Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνάδελφοι,

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο δωρεαν πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου εισοδήματος για το οικ.έτος 2012?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε το Βήμα την Κυριακή νομίζω ,

αλλά επιτέλους πρέπει όλοι οι Σύλλογοι κ μη να πιέσουν να απαιτήσουν το πρόγραμμα της εκκαθάρισης απο το κράτος να δωθεί δωρεάν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε το Βήμα την Κυριακή νομίζω ,

αλλά επιτέλους πρέπει όλοι οι Σύλλογοι κ μη να πιέσουν να απαιτήσουν το πρόγραμμα της εκκαθάρισης απο το κράτος να δωθεί δωρεάν .

Ακριβώς! κανονικά έπρεπε η Γ.Γ.Π.Σ να είχε δωρεάν πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου,αλλά είναι είναι τόσο άχρηστοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! κανονικά έπρεπε η Γ.Γ.Π.Σ να είχε δωρεάν πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου,αλλά είναι είναι τόσο άχρηστοι...

Εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει

Ναι έχει...όταν είναι ανοικτό το σύστημα για υποβολή δηλώσεων Φ.Ε.

Αλλά και ξεχωριστό πρόγραμμα να παρείχε η ΓΓΠΣ, περιμένατε να το "δώσει" στον λαουτζίκο (ρητό γυνής Φυντανίδη) πριν τις 6/5, σε προεκλογική περίοδο; Για τόσο μακάκες τους έχετε τους πολιτικούς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! κανονικά έπρεπε η Γ.Γ.Π.Σ να είχε δωρεάν πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου,αλλά είναι είναι τόσο άχρηστοι...

Εδώ δεν μας δίνουν έντυπα να δουλέψουλε θα μας δόσουν και δωρεάν προγράμματ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μας δίνουν έντυπα να δουλέψουλε θα μας δόσουν και δωρεάν προγράμματ;

Δεν νομίζω ότι είναι φοβερή απαίτηση από πολίτες που υπερφορολογούνται να έχουν από το κράτος ένα δωρεάν πρόγραμμα για να μπορούν να κάνουν την δουλειά τους!

Άλλωστε πάλι το κράτος βγαίνει κερδισμένο από αυτό,από τους φόρους που εισπράττει και όχι οι λογιστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν την τελική υποβολή της δήλωσης μέσω Taxis (και αυτό ισχύει από πέρυσι), το πρόγραμμα του Υ.Ο. σου κάνει εκκαθάριση. Συνεπώς ελεύθερο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν την τελική υποβολή της δήλωσης μέσω Taxis (και αυτό ισχύει από πέρυσι), το πρόγραμμα του Υ.Ο. σου κάνει εκκαθάριση. Συνεπώς ελεύθερο είναι.

Το ξέρω ότι υπάρχει από πέρυσι, όμως νομίζω θα ήταν καλό να βλέπαμε τι γίνεται με τις εκκαθαρίσεις πριν μπούμε να υποβάλλουμε τις δηλώσεις και τελικά να συγκρίνουμε με τα δικα μας για να δουμε αν ειναι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν την τελική υποβολή της δήλωσης μέσω Taxis (και αυτό ισχύει από πέρυσι), το πρόγραμμα του Υ.Ο. σου κάνει εκκαθάριση. Συνεπώς ελεύθερο είναι.

Αν κάνουμε την εκκαθάριση για ενημέρωση μέσα από το taxis ούτε το 2013 δεν θα μπορεσουμε να υποβαλουμε τις δηλώσεις. Αυτό 100 λογιστές να μπουν ταυτοχρονα θα πέσει και αντε να ξανασήκωθει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν την τελική υποβολή της δήλωσης μέσω Taxis (και αυτό ισχύει από πέρυσι), το πρόγραμμα του Υ.Ο. σου κάνει εκκαθάριση. Συνεπώς ελεύθερο είναι.

Ένα θεματάκι είναι ότι δεν έχει ανοίξει ακόμα ο σύστημας......

Οπότε, προσεγγιστικά..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που ξέρω είναι πως αν αύριο το πρωί έκλειναν όλες οι εταιρείες λογισμικού, οι 8 στους 10 λογιστές δεν θα μπορούσαν να κάνουν με το χέρι εκκαθάριση. Απο κει και πέρα το πρόγραμμα εκκαθάρισης του Υ.Ο. δεν είναι για να κάνεις δοκιμές προσθέτοντας ή αφαιρώντας ποσά από τους κωδικούς. Μπορεί να το κάνει εν μέρει γιατι μετά κλειδώνει για λίγο. Τις εταιρείες λογισμικού δεν τις πληρώνεις για το πρόγραμμα εκκαθάρισης αλλά για τις άλλες ευκολίες που σου παρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που ξέρω είναι πως αν αύριο το πρωί έκλειναν όλες οι εταιρείες λογισμικού, οι 8 στους 10 λογιστές δεν θα μπορούσαν να κάνουν με το χέρι εκκαθάριση. Απο κει και πέρα το πρόγραμμα εκκαθάρισης του Υ.Ο. δεν είναι για να κάνεις δοκιμές προσθέτοντας ή αφαιρώντας ποσά από τους κωδικούς. Μπορεί να το κάνει εν μέρει γιατι μετά κλειδώνει για λίγο. Τις εταιρείες λογισμικού δεν τις πληρώνεις για το πρόγραμμα εκκαθάρισης αλλά για τις άλλες ευκολίες που σου παρέχουν.

Μήπως να πετάξουμε και τα κομπιουτεράκια και να κάνουμε τις πράξεις στο χέρι; Το πρόγραμμα εκκαθάρισης το χρειαζόμαστε οχι γιατί δεν ξέρουμε αλλά για ταχύτητα και ευκολία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε γιατί μας φαίνεται εξωπραγματικό να μας παρέχει το Υ.Ο. ένα δωρεάν πρόγραμμα εκκαθάρισης εισ/τος και κάποια άλλα βασικά εργαλεία για την δουλειά μας?

Η απάντηση βρίσκεται στο βίντεο: Γιατί όλα λειτουργούν κάπως έτσι...........

http://www.youtube.com/watch?v=SgTHfJxXEno&feature=fvwrel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να πετάξουμε και τα κομπιουτεράκια και να κάνουμε τις πράξεις στο χέρι; Το πρόγραμμα εκκαθάρισης το χρειαζόμαστε οχι γιατί δεν ξέρουμε αλλά για ταχύτητα και ευκολία.

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός, αλλά δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΘΑΝΑΣΗΣ

karolos ατοπημα.

Δεν πρεπει να μιλας σαν εκπροσωπος του Υ.Ο. νομιζοντας οτι θιγεις τους 8 υπολοιπους συναδελφους εκ των 10 (γιατι προφανως θεωρεις εαυτον στους 2)

Το καθε προγραμμα δε σου λεει που να βαλεις τι, απλα υπολογιζει αρα και ετσι παλι μπορει να γινει λαθος.ειναι σα να λες να αναβουμε φωτια με τα ξυλα μη και κλεισουν οι εταιρειες αναπτηρων κλπ

Στο κλαδο μας πρεπει να χρησιμοποιουμε τη τεχνολογια και να μην αναλωνομαστε σε <κουτους> υπολογισμους για να μπορουμε να βελτιωνουμε την προσφορα των υπηρεσιων μας.

συγνωμη για την παρεμβαση καθ οτι δεν μπηκα να απαντησω αλλα γιατι θεωρησα ακομψη την αντιμετωπιση των συναδελφων απο τον Διαχειριστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karolos ατοπημα.

Δεν πρεπει να μιλας σαν εκπροσωπος του Υ.Ο. νομιζοντας οτι θιγεις τους 8 υπολοιπους συναδελφους εκ των 10 (γιατι προφανως θεωρεις εαυτον στους 2)

Το καθε προγραμμα δε σου λεει που να βαλεις τι, απλα υπολογιζει αρα και ετσι παλι μπορει να γινει λαθος.ειναι σα να λες να αναβουμε φωτια με τα ξυλα μη και κλεισουν οι εταιρειες αναπτηρων κλπ

Στο κλαδο μας πρεπει να χρησιμοποιουμε τη τεχνολογια και να μην αναλωνομαστε σε <κουτους> υπολογισμους για να μπορουμε να βελτιωνουμε την προσφορα των υπηρεσιων μας.

συγνωμη για την παρεμβαση καθ οτι δεν μπηκα να απαντησω αλλα γιατι θεωρησα ακομψη την αντιμετωπιση των συναδελφων απο τον Διαχειριστη

Συνάδελφε, ωραία αυτά που γράφεις, αλλά δεν αφορούν αυτά που έγραψα εγω. Πουθενά δεν ανέφερα πως είμαι ανάμεσα στους 2 στους 10 που γνωρίζουν τέλεια τη φορολογία. Διαβάζω καθημερινά και προσπαθώ. Έκανα μια διαπίστωση που βρίσκει έρεισμα στην καθημερινή επαφή με τους συναδέλφους. Αν θες να διαπιστώσεις το επίπεδο των συναδέλφων δεν έχεις παρά να διαβάζεις καθημερινά το φόρουμ και αν θές και κάτι παραπάνω, σου στέλνουμε και τις δεκάδες δημοσιεύσεις που σβήνονται καθημερινά με περιεχόμενο που θα σε κάνει να νιώσεις πολύ άσχημα για τον κλάδο μας.

Είπα επίσης πως το Υ.Ο. έχει δωρεάν το πρόγραμμα εκκαθάρισης. Απλώς αυτό που μένει είναι να το ανοίγει από νωρίς ώστε να μπορούν οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν ορθά τις δηλώσεις τους. Μίλησα για εκκαθάριση με το "χέρι", με την έννοια ότι αν δεν γνωρίζεις τι επιφέρει από πλευράς φορολογίας εισοδήματος η συμπλήρωση του κάθε κωδικού δεν μπορείς να κρίνεις κανένα λογισμικό της αγοράς. Πρέπει να γνωρίζεις και τις διατάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για επίπεδο συναδέλφων. Η παρακάτω ερώτηση έγινε από πολλούς και στο φόρουμ αλλά και στα σχόλια των ειδήσεων:

"Σχετικά με την παράταση της ΠΟΛ.1107 των δηλώσεων Ε5 2012 μέχρι 18/5/2012 συμπεριλμβάνονται το Ε3 και η φορολογική αναμόρφωση χρήσης 2011, τα οποία λήγουν σήμερα το βράδυ 30-4-2012 ?Αυτό δεν το διευκρινίζει ρητά το Υπ.Οικον.

Κάποια απάντηση από συνάδελφο ? Ευχαριστώ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, ωραία αυτά που γράφεις, αλλά δεν αφορούν αυτά που έγραψα εγω. Πουθενά δεν ανέφερα πως είμαι ανάμεσα στους 2 στους 10 που γνωρίζουν τέλεια τη φορολογία. Διαβάζω καθημερινά και προσπαθώ. Έκανα μια διαπίστωση που βρίσκει έρεισμα στην καθημερινή επαφή με τους συναδέλφους. Αν θες να διαπιστώσεις το επίπεδο των συναδέλφων δεν έχεις παρά να διαβάζεις καθημερινά το φόρουμ και αν θές και κάτι παραπάνω, σου στέλνουμε και τις δεκάδες δημοσιεύσεις που σβήνονται καθημερινά με περιεχόμενο που θα σε κάνει να νιώσεις πολύ άσχημα για τον κλάδο μας.

Είπα επίσης πως το Υ.Ο. έχει δωρεάν το πρόγραμμα εκκαθάρισης. Απλώς αυτό που μένει είναι να το ανοίγει από νωρίς ώστε να μπορούν οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν ορθά τις δηλώσεις τους. Μίλησα για εκκαθάριση με το "χέρι", με την έννοια ότι αν δεν γνωρίζεις τι επιφέρει από πλευράς φορολογίας εισοδήματος η συμπλήρωση του κάθε κωδικού δεν μπορείς να κρίνεις κανένα λογισμικό της αγοράς. Πρέπει να γνωρίζεις και τις διατάξεις.

Ναι ρε συ Κώστα, αλλά.....

Έτσι όπως τα έχουνε κάνει, για να είσαι σε θέση να κάνεις εκκαθάριση μια οποιασδήποτε δήλωσης, πρέπει να διαβάζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ για φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.... Και πάλι κάτι θα σου ξεφύγει, δεν παίζει.....

Και τι να πρωτοθυμάσαι, εταιρικά, φορολογία νομικών, κβσ, φπα, εργατικά, ασφαλιστικά κτλ κτλ κτλ......

Κάθε μέρα φορτώνετε 5-10 αποφάσεις, εγκύκλιους, ΠΟΛ..... Τι να πρωτοδιαβάσεις και τι να πρωτοθυμηθείς ργτ.....

Τόσο διάβασμα, ούτε στο πανεπιστήμιο δεν έριξα.......

Υγ: δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που δεν διαβάζουν καθόλου και περιμένουν έτοιμες απαντήσεις.... κάποια στιγμή, η αγορά θα μιλήσει από μόνη της.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΘΑΝΑΣΗΣ

Καλημερα και καλο μηνα.

Θεωρω οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο σε ενα forum χιλιαδων επισκεπτων να υπαρχουν βαθμιδες γνωσεων.

Δεν μπορει π.χ. ενας λογιστης 30 ετων να εχει την εμπειρια αλλα και την δυνατοτητα αμεσης αντιληψης για τις οποιες

αλλαγες με ενα λογιστη 57 ετων,εκ των πραγματων.Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να χλευαζεται και να δημοσιοποιειται η ερωτηση

του ως <ηλιθια>.Αν ηταν ετσι θα επρεπε το forum να αποτελειται απο ελαχιστους επαϊοντες οπου δεν θα ειχε νοημα η κοινοτητα

και βεβαια θα αποτύγχανε ως <σελιδα λογιστων>

Η κακη κριτικη ειναι παντα ευκολη και μας οδηγει σε απομονωση.

Ειδικα στους καιρους που βιωνουμε χρειαζεται συμπνοια και ομαδικοτητα (για να μη πω συντροφικοτητα και παρεξηγηθει η φραση).

Βεβαιω οτι δε θα επανελθω (επι αυτου του θεματος)

Θανασης Μπακας

Λογιστης-Φοροτεχνικος (57 ετων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε Θανάση, καλό μήνα. Δεν ξέρω πόσο καιρό είσαι μέλος ή επισκέπτης του φόρουμ, αλλά θα σου πω το εξής: Από το 2003 που συμμετέχω ενεργά και καθημερινά στο φόρουμ, όπως και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι, έχουμε σπαταλήσει άπειρες ώρες στο να απαντάμε και να βοηθάμε αφιλοκερδώς τους συναδέλφους. Χωρίς κανένα αντάλλαγμα, μόνο και μόνο από συναδελφική αλληλεγγύη. Ποτέ δε χλευάζονται οι ερωτήσεις, Απλώς πρέπει να αποφεύγουμε να δίνουμε μασημένη τροφή στους νέους γιατί τότε χάνουν το νόημα και δεν μαθαίνουν να ψάχνουν μόνοι τους. Η διαπίστωση της αλήθειας, ότι δηλαδή το επίπεδο της πλειονότητας των λογιστών είναι χαμηλό, είναι οφθαλμοφανές. Δεν χρειάζεται κόπο για να το διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε.Παρέθεσα μια από τις εκατοντάδες ερωτήσεις που υποβάλλονται για να σου δείξω τι ακριβώς εννοώ, Φυσικά για όλο αυτό ευθύνεται εκτός των άλλων και η πολυνομία που μνημόνευσε ο Στέφανος παραπάνω. Από μέρους μου δεν υπήρξε ποτέ προσπάθεια να χλευάσω κανέναν, ούτε ασκώ ποτέ κακή κριτική. Η κριτική μου είναι πάντα καλοπροαίρετη και μπορείς να το δείς αν ψάξεις. Συνήθως, "φωνάζουμε" ως διαχειριστές να ψάχνουν όσοι ρωτάνε με την αναζήτηση πριν υποβάλλουν ερωτήματα. Και αυτό γιατί αλλιώς το φόρουμ γίνεται δύσχρηστο και σπαταλούμε ατελείωτες ώρες για να το διατηρούμε χρηστικό, ώστε εσύ, εγω και οι υπόλοιποι να βρίσκουμε αυτό που θέλουμε. Το να δείς και να διαπιστώσεις το πρόβλημα είναι η αρχή και δεν αποτελεί κριτική. Αυτό προσπαθώ.Και είναι πιο σπουδαίο να συμφωνείς στο πρόβλημα παρά στη λύση . Τούτο φανερώνει τη συμφωνία σε μια απώτατη κοινή αφετηρία, μια κοινή πηγή πνευματικής αγωνίας. Οι λύσεις στη συνέχεια θα βρεθούν.

Θα επανέλθω επί του θέματος αν παραστεί ανάγκη

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς

Λογιστής-Φοροτεχνικός (37 ετών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ: δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που δεν διαβάζουν καθόλου και περιμένουν έτοιμες απαντήσεις.... κάποια στιγμή, η αγορά θα μιλήσει από μόνη της.....

Στέφανε, αυτοί είναι συνήθως αυτοί που κάνουν αυτές τις ερωτήσεις που ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νου σας γιατί με την Εψιλον μου έβγαλε διαφορά στην εκκαθάριση... Μικρή, αλλά διαφορά....

Καλημέρα καλό μήνα, καλή δύναμη.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι δεν κάνει και υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης και του τέλους επιτηδεύματος.

Αδράζοντας εδώ την ευκαιρία, μιας και βλέπω ότι χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα της epsilon, θα ήθελα να ρωτήσω, κατά τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης όταν οι αντικειμενικές δαπάνες είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα και κάνετε χρήση κεφαλαίων προηγούμενων ετών (βάση του άρθρου 19 του ΚΦΕ), υπολογίζει αυτή στα δηλωθέντα εισοδήματα ή στις αντικειμενικές δαπάνες;

Το ρωτώ, γιατί έπεσε στα χέρια μου το πρόγραμμα της παραπάνω εταιρείας για την συμπλήρωση και εκκαθάριση της Ε1 από δωρεάν διανομή εφημερίδας, το οποίο υπολογίζει την εισφορά, πάνω στο δηλωθέν εισόδημα και όχι στις αντικειμενικές δαπάνες που είναι μεγαλύτερες, λανθασμένα.

(Ν 3986/11 άρθρο 29 παρ. 2).

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Κώστα, αλλά.....

Έτσι όπως τα έχουνε κάνει, για να είσαι σε θέση να κάνεις εκκαθάριση μια οποιασδήποτε δήλωσης, πρέπει να διαβάζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ για φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.... Και πάλι κάτι θα σου ξεφύγει, δεν παίζει.....

Και τι να πρωτοθυμάσαι, εταιρικά, φορολογία νομικών, κβσ, φπα, εργατικά, ασφαλιστικά κτλ κτλ κτλ......

Κάθε μέρα φορτώνετε 5-10 αποφάσεις, εγκύκλιους, ΠΟΛ..... Τι να πρωτοδιαβάσεις και τι να πρωτοθυμηθείς ργτ.....

Τόσο διάβασμα, ούτε στο πανεπιστήμιο δεν έριξα.......

Υγ: δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που δεν διαβάζουν καθόλου και περιμένουν έτοιμες απαντήσεις.... κάποια στιγμή, η αγορά θα μιλήσει από μόνη της.....

Αγαπητέ συνάδερφε και σε αυτή τη δημοσίευση σας εύχομαι καλημέρα καλό μήνα καλή δύναμη, όπως και σε όλους τους συναδέρφους.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφετε και θα ήθελα να ξαναγράψω και εδώ την ταπεινή μου άποψη για το θέμα της εκκαθάρισης της δήλωσης φόρου εισοδήματος.

Η εκκαθάριση του φόρου είναι ένα ζητούμενο όλων κατά την συμπλήρωση της δήλωσης εισοδήματος, αλλά και πολλές φορές και πάρα μα πάρα πολύ πριν φτάσουμε στη στιγμή εκείνη.

Πάντα και όλοι (και εμείς αλλά και οι πελάτες μας) θέλουμε να ξέρουμε από πολύ πριν, πόσο φόρο θα πληρώσουμε, “το τι μας περιμένει” θα λέγαμε και πιο πολύ από ποτέ ... σήμερα !

( και μήπως αυτό γίνεται μόνο για το φόρο εισοδήματος; Πόσες φορές άλλωστε γίνεται π.χ. και για το ΦΠΑ πολύ πριν τη λήξη μιας περιόδου; )

Η εκκαθάριση όπως γράφετε και εσείς είναι μια υπόθεση πολύ σύνθετη και απαιτεί όχι μόνο πολύπλευρες γνώσεις και τεράστια προσοχή αλλά πολλές φορές θα έλεγα και πολύ χρόνο,

ζητούμενο, που δεν υφίσταται στις περισσότερες περιπτώσεις του επαγγελματικού μας βίου,

πόσο μάλλον την περίοδο που διανύουμε, που κάθε άλλο από χαλαρή δεν είναι,

εγκυμονώντας πάντα, πάλι κατά την άποψή μου, την περίπτωση να μας ξεφύγει κάτι.

(εδώ δεν εννοώ βέβαια για μια δήλωση που έχει μόνο π.χ. μισθωτές, ένα αυτοκίνητο και ιδιοκατοίκηση)

Οι εταιρείες όμως λογισμικού δεν “βλέπουν” τη μεγάλη σπουδαιότητα αυτής της δυνατότητας ή τουλάχιστον – για να μην αδικούμε τους πάντες συλλήβδην - άλλες προσπαθούν λιγότερο και άλλες περισσότερο, να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες πάνω σ΄ αυτήν.

Θα πρέπει όμως το κομμάτι αυτό να το προσέξουν περισσότερο γιατί, αφενός δεν είναι “μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα” και αφετέρου (ευτυχώς για εμάς) ο ανταγωνισμός καραδοκεί !!!

Τέλος, επιτρέψτε μου να πω ότι,

το λογισμικό “εργαλείο” που λέγεται εκκαθάριση φόρου είναι απαραίτητο σε όλους μας εξίσου,

ασχέτως επάρκειας ή μη, των απαραίτητων γνώσεων.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...