Jump to content

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%

Recommended Posts

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για ευρωπαίκες πορείες , παραμονή στο ευρώ , συνεργασία Αριστεράς με Λαϊκη Δεξία (Τσίπρας-Καμμένος) , να ξαναγράψω 5 πράγματα .....

Οι αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι που είναι υπέρ της ΕυρωπαΊκης προοπτικ΄ςη της χώρας , μπορούν να μας εξηγήσουν και σε μας τους αναποφάσιστους ποιά είναι αυτή η ΕυρωπαΊκη προοπτική έτσι ώστε να ρίξουμε και εμείς τη ψήφο μας εκεί ? Γιατί εγώ αυτό που βλέπω είναι να ακολουθούμε πιστά μια λανθασμένη πολιτική (αποδεδειγμένα και παραδεκτά από όλους) που μας οδηγέι με απόλυτη ακρίβεια σε 2 δρόμους , είτε την έξοδο από την ευρωζώνη (που δεν συμφέρει και τους εταίρους) ή την παραμονή στην Ευρωζώνη αλλά με διαφορατικά στάνταρτς , δηλαδή θα είμαστε η πρώτη(τουλάχιστον προς το παρόν) χώρα-μέλος της Ε.Ε. που θα έχουμε Ευρωπαϊκο μόνο το επίπεδο κόστους ζωής (τιμές προϊόντων και υπηρεσίων) , επίπεδο φόρων και κυνήγι Αμερικάνικο , μισθούς Βαλκανίων και κοινωνικό Κράτος και παροχές(υγεία , παιδεία κλπ) Αφρικανικής χώρας .....

Αν λοιπόν αυτό είναι Ευρώπη τότε ΧΑΡΙΣΜΑ σας ........

Όσον αφορά τη τυχόν συνεργασία Σύριζα με Ανεξάρτηοτυς Έλληνες , αυτοί που το φωνάζουν είναι κυρίως αυτοί που έχουν κάνει ήδη συνεργασία (Πασοκ-ΝΔ) και άρα έχουν ήδη καταργήσει τις γραμμές μεταξύ κεντροδεξιάς με κεντροαριστεράς , εάν υποθέσουμε ότι το Πασοκ είναι κεντροαριστερό και σοσιαλιστικό κόμμα (το καλύτερο ανέκδοτο ....)

Πριν το 2009 ήμασταν στην 30η θέση παγκοσμίως στο κατακεφαλην εισόδημα και μας άρεσε η διαφορετικά μας βόλευε.

Δεν κάθησε όμως κανένας μας να αναρρωτηθεί πως είναι δυνατόν να είμαστε στην 30η θέση.

Αν αναρρωτιόνταν τότε θα εβλεπε ότι παράλληλα ήμασταν στην 90η θέση στην ανταγωνιστικότητα στην θ0η θέση στην πάταξη της διαφθοράς και στην 109η θέση στην προώθηση της επιχειρηματικότητας.Θα διαπίστωνε δηλαδή μια αναντιστοιχία αφύσικη η οποία εκ φύσεως θα επρεπε να διορθωθεί.

Ζούσαμε δηλαδή σε ένα λήθαργο.

Οταν μετά από το 2009 διορθώθηκε αυτή η αναστιστοιχία δεν μας άρεσε και άρχισαμαε να τα βάζουμε με θεούς και δαίμονες.Μας φταίνε οι ντόποιοι,οι ξένοι,οι πολιτικοί,η διαφθορα κλπ.Οι πάντες.Ο μόνος που δεν μας φταίει είναι ο εαυτός μας.Και με αυτο το θυμό θα πάμε να ψηφίσουμε.

Μετά από το 2009 αρχίσαμε να προβληματιζόμαστε αν έπρεπε όλοι να επιδιώκουμε μια θέση στο δημόσιο,αν έπρεπε να μη απαγορεύεται η απόλυση του δημοσίου υπαλλήλου όσο άχρηστος και αν είναι,αν έπρεπε να δίνουμε φακκελάκι στο γιατρό ,αν έπρεπε να δίνουμε μίζα στον εφοριακό,αν έπρεπε να βαζουμε μέσο για να σπρώξουμε το παιδί μας στο δημόσιο.

Αν δεν μελετήσουμε προσεκτικά τις θέσεις των κομμάτων,αν δεν καταλάβουμε το τι πιστεύουν και δεν αναλογιστούμε τις συνέπειες που θα έχουν οι "μαγικές λύσεις" κάποιων κομμάτων,το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπέσουμε μετά τις εκλογές πάλι στον λήθαργο μας.

Εγώ πιστεύω πως αυτές οι εκλογές δίνουν μια ευκαιρία ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ τα αριστερά κόμματα να αλλάξουν το πολιτικό σκηνικό της Ελλάδας.Δυστυχώς βλέπω όμως πως αυτό δεν είναι ο σκοπός τους κι επιθυμούν να είναι πάντα στην ουρά μόνο και μόνο για να διαμαρτύρονται για όλα.Επαναπαύονται στα ποστοστά τους και δεν θέλουν το "παραπάνω".Δεν το θέλουν ακόμα και τώρα που ο κόσμος περιμένει απ΄αυτούς μια συμφωνία για να ενωθούν και να πετάξουν μακριά το παρελθόν. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι ο κάθε δυσαρεστημένος ο οποίος έχει την πρόθεση να ψηφίσει το διαφορετικό λανθασμένα επιλέγει την απαράδεχτη ψήφο στη Χρυσή Αυγή. Και ενώ δεν το πίστευα όταν μου το έλεγε πολύς κόσμος, άρχισα να ανησυχώ όταν είδα εφημερίδες της Κυριακής και άλλα μέσα να μας συστήνουν την κόρη και τις ιδέες του Κύριου Μιχαλολιάκου.Τότε κατάλαβα ότι όντως η αγανάκτιση του κόσμου θα οδηγήσει σε λάθος απόφαση την Κυριακή μόνο και μόνο γιατί αυτοί που πραγματικά μπορούν τώρα να συμφωνήσουν δεν ΘΕΛΟΥΝ να το κάνουν.Άρα ας υποδεχτούμε περίπου 19 εκπροσώπους της Χρυσής Αυγής στη βουλή , ας αφήσουμε πάλι τα δύο κόμματα να κυβερνούν κι έτσι η αριστερά (μιλώ και για το ΚΚΕ και για τον Τσίπρα και για τον Κουβέλη) θα έχει κάθε λόγο να μας ξεσηκώνει για πορείες και διαμαρτυρίες και θα είναι κι ευχαριστημένη.

Δλδ υπάρχει άνθρωπος που θα ψήφιζε ενωμένη αριστερά και τώρα θα ψηφίσει χρυσή αυγή? :lol:

Δεν μιλάω για οργανωμένα στελέχη της αριστεράς.Μιλάω για κόσμο που ακούω καθημερινά ότι ψάχνει το διαφορετικό κι όταν τους λέω πως αυτό (το να ψηφίσουν Χρυσή Αυγή) είναι επικύνδυνο και ας ψηφίσουν ένα αριστερό κόμμα, είναι αρνητικοί γιατί δεν έχουν πάρει ένα μήνυμα για τη συσπείρωση των αριστερών δυνάμεων ώστε να αλλάξει ότι συμβαίναι μέχρι τώρα.

Κι εγώ που ψάχνω πολύ στο πού θα καταλήξω αρχικά θα σου έλεγα Κουβέλη.Όταν όμως κατάλαβα πως υπάρχει περίπτωση συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ το έβγαλα απ΄το μυαλό μου.Μετά σκεφτόμουν τον Τσίπρα κι όταν είδα να "παίζεται" το παιχνίδι με τον Καμμένο το "έσβησα" κι αυτό.Αν λοιπόν άκουγα τώρα και τους τρείς (Παπαρήγα-Τσίπρα-Κουβέλη) να με διαβεβαίωναν ότι θα συνεργαστούν θα ψήφιζα με χίλια και θα έκανα και έντονο προεκλογικό αγώνα.Τώρα όμως ψάχνομαι ακόμα κι όχι βέβαια στους Δεξιούς ή φασιστικούς δρόμους

Έλενα

Αφού ακούς που ακούς.. πες μου που είδες να "παίζεται" παιχνίδι με Καμμένο?

Στις ομιλίες του Σαμαρά και του Βενιζέλου?

Θεωρούσα ότι εδώ μέσα τουλάχιστον..είμαστε πιο εύστροφοι και δεν ασχολήθηκα με το ζήτημα.. :)

Συνάδελφοι διαβάζω πραγματικά με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις δημοσιεύσεις σας σε αυτό το θέμα, καιρό τώρα, και θέτω τους εξής προβληματισμούς:

1.Για ποιο λόγο να είμαστε μέσα στην ΕΕ και οι Έλληνες πολίτες να πεινάνε? Στο κάτω-κάτω πριν το ευρώ, όταν είχαμε την δραχμούλα καλύτερα δεν ήταν?

2.Για ποιο λόγο να είμαστε μέσα στην ΕΕ εφόσον δεν ισχύουν για όλες τις χώρες οι ίδιοι όροι?

Το ιδανικό θα ήταν να παραμέναμε στην ΕΕ ,με την ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ότι όλοι (Έλληνας, Γερμανός,Ιταλός,Γάλλος κλπ..) θα αμοίβονταν με τον ίδιο μισθό, τους ίδιους όρους εργασίας και θα πλήρωναν τους ίδιους φόρους.

Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει εφόσον πάντα εμείς είμαστε οι μ....κες της υπόθεσης ,με μισθούς Βουλγαρίας και φόρους εξοπραγματικούς.

3. Οι ίδιοι οι υπουργοί της Γερμανίας και άλλων ευρωπαικών χωρών είχαν δηλώσει εν ολίγοις ''Αν η Ελλάδα ξυπνήσει και διεκδικήσει τις κατοχικές αποζημιώσεις ,τότε την έχουμε βαμμένη''

Αντί λοιπόν να τους απειλήσουμε ότι θα βγούμε από την ΕΕ, μας έχουν κάνει ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ τα ΜΜΕ ότι πρέπει οπωσδήποτε να παραμείνουμε στην Ευρωζώνη

γιατί αλλιώς θα πτωχεύσουμε!

Μήπως μας αρέσει να ζούμε με ψευδαισθήσεις?

Δηλαδή τώρα δεν έχουμε πτωχεύσει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ? Η πραγματικότητα πρέπει να μας ενδιαφέρει...και όχι τι θα πουν τα χαρτιά! Απλά αν και εγγράφως πτωχεύσουμε τότε θα είναι και με την βούλα!

4. Πώς ζητάμε να συνεργαστεί η αριστερά? Τα μόνα αληθινά κόμματα είναι αυτά που δεν κάνουν συνεργασίες!

Γιατί? Η απάντηση είναι απλούστατη και ακόμα και ένας 5χρονος το αντιλαμβάνεται!

Πώς θα κάνουν συνεργασία εφόσως έχουν διαφορετικές θέσεις? Αν είχαν τις ίδιες θέσεις θα ήταν εξαρχής ένα κόμμα.

Και τώρα θα μου πείτε ότι για το κοινό καλό έπρεπε να συνεργαστούν ,για να σωθεί η χώρα κλπ.....

Έστω λοιπόν ότι συνεργάζεται ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Το ΚΚΕ λέει να βγούμε από την ΕΕ ενώ το ΣΥΡΙΖΑ λέει να παραμείνουμε.

Το ΚΚΕ είναι ξεκάθαρα αντιμνημονιακό και ζητάει μονομερής διαγραφή του χρέους ενώ το ΣΥΡΙΖΑ λέει να επαναδιαπραγματευτεί το χρέος με άλλους όρους. Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι αποδέχεται το χρέος,απλά θα προσπαθήσει αυτό να πληρωθεί με ευνοικότερους-υποτίθεται- όρους.

Όσο για τα υπόλοιπα κόμματα?

Είναι ψευτο-αντιμνημονιακοί και τσιράκια των πασόκ-ΝΔ που χωρίς δισταγμό, με την πρώτη ευκαιρία θα κάνουν συμμαχία μαζί τους,

προκειμένου να αποκτήσουν και αυτοί την θεσούλα τους, συνεπώς θα παίρνουν μίζες και θα κάνουν καταχρήσεις και θα κατακλέψουν, όπως και οι άλλοι , εις βάρος πάντα των ελλήνων πολιτών.

Αφού ακούς που ακούς.. πες μου που είδες να "παίζεται"παιχνίδι με Καμμένο?

Στις ομιλίες του Σαμαρά και του Βενιζέλου?

Θεωρούσα ότι εδώ μέσα τουλάχιστον..είμαστε πιο εύστροφοι και δεν ασχολήθηκα με το ζήτημα.. :)

Tον Σαμαρά και το Βενιζέλο ούτε στις διαφημίσεις τους δεν μπορώ να τους ακούω και να τους βλέπω.Είμαστε αρκετά εύστροφοι για να καταλαβαίνουμε ότι μπορεί να "ακούγεται"γιατί ενοχλεί κάποιους η άνοδο της αριστεράς.Αλλά γιατί δεν μου είπες για τον Κουβέλη, εκεί το έχεις σίγουρο για τη συνεργασία του με το ΠΑΣΟΚ ενώ για τον Τσίπρα είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κάτι με τον Καμμένο

Με άκουσες να λέω κάτι για τον Κουβέλη?

Αν ήθελα να πω κάτι θα ήταν ότι δεν καταγγέλλει ευθέως το μνημόνιο..

Με άκουσες να λέω κάτι για την Παπαρήγα?

Αν ήθελα να πω κάτι θα ήταν ότι δεν θέλει να συνεργαστεί σε καμία κυβέρνηση..

Με άκουσες να λέω κάτι για ΑΝΤΑΡΣΥΑ .. κ.λ.π. ?

Δεν θα στραφώ εδώ μέσα ενάντια σε κόμμα της αριστεράς.. γιατί δεν θεωρώ χαμένη καμία ψήφο στο χώρο..

Έχουμε καιρό μετά να βγάλουμε τα μάτια μας.. :P

Όσο για τον Τσίπρα.. θεωρώ ότι είπε το αυτονόητο..

Εγώ θα χρησιμοποιήσω την εντολή για να σχηματίσω αριστερή κυβέρνηση και όποιος θέλει ας της δώσει ψήφο εμπιστοσύνης..

Μακάρι τα κουκιά να ήταν αλλιώς..

Είναι μερικές φορές που δεν μπορώ να καταλάβω το πώς διαμορφώνουμε μια άποψη.

Επειδή λέει ο Κουβέλης θα πάει με το ΠΑΣΟΚ και ο Τσίπρας με τον Καμένο και επειδή λέει αυτοί οι δυο δεν τα βρίσκουν με την Παπαρήγα (εδώ που τα λέμε ούτε μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν) τότε για να τους τιμωρήσουμε όλους αυτούς θα ψηφίσουμε Χρυσή Αυγή !!!!!!!!!

Εγώ, με το μάλλον φτωχό μυαλό μου, τέτοιον συνειρμό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Πάμε πάρα κάτω

Έχω βαρεθεί να διαβάζω για το μνημονιακό και το αντιμνημονιακό μέτωπο. Λες και το μνημόνιο έχε έρθει και έχε κατσικωθεί από μόνο του. Δεν ήταν προσταγή της ΕΕ και του ΔΝΤ η εφαρμογή του. Προσταγή που οι ντόπιοι εξυπηρετητές των αφεντάδων αυτών έσπευσαν να υλοποιήσουν. Και τα αφεντικά τους ξεκίνησαν να μας δανείζουν, όχι για να πάρει εμπρός οι οικονομία (αν και θα πω πάρα κάτω γιαυτό που λέμε ανάπτυξη) αλλά για να πληρώσουμε τα παλιά δανεικά.

Πάμε και στην ανάπτυξη.

Όλα λέει τα μέτρα είναι αντιαναπτυξιακά. Το μεγάλο όμως ερώτημα, ανάπτυξη για ποιους , δεν το απαντά κανένας. Γιατί, εγώ τουλάχιστον πιστεύω, ότι τα μέτρα είναι ακριβώς στην σωστή κατεύθυνση αυτήν που θέλουν να δημιουργήσουν για να έρθουν μετά οι ¨επενδύσεις¨ και να βρουν μια χώρα με 300 € βασικό μισθό, με το δημόσιο ιδιωτικοποιημένο , με την μικρομεσαία τάξη διαλυμένη και με ένα ανύπαρκτο εργατικό κίνημα. Το κατάλληλο δηλαδή κλίμα για να δημιουργήσουν την ¨ανάπτυξη¨ που θέλουν, την ανάπτυξη σε όφελος δικό τους και όχι σε όφελος του Ελληνικού λαού.

Η λύση μία

Δεν θέλουμε την πατρίδα μας εξαρτημένη από τους αφεντάδες μας, ξένους και ντόπιους.

Θέλουμε μια Ελλάδα κυρίαρχη.

Μια Ελλάδα έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση, μια Ελλάδα που ο πλούτος που παράγει θα είναι για τον λαό της, μια Ελλάδα που δεν θα πληρώνει τα δάνεια που αυτοί φάγανε. Τα δάνεια που χρησιμοποιήθηκαν για την αύξηση του δικού τους πλούτου ας τα πληρώσουν τώρα αυτοί, όχι ο Ελληνικός λαός.

Δεν θα στραφώ εδώ μέσα ενάντια σε κόμμα της αριστεράς.. γιατί δεν θεωρώ χαμένη καμία ψήφο στο χώρο..

Εγώ θα χρησιμοποιήσω την εντολή για να σχηματίσω αριστερή κυβέρνηση και όποιος θέλει ας της δώσει ψήφο εμπιστοσύνης..

ακουγοντας χθες τον ΚΟΥΒΕΛΗ ενω αφησε υπονοουμενο για ΤΣΙΠΡΑ/ΚΑΜΕΝΟ στη συνεχεια ειπε το ιδιο που ειχε πει ο ΤΣΙΠΡΑΣ για ενδεχομενους ψηφους απο ΚΑΜΜΕΝΟ ( σε ενδεχομενο που παρει εντολη σχηματισμου κυβερνησης ) αλλα υπενοησε οτι αυτο δεν πρεπει να λεγεται προεκλογικα (αν παρανοησα τα λογια του ΦΩΤΗ συγνωμη αλλα εγω ετσι το καταλαβα και στεναχωρηθηκα για αυτη την συμεριφορα του απεναντι σε πρωην...συντροφο του)

san

Δλδ υπάρχει άνθρωπος που θα ψήφιζε ενωμένη αριστερά και τώρα θα ψηφίσει χρυσή αυγή? :lol:

τουλαχιστον εγω το εχω ακουσει απο τρεις..... :unsure:

Δεν ήθελα να φανεί σαν αντιπαράθεση.Θεωρώ πως απ΄τις συζητήσεις μπορούμε όλοι να πάρουμε κάτι.Κλείνοντας ήθελα να πω πως συμφωνώ κι έχεις δίκιο ότι δεν πάει χαμένη καμία ψήφος στον αριστερό χώρο απλώς τώρα η αριστερά είχε μια μεγάλη ευκαιρία να προσελκύσει κι άλλο κόσμο και να αλλάξει τα πάντα.

Είναι άποψή μου και άποψη πολλών φίλων οι οποίοι δεν είναι γραμμένοι κι ενταγμένοι σε κάποιο κόμμα.

Αυτά που ειπώθηκαν έγιναν με κάθε καλή διάθεση και πρόθεση και περισσότερο για την απέχθεια στην ένταξη. της Χρυσής Αυγής στη βουλή.

Άρα SOULIS εσύ είσαι σε σωστό δρόμο.Keep walking.

Έλενα.

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να ανεβάσω μερικά κείμενα που θα βρείτε στο νέο περιοδικό HOT DOC του Κώστα Βαξεβάνη.

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά μόνο με 2,5€ μπορείτε να το αναζητήσετε και αφού το διαβάσετε πείτε μας αν εξακολουθείτε να έχετε στις επιλογές σας ότιδήποτε πλην της αριστεράς.

Κατά τα λοιπά θα συνταχθώ και με το Soulis και με το ΧΑΛΚΙΔΕΟ.

Όσον αφορά τα "ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ" ......

Αντιγράφω την άποψη του Στάθη.

Ενα γράμμα, χίλιες σημαίες...

338x540_9c4500d11fa5d14e76f2a9f7220a6758.jpg

Αγαπητές φίλες και φίλοι

εκτός από τη Χρυσή Αυγή, σε αυτές τις εκλογές κατεβαίνει και οδικομματισμός. Η επικέντρωση της συζήτησης στη Χρυσή Αυγή είναι τοκαλύτερο δώρο στον δικομματισμό.

Ομως, αν μπει η Χρυσή Αυγή στη Βουλή το δώρο θα είναι ακόμαμεγαλύτερο.

Απεύχομαι να μπει η Χρυσή Αυγή στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, θα είναι Υβρις για την πατρίδα, τον λαό, το έθνος και την ιστορία του.

Ομως, όσον από ηθικής άποψης η είσοδος αυτή είναι άγος, τόσον απόπολιτική άποψη είναι απλώς βολική για το σύστημα. Βολική, βεβαίως, για λίγο. Ωσπου να καταλάβουν οι Ελληνες τι πραγματικά είναι η Χρυσή Αυγή και να την περιφρονήσουν.

Δημοκρατία έχουμε (για την οποίαν οι υβριζόμενοι απ’ τους Χρυσαυγίτες αριστεροί έχυσαν ποτάμια αίματος), οι πολίτες μπορούν να κάνουν και λάθη. Λάθη που, ακριβώς επειδή έχουμε δημοκρατία, μπορούν στη συνέχεια να διορθώσουν.

Για την υπεράσπιση αυτής της δημοκρατίας (την οποίαν οδικομματισμός, η διαπλοκή και τα λαμόγια έχουν οδηγήσει στην έσχατη κατάπτωση) οι Χρυσαυγίτες όχι μόνον δεν έχουν κουνήσει ποτέ το δαχτυλάκι τους, αλλά αντιθέτως προσπαθούν να την καταστρέψουν.

Για να γράφουν σήμερα ελεύθεροι σε αυτήν εδώ τη στήλη,ανελλήνιστα ορνιθοσκαλίσματα οι φασίστες κι αυτοί που δεν ξέρουν οι φασίστες τι είναι, πλήθος κομμουνιστών κι αριστερών έδωσαν τη ζωή τους.

Ανάμεσά τους, μέρα που είναι, 1η Μαΐου (χθες) και η Δήμητρα Τσάτσου, ετών 24, η οποία εκτελέστηκε απ’ τα χιτλερικά σκυλιά τη ματωμένη Πρωτομαγιά του 1944.

Στο τελευταίο της γράμμα έγραψε:

«Αγαπημένες μου φίλες, συντρόφισσες, στον αγώνα για την Ελευθερία, πεθαίνω άξια και τιμημένα, σαν Ελληνίδα. Ομως μη λυπάστε. Αλλες θα ξεφυτρώσουν μετά το θάνατό μου, χιλιάδες. Μανούλα, χάνεις μια κόρη που δεν σου ανήκει, γιατί ανήκει πριν απ’ όλα στη Ελλάδα. Με το θάνατό μου γίνονται κόρες σου όλες οι κόρες της Ελλάδας κι εσύ γίνεσαι μάνα όλου του κόσμου και όλων των λαών που πολεμούν για τη Λευτεριά, τη δικαιοσύνη και την ανθρωπότητα. Είμαι περήφανη, ώστε δεν περίμενα τέτοια τιμή να πεθάνω εγώ, ένα φτωχό κορίτσι του λαού, για ιδανικά τόσο ωραία και υψηλά. Θα ήθελα η εκτέλεση μου να γίνει σ’ ανοιχτό χώρο για να ρίξω μια τελευταία ματιά μου στον Ολυμπο και στα βουνά όπου κατοικεί η αξία κι η ελπίδα της Ελλάδας. Στον τάφο μου φέρνετε, αν μπορείτε, κόκκινα λουλούδια. Τίποτ’ άλλο. Και χτυπάτε με κάθε μέσο τη βαρβαρότητα».

Ενός λεπτού σιγή!

Για την αιώνια δόξα του Ανθρώπου.

Για να τελειώνουμε λοιπόν με τη Χρυσή Αυγή, εις ό,τι αφορά τουλάχιστον τη στήλη.

Ξέρω ότι πολλοί απ’ τους πολίτες που θέλουν να την ψηφίσουν είναιαηδιασμένοι απ’ το πολιτικό σύστημα, θυμωμένοι με την αλαζονεία ενός μέρους της Αριστεράς, πνιγμένοι σε μια ζωή γεμάτη προβλήματα και βάσανα, άνθρωποι που, πολλοί απ’ αυτούς, δεν ξέρουν την ιστορία της Ελλάδας, αλλά μια διαστρεβλωμένη καρικατούρα της.

Ολοι αυτοί οι ψηφοφόροι δεν είναι φασίστες.

Ακόμα κι αυτοί που «διαβάζουν» την ιστορία αντικομμουνιστικά, ακόμα κι αυτοί που ταυτίζουν τον Χίτλερ με τον Στάλιν, δεν είναι φασίστες.

Είναι παρίες που το σύστημα έχει περιθωριοποιήσει, απελπισμένοιπου νομίζουν ότι στα όργανα των αφεντικών όπως η Χρυσή Αυγή βρίσκουν έναόπλο κατά αυτών των αφεντικών.

Κυριακή, κοντή γιορτή.

Σήμερα τα φίδια του φασισμού κάνουν τις κότες - απαρνούνται (δειλά και με μισόλογα) τη ναζιστική τους προέλευση και δηλώνουν απλώς εθνικιστές,λες κι αυτό είναι κάτι λιγότερο μιαρό κι επικίνδυνο.

Οι Ελληνες, δεξιοί κι αριστεροί, είναι πατριώτες κι ένα μέρος τους ταυτοχρόνως διεθνιστές. Εθνικιστές

ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους Γερμανούς,

αυτοί που υπηρέτησαν τους Αμερικανούς,

αυτοί που κατήργησαν τη δημοκρατία με τη Χούντα.

Ο εθνικισμός με τον πατριωτισμό έχει τόση σχέση όσον οκομμουνισμός με τον ναζισμό.

Οι Ελληνες κομουνιστές υπήρξαν πατριώτες και οι Ελληνες εθνικιστές υπήρξαν συνεργάτες των ναζί, δωσίλογοι και προδότες.

Οι φασίστες, Γερμανοί, Ιταλοί, Βούλγαροι κι Ελληνες, διαμέλισαν από κοινού την Ελλάδα στην Κατοχή.

Μην πορευόμαστε άλλο με ψέματα!

Αρκετά τα ψέματα του δικομματισμού, δεν αντιμετωπίζονται με ταψέματα της Χρυσής Αυγής...

http://www.enikos.gr...es_shmaies.html

και δείτε κι αυτό

Βιβλίο- καταπέλτης για την Χρυσή Αυγή- Ποιοι τη χρηματοδοτούν

Καταπέλτης για «τα έργα και τις ημέρες» της Χρυσής Αυγής είναι οι αποκαλύψεις που κάνει πρώην στέλεχος της...

οργάνωσης του Νίκου Μιχαλολιάκου

, σε βιβλίο του με τίτλο «Γκρεμίζοντας το μύθο της Χρυσής Αυγής».

Μέχρι το 2002 ο, Χάρης Κουσουμβρής ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος της «Χρυσής Αυγής»- ο τρίτος τη τάξει και ταμίας της. Τότε αποχώρησε, θυμωμένος τόσο από ορισμένους κανόνες λειτουργίας της οργάνωσης, όπως ήταν η απαίτηση για τυφλή υποταγή στον αρχηγό, όσο και από το καθαρά ναζιστικό- όχι απλώς φιλογερμανικό- πνεύμα που τη χαρακτήριζαν.

Μεταξύ άλλων, ο κ. Κουσουμβρής τονίζει ότι η μελέτη κειμένων του Χίτλερ και του Γκέμπελς ήταν όρος εκ των ων ουκ άνευ για να γίνουν αποδεκτά τα νέα μέλη. Το ίδιο φυσικά ίσχυσε για τον ίδιο, ο οποίος εντάχθηκε στη «Χρυσή Αυγή» το 1990, σε ηλικία 17 ετών, μαζί με τον αδελφό του Σωκράτη.

Άκρως ενδιαφέροντα είναι όσα αναφέρει ο συγγραφέας για τους άδηλους πόρους της οργάνωσης. Τονίζει συγκεκριμένα:

«Ως ταμίας, είχα τη δυνατότητα να γνωρίζω ότι στο ταμείο δεν είχαμε ποτέ περισσότερα από 300-400 ευρώ. Με τα χρήματα αυτά δεν συντηρείται οργάνωση. Ποιος την ενίσχυε, δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Ξέρω όμως ότι το προεκλογικό μας υλικό για τις ευρωεκλογές είχε έρθει με δελτίο αποστολής από τα γραφεία μεγάλου κόμματος...».

Σκιαγραφώντας με εντονότερα χρώματα αυτήν την εικόνα εξωτερικών συνεργασιών, ο συγγραφέας προσθέτει πως κάποτε ο «αρχηγός» τον είχε στείλει, με άλλους, να συνοδεύσουν σε εκδήλωση της ΟΝΝΕΔ πολιτικό πρόσωπο που τον είχε καλέσει βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας.

Στο βιβλίο τονίζεται ακόμη: «Απ' ό, τι εμμέσως μας έδωσε να καταλάβουμε ο ίδιος ο διαβόητος ''αρχηγός'' της Χρυσής Αυγής, ''αρπαχτές'' γινόντουσαν από όλους τους κομματικούς χώρους καταπώς συνέφερε τα δύο μεγάλα κόμματα».

Ο κ. Κουσουμβρής είχε ανοίξει κάποτε και εκδοτικό οίκο, με την ονομασία «Ερεβος», στον Πειραιά. Αποδείχθηκε όμως ότι ανέλαβε μεγάλο ρίσκο. Ο ίδιος και η οικογένειά του απειλήθηκαν και, τελικά, επί της ουσίας εκδιώχθηκαν.

Έκλεισε το βιβλιοπωλείο, μετακόμισε από τον Πειραιά στην επαρχία, άλλαξε όλα τα τηλέφωνά του. Εν ολίγοις, εξαφανίστηκε κατά τα πρότυπα που χαρακτηρίζουν το θεσμό της «προστασίας μαρτύρων». Η διαφορά είναι ότι κ. Κουσουμβρής χρειάστηκε να μεριμνήσει ο ίδιος, για να προστατεύσει τον εαυτό του και την οικογένειά του από την οργή των παλιών ομοϊδεατών του.

Αναφέρει χαρακτηριστικά το πρώην στέλεχος της οργάνωσης:

«Η Χρυσή Αυγή από την αρχή είχε πρόβλημα γερμανοπληξίας. Αρχικά υπήρχαν σβάστικες στα γραφεία, αλλά ύστερα εξαφανίστηκαν. Ωστόσο ο Μιχαλολιάκος ήθελε να μας πείσει για την υπεροχή του Homo nordicus, του ανθρώπου από τον Βορρά. Ποιος όμως ο λόγος, όταν ο Χίτλερ στο βιβλίο του παραδέχεται ως προγόνους του τους Έλληνες;».

Ο κ. Κουσουμβρής τονίζει: «Ήταν 13 Μαΐου 1990 όταν περάσαμε για πρώτη φορά το κατώφλι της οργάνωσης στην οδό Κεφαλληνίας 74 και μου πήρε 12 χρόνια να καταλάβω το λάθος μου». Προσθέτει:

«Ο 'αρχηγός' ήταν το υπέρτατο ον για εμάς. Ο λόγος του, διαταγή. Αυτό απαιτούσε και από εμάς. Τυφλή υποταγή. Αν κάποιος τον αμφισβητούσε, αναλαμβάναμε εμείς, τα πρωτοπαλίκαρά του, να τον συνετίσουμε με κάθε είδους εκφοβισμό. Δυστυχώς, έχω αναγκαστεί να χειροδικήσω εναντίον φίλων μου επειδή αμφισβήτησαν τα λεγόμενά του».

Στο βιβλίο, ο συγγραφέας παραδέχεται ότι μισούσε στο έπακρο τους μετανάστες και τους αριστερούς. Ο ίδιος είχε συμμετάσχει σε συμπλοκές, μία εκ των οποίων – με 15 άγνωστους που του επιτέθηκαν – τον ανάγκασε να κάνει 45 ράμματα.

Αυτό που άρχισε να τον προβληματίζει – και τελικά να τον κλονίζει - σε ιδεολογικό επίπεδο, ήταν η διαπίστωση πως η θεωρία του Homo nordicus και η αναζήτηση ενός «ανώτατου φυλετικού τύπου», ερχόταν σε αντίθεση με τον εθνικισμό. Η απορία του συγγραφέα: «Ποιος ο λόγος λοιπόν να λατρεύουμε τη Γερμανία, εφόσον εμείς (σ.σ. εννοεί οι Έλληνες) ενσαρκωθήκαμε στο όνειρο ενός εκ των μεγαθηρίων της ιδέας (σ.σ.: εννοεί τον Χίτλερ).

Ο συγγραφέας καταλογίζει επίσης τραγικές αντιφάσεις στις απόψεις της «Χρυσής Αυγής» για το δικτάτορα Μεταξά, προτού καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η οργάνωση, τελικά, «συμπλέει με το σύστημα».

Πηγή: iefimerida.gr

τουλαχιστον εγω το εχω ακουσει απο τρεις..... :unsure:

Δικαιολογίες Χρύσα μου..

Το σήμα κατατεθέν της χρυσής αυγής είναι το μεταναστευτικό.. και μέσω αυτού ψαρεύει ψήφους..

Επίσης κάτι ψαρεύει και από το αδιάκριτο "κυνήγι" των πολιτικών..

Προσωπικό το μόνο κρούσμα που συνάντησα ήταν: απογοητευμένος Πασόκος (μορφωμένος δημόσιος υπάλληλος) , που ταλαντευόταν μεταξύ οικολόγων και χρυσής αυγής .. τον έπεισα νομίζω να μην ψηφίσει χρυσή αυγή..

το επιχείρημα δεν θα σας το πω.. :P

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΤΣΙΠΡΑ-ΚΑΜΕΝΟΥ-ΚΟΥΒΕΛΗ (ΤΟ ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥΣΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ .ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΜΕ ΤΡΙΑ - ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩ,ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ή ΟΧΙ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ, ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΦΕΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ.

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας ολοι οι ψηφοφοροι της Αριστερας την θελουν να ειναι Ενωμενη.Μονο οι οργανωμενοι του ΚΚΕ που θελουν να λεγονται κομμουνιστες ΔΕΝ την θελουν ....! Και εμενα με ενοχλει αφανταστα...Δωστε την μαχη λοιπον πρωτα μεσα απο την ΕΟΚ .....ενωμενοι και ολα θα ελθουν μονα τους .Ειναι δυνατον να εισαστε τοσο κοντοφθαλμοι...? Μετα σας φταιει και η 17 Νοεμβρη που ξεκαθαρισε κουμασια και κουμασια.....!

Ανάμεσά τους, μέρα που είναι, 1η Μαΐου (χθες) και η Δήμητρα Τσάτσου, ετών 24, η οποία εκτελέστηκε απ’ τα χιτλερικά σκυλιά τη ματωμένη Πρωτομαγιά του 1944.

Για να μην ξεχνάμε την ιστορία μας:

Η ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Πρωτομαγιά, 5 το ξημέρωμα. Τραγουδούσαν και χόρευαν οι μελλοθάνατοι, έφτυναν κατάμουτρα το χάρο. Δέκα αυτοκίνητα τους πρόσμεναν με προορισμό το Σκοπευτήριο. Σε χαρτάκια γραμμένα τα στερνά τους λόγια που τα πέταγαν κατά τη διαδρομή.

Στις 10 το πρωί άρχισαν οι πολυβολισμοί που δεν καταλάγιασαν μέχρι τ’ απομεσήμερο. Οι Γερμανοί δέχτηκαν να μη γδυθούν οι εκτελεσμένοι που μεταφέρονταν στον τόπο της εκτέλεσης σε εικοσάδες. Αγγαρέψανε αρκετούς από τη γύρω περιοχή για να κουβαλούν τα άψυχα πτώματα και να τα πετούν στο αυτοκίνητο-σκουπιδιάρα.

Τρεις κλοιοί ήσαν που περίμεναν το Σκοπευτήριο. Στον τόπο εκτέλεσης ήσαν Γερμανοί των Ες-Ες. Έξω ακριβώς γερμανοτσολιάδες και παραέξω αστυφύλακες. Κατά τη μεταφορά των νεκρών με τα πέντε αυτοκίνητα-σκουπιδιάρες οι γερμανοτσολιάδες χόρευαν και τραγουδούσαν «εγώ είμαι ‘γω ευζωνάκι γοργό». Αχ, ρε τιμημένε τσολιά, πώς σου καταντήσανε την άξια στολή σου! Απ’ την άλλη, όμως, τα μάτια πολλών αστυφυλάκων ήσαν βουρκωμένα.

Από τις χαραμάδες των φορτηγών έτρεχε το αίμα. Στο χωμάτινο δρόμο το ρουφούσε η γης, αλλά στην άσφαλτο σχηματιζόταν ένα άλικο αιμάτινο ρυάκι σε μαύρο φόντο. Θυμιάζανε μερικές γυναικούλες κι άλλοι αφήνανε λίγα λουλούδια στις αραδιασμένες αιμάτινες γραμμές. Στο Γ’ Νεκροταφείο προσμένανε διακόσιοι τάφοι για να δεχτούν αυτούς που τραγούδαγαν τον εθνικό ύμνο την ώρα που τους εκτελούσαν. Κι εκεί έτρεξαν λίγοι γνωστοί και συγγενείς, ν’ αφήσουν μερικά λουλούδια και καυτά δάκρυα, σ’ όποιο τάφο βρίσκανε μπροστά τους, αφού δεν υπήρχανε απάνω γραμμένα ονόματα.

ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΩΝ:

Λίγο πριν αντικρίσουν το εκτελεστικό απόσπασμα, κατά τη μεταφορά τους στο Σκοπευτήριο, πολλοί από τους μελλοθάνατους κατάφεραν να γράψουν μερικές λέξεις στα δικά τους αγαπημένα πρόσωπα και να πετάξουν τα σημειώματα στους δρόμους της Αθήνας. Λέξεις γεμάτες ανθρωπιά, πόθο για τη ζωή, λέξεις γεμάτες ιδανικά.

ΛΥΚΟΥΡΙΝΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 14 χρόνων, από την Καλλιθέα : «Πατέρα, με πηγαίνουν στην Καισαριανή για εκτέλεση με άλλους επτά κρατούμενους. Μη λυπάστε! Πεθαίνω για τη Λευτεριά και την Πατρίδα».

ΑΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΗΛΙΟΣ 22 χρόνων, από την Ηλεία :«Έτσι πεθαίνουν οι τίμιοι αγωνιστές. Πεθαίνω περήφανος. Ζήτω η Λευτεριά! Ζήτω ο ελληνικός λαός!

ΓΛΕΖΟΣ ΝΙΚΟΣ 22 χρόνων, από την Πάρο: «Αγαπητή μητέρα, σας φιλώ. Χαιρετισμούς. Σήμερα πάω για εκτέλεση πέφτοντας για τον ελληνικό λαό».

ΚΙΟΣΕΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ 19 χρόνων, από το Χαλάνδρι :«… Δεν τρέμω καθόλου, αλλά γράφω όρθιος. Αναπνέω για τελευταία φορά το μυρωμένο ελληνικό αέρα. Χαίρε Ελλάδα, πατρίδα ηρώων. Ζήτω η πατρίδα!»

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΗΡΩ 17 χρόνων από την Αθήνα:«Υπομονή κι υπομονή, καρτέρι και καρτέρι, και τούτος ο Σεπτέμβριος τη Λευτεριά θα φέρει».

Σε ένα από τα τετράστιχά της, λίγο πριν εκτελεστεί.

ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ «1-5-44. Αφήνω γεια σε όλους σας. Σας φιλώ όλους. Γεια σας για πάντα. Ζήτω η Ελλάς, ζήτω το ΕΑΜ!»

ΛΙΤΙΝΑΣ ΜΑΝΟΛΗΣ 28 χρόνων, από την Κρήτη: «Σήμερα το πρωί τουφεκιζόμεθα. Πέφτουμε για την πατρίδα, με γέλιο στα χείλη για τη Λευτεριά. Πέφτουμε για τη Λευτεριά. Να είστε περήφανοι».

ΜΑΚΡΗΣ ΙΑΚΩΒΟΣ Από το Γύθειο :«Έχω πολύ, μα πάρα πολύ θάρρος και αντιμετωπίζω την κατάσταση γελαστός. Να είστε υπερήφανοι. Κρατήστε ψηλά-ψηλά τη σημαία και θάψτε τον αιμοβόρο φασισμό, ξένο και ντόπιο. Το σώμα μας ας γίνει ολοκαύτωμα για τη λαοκρατία, θυσιάζοντάς το στο βωμό της Λευτεριάς».

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ Δάσκαλος από την Αμαλιάδα:«Πεθαίνω για τη Λευτεριά».

ΜΑΡΙΑΚΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ Γεωπόνος από τα Χανιά:

«Καλύτερα να πεθαίνει κανείς στον αγώνα για τη Λευτεριά, παρά να ζει σκλάβος».

ΜΠΟΥΡΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Από το Μελιγαλά: «… Σας φιλώ όλους. Ζήτω η Ελλάδα!»

ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑΣ ΜΗΤΣΟΣ Από την Αχαγιά Πάτρας :«Αγαπημένοι μου, ο θάνατός μου δεν θα πρέπει να σας λυπήσει, αλλά να σας ατσαλώσει πιο πολύ για την πάλη που γίνεται. Σφίξτε τις καρδιές σας και βγείτε παλικάρια από τη νέα δοκιμασία. Έτσι θα μας τιμήσετε καλύτερα. Όταν ο άνθρωπος δίνει τη ζωή του για ανώτερα ιδανικά, δεν πεθαίνει ποτέ».

ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ ΡΟΥΣΟΣ Βουλευτής των Φιλελευθέρων, από τη Νεάπολη της Κρήτης. Πρωτοστάτησε στην ίδρυση του ΕΑΜ : «… Θα προχωρήσω περήφανος, γιατί γεννήθηκα Έλληνας. Δυστυχώς, το βάρος αυτής της κληρονομιάς δεν το αισθάνονται όλοι. Στρέφομαι σε σας, διαλεχτοί μου για να σας επαναλάβω εκείνο που πολλές φορές σας έλεγα. Η ζωή μου ανήκει στην πατρίδα. Καμιά θυσία δεν μπορεί να θεωρηθεί μεγάλη όταν γίνεται για την Ελλάδα και καμιά κληρονομιά δεν είναι πιο μεγάλη από εκείνη που αφήνει ένας τίμιος θάνατος για την πατρίδα».

ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ ΣΑΒΒΑΣ Από την Καλλίπολη Θράκης: «Ας μάθει όλη η Ελλάδα πως ούτε στιγμή δεν χάσαμε την πίστη για την τελική νίκη. Καμιά δύναμη δεν θα μπορέσει να τσακίσει το Κ.Κ.Ε. Θα νικήσει!»

ΣΙΡΜΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 22 χρόνων, από τα Τρίκαλα Θεσσαλίας :«… Έχετε γεια! Ζήτω η Ελευθερία! Ήταν γραφτώ να πεθάνω τον Απρίλη».

ΣΟΥΚΑΤΖΙΔΗΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ Από την Κρήτη (καταγόταν από την Προύσα της Μικράς Ασίας) : «Πατερούλη, πάω για εκτέλεση. Να’ σαι περήφανος για το μοναχογιό σου. Γεια, γεια πατερούλη. Αδελφούλα μου, πάω για εκτέλεση. Σε λάτρεψα πολύ, όσο και τη γυναίκα μου. Δεν μπόρεσα να σας κάνω ευτυχισμένες. Λίγη αγάπη στον μπαμπά, όσο ζει. Γεια, γεια σου λατρευτή μου αδελφούλα».

ΣΙΝΑΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ Καταγόταν από τη Μικρά Ασία : «Αγαπημένοι μου γονείς, όταν θα λάβετε την παρούσα επιστολή μου, εγώ δεν θα είμαι πια ζωντανός. Δεν θα κλάψετε για μένα. Δεν θέλω δάκρυα και θρήνους. Εσείς ξέρετε, διότι πάντα σας το έλεγα, ότι εγώ δεν θα πεθάνω άρρωστος στο κρεβάτι, αλλά θα πεθάνω όρθιος, μαχόμενος, και από μπαρούτι. Έτσι και θα γίνει σε λίγες ώρες. Μη στεναχωριέστε καθόλου. Το εναντίον, πρέπει να είστε υπερήφανοι για μένα, που θυσιάζομαι στον αγώνα για τη πατρίδα και την ελευθερία».

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΣΕΡΑΦΕΙΜ Από τα Μεγάλα Καλύβια Θεσσαλίας :«Αγαπητέ Νίκο, όταν θα πας στα Τρίκαλα, πέρνα από το χωριό μου και φίλα μου το γέρο μου. Οι κόποι του με έφεραν ως εδώ. Δεν ζηλεύω αυτούς που ζουν, μα αυτούς που θα ζήσουν σ’ ένα κόσμο ελεύθερο».

ΤΣΑΤΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 24 χρόνων, από τη Λάρισα: «Αγαπημένες μου φίλες, συντρόφισσες στον αγώνα για την Ελευθερία, πεθαίνω άξια και τιμημένα, σαν Ελληνίδα. Όμως μη λυπάστε. Άλλες θα ξεφυτρώσουν μετά το θάνατό μου, χιλιάδες. Μανούλα, χάνεις μια κόρη που δεν σου ανήκει, γιατί ανήκει πριν απ’ όλα στην Ελλάδα. Με το θάνατό μου γίνονται κόρες σου όλες οι κόρες της Ελλάδας κι εσύ γίνεσαι μάνα όλου του κόσμου και όλων των λαών που πολεμούν για τη Λευτεριά, τη δικαιοσύνη και την ανθρωπότητα. Είμαι περήφανη, ώστε δεν περίμενα τέτοια τιμή να πεθάνω εγώ, ένα φτωχό κορίτσι του λαού, για ιδανικά τόσο ωραία και υψηλά. Θα ήθελα η εκτέλεση μου να γίνει σ’ ανοιχτό χώρο για να ρίξω μια τελευταία ματιά μου στον Όλυμπο και στα βουνά όπου κατοικεί η αξία κι η ελπίδα της Ελλάδας. Στον τάφο μου φέρνετε, αν μπορείτε, κόκκινα λουλούδια. Τίποτ’ άλλο. Και χτυπάτε με κάθε μέσο τη βαρβαρότητα».

ΤΣΙΡΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Από την Ήπειρο :«Γεια και χαρά! Σας φιλώ όλους με πολλή αγάπη». «Πρωτομαγιά. Γεια σας όλοι, πάμε για μάχη».

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ : «Η βραδιά πέρασε όλο με τραγούδια πατριωτικά. Γλυκιά μου μάνα, φεύγω. Το κορμί μου πια δεν υπάρχει.

Μην κλαις, ηρωικιά Ελληνίδα. Άσε τα δάκρυα. Γέρο, κουράγιο. Σφίξε τα δόντια. Σπύρο… άγριε! Να κάθεσαι ήσυχα και ξέρε ότι οι τσολιάδες με σκοτώνουν μια, κι ήθελες και συ να γίνεις τέτοιος… Θάρρος, κουράγιο! Πεθαίνω και βλέπω τη Λευτεριά να γλυκοχαράζει».

http://www.xatzikost...d=133&Itemid=50

τόγραψε πάρα πάνω ο αρχηγός αλλά αναλυτικότερα

http://www.real.gr/D...142935&catID=11

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ (MoU – MEFP)

Σελίδα 1 από 7

Τέλος Ιουνίου – 2

ο

τρίµηνο του 2012

Μεταφέρω από ένα blog που παρακολουθώ κατά καιρούς..

να πέτσουμε κι εμείς? :)

http://panosz.wordpr...#comment-142078

ΕΛΑΒΟΝ : ΝΔ 26%, ΠΑΣΟΚ 23%, ΣΥΡΙΖΑ 11%, ΚΚΕ 9% ….

Παίδες και κόρες, στη συνέχεια δίνω τα προγνωστικά μου για τις εκλογές.

Σας προσκαλώ να γράψετε τα δικά σας.

Να δούμε από Δευτέρα ποίος έκανε την καλύτερη πετυχεσιά.

ΝΔ …………….. 26%

ΠΑΣΟΚ ……….. 23%

ΣΥΡΙΖΑ ………… 11%

ΚΚΕ …………….. 9%

ΚΑΜΜΕΝΟΣ … 8%

ΔΗΜΑΡ ……… 6%

Ο-Π ……………. 3%

ΝΤΟΡΑ ……….. 3%

ΛΑΟΣ ………… 3%

ΔΡΑΣΗ ……… 2.5%

ΧΑ …………….. 2%

ΑΝΤΑΡΣΥΑ ….. 1.5%

Λοιπά ………… 2%

Υ.Γ. το blog δεν έχει αριστερές καταβολές..

Δεν το τρώγω Θεμιστοκλή,γιατί θέλω να πιστεύω ότι σκέφτομαι σωστά και υπέυθυνα,

Επειδή πιστεύω ΄ότι σκέφτομαι σωστά και επειδή εχω διαβάσει πάρα πολύ για την οικονομική κρίση και γνωρίζω τι θα συμβεί και δεν θα ήθελα να νοιώθω τύψεις συμβάλλοντας στην καταστροφή,θα ψηφίσω κόμμα που να είναι είναι υπερ της ευρωπαικής πορείας της χώρας,φυσικά υπερ του μνημονίου και φυσικά οχι δεξιό κομα.Τώρα μπορείς να υπολογίσεις περίπου τι θα ψηφίσω. :D

Ομως στην πραγματικότητα αν με ρωτήσεις τι κυβέρνηση θα ήθελα, θα χαιρόμουν να προέκυπτε μια ισχυρή η κυβερνηση συνεργασίας αντιμνημονιακή κυβέρνηση η οποία θα κατήγγειλε το μνημόνιο και θα έκανε στάση πληρωμών.Μόνο και μόνο απο΄περιέργεια για το τι θα συμβει μετά.

Εγω προσωπικά δεν διακινδυνεύω τίποτε.

Παιδιά -σκυλιά δεν έχω Η διατροφή μου όπως την έχω διαμορφωση ειναι ελάχιστη.Φρουτα και λαχανικά,τα οποία μπορώ να τα παράγω και ο ίδιος αφου διαθέτω σε δυο χωριά μερικα΄χωραφάκια και κήπο.Εξαιτίας αυτής της διατροφής χαίρω ακρας υγειας και επομένως δεν είμαι εξαρτημένος απο φαρμακα για να μην μπορω να τα προμηθευθω όταν αυριο θα προκύψει πρόβλημα με τον εφοδιασμό της αγοράς απο φάρμακα.

Απλά σκάω από περιέργεια να δω το αποτέλεσμα του πειράματος.Η να δώ τα ξυνισμένα μούτρα των αντιμνημονιακών και να γελάω όταν θα υποχρεώνονται εκ των πραγμάτων να ακολουθήσουν το μνημόνιο και να δω τι θα πούν στον κόσμο που τον είχαν γεμίσει με υποσχέσεις και ψεύτικες ς ελπίδες.

Δηλαδή θα ψηφίσετε πασοκ ,

για να μην συμβάλλετε στην καταστροφή.???

Επιγραμματικά, για όσους "τρέμουν" στον αγκυλωτό σταυρό, το αρχαίο θρησκευτικό σύμβολο αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Ναζισμό, παρά μόνο την προσπάθεια του Χιτλερ και της παρέα του, να συνδέσουν το "κίνημά" τους, με κάτι σημαντικότερο από αυτό που ήταν, με βάσεις στην Αρχαία Ελλάδα (γνωστό το παραμυθάκι περι θαυμασμού των Ελλήνων, όταν την ίδια στιγμή, σφάγιαζαν και εξαφάνιζαν χωριά της Ελλάδας, με άτυπη αναλογία νεκρού Γερμανού στρατιώτη ανα ΑΜΑΧΟ πληθυσμό 1 προς 30).

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1

2.jpg

Ο Χρυσοχοΐδης πάντως είπε οτι θα ασκείται ποινική δίωξη σε όσους συνευρίσκονται με ιερόδουλες-φορείς AIDS, χωρίς προφυλάξεις... Μήπως να το ξανασκεφτούν όσοι πάνε να ψηφίσουν τους παραπάνω, μιας και μιλάμε για έγκλημα κατα συρροή; (Ως γνωστόν οι παραπάνω πόρνες είναι γνωστές ως συφυλλιάρες, χτικιάρες από καρκίνο που μας προκαλούν, άτιμες κλπ)...

Την επιρροή τους ας την δουν στην φωτο με τον τύπο που σκύβει και φιλά το χέρι του Βενιζέλου...