Προς το περιεχόμενο

ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρακαλούσαμε όσοι ενδιαφέρονται να συμπληρώσουν τη φόρμα και να την στείλουν στο e-mail [email protected].

Τα στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά και μόνο για επικοινωνία με όσους ενδιαφέρονται, και για κανένα άλλο σκοπό.

Επειδή γράφτηκαν διάφορα στην αρχική σελίδα του forum όπου αναρτήθηκε το θέμα, θα θέλαμε να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα:

1. Δεν απευθυνόμαστε σε επαγγελματίες, αλλά σε άνεργους και απόρους

2. Κατά συνέπεια δεν μιλάμε για πελάτες των γραφείων μας. Για αυτούς αποφασίζει ο καθένας προσωπικά τι θα πράξει.

3. Σκεφτόμαστε ένα κοινό χώρο, όχι γραφείο, όπου θα δεχτούμε αυτούς που θα επιλεγούν βάσει των κριτηρίων που θα αποφασίσουμε όλοι μαζί. Μας έχει ήδη παραχωρηθεί μία αίθουσα, η οποία δεν έχει καμμία σχέση με λογιστικά γραφεία.

4. Έχουμε σκεφτεί να μην στέλνουμε δηλώσεις, να γίνεται μόνο συμπλήρωση των εντύπων.

5. Επειδή δεν είμαστε παντογνώστες, και δεν το επιθυμούμε να γίνουμε, θα εκτιμούσαμε πολύ τις οποιεσδήποτε προτάσεις όσων ενδιαφέρονται.

Με εκτίμηση

Το Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το κείμενο της Ένωσης αυτής και κάθισα και διάβασα και τις αντιδράσεις των διαφόρων συναδέλφων .

Δεν μπορώ να μπω στην λογική κάποιων αντιδράσεων και ειλικρινά γέλασα με τα γραφεία των 10 υπαλλήλων και των 500 πελατών των μελών της ένωσης.

Θάθελα όμως να πω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι αλλά και ενώσεις που δεν χρειάστηκαν την κρίση για να δείξουν το κοινωνικό τους πρόσωπο.

Στην Χαλκίδα πολλά χρόνια τώρα κλιμάκιο της Ένωσης Εύβοιας συντάσσει τις δηλώσεις των παιδιών που συμμετέχουν στα προγράμματα του ΟΚΑΝΑ , καθώς και τις δηλώσεις ΡΟΜΑ που βρίσκονται κάτω από προγράμματα αρωγής του Δήμου . Αυτά γίνονται σε συνεννόηση με την διεύθυνση του ΟΚΑΝΑ και με τον Δήμο

Είναι μια δραστηριότητα χωρίς ανακοινώσεις και ταρατατζούμ , χωρίς πολλές πολλές συζητήσεις, απλά το κάνουμε χρόνια τώρα σαν τόση δα συνεισφορά σε αδύναμους συμπολίτες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Χαλκιδέε , συγχαρητήρια για την δράση και την βοήθειά σου σε συνανθρώπους σου που βρίσκονται σε μια αδύναμη θέση . Πάντα πίστευα (και συνεχίζω να το πιστεύω) ότι ο κλάδος μας καλώς η κακώς ασκεί ΚΑΙ κοινωνικό έργο , άσχετα με το γεγονός ότι μερικές φορές βάλλεται και εκ των έσω με άδικη κριτική. Και βέβαια θα συμφωνήσω μαζί σου , ότι θα έπρεπε να γίνεται χωρίς πολλές συζητήσεις αφού , σημασία έχει η όποια προσφορά και όχι η προβολή της. Ωστόσο ο χώρος που φιλοξενεί την πρόταση της ΕΦΕΕΑΠ , είναι ένα Λογιστικό Site που το επισκέπτονται εκτός των Λογιστών και άλλες ομάδες επαγγελματιών η μη. Η δημοσίευση έχει να κάνει με αυτή καθεαυτή την ιδέα αλλά και πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη. Και βέβαια εάν κάποιος ΔΕΝ το διάβαζε και υποτεθεί πως τον ενδιέφερε ; Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι μερικοί σχολίασαν αρνητικά αυτήν την καλοπροαίρετη ιδέα. Στο κάτω-κάτω δεν υποχρεώνεται κάποιος για κάτι , αλλά ακόμη και μέσα από αυτή την καλόπιστη (η κακόπιστη για άλλους) κριτική , υπάρχει το θετικό της καλυτέρευσής μας. Βέβαια για κάποιους που έχουν στενότατη επαφή με την τσέπη τους και μόνον, είναι ακαταλαβίστικα. Το ότι έγραψες με ποιον τρόπο βοηθάτε κάποιους , έδωσες ένα στίγμα , ένα μήνυμα. Θα έλεγα πρόσθεσες κάποιο στοιχείο σημαντικό που κατά την γνώμη μου πρέπει να ληφθεί υπ’ όψιν.

Το αγαπημένο μου είναι «Ότι αλλάζει , το αλλάζω. Ότι δεν αλλάζει , το αποδέχομαι . Θεέ μου βοήθα με να ξεχωρίζω τι αλλάζει και τι δεν αλλάζει.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να διευκρινίσω, αν και νομίζω τόγραψα σαφώς. ότι η κίνηση αυτή αφορά την Ενωση Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών ν. Εύβοιας και όχι εμένα προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το κείμενο της Ένωσης αυτής και κάθισα και διάβασα και τις αντιδράσεις των διαφόρων συναδέλφων .

Δεν μπορώ να μπω στην λογική κάποιων αντιδράσεων και ειλικρινά γέλασα με τα γραφεία των 10 υπαλλήλων και των 500 πελατών των μελών της ένωσης.

Θάθελα όμως να πω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι αλλά και ενώσεις που δεν χρειάστηκαν την κρίση για να δείξουν το κοινωνικό τους πρόσωπο.

Στην Χαλκίδα πολλά χρόνια τώρα κλιμάκιο της Ένωσης Εύβοιας συντάσσει τις δηλώσεις των παιδιών που συμμετέχουν στα προγράμματα του ΟΚΑΝΑ , καθώς και τις δηλώσεις ΡΟΜΑ που βρίσκονται κάτω από προγράμματα αρωγής του Δήμου . Αυτά γίνονται σε συνεννόηση με την διεύθυνση του ΟΚΑΝΑ και με τον Δήμο

Είναι μια δραστηριότητα χωρίς ανακοινώσεις και ταρατατζούμ , χωρίς πολλές πολλές συζητήσεις, απλά το κάνουμε χρόνια τώρα σαν τόση δα συνεισφορά σε αδύναμους συμπολίτες μας

Γιάννη έχεις χιλια δίκια , αλλα μην ξεχνάς ότι και εμείς ένας σύλλογος με λίγους μήνες δράσης είμαστε

και προσπαθούμε όσο μπορούμε να κάνουμε πραγματα διαφορετικά απο τα συνηθισμένα .

Είχε γίνει πρόταση απο τις αρχές του χρόνου για αυτή την προσπαθεια και είπαμε να την ξεκινήσουμε

Η ανακοίνωση έχει να κάνει απλά και μόνο με την συμμετοχή , διότι εαν δεν υπάρξει συμμετοχή δεν θα μπορεσουμε να πραγματοποιήσουμε αυτο που φανταζόμαστε.

Και να αναφερουμε και πάλι ότι η βοήθεια θα αφορά ΜΟΝΟ συμπολίτες μας με σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα και όχι τζαμπατζήδες .

Δεν είναι σκοπός μας να μην πληρωσουν καποιοι πονηροί για να κάνουν την δήλωσή τους , αλλα να βοηθήσουμε αυτούς που δεν έχουν ούτε ένα πιάτο φαί για να φάνε , πόσο μάλλον χρήματα για την σύνταξη της δήλωσής τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κίμωνα

πρώτα απ όλα δεν έκρινα την κίνηση της ΕΦΕΕΑ-Π

σε ότι αφορά άλλα ...... άστο να πάει, άστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Συνάδελφοι τα πράγματα είναι απλά και τα πολλά λόγια είναι περιττά. Η σκέψη υπάρχει, η πρόταση υπάρχει, όποιος θέλει συμμετέχει. Καθένας μας έχει την δική του, γνώμη και κρίση και μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να συμμετέχει ή όχι. Δεν αναγκάζουμε κανέναν , ούτε και παρακαλάμε κανέναν, ούτε τάζουμε τίποτα, ούτε ψήφους μαζεύουμε , ούτε για βουλευτές βάζουμε και εν τέλει προσωπικά πιστεύω ότι ούτε πρέπει και να μας ενδιαφέρει τι κάνει ο κάθε σύλλογος ανά την χώρα. Δηλώνω την συμμετοχή μου στην κίνηση, εφόσον αυτή πραγματοποιηθεί και ευδοκιμήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κίμωνα

πρώτα απ όλα δεν έκρινα την κίνηση της ΕΦΕΕΑ-Π

σε ότι αφορά άλλα ...... άστο να πάει, άστο

Το ταρατατζουμ που κολαει......?

Υ/Γ Προσωπικα θα ηθελα να μαθω αν εχεις υπογραψει για την συλλογη υπογραφων Αν θελεις απαντας.....! αν οχι αστο να παει,αστο.... Γιαννης Παριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γιαγιά μου (Θεός σχωρεστην , σοφή γυναίκα) έλεγε :

¨Αυτός πετάγετε σαν τον πόρδο απ το βρακί ¨

Τυχαίο ?

Δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την π.....................να ......!

Υ/Γ Και δεν ειναι τυχαιο ειναι πραγματικοτητα χαλκιδεα.....εισαι..... π.....να..!.και παιρνεις πιπες .....!

Αρε Μηλιωκα ......με την ΜΑΛΑΚ :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γιαγιά μου (Θεός σχωρεστην , σοφή γυναίκα) έλεγε :

¨Αυτός πετάγετε σαν τον πόρδο απ το βρακί ¨

Τυχαίο ?

Δεν νομίζω

ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΗ

Ο ΘΕΟΣ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να αναφερουμε και πάλι ότι η βοήθεια θα αφορά ΜΟΝΟ συμπολίτες μας με σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα και όχι τζαμπατζήδες .

Δεν είναι σκοπός μας να μην πληρωσουν καποιοι πονηροί για να κάνουν την δήλωσή τους , αλλα να βοηθήσουμε αυτούς που δεν έχουν ούτε ένα πιάτο φαί για να φάνε , πόσο μάλλον χρήματα για την σύνταξη της δήλωσής τους .

Κίμωνα... Κίμωνα... καλή δύναμη αδερφέ και σιδεροκέφαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λογιστές που κάνουν χρόνια αυτή τη δουλειά και μάλίστα πολλές φορές ο απορος φορολογουμενος εκτός του ότι δεν πληρώνει για την δήλωση φεύγει και με χαρτζιλίκι ανάλογα με την περίπτωση. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησα σκόπιμα την παρέλευση κάποιων ημερών, για να πω κι εγώ την γνώμη μου στο θέμα. Τις μέρες που μεσολάβησαν εξαιρετικό πλήθος συναδέλφων δήλωσαν συμμετοχή στην πρωτοβουλία της ΕΦΕΕ Α-Π. Έτσι η προσπάθεια αυτή θα λάβει σάρκα και οστά. Ωστόσο δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστες κάποιες απόψεις που εκτέθηκαν σχετικά με το ζήτημα.

--> Είναι γνωστό πως όλοι μας ή σχεδόν όλοι μας έχουμε συντάξει φορολογικές δηλώσεις δωρεάν. Το έχουμε κάνει, το κάνουμε και θα το κάνουμε. Υπάρχει όμως μια διαφορά σε σχέση με την πρόταση της ΕΦΕΕ Α-Π. Υπάρχει το ποιοτικό άλμα : Το πέρασμα από την ατομικότητα στην συλλογικότητα. Και αν κάποιος δεν το αντιλαμβάνεται ή δεν τον νοιάζει αυτό, εξακολουθεί βεβαίως να έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να παραμένει έγκλειστος στους 4 τοίχους του γραφείου του.

--> Γράφτηκε πως το κάνουμε για διαφήμιση ! Μισό λεπτό γιατί θα τρελαθούμε : Στόχος της διαφήμισης είναι, προφανώς, η εξεύρεση νέας πελατείας. Δηλαδή επιδιώκουμε να εξεύρουμε νέους πελάτες από πού ? Από τους πτωχούς, τους άνεργους και από τις ευπαθείς ομάδες πληθυσμού ? Από εκεί προσδοκούμε λοιπόν την επέκταση του πελατολογίου μας ? Από εκεί θα αυξήσουμε τα διαρκώς μειούμενα εισοδήματά μας ? Εκτός και αν κάποιος εννοεί πως έτσι διαφημίζουμε και την ΄Ενωσή μας ! Μα αν είναι έτσι, τότε το ίδιο θα συμπεριφερόμασταν (θα διαφημίζαμε δηλαδή) και πριν 3-4 μήνες, όταν κινούμενοι μόνο μεταξύ των μελών της Ένωσης συλλέξαμε απίστευτες ποσότητες ρούχων, τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης και τα οποία παραδόθηκαν σε πτωχούς, άνεργους και ευπαθείς ομάδες συνανθρώπων μας. Το πράξαμε και το διεκπεραιώσαμε χωρίς καμία διαφήμιση και έτσι όπως ακριβώς έπρεπε : Σεμνά. Και επειδή παραμείναμε ανήσυχοι και διόλου επαναπαυμένοι, όπως δηλαδή οφείλουμε όλοι μας και ειδικά αυτή την εποχή, από την πολύ μεγάλη επιτυχία της δράσης μας, σταθήκαμε αυτοκριτικά και διαπιστώσαμε πως ήταν λάθος μας να περιορίσουμε την συλλογή των αναγκαίων μόνο μεταξύ των μελών της ΕΦΕΕ Α-Π. Έπρεπε να έχουμε «ανοίξει» την πρωτοβουλία αυτή και να αναζητήσουμε, ευρύτερα, δωρεοδότες. Ε λοιπόν αυτό πράττουμε με την νέα μας πρωτοβουλία. Και πολύ σύντομα, άμεσα, θα ακολουθήσει και άλλη πρωτοβουλία, αυτή τη φορά προς έμπρακτο όφελος των συναδέλφων λογιστών, ανεξάρτητα αν είναι μέλη ή όχι της Ένωσής μας, χωρίς κόστος για αυτούς και κάνοντας την αρχή για την καταπολέμηση μιας από τις γάγγραινες του επαγγέλματός μας.

--> Γράφτηκε ακόμα πως δεν είμαστε οι πρώτοι που δοκιμάζουμε κάτι σχετικό. Μόνο ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ θέλουμε να πούμε. Δεν διεκδικούμε καμία πρωτοπορία. Χαιρόμαστε που είμαστε μιμητές, έστω και αν δεν το γνωρίζαμε, μιας τέτοιας αξιέπαινης προσπάθειας. Και επιθυμούμε οι συνάδελφοι να μας μεταδώσουν την τεχνογνωσία που έχουν αποκτήσει, ώστε να αποφύγουμε λάθη από απειρία αλλά και να εκμεταλλευθούμε την αποκτηθείσα εμπειρία. Φίλε Γιάννη περιμένουμε… Όπως επίσης οφείλουμε ένα ΜΠΡΑΒΟ στην Τράπεζα Τροφίμων του Δήμου Ελληνικού – Αργυρούπολης (προσφορές δημοτών και διάθεση σε άπορες οικογένειες), στο Κοινωνικό Φαρμακείο του ίδιου Δήμου (οι πολίτες δίνουν φάρμακα που δεν έχουν λήξει και μπορούν να χρησιμοποιηθούν), στο Κοινωνικό Ιατρείο (Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Άγιος Νικόλαος Κρήτης και αλλού), στα Κοινωνικά Φροντιστήρια (Μαραθώνας, Μέγαρα, Δραπετσώνα, Νέα Σμύρνη και αλλού), στα Κοινωνικά Παντοπωλεία, στο Κοινωνικό Θεατροπωλείο, στο Κοινωνικό Ωδείο και σε πολλούς άλλους φορείς εθελοντικής και αφιλοκερδούς προσφοράς.

--> Αναρωτήθηκαν κάποιοι και ορισμένοι το έγραψαν κιόλας : “Μα καλά, πόσους υπαλλήλους έχουν τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΦΦΕ Α-Π, ώστε να προλαβαίνουν να κάνουν και δωρεάν δηλώσεις ?” Απάντηση : Τα 9 μέλη του Δ.Σ. απασχολούν αθροιστικά 5 (ολογράφως : πέντε) υπαλλήλους. Και τώρα που διαπιστώνεται πως δεν είμαστε οι μεγαλο-λογιστάδες και η απορία λύθηκε, περιμένουμε τους συναδέλφους να πλαισιώσουν την πρωτοβουλία μας, αν βέβαια η μόνη τους αντίρρηση ήταν αυτή.

Άλλος φρόντισε να μας υπενθυμίσει πως «οι Άγιοι Ανάργυροι και ο Άγιος Παντελεήμων πέθαναν» ! Αγαπητέ συνάδελφε : Αν είσαι πιστός χριστιανός θα έπρεπε να ξέρεις πως οι παραπάνω Άγιοι δεν «πέθαναν». Αν πάλι δεν πιστεύεις, μήπως είναι οξύμωρο να τους επικαλείσαι ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το όποιο κοινωνικό κράτος υπήρχε, καταρρέει υπό το βάρος των μνημονιακών (και όχι μόνο) πολιτικών. Χιλιάδες άνθρωποι καταδικάζονται στην εξαθλίωση. Είναι χρέος μας, όλων όσων είμαστε ακόμα όρθιοι, να ενώσουμε τις δυνάμεις μας, να αναδείξουμε την αήττητη δύναμη της συλλογικότητας και της εθελοντικής προσφοράς, να διαμορφώσουμε δίκτυα κοινωνικής αλληλεγγύης και να προσφέρουμε, εθελοντικά, υπηρεσίες σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Να δώσουμε μια ελάχιστη έστω ανάσα ανακούφισης, λειτουργώντας ως υπόδειγμα αξιοπρέπειας και μαχητικότητας. Σε αυτά τα πλαίσια κινείται και αυτή η πρωτοβουλία της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αθηνών – Πειραιώς. Ήδη πολλοί συνάδελφοι μας έχουν δηλώσει την συμμετοχή τους και έπεται συνέχεια. Η πρόταση – πρόσκληση προς κάθε συνάδελφο παραμένει ανοιχτή και σε ισχύ. Όσο πολλοί και να είμαστε (και είμαστε) δεν φτάνουμε. Χρειάζεται η προσφορά να εξαπλωθεί σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας. Και δεν μιλάω μόνο για την λογιστική μας προσφορά. Μιλάω για την πανελλήνια έκφραση αλληλεγγύης, κομμάτι της οποίας αποτελούμε.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γνωρίζω καλά πως το μακροσκελές αυτό σημείωμα ίσως να κούρασε και ακριβώς λόγω του μακροσκελούς να αντίκειται στους «κανόνες της αναγνωσιμότητας». Όμως δεν τελείωσα ακόμα. Και πάλι σκόπιμα άφησα για τελευταίο, τις στομφώδεις αιτιάσεις που γράφτηκαν πως τάχα μου τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΦΕΕ Α-Π, για να προβαίνουν σε αυτήν την κίνηση, «δεν αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα». Επειδή λοιπόν οι περισσότερες αντιρρήσεις ειπώθηκαν σε οικονομικό –επαγγελματικό - τεχνοκρατικό ύφος, ενίοτε και καταγγελτικό (!), ας μου επιτραπεί να καταλήξω, αρχικά χρησιμοποιώντας την δική τους γλώσσα και τελικά μια άλλη γλώσσα, άγνωστή τους ίσως : Είναι δικαίωμα όσων το επιθυμούν να επενδύουν στα «βαριά χαρτιά» της εξαθλίωσης των ανθρώπων και της κοινωνίας, της κατάθλιψης, της φτώχειας, της μιζέριας και της κατήφειας. Παραμένει όμως και δικό μας δικαίωμα να στρέφουμε την πλάτη μας σε αυτά και να προσανατολιζόμαστε στην αξιοπρέπεια και στην προσφορά. Η ανθρώπινη αξία και η αλληλεγγύη δεν μετριέται με κανένα νόμισμα, μόνο μετρά : μέγεθος και ποιότητα ψυχής και καρδιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τους συναδελφους (καποια υβριστικα παραπανω τα αντιπαρεχομαι γιατι ελπιζω ότι σύντομα θα διαγραφουν. Λυπαμαι ομως και ντρεπομαι για λογαρισμο του-των)

Επίσης παρακατω αντιγραφω τις απαντησεις μου στην πρωτη σελιδα της ανακοινωσης μετα απο τα ειρωνικα σχολια για την κίνηση και τους συλλογους:

Οι κοινωνικές δράσεις που ο κάθε ευαισθητοποιημένος άνθρωπος μπορεί να συμμετάσχει είναι πολλές γίνονται με την καρδιά μας και δεν ανακοινώνονται καν. Στην ομάδα αυτή σκεφτήκαμε πως δίνοντας λίγο απο τον μη ελεύθερο χρόνο μας να βοηθήσουμε ομάδες ευπαθείς όπως π.χ. άνεργοι με υποχρέωση υποβολής δήλωσης.τι να αναφερω τωρα σε επαγγελματιες απευθυνομαι τα ξέρετε.... . Γιατι το δημοσιοποιησαμε; εννοείτε όχι για να ακουσουμε ΜΠΡΑΒΟ φιλάνθρωποι. Χρειάζονται πολλοί εθελοντές για να πετύχει.τωρα αν γινουμε αποδεκτες όλων των απωθημενων που ο καθενας μας μαζευει απ τις αγγαροδουλειές...δεν πειράζει καλή καρδιά.Εδω θέλουμε να κάνουμε ένα καλό και να το ρίξουμε στο γυαλό έτσι απλά. Οσοι τρελλοί κι αδέσποτοι ρομαντικοί προσέλθετε

Απαντηση για σωματεια και εαν εξυπηρετουν το συμφερον του κλαδου: 20 χρόνια περίπου ήμουν έξω απο κάθε σύλλογο οργανωση συνδεσμο κλπ κλπ και το θεωρούσα στάση ζωής και ανεξαρτησία. Σε παλαιοτερες δημοσιεύσεις είχα γραψει και εγω: Τωρα που περναμε το ταδε πρόβλημα που είναι οι σύλλογοί μας; ή Ποιο΄ς εχει συμφέροντα στο "διαίρει και βασίλευε"; Το ερώτημά μου έμεινε αναπάντητο έως ότου επικοινώνησα με έναν σύλλογο (ΕΦΕΕΑΠ) και κατάλαβα ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε οι σύλλογοι ΕΜΕΙΣ πρέπει να δράσουμε όχι να περιμενουμε τον απο μηχανής Θεό να διορθώσει την κατασταση. Το ξέρω ότι θα δεχθώ κριτική και σας καταλαβαινω γιατι 20 χρονια πιστευα τα ίδια φανταζόμουν μηχανορραφίες και κρυφες φιλοδοξίες που μπορει να υπάρχουν δεν αντιλεγω ευτυχώς όμως δεν τις συναντησα ακόμα.Κι όταν τις συναντησω και οταν εντοπίσω όλα αυτα για τα οποια κατα καιρους κατηγορήθηκαν οι επαγγελματικές ενωσεις, θα είμαι εκεί για να τα καταγγείλω πρώτη εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι δεν διαφωνώ με την κίνηση. Καμιά αντίρρηση. Άλλωστε όπως διατυπώθηκε μεμονομένα όλοι μας το κάναμε και θα το ξανακάνουμε. Αυτό που με προβληματίζει είναι όμως το εξής.

Παρά τις καλές προθέσεις μας να προσφέρουμε, μήπως σε αρκετές περιπτώσεις επιδεινώσουμε την απελπισία και το αδιέξοδο κάποιων ανθρώπων?. Τι θέλω να πώ. Σκεφτείτε την περίπτωση να υποβάλλουμε την δήλωση οικογένειας που οι γονείς είναι άνεργοι, έχουν στεγαστικό δάνειο που αν το πληρώνουν (η καρδούλα τους ξέρει τι θυσίες και μαγικά κάνουν), που έχουν ενα διαμέρισμα ή μια μονοκατοικία πρώτης κατοικίας και ένα αυτοκινητάκι πχ1600cc. Όλα αυτά τα απέκτησαν την προηγούμενη δεκαετία που εργάζονταν και τα έφερναν βόλτα που λέμε.

Ποιό το νόημα να υποβάλλουν δήλωση, και να φορολογηθούν με τα τεκμήρια διαβίωσης, οταν είναι φυσιολογικό ότι δεν θα έχουν χρήματα να πληρώσουν το εκκαθαριστικό και θα τους ενοχλεί αργότερα η ΔΟΥ. Γιατί να συμβάλλουμε στην εφαρμογή φορολογικών νόμων που θα αυξήσουν τις αυτοκτονίες?.

Προχθές είχα μια κουβέντα στο καφενείο στο χωριό με άνεργους και τους εξηγούσα τα τεκμήρια. Πρότεινα μάλιστα σε κάποιους να μην υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος.

" κάτι τέτοια λές και μετά θέλεις και δουλειά" μου είπε ένας παντοπώλης. Εχω την γνώμη ότι επειδή μπαίνουμε στην τελευταία πράξη του δράματος της οικονομικής κρίσης με τη οποία θα επιχειρηθεί η κατάσχεση και της ιδιωτικής περιουσίας από τράπεζες και εφορίες να είμαστε προσεκτικοί και να μην μπούμε σ΄αυτό το τρυπάκι. Να ζυγίζουμε την κάθε περίπτωση και να ενθαρρύνουμε ανθρώπους που δεν έχουν σήμερα ψωμί να φάνε, να μην υποβάλλουν καν δήλωση αν πρόκειται να μπλέξουν άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι δεν διαφωνώ με την κίνηση. Καμιά αντίρρηση. Άλλωστε όπως διατυπώθηκε μεμονομένα όλοι μας το κάναμε και θα το ξανακάνουμε. Αυτό που με προβληματίζει είναι όμως το εξής.

Παρά τις καλές προθέσεις μας να προσφέρουμε, μήπως σε αρκετές περιπτώσεις επιδεινώσουμε την απελπισία και το αδιέξοδο κάποιων ανθρώπων?. Τι θέλω να πώ. Σκεφτείτε την περίπτωση να υποβάλλουμε την δήλωση οικογένειας που οι γονείς είναι άνεργοι, έχουν στεγαστικό δάνειο που αν το πληρώνουν (η καρδούλα τους ξέρει τι θυσίες και μαγικά κάνουν), που έχουν ενα διαμέρισμα ή μια μονοκατοικία πρώτης κατοικίας και ένα αυτοκινητάκι πχ1600cc. Όλα αυτά τα απέκτησαν την προηγούμενη δεκαετία που εργάζονταν και τα έφερναν βόλτα που λέμε.

Ποιό το νόημα να υποβάλλουν δήλωση, και να φορολογηθούν με τα τεκμήρια διαβίωσης, οταν είναι φυσιολογικό ότι δεν θα έχουν χρήματα να πληρώσουν το εκκαθαριστικό και θα τους ενοχλεί αργότερα η ΔΟΥ. Γιατί να συμβάλλουμε στην εφαρμογή φορολογικών νόμων που θα αυξήσουν τις αυτοκτονίες?.

Προχθές είχα μια κουβέντα στο καφενείο στο χωριό με άνεργους και τους εξηγούσα τα τεκμήρια. Πρότεινα μάλιστα σε κάποιους να μην υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος.

" κάτι τέτοια λές και μετά θέλεις και δουλειά" μου είπε ένας παντοπώλης. Εχω την γνώμη ότι επειδή μπαίνουμε στην τελευταία πράξη του δράματος της οικονομικής κρίσης με τη οποία θα επιχειρηθεί η κατάσχεση και της ιδιωτικής περιουσίας από τράπεζες και εφορίες να είμαστε προσεκτικοί και να μην μπούμε σ΄αυτό το τρυπάκι. Να ζυγίζουμε την κάθε περίπτωση και να ενθαρρύνουμε ανθρώπους που δεν έχουν σήμερα ψωμί να φάνε, να μην υποβάλλουν καν δήλωση αν πρόκειται να μπλέξουν άδικα.

Συνάδελφε ειδικά οι περιπτώσεις που αναφέρεις θέλουν βοήθεια, χρειάζεται να τους εξηγήσουμε το "μαχητό" του τεκμηρίου όχι να τους προτρεψουμε να μην υποβάλλουν δήλωση γιατι μετα θα το βρουν μπροστα τους είτε απο διασταυρωσεις είτε εάν θέλουν να πουλήσουν το αυτοκίνητο που τους απεμεινε κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άγγιξε δύο φορές.

Ζητώντας μας να το δούμε εκτός από ατομικά ΚΑΙ συλλογικά...

Ζητώντας μας να ξεφύγουμε από τις συμβατικές αποφάσεις...

Συγχαρητήρια παιδιά. Θα μεταφέρω το ζητούμενο σας και στον Σύλλογό μας εδώ στα Χανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ειδικά οι περιπτώσεις που αναφέρεις θέλουν βοήθεια, χρειάζεται να τους εξηγήσουμε το "μαχητό" του τεκμηρίου όχι να τους προτρεψουμε να μην υποβάλλουν δήλωση γιατι μετα θα το βρουν μπροστα τους είτε απο διασταυρωσεις είτε εάν θέλουν να πουλήσουν το αυτοκίνητο που τους απεμεινε κτλ

Νίνα υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άνεργοι που δεν είναι γραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ για διάφορους λόγους. Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ελαστικά εργαζόμενοι με αποδοχές ούτε για πασατέμπο.

Ποιό μαχητό τεκμήριο να επικαλεστούν?. Δεν θέλω να κάνουμε δράσεις τύπου ΣΚΑΙ, σας κερνάμε μια φορολογική δήλωση και βρείτε τα με τον έφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίνα υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άνεργοι που δεν είναι γραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ για διάφορους λόγους. Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ελαστικά εργαζόμενοι με αποδοχές ούτε για πασατέμπο.

Ποιό μαχητό τεκμήριο να επικαλεστούν?. Δεν θέλω να κάνουμε δράσεις τύπου ΣΚΑΙ, σας κερνάμε μια φορολογική δήλωση και βρείτε τα με τον έφορο.

Και χιλιάδες με αδήλωτο αυτοκίνητο να φανταστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνάδελφος Βακρινός, απαντώντας σε κάποιες κρίσεις ή επικρίσεις (διαφήμιση, γραφεία 10 υπαλλήλων κλπ κλπ) περιέλαβε και την δική μου τοποθέτηση για τις δράσεις της ένωσης της Εύβοιας.

Δεν καταλαβαίνω την λογική του, δεν επέκρινα κανέναν και για τίποτα. Απλά ανέφερα ότι υπάρχουν και άλλες πολλές τέτοιες πρωτοβουλίες που η σπουδαιότητά τους είναι τέτοια που δεν έχει καμία σημασία αν είσαι ο πρώτος ή ο χιλιοστός που υλοποιεί κάτι τέτοιο. Εκτός αν για τον συνάδελφο Βακρινό έχει.

Όσο για την ¨τεχνογνωσία¨ δεν νομίζω να χρειάζονται ιδιαίτερα πράγματα. Ζεις σε μια κοινωνία, αφουγκράζεσαι τα προβλήματά της , μικρά ή μεγάλα και σκέφτεσαι πως μπορείς να βοηθήσεις. Είσαι σε επαφή με άλλους φορείς, Δήμο, Επαγγελματικά σωματεία και ομοσπονδίες, εργατικό κέντρο, στέκια νεολαίας κλπ , δηλώνεις παρόν στην καθημερινότητα και έτσι είναι εύκολο να προσφύγουν σε σένα όταν υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα ή όταν ζητούν κάποια βοήθεια που έχει να κάνει με το δικό μας επάγγελμα. Από την άλλη, έχεις έναν σύλλογο που παρά τα όσα προβλήματα μπορεί να έχει όπως όλοι οι σύλλογοι, μπορείς εύκολα να πάρεις πέντε τηλέφωνα (ή δεκαπέντε ή πενήντα πέντε) και να ¨χρεώσεις¨ σε συναδέλφους μέλη του συλλόγου την υλοποίηση αυτής ή εκείνης της δράσης.

Τόσο απλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι για αλλη μια φορα για κατι τοσο μα τοσο λογικο που ειναι να βοηθας τον συνανθρωπο σου ειτε σε περιοδο κρισης ειτε οχι πρεπει να υπαρχει αντιλογος παντα ολοι συμφωνουμε αλλα συναμα διαφωνουμε ...............,

Οποιο Λογιστικο στον Πειραια αναλαβει και χρειαστει βοηθεια ας επικοινωνησει στο e-mail μου!

Ευχαριστω

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...