Προς το περιεχόμενο

Ε5 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ, στις «Συχνές Ερωτήσεις»

στην ενότητα «Δήλωση Εισοδήματος Νομικών Προσώπων (Ε5)»,

στην υποενότητα «ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ Ο.Ε., Ε.Ε., ΑΣΤΙΚΩΝ, ΑΦΑΝΩΝ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ, ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΑΣΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΩΝ (Ε5)»,

στην ερώτηση «4. Ποιες δηλώσεις υποβάλλονται υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ.;»

υπάρχει η απάντηση «Υποβάλλονται υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ. οι αρχικές δηλώσεις των υποκείμενων στο φόρο , σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 2 του ν.2238 που:

………

«8. Έχουν κάνει διακοπή εργασιών και δεν έχουν εγγραφεί στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΓΓΠΣ»

………

Τα παραπάνω βρίσκονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση : http://www.gsis.gr/faq/faq_E5.html#q_4

Επιχείρηση (ΟΕ με Β΄ κατηγορίας βιβλία) έχει κάνει διακοπή εργασιών το Δεκέμβριο του 2011, αλλά έχει εγγραφεί στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΓΓΠΣ (έχει κωδικούς για το Taxisnet).

Το Taxisnet δεν επιτρέπει την ηλεκτρονική υποβολή της Δήλωσης Ε5 και σε επικοινωνία μου με το Taxisnet, μου είπαν ότι η δήλωση μπορεί να υποβληθεί μόνο στη Δ.Ο.Υ. χειρόγραφα.

Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω (δεν έχω βρει και κάτι άλλο διαφορετικό), από πού προκύπτει ότι η επιχείρηση δεν μπορεί να υποβάλλει τη Δήλωση Ε5 ηλεκτρονικά αλλά μόνο στη Δ.Ο.Υ. χειρόγραφα, με συνέπεια να είναι εκπρόθεσμη, με προσαυξήσεις και να μην μπορεί να κάνει αυτοέλεγχο;

Κάθε βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάξεις λίγο παρακάτω στο 9......κάτι λέει...

" Στην περίπτωση που εμφανίζεται το μήνυμα «Δεν έχετε υποχρέωση υποβολής», ενώ είστε υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης Ε5, ως αποδεικτικό στοιχείο μη δυνατότητας υποβολής ηλεκτρονικά, θα εκτυπώσετε τη σελίδα με το μήνυμα όπου εμφανίζεται ο Α.Φ.Μ. σας. "

δηλ. τύπωσε το μύνημα απ΄ το taxis που αναφέρει ότι δεν έχει υποχρέωση η συγκεκριμένη εταιρεία να υποβάλλει δήλωση και πας στη ΔΟΥ χειρόγραφα, άνευ προστίμου και λοιπών επιβαρύνσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δήλωση που προσπαθώ να καταθέσω μου βγάζει το μύνημα λάθος στον κωδικό 008 (φόρος εισ/τος που προκαταβληθηκε΄)

Μπαίνω στο taxis στην δήλωση του 2010 και βλέπω ότι η προκαταβολή είναι σωστή.

¨ομως δεν με αφήνει να στείλω την δήλωση . Τι φταίει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δήλωση που προσπαθώ να καταθέσω μου βγάζει το μύνημα λάθος στον κωδικό 008 (φόρος εισ/τος που προκαταβληθηκε΄)

Μπαίνω στο taxis στην δήλωση του 2010 και βλέπω ότι η προκαταβολή είναι σωστή.

¨ομως δεν με αφήνει να στείλω την δήλωση . Τι φταίει ?

Nα πάτε στη ΔΟΥ .

Απο εκεί θα διορθωθεί η προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ Ε3 ΚΑΙ Ε5 ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ Ε5 ΣΗΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ Ε5. ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΔΗΔΩΣΗ Ε.Ε ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β

ΟΤΙ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘ 118 Ν.2238/94 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΩΣΕ ΦΟΡΟ 40% ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η ΔΗΛΩΣΗ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΗΚΕ

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΔΗΔΩΣΗ Ε.Ε ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β

ΟΤΙ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘ 118 Ν.2238/94 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΩΣΕ ΦΟΡΟ 40% ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η ΔΗΛΩΣΗ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΗΚΕ

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ?

Τι παει να πει τι κανω???

Τροποποιητικη στη δου ή τη νισσα....

Ζυγιζεις κ επιλεγεις... Το σωστο ειναι το 1ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση στον πινακα Ι τα μελη εταιριας(EE) τα βγαζει αυτοματα στο ταξις με τα ποσοστα τους κανονικα ή μπορω να τα συμπληρωσω και εγω...?

καλημερα κιολας ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο το παραπανω ποστ.μολις ανακαλυψα οτι συμμετεχουν σε εταιριες και απο τον αλλο κοσμο...μαλιστα....εχουμε καποιο νεο για παραταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

15.Ποιοι έχουν υποχρέωση να συνυποβάλουν Ισολογισμό ;

Υποχρέωση σύνταξης και υποβολής Ισολογισμού έχουν όσοι τηρούν υποχρεωτικά ή προαιρετικά βιβλία Κ.Β.Σ. και έχουν κατηγορία τέτοια, στην οποία εμπεριέχονται τα Γ΄ κατηγορίας βιβλία.

Η υποβολή των στοιχείων του Ισολογισμού για το οικονομικό έτος 2012 είναι προαιρετική, για όσους υποβάλλουν μέσω διαδικτύου.

http://www.gsis.gr/faq/faq_E5.html#q_4

Εχω επιχείρηση ΕΕ με Γ κατηγορίας βιβλία.

Όταν ανοίγω την επιλογή για την καταχώρηση στοιχείων ισολογισμού μου τα βγάζει όλα τα κελιά κίτρινα, εκτός από τη διαχειριστική χρήση (αριθμός) και τον αρ.μ.α.ε που δεν έχω.

Δεν μπορώ να γράψω πουθενά.

Βέβαια λέει στις συχνές ερωτήσεις ότι είναι προαιρετικό αλλά μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Εσείς έχετε καταχωρήσει ισολογισμούς σε ΟΕ ή ΕΕ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

προσπαθώ να δω Ε5 προηγούμενης χρονιάς και μου βγάζει error 500. Συμβαίνει και σε άλλους? Θέλω να δω την προκαταβολή φόρου...

Εχω το ιδιο προβλημα εδω και 2 βδομαδες.Και θελω να το εκτυπωσω για να παω να κανω διακοπη αλλα ματαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

τελικα με καμμια παραταση τι παιζει ?

σιγουρα δεν προλαβαινω

κανενα νεο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.taxheaven...ws/view/id/9981

http://www.taxheaven...ws/view/id/9980

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη christos

Εχω το ιδιο προβλημα εδω και 2 βδομαδες.Και θελω να το εκτυπωσω για να παω να κανω διακοπη αλλα ματαια...

Αν θυμαμαι καλα.. την προκαταβολη του προηγουμενου ετουσ στην βγαζει αυτοματα οταν πατησεις υποβολη αν δεν την εχει ηδη ετοιμη οταν ανοιγεις την φετινη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πηγαίνω να καταχωρήσω Ε5 και μου βγάζει ότι δεν είμαι υπόχρεος υποβολής της δήλωσης. Η εταιρεία έχει ακόμη τους παλιούς κωδικούς , δεν πήρα κλειδάριθμους αυτό φταίει?

Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος γιατί εάν φταιεί αυτό δεν θα προλάβω να την στείλω εκτος και εάν παίξει παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοί δεν είναι πρόβλημα αλλιώς δεν θα έμπαινες στην εφαρμογή καθόλου.

Μήπως επιλέγεις λάθος έντυπο..??

Λέω μήπως ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ,

Ε5 διαλέγω , αυτό έκανα και πέρσι.Βέβαια χειρόγραφα.Τώρα μου βγάζει δεν έχετε υποχρεώσεις υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης που επιλέξατε.έχω κωδικούς ως λογιστής , να δοκιμάσω? Φοβάμαι όμως ότι χωρίς την διαδικασία εξουσιοδοτήσεων δεν θα με αφήσει.

Το taxisnet έχει την εταιρεία στην έναρξη ως ΝΠΙΔ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ, β κατηγορίας, Ε5 δεν υποβάλλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ,μηπως ξερει κανεισ οταν πατας υποβολη γιατι δεν την παιρνει , ενω την εχω αποθηκευμενη κανονικα ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω, μηπως ξερεις σε εντυπο φ01-12 απο ναο στην υποβολη δεν την παιρνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Συναδελφοι καλημερα.Προσπαθω να υποβαλλω ε3 μιας εταιριας και ενω πατω υποβολη δεν το παιρνει.και βγαζει ενα μηνυμα οτι το ποσο του 312 πινακα Ζ θα πρεπει να περιλαμβανεται στος δαπανες του αυτοελεγχου.Καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...