Jump to content

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%

Recommended Posts

είμαι μεταξύ ΚΚΕ,Σύριζα και Καμμένου

Δεν κολάνε και πολύ μεταξύ τους οι 3 αυτές επιλογές (να μην πω καθόλου - και δεν μιλάω για ιδεολογία επίσης) αλλά στον καιρό που ζούμε μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω...

• Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όχι, ΔΕΝ θα πάει στο διάολο. Ούτε είναι πονεμένη ιστορία. Από το 1974 έως σήμερα έχει όνομα: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Τέλος. Λέγοντας εμείς εννοείς φυσικά τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ και όσους ανέχονταν

Καλημέρα σας καλή δύναμη. Προσπαθώ να μη ξεχάσω, αλλά συγχωρέστε με, είναι τόσα πολλά τα πράγματα στο μυαλό μου, που ακόμη και πολλά ημερόνυχτα να προσπαθήσω, σίγουρα στο τέλος, δεν μπορεί ... θα ξεχά

και εδω εξω η ψυχιατρικη πτερυγα ψηφισε πασοκ.....μονο που εδω δεν εχει ταμπελα εξω απο την πορτα ....

Posted Images

Εγω παλι για να γινω κακος, γιατι δεν ειδα λιγο κακια, ευχομαι σε οποιον ψηφισει πασοκ και νδ (εξαιρουνται οι παππουδες-γιαγιαδες και τα κοματοσκυλα που ετσι εχουν μαθει να ψηφιζουν μια ζωη) και ειδικα οι ΝΕΟΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 18-30 με την ανεργια εκει να ειναι στο θεο, να τρωει βραστο μακαρονι για 3 χρονια μπας και καταλαβει την μακακια που τον δερνει και ψηφισε ΠΑΛΙ πασοκ-νδ γιατι του ειπε ο μπαρμπας ελα μωρα θα μπεις στο δημοσιο καποτε...

ΥΓ: ο Κίμωνας έχει πάρει θέση. Εσύ τι σκέπτεσαι; (δεν ζητώ απάντηση, απλά αναρρωτιέμαι αν εμμενεις στην αποχή)

Ναι ο κωλοτούμπας......

Αλλιώς μας τα έλεγε, του κάναμε like, και τώρα πάει να ψηφίσει............ :P

Ζορίζομαι λιγάκι σήμερα, και δεν θέλω να σου δώσω ξερή απάντηση...

Θα επανέλθω, αν προλάβω το βραδάκι, αλλιώς αύριο.....

..............κατασταλλαγμένος ότι θα ψηφίσω καθαρά αντιμνημονιακά και καθάρά θα σας πω ότι είμαι μεταξύ ΚΚΕ,Σύριζα και Καμμένου .

.................

Αποστόλη ...... μένω άφωνος........

Τι τοποθέτηση είναι αυτή;

Κι απο 'δώ κι από κεί;

άντε να σε βοηθήσω λίγο.

http://www.dimokratianews.gr/content/6674/%CE%B3%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%82-%C2%AB%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CE%B9%C2%BB-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF

Έλα Στέφανε και Αποστόλη, πρέπει να ψηφίσετε.

Ενισχύστε τον ΣΥΡΙΖΑ. Ο Τσίπρας αυτές τις μέρες δίνει πολύ ωραίες συνεντεύξεις και αποδεικνύει ότι η κατηγορία των Πρετεντέρηδων ότι η Αριστερά δεν έχει εναλλακτική λύση, είναι πέρα για πέρα ψεύτικη.

Μακάρι να κατέβαινε η Αριστερά ενωμένη (ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ). Μακάρι ο κυρ Φώτης να μην πάθαινε οξεία πασοκίαση. Αντί να πάει τον κεντροαριστερό κόσμο του ΠΑΣΟΚ προς τα αριστερά προτίμησε να πάει αυτός προς τα δεξιά...

Δεν κολάνε και πολύ μεταξύ τους οι 3 αυτές επιλογές (να μην πω καθόλου - και δεν μιλάω για ιδεολογία επίσης) αλλά στον καιρό που ζούμε μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω...

Πέτρο , έχω βγάλει από μέσα μου τις κομματικές και ιδεολογικές καταβολές που όλοι μας έχουμε κυρίως από την οικογενεία μας και ίσως για αυτό σου φαίνεται άσχτη η επιλογή μου .

Θα ψήφιζα ΚΚΕ με τα 1000 διοτί και μέσα έχει πέσει σε όλες τις προβλέψεις του και σταθερό είναι στις θέσεις του και βέβαια με τα αρνητικά που έχουν όλα τα κόμματα . Μου τα χαλάνε σε 2 πράγματα στο ότι η συμπαθέστατη Αλέκα βγαίνει και λέει ότι δεν θέλει να κυβερνήσει (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω και εγώ) , οπότε γιατί να δώσω τη ψήφο μου εκεί και δεύτεον επείδη με έχει κουράσει ο παρωχημένος λόγος που πρέπει να έχεις διαβάσει άπειρα βιβλία για να κατανοήσεις την ορολογία αλλά πέρα από αυτό ουσιαστικά εμένα που έχω ελεύθερο επάγγελμα νιώθω ότι δε μέ θέλει και ότι θα ήταν ευχής έργον να είμασταν όλοι εργάτες σε εργοστάσια και φάμπρικες ...... (επαναλαμβάνω αυτό καταλαβαίνει ένας μέσος άνθρωπος από το πολτικό λόγο) .

Θα ψήφιζα Σύριζα γιατί ο κ.Τσίπρας μιλάει και το καταλαβαίνεις και δείχνει το πολιτικό "τσαμπουκα" όπου χρειάζεται και το καλύτερο έχει σχέδιο εξουσίας , αν δεν είχαν και αυτή την εμμονή με τους λαθρομετάναστες θα ήμουν σίγουρα εκεί (και για να μη παρεξηγηθώ , δεν επιθυμώ διωγμούς κλπ κλπ , αλλά καμιά φορά νομίζω ότι ο Σύριζα υπερβαίνει τις θέσεις τους για να φανεί πόσο αριστερό και φιλάνθρωπο είναι).

Θα ψήφιζα και Καμένο για πολλούς λόγους , ένας από τους οποίους είναι ότι πιστεύω σε αυτά που λέει , κολάω βεβαίως στη προίστορία του και στις πολιτικές του επιλεγές στα πρόσωπα .

Ελπίζω να σε κάλυψα Πέτρο πως τουλάχιστον σκέφτομαι τη δική μου ψήφο ........

ΥΓ 1 Να σκεφτείς ότι και στα 2 "μεγάλα" κόμματα κωλοτρίβονταν συγγενείς μου για να πολιτευτούν , τους το ξεκόψαμε από την αρχή παρόλο που οι δεσμοί αίματος ειδικά στην Ελληνική κοινωνία είναι πολύ πολύ δυνατοί ...... :)

ΥΓ 2 Γιάννη (ype) δικαιολογώ τη τοποθέτηση μου ...... :)

Μιλάμε για την προηγούμενη γενιά και κάνουμε ένα πολύ συνηθισμένο λάθος. Τσουβαλιάζουμε όλους τους παππούδες λες και όλοι είναι ίδιοι. Λες και όλοι συμβιβαστήκανε, όλοι βολευτήκανε και όλοι πούλησαν την ψυχή τους στον διάολο. Δεν υπάρχουν παππούδες που κάνανε το στρατιωτικό τους στην Μακρόνησο, δεν πολέμησαν τους Γερμανοτσολιάδες στην κατοχή, δεν αγωνίστηκαν για όλα αυτά που σήμερα μας τα εξαφάνισαν μέσα σε ένα βράδυ. Γιαυτούς τους παππούδες μιλάω που πέρασαν και δεύτερες διακοπές στα Ελληνικά νησάκια, στην Γιάρο και την Λέρο την περίοδο της χούντας , που αγωνίστηκαν και αυτοί στο Πολυτεχνείο και που δεν εξαργύρωσαν την αντιστασιακή τους δράση στην μπλε και κυρίως στην πράσινη εξουσία. Για τους παππούδες που δεν τα φάγαν μαζί με τον Πάγκαλο , για τους παππούδες αυτούς που κρατάν την σημαία σε όλες τις κινητοποιήσεις.

post-359-0-43935300-1335261498_thumb.jpg

Μιλάμε για την προηγούμενη γενιά και κάνουμε ένα πολύ συνηθισμένο λάθος. Τσουβαλιάζουμε όλους τους παππούδες λες και όλοι είναι ίδιοι. Λες και όλοι συμβιβαστήκανε, όλοι βολευτήκανε και όλοι πούλησαν την ψυχή τους στον διάολο. Δεν υπάρχουν παππούδες που κάνανε το στρατιωτικό τους στην Μακρόνησο, δεν πολέμησαν τους Γερμανοτσολιάδες στην κατοχή, δεν αγωνίστηκαν για όλα αυτά που σήμερα μας τα εξαφάνισαν μέσα σε ένα βράδυ. Γιαυτούς τους παππούδες μιλάω που πέρασαν και δεύτερες διακοπές στα Ελληνικά νησάκια, στην Γιάρο και την Λέρο την περίοδο της χούντας , που αγωνίστηκαν και αυτοί στο Πολυτεχνείο και που δεν εξαργύρωσαν την αντιστασιακή τους δράση στην μπλε και κυρίως στην πράσινη εξουσία. Για τους παππούδες που δεν τα φάγαν μαζί με τον Πάγκαλο , για τους παππούδες αυτούς που κρατάν την σημαία σε όλες τις κινητοποιήσεις.

post-359-0-43935300-1335261498_thumb.jpg

Κοινοβουλευτικα...?

Πέτρο , έχω βγάλει από μέσα μου τις κομματικές και ιδεολογικές καταβολές που όλοι μας έχουμε κυρίως από την οικογενεία μας και ίσως για αυτό σου φαίνεται άσχτη η επιλογή μου .

Θα ψήφιζα ΚΚΕ με τα 1000 διοτί και μέσα έχει πέσει σε όλες τις προβλέψεις του και σταθερό είναι στις θέσεις του και βέβαια με τα αρνητικά που έχουν όλα τα κόμματα . Μου τα χαλάνε σε 2 πράγματα στο ότι η συμπαθέστατη Αλέκα βγαίνει και λέει ότι δεν θέλει να κυβερνήσει (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω και εγώ) , οπότε γιατί να δώσω τη ψήφο μου εκεί και δεύτεον επείδη με έχει κουράσει ο παρωχημένος λόγος που πρέπει να έχεις διαβάσει άπειρα βιβλία για να κατανοήσεις την ορολογία αλλά πέρα από αυτό ουσιαστικά εμένα που έχω ελεύθερο επάγγελμα νιώθω ότι δε μέ θέλει και ότι θα ήταν ευχής έργον να είμασταν όλοι εργάτες σε εργοστάσια και φάμπρικες ...... (επαναλαμβάνω αυτό καταλαβαίνει ένας μέσος άνθρωπος από το πολτικό λόγο) .

Θα ψήφιζα Σύριζα γιατί ο κ.Τσίπρας μιλάει και το καταλαβαίνεις και δείχνει το πολιτικό "τσαμπουκα" όπου χρειάζεται και το καλύτερο έχει σχέδιο εξουσίας , αν δεν είχαν και αυτή την εμμονή με τους λαθρομετάναστες θα ήμουν σίγουρα εκεί (και για να μη παρεξηγηθώ , δεν επιθυμώ διωγμούς κλπ κλπ , αλλά καμιά φορά νομίζω ότι ο Σύριζα υπερβαίνει τις θέσεις τους για να φανεί πόσο αριστερό και φιλάνθρωπο είναι).

Θα ψήφιζα και Καμένο για πολλούς λόγους , ένας από τους οποίους είναι ότι πιστεύω σε αυτά που λέει , κολάω βεβαίως στη προίστορία του και στις πολιτικές του επιλεγές στα πρόσωπα .

Ελπίζω να σε κάλυψα Πέτρο πως τουλάχιστον σκέφτομαι τη δική μου ψήφο ........

ΥΓ 1 Να σκεφτείς ότι και στα 2 "μεγάλα" κόμματα κωλοτρίβονταν συγγενείς μου για να πολιτευτούν , τους το ξεκόψαμε από την αρχή παρόλο που οι δεσμοί αίματος ειδικά στην Ελληνική κοινωνία είναι πολύ πολύ δυνατοί ...... :)

ΥΓ 2 Γιάννη (ype) δικαιολογώ τη τοποθέτηση μου ...... :)

Λυπάμαι............ δεν μ' έπεισες.

Σε έχω για πιό ώριμο.

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση σε ένα φορουμ να σε πείσω.

Μόνο ένα θα σου πώ.

Το ΚΚΕ δεν είπε ότι δεν θέλει να κυβερνήσει.

Λέει ότι δεν θέλει να συνεργαστεί με όποιον απλά δηλώνει αντιμνημονιακός.

Η αλήθεια όμως είναι ότι εμείς δεν είμαστε έτοιμοι για μια τέτοια κυβέρνηση. Σκέψου το

Γιάννη .........

http://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=192375

Καταλαβαίνω τι λέει και ακόμη περισσότερο καταλαβαίνω πως θέλουν να το παρουσιασούν τα ΜΜΕ......

Αλλά μου το χαλάει η τελευταία παράγαραφος ....... :)

Και επίσης ......Και η Αλέκα έχει πει ότι είμαστε σε πόλεμο και δυστυχώς σε πόλεμο πρέπει να κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις για να τον κερδίσεις ή έστω να παίξεις "βρώμικα" .......

Επίσης πές μου αν έχω λάθος στο δεύτερο προβληματισμό μου ........ (μόνο μη μου αναφέρεις προγράμματα κλπ κλπ γιατί και ο Σαμαράς παρουσίασα ένα πολύ καλό πρόγραμμα αλλά δεν μας είπε τι έκανε όταν συγκυβερνούσε και κυβερνούσε και που έβαλε την υπογραφή του)

ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΜΕ ΚΟΙΝΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ

ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ

Με εκπλήσσει το ότι ορισμένοι αντιλαμβάνονται το ΚΚΕ ως ένα "επαναστατικό" ή "ανατρεπτικό" κόμμα. Μα, η ελεγχόμενη (γιατί είναι ελεγχόμενη) αντίδραση αποτελεί απλώς ένα στεγανό του κοινοβουλευτισμού για να αποπροσανατολίζει τις μάζες από άλλους, σαφώς πιο αποτελεσματικούς τρόπους αντίδρασης. Όσο και αν το αρνούνται στον Περισσό, το ΚΚΕ είναι ένα αστικό κόμμα και τίποτα παραπάνω, η ύπαρξη του οποίου εξυπηρετεί το ίδιο το σύστημα το οποίο υποτίθεται πως μάχεται. Και μην σκεφτεί κανείς "μα τις λες, φαντάσου που θα ήμασταν χωρίς το ΚΚΕ και τις κινητοποιήσεις που υποκινεί" - ας σκεφτούμε που θα ήμασταν χωρίς ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΚΕ , που με τη διαχρονικά γραφική στάση του ("αντιδρώ σε όλα αλλά δεν προτείνω καμιά εναλλακτική") απομακρύνει το μέσο ψηφοφόρο από την Αριστερά και τον στέλνει στο εκάστοτε κεντροαριστερό κόμμα (παλαιότερα ΠΑΣΟΚ , σήμερα πιθανώς Κουβέλης) και φυσικά, να "ελέγχει" τους ψηφοφόρους που κινούνται πιο αριστερά από το ίδιο.

Πολύς λόγος για την ενότητα της αριστεράς (συνηθισμένο δε ο περισσότερος λόγος από αυτούς που δεν ψηφίζουν την αριστερά) .

Να δούμε όμως πολύ πρόχειρα αν μπορεί η αριστερά να ενωθεί.

Κατ αρχήν να πούμε ποια κόμματα λέμε αριστερά

Είναι το ΚΚΕ και ο ΣΥΝασπισμος

Εδώ να προσθέσω και μικρά σχήματα που κινούνται στον χώρο της αριστεράς όπως η ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ

Υπάρχει και ένα θέμα με την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

Αλλά ας δεχτούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι είναι και το κόμμα του Κουβέλη αριστερό.

Υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας ?

Το ΚΚΕ έχει μια πάγια θέση (ο καθ ένας μπορεί να τοποθετηθεί υπέρ ή εναντίον ) καθαρά αντιευρωπαϊκή. Θέση εναντίον της ευρωπαϊκής ένωσης.

Η κρίση λογικό είναι να κάνει το κόμμα αυτό να υπερασπίζει την θέση αυτή με μεγαλύτερο φανατισμό. Η δε λύση που προτείνει είναι έξω από την ευρωπαϊκή ένωση, επιστροφή στην δραχμή και μονομερής διαγραφή του χρέους.

Θέση διαφορετική από την θέση του ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ και οπωσδήποτε αντίθετη με τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του Κουβέλη.

Μετά από όλα αυτά πως θα μπορούσαν να συμμαχήσουν τα κόμματα αυτά και μάλιστα σε μια κυβέρνηση που σκοπό έχει να βγάλει την χώρα από την κρίση.

Για την πληρότητα του θέματος .. :)

Τα 36 κόμματα και οι συνδυασμοί κομμάτων που υπέβαλαν αιτήσεις συμμετοχής στις επερχόμενες εκλογές είναι:

1) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) (Ε. Βενιζέλος),

2) Νέα Δημοκρατία (Αντ. Σαμαράς),

3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα),

4) ΣΥΡΙΖΑ Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο (Α. Τσίπρας),

5) Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) (Γ. Καρατζαφέρης),

6) Δημοκρατική Συμμαχία (Ντόρα Μπακογιάννη),

7) Κοινωνική Συμφωνία (Λουκά Κατσέλη),

8) Ανεξάρτητοι Έλληνες (Πάνος Καμμένος),

9) Δημοκρατική Αριστερά ( Φωτ. Κουβέλης),

10)Δράση - Φιλελεύθερη Συμμαχία (συνασπισμός συνεργαζομένων κομμάτων) - (Σ. Μάνος και Γ. Βαλλιανάτος),

11) Οικολόγοι Πράσινοι (6μελής εκτελεστική επιτροπή),

12) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης),

13) Κόμμα Φιλελευθέρων ( Κ. Καλλιγιάννης),

14) Λαϊκός Σύνδεσμος - Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος),

15) Δημοσθένης Βεργής - Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής),

16) ΟΧΙ (συνασπισμός των συνεργαζόμενων κομμάτων Δημοκρατική Αναγέννηση και Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (Σ. Παπαθεμελής - 3μελής διοικούσα επιτροπή),

17) Κίνημα Δεν Πληρώνω (Βασ. Παπαδόπουλος),

18) Κ.Ε.Α.Ν.- Κίνημα Εθνικής Αντίστασης (Ιπποκράτης Σαββούρας),

19) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό) - Μ.Λ. ΚΚΕ- Εκλογική Συνεργασία (συνασπισμός συνεργαζόμενων κομμάτων) - (4μελής διευθύνουσα επιτροπή),

20) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) - Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής Κουμμουνιστικής Αριστερός και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας 21μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),

21) Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος- Ο.Κ.Δ.Ε. (3μελής διοικούσα επιτροπή),

22) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας),

23) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (3μελής διοικούσα επιτροπή),

24) Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας (Ν. Αλικάκος),

25) Εθνική Ελπίδα (Γεώργ. Παπαδόπουλος - Γιαννιτσά),

26) Π.Α.Μ.Ε. στο Γ.Ε.Σ.Ε.ΕΠ. (Θεόδ. Κυρωγιάννης),

27) Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης),

28) Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ι. Παναγόπουλος),

29) Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης),

30) Δημιουργία Ξανά ( Γλαύκος Τζήμερος),

31) Παναθηναϊκό Κίνημα - ΠΑΝ.ΚΙ.- ( Γεώργ. Μπέτσικας),

32) Αξιοπρέπεια (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) - (Παν. Θεοδωρόπουλος),

33) Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης).

34) Δημοβούλιο Πολιτών - ('Αμεση) Δημοκρατία στην Πράξη (συνδυασμός ανεξάρτητων υποψηφίων) - ( Γ. Κόκκας),

35) Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) - (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος) και

36) Τυραννοκτόνοι - Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος).

Πολύς λόγος για την ενότητα της αριστεράς (συνηθισμένο δε ο περισσότερος λόγος από αυτούς που δεν ψηφίζουν την αριστερά) .

Να δούμε όμως πολύ πρόχειρα αν μπορεί η αριστερά να ενωθεί.

Κατ αρχήν να πούμε ποια κόμματα λέμε αριστερά

Είναι το ΚΚΕ και ο ΣΥΝασπισμος

Εδώ να προσθέσω και μικρά σχήματα που κινούνται στον χώρο της αριστεράς όπως η ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ

Υπάρχει και ένα θέμα με την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

Αλλά ας δεχτούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι είναι και το κόμμα του Κουβέλη αριστερό.

Υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας ?

Το ΚΚΕ έχει μια πάγια θέση (ο καθ ένας μπορεί να τοποθετηθεί υπέρ ή εναντίον ) καθαρά αντιευρωπαϊκή. Θέση εναντίον της ευρωπαϊκής ένωσης.

Η κρίση λογικό είναι να κάνει το κόμμα αυτό να υπερασπίζει την θέση αυτή με μεγαλύτερο φανατισμό. Η δε λύση που προτείνει είναι έξω από την ευρωπαϊκή ένωση, επιστροφή στην δραχμή και μονομερής διαγραφή του χρέους.

Θέση διαφορετική από την θέση του ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ και οπωσδήποτε αντίθετη με τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του Κουβέλη.

Μετά από όλα αυτά πως θα μπορούσαν να συμμαχήσουν τα κόμματα αυτά και μάλιστα σε μια κυβέρνηση που σκοπό έχει να βγάλει την χώρα από την κρίση.

Δηλαδή το 89 η Αριστερά μπόρεσε να συνεργαστεί με τη Δεξιά (με το ανάλογο κόστος) και σήμερα, υπό αυτές τις συνθήκες δε μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους για να βοηθήσουν το λαό;

Αποστόλη

Επειδή είναι προτιμότερο να διαβάζεις τι ακριβώς λέει το ΚΚΕ, από το τι λένε οι άλλοι για το τι λέει το ΚΚΕ, κάνε έναν κόπο και διάβασε τα όσα είπε η Παπαρήγα στις 12 του Γενάρη και τα ξαναλέμε

ΑΛΕΚΑ ΠΑΠΑΡΗΓΑ

Προοδευτική κυβέρνηση, με όρους συνύπαρξης με τα μονοπώλια, δεν μπορεί να υπάρξει

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ στην εκπομπή «Πρωινό ΑΝΤ 1» και στον δημοσιογράφο Γιώργο Παπαδάκη

Για τις πολιτικές εξελίξεις συζήτησε χτες η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ με τον δημοσιογράφο Γ. Παπαδάκη, στην πρωινή εκπομπή του «ΑΝΤ 1». Ακολουθούν αποσπάσματα από τη συζήτηση.

-- Τι προτείνει το ΚΚΕ. Είναι ένα κόμμα που δεν προσβλέπει στην εξουσία την αστική. Δεν λέει «ψηφίστε με να κάνω κυβέρνηση και τα πράγματα θα είναι διαφορετικά». Τι προτείνετε εσείς, προκειμένου να φύγουμε από το αδιέξοδο;

-- Οταν λέμε στο λαό ότι το καπιταλιστικό σύστημα - και μιλάμε και για το καπιταλιστικό σύστημα της Ευρώπης, το οποίο έχει κάνει όλο τον κύκλο του - αντικειμενικά σήμερα δεν μπορεί να δώσει λύσεις, ό,τι είχε να δώσει το έδωσε, αυτό σημαίνει ότι δεν περιμένει από το ΚΚΕ να συμμετάσχει στο αστικό πολιτικό σύστημα, σε μια κυβέρνηση διαχείρισης ενός συστήματος, το οποίο δεν μπορεί να δώσει τίποτα.

-- Μιλάτε για ανατροπή του συστήματος.

-- Βεβαίως.

-- Δεν σας ενδιαφέρει η συμμετοχή σας σε ένα κυβερνητικό σχήμα;

-- Δεν είναι αν μας ενδιαφέρει. Θα είναι ζημιά για το λαό. Και θα βρεθούμε απέναντι σε μια μεγάλη αντίφαση. Απ' τη μια μεριά, δηλαδή, να λέμε συνθήματα υπέρ του λαού και να επικαλούμαστε την υπερενενηντάχρονη Ιστορία μας και από την άλλη μεριά να καθόμαστε να συζητάμε για την κατάργηση του δώρου Πάσχα και Χριστουγέννων. Δεν είναι θέμα τι θέλουμε.

-- Αν ο λαός σάς ψηφίσει και σας δώσει ένα σημαντικό ποσοστό, κάνω μια υπόθεση εργασίας, τι θα του πείτε, ότι «εγώ δεν θα κυβερνήσω γιατί θα σου κάνω κακό, επειδή δεν μπορώ να κυβερνήσω στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος»;

-- Ο ελληνικός λαός όταν δώσει μια τέτοια πλειοψηφία στο ΚΚΕ, τότε θα είναι αποφασισμένος για να ριχτεί στη μάχη. Εμείς την πολιτική μας τη λέμε ολόκληρη. Δεν βγαίνουμε να πούμε ότι μπορεί να γίνει μια κυβέρνηση και να επιβάλει δυο τρεις καλές λύσεις. Αυτά τα λένε άλλα κόμματα, τα οποία λένε ψέματα. Και κατά τη γνώμη μου, ή πρέπει να πούμε ότι είναι ανίκανοι οι πολιτικοί τους, τα στελέχη τους - και δεν το πιστεύω - ή λένε συνειδητά ψέματα.

Αν μπορούσαμε αυτή τη στιγμή με τη συμμετοχή μας σε μια κυβέρνηση να ανακόψουμε τις συνέπειες της κρίσης και να λύσουμε τα προβλήματα του λαού, θα παίρναμε μέρος. Και τολμηροί είμαστε και τα ρίσκα παίρνουμε. Αυτό είναι όμως αδύνατο. Ας μας πούνε αυτά τα κόμματα που λένε για προοδευτικές, αριστερές κυβερνήσεις, ή κεντροδεξιές, κεντροαριστερές: Βγαίνουν στην κυβέρνηση. Την άλλη μέρα, θα έχουν να αντιμετωπίσουν μνημόνια επί μνημονίων, δάνεια επί δανείων, τον ΣΕΒ, τους συνδικαλιστικούς φορείς της εργοδοσίας. Ξέρετε τι έχει γίνει τώρα; Ακόμα και όταν σε έναν κλάδο ή σε ένα εργοστάσιο, ο αγώνας ασκεί πίεση στον εργοδότη και θέλει να κάνει λίγο πίσω, πέφτει ο συνδικαλισμός των βιομηχάνων και του λένε μην κάνεις πίσω γιατί θα ανοίξει η μπουκαπόρτα και σε άλλα εργοστάσια. Αρα, ο εργαζόμενος δεν έχει απέναντί του μόνο το δικό του εργοδότη, έχει συνολικά τους ιδιοκτήτες του κεφαλαίου, των μέσων παραγωγής.

-- Εκλογές. Αν δούμε τις δημοσκοπήσεις δεν θα έχουμε αυτοδύναμες κυβερνήσεις. Τι θα κάνετε μέσα σε αυτή τη διαδικασία; Εσείς θα είστε πάλι το ΚΚΕ που θα φωνάζετε και θα λέει ότι «είμαστε οι μοναδικοί που εκφράζουμε την αριστερά»;

-- Αυτό που είπατε, δεν το λέμε έτσι. Εμείς με τις θέσεις μας επιδιώκουμε να εκφράσουμε αντικειμενικά τα συμφέροντα της σύγχρονης εργατικής τάξης και ενός μεγάλου μέρους, όχι όλων, των αυτοαπασχολουμένων και ενός μεγάλου μέρους της αγροτιάς, όχι όλης της αγροτιάς. Προσδιορίζουμε κοινωνικές δυνάμεις. Εμείς απευθυνόμαστε στον εργάτη και στον νεοδημοκράτη και σε αυτόν που ανήκει στο ΠΑΣΟΚ. Βλέπουμε τις κοινωνικές δυνάμεις, διότι, όταν μιλάς με όρους αριστεράς, δεξιάς, κέντρου, σήμερα δε λες τίποτα.

Ο λαός δεν έχει να χάσει τίποτα, αντίθετα μπορεί κάτι να κερδίσει, όταν από τις εκλογές προκύψει μια κυβέρνηση αδύναμη. Οσο πιο δυνατή είναι η κυβέρνηση, τόσο μεγαλύτερη πυγμή θα έχει απέναντι στο λαό και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα.

Για να μιλήσουμε ρεαλιστικά για τις επόμενες εκλογές. Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι να βγει δυνατός ο λαός και να μπορεί να παρεμβάλλει εμπόδια στο έργο της επόμενης κυβέρνησης. Να μη φοβηθεί. Αν δεν μπορεί να σχηματιστεί αυτοδύναμη κυβέρνηση, θα τα βρουν. Ηδη έχουν ετοιμαστεί. Μην ακούτε τον κ. Σαμαρά, μην ακούτε τι λέει ο κ. Παπανδρέου ή ο επόμενος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ. Ηδη υπάρχουν και οι πρόθυμοι να συμβάλουν. Μακάρι να φτάσουμε στο σημείο που να μην μπορεί να σχηματιστεί κυβέρνηση καθόλου και να παρέμβει ο λαός. Αυτό που έχει σημασία, είναι να μην έχουμε μία ισχυρή κυβέρνηση. Δεν μπορούμε να έχουμε μια κυβέρνηση φιλολαϊκή.

-- Αυτό είναι και λίγο πονηρό, με την πολιτική έννοια. Λέτε δεν μπορεί να υπάρξει προοδευτική κυβέρνηση, αποκλείοντας την περίπτωση όχι να είστε εσείς, αλλά να είναι ο κ. Τσίπρας, ο κ. Κουβέλης.

-- Το λέμε καθαρά. Οχι, δεν κάνουμε υπαινιγμό.

-- Αρα το λέτε ευθέως.

-- Προοδευτική κυβέρνηση με όρους συνύπαρξης με τα μονοπώλια, όχι μόνο στην οικονομία, αλλά παντού, και διαπραγματεύσεις εντός της ΕΕ - γιατί αυτά λένε όλοι, ότι θα κάνουν τάχα αγωνιστική διαπραγμάτευση -, δεν μπορεί να υπάρξει. Είναι ασυμβίβαστα αυτά τα δύο. Ισχυρό κίνημα μπορεί να υπάρξει όμως αμέσως και από την άλλη μέρα των εκλογών.

-- Ο κόσμος έχει απαιτήσεις από εσάς. Λέει ότι το ΚΚΕ ίσως έχει μία από τις λίγες ευκαιρίες μετά τη μεταπολίτευση, με τα ποσοστά που του δίνει ο κόσμος, να κάνει αισθητή την παρουσία του και θέλει να ακούσει από το ΚΚΕ και προτάσεις διεξόδου. Το ζητάει και κόσμος που μπορεί να μην έχει καμία σχέση ιδεολογικά με το ΚΚΕ.

-- Πρόταση διεξόδου έχουμε. Δεν θα σας πω μόνο ότι την έχουμε κυκλοφορήσει γραπτά. Κάνουμε συγκεντρώσεις, συσκέψεις σε όλη την Ελλάδα. Και όντως δεν μπορεί να αναπτυχθεί σε ένα λεπτό. Αν εννοεί τώρα πρόταση διεξόδου, όπου όλα μένουν τα ίδια και έρχεται μια κυβέρνηση που με αποφάσεις της Βουλής τα αλλάζει όλα, τέτοιο πράγμα δεν γίνεται. Δηλαδή, εντός του συστήματος που έχουμε σήμερα, διέξοδος δεν υπάρχει.

-- Μιλάτε για ανατροπή του συστήματος.

-- Ναι, όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει σε ένα βράδυ και με μία έφοδο. Λέμε το εξής: Σε κάθε μάχη που έχουμε μπροστά μας, ο λαός πρέπει να ανεβαίνει σκαλοπάτια ως μαχητής, έστω και με επιμέρους κατακτήσεις. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τα επόμενα χρόνια να έχουμε και ριζική ανατροπή. Ο ίδιος ο λαός θα το αποφασίσει και πρέπει να ετοιμάζεται και ταυτόχρονα να ασκεί αποφασιστική πίεση, να δυσκολέψει τα χειρότερα και να κατακτήσει. Εμείς ημερομηνία αλλαγής του πολιτικού συστήματος δεν μπορούμε να βάλουμε, να πούμε σε ένα χρόνο, δύο και τρία, γιατί αυτό εξαρτάται από την πλειοψηφία του λαού, δεν θα είναι έργο του ΚΚΕ και μόνο του. Αν δεν αποφασίσει ο λαός, δε θα γίνει αυτή η αλλαγή.

http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=6627098

Δηλαδή το 89 η Αριστερά μπόρεσε να συνεργαστεί με τη Δεξιά (με το ανάλογο κόστος) και σήμερα, υπό αυτές τις συνθήκες δε μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους για να βοηθήσουν το λαό;

Το 1989 το πρόβλημα ήταν η επιβαλλόμενη από την ΕΕ ύφεση της Ελληνικής οικονομίας με δικαιολογία την υπερχρέωση της Ελλάδας;

Το 1989 το πρόβλημα ήταν η επιβαλλόμενη από την ΕΕ ύφεση της Ελληνικής οικονομίας με δικαιολογία την υπερχρέωση της Ελλάδας;

Δηλαδή για να γίνει άρση της ασυλίας του Παπανδρέου συνεργαζόμαστε, αλλά για να σώσουμε μια χώρα που είναι στο έλεος του Θεού δε συνεργαζόμαστε με τίποτα;

Δηλαδή για να γίνει άρση της ασυλίας του Παπανδρέου συνεργαζόμαστε, αλλά για να σώσουμε μια χώρα που είναι στο έλεος του Θεού δε συνεργαζόμαστε με τίποτα;

Διάβασε πρώτα τη δημοσίευση του ΧΑΛΚΙΔΕΟΥ παραπάνω και μετά πες μου ποιοί κατά τη γνώμη σου πρέπει να συνεργαστούν και τι πρέπει να επιδιώξουν να κάνουν.

Όχι γενικά κι αόριστα τη σωτηρία της Ελλάδας

Ξέρεις γιατι λέγεται στην Ελλάδα ΑΡΙΣΤΕΡΑ?

Γιατι τα έδρανα τους στην βουλη είναι αριστερά.

Για αυτό και μόνο τον λόγο.

ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. :)

Ξέρεις γιατι λέγεται στην Ελλάδα ΑΡΙΣΤΕΡΑ?

Γιατι τα έδρανα τους στην βουλη είναι αριστερά.

Για αυτό και μόνο τον λόγο.

ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. :)

Αριστερά όπως βλέπει ο πρόεδρος της Βουλής. Ανάλογα με το από που μπαίνεις, το λες και Δεξιά ;)

Ένα κόμμα που είναι μέσα στο σύστημα, τρέφεται από το σύστημα και ζει από το σύστημα, δε μπορεί να προσβάλλει τη νοημοσύνη μας και να μιλά για ανατροπή του συστήματος. Αν θέλεις να μιλήσεις για ανατροπή, οφείλεις να είσαι εκτός ή τουλάχιστον να μη στηρίζεις το υπάρχων καθεστώς. Το πόσο συστημικό κόμμα είναι το ΚΚΕ το απέδειξε πρόσφατα, όταν ένας διαδηλωτής δεν άντεξε τα χημικά και πέθανε (αν θυμάμαι καλά και μέλος του κόμματος) και το ΚΚΕ περιορίστηκε σε μια απλή ανακοίνωση αντί να φέρει τον κόσμο τούμπα, για να μην αναφέρω περιφρουρήσεις της βουλής (λες και η "ανατροπή" που ευαγγελίζεται θα έρθει ειρηνικά) ή το πως το ΚΚΕ έσωσε το μνημόνιο όπως αναφέρεται στα δημοσιεύματα του Τύπου:

"Μόνο τα δύο πρώτα κεφάλαια του µνηµονίου είναι αµιγώς «ελληνικά». Πρόκειται για τη «νοµική εισαγωγή» την οποία συνέταξαν οι καθηγητές κκ. Ευ. Βενιζέλος και Χ. Παµπούκης σε ένα γραφείο του πέµπτου ορόφου στο επί της λεωφόρου Μεσογείων υπουργείο Περιβάλλοντος. Σε αυτό το ηλικίας µόλις 10 ετών κτίριο, µε τον αρχιτεκτονικό σχεδιασµό που αποπνέει την... αισιοδοξία της ένταξης στην ΟΝΕ, πολλά κυβερνητικά στελέχη βρήκαν κρησφύγετο εκείνη την ηµέρα. Το κέντρο της Αθήνας ήταν απροσπέλαστο λόγω των δακρυγόνων και των επεισοδίων που κατέληξαν το ίδιο απόγευµα στη δολοφονία τριών νέων ανθρώπων στο υποκατάστηµα της Marfin στην οδό Σταδίου.

«Θα γίνουµε Αργεντινή. Θα µπουν µέσα και θα µας σκοτώσουν» φώναξε ο κ. Θ. Πάγκαλοςόταν πληροφορήθηκε τον θάνατο των τριών υπαλλήλων. Βρισκόταν στη Βουλή και δίπλα του οι βουλευτές που τον άκουσαν πάγωσαν, πιστεύοντας ότι ο όχλος θα εισβάλει και θα τους λιντσάρει. Είχαν υπολογίσει χωρίς την... κυρία Αλέκα Παπαρήγα! Η γενική γραµµατέας του ΚΚΕ, µονίµως καχύποπτη και προνοητική, είχε δώσει αυστηρές εντολές στην οµάδα περιφρούρησης του ΠΑΜΕ. Οι γεροδεµένοι κοµµουνιστές, αντί να καταλάβουν τα (πρώην) Ανάκτορα, υπάκουσαν και τα προφύλαξαν εµποδίζοντας τον «συνασπισµό» ακροαριστερών και παρακρατικών να σπάσουν τον αστυνοµικό κλοιό από την πλευρά του Μνηµείου του Αγνωστου Στρατιώτη. Για µία ακόµη φορά το ΚΚΕ έσωσε την αστική δηµοκρατία..." - Το Βήμα 16/10/2011

Εγώ σαν μικρή και -το ομολογώ- ανενημέρωτη, να εκφράσω μια μου απορία?

Γιατί σε όλες τις μεγάλες συγκεντρώσεις το ΠΑΜΕ, μονίμως διαχωρίζει τη θέση του από τον υπόλοιπο λαό?