Jump to content

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012

Recommended Posts

και εγω στις συνταξεις το παω αλλα αν ισχυει αυτο που ειδα παραπανω ? πως μπορουμε να το τσεκαρουμε να σιγουρευτουμε?καποια πολ υπαρχει?

Τα εισοδήματα που εξαιρούνται από την εισφορά αλληλεγγύης είναι συγκεκριμένα, και αναφέρονται στην ΠΟΛ 1167/2011

• Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Καλησπέρα συναδέρφισσα. Ναι θεωρείται γιατρός, αλλά εκπίπτει μόνο, στις δηλώσεις των πολιτικών. Φιλικά Μπάμπης Κ.

Εγώ απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι αν δεν σας δώσουν έγκυρη απάντηση ή δεν μείνετε ικανοποιημένη από την απάντηση, μπορείτε να απευθυνθείτε στον διαχειριστή του forum και να σας επιστρέψουν τα χρήματά

+1

Posted Images

Guest ΜΑΡΙΑ

Αν μπορεί ας μου απαντήση κάποιος....

κωδ.301 3777,52

κωδ. 507 2186,16

κωδ.661 2765,23

κωδ.605 παρ.φορου 20% 572,29

κωδ.049 2200,00

την παρακράτηση απο χαρτόσημο 3,6% 103,01, σε ποίον κωδικό την βάζω ;

τεκμήρια ΙΧ 5200,00 , άγαμος 3000,00 , φιλοξενούμενος και 27 χρονών

Στο πρόγραμμα του in.gr ,μου βγάζει τελικό ποσό πληρωμής -572,29 ( δηλαδή επιστροφή) είναι σωστό....

Αν μπορεί ας μου απαντήση κάποιος.

Ευχαριστώ.

Guest ΜΑΡΙΑ

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου,

την παρακράτηση από το χαρτόσημο όμως, θα την βάλω σε κάποιον κωδικό;

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου,

την παρακράτηση από το χαρτόσημο όμως, θα την βάλω σε κάποιον κωδικό;

δεν μπαίνει πουθενά

Οταν τα επιβατικα αυτ/τα ανηκουν σε ετερορρυθμη εταιρεια το ετησιο τεκμηριο συντηρησης και κυκλοφοριας μοιραζεται μονο μεταξυ των ομορυθμων εταιρων αναλογα με το ποσοστο που συμετεχουν στην εταιρεια!!!

η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου αναγραφει πανω ΦΟΡΤΗΓΟ ....απαλλασεται απο το τεκμηριο?Γνωριζει καποιος?

αν οχι με βαση τον πινακα το τεκμηριο ειναι 7600 κ ο ομορ.εταιρος συμμετεχει με ποσοστο 50% ,θα πρεπει να συμπλειρωθει ο κωδικος 851=3800,00?

Τα φορτηγά δεν έχουν τεκμήριο

Τα φορτηγά δεν έχουν τεκμήριο

σιγουρα ετσι?κ γω αυτο ηξερα αλλα στην αδεια αναγραφεται μεσα, σε ενα κωδικο "ΦΟΡΤΗΓΟ".. κ οχι στην πρωτη σελιδα που το ειχα δει παλιοτερα σε μια αλλη αδεια...

οκ σε πιστευω!!!!!!!!:-) με βολευεις πολυ!!!!!!!!καλη σου μερα!

Και για περισσότερη εξειδίκευση, πάρε και ένα άρθρο από τον capital....

http://www.capital.g....asp?id=1402049

Βαρέθηκα να δίνω links μέσα από το taxheaven μόνο, ας φωνάζει ο Γραβιάς ότι υπάρχουν κτλ κτλ κτλ... Να δούμε και τίποτα απ' έξω.........................

Υγ: παρατήρησε ότι παντού γράφει ΕΙΧ, αν θες και επιβεβαίωση ανάτρεξε στις διατάξεις που αναφέρονται....

Guest Επισκέπτης

Ερώτηση: Όταν ο κύριος φόρος είναι 0 επιβάλλεται συμπληρωματικός φόρος 1,5% από εισόδημα ενοικιων..?( πέρα από το 3,6% χαρτόσημο κ ΟΓΑ χαρτοσήμου)

Ξέρει κάποιος συνάδερφος σε ποιο κωδικό πάει το ειδικό βοήθημα προς εποχιακούς η προς μεμονομένους ανέργους ν. 1836/1989 αρθρο 22 ;

Είναι στην ίδια βεβαίωση με το ταμείο ανεργίας αλλά σε διαφορετική σειρά

Ερώτηση: Όταν ο κύριος φόρος είναι 0 επιβάλλεται συμπληρωματικός φόρος 1,5% από εισόδημα ενοικιων..?( πέρα από το 3,6% χαρτόσημο κ ΟΓΑ χαρτοσήμου)

Ναι

Καλημέρα

Ναι για φυσικά πρόσωπα (και 3% επαγγελματικές-εμπορικές μισθώσεις)

Οχι για νομικά πρόσωπα.

Μπάμπης Κ.

Ξέρει κάποιος συνάδερφος σε ποιο κωδικό πάει το ειδικό βοήθημα προς εποχιακούς η προς μεμονομένους ανέργους ν. 1836/1989 αρθρο 22 ;

Είναι στην ίδια βεβαίωση με το ταμείο ανεργίας αλλά σε διαφορετική σειρά

Καλημέρα

Άποψή μου είναι ότι μπαίνουν στους 659-660

Μπάμπης Κ.

....ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ;; ( ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ...) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

....ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ;; ( ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ...) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10166

Στην 3η παράγραφο αναφέρεται η απάντηση

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=80272&st=100

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ 63,00 € , ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ ΜΕ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 8,540 € ....ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 9.000 ?

ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΤΗΣ EPSILON NET ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΟΡΟ 0.00000000 .

Δεν μου λέτε βρε παιδιά τα 300,00€ που έδωσε ο Γιωργάκης στους χαμηλοσυνταξιούχους...στον 659 ή 657 ;;;

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Καλησπέρα συνάδελφε

Στον 659. Δεν απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης.

Μπάμπης Κ.