Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαξε οντως η ασφαλιση συγγενικων προσωπων?


lilians

Ερώτηση

εχω περιπτωση συγγενικου προσωπου που απο βαρεα πηγαινει στα μικτα. σε ερωτηση μου προς το ικα πως θα εχω 2 ειδικες κατηγοριες, μου απαντησαν οτι πλεον η εκπτωση του συγγενικου προσωπου δεν ισχυει. ειναι οντως ετσι? κι αν ναι, ισχυει ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το ΙΚΑ μόλις απάντησε (Π.ΑΞΙΟΥ θΕΣΣ/ΝΊΚΗ Τηλ 2310 597752). Ο νόμος πέρασε, αλλα ακόμα δεν βγήκε εγκύκλιος. Οπότε ... θα περιμένετε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ μόλις απάντησε (Π.ΑΞΙΟΥ θΕΣΣ/ΝΊΚΗ Τηλ 2310 597752). Ο νόμος πέρασε, αλλα ακόμα δεν βγήκε εγκύκλιος. Οπότε ... θα περιμένετε......

Θα περιμενουμε την εγκυκλιο, η οποια οταν βγει θα λεει οτι ισχυει η αλλαγη απο 11/04/2012(οτι λεει ο νομος δηλαδη).

αν το αλλαξουμε πριν βγει η εγκυκλιος και πληρωθουν τα ενσημα με τα αυξημενα ασφαλιστρα, υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα περιμενουμε την εγκυκλιο, η οποια οταν βγει θα λεει οτι ισχυει η αλλαγη απο 11/04/2012(οτι λεει ο νομος δηλαδη).

αν το αλλαξουμε πριν βγει η εγκυκλιος και πληρωθουν τα ενσημα με τα αυξημενα ασφαλιστρα, υπαρχει προβλημα?

Tις ίδιες απορίες έχω κι εγώ για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινη επικοινωνία με τα κεντρικά του ΙΚΑ, είπαν οτι έχουν προφορική ενημέρωση οτι δεν θα ισχύσει η αλλαγή απο τον Απρίλιο.

Περιμένουν όμως την γραπτή εγκύκλιο για σιγουριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης

Υπήρξε κάποιο νέο σχετικά με την αλλαγή στην ασφάλιση των συγγενών? Από πότε θα ισχύσει η αλλαγή και τι θα γίνει με τις εισφορές του Απριλίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά ξεκίνησα με πλήρη ασφάλιση απο 1-5-2012.Ούτως ή άλλως και το πρόγραμμα μισθοδοσίας δεν υποστήριζε δύο εγγραφές μεσα στον Απρίλιο και άλλες δυο για το Δώρο πάσχα για τον ίδιο εργαζόμενο,οπότε τον Απρίλιο τον έκανα με τα παλιά δεδομένα.Ας έρθουν απο το ΙΚΑνα ζητήσουν την διαφορά.Πιστεύω μέχρι τον Ιούλιο που θα στείλουμε ΑΠΔ να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά η κατάσταση που επικρατεί,είναι απερίγραπτη.

Πόσες φορές πρέπει να ασχοληθούμε,να ρωτήσουμε,να χάσουμε χρόνο για κάθε καινούργιο που μας κοτσάρουν?

Και κάπου εκεί,μέσα στο ζαλισμένο απ τα πολλά μυαλό μας,να κρατήσουμε την εκκρεμότητα,την απορία...γι αυτό...για το άλλο....

Και στο τέλος, αν κάτι πάει στραβά,να είσαι και υπεύθυνος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα πληροφοριες το πληρες ασφαλιστρο για τα μελη οικογενειας θα εφαρμοστει απο 1/5/2012, ενω αναμενεται εγκυκλιος μετα βεβαια απο τις εκλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας και συγχαρητήρια για το site και την κοινότητά σας. Είμαι 50 ετών, υπάλληλος σε μια πολυεθνική εδώ και 25 χρόνια κι έχω ένα γιο 23 ετών, πτυχιούχο Α.Β.Σ.Π. και … φυσικά, άνεργο. Επειδή δεν εμπιστεύομαι τις ιδιωτικές, ασφαλιστικές εταιρείες και προκειμένου να ενταχθεί επιτέλους στο ασφαλιστικό σύστημα (βλ. «παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι» και ποιος ξέρει τι αφετηρίες θα ισχύουν αύριο - μεθαύριο) αλλά και για να «τρέχει» η προϋπηρεσία του, σκέφτηκα το εξής: Επειδή έχω και Άδεια Λογιστή Α΄ τάξης να κάνω έναρξη ως λογιστής και να τον προσλάβω εγώ ως βοηθό λογιστή οπότε και θα επιβαρύνομαι τις εισφορές στο Ι.Κ.Α. (δικές του και εργοδοτικές δικές μου). Το ερώτημα μου είναι το εξής: Υπάρχει κάτι το μεμπτόν για την εφορία αν εξακριβώσει ότι έχω ως μισθωτό το γιο μου, δεν έχω έσοδα και θα δηλώνω ετησίως ζημιές αντίστοιχες των αμοιβών του πλέον κάποιων μικροδαπανών; Αυτοπεραίωση δεν θα κάνω γιατί, με αυτά τα δεδομένα, εννοείται πως δεν με συμφέρει. Σε περίπτωση λοιπόν ελέγχου – πάντα με αυτά τα δεδομένα - θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει κάποιο άλλο κώλυμα; Κάποιο έξτρα κόστος που δεν υπολόγισα (δεν αναφέρομαι στην έναρξη εργασιών); Συμφωνείτε με την ιδέα αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας και συγχαρητήρια για το site και την κοινότητά σας. Είμαι 50 ετών, υπάλληλος σε μια πολυεθνική εδώ και 25 χρόνια κι έχω ένα γιο 23 ετών, πτυχιούχο Α.Β.Σ.Π. και … φυσικά, άνεργο. Επειδή δεν εμπιστεύομαι τις ιδιωτικές, ασφαλιστικές εταιρείες και προκειμένου να ενταχθεί επιτέλους στο ασφαλιστικό σύστημα (βλ. «παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι» και ποιος ξέρει τι αφετηρίες θα ισχύουν αύριο - μεθαύριο) αλλά και για να «τρέχει» η προϋπηρεσία του, σκέφτηκα το εξής: Επειδή έχω και Άδεια Λογιστή Α΄ τάξης να κάνω έναρξη ως λογιστής και να τον προσλάβω εγώ ως βοηθό λογιστή οπότε και θα επιβαρύνομαι τις εισφορές στο Ι.Κ.Α. (δικές του και εργοδοτικές δικές μου). Το ερώτημα μου είναι το εξής: Υπάρχει κάτι το μεμπτόν για την εφορία αν εξακριβώσει ότι έχω ως μισθωτό το γιο μου, δεν έχω έσοδα και θα δηλώνω ετησίως ζημιές αντίστοιχες των αμοιβών του πλέον κάποιων μικροδαπανών; Αυτοπεραίωση δεν θα κάνω γιατί, με αυτά τα δεδομένα, εννοείται πως δεν με συμφέρει. Σε περίπτωση λοιπόν ελέγχου – πάντα με αυτά τα δεδομένα - θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει κάποιο άλλο κώλυμα; Κάποιο έξτρα κόστος που δεν υπολόγισα (δεν αναφέρομαι στην έναρξη εργασιών); Συμφωνείτε με την ιδέα αυτή;

Προσωπικα εγω δεν..θα συμφωνουσα με το να κανης εναρξη χωρις εσοδα ,και να επιβαρυνθης τον ΟΑΕΕ ,περιπου 400 ευρω το μηνα, και εκτακτη εισφορα στο τελος του χρονου,και φασαριες μα το να στελνης ΑΠΔ στο ΙΚΑ και μηδενικα φπακαι...και.... και ...παραλληλα να πληρωνεις και τα ενσημα του γυιου σου ακομη και με βασει της ΕΓΣΣΕ να τον βαλης θα ειναι το λιγοτερο 250 ευρω ,+ το οτι ανοιγεις ,<παρτιδες> με την εφορια χωρις λογο και σιγουρα χωρις εσοδα, υπαρχει προβλημα οπως και να το κανεις αν απασχολεις υπαλληλο.εγω π.χ θα πληρωνα καπου αλλου τα ενσημα να ασφαλιζεται και τελειωσε εκει το θεμα.σε συμφειρει καλλιτερα νομιζω και θα εχεις και το κεφαλακι σου ησυχο..αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι επειδή είμαι στο ΙΚΑ απαλλάσσομαι από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ.

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση. Ήσουν κατατοπιστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι επειδή είμαι στο ΙΚΑ απαλλάσσομαι από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ.

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση. Ήσουν κατατοπιστικός.

Καλημέρα

Επειδή όπως λέτε, είστε ασφαλισμένος 25 χρόνια και άρα πριν την 1/1/93 (παλιός ασφαλισμένος), δεν μπορείτε να επιλέξετε ασφαλιστικό φορέα. Έτσι είστε υποχρεωμένος να ασφαλιστείτε παράλληλα και στον ΟΑΕΕ, τουλάχιστον ως προς τον κλάδο σύνταξης.

Κατά τα άλλα, η προσωπική μου άποψη, συμφωνεί με το συνάδελφο FAZEXA, πως αν δεν ασκήσετε το επάγγελμα πιο πολλά κακά θα φορτωθείτε παρά καλά, με βάση αυτά που αναφέρετε.

Αν και φοβάμαι ότι και να το ασκήσετε, πάλι κακά θα έχετε, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Επειδή όπως λέτε, είστε ασφαλισμένος 25 χρόνια και άρα πριν την 1/1/93 (παλιός ασφαλισμένος), δεν μπορείτε να επιλέξετε ασφαλιστικό φορέα. Έτσι είστε υποχρεωμένος να ασφαλιστείτε παράλληλα και στον ΟΑΕΕ, τουλάχιστον ως προς τον κλάδο σύνταξης.

Κατά τα άλλα, η προσωπική μου άποψη, συμφωνεί με το συνάδελφο FAZEXA, πως αν δεν ασκήσετε το επάγγελμα πιο πολλά κακά θα φορτωθείτε παρά καλά, με βάση αυτά που αναφέρετε.

Αν και φοβάμαι ότι και να το ασκήσετε, πάλι κακά θα έχετε, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Αυτό ακριβώς, ούτε να το σκέφτεστε.

Αν θέλετε ασφάλιση για τον γιο σας, βρείτε κάπου να τον ασφαλίσετε με μερική απασχόληση (πενθήμερο 4ωρο), αν δεν κάνω λάθος με τα νέα μέτρα είναι περίπου 135 ευρώ το μήνα το ΙΚΑ του συμπεριλαμβανομένου δώρων και επιδομάτων - θα έλεγα η ασφάλιση είναι σχεδόν τσαμπα με αυτές τις προυποθέσεις.... Το αν θα δουλεύει πραγματικά ή όχι είναι δικό σας θέμα και δικό σας ρίσκο (γιατί έχει ένα μικρό ρίσκο και αυτό). Προφανώς καλό θα ήταν να δουλεύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Όταν θα βγεί κάτι σχετικό θα σας ενημερώσουμε.

Αυτό σημαίνει ότι ενώ ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί και ισχύει εμείς κάνουμε υπολογισμούς αγνοώντας το νόμο μέχρι να βγεί εγκύκλιος του ΙΚΑ και να μας ενημερώσετε;

Ή κάνουμε αυτό που λέει η isιdora υπολογίζοντας κανονικά πακέτο 101 (πχ) για συγγενείς ;

Συγγνώμη για την επιμονή αλλά και στο ΙΚΑ ήξεις-αφήξεις είναι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τι κάνουμε με τις εισφορές των συγγενικών προσώπων?

Απο τα υποκαταστήματα του ΙΚΑ μας λένε οτι δεν έχει δοθεί διευκρινιστική εγκύκλιος και συνεχίζουμε με τις μειωμένες εισφορές...

Απο την άλλη βάσει νόμου πρέπει να αλλάξουν σε πλήρης...

Εσείς πώς το αντιμετωπίζετε εντωμεταξύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!εγώ τις άλλαξα από τον Απρίλιο...στο ΙΚΑ τι να σου πουν;;;μια ζωή εγκυκλίους περιμένουν!!

Εγώ τον Απρίλιο τον άφησα όπως ήταν με μειωμένες εισφορές, το ίδιο και το δώρο Πάσχα, αφού έτσι με παρότρυναν απο το ΙΚΑ της περιοχής..

Τον Μάιο όμως θα τον βάλω με πλήρης εισφορές, μην έχουμε και κανένα θέμα αργότερα...

Και βλέπουμε τι θα λέει η διευκρινιστική ααααν βγεί ποτέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...