Προς το περιεχόμενο

Υποβολή ηλεκτρονικών δήλωσεων επε-αε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Εισοδήματος Νομικών Προσώπων ( Ε5 )- Συνυποβαλλόμενα έντυπα
 


 

 
1.Πότε συνυποβάλεται το έντυπο Ε2;

 

Το έντυπο Ε2 συνυποβάλεται υποχρεωτικά ,εφόσον έχουν συμπληρωθεί ποσά στους κωδικούς 420, 425 , 422, 423 και 424 του Πίνακα Ε'.  
 

 

2.Πότε συνυποβάλεται το Ε3;

 

Σε κάθε περίπτωση. Από το οικονομικό έτος 2012 στο έντυπο Ε3 εμπεριέχονται και οι καταστάσεις της φορολογικής αναμόρφωσης, οι οποίες συμπληρώνονται υποχρεωτικά με την υποβολή του εντύπου Ε3.      

 

3.Ποιοι έχουν υποχρέωση να συνυποβάλουν Ισολογισμό ;

 

Υποχρέωση σύνταξης και υποβολής Ισολογισμού έχουν όσοι τηρούν υποχρεωτικά ή προαιρετικά βιβλία Κ.Β.Σ. και έχουν κατηγορία τέτοια, στην οποία εμπεριέχονται τα Γ΄ κατηγορίας βιβλία.
Η υποβολή των στοιχείων του Ισολογισμού για το οικονομικό έτος 2013 είναι προαιρετική, για όσους υποβάλλουν μέσω διαδικτύου.

                        

 

4.Έχω συμπληρώσει τον Ισολογισμό και δεν μου δίνεται η δυνατότητα προσωρινής αποθήκευσης. Πώς θα κάνω προσωρινή αποθήκευση;

 

Για το συνυποβαλλόμενο έντυπο του Ισολογισμού, η επιλογή της ΄΄ προσωρινής αποθήκευσης ΄΄ πραγματοποιείται από οποιαδήποτε σελίδα του βασικού εντύπου.

 

5.Πώς μπορώ να εκτυπώσω τα συνυποβαλλόμενα έντυπα Ε2, Ε3, Ισολογισμό;

 

Προσωρινά, δυνατότητα εκτύπωσης των συνυποβαλλόμενων εντύπων, Ε2 και Ε3, υπάρχει μόνο από την εφαρμογή για την υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος Ε1 ( υπηρεσίες προς πολίτες ).Όσον αφορά στον Ισολογισμό δεν θα δοθεί δυνατότητα εκτύπωσης.
                        

 

6.Η ερώτησή μου δεν υπάρχει στις Συχνές-Ερωτήσεις. Τι να κάνω;   ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ   ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου βγάζει αυτό:

Error 500--Internal Server Error

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

όταν προσπαθώ να εκτυπώσω το φ01-10 ;

το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

πώς λύνεται το πρόβλημα;

Καλημέρα

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα 3 μέρες τώρα προσπαθώ για το έντυπο E5 Mάλλον τα γνωστά προβλήματα του taxis θα είναι Υπομονή δεν νομίζω να μας δώσει κάποιος συνάδελφος λύση

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα 3 μέρες τώρα προσπαθώ για το έντυπο E5 Mάλλον τα γνωστά προβλήματα του taxis θα είναι Υπομονή δεν νομίζω να μας δώσει κάποιος συνάδελφος λύση

Καλή συνέχεια

ΤΟ Φ01 ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ Φ01 ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ?

θα αρχισουμε να σαλταρουμε...

μπαινεις κοιτας οτι δεν εχει ανοιξει ακομα η εφαρμογη

και λες μπας και εχω προβλημα στο πισι??...

ακους στην ΔΟΥ ΦΑΕ χτες

σε απαντησεις που εδιναν οι υπαλληλοι στα τηλεφωνα οτι "ειναι μεχρι τις 31/5 η προθεσμια αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η εφαρμογη..."

και παλι ομως εχεις αμφιβολιες ...

καμμια πληροφορια-συζητηση για παραταση ,

αν και η προθεσμια ληγει αυριο και δεν εχει ανοιξει ακομα το συστημα

δεν παμε καλα

ολο για οε επε ακουγονται συζητησεις  λες και οι αε εχουν εξαφανιστει

λες και το προβλημα ηταν που ανοιξε τελος μαη το συστημα για τα Ε1 που εχουν προθεσμια μεχρι 30/6

και οχι που δεν εχει ανοιξει για το φ01

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αρχισουμε να σαλταρουμε...

μπαινεις κοιτας οτι δεν εχει ανοιξει ακομα η εφαρμογη

και λες μπας και εχω προβλημα στο πισι??...

ακους στην ΔΟΥ ΦΑΕ χτες

σε απαντησεις που εδιναν οι υπαλληλοι στα τηλεφωνα οτι "ειναι μεχρι τις 31/5 η προθεσμια αλλα δεν εχει ανοιξει ακομα η εφαρμογη..."

και παλι ομως εχεις αμφιβολιες ...

καμμια πληροφορια-συζητηση για παραταση ,

αν και η προθεσμια ληγει αυριο και δεν εχει ανοιξει ακομα το συστημα

δεν παμε καλα

ολο για οε επε ακουγονται συζητησεις  λες και οι αε εχουν εξαφανιστει

λες και το προβλημα ηταν που ανοιξε τελος μαη το συστημα για τα Ε1 που εχουν προθεσμια μεχρι 30/6

και οχι που δεν εχει ανοιξει για το φ01

πεστα ρε συναδελφε ...

εγω μπαινω καθε μερα και απο εχτες κανω ερωτηματα παντου γιατι δεν μπορει λεω καποια μαλακια εχω κανει ,δεν μπορει να

μην εχουν ανοιξει ακομα το εντυπο.βεβαια λενε για παραση εως 17/6 ανεπισημα παντα βεβαια .

επισημα ληγουν 31/05 ,και ακομα το εντυπο ειναι κλειστο.

καθε χρονο ειναι χειροτερα και καθε χρονο ζουμε με την ψευδαισθηση οτι ειναι η τελευταια χρονια ταλαιπωριας και απο του χρονου 31/5 τελος οι δηλωσεις και θα κανουμε μια φορα και εμεις καλοκαιρι..

στο τελος την αδεια ταξης λογιστη θα την δινουν καθε χρονο, τελος καλοκαιριου ,αναλογα με το χρωμα το δερματος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθατε στην Υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος
Από εδώ μπορείτε να υποβάλλετε τα παρακάτω έντυπα:

Έντυπο Περιγραφή Οικ. Έτος   Φ-01 010 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων Κερδοσκ. Χαρακτήρα Πλην Τραπεζικών και Ασφαλιστικών Επιχειρήσεων (Φ-01 010) 2012   Φ-01 012 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα (Φ-01 012) 2013   Ε5 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Ο.Ε., Ε.Ε, κλπ (Ε5) 2013  

έχει σταματήσει ο χρόνος για το Φ-01 010 !!!!! οι ΑΕ θα πάνε στην ΔΟΥ φέτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθατε στην Υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος

Από εδώ μπορείτε να υποβάλλετε τα παρακάτω έντυπα:

Έντυπο Περιγραφή Οικ. Έτος   Φ-01 010 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων Κερδοσκ. Χαρακτήρα Πλην Τραπεζικών και Ασφαλιστικών Επιχειρήσεων (Φ-01 010) 2012   Φ-01 012 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα (Φ-01 012) 2013   Ε5 Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Ο.Ε., Ε.Ε, κλπ (Ε5) 2013  

έχει σταματήσει ο χρόνος για το Φ-01 010 !!!!! οι ΑΕ θα πάνε στην ΔΟΥ φέτος

Συναδέλφισα, αρχίζω να πιστεύω ότι ξέχασαν τις δηλώσεις των Α.Ε. - Ε.Π.Ε. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το αλαλούμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα 3 μέρες τώρα προσπαθώ για το έντυπο E5 Mάλλον τα γνωστά προβλήματα του taxis θα είναι Υπομονή δεν νομίζω να μας δώσει κάποιος συνάδελφος λύση

Καλή συνέχεια

 

Έχει πρόβλημα ο server της Γ.Γ.Π.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισα, αρχίζω να πιστεύω ότι ξέχασαν τις δηλώσεις των Α.Ε. - Ε.Π.Ε. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το αλαλούμ...

Να ρωτήσω αν ξέρετε, έχω μια ΕΠΕ σε εκκαθάριση από 31/03/2011 και έχω υποβάλει όλες τις δηλώσεις εώς 31/03/2011.

Μετά από έλεγχο του ΣΔΟΕ μου ζητάνε να υποβάλλω εκκαθαριστική και δήλωση εισοδήματος για την χρήση 01/04/2011-31/03/2012.Η ΔΟΥ δεν παραλαμβάνει χειρόγραφα και η ΓΓΠΣ μου απάντησε σε ερώτημα για άνοιγμα της συγκεκριμένης περιόδου ότι δεν έχω υποχρέωση υποβολής των παραπάνω δηλώσεων.Τι να κάνω? Πρέπει να υποβάλλω η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αν ξέρετε, έχω μια ΕΠΕ σε εκκαθάριση από 31/03/2011 και έχω υποβάλει όλες τις δηλώσεις εώς 31/03/2011.

Μετά από έλεγχο του ΣΔΟΕ μου ζητάνε να υποβάλλω εκκαθαριστική και δήλωση εισοδήματος για την χρήση 01/04/2011-31/03/2012.Η ΔΟΥ δεν παραλαμβάνει χειρόγραφα και η ΓΓΠΣ μου απάντησε σε ερώτημα για άνοιγμα της συγκεκριμένης περιόδου ότι δεν έχω υποχρέωση υποβολής των παραπάνω δηλώσεων.Τι να κάνω? Πρέπει να υποβάλλω η όχι?

 Μόνο προσωρινή δήλωση εισοδήματος υποβάλλεις κάθε χρόνο για όσο χρόνο βρίσκεσαι σε κατάσταση εκκαθάρισης, όχι εκκαθαριστική ΦΠΑ.

Η περίοδος εκκαθάρισης θεωρείται σαν μία χρήση και στο τέλος θα υποβάλλεις εκκαθαριστική ΦΠΑ και δήλωση εισοδήματος για όλη τη περίοδο αφαιρώντας βέβαια ότι ποσά φόρων μπορεί να έχεις πληρώσει με τις ετήσιες προσωρινές δηλώσεις εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μόνο προσωρινή δήλωση εισοδήματος υποβάλλεις κάθε χρόνο για όσο χρόνο βρίσκεσαι σε κατάσταση εκκαθάρισης, όχι εκκαθαριστική ΦΠΑ.

Η περίοδος εκκαθάρισης θεωρείται σαν μία χρήση και στο τέλος θα υποβάλλεις εκκαθαριστική ΦΠΑ και δήλωση εισοδήματος για όλη τη περίοδο αφαιρώντας βέβαια ότι ποσά φόρων μπορεί να έχεις πληρώσει με τις ετήσιες προσωρινές δηλώσεις εισοδήματος.

Ευχαριστώ πολύ! 

Με την προσωρινή δήλωση εισοδήματος υποβάλλω και ισολογισμό χρήσης ή με το τέλος της εκκαθάρισης ισολογισμός λήξης εκκαθάρισης ?

Την περίοδο της εκκαθάρισης έχει μόνο πληρωμές σε δάνεια και δόσεις διακανονισμού φόρου και φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλεις κανονικά ισολογισμό-κατάσταση αποτελεσμάτων-γενική εκμετάλλευση. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωρινά για να δει η εφορία αν έχεις κάποιο έσοδο για φορολόγηση. Γιατί στο τέλος θα κάνεις τις οικονομικές καταστάσεις συνολικά για όλο το διάστημα της εκκαθάρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλεις κανονικά ισολογισμό-κατάσταση αποτελεσμάτων-γενική εκμετάλλευση. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωρινά για να δει η εφορία αν έχεις κάποιο έσοδο για φορολόγηση. Γιατί στο τέλος θα κάνεις τις οικονομικές καταστάσεις συνολικά για όλο το διάστημα της εκκαθάρισης.

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω

 

Αν έχεις ζημίες προηγουμένων χρήσεων δεν τις συμψηφίζεις με τυχόν κέρδη των προσωρινών ετήσιων φορολογικών δηλώσεων , αλλά (επειδή η περίοδος που διαρκεί η εκκαθάριση θεωρείται ως μία χρήση) με το πέρας της εκκαθάρισης που θα υποβάλλεις την οριστική δήλωση .

Με άλλα λόγια αν την προηγούμενη χρήση (προ της θέσεως σε εκκαθάριση της επιχείρησης) είχες ζημία 

και τό πρώτο ή κάποιο απο τα επόμενα ετη απο την έναρξη της εκκαθάρισης έχεις κέρδη  θα φορολογηθείς για τα κέρδη του έτους 

Επίσης δεν έχεις την δυνατότητα συμψηφισμου κερδών έτους εκκαθαριστικής περιόδου με ζημίες προηγουμένου έτους εκκαθαριστικής περιόδου 

Αν δηλαδή το πρώτο έτος της εκκαθαριστικής περιόδου είχες ζημίες και το δεύτερο κέρδη θα φορολογηθείς για το σύνολο των κερδών του δεύτερου έτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...