Jump to content

ΓΕ.ΜΗ και εγγραφή στοιχείων εταιρειών

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης

Καλημέρα

Σκοπεύω να ενημερώσω τις επιχειρήσεις να ετοιμάσουν τα δικαιολογητικά.

Απ' ότι βλέπω ζητάνε το καταστατικό και τις τροποποιήσεις του σε μορφή .doc όχι .pdf

πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζονται scanner, αλλά να επικοινωνήσουν με τον συμβολαιογράφο τους.

Σκέφτομαι να μην κάνω την αυτοαπογραφή, αλλά να τους στείλω στο επιμελητήριο τους (ΕΒΕΑ)

Γνωρίζετε αν το ΕΒΕΑ παραλαμβάνει τα καταστατικά σε .pdf αντί για .doc;

Επίσης απ' ότι βλέπω και απ' ότι διάβασα, δεν προχωράει η καταχώρηση αν δεν δωθεί το ΦΕΚ δημοσίευσης του τελευταίου ισολογισμού. Σωστά;

Καλημέρα

Σκοπεύω να ενημερώσω τις επιχειρήσεις να ετοιμάσουν τα δικαιολογητικά.

Απ' ότι βλέπω ζητάνε το καταστατικό και τις τροποποιήσεις του σε μορφή .doc όχι .pdf

πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζονται scanner, αλλά να επικοινωνήσουν με τον συμβολαιογράφο τους.

Σκέφτομαι να μην κάνω την αυτοαπογραφή, αλλά να τους στείλω στο επιμελητήριο τους (ΕΒΕΑ)

Γνωρίζετε αν το ΕΒΕΑ παραλαμβάνει τα καταστατικά σε .pdf αντί για .doc;

Επίσης απ' ότι βλέπω και απ' ότι διάβασα, δεν προχωράει η καταχώρηση αν δεν δωθεί το ΦΕΚ δημοσίευσης του τελευταίου ισολογισμού. Σωστά;

2 απογραφές που έχω κάνει, μια χαρά τα παίρνει τα pdf.....

Όσο για το φεκ ισολογισμού, όχι, μπορείς να το καταχωρήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου της Νομαρχίας.

Guest Επισκέπτης

Ευχαριστώ για την απάντηση stefanos_her

Δεν το διευκρίνησα, αλλά για το ΦΕΚ δημοσίευσης ισολογισμού αναφερόμουν σε ΕΠΕ.

Οπότε επειδή δεν έχει συναλλαγή με τη νομαρχία, μάλλον πρέπει να δημοσιεύσει τον ισολογισμό του 2011 σε ΦΕΚ.

Guest ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ

Είναι σοβαροί οι άνθρωποι στο ΓΕΜΗ?!!Εταιρείες που έχουν κάνει έναρξη από το 1980 και δεν έχουν τα καταστατικά (ίδρυσης και τροποποιήσεων) τί γίνεται?Ασε πού να βρεις τους συμβολαιογράφους να στα δώσουν...Όλοι στο πρωτοδικείο λοιπόν!!ΧΑΜΌΣ!

Συνάδελφοι δε πιστεύω να μην χρεώσετε την αυτοαπογραφή?.....Δηλαδή ήμαρτον!!

Ρε παιδιά τι γινεται με τη μορφή του αρχείου που ζητάνε?

στις οδηγίες γράφει DOC και στο επιμελητήριο μου είπαν στείλτα και σε pdf αλλά δεν είναι και σίγουροι.

το σύστημα τα παίρνει όλα αλλά όταν τα ελένξει το τεχνικό τμήμα αν είναι σε λάθος μορφή θα τα απορίψει και θα τα ξαναζητήσει με 10 ευρώ προστιμο το κάθε αρχείο.

έχει κανείς καμιά καλύτερη ενημέρωση?

αυτοαπογραφη

Επιλέξτε τον τρόπο σύμφωνα με τον οποίο θέλετε να αυτοαπογραφείτε:

από μόνος σας. Προσοχή! Οι κωδικοί πρόσβασης για την είσοδο στη διαδικασία πρέπει να είναι της εταιρίας και όχι του λογιστή αν υπάρχει. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχετε το ΑΦΜ που σας επιστρέφει το σύστημα.

μέσω επιμελητηριακού υπαλλήλου

Η ευθύνη για την υποβολή των στοιχείων βαρύνει τους νομίμους εκπροσώπους της κάθε εταιρείας οι οποίοι δηλώνουν υπεύθυνα ότι τα συνυποβαλλόμενα έγγραφα είναι αληθή, ακριβή και όμοια με τα τηρούμενα από την αρμόδια αρχή. Η παραπάνω εφαρμογή στο σύνολο της έχει την ισχύ υπεύθυνης δήλωσης και έχει κυρώσεις.

Συνάδελφοι,πρωσοπικά θα τους στείλω όλους, στους υπαλλήλους του Επιμελητηρίου, αρκετά τραβήξαμε φέτος και έπεται συνέχεια...

• 2 weeks later...

Ρε παιδιά τι γινεται με τη μορφή του αρχείου που ζητάνε?

στις οδηγίες γράφει DOC και στο επιμελητήριο μου είπαν στείλτα και σε pdf αλλά δεν είναι και σίγουροι.

το σύστημα τα παίρνει όλα αλλά όταν τα ελένξει το τεχνικό τμήμα αν είναι σε λάθος μορφή θα τα απορίψει και θα τα ξαναζητήσει με 10 ευρώ προστιμο το κάθε αρχείο.

έχει κανείς καμιά καλύτερη ενημέρωση?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87926&st=60#entry498018

Server Error in '/auto' Application.

Runtime Error

Description: An application error occurred on the server. The current custom error settings for this application prevent the details of the application error from being viewed remotely (for security reasons). It could, however, be viewed by browsers running on the local server machine.

Details: To enable the details of this specific error message to be viewable on remote machines, please create a <customErrors> tag within a "web.config" configuration file located in the root directory of the current web application. This <customErrors> tag should then have its "mode" attribute set to "Off".

<!-- Web.Config Configuration File -->

<configuration>

<system.web>

<customErrors mode="Off"/>

</system.web>

</configuration>

Notes: The current error page you are seeing can be replaced by a custom error page by modifying the "defaultRedirect" attribute of the application's <customErrors> configuration tag to point to a custom error page URL.

<configuration>

<system.web>

<customErrors mode="RemoteOnly" defaultRedirect="mycustompage.htm"/>

</system.web>

</configuration>

"2. Η σχετική αίτηση – δήλωση υποβάλλεται,με ευθύνη των νομίμων εκπροσώπων του υπόχρεου "

Γιατί γκρινιάζετε δεν καταλαβαίνω, εσείς είστε υπόχρεοι, λέει πουθενά οι λογιστές είναι υπόχρεοι???

Ο υπόχρεος ελέγχει τα προσυμπληρωμένα πεδία, επιβεβαιώνει τα ορθά και διορθώνει τυχόν ανακριβή, συμπληρώνει τα λοιπά πεδία και υποβάλλει και τα απαιτούμενα κατά περίπτωση νομιμοποιητικά, συνοδευτικά και δικαιολογητικά έγγραφα, κατά την έννοια του άρθρου 5 παρ. 5 ν. 3419/2005, όπως αυτά εξειδικεύονται στο Παράρτημα που προσαρτάται στην παρούσα και αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα αυτής για κάθε κατηγορία υπόχρεου σε εγγραφή. Τα έγγραφα που αναφέρονται στο προηγούμενο εδάφιο υποβάλλονται σε ηλεκτρονική μορφή, χωρίς να απαιτείται να έχουν υπογραφεί ψηφιακά.

Πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα αυτών, αποστέλλονται με συστημένη επιστολή ή προσκομίζονται από τον υπόχρεο στην αρμόδια υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. εντός πέντε (5) μηνών από την έναρξη ισχύος της παρούσας, προκειμένου να γίνει ο τελικός έλεγχος και να αρχειοθετηθούν στο Φάκελο

Εμένα λογικό μου ακούγετε ότι : Θα πάει ο υπόχρεος στο επιμελητήριο του, θα μάθει ο άνθρωπος

1. τι έγγραφα πρέπει να μετατρέψει σε ηλεκτρονικά

2. τι έγγραφα να υποβάλει σε ηλεκτρονική μορφή

3. πότε και που θα στείλει αυτά

Εάν δεν μπορεί, τότε ας πάει σε ένα λογιστή ή σε δικηγόρο ή στον παπά της ενορίας και να πληρώσει να του τα κάνουν.

Αν ο λογιστής του έχει χρόνο και διάθεση ας τον βοηθήσει και αν τον αγαπά τόσο ας τα κάνει και δωρεάν.

Εγώ για όσους δεν γνωρίζουν να τα κάνουν μόνοι τους ή βαριούνται και δεν τους "αγαπώ"

θα εισπράξω το "ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΓΕΜΗ" συν μια αμοιβή.

και αυτό βέβαια αν έχω χρόνο και διάθεση να τα κάνω, διαφορετικά θα τους συστήσω το φίλο μου το δικηγόρο το Ζαχαρία.

Συμφωνώ απόλυτα ,αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άλλοι που μόλις ακούσουν κάτι σχετικό τρέχουν ,δεν ξέρω το

γιατί ,δεν λέω να τρέξεις αλλά να πληρωθείς ,γιατί δεν το κάνεις επειδή δεν έχεις δουλειά η για χόμπι.

Ολοι στο επιμελητήριο η στο δικηγόρο ,που αμείβεται με 300ε παρακαλώ για μιά αε η επε,γιατί εμείς 150ε?χρειάζονται τόσες ώρες.

"2. Η σχετική αίτηση – δήλωση υποβάλλεται,με ευθύνη των νομίμων εκπροσώπων του υπόχρεου "

Γιατί γκρινιάζετε δεν καταλαβαίνω, εσείς είστε υπόχρεοι, λέει πουθενά οι λογιστές είναι υπόχρεοι???

Ο υπόχρεος ελέγχει τα προσυμπληρωμένα πεδία, επιβεβαιώνει τα ορθά και διορθώνει τυχόν ανακριβή, συμπληρώνει τα λοιπά πεδία και υποβάλλει και τα απαιτούμενα κατά περίπτωση νομιμοποιητικά, συνοδευτικά και δικαιολογητικά έγγραφα, κατά την έννοια του άρθρου 5 παρ. 5 ν. 3419/2005, όπως αυτά εξειδικεύονται στο Παράρτημα που προσαρτάται στην παρούσα και αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα αυτής για κάθε κατηγορία υπόχρεου σε εγγραφή. Τα έγγραφα που αναφέρονται στο προηγούμενο εδάφιο υποβάλλονται σε ηλεκτρονική μορφή, χωρίς να απαιτείται να έχουν υπογραφεί ψηφιακά.

Πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα αυτών, αποστέλλονται με συστημένη επιστολή ή προσκομίζονται από τον υπόχρεο στην αρμόδια υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. εντός πέντε (5) μηνών από την έναρξη ισχύος της παρούσας, προκειμένου να γίνει ο τελικός έλεγχος και να αρχειοθετηθούν στο Φάκελο

Εμένα λογικό μου ακούγετε ότι : Θα πάει ο υπόχρεος στο επιμελητήριο του, θα μάθει ο άνθρωπος

1. τι έγγραφα πρέπει να μετατρέψει σε ηλεκτρονικά

2. τι έγγραφα να υποβάλει σε ηλεκτρονική μορφή

3. πότε και που θα στείλει αυτά

Εάν δεν μπορεί, τότε ας πάει σε ένα λογιστή ή σε δικηγόρο ή στον παπά της ενορίας και να πληρώσει να του τα κάνουν.

Αν ο λογιστής του έχει χρόνο και διάθεση ας τον βοηθήσει και αν τον αγαπά τόσο ας τα κάνει και δωρεάν.

Εγώ για όσους δεν γνωρίζουν να τα κάνουν μόνοι τους ή βαριούνται και δεν τους "αγαπώ"

θα εισπράξω το "ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΓΕΜΗ" συν μια αμοιβή.

και αυτό βέβαια αν έχω χρόνο και διάθεση να τα κάνω, διαφορετικά θα τους συστήσω το φίλο μου το δικηγόρο το Ζαχαρία.

Συμφωνώ απόλυτα ,αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άλλοι που μόλις ακούσουν κάτι σχετικό τρέχουν ,δεν ξέρω το

γιατί ,δεν λέω να τρέξεις αλλά να πληρωθείς ,γιατί δεν το κάνεις επειδή δεν έχεις δουλειά η για χόμπι.

Ολοι στο επιμελητήριο η στο δικηγόρο ,που αμείβεται με 300ε παρακαλώ για μιά αε η επε,γιατί εμείς 150ε?χρειάζονται τόσες ώρες.

Δηλαδη βρε παιδια με αυτο ΓΑΜΗ, το εχω καταβει καλα ,οτι με τον 1ο τροπο απογραφης θελουν τα δικαιολογικα και σε μορφη docή pdf ή σκαναρισμενα και της Παναγιας...τα ματια τους , και μετα θελουν και συστημενη αποστολη ή προσκομηση!! και τα προτωτυπα ή επικυρωμενα?τι τους εξυπηρετει αυτο αφου κανω υπευθυνη δηλωση οτι ειναι αυτα που υπαρχουν στην δημοσια αρχη?

και με τον 2ο τροπο που πας ο ιδιος ,παλι θελουν και τα ηλεκτρονικα !και τα προτωτυπα !? αυτο δεν καταλαβα γιατι το κανουν . ειδικα αν παω ο ιδιος τι με παιδευουν και με τα ηλεκτρονικα?

αφου θα σε πληρωσω με 10 ευρω το καθενα κατσε και περνατα ηλιθιε!!και κερατας και δαρμενος? θα παω και ως εκε,ι θα σε πληρωσω,μπορει και να στηθω και σε δυο οροφους ουρα!! και θα τα φερω και ολα? σκοπος ηταν να γλυτωσω την ηλεκτρονικη διαδικασια αφου σου κανω την <τιμη> και ερχομαι εως εκει. που διευκολινουν τουλαχιστον στην αυτοπροσωπη παρουσια? σωστα τα καταλαβα ?αν ειναι ετσι μαλλον θελουν ...γαμη.. και προστιμο!... :angry:

Χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός ή κουραστικός, να θυμίσω ότι στις 9/5/12 είχα προειδοποιήσει το τι μας περίμενε. Να τώρα που τρέχουμε και αρχίσαμε να παρακαλάμε πάλι παρατάσεις. Λέτε για δικηγόρους, χθες με πήραν δύο δικηγόροι από πελάτες μου και μου ζήτησαν να "προωθήσω" το υλικό στο ΓΕΜΗ , γιατί "εχω υποχρέωση αφου τηρώ τα βιβλία και προσυπογράφω τις οικονομικές καταστάσεις" ! Τι λέει η κορυφή μας ; Θα το θέσει μεθαύριο στον Θεοχάρη και στον Μαυραγάνη; Η θα περιμένει να απευθυνθούμε στην ΠΟΦΕΕ "ιεραρχικά" πριν μας πάρει το ποτάμι ;

Ιδού η πρώτη αναφορά στο θέμα που μας καίει :

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 10:52 μμ

Δημοσιεύθηκε πρόσφατα ανακοίνωση για καταχώρηση στοιχείων επιχειρήσεων στο ΓΕ.ΜΗ. Γνωρίζει κανείς για το ποιος είναι υπόχρεως στην καταχώρηση των στοιχείων στο ΓΕ.ΜΗ. ; Οι εταιρείες, δηλαδή εμείς τα κορόϊδα ή οι κατά τόπους πρώην Νομαρχίες και νυν Περιφέρειες, τα Πρωτοδικεία, οι Εφορίες και λοιπές δημόσιες αρχές, στις οποίες έχουν σταλεί όλα τα στοιχεία που αφορούν τις εταιρείες ; Και το ερωτώ , γιατί με καλούν οι πελάτες μου - κυρίως Α.Ε. - και απαιτούν να στείλω στοιχεία στο ΓΕ.ΜΗ. ή , μήπως, η ιστορία αυτή αφορά τις επιχειρήσεις που ιδρύονται από σήμερα ; Και αν ναι , πως στέλνουμε τα στοιχεία και που ; Αν κάποιος έχει έγκυρη απάντηση ας την παραθέσει για να βοηθήσει μια κατάσταση που φοβάμαι ότι θα μας φορτώσει νέα δεινά.

Ακούει κανείς ;

Χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός ή κουραστικός, να θυμίσω ότι στις 9/5/12 είχα προειδοποιήσει το τι μας περίμενε. Να τώρα που τρέχουμε και αρχίσαμε να παρακαλάμε πάλι παρατάσεις. Λέτε για δικηγόρους, χθες με πήραν δύο δικηγόροι από πελάτες μου και μου ζήτησαν να "προωθήσω" το υλικό στο ΓΕΜΗ , γιατί "εχω υποχρέωση αφου τηρώ τα βιβλία και προσυπογράφω τις οικονομικές καταστάσεις" ! Τι λέει η κορυφή μας ; Θα το θέσει μεθαύριο στον Θεοχάρη και στον Μαυραγάνη; Η θα περιμένει να απευθυνθούμε στην ΠΟΦΕΕ "ιεραρχικά" πριν μας πάρει το ποτάμι ;

Ιδού η πρώτη αναφορά στο θέμα που μας καίει :

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2012 - 10:52 μμ

Δημοσιεύθηκε πρόσφατα ανακοίνωση για καταχώρηση στοιχείων επιχειρήσεων στο ΓΕ.ΜΗ. Γνωρίζει κανείς για το ποιος είναι υπόχρεως στην καταχώρηση των στοιχείων στο ΓΕ.ΜΗ. ; Οι εταιρείες, δηλαδή εμείς τα κορόϊδα ή οι κατά τόπους πρώην Νομαρχίες και νυν Περιφέρειες, τα Πρωτοδικεία, οι Εφορίες και λοιπές δημόσιες αρχές, στις οποίες έχουν σταλεί όλα τα στοιχεία που αφορούν τις εταιρείες ; Και το ερωτώ , γιατί με καλούν οι πελάτες μου - κυρίως Α.Ε. - και απαιτούν να στείλω στοιχεία στο ΓΕ.ΜΗ. ή , μήπως, η ιστορία αυτή αφορά τις επιχειρήσεις που ιδρύονται από σήμερα ; Και αν ναι , πως στέλνουμε τα στοιχεία και που ; Αν κάποιος έχει έγκυρη απάντηση ας την παραθέσει για να βοηθήσει μια κατάσταση που φοβάμαι ότι θα μας φορτώσει νέα δεινά.

Ακούει κανείς ;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ , ΚΑΝΕΙΣ....

H εργασία καταχώρησης των στοιχείων στο Γ.Ε.ΜΗ., δεν προκύπτει από πουθενά πως είναι υποχρέωση των λογιστών-φοροτεχνικών. Η εγκύκλιος είναι σαφής. Απο κεί και πέρα ο κάθε επαγγελματίας κρίνει κατά το δοκούν και πράττει αναλόγως. Αν υπάρξει συμφωνία μεταξύ πελάτη και λογιστή για να προχωρήσει από τον τελευταίο η διαδικασία καταχώρησης στο Γ.Ε.ΜΗ. με την ανάλογη αμοιβή φυσικά, τότε μπορεί να πραγματοποιηθεί η καταχώρηση από τον λογιστή. Αν πάλι κάποιος άλλος λογιστής επιθυμεί να προβεί στη δωρεάν καταχώρηση των στοιχείων στο Γ.Ε.ΜΗ. (για λόγους συναισθηματικούς ή για άλλους, δικούς του λόγους), φυσικά και μπορεί να το πράξει, ελεύθερη αγορά έχουμε. Αν πάλι άλλοι συνάδελφοι κάνουν δωρεάν την οποιοδήποτε δουλειά προκύπτει για τον πελάτη τους, τότε ας μην παραπονιούνται, είναι επιλογή τους. Αύριο, μπορεί να δημιουργηθεί μια καινούργια υποχρέωση για όλες τις εταιρείες και πάλι τα ίδια θα συζητάμε. Στο τέλος θα μας ζητάνε οι πελάτες να πηγαίνουμε για θελήματα και σ' αυτό δεν θα φταίνε αυτοί αλλά εμείς οι ίδιοι που με την "επαγγελματική" μας συμπεριφορά έχουμε πάρει τον λάθος δρόμο. Οι λογιστές δεν μπορούν να ασχολούνται με όλα γιατί απλούστατα δεν άπτονται όλα των επαγγελματικών τους υποχρεώσεων. Προκειμένου όμως να μη χάσουν πελάτες κάνουν τα πάντα και αν εμένα προσωπικά με βρίσκει αντίθετο αυτή η συμπεριφορά, θεωρώ πως είναι επιλογή του κάθε επαγγελματία. Αν όμως είναι επιλογή του, τότε ας μην υπάρχουν παράπονα.

Σχετικά με το θέμα της "κορυφής" μας τώρα, δεν καταλαβαίνω το εξής: Αν αύριο βγεί επίσημα η ΠΟΦΕΕ και όλοι οι σύλλογοι της Ελλάδος και πούνε ότι δεν είναι υποχρέωση των λογιστών η καταχώρηση στο Γ.Ε.ΜΗ., πιστεύετε πως όλοι οι λογιστές ανά την Ελλάδα θα πάρουν τα χέρια τους από τα πληκτρολόγια και δε θα στείλουν τίποτε; Ας μην είμαστε αιθεροβάμονες.

Τότε ,αν βγεί η ΠΟΦΕΕ και δηλώσει οτι δεν είναι δουλειά των λογιστών και μάλιστα χωρίς αμοιβή,αν βρεθεί

κάποιος που θα κάνει την απογραφή τσάμπα,και θέλει να λέγεται λογιστής θάνε για πολλές κλωτσιές.

Αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει επίσημα η ΠΟΦΕΕ να δηλώσει κάτι τέτοιο γιατί κάτι τέτοιο συσπειρώνει τον κλάδο

και δεν ξέρω αν αυτό είναι επιδίωξη όλων.

....Καλα και περα απο αυτα οι ανθρωποι δε παιζονται ...Απο τη Παρασκευη ειναι πεσμενο το Συστημα τους...Τρεις μερες τωρα βγαζει αυτο....τι να πει κανεις ???!!

".......Server Error in '/auto' Application.

Runtime Error

Description: An application error occurred on the server. The current custom error settings for this application prevent the details of the application error from being viewed remotely (for security reasons). It could, however, be viewed by browsers running on the local server machine.

Details: To enable the details of this specific error message to be viewable on remote machines, please create a <customErrors> tag within a "web.config" configuration file located in the root directory of the current web application. This <customErrors> tag should then have its "mode" attribute set to "Off".

<configuration>

<system.web>

<customErrors mode="Off"/>

</system.web>

</configuration>

Notes: The current error page you are seeing can be replaced by a custom error page by modifying the "defaultRedirect" attribute of the application's <customErrors> configuration tag to point to a custom error page URL.

<configuration>

<system.web>

<customErrors mode="RemoteOnly" defaultRedirect="mycustompage.htm"/>

</system.web>

</configuration> ..."

....Καλα και περα απο αυτα οι ανθρωποι δε παιζονται ...Απο τη Παρασκευη ειναι πεσμενο το Συστημα τους...Τρεις μερες τωρα βγαζει αυτο....τι να πει κανεις ???!!

".......Server Error in '/auto' Application.

...

Καλησπέρα συνάδελφε.

Αυτό πρέπει να συνδέεται με την προσωρινή διακοπή λειτουργίας των συστημάτων της ΓΓΠΣ μέχρι τη Δευτέρα.

"

Taxisnet 12.09.2012

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι η ΓΓΠΣ, στοχεύοντας στην αναβάθμιση της επιχειρησιακής ικανότητας των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχει, αντικαθιστά το σύνολο των κεντρικών υποδομών με νέα σύγχρονα συστήματα στο πλαίσιο του έργου «DataCenter».

Η μετάπτωση της παραγωγικής λετουργίας του υπάρχοντος κέντρου δεδομένων στις νέες υποδομές, θα πραγματοποιηθεί από την Πέμπτη 13/9/2012 έως τη Δευτέρα 17/9/2012.

Κατά διάστημα αυτό:

- Δεν θα είναι διαθέσιμη καμία ηλεκτρονική υπηρεσία της ΓΓΠΣ:

α)Την Πέμπτη 13/9/2012 από 15.30 έως 17.30.

β)Από την Παρασκευή 14/9/2012 και ώρα 14.00 έως τη Δευτέρα 17/9/2012 και ώρα 10.00.

- Οι διαδικασίες εγγραφής και επανεγγραφής χρηστών, έκδοσης κλειδαρίθμου από τις Δ.Ο.Υ., ενεργοποίησης λογαριασμών χρηστών και αλλαγής στοιχείων, δεν θα είναι διαθέσιμες από την Πέμπτη 13/09/2012 και ώρα 14:00 έως τη Δευτέρα 17/09/2012 και ώρα 10.00.

Η έναρξη παραγωγικής λειτουργίας στις νέες υποδομές θα γίνεται σταδιακά τη Δευτέρα 17/9 από τις 7.00 έως τις 10.00 το πρωί.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

"

http://www.gsis.gr/c...in_service.html

Καλό απόγευμα.

H εργασία καταχώρησης των στοιχείων στο Γ.Ε.ΜΗ., δεν προκύπτει από πουθενά πως είναι υποχρέωση των λογιστών-φοροτεχνικών. Η εγκύκλιος είναι σαφής. Απο κεί και πέρα ο κάθε επαγγελματίας κρίνει κατά το δοκούν και πράττει αναλόγως. Αν υπάρξει συμφωνία μεταξύ πελάτη και λογιστή για να προχωρήσει από τον τελευταίο η διαδικασία καταχώρησης στο Γ.Ε.ΜΗ. με την ανάλογη αμοιβή φυσικά, τότε μπορεί να πραγματοποιηθεί η καταχώρηση από τον λογιστή. Αν πάλι κάποιος άλλος λογιστής επιθυμεί να προβεί στη δωρεάν καταχώρηση των στοιχείων στο Γ.Ε.ΜΗ. (για λόγους συναισθηματικούς ή για άλλους, δικούς του λόγους), φυσικά και μπορεί να το πράξει, ελεύθερη αγορά έχουμε. Αν πάλι άλλοι συνάδελφοι κάνουν δωρεάν την οποιοδήποτε δουλειά προκύπτει για τον πελάτη τους, τότε ας μην παραπονιούνται, είναι επιλογή τους. Αύριο, μπορεί να δημιουργηθεί μια καινούργια υποχρέωση για όλες τις εταιρείες και πάλι τα ίδια θα συζητάμε. Στο τέλος θα μας ζητάνε οι πελάτες να πηγαίνουμε για θελήματα και σ' αυτό δεν θα φταίνε αυτοί αλλά εμείς οι ίδιοι που με την "επαγγελματική" μας συμπεριφορά έχουμε πάρει τον λάθος δρόμο. Οι λογιστές δεν μπορούν να ασχολούνται με όλα γιατί απλούστατα δεν άπτονται όλα των επαγγελματικών τους υποχρεώσεων. Προκειμένου όμως να μη χάσουν πελάτες κάνουν τα πάντα και αν εμένα προσωπικά με βρίσκει αντίθετο αυτή η συμπεριφορά, θεωρώ πως είναι επιλογή του κάθε επαγγελματία. Αν όμως είναι επιλογή του, τότε ας μην υπάρχουν παράπονα.

Σχετικά με το θέμα της "κορυφής" μας τώρα, δεν καταλαβαίνω το εξής: Αν αύριο βγεί επίσημα η ΠΟΦΕΕ και όλοι οι σύλλογοι της Ελλάδος και πούνε ότι δεν είναι υποχρέωση των λογιστών η καταχώρηση στο Γ.Ε.ΜΗ., πιστεύετε πως όλοι οι λογιστές ανά την Ελλάδα θα πάρουν τα χέρια τους από τα πληκτρολόγια και δε θα στείλουν τίποτε; Ας μην είμαστε αιθεροβάμονες.

Ευχαριστώ πολύ. Ησουν πολύ διαφωτιστικός , όπως πάντα. Επίτρεψέ μου , όμως να διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τον ηγετικό και καθοδηγητικό ρόλο της ΠΟΦΕΕ. Πιστεύω πάντα ότι δεν αρκεί μια σφραγίδα για κρατηθούμε πάνω της. Πρέπει αυτοί που την κρατούν να είναι "Ηγέτες" και όχι "Σφραγιδοφύλακες"...Και , όχι. Δεν έχω φιλοδοξίες για αυτή την θέση, λόγω ηλικίας και ούτε είμαι έξω από τον χορό. Χορεύω 40 και πλέον χρόνια...

• 5 years later...

ΦΡΕΣΚΟ  (25/04/2018) 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ

ΓΕΜΗ-ΣΧΕΤΙΚΑ ME THN ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ.pdf

• 2 years later...