Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάργηση αυτοτελους προστιμου στο ΙΚΑ βάσει ν.4075


vasoula78

Ερώτηση

καλημέρα σας

σημερα το πρωι πήγα στο ΙΚΑ να κανω καποιες μεταβολες στο μητρώο (αλλαγη υπευθυνων Δ.Σ) οι οποίες είναι εκπρόθεσμες.

τους ειπα για τον νόμο 4075/2012 άρθρο 22, που αναφέρει οτι καταργουνται τα πρόστιμα για τις μεταβολές, και η υπάλληλος μου είπε οτι δεν γνωρίζει κατι & οτι το σύστημα το βγάζει ως εκπρόθεσμο!

σας έχει τυχει αυτες τις μέρες κάτι αντιστοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα σας

σημερα το πρωι πήγα στο ΙΚΑ να κανω καποιες μεταβολες στο μητρώο (αλλαγη υπευθυνων Δ.Σ) οι οποίες είναι εκπρόθεσμες.

τους ειπα για τον νόμο 4075/2012 άρθρο 22, που αναφέρει οτι καταργουνται τα πρόστιμα για τις μεταβολές, και η υπάλληλος μου είπε οτι δεν γνωρίζει κατι & οτι το σύστημα το βγάζει ως εκπρόθεσμο!

σας έχει τυχει αυτες τις μέρες κάτι αντιστοίχο;

Οτι δεν γνωριζουν ειναι σιγουρο. Οτι το συστημα το βγαζει εκπροθεσμο δεν ειναι δκαιολογια.

Αν σου επεβαλαν προστιμο να κανεις ενσταση, την οποια σιγουρα θα δεχθουν οταν μαθουν για το νομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι δεν γνωριζουν ειναι σιγουρο. Οτι το συστημα το βγαζει εκπροθεσμο δεν ειναι δκαιολογια.

Αν σου επεβαλαν προστιμο να κανεις ενσταση, την οποια σιγουρα θα δεχθουν οταν μαθουν για το νομο.

αυτο σκέφτηκα και εγω για ένσταση

αλλα και πάλι δεν πρέπει να πληρωσω το μισό απο το πρόστιμο για να μπορώ να εχω ασφαλιστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος Σ

Και εγώ αναγκάστηκα να πληρώσω στο ΙΚΑ Κεραμεικού.Πάντως ο 4075/12 στο άρθρο 63 αναφέρει ότι οι διατάξεις ισχύουν από τη δημοσίευση του νόμου.Μήπως για προηγούμενες μεταβολές δεν ισχύει.Θα το ψάξω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αραγε το ιδιο ισχυει και για εκπροθεσμη καταθεση μεταβολης-διακοπης υποκ/τος μιας επιχειρησης?

Επεβαλαν αυτοτελη προστιμο 150€ προχτες στις 25/04/12 επικαλουμενοι οτι δεν γνωριζουν τον νόμο 4075/2012 άρθρο 22, που αναφέρει οτι καταργουνται τα αυτοτελη προστιμα.

Να καταθεσουμε ενσταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιοανακοίνωση έβγαλε το ΙΚΑ ????

Αφου τα εχουμε πεί ,

το ΙΚΑ είναι αρχηγός και ότι θέλει κάνει .

Γραφει στα παλιά του τα παπουτσια και τους Νόμους και τους Νομοθέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με ποιό νόμο μπαίνει το πρόστιμο ? στο χαρτί του ΙΚΑ τι γράφει κ ποιός το υπογράφει . Αν υπαλληλος του ΙΚΑ υπογράφει πρόστιμο σύμφωνα με νόμο που δεν ισχύει εχει κυρώσεις ?

Η εγκύκλιος όταν βγει θα λέει ότι πρόστιμα που επεβληθησαν διαγράφονται με ενεργειες τις υπηρεσίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με ποιό νόμο μπαίνει το πρόστιμο ? στο χαρτί του ΙΚΑ τι γράφει κ ποιός το υπογράφει . Αν υπαλληλος του ΙΚΑ υπογράφει πρόστιμο σύμφωνα με νόμο που δεν ισχύει εχει κυρώσεις ?

Η εγκύκλιος όταν βγει θα λέει ότι πρόστιμα που επεβληθησαν διαγράφονται με ενεργειες τις υπηρεσίας .

Για το τελευταίο, μην το δένεις σχοινί κορδόνι...

Όταν θέλουν να επιβάλλουν πρόστιμο (για εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ, για εκπρόθεσμες μεταβολές, όχι για ΠΕΕ), στο ρίχνουν στο πιτς φυτίλι...Όταν ακυρώνεται αυτοδικαίως με απόφασή τους (όπως έγινε πχ στο Γ Τρίμηνο 2010 για μένα), φέρε μου ΑΠΔ, φέρε μου προσλήψεις, φέρε μου Πίνακες Προσωπικού...και φέρτε σε μένα χάπια... Τότε κάνουν οτι δεν σε ξέρουν, είναι σαν εκείνους που τους δανείζεις και μετά τουμπέκα...

Απόφαση, ξεαπόφαση εγκυκλίου του ΙΚΑ, ο νόμος είναι νόμος και να κόψουν το λαιμό τους (όπως λένε καθημερινά στους φορολογούμενους/ασφαλισμένους/εργοδότες).

Και κανονικά θα έπρεπε να έχει κυρώσεις τουλάχιστον μισθολογικές ο υπάλληλος του ΙΚΑ, αν κάνει δηλαδή η "διοίκηση" να βγάλει διευκρινιστική κανα μήνα, ας μην πληρώσουν την "διοίκηση" γι' αυτό το μήνα, να δούμε μετά αν θα είναι πιο "ετοιμοπόλεμοι" και σβέλτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το τελευταίο, μην το δένεις σχοινί κορδόνι...

Όταν θέλουν να επιβάλλουν πρόστιμο (για εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ, για εκπρόθεσμες μεταβολές, όχι για ΠΕΕ), στο ρίχνουν στο πιτς φυτίλι...Όταν ακυρώνεται αυτοδικαίως με απόφασή τους (όπως έγινε πχ στο Γ Τρίμηνο 2010 για μένα), φέρε μου ΑΠΔ, φέρε μου προσλήψεις, φέρε μου Πίνακες Προσωπικού...και φέρτε σε μένα χάπια... Τότε κάνουν οτι δεν σε ξέρουν, είναι σαν εκείνους που τους δανείζεις και μετά τουμπέκα...

Απόφαση, ξεαπόφαση εγκυκλίου του ΙΚΑ, ο νόμος είναι νόμος και να κόψουν το λαιμό τους (όπως λένε καθημερινά στους φορολογούμενους/ασφαλισμένους/εργοδότες).

Και κανονικά θα έπρεπε να έχει κυρώσεις τουλάχιστον μισθολογικές ο υπάλληλος του ΙΚΑ, αν κάνει δηλαδή η "διοίκηση" να βγάλει διευκρινιστική κανα μήνα, ας μην πληρώσουν την "διοίκηση" γι' αυτό το μήνα, να δούμε μετά αν θα είναι πιο "ετοιμοπόλεμοι" και σβέλτοι.

Βάζω στοίχημα 3 ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο σκέφτηκα και εγω για ένσταση

αλλα και πάλι δεν πρέπει να πληρωσω το μισό απο το πρόστιμο για να μπορώ να εχω ασφαλιστική;

Και γιατί δεν πας αφού βγεί η εγκύκλιος που θα το μάθουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ , ΔΗΛ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ, ΟΝΤΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 30/4/2012 , ΑΙΤΗΣΗ

ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΣΕΙ Ν.4038/2012 , ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γιατί δεν πας αφού βγεί η εγκύκλιος που θα το μάθουν;

θα δω πως θα το χειριστω

εχω προχωρησει ηδη σε μια μεταβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

ΣΤΗΝ Α.Ε. ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ Δ.Σ. ΤΟ 2010.

ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΦΑΕ ΚΑΙ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΟΡΙΣΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 300€ ΚΑΙ 390€ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.

ΙΣΧΥΕΙ Ή ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 4075/2012?

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ... ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ

ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

ΣΤΗΝ Α.Ε. ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ Δ.Σ. ΤΟ 2010.

ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΦΑΕ ΚΑΙ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΟΡΙΣΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 300€ ΚΑΙ 390€ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.

ΙΣΧΥΕΙ Ή ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 4075/2012?

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ... ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ

ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ!

ΟΧΙ δεν ισχυουν παρε τον νομο και πηγαινε διοτι αυτοι...μαλλον ζουν στο Μπαγκλαντες!!!εμ και επειτα μου λες γιατι δεν σου γραφω..αν αυτοι ηταν σωστοι θαμασταν εμεις σημερα σε αυτο το χαλι..? παντου ττα παθαν απο τον ιδιωτικο τομεα μονο η Ελλαδα την βρηκε απο το Δημοσιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκπροθεσμη καταθεση μεταβολης-διακοπης υποκ/τος μιας επιχειρησης.

Επεβαλαν αυτοτελη προστιμο 150€ ,στις 25/04/12 επικαλουμενοι οτι δεν γνωριζουν τον νόμο 4075/2012 άρθρο 22, που αναφέρει οτι καταργουνται τα αυτοτελη προστιμα.

Ερωτώ: Ο νέος νόμος ισχυει και για τις μεταβολές των υποκ/των ή μόνο για τις μεταβολές των στοιχειων των εργοδοτών ?

Να καταθεσουμε ενσταση??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας

σημέρα που πήγα ξανα στο ΙΚΑ μου είπαν οτι ισχυει ο νόμος απο 10.04.2012 και έπειτα

κόβουν το πρόστιμο (γιατί το σύστημα δεν.....!!!) και ταυτόχρονα το ακυρώνουν

κ εγω που ειχα κανει μεταβολή στις 30.04.2012 το αφησα εκει και θα παω δευτέρα να πάρω και την ακύρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Στη δικιά μας περίπτωση ανακαλύψαμε ΑΠΔ που δε στείλαμε εγκαίρως. Παρόλο που η προθεσμία της επομένης κανονικής δεν έχει περασει το σύστημα σήμερα μας έβγαλε πρόστιμο στο 30% ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 10%. Για το νόμο 4075 ούτε κουβέντα τίποτα δεν ήξεραν... Από Δευτέρα θα μάθουμε αλλά αφού ο νόμος ισχύει ελπίζω θα μας πάνε στο 3% και όχι στο 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Στη δικιά μας περίπτωση ανακαλύψαμε ΑΠΔ που δε στείλαμε εγκαίρως. Παρόλο που η προθεσμία της επομένης κανονικής δεν έχει περασει το σύστημα σήμερα μας έβγαλε πρόστιμο στο 30% ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 10%. Για το νόμο 4075 ούτε κουβέντα τίποτα δεν ήξεραν... Από Δευτέρα θα μάθουμε αλλά αφού ο νόμος ισχύει ελπίζω θα μας πάνε στο 3% και όχι στο 30%.

ο νόμος 4075 δεν αναφέρεται σε καθυστερημένη υποβολη ΑΠΔ μόνο για τις μεταβολές στο μητρώο του ΙΚΑ

και αν θυμάμαι καλα τα ποσοστα το πρόστιμο ειναι 10% για καθυστερημένη υποβολη ΑΠΔ

το 3% αφορά καθυστήρηση πληρωμής εισφορων τον πρωτο μήνα και έπειτα ειναι 1% για κάθε επομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Kaly87 προφανώς αναφέρεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 19 του Ν. 4075/11.04.2012 (ΦΕΚ Α΄ 89):

Αρθρο 19. Εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ

1. Η περίπτωση β' της παρ. 1 του άρθρου 7 του ν.2972/2001 (Α' 291), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή της από την παρ. 4 του άρθρου 9 του ν. 3232/2004 (Α'48), αντικαθίσταται ως εξης:

«β. Υποβάλλουν εκπρόθεσμα την ΑΠΔ, επιβάλλεται πρόσθετη επιβάρυνση εισφορών που ανέρχεται σε ποσοστό 3% επί του ποσού των εισφορών που δηλώνεται σε αυτή, πριν από τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται από τις οικείες διατάξεις για την υποβολή της επόμενης κατά περίπτωση ΑΠΔ και προσαυξάνεται κατά 1% μετά την παρέλευση της προθεσμίας υποβολής της κάθε επόμενης κατά περίπτωση ΑΠΔ και μέχρι 30% συνολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Kaly87 προφανώς αναφέρεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 19 του Ν. 4075/11.04.2012 (ΦΕΚ Α΄ 89):

Αρθρο 19. Εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ

1. Η περίπτωση β' της παρ. 1 του άρθρου 7 του ν.2972/2001 (Α' 291), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή της από την παρ. 4 του άρθρου 9 του ν. 3232/2004 (Α'48), αντικαθίσταται ως εξης:

«β. Υποβάλλουν εκπρόθεσμα την ΑΠΔ, επιβάλλεται πρόσθετη επιβάρυνση εισφορών που ανέρχεται σε ποσοστό 3% επί του ποσού των εισφορών που δηλώνεται σε αυτή, πριν από τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται από τις οικείες διατάξεις για την υποβολή της επόμενης κατά περίπτωση ΑΠΔ και προσαυξάνεται κατά 1% μετά την παρέλευση της προθεσμίας υποβολής της κάθε επόμενης κατά περίπτωση ΑΠΔ και μέχρι 30% συνολικά

ευχαριστώ πολύ

δεν το ειχα δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...