Προς το περιεχόμενο
  • 0

παρακρατηση φορου αλληλεγγυης ,


baios

Ερώτηση

σας εχω ενα καλο γριφο απο οτι ξερω η εισφορα αλληλεγγυης υπολογιζεται στο καθαρο ποσο ετσι?λοιπον ξεκινα ο γριφος 1ον εαν η παρακρατηση εγινε στα μεικτα καπως πρεπει να γινει και η επιστροφη πως?και οταν κανουμε το ε1 την παρακρατηση της εισφορας που την αναγραφουμε οεο!!γιατι μας βγαζει στο εκκαθαριστικο θα ξαναυπολογισει εισφορα αλληλεγγυης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σας εχω ενα καλο γριφο απο οτι ξερω η εισφορα αλληλεγγυης υπολογιζεται στο καθαρο ποσο ετσι?λοιπον ξεκινα ο γριφος 1ον εαν η παρακρατηση εγινε στα μεικτα καπως πρεπει να γινει και η επιστροφη πως?και οταν κανουμε το ε1 την παρακρατηση της εισφορας που την αναγραφουμε οεο!!γιατι μας βγαζει στο εκκαθαριστικο θα ξαναυπολογισει εισφορα αλληλεγγυης

λίγο μπερδεμένα τα λες νομίζω... σε ποιό έτος αναφέρεσαι? η ειδική εισφορά αλληλεγγύης ξεκίνησε να παρακρατείται μέσω των μσθών από τον 1 του 12......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην βιάζεσαι συνάδελφε έχουμε μέλλον ακόμη μέχρι να κάνουμε τις δηλώσεις αυτές με την εισφορά αλληλεγγύης το 2013....θα γελάσει κάθε πικραμένος .Αλλωστε τα σαίνια μας θα βρούνε την λύση.Ας φιάξουμε τις δηλώσεις του 2012 και βλέπουμε. Μην μπερδεύουμε τα θέματα τώρα με αυτό. Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγινε σε μισθο δημοσιου υπαλληλου απου αφορα το ετος 2011

γράφει δηλαδή στη βεβαίωση αποδοχών "παρακράτηση εισφοράς αλληλεγγύης"? μπράβοο!!! αν είναι έτσι, ας πει κάποιος άλλος γιατί δν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ω!! ναι και εχει γινει και σε ολο το ακαθαριστο μισθο ωρε γλεντια μονο αυτο εχω να πω να δουμε πως θα βγαλουμε ακρη εντομεταξυ σε βεβαιωση τραπεζικου υπαλληλου η εισφορα αλληλεγγυης δεν εχει παρακρατηθει το δημοσιο ειναι πολυ μπροστα στις μειωσεις αααχχαχαχααχ αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ω!! ναι και εχει γινει και σε ολο το ακαθαριστο μισθο ωρε γλεντια μονο αυτο εχω να πω να δουμε πως θα βγαλουμε ακρη εντομεταξυ σε βεβαιωση τραπεζικου υπαλληλου η εισφορα αλληλεγγυης δεν εχει παρακρατηθει το δημοσιο ειναι πολυ μπροστα στις μειωσεις αααχχαχαχααχ αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει ευχαριστω

Προκειται για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης για την καταπολέμηση της ανεργίας της παρ. 2 α του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 και αφορα τους δημοσιους υπαλληλους.

Δεν έχει σχεση με την "γνωστη" ειδική εισφορά αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν. 3986/2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη MAVROUDIS GEORGE

σας εχω ενα καλο γριφο απο οτι ξερω η εισφορα αλληλεγγυης υπολογιζεται στο καθαρο ποσο ετσι?λοιπον ξεκινα ο γριφος 1ον εαν η παρακρατηση εγινε στα μεικτα καπως πρεπει να γινει και η επιστροφη πως?και οταν κανουμε το ε1 την παρακρατηση της εισφορας που την αναγραφουμε οεο!!γιατι μας βγαζει στο εκκαθαριστικο θα ξαναυπολογισει εισφορα αλληλεγγυης

Συνάδελφε μήπως βρήκες την απάντηση στον γρίφο σου να μου πεις και μένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε μήπως βρήκες την απάντηση στον γρίφο σου να μου πεις και μένα;

Δεν υπάρχει κανένας γρίφος, για το 2011 δεν έχει γίνει παρακράτηση εισφοράς αλληλεγγύης και αυτή θα υπολογιστεί από την εφορία με την υποβολή της δήλωσης. Η παρακράτηση άρχισε να γίνεται από το 2012. Είναι σωστό αυτό που γράφει πιο πάνω ο Anast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προκειται για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης για την καταπολέμηση της ανεργίας της παρ. 2 α του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 και αφορα τους δημοσιους υπαλληλους.

Δεν έχει σχεση με την "γνωστη" ειδική εισφορά αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν. 3986/2011.

Στρατιωτικός πλήρωσε το 2011 την "γνωστη" ειδική εισφορά αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν. 3986/2011 που είχε λάβει με ξεχωριστό εκκαθαριστικό σημείωμα από αυτό του ΦΕ.

Στην συνέχεια κλήθηκε να πληρώσει μέχρι 31/12/2011 και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης για την καταπολέμηση της ανεργίας της παρ. 2 α του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 για αποδοχές εξωτερικού που είχε το Α' εξάμηνο του 2011, η οποία πληρώθηκε στην ΔΟΥ στον ΚΑΕ 0828, υπάρχει και το διπλότυπο είσπραξης.

Στην βεβαίωση αποδοχών 2011 δεν αναφέρεται τίποτα.

Στο Ε1 2012 δεν μπορούσε να αναγραφεί κάπου το ποσόν που πληρώθηκε για το άρθρο 38. Η πρόταση υπαλλήλου της ΔΟΥ ήταν μην αναγραφεί τίποτα και μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού, να γίνει συμπληρωματική για συμψηφισμό ποσού ΦΕ και άρθρου 38, υποβάλλοντας μαζί και το διπλότυπο για το άρθρο 38.

Αφού έγιναν τα παραπάνω, άλλος υπάλληλος της ίδιας ΔΟΥ είχε την άποψη ότι το ποσόν που πληρώθηκε για το άρθρο 38 έπρεπε να αφαιρεθεί από το καθαρό φορολογητέο ποσό και να αναγραφεί στο Ε1.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την παρα. 1, άρθρου 42 του ν. 4024/11 που προσθέτει την παρα. 9 στο άρθρο 29 του ν. 3986/2011;

Ποιό είναι τελικά το σωστό; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...