Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαξε οντως η ασφαλιση συγγενικων προσωπων?


lilians

Ερώτηση

εχω περιπτωση συγγενικου προσωπου που απο βαρεα πηγαινει στα μικτα. σε ερωτηση μου προς το ικα πως θα εχω 2 ειδικες κατηγοριες, μου απαντησαν οτι πλεον η εκπτωση του συγγενικου προσωπου δεν ισχυει. ειναι οντως ετσι? κι αν ναι, ισχυει ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έφτασε η στιγμή γαι τις ΑΠΔ και μόλις επικοινώνησα με το ΙΚΑ. Ο προϊστάμενος μου ανέφερε ότι παρόλο που έχει βγεί ο νόμος αυτοί δεν έχουν επίσημη πληροφόρηση. Μου είπε ότι πρέπει να στείλω τις ΑΠΔ με τις μειωμένες εισφορές και στην εγκύκλιο που περιμένουν θα αναφέρει τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για τις εισφορές απόι τις 14/4. (πχ. υποβολή διορθωτικής ΑΠΔ).

Μάλλον έτσι θα προχωρήσω γιατί όσο και να ψάχνουμε άκρη δεν πρόκειται να βρούμε. Θυμάστε και με τα ΒΑΕ τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΔ συνάδελφοι με τι πακέτο στείλατε τελικά σε συγγενικό πρόσωπο?

Καλημέρα

Εγώ για ΜΙΚΤΑ-ΤΕΑΜ, έστειλα με ΠΚ 0154 και ειδική περίπτωση ασφάλισης 08.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τον Μάιο τον έχω τρέξει με τα αυξημένα - και τον Ιούνιο το ίδιο.

Τι !$@$%@#$ να κάνω τώρα πριν λήξει η ΑΠΔ δεν ξέρω. Μάλλον θα το αφήσω για λίγες μέρες και βλέπουμε....

καλά στο ΙΚΑ ζουν με τις εγκυκλίους τους (δεν υπάρχουν οι νόμοι) οπότε μπορεί μέχρι του χρόνου να δίνουμε με το μειωμένο και μετά να μας βάλουν και πρόστιμο χεχεχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συνεχίζω να στέλνω κανονικά με ειδική περίπτωση 8 και πακέτο 154.Αν βγει εγκύκλιος θα το αλλάξω.Σιγά μην κάτσω να σκάω τώρα και γι'αυτό!Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συνεχίζω να στέλνω κανονικά με ειδική περίπτωση 8 και πακέτο 154.Αν βγει εγκύκλιος θα το αλλάξω.Σιγά μην κάτσω να σκάω τώρα και γι'αυτό!Καλή συνέχεια!

ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΙΑ 8/154 ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 12,22+21,43= 33,65 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΙΑ 8/154 ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 12,22+21,43= 33,65 ???

Καλησπέρα

Με τη λογική ότι εξακολουθούμε να υπολογίζουμε μειωμένες εισφορές με αυτό το πακέτο και ειδική περίπτωση, ναι ισχύουν

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Γειά σςς, θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση:

Απασχολώ τον αδερφό μου από το 2003 στο κατάστημα μου (επισιτιστικό),

όμως μόνο τα τελευταία έτη (από το 2008) είναι ασφαλισμένος.

Τα υπόλοιπα χρόνια ήταν παράνομα ανασφάλιστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σςς, θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση:

Απασχολώ τον αδερφό μου από το 2003 στο κατάστημα μου (επισιτιστικό),

όμως μόνο τα τελευταία έτη (από το 2008) είναι ασφαλισμένος.

Τα υπόλοιπα χρόνια ήταν παράνομα ανασφάλιστος?

Καλησπέρα

Η ασφάλιση συγγενικών προσώπων α΄ και β΄ βαθμού συγγένειας είναι μεν υποχρεωτική αλλά το ΙΚΑ δεν την επιβάλλει αυτοδίκαια (δείτε αν θέλετε και την εγκύκλιο 93 του 1996).

Έτσι δεν έχετε -είχατε- υποχρέωση, σε συγγενικό μέλος που εργάζεται στην ατομική σας επιχείρηση (α’ ή β’ βαθμού) να το ασφαλίσετε.

Εσείς όμως ή ο εργαζόμενος, μπορείτε -μπορούσατε και τα κάνατε κάποια στιγμή- να ζητήσετε εγγράφως την έναρξη και τη λήξη της ασφάλισης.

Ως εκ τούτου, δεν ήταν παράνομη η μη ασφάλισή του.

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα μετα απο επικοινωνια με το ΙΚΑ σημερα, μου ειπαν οτι ακομα ισχυουν τα παλια, εχετε εσεις καμια αλλη πληροφορηση γιατι εχουν περασει αρκετοι μηνες, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα μετα απο επικοινωνια με το ΙΚΑ σημερα, μου ειπαν οτι ακομα ισχυουν τα παλια, εχετε εσεις καμια αλλη πληροφορηση γιατι εχουν περασει αρκετοι μηνες, ευχαριστω

Καλησπέρα

Αν δε βγει "γενικό έγγραφο ΙΚΑ" ... ο νόμος ... δεν ισχύει ... :D

Πράξτε κατά το δοκούν ... και ο Θεός βοηθός ...

Καλό μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έγω έχω κάνει την αλλαγή από 01/05....

Στο τέλος θα φάω και πρόστιμο χαχαχαχα.... (Ανακριβή ΑΠΔ!!)

Αυτά είναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Ε ρε Ελλαδάρα πάμε γερά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως για να γίνεται κίνηση αλλαγής των εισφορών υπέρ ΟΕΚ ΟΕΕ σήμερα ... πρέπει να κοντεύει και αυτό το θέμα ...

Ήταν μεταγενέστερο ...

Θα έρθει και η σειρά του ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έγω έχω κάνει την αλλαγή από 01/05....

Στο τέλος θα φάω και πρόστιμο χαχαχαχα.... (Ανακριβή ΑΠΔ!!)

Αυτά είναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Ε ρε Ελλαδάρα πάμε γερά!!!

Κι εγώ τα ίδια.

Τους τα εξήγησα βέβαια και συμφώνησαν κι εκείνοι και τους τα ξαναλέω κάπου κάπου για να μην τα "ξεχνάνε" ή μη βρεθεί κανένας καλός συνάδελφος και τους πεί ότι την πάτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια από τα ίδια αλλαγή στο πακέτο , άντε να δούμε τι θα γίνει

το πολύ πολύ να φάμε το πακέτο στο κεφάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ ακολούθησα τον νόμο τον Μάιο και έκανα υπολογισμούς με πακέτο 101. Πληρώθηκαν κανονικά οι εισφορες με 101.

Δεν είχα επικοινωνήσει με το ΙΚΑ, γιατί θεώρησα ότι εφόσον βγήκε νόμος τότε για ποιο λόγο να το ρωτήσω;;

Βλέπω το forum και κάποιοι συνάλδεφοι έγραφαν ότι πρέπει να περιμένουμε εγκύκλιο του ΙΚΑ.

Ρωτάω λοιπόν το ΙΚΑ τον Ιούλιο (γιατί έπρεπε να στείλουμε και ΑΠΔ) και μου είπαν ότι δεν τους έχει έρθει εγκύκλιος

και να στείλω την ΑΠΔ με το 154 πακέτο, όπως και πριν και να πληρώνω τις εισφορές όπως και πριν, διότι

εκείνοι δεν έχουν επίσημη ενημέρωση και άρα δεν ισχύει ακόμα η διάταξη αυτή του καινούριου νόμου.

Έτσι λοιπόν άλλαξα πάλι το ΚΠΚ και υπολόγιζα με 154 από τον Ιούνιο έως και Αύγουστο.

Μετά ξαναρώτησα (5/10/12) και μου είπαν ότι δεν τους έχει έρθει ακόμα εγκύκλιος αλλά να αλλάξω το ΚΠΚ

και να βάζω 101, διότι έχει ψηφιστεί ο νόμος και μπορεί να μην έχουν πληροφόρηση αλλά από την άλλη ο νόμος είναι νόμος!

Μου είπαν να υπολογίσω αναδρομικά...

και ρωτάω 1) αν υπολογίσω αναδρομικά πώς θα συμβαδίζει το ΚΠΚ Ιούλιου - Σεπτεμβρίου με τις εισφορές αφού έχουν πληρωθεί λιγότερες;

Δηλαδή αν βάλω την διαφορά στην ΑΠΔ με κωδικό 09 αυτοί που θα καταλάβουν ότι αναφέρεται στην διαφορά ΚΠΚ 154 με 101 για αυτούς

τους μήνες και όχι σε αύξηση μισθού ; Δηλαδή φοβάμαι μην όταν γίνει έλεγχος καταλογίσουν τις διαφορές με τις προσαυξήσεις τους και

δεν τους αρκούν τα αναδρομικά.

2) Εμείς γιατί το ανεχόμαστε αυτό; Επειδή είναι πιο σπάνια περίπτωση από την πατάτα που κάνανε με την 1,1% μείωση του Σεπτεμβρίου που την

πήραν πίσω; Πρέπει να ζητήσουμε να ενημερωθεί επιτέλους το ΙΚΑ και να μας δώσουν οδηγίες ως προς τι το να κάνουμε για διόρθωση ή όχι των

εισφορών. Ξεχνάτε τον Οκτώβριο του 2011 που θυμήθηκαν να αλλάξουν ξαφνικά τα τεκμαρτά ημερομίσθα αναδρομικά απο τον Ιανουάριο;;; Άλλα αναδρομικά πάλι τότε... Εγώ φυσικά το πήρα πρέφα τον Ιανουάριο ! Είναι δυνατόν ; Δουλειά δεν έχουμε να τσεκάρουμε τα τεκμαρτά κάθε μέρα μήπως τους ήρθε να τα αλλάξουν και μάλιστα αναδρομικα;;;; Στις αρχές του χρόνου δεν αλλάζουν αυτά;;;;;;;;;

Νιώθω ότι ενώ διαβάζω, ενώ ρωτάω τις αρμόδιες υπηρεσίες εκτείθεμαι στον πελάτη και χωρίς να υπάρχει λόγος!!! Τώρα πρέπει να του πω να πληρώσει άλλα 150 ευρώ διαφορές ενώ πριν λίγους μήνες του είχα δώσει να πληρώσει αναδρομικά 500 ευρώ (για την αλλαγή του τεκμαρτού)!! Γιατί εγώ να κινδυνεύω να φανώ άσχετη και ότι κάνω λάθη στον πελάτη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν φτάνει που υπολόγισα με λάθος ποσοστά τις εισφορές. Δεν φτάνει που πρέπει να αλλάξω τους κωδικούς των πακέτων κάλυψης στην μισθοδοσία. Δεν φτάνει που μου βγάζει λάθη η ΑΠΔ και πρέπει να διορθώσω και να υπολογίσω ξανά την ΑΠΔ Γ΄τριμήνου. Πρέπει να υπολογίσω και αναδρομικά τις εισφορές του εργαζόμενου και να τις αφαιρέσω από το πληρωτέο του, διότι ως μ....ας συμβούλεψα τον εργοδότη να πληρώνει μέσω τράπεζας. Έλεος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.ika.gr/g...emos_search.cfm

Εγγύκλιος 65 15/10/2012

Δυστυχώς .......... τα είχαμε χύμα μας ήρθαν και τσουβαλάτα.

Η συγκεκριμένη εγκύκλιος απ'οτι διάβασα αφορά τους εργαζόμενους συνταξιούχους.

Δεν λέει κάτι για την ασφάλιση των συγγενικών προσώπων...

Λάθος κατάλαβα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συγκεκριμένη εγκύκλιος απ'οτι διάβασα αφορά τους εργαζόμενους συνταξιούχους.

Δεν λέει κάτι για την ασφάλιση των συγγενικών προσώπων...

Λάθος κατάλαβα??

Οχι σωστά κατάλαβες, απλά εγώ έχω εργαζόμενους συνταξιούχους. Ίσως έπρεπε να το βάλω σε άλλη θεματική ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα και καλη χρονια! Μια ερωτηση:

Σημερα 3/1/13 εγινε προσληψη αδερφου (Β΄ βαθμου συγγενειας) 23 ετων, σε φροντιστηριο μαθηματικων μεσω προγραμματος ΟΑΕΔ ανεργων πτυχιουχων και μισθο 510,95 (ΕΓΣΣΕ).

1) Στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι ενω εχει ψηφιστει ο νομος απο τον Απριλη οτι ασφαλιζεται με ΚΠΚ 154 και συνολικες εισφορες 33,65% και περιμενουν εγκυκλιο για να παει με 43,96%. Ποιο να εφαρμοσω???

 

2) Επισης μου ειπαν οτι επειδη ειναι β βαθμου συγγενεια ασφαλιζεται με πληρης απασχοληση (κατι που θελει και ο ΟΑΕΔ). Επειδη η προσληψη εγινε σημερα 3/1/13 θα βαλω 25 μερες ή λιγοτερες που βγαινουν???

 

3) Τελος και βασικοτερο, μου ειπαν στο ΙΚΑ οτι οι εισφορες θα υπολογιζονται στον μισθο της κλαδικης συμβασης και να ρωτησω το Σ.ΕΠ.Ε. αν ισχυει η κλαδικη. Η ατομικη συμβαση ομως εγινε με τον κατωτατο της ΕΓΣΣΕ για κατω των 25 ετων που ειναι 510,95. Στο Σ.ΕΠ.Ε. το δεχθηκαν. Αλλωστε και με τον Ν 4093/2012 υπαρχει πλεον το δικαιωμα να υπογραψεις οτι συμβαση θελεις. (Η ατομικη συμβαση εχει ειδικοτητα καθηγητης μαθηματικων. Ο κωδικος ειδικοτητας για την ΑΠΔ θα ειναι ο 247100 "Διδακτικο προσωπικο ιδιωτικων φροντιστηριων"). Θα υπαρξει προβλημα αν υπολογιζονται οι εισφορες στον μισθο της ΕΓΣΣΕ 510,95???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα και καλη χρονια! Μια ερωτηση:

Σημερα 3/1/13 εγινε προσληψη αδερφου (Β΄ βαθμου συγγενειας) 23 ετων, σε φροντιστηριο μαθηματικων μεσω προγραμματος ΟΑΕΔ ανεργων πτυχιουχων και μισθο 510,95 (ΕΓΣΣΕ).

1) Στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι ενω εχει ψηφιστει ο νομος απο τον Απριλη οτι ασφαλιζεται με ΚΠΚ 154 και συνολικες εισφορες 33,65% και περιμενουν εγκυκλιο για να παει με 43,96%. Ποιο να εφαρμοσω???

 

2) Επισης μου ειπαν οτι επειδη ειναι β βαθμου συγγενεια ασφαλιζεται με πληρης απασχοληση (κατι που θελει και ο ΟΑΕΔ). Επειδη η προσληψη εγινε σημερα 3/1/13 θα βαλω 25 μερες ή λιγοτερες που βγαινουν???

 

3) Τελος και βασικοτερο, μου ειπαν στο ΙΚΑ οτι οι εισφορες θα υπολογιζονται στον μισθο της κλαδικης συμβασης και να ρωτησω το Σ.ΕΠ.Ε. αν ισχυει η κλαδικη. Η ατομικη συμβαση ομως εγινε με τον κατωτατο της ΕΓΣΣΕ για κατω των 25 ετων που ειναι 510,95. Στο Σ.ΕΠ.Ε. το δεχθηκαν. Αλλωστε και με τον Ν 4093/2012 υπαρχει πλεον το δικαιωμα να υπογραψεις οτι συμβαση θελεις. (Η ατομικη συμβαση εχει ειδικοτητα καθηγητης μαθηματικων. Ο κωδικος ειδικοτητας για την ΑΠΔ θα ειναι ο 247100 "Διδακτικο προσωπικο ιδιωτικων φροντιστηριων"). Θα υπαρξει προβλημα αν υπολογιζονται οι εισφορες στον μισθο της ΕΓΣΣΕ 510,95???

 

Καλησπέρα συνάδελφε χρόνια πολλά, καλή χρονιά.

 

1) Ότι σας είπε το ΙΚΑ ισχύει και εφαρμόζεται μέχρι νεοτέρας.

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

HARYK ευχαριστω για την απαντηση.

Δηλαδη, θα πληρωνεται με 510,95, αλλα οι εισφορες πρεπει να υπολογιζονται στον μισθο της ΣΣΕ καθηγητων με 976???

Η ΣΣΕ ληγει 28/2/2013 και με την μετενεργεια 31/5/2013. Οταν ληξει θα υπολογιστουν με 510,95 μεχρι να γινει νεα ΣΣΕ???

Αν αλλαξει η ειδικοτητα π.χ. σε υπαλληλος γραφειου οπου δεν υπαρχει ΣΣΕ, τοτε οι εισφορες θα υπολογιστουν στο 510,95 της ΕΓΣΣΕ. Σωστα???

Δεν ειναι λιγο αδικο αυτο για τους συγγενεις α-β βαθμου???Αφου ο 4075/2012 τους αντιμετωπιζει πλεον ως κανονικους εργαζομενους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

HARYK ευχαριστω για την απαντηση.

Δηλαδη, θα πληρωνεται με 510,95, αλλα οι εισφορες πρεπει να υπολογιζονται στον μισθο της ΣΣΕ καθηγητων με 976???

Η ΣΣΕ ληγει 28/2/2013 και με την μετενεργεια 31/5/2013. Οταν ληξει θα υπολογιστουν με 510,95 μεχρι να γινει νεα ΣΣΕ???

Αν αλλαξει η ειδικοτητα π.χ. σε υπαλληλος γραφειου οπου δεν υπαρχει ΣΣΕ, τοτε οι εισφορες θα υπολογιστουν στο 510,95 της ΕΓΣΣΕ. Σωστα???

Δεν ειναι λιγο αδικο αυτο για τους συγγενεις α-β βαθμου???Αφου ο 4075/2012 τους αντιμετωπιζει πλεον ως κανονικους εργαζομενους...

Να συπληρωσω οτι:

1) πηρα τηλεφωνο στον ΟΜΕΔ για το αν ειναι σε ισχυ η ΣΣΕ καθηγητων φροντιστηριων. Απο εκει με παρεπεμψαν στο Υπουργειο εργασιας οπου και επικοινωνησα. Μου ειπαν οτι η ΣΣΕ εχει ληξει.

2) Η ΣΣΕ που εληξε, ελεγε οτι "η παρουσα συμβαση αφορα αυτους που ειναι εφοδιασμενοι με αδεια διδασκαλιας σε φροντιστηριο". Στην περιπτωση μας ο συγγενης β βαθμου δεν εχει αδεια, αλλα μονο το πτυχιο του ΑΕΙ. Αρα δεν ειχε εφαρμογη η ΣΣΕ στην περιπτωση του.

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι οι εισφορες θα υπολογιστουν στον μισθο της ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά του ΙΚΑ πριν λίγο, τους ρώτησα για τα ποσοστά ασφάλισης συγγενών Α - Β βαθμού και μου είπαν να εφαρμόσω ότι λέει ο νόμος και οτι έχει βγεί εγκύκλιος που θα δημοσιευθεί σε λίγες μέρες και θα λέει αυτό το πράγμα. Οπότε σύμφωνα με τον Ν 4075/2012 τέρμα το μειωμένο ασφάλιστρο.

Για την προθεσμία πληρωμής των εισφορών αν είναι μέχρι τέλος του επόμενου μήνα ή την 5η εργάσιμη, δεν ήξερε...και μου είπε οτι δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...