Προς το περιεχόμενο

εισαγωγή από κίνα με τιμολόγιο μικρότερο ποσό από την πληρωμή


ckosmopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα έχω πελάτη β κατηγορίας που έκανε παραγγελιά από την κίνα πχ 1500 ευρώ τα πλήρωσε μέσω Paypa με proforma invoice Που του έστειλε ο κινεζος και όλα καλά , όταν όμως ήρθε το δέμα με την courier είχε κανονικά όλα τα πράγματα αλλά το invoice είχε ποσό 500 ευρώ. τι κάνω καταχωρώ αυτό ? αν μου ζητήσουν ελέγχο πως πληρώθηκε τι κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχω πελάτη β κατηγορίας που έκανε παραγγελιά από την κίνα πχ 1500 ευρώ τα πλήρωσε μέσω Paypa με proforma invoice Που του έστειλε ο κινεζος και όλα καλά , όταν όμως ήρθε το δέμα με την courier είχε κανονικά όλα τα πράγματα αλλά το invoice είχε ποσό 500 ευρώ. τι κάνω καταχωρώ αυτό ? αν μου ζητήσουν ελέγχο πως πληρώθηκε τι κάνω ?

μήπως να το βγάλω σαν συναλλαγματική διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχεις τους Κινέζους.

καλημέρα τα πράγματα στον πελάτη ήρθαν μια χαρά το θέμα είναι ότι 4 τιμολόγια απο κινεζους που γράφουν ποσά μέχρι 100 $ και οι πληρωμές είναι απο 1000 εωσ 1500 $ πως θα κάνω εγγραφή.

δώστε καμιά βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν η εικονική τιμολόγηση έγινε με την συγκατάθεση του πελάτη σου (κατά 99,9%), σε ενημέρωσε έγκαιρα;;; Τώρα για την λύση : Ευτυχώς είναι Β΄κατηγορίας, από εκεί και πέρα 100% ασφαλή λύση δεν υπάρχει , τα ποσά δεν είναι δα και τεράστια. Το σίγουρο είναι οτι θα ήταν πρέπων να υπάρχουν πληρωμές που να αντιστοιχούν στα τιμολόγια, από εκεί και πέρα... μην αναζητάς δημοσίως το πως θα κοροϊδέψεις το δημόσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν η εικονική τιμολόγηση έγινε με την συγκατάθεση του πελάτη σου (κατά 99,9%), σε ενημέρωσε έγκαιρα;;; Τώρα για την λύση : Ευτυχώς είναι Β΄κατηγορίας, από εκεί και πέρα 100% ασφαλή λύση δεν υπάρχει , τα ποσά δεν είναι δα και τεράστια. Το σίγουρο είναι οτι θα ήταν πρέπων να υπάρχουν πληρωμές που να αντιστοιχούν στα τιμολόγια, από εκεί και πέρα... μην αναζητάς δημοσίως το πως θα κοροϊδέψεις το δημόσιο...

όχι δεν έγινε με την συγκατάθεση του πελάτη μου γιατί τα παραγγείλαμε μαζί τα πράγματα μας έστειλε e-mail με το ποσό που πρέπει να πληρώσουμε το πληρώσαμε μεσώ Paypal και όταν ήρθαν τα πράγματα μέσα στο κουτί είχε το μειωμένο τιμολόγιο. επίσης πως κοροϊδεύω το δημόσιο όταν έχω μικρότερο τιμολόγιο αγοράς από αυτό που πλήρωσα ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έγινε με την συγκατάθεση του πελάτη μου γιατί τα παραγγείλαμε μαζί τα πράγματα μας έστειλε e-mail με το ποσό που πρέπει να πληρώσουμε το πληρώσαμε μεσώ Paypal και όταν ήρθαν τα πράγματα μέσα στο κουτί είχε το μειωμένο τιμολόγιο. επίσης πως κοροϊδεύω το δημόσιο όταν έχω μικρότερο τιμολόγιο αγοράς από αυτό που πλήρωσα ?

Αν έχουν έτσι τα πράγματα τότε ζητάς από τους Κινέζους να διορθώσουν το εκ παραδρομής (sic) λάθος εκδοθέν παραστατικό. Δηλώνεις επίσης το λάθος και στο τελωνείο για να πληρώσεις και τους αναλογούντες φόρους της διαφοράς :) ( απλά είναι τα πράγματα !!!!)

Τώρα για το πως "κοροϊδεύεις" το δημόσιο ..νομίζω οτι απάντησα στην προηγούμενη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν έτσι τα πράγματα τότε ζητάς από τους Κινέζους να διορθώσουν το εκ παραδρομής (sic) λάθος εκδοθέν παραστατικό. Δηλώνεις επίσης το λάθος και στο τελωνείο για να πληρώσεις και τους αναλογούντες φόρους της διαφοράς :) ( απλά είναι τα πράγματα !!!!)

Τώρα για το πως "κοροϊδεύεις" το δημόσιο ..νομίζω οτι απάντησα στην προηγούμενη γραμμή.

οκ αυτο έκανα ειδή ενημέρωσα τους κινεζους με email και ενημέρωσα και τον εκτελωνιστή μου ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επορικο ισοζυγιο της Κινας για τον Φεβρουαριο εκλεισε με 35 δις ελλειμμα.......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

κλέβουν αβέρτα και μας βάζουν σε απίστευτη ταλαιπωρία γιατί η διαδικασία για να γίνει σωστά τώρα μετά από τηλεφώνα που έκανα ειναι

1) πρέπει να καλέσω την courier που μου το παρέδωσε να το πάει πίσω στο τελώνιο και απο εκει με το ποσο που φαίνεται οτι εχω πλήρωση να μου βάλουν τα εκτελωνιστικά και να μου τα ξαναφέρει παλι η courier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

βρε παιδιά αυτό συμβαίνει κατά κόρον με τις εισαγωγές από τρίτες χώρες. αν ήταν βιβλία γ' κατηγορίας θα λυνόταν το θέμα με εγγραφές της πλασματικής αξίας εισαγωγής. εμείς που εισάγουμε κάθε μήνα αυτό συμβαίνει συνέχεια και χωρίς βεβαίως να μας ρωτούν. απλά πληρώνουμε λιγότερο φπα στον εκτελωνισμό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...