Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πάψουμε να αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας σαν πόρνες... ίσως πάρουμε μπροστά

00000000000000.jpgΌταν σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας σαν πουτάνες που κλαίμε όταν μας κόβουν το μερίδιο από τα δεδουλευμένα μας και όταν αυξάνουν τα ποσοστά παρακρατήσεων των υπηρεσιών που δίνουμε, ίσως πάρουμε μπροστά.

Διότι εσύ με το σκυμμένο κεφάλι που νομίζεις ότι τελείωσε ο κόσμος γιατί μίκρυνε ο δικός σου μικρόκοσμος πρέπει να δεις από κάτοψη την όλη κατάσταση και να σταματήσεις να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Εκτός αν είσαι κομματοβολεμένο κτήνος και χάνεις τα ποσοστά από το νταβατζιλίκι. Εσύ κομματόσκυλο της όποιας παράταξης, ούτως ή άλλως πουτάνα είσαι εκ γενετής. Πεθαμένος από την μήτρα της μάνας σου. Προδοτική λανθάνουσα γέννα που πρέπει να εξαλειφθεί από κύτταρο χωρίς ίχνος οίκτου.

Αλλά απευθύνομαι στον άλλον, σε αυτόν που δούλεψε, που ονειρεύτηκε έναν καλύτερο κόσμο και πέρα από τον κώλο του, που έκανε οικογένεια γιατί το πόθησε και όχι για τα μόρια διορισμού. Σε αυτόν που τα χέρια του ακόμα και στις τσέπες κρυμμένα γίνονται γροθιές όταν βλέπει το άδικο να εξελίσσεται μπροστά του κι ας μην είναι δική του δουλειά.

Εσύ, λοιπόν, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να φέρεσαι σαν πόρνη.

Εσύ και μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα να επιζήσεις και να ξαναρχίσεις από την αρχή.

Αν σκεφτείς ότι στεναχωριέσαι για πολύχρωμα χαρτάκια με το όνομα χρήμα θα μειδιάσεις.

Εσύ δεν γεννήθηκες για να ανταλλάσσεσαι, μην το κάνεις λοιπόν τώρα στα δύσκολα.

Το χρήμα εφευρέθηκε για τους ανάπηρους στην ψυχή. Γι'αυτούς που δεν μπορούσαν να κατακτήσουν το όνειρο με την ψυχή τους αλλά να το κλέψουν από αυτούς που μπορούσαν να το δημιουργήσουν.

Ρώτα τον εαυτό σου: Αν από αύριο το πρωί σου έδιναν 10.000 ευρώ μισθό μέχρι τον θάνατό σου, θα ήσουν καλά;

Αν σκεφτόσουν ότι «είμαι πλούσιος αλλά πατρίδα να σταθώ δεν έχω», τότε είσαι από αυτούς που γεννήθηκαν με την κατάρα του Δικαίου. Έχεις δικαίωμα να πατάς αυτό το χώμα γιατί απ’ ό,τι είδες η ελευθεριότητα να το πατά το τακούνι της κάθε πουτάνας μας έφερε εδώ που μας έφερε.

Αν δεις καθαρά τα πρόσωπα όλων αυτών, που σε εκφοβίζουν με νομικίστικους και οικονομικούς όρους μέσω των ΜΜ"Ε" καθημερινά, θα βάλεις τα γέλια.

Πάρτους έναν- έναν και πες μου ποιον θα εμπιστευόσουν από αυτούς να σταθεί στο πλάι σου σε έναν πόλεμο που μπορεί να ξεκινήσει ίσως κι αύριο.

Βρήκες κανέναν, διότι εγώ, όταν τους βλέπω τελευταία από κάτοψη, σκέφτομαι ότι σε έναν πόλεμο που ίσως ξεκινήσει αύριο, δεν θα περπατήσω μέχρι τα σύνορα να απωθήσω τον εχθρό.

Θα πάω στα σπίτια τους.

Από εκεί θα ξεκινήσω τον πόλεμο για να έχω τουλάχιστον τα νώτα μου σίγουρα.

Να μην σκοτωθώ από εγχώρια πουτάνα, ούτε από εισαγόμενο νταβαντζή.

Να σκοτωθώ από αυτόν που εγώ θα επιλέξω.

Κάνει πολύ κρύο τις τελευταίες ημέρες και το πετρέλαιο έχει φθάσει στην τελευταία γραμμή στον λέβητα ενώ στο ντουλάπι έχουν μείνει τρία πάκα μακαρόνια, δύο κιλά ρύζι και δύο γάλατα.

Ίσως αύριο να μην έχω καν σύνδεση να δω αν διάβασες τούτο το γράμμα.

Σίγουρα αύριο όμως θα είμαι με 3 κουβέρτες πάνω μου και θα σε σκέφτομαι, Έλληνα, να είσαι κι εσύ στην ανάλογη θέση με μένα.

Σήκωσε το κεφάλι σου, χάραξε τον δρόμο, σφίξε στην αγκαλιά το παιδί σου και ετοιμάσου για τα δύσκολα που δεν θα βρίσκουν λύση ούτε με όλο το χρυσό του κόσμου.

Και πάρτο απόφαση ότι οι δικές σου πληγές δεν γιατρεύονται με χρήμα.

Είναι τόσο βαθιές όσο και οι ρίζες τούτης της χώρας.

γράφει ένας απλός άνθρωπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κι αν ακουγεται παντως καποια στρουμφακια την Κυριακη το βραδυ θα πανηγυριζουν (φαινεται οτι ο ψεκασμος ειναι αποτελεσματικος σε αυτα) και θα δουμε σκηνες απειρου καλους... περαστικα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τί θα κάνουμε εμείς , όταν θα παμε στην κάλπη .

Εγω πάντως μετα απο τόσα χρόνια αποχής , θα πάω με οργή .

Στο μυαλό μου θα τριγυρίζουν όλα αυτά που τόσα χρόνια βλέπω και δεν μπορώ να αντιδράσω

Τωρα ξέρω ότι θα υπάρχουν χιλιάδες που θα σκεφτούν έτσι και θα έχουν πετάξει τις χρωματισμένες παρωπίδες τους.

Ειναι πολλοι αυτοί που έχουν μισήσει το πασοκ και την νδ και σίγουρα δεν θα τους ψηφίσουν .

Οταν πάτε να ψηφίσετε να μην ξεχασετε την σαπίλα και την ψευτιά που τόσα χρόνια μας ποτίζουν , να μην ξεχασετε τα σκάνδαλα , να μην ξεχασετε τις μίζες , να μην ξαχάσετε τα όμόλογα , το χρηματιστήριο , την zimens , το βατοπαίδι , τις υποκλοπές , τους κουμπάρους , τον ζαχόπουλο , τα εξοπλιστικά , τα κατακλεμμένα ταμεία , τις μειώσεις στις συντάξεις της πείνας .

Να θυμάστε ότι είναι τοσοι πολλοι οι κονομημένοι , που ζούν ακόμα δίπλα μας και που έχουν φάει τον περίδρομο και τωρα ζητάνε να ξαναφανε ότι εχει απομείνει .

Να μην ξεχνάτε ότι τρωνε εδω και δεκαετίες ολόκληρες

και φαγανε αυτοι που μοναδικη τους δουλειά είχαν το κόμμα

οι γκρουεζες

http://www.youtube.com/watch?v=FeQOw02bTJo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια μέρα μάζι με το σάπιο θα εξαφανιστούν και τα σκουλίκια ..

Θέλουμε να εξαφανιστεί το σάπιο και τα σκουλίκια ?????????

Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια μέρα μάζι με το σάπιο θα εξαφανιστούν και τα σκουλίκια ..

Θέλουμε να εξαφανιστεί το σάπιο και τα σκουλίκια ?????????

Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα

Εξαρτάται..... εάν είσαι μούχλα ή σκουλίκι, μάλλον δεν θα βολεύει ο αφανισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

‎"Η Ελλάδα θα πρέπει να «υποστεί τις συνέπειες» αν η κυβέρνηση που θα προκύψει μετά τις εκλογές της Κυριακής δεν σεβαστεί τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η χώρα στα πλαίσια του μνημονίου με την ΕΕ και το ΔΝΤ, είπε την Παρασκευή ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε". Με λάθος λαό τα (ξανα)βάζετε κ.Σόιμπλε. Σαν χτυπάει ο λαός μας σειεται κι η στεριά κ.Σόιμπλε. Κάθε μέρα που περνάει ο ελληνικός λαός ξυπνάει από τον λήθαργο της προπαγάνδας, από την χειμερία νάρκη της πλύσης εγκεφάλου που εδώ και δύο χρόνια κάνουν τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ. Πολύ λιγότεροι θα ψηφίσουν μεθαύριο τα μπλε και πράσινα τσιράκια σας. Σιγά σιγά η αυγή θα χαράξει πάνω στα βουνά. Berlin will fall again...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΧΘΕΣ Ο ΜΠΑΚΑΦΟΥΣΚΑΣ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΣ ΔΟΣΥΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΕΤΕΡΟΣ ΔΟΣΥΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΟ ΖΑΠΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΣΤΟΔΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΛΑΟΣ ΞΥΠΝΑ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΛΕΜΕΝΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΕΥΩΝ ΘΙΑΣΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους αγαπητούς μου φίλους και συναδέλφους - για τους οποίους τρέφω πραγματική εκτίμηση - που μιλάνε για "αριστερή" προοπτική της χώρας μέσα στα πλαίσια της Ε.Ε. και της επαναδιαπραγμάτευσης του χρέους, θα ήθελα να δηλώσω ότι το 1992 που υπογράφηκε η συνθήκη του Μάαστριχτ ήμουνα 28 χρονών, δηλαδή αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι πολύ καλά ποιοί έλεγαν τι και ποιοί στήριξαν τις βάσεις της σημερινής ευρωπαϊκής Ελλάδας. Δηλώνω επίσης, γνωρίζοντας τις συνέπειες του Ν. 1599, ότι έχω επηρρεαστεί παιδιόθεν από τον Αισώπειο μύθο του "ψεύτη βοσκού". Στην αρχή πίστεψα κι εγώ στην ευρωπαϊκή προοπτική και στην Ευρώπη των εργαζομένων και των λαών. Όσο όμως δεν έβλεπα το λύκο (την ευρωπαϊκή προοπτική) να έρχεται, τόσο όμως πιο πολύ πειθόμουνα για τις φάρσες του τσομπάνου. Φυσικά και μου ακούγονται ελκυστικά τα περί "ενότητας της αριστεράς" κλπ κλπ, έχοντας όμως να επιλέξω ανάμεσα στην παραμονή στην Ε.Ε. με προοπτική αποβολής απ' αυτήν (αν δεν καταρρεύσει νωρίτερα) με όρους που θα μου επιβληθούν από τους αφέντες της και ανάμεσα στην αποχώρησή μου από μόνος μου με όρους που θα τους πονέσουν, προτιμώ το δεύτερο. Αντί να με πετάξουν έξω, αφού με στραγγίξουν πρώτα, καλύτερα να φύγω μόνος μου, κρατώντας κάτι και για μένα. Αν αυτό δεν ακούγεται ρεαλιστικό, τότε είμαι ουτοπιστής. Αλλά τουλάχιστον δεν είμαι ψεύτης και ασυνεπής με τον εαυτό μου. Αν αυτοί που μου έλεγαν από τότε για το τι πραγματικά είναι η "Ευρώπη των λαών και των εργαζομένων" είναι αναχρονιστικοί και ανεύθυνοι, τότε καλύτερα να είμαι αναχρονιστικός και ανεύθυνος. Δόξα τω Θεώ, χορτάσαμε από ανανεωτικούς και υπεύθυνους, Ευχαριστώ. Δεν θα πάρω άλλο. Στηρίζω ΚΚΕ.

Με αγάπη προς όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα τι θα ψηφίσουν στις εκλογές, έτσι κι αλλιώς από Δευτέρα και πάλι εδώ θα είμαστε να τα λέμε σαν καλοί και έντιμοι συνάδελφοι.

ΥΓ: Δεν είμαι θυμωμένος. Είμαι "ώριμο τέκνο της οργής"

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η παραπάνω τοποθέτηση με καλύπτει πλήρως 2 ακόμη πραγματάκια .....

Ελπίζω να διαψευστώ και να μην είναι έτσι , αλλά δεν μπορεί να είναι και τόσο ηλίθιοι αυτοί που κινούν τα νήματα , θέλω να πω ότι ίσως ποντάρουν στην οργισμένη ψήφο και γνωρίζουν ότι ναι μεν θα πάρουν χαμηλά ποσοστά αλλά στις επόμενες (σύντομες) εκλογές τα πρόβατα θα γύρισουν στο μαντρί και κάποιοι πχ Κίμωνας απογοητεύτουν και δεν πάνε να ξαναψηφίσουν αφήνοντας πεδίο δόξης λαμπρό για τη μειοψηφεία .

Επίσης θα μπορούσε η Αριστερά να βάλει νερό στο κρασί της και να συνταχθεί λέγοντας οι μεν (ΚΚΕ) ότι εντάξει διαπραγματευτείτε αλλά με τους δικούς μας όρους και σε περιπτώση άρνησης από τη Τροϊκα , οι δε (Σύριζα και λοιποί) να ακολουθήσουν την πρόταση του ΚΚΕ . Καταλαβαίνω τα προβλήματα και το τι επιχειρήματα δίνεις στους αντιπάλους σου , απλά λέω ότι θα ήταν μια ευκαιρία για αλλαγή και στην Ευρώπη ......

ΥΓ Η διαφήμιση του Πασοκ με τον επιχειρηματία , το μισθώτο και τον άνεργο είναι τουλάχιστον ξεφτίλα , πραγματικά απορώ ποιοί θα δώσουν τη ψήφο τους ξανά εκεί ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21/04/1967 Η Αστικη Ταξη παραδιδει στους Φασιστες Αμαχητι τον τοπο...

1973 Πολυτεχνειο.....

21/04/1975 η μεγαλυτερη πορεια στην Αμερικανικη Πρεσβεια ..

24/07/1975 η μεγαλυτερη πορεια οικοδομων ......

25/05/1976 οι αυρες του Γκικα .....διαλυουν την πορεια....

.........................................................................................................?

Υ/Γ Ο λαος ο απλος κοσμακης θελει και εχει την διαθεση να αγωνιζεται οπως μπορει .......! απο την αλλη βλεπω μεχρι σημερα μια απομαζι-κοποιηση του λαικου κινηματος σε τετοιο βαθμο που με ενοχλει αφανταστα...(δεν ειναι της παρουσης το αφηνω για μετα τις εκλογες) Ομως το καλεσμα του ΣΥΡΙΖΑ δεν με αφηνει αδιαφορο ...ευχομαι να ειναι αν οχι το πρωτο(θα μπορουσε..) τουλαχιστον το δευτερο στην προτιμηση των πολιτων ..οπως και το ΚΚΕ να βγει δυνατο... Οι επομενες μερες μετα την εκλογικη διαδικασια δεν θα καθορισουν μονο την πορεια του τοπου αλλα θα κριθουν οι ηγετες της Αριστερας κατα ποσο επιθυμουν την μαζικοποιηση του λαικου κινηματος...! με σκοπο την Διακυβερνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους αγαπητούς μου φίλους και συναδέλφους - για τους οποίους τρέφω πραγματική εκτίμηση - που μιλάνε για "αριστερή" προοπτική της χώρας μέσα στα πλαίσια της Ε.Ε. και της επαναδιαπραγμάτευσης του χρέους, θα ήθελα να δηλώσω ότι το 1992 που υπογράφηκε η συνθήκη του Μάαστριχτ ήμουνα 28 χρονών, δηλαδή αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι πολύ καλά ποιοί έλεγαν τι και ποιοί στήριξαν τις βάσεις της σημερινής ευρωπαϊκής Ελλάδας. Δηλώνω επίσης, γνωρίζοντας τις συνέπειες του Ν. 1599, ότι έχω επηρρεαστεί παιδιόθεν από τον Αισώπειο μύθο του "ψεύτη βοσκού". Στην αρχή πίστεψα κι εγώ στην ευρωπαϊκή προοπτική και στην Ευρώπη των εργαζομένων και των λαών. Όσο όμως δεν έβλεπα το λύκο (την ευρωπαϊκή προοπτική) να έρχεται, τόσο όμως πιο πολύ πειθόμουνα για τις φάρσες του τσομπάνου. Φυσικά και μου ακούγονται ελκυστικά τα περί "ενότητας της αριστεράς" κλπ κλπ, έχοντας όμως να επιλέξω ανάμεσα στην παραμονή στην Ε.Ε. με προοπτική αποβολής απ' αυτήν (αν δεν καταρρεύσει νωρίτερα) με όρους που θα μου επιβληθούν από τους αφέντες της και ανάμεσα στην αποχώρησή μου από μόνος μου με όρους που θα τους πονέσουν, προτιμώ το δεύτερο. Αντί να με πετάξουν έξω, αφού με στραγγίξουν πρώτα, καλύτερα να φύγω μόνος μου, κρατώντας κάτι και για μένα. Αν αυτό δεν ακούγεται ρεαλιστικό, τότε είμαι ουτοπιστής. Αλλά τουλάχιστον δεν είμαι ψεύτης και ασυνεπής με τον εαυτό μου. Αν αυτοί που μου έλεγαν από τότε για το τι πραγματικά είναι η "Ευρώπη των λαών και των εργαζομένων" είναι αναχρονιστικοί και ανεύθυνοι, τότε καλύτερα να είμαι αναχρονιστικός και ανεύθυνος. Δόξα τω Θεώ, χορτάσαμε από ανανεωτικούς και υπεύθυνους, Ευχαριστώ. Δεν θα πάρω άλλο. Στηρίζω ΚΚΕ.

Με αγάπη προς όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα τι θα ψηφίσουν στις εκλογές, έτσι κι αλλιώς από Δευτέρα και πάλι εδώ θα είμαστε να τα λέμε σαν καλοί και έντιμοι συνάδελφοι.

ΥΓ: Δεν είμαι θυμωμένος. Είμαι "ώριμο τέκνο της οργής"

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Συνυπογράφω ανεπιφύλακτα το κείμενο του Αχιλλέα , με την μόνη διευκρίνιση ότι ποτέ δεν πίστεψα σε αυτό που έλεγαν ¨Ευρώπη των Λαών και των Εργαζομένων ¨

Και δεν πίστεψα γιατί, παρ όλο που ο διεθνισμός είναι στοιχείο βασικό της ιδεολογίας μου, οι Εργαζόμενοι δεν έχουν κοινά συμφέροντα με τα αφεντικά τους. Και η ΕΟΚ και μετέπειτα ΕΕ , δεν είναι τίποτα άλλο από μια συμμορία των Αφεντικών.

Αν λοιπόν είναι να πεινάσω ας πεινάσω με τους όρους τους δικούς μου, τους όρους που θα βάλλει ο Ελληνικός Λαός . Γιατί τότε οι θυσίες θα έχουν αποτέλεσμα

Γιαυτό και γω, παρ όλες τις επί μέρους διαφωνίες μου , στηρίζω και ψηφίζω Συνειδητά

το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπογράφω ανεπιφύλακτα το κείμενο του Αχιλλέα , με την μόνη διευκρίνιση ότι ποτέ δεν πίστεψα σε αυτό που έλεγαν ¨Ευρώπη των Λαών και των Εργαζομένων ¨

Και δεν πίστεψα γιατί, παρ όλο που ο διεθνισμός είναι στοιχείο βασικό της ιδεολογίας μου, οι Εργαζόμενοι δεν έχουν κοινά συμφέροντα με τα αφεντικά τους. Και η ΕΟΚ και μετέπειτα ΕΕ , δεν είναι τίποτα άλλο από μια συμμορία των Αφεντικών.

Αν λοιπόν είναι να πεινάσω ας πεινάσω με τους όρους τους δικούς μου, τους όρους που θα βάλλει ο Ελληνικός Λαός . Γιατί τότε οι θυσίες θα έχουν αποτέλεσμα

Γιαυτό και γω, παρ όλες τις επί μέρους διαφωνίες μου , στηρίζω και ψηφίζω Συνειδητά

το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

Στους αγαπητούς μου φίλους και συναδέλφους - για τους οποίους τρέφω πραγματική εκτίμηση - που μιλάνε για "αριστερή" προοπτική της χώρας μέσα στα πλαίσια της Ε.Ε. και της επαναδιαπραγμάτευσης του χρέους, θα ήθελα να δηλώσω ότι το 1992 που υπογράφηκε η συνθήκη του Μάαστριχτ ήμουνα 28 χρονών, δηλαδή αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι πολύ καλά ποιοί έλεγαν τι και ποιοί στήριξαν τις βάσεις της σημερινής ευρωπαϊκής Ελλάδας. Δηλώνω επίσης, γνωρίζοντας τις συνέπειες του Ν. 1599, ότι έχω επηρρεαστεί παιδιόθεν από τον Αισώπειο μύθο του "ψεύτη βοσκού". Στην αρχή πίστεψα κι εγώ στην ευρωπαϊκή προοπτική και στην Ευρώπη των εργαζομένων και των λαών. Όσο όμως δεν έβλεπα το λύκο (την ευρωπαϊκή προοπτική) να έρχεται, τόσο όμως πιο πολύ πειθόμουνα για τις φάρσες του τσομπάνου. Φυσικά και μου ακούγονται ελκυστικά τα περί "ενότητας της αριστεράς" κλπ κλπ, έχοντας όμως να επιλέξω ανάμεσα στην παραμονή στην Ε.Ε. με προοπτική αποβολής απ' αυτήν (αν δεν καταρρεύσει νωρίτερα) με όρους που θα μου επιβληθούν από τους αφέντες της και ανάμεσα στην αποχώρησή μου από μόνος μου με όρους που θα τους πονέσουν, προτιμώ το δεύτερο. Αντί να με πετάξουν έξω, αφού με στραγγίξουν πρώτα, καλύτερα να φύγω μόνος μου, κρατώντας κάτι και για μένα. Αν αυτό δεν ακούγεται ρεαλιστικό, τότε είμαι ουτοπιστής. Αλλά τουλάχιστον δεν είμαι ψεύτης και ασυνεπής με τον εαυτό μου. Αν αυτοί που μου έλεγαν από τότε για το τι πραγματικά είναι η "Ευρώπη των λαών και των εργαζομένων" είναι αναχρονιστικοί και ανεύθυνοι, τότε καλύτερα να είμαι αναχρονιστικός και ανεύθυνος. Δόξα τω Θεώ, χορτάσαμε από ανανεωτικούς και υπεύθυνους, Ευχαριστώ. Δεν θα πάρω άλλο. Στηρίζω ΚΚΕ.

Με αγάπη προς όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα τι θα ψηφίσουν στις εκλογές, έτσι κι αλλιώς από Δευτέρα και πάλι εδώ θα είμαστε να τα λέμε σαν καλοί και έντιμοι συνάδελφοι.

ΥΓ: Δεν είμαι θυμωμένος. Είμαι "ώριμο τέκνο της οργής"

Αχιλλέας Ε. Αρχοντής

Κι εγώ στηρίζω ΚΚΕ!!!

Το μόνο κόμμα που έδινε ,δίνει και θα δίνει αγώνες και μετά τις εκλογές ανεξάρτητα με το τι ποσοστό θα πάρει!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι εργαζόμενοι της Χαλυβουργίας,που το κόμμα τους στηρίζει συνέχεια από τότε που ξεκίνησαν την απεργία!

Συμπληρώνουν 200 ημέρες απεργίας και μόνο το ΚΚΕ είναι εκεί μαζί τους και φωνάζει-κανένας άλλος!

Τα άλλα κόμματα είναι μόνο για να τάζουν λαγούς με πετραχύλια λίγο καιρό πριν τις εκλογές ώστε να πάρουν καμιά ψήφο.....μόνο αυτό τους ενδιαφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα κόμματα είναι μόνο για να τάζουν λαγούς με πετραχύλια λίγο καιρό πριν τις εκλογές ώστε να πάρουν καμιά ψήφο.....μόνο αυτό τους ενδιαφέρει...

Με σεβασμό στις επιλογές του καθενός.. πόσο μάλλον όταν αυτές "αριστεροφέρνουν", θα ήθελα να σημειώσω ότι...

"λαγούς με πετραχήλια" τάζουν οι παπάδες (ιερωμένοι ανεξαρτήτου θρησκείας) , αναφερόμενοι στην μετά θάνατον ζωή ή στην εξ αποκαλύψεως "αλήθεια" της πίστης τους.

Απλά το επισημαίνω.. γιατί δεν χωράω στο "τσουβάλι"..

Καλό βόλι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

Υ/Γ Μετα την Εκλογικη Διαδικασια και με τις εξελιξεις που θα ελθουν .........ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ......! για το Εφικτο και τους τροπους Δρασεις. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ θα ειναι Αναποφευκτη :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σεβασμό στις επιλογές του καθενός.. πόσο μάλλον όταν αυτές "αριστεροφέρνουν", θα ήθελα να σημειώσω ότι...

"λαγούς με πετραχήλια" τάζουν οι παπάδες (ιερωμένοι ανεξαρτήτου θρησκείας) , αναφερόμενοι στην μετά θάνατον ζωή ή στην εξ αποκαλύψεως "αλήθεια" της πίστης τους.

Απλά το επισημαίνω.. γιατί δεν χωράω στο "τσουβάλι"..

Καλό βόλι.. :)

Θα συμφωνήσω με το Θανάση. Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Το ότι έχω μια σημαντικά διαφορετική άποψη απ' τον ΣΥΡΙΖΑ, για παράδειγμα, δεν σημαίνει τίποτα σε βάθος χρόνου. Δεν έχω ιδιαίτερες ενστάσεις για την ηθική τους, ούτε για τις κοινωνικές και δημοκρατικές παρεμβάσεις τους σε θέματα ισότητας, μεταναστών, περιβάλλοντος, πολιτισμού και άλλα. Για την πολιτική τους επιλογή στη διαχείριση ή όχι της κρίσης έχω ενστάσεις. Στη λογική μου δεν χωράει πια το "μπορούμε μέσα απ' την ΕΕ". Κάποτε νόμιζα ότι χωρούσε. Από το 2004 και μετά, δεν χωράει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

Υ/Γ Μετα την Εκλογικη Διαδικασια και με τις εξελιξεις που θα ελθουν .........ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ......! για το Εφικτο και τους τροπους Δρασεις. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ θα ειναι Αναποφευκτη :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εύχομαι να αρχίσει ένας ρεαλιστικός διάλογος για την συνεργασία της Αριστεράς. Οι γέφυρες είναι έτοιμες. Διστάζει η Αλέκα αλλά ήδη πιέζεται από τον κόσμο του ΚΚΕ να κάνει το μεγάλο βήμα. Η ιστορική συγκυρία δεν σηκώνει ολιγωρίες και ιστορικά λάθη. Ουδείς έχει το δικαίωμα να βλέπει τον ελληνικό λαό να σφαγιάζεται, να εξαθλιώνεται, να αυτοκτονεί και να μην πράττει τίποτα στο όνομα της ιδεολογικής καθαρότητας. Εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα, αλήθεια! Για αύριο εύχομαι ισχυρό ΣΥΡΙΖΑ, ισχυρό ΚΚΕ, ισχυρή ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ισχυρή Δημοκρατική Αριστερά. Θέλω να στραφεί ο κόσμος προς τα αριστερά. Κρίμα που κάποιοι συντηρητικοί ψηφοφόροι θα βρουν αποκούμπι στην Χρυσή Αυγή και θα αυτοκτονήσουν πολιτικά στηρίζοντας αυτά τα αποβράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήξαμε δλδ ότι η αριστερά είναι η καλύτερη λύση...???

Αυτή η πολιτική θα βγάλει τη χώρα από το αδιέξοδο....????

Και τι εννούμε ακριβώς όταν λέμε αριστερά..????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................

Και τι εννούμε ακριβώς όταν λέμε αριστερά..????

Τουλάχιστον για μένα , σεβασμός στον άνθρωπο και στη διαφορετικότητα ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να αρχίσει ένας ρεαλιστικός διάλογος για την συνεργασία της Αριστεράς. Οι γέφυρες είναι έτοιμες. Διστάζει η Αλέκα αλλά ήδη πιέζεται από τον κόσμο του ΚΚΕ να κάνει το μεγάλο βήμα. Η ιστορική συγκυρία δεν σηκώνει ολιγωρίες και ιστορικά λάθη. Ουδείς έχει το δικαίωμα να βλέπει τον ελληνικό λαό να σφαγιάζεται, να εξαθλιώνεται, να αυτοκτονεί και να μην πράττει τίποτα στο όνομα της ιδεολογικής καθαρότητας. Εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα, αλήθεια! Για αύριο εύχομαι ισχυρό ΣΥΡΙΖΑ, ισχυρό ΚΚΕ, ισχυρή ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ισχυρή Δημοκρατική Αριστερά. Θέλω να στραφεί ο κόσμος προς τα αριστερά. Κρίμα που κάποιοι συντηρητικοί ψηφοφόροι θα βρουν αποκούμπι στην Χρυσή Αυγή και θα αυτοκτονήσουν πολιτικά στηρίζοντας αυτά τα αποβράσματα.

Αχ βρε γιατρέ.... Αχ... Δεν είναι ζήτημα ιδεολογικής καθαρότητας, ούτε συγκυριών, αδερφέ μου... Πώς μπορούμε να πάμε κάπου μαζί, όταν εγώ θέλω να πάω βόρεια κι εσύ νότια; Το πιθανότερο είναι να ξεστρατίσουμε και οι δυο, και τότε γράψε σόλο πρέφα, σόλο καπίκια...Είναι απόφαση μεγάλη, δύσκολη αλλά και πολύ σημαντική. Η Ε.Ε. είναι πια take it or leave it. Μακάρι να είναι όπως τα λες και να έχεις εσύ δίκιο κι εγώ άδικο.Ο δρόμος που προτείνεις εσύ, αν και δύσκολος, είναι απείρως ευκολότερος από το δρόμο που προτείνω εγώ. Κάτι μου λέει ότι κάποια στιγμή θα τον βαδίσουμε μαζί. Φτάνει να με λες σύντροφο...

Σου χαρίζω δυο κείμενα: Το πρώτο το είχα παίξει το 1991 - ήταν ο πρώτος μου ρόλος στο θέατρο. Το δεύτερο το έγραψα πέρσι , αλλά δεν το έπαιξα ακόμη, και εύχομαι να μην το παίξω ποτέ...

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΑΡΛΕΚΙΝΟΥ.doc

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα προ ολίγου και στο blog, μέσα στην τρέλλα των εκλογών, και με δυο φορολογικούς ΑΕ εν εξελίξει, βρίσκω πέντε λεπτά να γράψω δυο πράγματα και να φύγω για τα τελευταία διαδικαστικά.

Η Ελλάδα έχει τρία "αριστερά" κόμματα, εκ των οποίων ένα έχει παραμένει στη διανοητική κατάσταση των αρχών του 20ου αιώνα, και το δεύτερο το έχει ξεπεράσει κατά μια πεντηκονταετία περίπου.

Η λέξη "αριστερά" είναι σε εισαγωγικά διότι το ΚΚΕ, στο οποίο κάποτε υπήρξα και μέλος, δεν είναι καν αριστερό κόμμα. Ένα αριστερό κόμμα πρέπει να βάζει πρώτα από όλα τον άνθρωπο, και να μη στηρίζει δικτατορικά καθεστώτα τύπου Κορέας, ούτε να ανασταίνει πολιτικά τον Ζαχαριάδη.

Ένα αριστερό κόμμα πρέπει να είναι δημοκρατικό και να σέβεται τους δημοκρατικούς θεσμούς, οι οποίοι ισχύουν αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, κάτι για το οποίο έχει δηλώσει κατ΄επανάληψη το αντίθετο.

Θα μου πείτε εκφράζει αριστερό κόσμο, και θα συμφωνήσω.

Ας ελπίσουμε, και αυτό είναι προσωπική ευχή, ότι το αποτέλεσμα αυτών των εκλογών θα σηματοδοτήσει τη λήξη της δυναστείας Παπαρρήγα, η οποία από τότε που ανέλαβε γραμματέας πόλης, περί τα μέσα της δεκαετίας 80, έχει αφυδατώσει το κόμμα, μετατρέποντάς το σε ένα πολιτικό ζόμπι, γεμάτο με μικρά Παπαρρηγάκια, εκτρέποντας έτσι, και χειραγωγώντας, τους πράγματι αριστερούς ψηφοφόρους και υποστηρικτές του.

Παρ΄όλα αυτά θα παρακαλούσα για το παρακάτω όποιον ψηφοφόρο ακόμα πιστεύει στη δύναμη της λογικής έναντι του θυμικού.

Ας κάνει τον κόπο να διαβάσει το πρόγραμμα της Δημοκρατικής Αριστεράς το οποιο βρίσκεται αναρτημένο εδώ:

http://www.dimokrati...tikis-aristeras

Ας ψάξει να βρει άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα, άλλου κόμματος, τόσο ολοκληρωμένο, τεκμηριωμένο και μελετημένο, και παράλληλα, τόσο αριστερό και ανθρώπινο:

Ας συγκρίνει.

Και τέλος ας ψηφίσει αυτό που θεωρεί καλύτερο.

Τα λέμε από βδομάδα αναλύοντας τα αποτελέσματα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucky_luke.......Eισαι.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.....! Η τοποθετηση (447) δεν θα περασει αναπαντητη τουλαχισυτον απο εμενα μετα τις εκλογες....!

Υ/Γ Επισης θα μου απαντησης αν δεν υπηρχε η Δημοκρατικη Αριστερα σε πιο κομμα θα ησουν μελος....! .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι εννούμε ακριβώς όταν λέμε αριστερά..????

Το πιο πυθανο ειναι να εισαι Αριστερος και να μην το εχεις συνειδητοποιηση .....! ψαξου.....και μετα διαβασε ενα λεξικο για την εννοια της Πολιτικης Αριστερας....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ,

ΣΤΟ παρόν τόπικ , αύριο θα ξέρετε σύντομα, ότι όχι 60%, ούτε 38% δε παίρνουνε παρειτσα,,,,

Και ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ , ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ, με μεγάλο ρεύμα αναποφάσιστων που ξεκινάνε από παντού, μυστικά, να μπουνε στο παραβάν, για να τρέμουν σα τα ποντίκια,. οι ξεπουλημενοι και όσοι στήσαν όλο το παιχνιδάκι αυτό το μνημονιακό,με το δήθεν χρέος και δήθεν ενίσχυση της οικονομίας...

Απειλεί την Ελλάδα ο Σόιμπλε

http://www.enikos.gr/ekloges-2012/40524,Apeilei_thn_Ellada_o_Soimple.html

Αυτά να τα πουλήσει Ο Γερμαναράς, στα φασισταριά, στους δοσίλογους, και τους ανεγκέφαλους, που χάψαν τη παραμύθα, για λογιστικά χρέη και υποχρεώσεις, για να μη γίνουμε χειρότερη από την Αλβανία, που μας καταντήσαν σαν την Ουγκάντα, για να μας ελέγχουν οι τυχάρπαστοι.......

Μάθετε, ξεφτύλες, ότι η ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, και το δρόμο θα το ξαναβρεί, χωρίς τραπεζικούς και λογιστές.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή ΗΣΥΧΙΑ.......

Μούγκα , στη στρούγγα, εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.........

Ποιός άπλωσε τη μπουγάδα στη ταράτσα, αντωνάκη???????????? και ποιανού πουλοβεράκι, έπλεκε ο Βαγγελάκης......χα..χα.χ.α.χ..χα.

ΤΡΕΜΕΤΕ, γιατί σας ξέφυγε η φωτοβολίδα, στο τοπίο το θολό....

ΜΠορούμε και χωρίς εσας..... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, και μείνατε μοναχοί, με το bonus το +50 βουλευτές που θέλατε,τα αντισυνταγματικά , για να κυβερνάτε μιά χαρά... ....εεεεεεεεεεεε......χ.α.χα.α.α.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΛΑ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...