Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαξε οντως η ασφαλιση συγγενικων προσωπων?


lilians

Ερώτηση

εχω περιπτωση συγγενικου προσωπου που απο βαρεα πηγαινει στα μικτα. σε ερωτηση μου προς το ικα πως θα εχω 2 ειδικες κατηγοριες, μου απαντησαν οτι πλεον η εκπτωση του συγγενικου προσωπου δεν ισχυει. ειναι οντως ετσι? κι αν ναι, ισχυει ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

Υπάρχει επίσης κωδικοποιημένος στον κόμβο ο α.ν. 1846/1951

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ? ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ?

????????

 

 

 

....είστε πολύ καλός άνθρωπος με μεγαλη υπομονή...

είστε σίγουρος οτι κάνετε την σωστή δουλειά?

μήπως θηριοδαμαστής θα σας ταίριαζε περισσότερο? (οχι ότι διαφέρει πολύ απο την δουλειά σας...)

 

άλλη φορά να μην κάνετε κωδικοποίηση των νόμων, να βγάζετε μίνι περίληψη για να διευκολυνόμαστε

ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ?????????? ΓΚΡΡΡΡΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την εγκύκλιο  11/13.02.2013 του ΙΚΑ την είδατε;

 

καλεί όσους έχουν ασφαλισμένα μέλη οικογένειας να , 

πληρώσουν αναδρομικά από 5/2012, την διαφορά΄των εισφορών που προκύπτει από την εξομοίωσή τους,

ασφαλιστικά με τους υπόλοιπους εργαζόμενους,  χωρίς προσαυξήσεις μέχρι 13.09.2013, 

 

τελικά , μας την φέρανε , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρουν πώς να μαζέψουν λεφτά και τα ζητάνε τώρα αναδρομικά??? Άντε να το πεις στους πελάτες αυτό...όλα τέλεια σ'αυτόν τον τόπο....μπράβο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα ήταν γνωστό από τον 04/2012

 

Καλό ήταν να έχετε σχετικά ενημερώσει τους πελάτες σας.

 

Εγώ το είχα κάνει και ασφάλιζα από 01/05/2012 με πκ101 κατόπιν συνεννόησης με τους εργοδότες.

 

Βέβαια για κακή μου τύχη ο ένας πέρασε έλεγχο (για να μπεί σε ρύθμιση) και το ΙΚΑ "διόρθωσε" τις ΑΠΔ, άλλαξε το πκ101 και υπολόγισε με τα μειωμένα και ειδική περίπτωση.

 

Τώρα ας καθίσουν πάλι να τα ξαναδιορθώσουν να τα γυρίσουν όπως τα είχα εγώ κι ας τον καλέσουν ως τον Σεπτέμβριο να πληρώσει τη διαφορά.

 

Αλλωστε όπως λέει η σχετική απόφαση 11/2013

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_11_2013.pdf

 

Α) Για τις οριστικοποιημένες εγγραφές, θα διενεργείται, από το αρμόδιο
Υποκατάστημα Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. έδρας του εργοδότη, Μετατροπή Στοιχείων
Ασφάλισης στην ασφαλιστική ιστορία των εν λόγω προσώπων, μέσω της
διαδικασίας Ελέγχου Εργοδοτών ( Έλεγχος Κοινών Επιχειρήσεων -
Ουσιαστικός Έλεγχος ), χωρίς την επιβολή κυρώσεων ( σύνταξη Π.Ε.Π.Ε.Ε.)
Στην συνέχεια θα εκδίδεται Μηχανογραφική Πράξη Επιβολής Εισφορών
(Π.Ε.Ε.) για τη χρέωση των αντίστοιχων εισφορών, με υποχρεωτική
καταχώρηση στο πεδίο «ημερομηνία έναρξης Π.Τ » η 01-10-2013 και θα
επιδίδεται άμεσα στον εργοδότη.

 

Από τις ελάχιστες φορές που όσοι εφάρμοσαν διάταξη νόμου αντί να περιμένουν να το πεί ο Ροβέρτος δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Το ερώτημα που τίθεται πλέον είναι αν και από πότε θα δικαιούνται και επιδόματος ανεργίας εφ΄όσον απολυθούν δεδομένου ότι πλέον πληρώνουν και γι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Θελω να ρωτησω:

Οι συγγενεις α-β βαθμου θα μπορουν πλεον να ασφαλιζονται και με λιγοτερες ημερες τον μηνα ή υποχρεωτικα πληρης ασφαλιση (δηλαδη 25 ημερες)???

Το ρωταω γιατι η εγκυκλιος του ΙΚΑ λεει οτι εκτος απο τις μεταβολες των ποσοστων τα υπολοιπα μενουν ως εχουν. Αλλα απο την στιγμη που συμφωνα και με την αιτιολογικη λεει οτι και τα προσωπα αυτα θα αντιμετωπιζονται πλεον σαν τους υπολοιπους εργαζομενους, γιατι να μην μπορουν να ασφαλιστουν 5 ημερες τον μηνα για παραδειγμα???

Τι λετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι. Θελω να ρωτησω:

Οι συγγενεις α-β βαθμου θα μπορουν πλεον να ασφαλιζονται και με λιγοτερες ημερες τον μηνα ή υποχρεωτικα πληρης ασφαλιση (δηλαδη 25 ημερες)???

Το ρωταω γιατι η εγκυκλιος του ΙΚΑ λεει οτι εκτος απο τις μεταβολες των ποσοστων τα υπολοιπα μενουν ως εχουν. Αλλα απο την στιγμη που συμφωνα και με την αιτιολογικη λεει οτι και τα προσωπα αυτα θα αντιμετωπιζονται πλεον σαν τους υπολοιπους εργαζομενους, γιατι να μην μπορουν να ασφαλιστουν 5 ημερες τον μηνα για παραδειγμα???

Τι λετε???

 

Καλησπέρα

Δείτε αν θέλετε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Δείτε αν θέλετε εδώ.

Δικιο εχετε, συφωνα με τον νομο ετσι ειναι.

Παντως κατα την γνωμη μου αφου τους βαλανε κανονικο ασφαλιστρο μιας και τους προσομοιαζουν πλεον σαν ολους τους ασφαλισμενους με εξαρτημενη συμβαση εργασιας, πρεπει να αλλαξει και το σημειο του νομου για τις ημερες ασφαλισης, γιατι ειναι λιγο αδικο να δουλευει καποιος 15 ημερες τον μηνα π.χ. και να πληρωνει 25...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μιας και πλησιαζουν και τα ε7 και θα δώσουμε και βεβαιώσεις, τι θα βαλουμε, τις μειωμενες κρατησεις(154) ή τις κανονικες (101). Το ρωτάω για όσους (συμπεριλαμβανομαι και εγω) υπολογιζαν με 154 για όλο το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κρατήσεις του 2012 και το πακέτο που χρησιμοποίησες είναι δεδομένο και δεν θα το αλλάξεις εκ των υστέρων.Οι διαφορές θα πληρωθούν εντός του 2013.Θα πρέπει να βρούμε τρόπο να τις εμφανίσουμε αφαιρετικά(κατά το ποσόν που βαρύνει τον εργαζόμενο) από τις πληρωτέες αποδοχές  του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικιο εχετε, συφωνα με τον νομο ετσι ειναι.

Παντως κατα την γνωμη μου αφου τους βαλανε κανονικο ασφαλιστρο μιας και τους προσομοιαζουν πλεον σαν ολους τους ασφαλισμενους με εξαρτημενη συμβαση εργασιας, πρεπει να αλλαξει και το σημειο του νομου για τις ημερες ασφαλισης, γιατι ειναι λιγο αδικο να δουλευει καποιος 15 ημερες τον μηνα π.χ. και να πληρωνει 25...

Αυτο για την μερικη απασχοληση επειδη με ενδιαφερει και εμενα και επιπροσθετως,συμφωνω ως προς την λογικη τοποθετηση του ανωτερω συναδελφου, ακουσε κανεις κατι, αν το εχουν διευκρινησει? μηπως  απασχολησε και καποιον αλλον και  ασχοληθηκε περισοοτερο και τελικα βρηκε καποια ακρη... με το ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να σχολιάσω την πράξη επιβολής εισφορών(ΠΕΕ),που στέλνει το ΙΚΑ,

για τις διαφορές στις ασφαλιστικές εισφορές συγγενικών προσώπων, σύμφωνα με την εγκύκλιο 11/2013.

 

Είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο.... (τυποποιημένη βέβαια θα μου πείτε),

(Επειδή από τον έλεγχο που διενεργήθηκε-προκύπτουν διαφορες-επιβάλλουμε- και προσέξτε,  ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΠΡΟΣΘΕΤΩΝ ΤΕΛΩΝ,και ένα κατεβατό από απειλές για αναγκαστικά μέτρα για την είσπραξη των εισφορών που καταλογίστικαν.     

 

πουθενά δεν λέει,πως μπορούν να πληρωθούν εως το Σεπτέμβρη χωρίς προσαυξήσεις,

και φυσικά από πουθενά δεν προκύπτει το απαράδεκτο ιστορικό αυτής της γελοιότητας.

 

Το ΙΚΑ νύπτει τας χείρας του,και εμείς απολογούμενοι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ζήτησαν απο το ΙΚΑ να υποβάλλω δελτίο μεταβολής ασφάλισης. Προκύπτει αυτό απο την εγκύκλιο ή θα πρέπει μόνοι τους να κάνουν τις διορθώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ζήτησαν απο το ΙΚΑ να υποβάλλω δελτίο μεταβολής ασφάλισης. Προκύπτει αυτό απο την εγκύκλιο ή θα πρέπει μόνοι τους να κάνουν τις διορθώσεις ?

Ο εργοδοτης κανει μονο γνωστοποιηση, τα υπολοιπα τα κανει η υπηρεσια

Δεν προβλεπεται να υποβληθουν δελτια μεταβολης.

Εγκ ΙΚΑ11/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε την εγγυκλειο του ΙΚΑ με αριθμό ΑΔΑ: ΒΕΥ84691ΩΓ-ΖΘ6, όπου αναφέρει ρητά ότι έχουν καταργηθεί οι μειωμένες εισφορές για τα συγγενικά πρόσωπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κανείς που να έχει περίπτωση ασφαλισμένου σε συγγενή 2ου βαθμού, και παράλληλα ενταγμένο σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ? Ο ΟΑΕΔ καλύπτει αυτές τις διαφορές που προκύπτουν τώρα (πληρωτέες μέχρι 30/09/2013)? Φυσιολογικά, εφόσον αλλάζουν τα ποσοστά εισφορών από 01/05/2012, αλλάζει το ποσό των εισφορών, αλλά το ποσοστό που κάλυπτε ο ΟΑΕΔ (από 01/05/2012 και μετά), λόγω επιδότησης εργοδότη, παραμένει το ίδιο. Θα κλιθούν εργοδότες αυτών των περιπτώσεων να πληρώσουν διαφορές εισφορών στο ΙΚΑ, κι ας δικαιούνται επιδότηση από τον ΟΑΕΔ (ανάλογα με το ποσοστό του ο καθένας) για εκείνη την περίοδο? Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ ας τοποθετηθεί. Από το ΙΚΑ μου λένε ότι τα χρήματα τα οφείλει ο εργοδότης, και ότι περιμένουν έγγραφη απάντηση από τον ΟΑΕΔ γι' αυτές τις περιπτώσεις, και από τον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κανείς που να έχει περίπτωση ασφαλισμένου σε συγγενή 2ου βαθμού, και παράλληλα ενταγμένο σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ? Ο ΟΑΕΔ καλύπτει αυτές τις διαφορές που προκύπτουν τώρα (πληρωτέες μέχρι 30/09/2013)? Φυσιολογικά, εφόσον αλλάζουν τα ποσοστά εισφορών από 01/05/2012, αλλάζει το ποσό των εισφορών, αλλά το ποσοστό που κάλυπτε ο ΟΑΕΔ (από 01/05/2012 και μετά), λόγω επιδότησης εργοδότη, παραμένει το ίδιο. Θα κλιθούν εργοδότες αυτών των περιπτώσεων να πληρώσουν διαφορές εισφορών στο ΙΚΑ, κι ας δικαιούνται επιδότηση από τον ΟΑΕΔ (ανάλογα με το ποσοστό του ο καθένας) για εκείνη την περίοδο? Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ ας τοποθετηθεί. Από το ΙΚΑ μου λένε ότι τα χρήματα τα οφείλει ο εργοδότης, και ότι περιμένουν έγγραφη απάντηση από τον ΟΑΕΔ γι' αυτές τις περιπτώσεις, και από τον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν τίποτα.

Κανονικά σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΙΚΑ απλώς γνωστοποιείς και το ΙΚΑ αναλαμβάνει να βγάλει τις διαφορες εισφορών που πρέπει να πληρώσεις και να πας αντίγραφο στον ΟΑΕΔ. Στην πράξη ο υπάλληλος του ΙΚΑ που θα το αναλάβει πρέπει να σου ξανακάνει τις ΑΠΔ λαμβάνοντας υπόψιν το νέο ποσοστό ασφαλίστρων που πρέπει να εφαρμόσει επί των αποδοχών για να βγάλει τη νέα επιχορήγηση του ΟΑΕΔ (εκτός αν είναι πρόγραμμα πτυχιούχων οπότε είναι συγκεκριμένο ποσό ανά ημέρα που δεν αλλάζει), δηλαδή πρέπει να ξέρει πως ακριβώς λειτουργεί το πρόγραμμα ΝΘΕ. Επίσης να μην ξεχάσει την αλλαγή στις εισφορές που έγινε τον Νοέμβριο του 2012. Σε δική μου ανάλογη περίπτωση φυσικά δήλωσαν αδυναμία και ζήτησαν νέες ΑΠΔ σε δισκέτα/CD τις οποίες θα παραλάβει αφού απο τα κεντρικά διαγράψουν λέει τις αρχικές ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...