Jump to content

Εντυποδιανομεας.Ειναι ελευθερο επαγγελμα?Και εχει περιορισμο στην παρακρατηση τις 5000,00 € σαν ελαχιστο εισοδημα?


Recommended Posts

ΑΠΟ ΑΡΘΡΟ 58:

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήµατος όσοι αποκτούν εισόδηµα από τη διανοµή διαφηµιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 48:

Δεν αναφερει τον διανομεα εντυπων στα ελευθερια επαγγελματα..

Και ερωτω:

Αφου το επαγγελμα του διανομεα εντυπων δεν ειναι στα ελευθερια επαγγελματα για τι να κανουμε παρακρατηση φορου 20%??

Και το ποσό των 5000,00€ τι αφορα?? απο την εναρξη και μετα??την καθε χρηση ξεχωριστα??Πως προσδιουριζουμε το ποτε ξεπερναει τα 5000,00€??

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??

Link to comment
Share on other sites

Παρακράτηση μπαίνει όχι εξ αιτίας ελευθέριου επαγγέλματος, αλλά όταν αμείβονται με απόδειξη δαπάνης.

Δεν εχω δει πουθενα να λεει για αποδειξη δαπανης...(Τουλαχιστον να το διευκρινιζει)

Παντως ο πελατης που εχω εγω εκδιδει ΑΠΥ και ΤΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 58 αφορά την παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών

Τι σχέση έχει αυτό με μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών?

Με ρωτας αυτο που ρωταω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτας αυτο που ρωταω και εγω...

Αρθρο 48. Εισόδημα και απόκτηση του

3.Ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4.

Αρθρο 58. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

1.Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ. Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών. Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων, μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήµατος όσοι αποκτούν εισόδηµα από τη διανοµή διαφηµιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

Στην περίπτωσή σου όπως λέει και ο Χαλκιδέος, εφόσον ο διανομέας εκδίδει δικά του παραστατικά, μιλάμε για επιχείρηση παροχής υπηρεσιών και δεν υπάρχει παρακράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωταω:Αφου το συγκεκριμενο επαγγελμα δεν ειναι στα ελευθερια για ποιο λογο η παρακρατηση και μαλιστα με οριο εισοδηματος τις 5000,00€??

Δεν ξερω ισως οπως λες να τα εχω μπλεξει εγω......

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 48. Εισόδημα και απόκτηση του

3.Ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4.

Αρθρο 58. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

1.Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ. Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών. Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων, μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήµατος όσοι αποκτούν εισόδηµα από τη διανοµή διαφηµιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

Στην περίπτωσή σου όπως λέει και ο Χαλκιδέος, εφόσον ο διανομέας εκδίδει δικά του παραστατικά, μιλάμε για επιχείρηση παροχής υπηρεσιών και δεν υπάρχει παρακράτηση.

Μημπως θα επερεπε λοιπον να θεωρειτε ΚΑΙ αυτος(περιπτωση μου) ελλ.επαγγελματιας και οχι παροχης???και να κανει παρακρατηση??

Παντως σας ευχαριστω για το ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

Μημπως θα επερεπε λοιπον να θεωρειτε ΚΑΙ αυτος(περιπτωση μου) ελλ.επαγγελματιας και οχι παροχης???και να κανει παρακρατηση??

Παντως σας ευχαριστω για το ενδιαφερον....

εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών,

Αρθρο 28. Έννοια και απόκτηση του εισοδήματος

Εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις είναι το κέρδος που αποκτάται από ατομική ή εταιρική επιχείρηση εμπορική, βιομηχανική ή βιοτεχνική ή από την άσκηση οποιουδήποτε κερδοσκοπικού επαγγέλματος, το οποίο δεν υπάγεται στα ελευθέρια επαγγέλματα που αναφέρονται στο άρθρο 48.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...