Προς το περιεχόμενο

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλησπερα σε ολους.

Ο συζηγος εχει εισοδημα απο μια πηγη (ατομικη επιχειρηση) 10000€

Και η συζηγος εχει απο μισθωτες 14000,00€ και ενοικια 2500€(της υπολογιζεται προκαταβολη φορου 55% σωστα)

Ειναι σωστο να υπολογιζεται προκαταβολη φορου και στον συζηγο που εχει εισοδημα μονο απο μια πηγη??

Καλησπέρα συνάδερφε.

Μα αφού μας λέτε ότι είναι επαγγελματίας ... προφανώς.

Πιστεύω ότι κολλήσατε, καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με την δωρεαν παραχωρηση . Μου εχει παραχωρησει η αδερφη μου διαμερισμα ,

συμπληρωνω το κωδικο 801 με το αφμ της και πηγαινοντας στον πινακα 5,1 μου εμφανιζει το ονομα μου στα στοιχεια του ακινητου

χωρις να με αφηνει να επεμβω και να βαλω του ιδιοκτητη.Το αφηνω με το δικο μου ονομα ή μπορει με καποιο τροπο να αλλαχθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Στις κατοικίες ο συζυγος έχει 50% και η συζυγος 50% κύρια κατοικία. Ο σύζυγος έχει και μία δευτερεύουσα κατοικία. Όταν πήγα να κάνω την καταχώρηση στο Ε1 από το κίτρινο πινακάκι τα έβγαλε κανονικά αλλά εγώ πάτησα πρώτα την δευτερευουσα κατοικία αποθηκευσα και τώρα δεν μπορώ να βάλω να βάλω την πρώτη κατοικία με τα ποσοστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Στις κατοικίες ο συζυγος έχει 50% και η συζυγος 50% κύρια κατοικία. Ο σύζυγος έχει και μία δευτερεύουσα κατοικία. Όταν πήγα να κάνω την καταχώρηση στο Ε1 από το κίτρινο πινακάκι τα έβγαλε κανονικά αλλά εγώ πάτησα πρώτα την δευτερευουσα κατοικία αποθηκευσα και τώρα δεν μπορώ να βάλω να βάλω την πρώτη κατοικία με τα ποσοστά τους.

Κανεις ρε παιδια. Μήπως πρέπει να πάρω τηλ στο taxis τι αριθμό τηλεφώνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αποδειξεις των 5 ευρώ που δίνουμε για την επίσκεψη στο δημόσιο νοσοκομείο ή και στο κέντρο υγείας σε πιο κωδικο του Ε1

στο 049 ή 051?

051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδερφε.

Μα αφού μας λέτε ότι είναι επαγγελματίας ... προφανώς.(ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΡΑ ΕΝΑΝ ΥΠΝΑΚΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΑΤΕ) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πιστεύω ότι κολλήσατε, καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ρε παιδια. Μήπως πρέπει να πάρω τηλ στο taxis τι αριθμό τηλεφώνου?

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ.

ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΠΙΤΙ,, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ??

ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ : ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ,

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ Ή ΟΧΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ,

........

........

Ζ) ΟΣΟΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΜΙΑ Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση γιατι κατι πρεπει να μου ξεφευγει

Η γυναικα μου ειναι δημοσιος υπαλληλος. Καθε μηνα με τη μισθοδοσια της κανανε παρακρατηση

ενα χ ποσο εισφορα αλληλεγγυης

Τωρα που παω να υποβαλλω την φορολογικη δηλωση (πειραματιστηκα δηλαδη..) βγαζει παλι εισφορα αλληλεγγυης

και λεω εγω τωρα πληρωνω δυο φορες εισφορα για τα ιδια εισοδηματα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ.

ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ??

Αυτό έκανα τελικά και το πήρε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Καλησπερα,προκειται αυριο να κανω τη φορολογικη μου δηλωση και θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε! Ειμαι 27 ετων ανεργος ολο το 2011 χωρις να δικαιουμαι επιδομα ανεργιας,εχω στην κατοχη μου ενα αυτοκινητο 1587 κυβικων του 2006 και το 33% ενος σπιτιου 100 τ.μ! Ολα τα παραπανω εννοειται απο γονικες παροχες.... Παω να κανω ηλεκτρονικα τη δηλωση μου και μου βγαζει χρεωστικο 900 ευρω!! Ειναι δυνατον να ζητανε απο καποιον χωρις εισοδηματα 900 ευρω? τι μπορω να κανω,αν μπορει καποιος που ξερει ας βοηθησει! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΕΝΑ

ειμαι ανεργη δεν εχω δουλεψει ποτε περαν της πρακτικης μου ασκησης στο ΤΕΙ.κανω μηδενικη δηλωση, (ειχα δηλωσει παλια τα λεφτα της πρακτικης και τα λεφτα απο ενα σεμηναριο του οαεδ που ειχα κανει) και επειτα κανω καθε χρονο δηλωση.

ακουσα οτι πρεπει να καταθεσουμε ολοι αποδηξεις πρεπει και εγω?? αν ναι ποσα λεφτα???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση γιατι κατι πρεπει να μου ξεφευγει

Η γυναικα μου ειναι δημοσιος υπαλληλος. Καθε μηνα με τη μισθοδοσια της κανανε παρακρατηση

ενα χ ποσο εισφορα αλληλεγγυης

Τωρα που παω να υποβαλλω την φορολογικη δηλωση (πειραματιστηκα δηλαδη..) βγαζει παλι εισφορα αλληλεγγυης

και λεω εγω τωρα πληρωνω δυο φορες εισφορα για τα ιδια εισοδηματα????

Έχει απαντηθεί καμιά δεκαριά φορές το ερώτημα. Άλλη η μία εισφορά, άλλη η άλλη. Διάβασε τα άρθρα 29 και 38 του Ν.3986/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stathisK

Μιά διευκρύνιση παρακαλώ... Οταν ένας Ελ.Επαγγ. έχει Τεκμήρια μεγαλύτερα από το Εισόδημα και χρησιμοποιήσει γιά την κάλυψή τους Ανάλωση Κεφαλαίου από Προηγούμενα Ετη, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΡΟ αφού το Κεφάλαιο που επικαλείται έχει ήδη φορολογηθεί..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά διευκρύνιση παρακαλώ... Οταν ένας Ελ.Επαγγ. έχει Τεκμήρια μεγαλύτερα από το Εισόδημα και χρησιμοποιήσει γιά την κάλυψή τους Ανάλωση Κεφαλαίου από Προηγούμενα Ετη, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΡΟ αφού το Κεφάλαιο που επικαλείται έχει ήδη φορολογηθεί..??

Η ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ.

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕΤΑ, ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ, ΜΕΙΟΝ ΤΥΧΟΝ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΕΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά διευκρύνιση παρακαλώ... Οταν ένας Ελ.Επαγγ. έχει Τεκμήρια μεγαλύτερα από το Εισόδημα και χρησιμοποιήσει γιά την κάλυψή τους Ανάλωση Κεφαλαίου από Προηγούμενα Ετη, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΡΟ αφού το Κεφάλαιο που επικαλείται έχει ήδη φορολογηθεί..??

Θα φορολογηθεί για τα πραγματικά, αλλά η έκτακτη εισφορά θα υπολογιστεί στα τεκμαρτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση γιατι κατι πρεπει να μου ξεφευγει Η γυναικα μου ειναι δημοσιος υπαλληλος. Καθε μηνα με τη μισθοδοσια της κανανε παρακρατηση ενα χ ποσο εισφορα αλληλεγγυης Τωρα που παω να υποβαλλω την φορολογικη δηλωση (πειραματιστηκα δηλαδη..) βγαζει παλι εισφορα αλληλεγγυης και λεω εγω τωρα πληρωνω δυο φορες εισφορα για τα ιδια εισοδηματα????

Η εισφορα αυτή που παρακρατειται απο 1-1-2012 εινια για το έτος 2012 ,αυτή που φαινεται στην εκαθαριση ειναι για το 2011 ,καλοριζικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KΑΛΗΜΕΡΑ ,

ΝΕΟΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 1500,00 ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΙΧ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3450 ΑΡΑ ΔΗΛΩΘΕΝ 3000,00(ΑΓΑΜΟΣ)+3450(ΙΧ)=6450,00 ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30(ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 650€) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους!

Έχω 2-3 θεματάκια για το Ε1:

1. Στον κωδικό 415 ζημιές προηγούμενων οικ.ετών από ατομ.επιχ/ση: Δεν διευκρινίζεται ζημιές πόσων ετών μπορώ να βάλω? πρέπει τα οικ.έτη με τις ζημιές να είναι συνεχόμενα ή αν έχει ανάμεσα σε κάποιο έτος κέρδος συμψηφίζονται μεταξύ τους?

2. Ενοικίαση αποθήκης από συνταξιούχο(ιδιώτη) για προσωπική χρήση πάει στον κωδικό 419?

3. Παραπληγικό επίδομα πάει στον κωδ.657 ώστε να μην υπολογιστεί έκτακτη εισφορά σωστά?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΤΟΥ Ε1; ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Η' ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ, ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΟΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 1500,00 ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΙΧ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3450 ΑΡΑ ΔΗΛΩΘΕΝ 3000,00(ΑΓΑΜΟΣ)+3450(ΙΧ)=6450,00 ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30(ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 650€) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 145,00€ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30( ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 9 ΤΟΥ 4021 ΑΠΟΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 9000,0 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ) ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΤΑΧΙS Ή ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΟΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 1500,00 ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΙΧ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ 3450 ΑΡΑ ΔΗΛΩΘΕΝ 3000,00(ΑΓΑΜΟΣ)+3450(ΙΧ)=6450,00 ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30(ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 650€) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 145,00€ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30( ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 9 ΤΟΥ 4021 ΑΠΟΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 9000,0 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ) ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΤΑΧΙS Ή ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ........

ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 1650(ΟΧΙ 650 ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ) ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΧ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΧΕΙ ΑΠΟ 2008 ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000€ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...