Jump to content
Sign in to follow this  
SOTIRIS Χ.

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%

Recommended Posts

Δηλαδή θα ψηφίσετε πασοκ ,

για να μην συμβάλλετε στην καταστροφή.???

Ακριβως για αυτό.Σε αυτή τη κατάσταση που βρισκεται η Ελλάδα αν θέλω να παίζω μπορώ να παίξω με πολλά άλλα πράγματα.Οχι όμως με την ψήφο μου.Το παιγνίδι της ρωσικης ρουλετας είναι άκρως επικίνδυνο..

βρε παιδια ακουστε τους, ακομα προλαβαινετε....

μολις τελειωσε ο τσαρος Βενιζελος τη συνεντευξη του (ετσι το λενε τωρα) ...η τελευταια ερωτηση δημοσιογραφου ηταν :

....μια διαδικαστικη(ερωτηση) κ.Γενηματα για εσας, τους υπολοιπους(δημοσιογραφους) για ντεκορ μας καλεσατε ?

τοση δημοκρατια ειχαμε να δουμε απο τη Χουντα ...που εγραφε και ο τοιχος....

τωρα ομως παιζει ο Αντωνακης .....σταιντ απ κομεντυ....

Στις επόμενες βουλευτικές εκλογές η επιλογή των ψηφοφόρων πρέπει να είναι ΠΑΣΟΚ επειδή επί διακυβέρνησής του «λάδωσε το αντεράκι» του κόσμου.

Να του αποδώσεις θράσος, αναίδεια, προκλητικότητα, αλαζονεία;

Στις επόμενες βουλευτικές εκλογές η επιλογή των ψηφοφόρων πρέπει να είναι ΠΑΣΟΚ επειδή επί διακυβέρνησής του «λάδωσε το αντεράκι» του κόσμου.

Να του αποδώσεις θράσος, αναίδεια, προκλητικότητα, αλαζονεία;

Και τώρα το αντεράκι του κόσμου θα λαδωθεί... από την έξοδο όμως προς τα μέσα, κατάποση τέλος.

Είπαμε, "Θα σου βάλω και σως για να γλυστράει"...

http://www.youtube.com/watch?v=ML59txVDuPw

Μεταφέρω από ένα blog που παρακολουθώ κατά καιρούς..

να πέτσουμε κι εμείς? :)

http://panosz.wordpr...#comment-142078

Υ.Γ. το blog δεν έχει αριστερές καταβολές..

Τα προγνωστικά μου [Σταυρουλάκη θα μου μπέψεις τσικουδιά ε;;;;]

ΝΔ …………….. 24%

ΠΑΣΟΚ ……….. 17%

ΣΥΡΙΖΑ …………13%

ΚΚΕ …………….11%

ΚΑΜΜΕΝΟΣ … 7%

ΔΗΜΑΡ ……… 8%

Ο-Π ……………. 3,2%

ΝΤΟΡΑ ……….. 2,2%

ΛΑΟΣ ………… 3,7%

ΔΡΑΣΗ ……… 1,1%

ΧΑ …………….. 2,7%

ΑΝΤΑΡΣΥΑ ….. 1,5%

κΑΖΑΚΗΣ-ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗΣ........ 2%

Λοιπά ………… 3,6%

Όπως τη βρίσκει ο καθένας. Δεν γνωρίζεις κόσμο όμως έτσι.... :ph34r::D

Καί όμως.Ξέρεις πόσοι τη κυριακή θα πάνε μέσα στο παραβάν και θα παίξουν...μόνοι τους?Μπορούσαν να καθήσουν και στο σπίτι να παίξουν..μονοι τους.Ομως προτιμούν το παραβάν για να γνωρίσουν και κόσμο πριν μπουν σε αυτό. :D

Ακριβως για αυτό.Σε αυτή τη κατάσταση που βρισκεται η Ελλάδα αν θέλω να παίζω μπορώ να παίξω με πολλά άλλα πράγματα.Οχι όμως με την ψήφο μου.Το παιγνίδι της ρωσικης ρουλετας είναι άκρως επικίνδυνο..

Προκειμένου να αποφύγουμε τον κίνδυνο της ρουλέτας λέμε να αυτοκτονήσουμε παίρνοντας μαζί μας και το μέλλον της χώρας.

Δεν ελπίζω βέβαια να σας αλλάξω γνώμη ωστόσο ας σας παραπέμψω σε μερικούς συνδέσμους........

τουλάχιστον κάποιος μπορεί να τα διαβάσει και να σκεφτεί πιό λογικά.

http://www.enikos.gr/stathis/37609,To_yema_exei_konta_podaria_(oso_ki_an_.html

http://www.enikos.gr...gwnizes8ai.html

http://www.enikos.gr...s_Polites;.html

http://www.enikos.gr/stathis/39236,O_katallhloteros_gia_Prw8ypoyrgos_(ths_M.html

μόνο μια παράγραφο θα γράψω από κείμενο του Στάθη.

........

Τα κόμματα των Μνημονίων είναι, κατά τη γνώμη μου, παράδοξο να ελπίζουν στα ποσοστά που τους δίνουν οι δημοσκοπήσεις.

Υπέταξαν τη χώρα – θα ήταν σαν να έπαιρνε ο Τσολάκογλου 25% συν 15% για να (ξανα) σχηματίσει κυβέρνηση!

........

.........

Οχι μόνον δεν έχουμε τίποτε άλλο να μας πάρουνε, αλλά πρέπει να διεκδικήσουμε την επιστροφή των κλεμμένων, των

δικών μας «Ελγινείων»: του οκτάωρου, της ασφάλισης, της αξιοπρέπειας, του αυτοσεβασμού, του πολιτισμού της εργασίας, της εθνικής κυριαρχίας, της ίδιας μας της ψυχής.

Δεν μπορεί να ζει ο άνθρωπος χωρίς την ελπίδα. Δεν μπορούμε να παραδώσουμε Ελλάδα μικρότερη απ’ όσην ελάβαμε...

.........

338x540_0dda2e27ef531a358ba0dfa39d00f1b0.jpg

Προκειμένου να αποφύγουμε τον κίνδυνο της ρουλέτας λέμε να αυτοκτονήσουμε παίρνοντας μαζί μας και το μέλλον της χώρας.

Δεν ελπίζω βέβαια να σας αλλάξω γνώμη ωστόσο ας σας παραπέμψω σε μερικούς συνδέσμους........

Για να μπορέσει κάποιος να αλλάξει τη γνώμη κάποιου θα πρέπει να τον πείσει με επιχειρήματα ότι η εναλλακτική λύση που προτείνει είναι καλλίτερη από αυτήν που επέλεξε.Θα ήταν κουτός άλλωστε να μην επιλέξει αυτή την καλλίτερη λύση.

Δεν κάθομαι στα λάθη που έγιναν ούτε και αποτελούν για μένα γνώμονα χάραξης της μελλοντικής πορείας.Εκτιμώ και αρκούμαι στην αυτοκριτική και προχωράμε.Αρκεί αυτή η χάραξη της μελλοντικλης πορείας να μου δείχνει το τέρμα έστω και αμυδρά.Χάραξη πορείας με ουτοπίες και χωρίς τέρμα δεν μπορεί να γίνει γιατί οδηγεί στο πουθενά.

Για να μπορέσει κάποιος να αλλάξει τη γνώμη κάποιου θα πρέπει να τον πείσει με επιχειρήματα ότι η εναλλακτική λύση που προτείνει είναι καλλίτερη από αυτήν που επέλεξε.Θα ήταν κουτός άλλωστε να μην επιλέξει αυτή την καλλίτερη λύση.

Δεν κάθομαι στα λάθη που έγιναν ούτε και αποτελούν για μένα γνώμονα χάραξης της μελλοντικής πορείας.Εκτιμώ και αρκούμαι στην αυτοκριτική και προχωράμε.Αρκεί αυτή η χάραξη της μελλοντικλης πορείας να μου δείχνει το τέρμα έστω και αμυδρά.Χάραξη πορείας με ουτοπίες και χωρίς τέρμα δεν μπορεί να γίνει γιατί οδηγεί στο πουθενά.

Βρε συ Αμαρτολέ,τόσα επιχειρήματα έχουν διατυπωθεί εδώ πέρα, δεν τα διάβασες?

Τί άλλο κακό πρέπει να κάνει το πασόκ για να πειστείς οτι δεν αξίζει να το υποστηρίζεις?

Όλα τα κακά του κόσμου τα έχει κάνει. Έχει διαλύσει τα πάντα!

Πες μας κάτι καλό που έκανε, έστω και ένα καλό για να μας πείσεις!

Δεν πρόκειται να βρεις ,γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.. Έχουν φέρει μόνο την καταστροφή.

Τους έχει πάρει όμως χαμπάρι ο κόσμος και θα φανεί την Κυριακή αυτό.......

Μόνο αν έχεις κάποιον συγγενή υποψήφιο βουλευτή του πασόκ μπορώ κάπως να δικαιολογήσω την στάση σου...

Συγνώμη που μιλάω τόσο ντόμπρα,αλλά έτσι έχω μάθει εγώ...! :)

amartole.....amartole....Δεν φανταζεσαι ποσο κακο κανεις........! Οχι με την ψηφο σου .... .αλλα με την Κακοπροαιρετη κριτικη στα Κομματα της Αριστερας...!

Υ/Γ Η ελπιδα πεθαινει ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

Όταν βρίσκεσαι σε ένα μονοπάτι, καλείσαι να διαλέξεις έναν από δύο δρόμους. Τα ζυγίζεις, τα βάζεις κάτω και επιλέγεις αυτό που θεωρείς καλύτερο.

Από το 2009 η Ελλάδα βαδίζει σε ένα συγκεκριμένο μονοπάτι , απλώς γιατί κάποιοι την έβαλαν εκεί. Το εν λόγω μονοπάτι έχει φτώχεια, ανεργία, ανέχεια, συσσίτια, αυτοκτονίες, επεισόδια και μέχρι στιγμής ούτε μια σπίθα φωτός.

Το τέλος του μονοπατιού πλέον φαίνεται, και δυστυχώς κάθε άλλο παρά θετικό και φωτεινό είναι. Μας δίνεται την Κυριακή η επιλογή (ή η ψευδαίσθηση της επιλογής) να συνεχίζουμε να βαδίζουμε στο ίδιο μονοπάτι έχοντας απλά την ελπίδα ότι τα πράγματα θα φτιάξουν με κάποιο μαγικό τρόπο πριν φτάσουμε στο τέλος, ή να γυρίσουμε πίσω και να δοκιμάσουμε το άλλο μονοπάτι, που ούτε ξέρουμε που μας οδηγεί, ούτε πως, ούτε με ποιόν αρχηγό.

Συνάδελφε, προσωπικά χωρίς σκέψη θα γύρναγα πίσω και θα δοκίμαζα το άλλο, καθώς οποιαδήποτε άλλη κίνηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μαζοχισμός.

Αν έχεις πάρει αυτή την απόφαση και δεν κάνεις πλάκα, θα σε παρακαλούσα (το εννοώ) να κλείσεις τον υπολογιστή και να κάνεις μια βόλτα στη γειτονιά σου. Παρατήρησε τον κόσμο γύρω σου και θα δεις μόνο σκυθρωπά πρόσωπα, ανθρώπους που παραμιλάνε, μαγαζιά με τεράστια "ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ" και χίλια δυό άλλα ενδιαφέροντα πράγματα. Αυτά θα πρέπει να είναι ο οδηγός μας για το τι θα ψηφίσουμε την Κυριακή και τίποτα άλλο. Και μην σκεφτείς ότι πρόκειται για "θυσία", γιατί καμιά θυσία δεν αξίζει όσο η ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Μια αξιοπρέπεια που σήμερα χάνεται όλο και περισσότερο στην Ελλάδα του 2012.

Δηλαδή θα ψηφίσετε πασοκ ,

για να μην συμβάλλετε στην καταστροφή.???

Εχετε ποτέ σκεφτεί πως οι προηγούμενες φορές που ψηφίσατε ,

έφεραν την Ελλάδα στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα.???

Προσωπικά πιστεύω πως καλό θα ήταν να παίξετε με κάποιο απο τα πολλά άλλα πράγματα που μπορείτε

και όχι με την ψήφο σας.

δεν είναι τυχαίο ότι, απαντήσεις θα πάρεις μόνο από φαιοκόκκινες ιδεοληψίες..

ποιός έπεισε "ταλιμπάν" με επιχειρήματα..

άστα καλύτερα..

A) Ο Έξυπνος παραδέχεται. Ο Πονηρός, δικαιολογείται. Ο Ηλίθιος, επιμένει.

Β) Παράνοια είναι να κάνεις το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά και να περιμένεις να έχεις διαφορετικά αποτελέσματα.

Γ) Όταν τρέχεις γυμνός γύρω από ένα δέντρο με ταχύτητα 87 χλμ/ώρα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να καταφέρεις να…..αυτογαμηθείς...

Μπορείς όμως χαλαρά να ξαναψηφίσεις ΝΔ, ΠΑΣΟΚ ή ΛΑ.Ο.Σ και να έχεις πάλι ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα…

post-624-0-48168300-1335982440_thumb.jpg

δεν είναι τυχαίο ότι, απαντήσεις θα πάρεις μόνο από φαιοκόκκινες ιδεοληψίες..

ποιός έπεισε "ταλιμπάν" με επιχειρήματα..

άστα καλύτερα..

Βαριέμαι να δωσω απάντηση στον καθένα ξεχωριστά.Επεσε σε εσένα ο κλήρος και ας δουν την απάντηση και οι άλλοι. :D

Στη πραγματικότητα το μόνο που δεν διάβασα σε αυτό το θέμα είναι επιχειρήματα που να πείθουν ότι η πολιτική που θα ακολουθήσουν αυτοί που θέλουν να σχηματίσουν αντιμνημονιακή κυβέρνηση θα μας βγάλει εστω και αργά αλλα θα μας βγάλει αλώβητους απο την κρίση.Τουλάχιστον για εμένα τις λύσεις που ακούω απο τα αντιμνημονιακά κόμματα τις θεωρω τουλαχιστον σαχλές και αν εφαρμοσθούν (που δεν θα εφαρμοσθούν και το γνωρίζουν αυτό για αυτο μιλάνε εκ του ασφαλούς) θέτουν σε κίνδυνο ολόκληρη την υπόσταση μας ως κράτος και μας οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στη κατάντια των τριτοκοσμικών χωρών.Μη ξεχνάς ότι ακόμη και παρόλα αυτά τα μετρα που έχουν πάρει οι μισθοί μας συνεχίζουν να ειναι μεγαλύτεροι απο την Ισπανία και την Πορτογαλία.Επίτρεψε μου να έχω καλλίτερη άποψη για αυτό από αυτήν που έχει ο Τσίπρας και ο Καμμένος για το ποια πολιτική είναι σωστή να βγούμε από την κρίση.

Τα μόνα επιχείρημα που διαβάζω σε αυτό το θέμα είναι να τιμωρήσουμε τον δικοματισμό.Αυτό μόνο μας ενδιαφέρει και ας γίνει της "πουτάνας το κάγκελο".Το επιχείρημα όμως αυτό μου θυμίζει την πολιτική του Σαμψών,Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων η διαφορετικά ας πάει και το παλιάμπελο.Και λυπάμαι που αυτά τα επιχειρήματα τα γραφουν μορφωμένοι άνθρωποι,οικονομολόγοι,που γνωρίζουν ότι άλλη λύση από το μνημόνιο δεν υπάρχει,όμως το πάθος για την νίκη του κόμματος τους η το παθος τους για εκδίκηση δεν τους αφήνει να δουν την πραγματικότητα,

Εγώ συμφωνω με το να τιμωρηθεί ο δικοματισμός αλλα διαλέξαμε όμως ακατάλληλη στιγμή να τον τιμωρήσουμε.Και είναι ακατάλληλη στιγμή γιατί δεν υπάρχουν άλλες καλλίτερες προτάσεις στο καίριο θέμα που είναι η κρίση.Αν ήθελαν κάποιοι να τιμωρήσουν τον δικοματισμό μπορούσαν να το έκαναν σε άλλες στιγμές για να προλάβουν καταστάσεις και όχι τώρα που έφθασε ο κόμπος στο κτένι.Αλλά βόλεψε πολλούς και τους άρεσε.Τώρα που ξεβολευθηκαν τον μισούν και καλά κάνουν.Ομως αγαπητέ μου η Ελλάδα έχει εθισθεί στον δικοματισμό 38 ολόκληρα χρόνια όπως οι ηρωινο εξαρτώμενοι που αν τους κόψεις απότομα την ηρωίνη υπάρχει κίνδυνος να πεθάνουν απο καρδιακή προσβολή.Για την απεξαρτηση υπάρχουν υποκατάστατα που στην περίπτωση τη δική μας δεν υπάρχουν αυτή τη κρίσιμη στιγμή.

Ποιός σου είπε ότι εγώ διαφωνώ με το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ.Μου αρέσει .Ομως διαφωνώ με το καταγγελία του μνημονίου και τη στάση των πληρωμών για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω ακούσει τίποτε για τις συνέπειες,Φοβάμαι και τρέμω τις συνέπειες.Τι να κάνω είμαι δειλός.Εσείς που είστε τολμηροί τολμήστε.Και όποιον πάρει ο χάρος. :lol:

Ξέρεις γιατί μιλάνε για καταγγελία του μνημονίου,στάση πληρωμών και κουραφέξαλα?

Γιατί είναι σίγουροι ότι η διακυβέρνηση θα γίνει απο τα δύο μεγάλα κόμματα.Ποντάρουν στους απελπισμένους και στους άνεργους με μόνο σκοπό να αυξήσουν έστω και λίγο τα ποσοστά τους στη βουλή.Για στάκα να ήταν σίγουροι ότι θα γίνουν κυβέρνηση και θα σου έλεγα εγώ αν τολμούσαν να ξεστομίσουν περι καταγγελίας μνημονίου,στασης πληρωμών και πράσινα άλογα.Εξάλλου δεν ποντάρουν στους λογικά σκεφτόμενους ανθρώπους γισ αυτο και τα λένε.Ποντάρουν σε αυτούς που τους έχει ζαλίσει το μυαλό η απελπισία και η απόγνωση και μπορούν εύκολα να τους ζυμώσουν όπως ζυμώνει ο φούρναρης το ζυμάρι.Σιγά μη σκεφτεί ο απελπισμένος τις συνέπειες της στασης πληρωμών.

Επαναλμβάνω ποίο είναι αυτό το στρατηγίκο όπλο που λέγεται ευρώ και μας έχουν πρήξει όλοι με αυτό και ποιά τα οφέλη που έχει λάβει ο λαός και η πατρίδα μας από αυτό ........

Αμαρτώλε δώσε και σε μένα επιχείρημα ..........

Για μένα ψήφος στο πασόκ και νδ σημαίνει ψήφος υποταγής , σημαίνει ψήφος λαμογιάς , σημαίνει ψήφος αναδρείας , σημαίνει ψήφος σχιζοφρένειας , σημαίνει ψήφος αποστροφής προς το κοινωνικό σύνολο , σημαίνει ψήφος ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ , σημαίνει ψήφος ισοδύναμο με έγκλημα .......

Λυπάμαι που ίσως οι χαρακτηρισμοί είναι σκληροί και λυπάμαι ακόμη περισσότερο που κάποιοι φίλοι , συνάδελφοι και συγγενέις θα δώσουν τέτοια ψήφο , αλλά πλέον είναι ή εμείς ή αυτοί , διαλέχτε στρατόπεδα .....

ΥΓ 1 Το χειρότερο επιχείρημα το άκουσα από συνάδελφο προ ημερών , "θα ψηφίσω Πασοκ διότι δεν δέχομαι να έχει ποσοστό 7 και 8 τοις εκατό ......."

ΥΓ 2 Αν έχετε πειστεί από τις συνεντεύξεις των κ.κ.Βενιζέλου και Σαμαρά τότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο . Σκεφτείτε τη Πατρίδα και τις επερχόμενες γενιές .

ΥΓ 3 Σωτήρη αν θέλεις να έχεις το δεκάλογο που έγραψες στην αρχή του θέματος σκέψου 1000 φορές καλύτερα ......

Αμαρτωλέ εγώ σε παραδέχομαι για το θάρρος να πείς κάτι κόντρα στο κλίμα , παρόλα αυτά δεν αλλάζει κάτι στο παραπάνω , επίσης επείδη μου έγραψες για τις θέσεις της ανταγωνσιτρικότητας και λοιπά στατιστικά στοιχεία ......

2 απαντήσεις λίγο πρόχειρες .....

Κάποιος έχει πει το εξής σοφό , όπου ευημερούν οι αριθμοί δυστυχούν οι άνρθωποι .....

Εγώ δεν τα πάω καλά με τα οικονομολογικά και τα στατιστικά , αυτό που βλέπω στο πραγματικό κόσμο είναι ότι με πολλαπλάσια δουλειά(προσωπικά έχω αγροτική παραγωγή, τουριστικό τόμεα και παροχή υπηρεσίων δηλαδή όλα αυτά που θεωρητικά η Πατριδά έχει το πλεονέκτημα) με σχεδόν μηδενική κοινωνίκη ζωή και με καθόλου (αντικειμενικά) πολυτελή διαβίωση, πλέον είμαι και το χειρότερο ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ φτωχός ........

Ποτέ δεν ένιωσα στο πετσί μου αυτό που λές για τη 30η θέση ..... Ελάχιστοι το κατάλαβαν , εκτός αν θα μου πεις και εσύ ότι το να βγαίνεις 1-2 φορές τη εβδομάδα για φαγητό είναι πολυτέλεια και λοιπά τέτοια φαιδρά επιχείρηματα .......

ΥΓ Ανακεφαλαιοποιούν τις Τράπεζες για να τις μειώσουν τις ζημιές και να ρίξουν χρήματα στην αγορά μέσω δανεισμού , σε ρωτώ ευθέως λοιπόν το Πασόκ δεν λέει ότι ο δανείσμος μας έφερε στη θέση που βρίσκομαστε και ότι ζούσαμε με δανεικά ? Τότε γιατί στο καλό τα ρίχνει εκεί τα χρήματα για να ξεκινήσουμε τα ίδια ???? Αλλά ακόμη και αν είναι έτσι , που στο καλό είναι αυτά τα δάνεια ??? Δες το θέμα στην αρχική σελίδα , έχουν κλείσει ΟΛΕΣ οι δανεοδοτήσεις !!! Που πήγαν αυτά τα λέφτά αφού για το σκοπό που δίνονται δεν έχει πέσει ΣΕΝΤ στην αγορά ??????

Αμαρτώλε δώσε και σε μένα επιχείρημα ..........

Με εγώ δεν χρειάζεται να δώσω επιχείρημα γιατί δεν θέλω να πείσω κανέναν να ψηφίσει κάποιο κόμμα.

Προσωπική μου άποψη εκφράζω.

Αντίθετα εγω ζητάω επιχείρημα ώστε να πεισθώ ότι πρέπει να τιμωρήσω τον δικοματισμό αλλά παράλληλα να μην γίνω Ουγκάντα για να κάνω το καπρίτσιο μου.Αν κάποιος μου δώσει αυτο το επιχείρημα πως δεν θα γίνουμε Ουγκάντα τότε και εγώ εναντίον του δικοματισμού.

Μόνο το επιχείρημα ότι πρέπει να τιμωρηθεί ο δικοματισμός ως υπαίτιος για όλα τα δεινά του τόπου (και συμφωνώ) χωρίς παράλληλα να προτείνονται σοβαρές λύσεις για το πως θα βγούμε ασφαλεις και ακίνδυνα από την κρίση δεν νομίζεις ότι σε αυτή την ώρα φαντάζει λίγο σαχλό?

Μα έχουμε γίνει ήδη τριτοκοσμική χώρα σε πολλά επίπεδα κοινωνίκων παροχών (από υγεία, παιδεία κλπ).......Και αν συνεχίσουν την ίδια πορεία (που την έχουν προσυπογράψει κιόλας) θα γίνουμε χειρότερα και από Ουγκάντα και σε επίπεδο κοινωνικών σχέσεων αλλά και στο θέμα επιβίωσης .........

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνετε ..........

Εκτός αν σε πείθουν οι διαπραγματευτικές ικανότητες Βενιζέλου και Σαμαρά , οπότε πάσο .......

ΥΓ Στάση πληρωμών στη πραγματική οικονόμια έχει ήδη γίνει . Πιστεύω ότι το βλέπεις .

Μόνο αν έχεις κάποιον συγγενή υποψήφιο βουλευτή του πασόκ μπορώ κάπως να δικαιολογήσω την στάση σου...

Οχι δεν έχω συγγενή υποψήφιο βουλευτή του ΠΑΣΟΚ.

Αντίθετα έχω συγγενή υποψήφιο βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο ανηψιός μου είναι υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Α Αθηνών.Και μάλιστα ένα από τα γνωστά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ.

Μήπως αυτό σου λέει ότι ο Αμαρτωλός βάζει πάνω από όλα τη λογική?

Καλά .. καταλαβαίνεις τι λες?

Παραδέχεσαι ότι σε εξαθλιώνουν κι αυτό που σκέφτεσαι είναι να τους δώσεις την συγκατάθεση σου?

Μάλλον όμως έχεις την ελπίδα ότι όλα αυτά δεν θα σε αγγίξουν, ότι αφορούν άλλους.. αυτό τουλάχιστον υπονοείς.

Τέτοιες ελπίδες δεν βασίζονται σε επιχειρήματα .. και ούτε αναιρούνται από τα επιχειρήματα των άλλων..

ή ανάγονται σε υπερβατική πίστη (με την βοήθεια του θεού που λέει κι ο Αντωνάκης)..

ή στην παραδοχή ότι τα λαμόγια θα επιβιώσουν και άρα καλό είναι να μην ρίξουμε της γέφυρες..