Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τεκμηρια 80000 και εκτακτη εισφορα


gdinos

Ερώτηση

Εχω προεξοφλησει στεγαστικο δάνειο 80000ε αλλα το καλυπτω με ανάλωση κεφαλαίου.

Θέλω να ρωτήσω αν η έκτακτη εισφορά για τη χρηση 2011 θα υπολογισθεί στα 80χ ή

βάση του δηλωθέντος? σκέγτομαι να μην βάλω καθόλου την βεβαίωση της τράπεζας και να

κάνω το παγόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Νόμιζα οτι η έκτακτη εισφορά υπολογίζεται βαση του ποιο ειναι μεγαλύτερο στη χρήση τεκμήριο ή δηλ.εισόδημα.

Ευχαριστώ NIKOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω προεξοφλησει στεγαστικο δάνειο 80000ε αλλα το καλυπτω με ανάλωση κεφαλαίου.

Θέλω να ρωτήσω αν η έκτακτη εισφορά για τη χρηση 2011 θα υπολογισθεί στα 80χ ή

βάση του δηλωθέντος? σκέγτομαι να μην βάλω καθόλου την βεβαίωση της τράπεζας και να

κάνω το παγόνι.

Καλησπέρα καλή δύναμη.

Δυστυχώς εάν δηλώσετε την αποπληρωμή του στεγαστικού δανείου σας (ως έχετε υποχρέωση), της τάξης των 80000,00€, θα πληρώσετε εισφορά αλληλεγγύης περίπου 2500,00€ και ας έχετε κάνει ανάλωση κεφαλαίου και δεν προκύπτει φόρος εισοδήματος.

Δείτε παρ. 2 άρθρο 29 Ν 3986/11.

Για τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (όταν τα τεκμήρια είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα) δεν λαμβάνονται υπόψη τυχόν μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ.

Όμως πριν αποφασίσετε να μη την δηλώσετε (που δεν το προτείνω) συμβουλευτείτε και την ΠΟΛ 1077/12.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αγορά ακινήτου απαλάσεται απο το τεκμήριο..

Απαλάσεται και απο την εισφορά?

Η δαπάνη αγοράς ακινήτων δεν αποτελεί αντικειμενική δαπάνη μέχρι την 31/12/13. Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα εισφοράς αλληλεγγύης. Σε αντίθεση βέβαια με τη παραπάνω περίπτωση, της αποπληρωμής δανείων, ακόμη και για απόκτηση πρώτης κατοικίας.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ αυτό διαβάζοντας κατάλαβα...

Αλλά είπα μήπως υπολογίζεται γιατί σε ορισμένα ποσά του πίνακα των πληροφοριακών στοιχείων υπολογίζεται έκτακτη εισφορά...

Παρακαλώ ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος συνάδελφος για σιγουριά

Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

HARYK Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Πάντως είναι άδικο αφου θα κάνω χρηση

εισοδημάτων που απέκτησα 2004+2005 και η εισφορα αλληλεγγυης αφορα εισοδηματα απο το 2010 και μετά.

τα εισοδηματα του 2004+2005 τα φορολογηθηκα εις ολοκληρον γιατι να ξαναπληρώσω? . Μου φένεται αδύνατη η εφαρμογή

πρακτικα της 1077/2012.Αν γίνει θα κάνω με τροποποιητικη ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα καλή δύναμη.

Δυστυχώς εάν δηλώσετε την αποπληρωμή του στεγαστικού δανείου σας (ως έχετε υποχρέωση), της τάξης των 80000,00€, θα πληρώσετε εισφορά αλληλεγγύης περίπου 2500,00€ και ας έχετε κάνει ανάλωση κεφαλαίου και δεν προκύπτει φόρος εισοδήματος.

Δείτε παρ. 2 άρθρο 29 Ν 3986/11.

Για τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (όταν τα τεκμήρια είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα) δεν λαμβάνονται υπόψη τυχόν μειώσεις του άρθρου 19 του ΚΦΕ.

Όμως πριν αποφασίσετε να μη την δηλώσετε (που δεν το προτείνω) συμβουλευτείτε και την ΠΟΛ 1077/12.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

το προγραμμα σου, σου κανει σωστα την εκκαθαριση? γιατι δινοντας στον 727 =80000,00 και στον 781=80000,00 δεν δινει εκτακτη εισφορα στο δικο μου. το εχουν προβλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το προγραμμα σου,  σου   κανει σωστα την εκκαθαριση? γιατι δινοντας στον 727 =80000,00 και στον 781=80000,00 δεν δινει εκτακτη εισφορα στο δικο μου. το εχουν προβλεψει?

Καλησπέρα

Ναι, το διόρθωσαν.

http://www.taxheaven...ic=81023&st=100

Εσείς ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;

Παρακαλώ δημοσιεύστε το και εδώ, για να λάβουν γνώση και οι άλλοι συνάδερφοι που το χρησιμοποιούν, μέχρι να το αναφέρετε στην εταιρεία σας και να διορθωθεί.

Καλό βράδυ.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

HARYK Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Πάντως είναι άδικο αφου θα κάνω χρηση

εισοδημάτων που απέκτησα 2004+2005 και η εισφορα αλληλεγγυης αφορα εισοδηματα απο το 2010 και μετά.

τα εισοδηματα του 2004+2005 τα φορολογηθηκα εις ολοκληρον γιατι να ξαναπληρώσω? . Μου φένεται αδύνατη η εφαρμογή

πρακτικα της 1077/2012.Αν γίνει θα κάνω με τροποποιητικη ανάλωση κεφαλαίου.

Καλησπέρα

Συμφωνώ με την αδικία.

Δεν είναι η μόνη κατά την άποψή μου.

Η εφαρμογή της 1077, πάλι κατά την άποψή μου θα γίνει. Το θέμα είναι τι θα προκύψει μετά από αυτήν ... !!!

Δυστυχώς και στην περίπτωση της συμπληρωματικής με ανάλωση, αν καλεστείτε να την υποβάλετε, θα προκύψει εισφορά αλληλεγγύης και μάλιστα με προσαυξήσεις.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για σκεφτείτε.Αν πέρυσι είχες δηλωσει πχ 60.000 ευρώ,πλήρωνες έκτακτη εισφορά.Αν από αυτά εφέτος επικαλεστείς ανάλωση κεφαλαίου για αποπληρωμή έστω δανείου 40.000 θα πληρώσεις και πάλι έκτακτη εισφορά, για το ίδιο στην ουσία εισόδημα.Αν όμως την αποπληρωμή την είχες κάνει πέρυσι,δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.Θα πλήρωνες έκτακτη εισφορά μόνο πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη έλεος!!!

Για σκεφτείτε.Αν πέρυσι είχες δηλωσει πχ 60.000 ευρώ,πλήρωνες έκτακτη εισφορά.Αν από αυτά εφέτος επικαλεστείς ανάλωση κεφαλαίου για αποπληρωμή έστω δανείου 40.000 θα πληρώσεις και πάλι έκτακτη εισφορά, για το ίδιο στην ουσία εισόδημα.Αν όμως την αποπληρωμή την είχες κάνει πέρυσι,δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.Θα πλήρωνες έκτακτη εισφορά μόνο πέρυσι.

έλεος ρε παιδιά!!!ποιό μεγάλη κλεψιά δεν υπάρχει!!! αλήτες του κερατά είναι όλοι τους, φάγανε οτι βρήκαν και τώρα ξεζουμίζουν τον κοσμάκι!!! κρέμασμα όλοι τους θέλουνε, γδάρσιμο σαν το γουρούνι και αλάτι στις πληγές!!!! αει σικτιρ πια! :angry: :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Ναι, το διόρθωσαν.

http://www.taxheaven...ic=81023&st=100

Εσείς ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;

Παρακαλώ δημοσιεύστε το και εδώ, για να λάβουν γνώση και οι άλλοι συνάδερφοι που το χρησιμοποιούν, μέχρι να το αναφέρετε στην εταιρεία σας και να διορθωθεί.

Καλό βράδυ.

Μπάμπης Κ.

FOROI 2012 DOS ΤΗΣ PROSVASIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη. πελάτης μου θα φορολογηθεί για τεκμήρια σπιτιού 150 τ.μ. και δύο αυτοκινήτων 1600 κυβικών (το πραγματικό εισόδημα είναι πολύ μικρό) και θα επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου 10000 ευρώ περίπου. θα πληρώσει έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη. πελάτης μου θα φορολογηθεί για τεκμήρια σπιτιού 150 τ.μ. και δύο αυτοκινήτων 1600 κυβικών (το πραγματικό εισόδημα είναι πολύ μικρό) και θα επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου 10000 ευρώ περίπου. θα πληρώσει έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ?

Διαβάστε το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FOROI 2012 DOS ΤΗΣ PROSVASIS

Ευχαριστούμε συνάδελφε.

(Για να προσέξουν οι συνάδελφοι που το χρησιμοποιούν μέχρι να διορθωθεί.)

Καλή δύναμη.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστούμε συνάδελφε.

(Για να προσέξουν οι συνάδελφοι που το χρησιμοποιούν μέχρι να διορθωθεί.)

Καλή δύναμη.

Μπάμπης Κ.

εμεις σ' ευχαριστουμε, δεν το ειχα προσεξει ουτε κι εγω, δεν ειχα κανει δοκιμαστικες εκκαθαρισεις, το ειδα οταν το εθεσες.

εχω επικοινωνησει με την εταιρια, μου ειπε θα το δουν παραυτα.

και παλι σ' ευχαριστω.

η φορολογια ειναι γριφος, για δυνατους λυτες, και εσυ φαινεται να εισαι ενας απο αυτους. καλη δυναμη και σε σενα :)

και σε ολους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη. πελάτης μου θα φορολογηθεί για τεκμήρια σπιτιού 150 τ.μ. και δύο αυτοκινήτων 1600 κυβικών (το πραγματικό εισόδημα είναι πολύ μικρό) και θα επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου 10000 ευρώ περίπου. θα πληρώσει έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ?

Εφόσον προσκομίσεις και τις αποδείξεις για το αφορολόγητο+την ανάλωση κεφαλαίου δεν θα πληρώσει καθόλου φόρο.

Έκτακτη εισφορά όμως θα πληρώσει

Από την πολ.1167/2-8-11:

Το ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του ίδιου Κώδικα. Για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής και κατά τον υπολογισμό του ετήσιου τεκμαρτού εισοδήματος δεν υπολογίζονται οι δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του άρθρου 17. Αντίθετα λαμβάνεται υπόψη η συνολική ετήσια δαπάνη των αντικειμενικών δαπανών και υπηρεσιών του άρθρου 16 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι γονεις αγορασαν ενα οικοπεδο στη κορη τους οι οποια κανει δηλωση τα τελευταια 2 χρονια με εισοδητα απο αμοιβες Δ.Σ - 17500,00 ετησιως /τεκμηρια ενα σπιτι 119 τμ , ενα αυτοκινητο 1800 κβ και σαν Δ/νων Συμβουλος επιβαρυνεται το τεκμηριο του αυτοκινητου της εταιρειασ 2148 κβ .

Η αγορα οικοπεδου δεν αποτελει τεκμηριο μεχρι το 2013.

τι γινετε με την ανεγερση ? ειναι καλυτερα να της κανει μια δωρεα ο πατερας ?απαλλασεται απο το φορο 10% και αυτο ?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι γονεις αγορασαν ενα οικοπεδο στη κορη τους οι οποια κανει δηλωση τα τελευταια 2 χρονια με εισοδητα απο αμοιβες Δ.Σ - 17500,00 ετησιως /τεκμηρια ενα σπιτι 119 τμ , ενα αυτοκινητο 1800 κβ και σαν Δ/νων Συμβουλος επιβαρυνεται το τεκμηριο του αυτοκινητου της εταιρειασ 2148 κβ .

Η αγορα οικοπεδου δεν αποτελει τεκμηριο μεχρι το 2013.

τι γινετε με την ανεγερση ? ειναι καλυτερα να της κανει μια δωρεα ο πατερας ?απαλλασεται απο το φορο 10% και αυτο ?

ευχαριστω πολυ

Απαλλάσσετε του τεκμηρίου μέχρι 31/12/2013 και η ανέγερση όλων των ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Singular v.8,01a δεν υπολογίζει έκτακτη εισφορά

Συνάδερφε καλησπέρα, καλή δύναμη.

Ζητώ συγνώμη για την παράλειψή μου να ευχαριστήσω και εσένα για την αναφορά σου στο πρόβλημα, με το λογισμικό που χρησιμοποιείς.

Να 'σαι καλά.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον προσκομίσεις και τις αποδείξεις για το αφορολόγητο+την ανάλωση κεφαλαίου δεν θα πληρώσει καθόλου φόρο.

Έκτακτη εισφορά όμως θα πληρώσει

Από την πολ.1167/2-8-11:

Το ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του ίδιου Κώδικα. Για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής και κατά τον υπολογισμό του ετήσιου τεκμαρτού εισοδήματος δεν υπολογίζονται οι δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του άρθρου 17. Αντίθετα λαμβάνεται υπόψη η συνολική ετήσια δαπάνη των αντικειμενικών δαπανών και υπηρεσιών του άρθρου 16του ΚΦΕ.

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. τα προγράμματα εκκαθάρισης είναι αλλού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη. πελάτης μου θα φορολογηθεί για τεκμήρια σπιτιού 150 τ.μ. και δύο αυτοκινήτων 1600 κυβικών (το πραγματικό εισόδημα είναι πολύ μικρό) και θα επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου 10000 ευρώ περίπου. θα πληρώσει έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ?

Καλησπέρα και σε εσάς συνάδερφε.

Δυστυχώς ναι και όπως γράφουμε παραπάνω είναι κατάφωρη αδικία.

Άσχετα τελικά αν θα προκύψει ή όχι φόρος εισοδήματος, ο πελάτης σας θα καλεστεί να πληρώσει εισφορά πάνω στο σύνολο των αντικειμενικών του δαπανών, εφόσον είναι πάνω από τα δηλωθέντα και άσχετα με την ύπαρξη ή μη ανάλωσης.

Άποψή μου είναι ότι αυτό, δεν θα ήταν και τόσο αδικία, στην περίπτωση που κάποιος δεν μπορούσε να κάνει επίκληση παλαιότερων κεφαλαίων. (δεν είχε περίσσευμα)

Αλλά στη περίπτωση που αυτά υπάρχουν πραγματικά, τότε η διάταξη αυτή είναι σαν να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και σε εσάς συνάδερφε.

Δυστυχώς ναι και όπως γράφουμε παραπάνω είναι κατάφωρη αδικία.

Άσχετα τελικά αν θα προκύψει ή όχι φόρος εισοδήματος, ο πελάτης σας θα καλεστεί να πληρώσει εισφορά πάνω στο σύνολο των αντικειμενικών του δαπανών, εφόσον είναι πάνω από τα δηλωθέντα και άσχετα με την ύπαρξη ή μη ανάλωσης.

Άποψή μου είναι ότι αυτό, δεν θα ήταν και τόσο αδικία, στην περίπτωση που κάποιος δεν μπορούσε να κάνει επίκληση παλαιότερων κεφαλαίων. (δεν είχε περίσσευμα)

Αλλά στη περίπτωση που αυτά υπάρχουν πραγματικά, τότε η διάταξη αυτή είναι σαν να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

επειδή με έπιασε κρύος ιδρώτας.... τα τεκμήριά του είναι 22300 και με ανάλωση κεφαλαίου 20000 περίπου δεν προκύπτει φόρος. η εισφορά αλληλεγγύης θα υπολογιστεί στα 22300? περίπου 446 ευρώ ή 22300+20000=43300 (φοβάμαι να κάνω την πράξη) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...