Προς το περιεχόμενο

Τροποιητική σε Ε1 2012 Πιστωτική, έχει πρόστιμο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως ρε κοπέλια....εγω σκέφτομαι πως να αποφύγω να στείλω δηλώσεις μπας και παρατείνω για τους πελάτες μου την πληρωμή του φετινού επώδυνου εκκαθαριστικού.....και κάποιοι "τσακιστήκατε" να στείλετε???

εντυπωσιάζομαι!!

μενω speechless ....που λενε και στο χωριο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διάβασες τι έγραψα...είναι πιστωτική...οπότε θα πάρει χρήματα...καμία απάντηση για το πρόστιμο; Μπορώ να κάνω τροποποίηση χωρίς πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχεις πρόστιμο , την υποβάλεις χειρόγραφα στην ΔΟY .

Απλά να έχεις μαζί σου τα αποδεικτικά της ηλεκτρονικής υποβολής ( ε1 , επιτυχής καταχώρηση κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απροκάλυπτα δεν έχεις πρόστιμο . Και τούτο διότι την έχεις υποβάλει καρά εμπρόθεσμα . Επίσης και χρεωστική να έβγαινε πάλι δεν θα είχες πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής , αλλά μόνο νέας εκκαθάρισης .

Ελπίζω να βοήθησα .

Μην αγχώνεσαι λοιπόν .

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκεί το Ε1 για να κάνω την τροποποίηση ή θα πρέπει υποχρεωτικά να περιμένω και την εκκαθάριση με το ΕΛΤΑ;

Κοίτα πως έχει το θέμα .

Ενέργειες .

1. Υποβάλεις την τροποποιητική στην ΔΟY του φορολογούμενου, δεν χρειάζετε να περιμένεις την λάθος εκκαθάριση .

2. Ο, η υπάλληλος καταχωρεί την δήλωση στο σύστημα, παίρνεις αντίγραφο και περιμένεις . Μη ψαρώσεις αν σου πούν "ότι θα πρέπει να περιμένεις την εκκαθάριση" , θα επιμείνεις να την παραλάβουν γιατί είναι υποχρεωμένοι.

3. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες όμως να σου έρθει απο το taxis η λάθος εκκαθάριση . Μη μασήσεις , θα σου έρθει η σωστή εκκαθάριση απο την ΔΟY σε μηχανογραφημένο έντυπο χρώματος κόκκινου.

Ελπίζω να σε κάλυψα .

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πως έχει το θέμα .

Ενέργειες .

1. Υποβάλεις την τροποποιητική στην ΔΟY του φορολογούμενου, δεν χρειάζετε να περιμένεις την λάθος εκκαθάριση .

2. Ο, η υπάλληλος καταχωρεί την δήλωση στο σύστημα, παίρνεις αντίγραφο και περιμένεις . Μη ψαρώσεις αν σου πούν "ότι θα πρέπει να περιμένεις την εκκαθάριση" , θα επιμείνεις να την παραλάβουν γιατί είναι υποχρεωμένοι.

3. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες όμως να σου έρθει απο το taxis η λάθος εκκαθάριση . Μη μασήσεις , θα σου έρθει η σωστή εκκαθάριση απο την ΔΟY σε μηχανογραφημένο έντυπο χρώματος κόκκινου.

Ελπίζω να σε κάλυψα .

Μιχάλης

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μαζί σου θα έχεις εκτυπωμένο το Ε1 που φαίνεται και ο αριθμός επιτυχείς καταχώρησεις , και όλα τα παραστατικά που την στοιχειοθετούν .Δηλαδή βεβαίωση αποδοχών , αποδείξεις ενοικίων ( αν μένει στο νοίκι)κλπ , διότι ουσιαστικά με την τροποποιητική που θα κάνειςέίναι σαν να την υποβάλεις από την αρχή.

Πιστεύω πως έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα, όπως και αποδείξεις δαπανών φυσικά....

Δεν χρειάζονται , αλλά δεν είναι κακό και να τις έχεις. Προσοχή η τροποιητική θα έχει συμπληρωμένο μόνο τους κωδικούς που έχουν μεταβολή και τίποτε άλλο . Αλλά σου λέω να έχεις μαζί σου και όλα τα παραστστικά της αρχικής , μήπως και πέσεις σε κάποιον υπάλληλο ο οποίος ............... το πιασες το υπονοούμενο και φας πόρτα , δηλαδή να μη σου κάνει δεκτή την τροποποιητική .

Αυτά .

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Ευχαριστώ κι εγώ... πρέπει να πάω αύριο γιατί από λάθος δεν έβαλα αποδείξεις στον κωδικό 049...τι μπούφος είμαι γμτ, τόσο τρέξιμο που έχουμε, κάποιοι το κάνουμε ακόμη περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που ο 049 δεν δεχεται τροποποιηση. κλαψ σνιφ

Καλησπέρα

Μην κλαίτε, με την εμπρόθεσμη δήλωση ακόμη κι αν είναι συμπληρωματική γίνεται.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελπίζω συνάδελφε Χάρυ! Θα σας πω αύριο! Κι αν μου κάνουν μαγκιές θα τους πω πως με την εμπρόθεσμη δήλωση ακόμη κι αν είναι συμπληρωματική γίνεται. Αλλά που το λέει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ! Πήγε σήμερα η συνάδελφός μου και μας ζήτησαν εμπρόθεσμα να πάμε τις αποδείξεις,τις βεβαιώσεις αποδοχών και μια εξουσιοδότηση από τον πελάτη για να γίνει η διόρθωση. Τώρα θα εκτεθώ στον πελάτη, θα σκεφτεί πόσο άσχετος είμαι, από την άλλη δεν έχω άλλη επιλογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη georgia019

Δηλαδή Σπυρο μπορουμε με εμπροθεσμη συμπληρωματικη δήλωση να προσθεσουμε στον 049? την δεχονται ?

γιατι αν ειναι ετσι με βγαζεις απο ενα αγχος , κατεθεσα μια πιστωτικη δηλωση και μετα ο πελατης μου παρουσιασε(απο δικη του παραλειψει να μην πω) ακομη μια βεβαιωση αποδοχων με αποτελεσμα να υπαρχει τωρα προστιμο απο λιγοτερες αποδειξεις. Αρα με συμπληρωματικη γλυτώνει το προστιμο των 200 ευρω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...