Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαξε οντως η ασφαλιση συγγενικων προσωπων?


lilians

Ερώτηση

εχω περιπτωση συγγενικου προσωπου που απο βαρεα πηγαινει στα μικτα. σε ερωτηση μου προς το ικα πως θα εχω 2 ειδικες κατηγοριες, μου απαντησαν οτι πλεον η εκπτωση του συγγενικου προσωπου δεν ισχυει. ειναι οντως ετσι? κι αν ναι, ισχυει ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εχω περιπτωση συγγενικου προσωπου που απο βαρεα πηγαινει στα μικτα. σε ερωτηση μου προς το ικα πως θα εχω 2 ειδικες κατηγοριες, μου απαντησαν οτι πλεον η εκπτωση του συγγενικου προσωπου δεν ισχυει. ειναι οντως ετσι? κι αν ναι, ισχυει ηδη?

Τα υποκαταστήματα του ΙΚΑ δεν έχουν ακόμα σαφή ενημέρωση για το θέμα των συγγενικών προσώπων, αλλά βάσει νόμου απο 11/4 που δημοσιεύθηκε κ ύστερα τα συγγενικά πρόσωπα ασφαλίζονται με πλήρης εισφορές...

Σε επικοινωνία μου με τα κεντρικά, μου είπαν οτι απο 11/4 ισχύει το παραπάνω και θα πρέπει να το αλλάξουμε στη μισθοδοσία... Ο Απρίλιος δηλαδή θα βγεί σε δύο περιόδους... Άλλα τα ποσοστά για τις εισφορές έως 11/4 και άλλα απο 12/4 και μετά

Διευκρινιστική εγκύκλιος μου είπαν πως ίσως δεν βγεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα στην ΑΠΔ 1ου τριμηνου πως θα δηλώσω την διπλη ειδική περίπτωση?

Δεν είχα ανάλογη περίπτωση και δεν το έψαξα για το θέμα της διπλής ειδικής περίπτωσης,,,

Μήπως το αντιμετώπισε κάποιος άλλος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ΑΠΔ του πρώτου τριμήνου γιατί να έχεις διπλή ειδική περίπτωση αφου ο νόμος αλλάζει από 11/4;

Αν κατάλαβα καλά έχει διπλή ειδική περίπτωση διότι για το Α' τρίμηνο ως συγγενικό πρόσωπο έχει ειδική περίπτωση 8,

αλλά επειδή ανηκει ταυτόχρονα και σε μια απο τις κατηγορίες που απο βαρέα πάει στα μικτά, πρέπει να βάλει στην ΑΠΔ ειδική περίπτωση 21...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α ναι!σωστά!δεν είχα δει αυτό για τα Βαρέα!άντε να βρεις άκρη τώρα!Στη Διοίκηση του ΙΚΑ ίσως βρεις κάποια βοήθεια!2105215261

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς οποιον ενδιαφερεται για παρομοια περιπτωση με τη δικη μου... βαζουμε παρεμφερη κωδικο ειδικοτητας που να ασφαλιζεται με μεικτα (στη δικη μου περιπτωση απο κομμωτρια την κανω βοηθο κομμωτριας) , ειδικη περιπτωση 8, και κωδ 154. αυτα απο τα κεντρικα του ικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς οποιον ενδιαφερεται για παρομοια περιπτωση με τη δικη μου... βαζουμε παρεμφερη κωδικο ειδικοτητας που να ασφαλιζεται με μεικτα (στη δικη μου περιπτωση απο κομμωτρια την κανω βοηθο κομμωτριας) , ειδικη περιπτωση 8, και κωδ 154. αυτα απο τα κεντρικα του ικα

Άλλαξε τίποτα?

Γιατί εγώ ενα υπάλληλο πόυ ήταν αδερφός του εργοδότη τον είχα έκει πάντα ειδ. περ. 8 και πακέτο κάλυψης 154!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Άλλαξε τίποτα?

Γιατί εγώ ενα υπάλληλο πόυ ήταν αδερφός του εργοδότη τον είχα έκει πάντα ειδ. περ. 8 και πακέτο κάλυψης 154!!!

Συνάδερφε καλημέρα.

Δείτε το Ν.4075/12 άρθρο 1, παρ. 1

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ? ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει επίσης κωδικοποιημένος στον κόμβο ο α.ν. 1846/1951

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ? ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ?

????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε... Τα γράφουμε και στο εργατικό σεμινάριο που θα κυκλοφορήσει.

Άρθρο 2 παρ. 4 του αν 1846/1951.

Α, ευχαριστώ πολύ...

Και σε ποια γραμμή ακριβώς το λέει....????

Γιατί η παρ. 4 έχει πολλές γραμμές...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε... Τα γράφουμε και στο εργατικό σεμινάριο που θα κυκλοφορήσει.

Άρθρο 2 παρ. 4 του αν 1846/1951.

Κωστή,το ερώτημα,που προκύπτει είναι εάν αυτοί οι συγγενείς θα προσλαμβάνονται ΚΑΙ με

μειωμένο ωράριο,όπως και οι λοιποί εργαζόμενοι.

Σαφώς και δεν συζητάμε από πότε πρέπει να τους εξισώσουμε τις ασφαλιστικές εισφορές με

αυτές των άλλων εργαζομένων,αλλά με το ΙΚΑ που "μπορεί" και αλλάζει τις προθεσμίες που

υπάρχουν στους νόμους,με εγγυκλίους ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης μήπως το παρακάτω υπογραμμισμένο ουσιαστικά περιορίζει την μερική απασχόληση

μέχρι του ποσού ασφάλισης που προκύπτει από τον μισθό του ανειδίκευτου εργάτη;;;;

Άρθρο 2 παράγραφος 4.

Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χωράς κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κυρίας ασφάλισης. Με κανονισμό ορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση της ασφάλισης των παραπάνω προσώπων. Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν μπορεί να υπολογιστούν σε κατώτερη από την ασφαλιστική κλάση που αντιστοιχεί στο ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη που ισχύει κάθε φορά.Τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας.

Σε παρακαλούμε να μας έλεγες την άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Γνωρίζει κανείς κατι? Ισχύει τελικα η καταργηση των μειωμένων ασφαλιστικων εισφορων για συγγενικα προσωπα? Κι αν ναι, με ποια εγκύκλιο του ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς κατι? Ισχύει τελικα η καταργηση των μειωμένων ασφαλιστικων εισφορων για συγγενικα προσωπα? Κι αν ναι, με ποια εγκύκλιο του ΙΚΑ?

Ισχύει με τον Ν.4075/2012 άρθρο 1 παράγρ. 1, που κωδικοποίησε τον Ν.1846/1951 άρθρο 2 παράγρ.4,

ο οποίος βρίσκεται αναρτημένος στο site μας όπως ανάφερε και ο Κωνσταντίνος (karolos).

Τώρα αν θα βγει και εγκύκλιος (το κάνει συχνά το ΙΚΑ) θα σε γελάσω και δεν το επιθυμώ.

Η ουσία είναι εάν πλέον και οι συγγενείς θα αντιμετωπίζονται όπως οι λοιποί εργαζόμενοι,από όλες τις απόψεις.

(απόλυση και επίδομα ανεργίας,μειωμένη απασχόληση) ή απλώς θα πληρώνουμε αυξημένα ασφάλιστρα μόνο

για να γεμίσουν τα άδεια ταμεία του ΙΚΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Και που λεει ρε παιδια οτι τα συγγενικα δικαιουνταν μειωμενες ασφαλιστικες εισφορες?

ειδα οοοοολα τα ΦΕΚ (και τα 3)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

XAXAXA ωραιος. μου εδωσες κλειδωμενο αρθρο... χαχαχα

δε πειραζει, ετσι κι αλλιως το βρηκα απο αλλου. αλλα και παλι δε λεει κατι (συγκεκριμενα για συγγενικα προσωπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

XAXAXA ωραιος. μου εδωσες κλειδωμενο αρθρο... χαχαχα

δε πειραζει, ετσι κι αλλιως το βρηκα απο αλλου. αλλα και παλι δε λεει κατι (συγκεκριμενα για συγγενικα προσωπα).

Κοίτα.....

Διάβασε το συγκεκριμένο threat από την αρχή.... που δεν είναι κλειδωμένο....

Και άμα διαβάσεις προσεκτικά, μπορεί και να βρεις τη παραπομπή που θες....

Μην γίνονται 500 επαναλήψεις.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

XAXAXA ωραιος. μου εδωσες κλειδωμενο αρθρο... χαχαχα

δε πειραζει, ετσι κι αλλιως το βρηκα απο αλλου. αλλα και παλι δε λεει κατι (συγκεκριμενα για συγγενικα προσωπα).

Τζάμπα κωδικοποιημένο τον 1846/1951 φίλε μου δεν θα τον βρείς. Ελπίζω το γελάκι σου να μην ήταν ειρωνικό... Πέρα απ΄αυτό, τα είπαμε 500 φορές για την ασφάλιση των συγγενών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...