Jump to content

Συμπληρωματικός φόρος απο έσοδα ακινήτων.


Recommended Posts

Καπου είχα διαβάσει οτι απο φέτος ο συμπληρωματικός φόρος 3% επι εισ.απο ακίνητα

επιβάλλεται ανεξάρτητα απο το αν προκύπτει κύριος φόρος,ισχύει?γιατί κάνοντας τη δήλωση

μιας επε δεν μου υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο ,εχει ζημιες χρήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Καπου είχα διαβάσει οτι απο φέτος ο συμπληρωματικός φόρος 3% επι εισ.απο ακίνητα

επιβάλλεται ανεξάρτητα απο το αν προκύπτει κύριος φόρος,ισχύει?γιατί κάνοντας τη δήλωση

μιας επε δεν μου υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο ,εχει ζημιες χρήσεως.

Υπήρχε στο άρθρο 9 του 2238 η φράση "Το ποσό του συμπληρωματικού φόρου δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το ποσό του φόρου που αναλογεί", η οποία φράση απαλείφθηκε (αφορά τα φυσικά πρόσωπα). Όσον αφορά στα νομικά πρόσωπα, εξακολουθεί να ισχύει ο περιορισμός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο το GSIS http://www.gsis.gr/cmdocs/815.html

Συμπληρωματικός φόρος υπολογίζεται όταν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα με εξαίρεση το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά. Ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 1,5% στο ακαθάριστο εισόδημα από ακίνητα. Ειδικά στο ακαθάριστο εισόδημα από ακίνητα που χρησιμοποιούνται ως κατοικίες και η επιφάνεια της κάθε μιας είναι πάνω από 300 τ.μ. υπολογίζεται συμπληρωματικός φόρος με 3% δηλαδή γίνεται διαχωρισμός στο εισόδημα από ακίνητα σε εκείνο που προέρχεται από εκμίσθωση κατοικιών εμβαδού μεγαλύτερου των 300 τ.μ. και σε εκείνο που προέρχεται από οποιαδήποτε άλλα ακίνητα. Συμπληρωματικός φόρος υπολογίζεται μόνο εφόσον προκύπτει κύριος φόρος και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από το ποσό του κύριου φόρου που αναλογεί στο συνολικό εισόδημα.

παρ' όλα αυτά χωρίς να προκύπτει φόρος υπολογίζει συμπληρωματικό.

Link to comment
Share on other sites

Απο το GSIS http://www.gsis.gr/cmdocs/815.html

Συμπληρωματικός φόρος υπολογίζεται όταν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα με εξαίρεση το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά. Ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 1,5% στο ακαθάριστο εισόδημα από ακίνητα. Ειδικά στο ακαθάριστο εισόδημα από ακίνητα που χρησιμοποιούνται ως κατοικίες και η επιφάνεια της κάθε μιας είναι πάνω από 300 τ.μ. υπολογίζεται συμπληρωματικός φόρος με 3% δηλαδή γίνεται διαχωρισμός στο εισόδημα από ακίνητα σε εκείνο που προέρχεται από εκμίσθωση κατοικιών εμβαδού μεγαλύτερου των 300 τ.μ. και σε εκείνο που προέρχεται από οποιαδήποτε άλλα ακίνητα. Συμπληρωματικός φόρος υπολογίζεται μόνο εφόσον προκύπτει κύριος φόρος και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από το ποσό του κύριου φόρου που αναλογεί στο συνολικό εισόδημα.

παρ' όλα αυτά χωρίς να προκύπτει φόρος υπολογίζει συμπληρωματικό.

Δεν έχουν ενημερώσει το site με την αλλαγή του άρθρου 9

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ενημερώσει το site με την αλλαγή του άρθρου 9

Σωστά. Αλλά βρε Βαγγέλη (Vats), γιατί ψάχνεις στο gsis γι αυτά τα θέμα, αφού βλέπεις τον κωδικοποιημένο νόμο σε μας; :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...