτι? δικό σου, ιδιοκατοίκηση,ενοίκιο ή φιλοξενία???????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη αλεξης

Σπίτι? δικό σου, ιδιοκατοίκηση,ενοίκιο ή φιλοξενία???????

στο σπιτι των δικων μου μένω το οποιο ειναι στο ονομα του αδερφου μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη αλεξης

στο σπιτι των δικων μου μένω το οποιο ειναι στο ονομα του αδερφου μου

Εφόσον είσαι κάτω των 30 ετών και φιλοξενούμενος, προσκομίζοντας αποδείξεις 1550,00 ευρώ ο φόρος είναι μηδενικός.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου! :rolleyes:

Αν μπορείς να μου πεις ηλεκτρονικά που συμπληρώνω για τις αποδείξεις ότι έχω κτλ και για το σπίτι ότι είμαι φιλοξενούμενος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη αλεξης

Εφόσον είσαι κάτω των 30 ετών και φιλοξενούμενος, προσκομίζοντας αποδείξεις 1550,00 ευρώ ο φόρος είναι μηδενικός.

Ελπίζω να έλαβες υπόψην και τα παραπάνω σχετικά με το αυτοκίνητο,έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τζαμπας ζει. Και κανει τη δηλωση του μεσω taxheaven :)

στον 049 οι αποδειξεις. αντε για να μη με πεις κακο

Τι καλόόόός!Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογούμενη άνω των 30,με 3000,00 ετήσιο εισόδημα,ενοίκιο 1200,00ε και σπίτι με ψιλή κυριότητα είναι υποχρεωμένη να υποβάλει φέτος δήλωση?μέχρι κ πέρσι έκανε Υπ.δήλωση στην ΔΟΥ οτι δεν έχει εισοδήματα άνω των 3000,00...φέτος είναι υποχρεωμένη ή μπορει κ φέτος να κάνει το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογούμενη άνω των 30,με 3000,00 ετήσιο εισόδημα,ενοίκιο 1200,00ε και σπίτι με ψιλή κυριότητα είναι υποχρεωμένη να υποβάλει φέτος δήλωση?μέχρι κ πέρσι έκανε Υπ.δήλωση στην ΔΟΥ οτι δεν έχει εισοδήματα άνω των 3000,00...φέτος είναι υποχρεωμένη ή μπορει κ φέτος να κάνει το ίδιο?

Καλησπέρα

Αν είναι άγαμη και οι αντικειμενικές δαπάνες από την χρήση της μισθωμένης κατοικίας είναι πάνω από 2000,00€, είναι υποχρεωμένη σε δήλωση.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνει ενοίκιο άρα έχει τη χρήση κάποιου σπιτιού το οποίο βγάζει τεκμήριο...νομίζω πως έχει διότι λογικά θα ξεπεράσεις το ποσό των 5000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνει ενοίκιο άρα έχει τη χρήση κάποιου σπιτιού το οποίο βγάζει τεκμήριο...νομίζω πως έχει διότι λογικά θα ξεπεράσεις το ποσό των 5000...

Καλησπέρα Δημήτρη.

Το timing είναι πάντως ... φοβερό !!!

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα μόνο απο ακίνητα 6.158, κάτω απο 30 χρονών και η εκαθάρριση εκτός απο το χαρτόσημο υπολογίζει και φόρο και προκαταβολή...

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα μόνο απο ακίνητα 6.158, κάτω απο 30 χρονών και η εκαθάρριση εκτός απο το χαρτόσημο υπολογίζει και φόρο και προκαταβολή...

Γιατί?

Γι' αυτό ....

Άρθρο 9 2238/1994

7. Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αν είναι άγαμη και οι αντικειμενικές δαπάνες από την χρήση της μισθωμένης κατοικίας είναι πάνω από 2000,00€, είναι υποχρεωμένη σε δήλωση.

Καλό απόγευμα

Καλησπέρα Μπαμπη...

Αγαμη είναι κ το σπιτι που νοικίαζει δεν υπερβαίνει τα 1600 η αντικ.δαπάνη του-γκαρσονίερα είναι-..

Αρα εφόσον οι αντικ.δαπανες δεν υπερβαινουν τα 5000ε δεν είναι υποχρεωμένη έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνει ενοίκιο άρα έχει τη χρήση κάποιου σπιτιού το οποίο βγάζει τεκμήριο...νομίζω πως έχει διότι λογικά θα ξεπεράσεις το ποσό των 5000...

Δημητρη καλησπέρα,όχι δεν ξεπερνουν οι ανικειμενικες δαπάνες τα 5000,το σπίτι για το οποίο έχει την ψιλή κυριότητα δεν επηρεάζει την δήλωση έτσι?πέρα από το ε9..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μπαμπη...

Αγαμη είναι κ το σπιτι που νοικίαζει δεν υπερβαίνει τα 1600 η αντικ.δαπάνη του-γκαρσονίερα είναι-..

Αρα εφόσον οι αντικ.δαπανες δεν υπερβαινουν τα 5000ε δεν είναι υποχρεωμένη έτσι?

Καλημέρα συναδέλφισσα

Ναι εφόσον τα τεκμήρια κάτω από 5000,00 δεν υποχρεούται.

Προφανώς και μιλάτε για εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες ...

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη καλησπέρα,όχι δεν ξεπερνουν οι ανικειμενικες δαπάνες τα 5000,το σπίτι για το οποίο έχει την ψιλή κυριότητα δεν επηρεάζει την δήλωση έτσι?πέρα από το ε9..

καλημέρα ελένη..

επηρεάζει μόνο αν έχει τη χρήση...άλλο το ε9...κατά τα άλλα ότι σου είπε ο αγαπητός συνάδελφος μπάμπης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα ελένη..

επηρεάζει μόνο αν έχει τη χρήση...άλλο το ε9...κατά τα άλλα ότι σου είπε ο αγαπητός συνάδελφος μπάμπης..

σευχαριστς πολυ..καλη δουλιτσα!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημήτρης

Άνεργος χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ, άνω των 25, φιλοξενούμενος από γονείς, χωρίς περιουσιακά στοιχεία στο όνομά του, υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνεργος χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ, άνω των 25, φιλοξενούμενος από γονείς, χωρίς περιουσιακά στοιχεία στο όνομά του, υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση; Ευχαριστώ.

"Λόγω της μείωσης του αφορολόγητου ορίου της κλίμακας φορολογίας εισοδήματος στο ποσό των

5.000 ευρώ προκύπτει ότι εξαιρείται και δεν έχει υποχρέωση να υποβάλλει δήλωση το φυσικό πρόσωπο

που το εισόδημά του είναι μέχρι 5.000 ευρώ και προκύπτει αποκλειστικά και μόνο με βάση τις αντικει-

μενικές δαπάνες και υπηρεσίες του άρθρου 16 του Κ.Φ.Ε. , όπως κατοικίες, αυτοκίνητα Ι.Χ, ιδιωτικά σχο-

λεία, οικιακούς βοηθούς, σκάφη αναψυχής, αεροσκάφη κ.λ.π.

Σημειώνεται ότι για τον υπολογισμό του ποσού των 5.000 ευρώ λαμβάνεται υπόψη και η ελάχιστη ετή-

σια αντικειμενική δαπάνη των 3.000 ευρώ για τον άγαμο και 5.000 ευρώ για τους συζύγους που υπο-

βάλλουν κοινή δήλωση, το οποίο υπολογίζεται κατα το ήμισυ για τον κάθε σύζυγο."

Άρα, αν είναι όλα όπως τα γράφεις, δεν υποχρεούσαι να υποβάλλεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεργος, χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ, ο οποίος κατοικεί σε κατοικία παραχωρούμενη από τον πατέρα του και συζεί, οπότε τον συντηρεί η φίλη του (χωρίς να φαίνεται στη δήλωσή της) υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης επειδή συντηρεί κατοικία.

Το μόνο του εισόδημα είναι τεκμαρτό και βγαίνει να πληρώσει φόρο πάνω από 600 ευρώ.

Πως μπορεί να τη γλυτώσει; Ως άνεργος δεν έχει κάποια απαλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...