Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγύριγα Κεφάλια, ανοίξτε λίγο να δείτε με πόση μαεστρία η κυρία Δούρου περιφέρεται στα κανάλια με το τρόπαιό της, κάνοντας δήθεν μαθήματα ήθους, ζητώντας από τον κόσμο να καταψηφίσει το κόμμα του κασιδιάρη. Πολύ έξυπνο ήταν το σκηνικό. Τα άλλα κόμματα ξόδευαν εκατομμύρια για να πλήξουν τον αντίπαλο, αυτές οι δύο, κανέλλη και δουρου κατάφεραν να το πετύχουν με ενα μπουγέλωμα και με δυο χαστούκια που ούτε καν βρήκαν στόχο. Θεωρώ μεγάλο βλάκα τον κασιδιάρη για την πράξη του αλλά βλέποντας το βίντεο, οι κυρίες τον προκάλεσαν με χυδαίο τρόπο (γερμανοτσολιά, φασισταριό τον είπε η Κανέλλη) ενώ ο άλλος του πάνελ είχε έτοιμο το τηλέφωνο της εισαγγελέως κυρίας Ράικου και την κάλεσε μόλις έγινε το επεισόδιο. Εσείς έχετε έτοιμο το τηλέφωνο του εισαγγελέα? ΣΤΗΜΕΝΟ ήταν. Οσο δεν έχει θέση στη βουλή ο κασιδιάρης, άλλο τόσο δεν πρέπει να έχουν θέση και ατομα σαν τις δύο "κυρίες". Στο σκαι σήμερα, αρνήθηκε να καταδικασει η κυρία δούρου την επίθεση στον προεδρο της δημοκρατίας, τη δολοφονία των υπαλλήλων της Μαρφιν και όσα άλλα της ζήτησαν οι συνομιλητές να καταδικάσει. ΑΡΝΗΘΗΚΕ. Επομένως κάθε κασιδιάρης δικαιούται να πετάει νερό, ξύδι, μπίρες και πέτρες στην κάθε δούρου. ΑΣ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ

Από σχόλιο αναγνωστη στο πρωτο θεμα.

Ωραία. Και γιατί έβαλες αυτό εδώ το άθλιο σχόλιο; Έτσι, για πλουραλισμό; Ή μήπως συμφωνείς με τις μαλακίες που γράφει;

Αν συμφωνείς, τότε ξεκίνα να διαβάζεις την Ελεύθερη Ώρα για να έχεις επαφή με τέτοιου είδους αηδίες: προφητείες του Παϊσιου, αεροψεκασμοί, νεφελίμ, ελοχίμ, κούφια γη, άδεια μυαλά, εξωγήινοι και συνωμοσίες παντού.

Πιο πάνω παρέθεσε ο Πέτρος ένα καταπληκτικό βίντεο. Το είδες;

Αν σου διέφυγε το ξαναβάζω εδώ:

http://www.youtube.c...xkBR_f_q4Y#t=0s

Έχεις καταλάβει τι παίζεται παγκοσμίως;

Έχεις προσπαθήσει ποτέ να διαβάσεις τι γίνεται στον κόσμο;

Άσε το Πρώτο Θέμα και τα φασιστικά blogs και προσπάθησε να δεις τα πράγματα από πιο ψηλά.

Κυρίως όμως, από το να διαβάζεις καμμένα σχόλια στο πρώτο θέμα και να τα πετάς εδώ μέσα λες και απευθύνεσαι σε μικρά παιδιά, διάβασε κάτι πιο σοβαρό διότι το μόνο που κάνεις εδώ είναι να υποβιβάζεις συνεχώς το επίπεδο της συζήτησης.

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά το επίπεδο που παρουσιάζεις εδώ καθώς και ο τρόμος σου για το τι μέλλει γενέσθαι, μου δημιουργούν ένα προφίλ ψηφοφόρου της Χρυσής Αυγής. Έχεις φασίζουσα συμπεριφορά και βλέπεις τα πράγματα εξαιρετικά απλοϊκά. Όπως τα βλέπουν οι χρυσαυγίτες.

Πρόσεξέ το αυτό....

Τέλος, βλέπω ότι σε "φτιάχνει" το "μόνος εναντίον όλων" (το συνηθίζεις εδώ και χρόνια άλλωστε). Ίσως σου δίνει μία επίφαση και ψευδαίσθηση αυτοεπιβεβαίωσης που πιθανόν να μην έχεις στην προσωπική σου ζωή. Αν όντως νιώθεις καλύτερα, τότε να το καθιερώσουμε. Δεν νομίζω να έχει κανείς συνάδελφος πρόβλημα σε αυτό. Να βοηθήσουμε θέλουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντόκτορ είσαι μονόχνοτος.Οτι πιστεύεις εσύ έχεις την απαίτηση να το πιστεύουν όλοι νομίζοντας ότι εσύ μόνο γνωρίζεις ποιο είναι το σωστό.

Χθες που ήσουν με το ΚΚΕ θα έπρεπε να συμφωνούν όλοι μαζί σου και όσοι δεν ψήφιζαν ΚΚΕ ήταν κουτοί.Το ίδιο κάνεις και σήμερα.Ολοι πρέπει να συμφωνούν με τον ΣΥΡΙΖΑ γιατί συμφωνείς εσύ,Το ίδιο θα κανεις αύριο που θα διαφωνήσεις με τον ΣΥΡΙΖΑ και θα πας στον ΑΝΤΑΡΣΥΑ κ.ο.κ.

Εν τέλει μας έχεις μπερδεψει.Σταθεροποιήσου κάπου. :P

Εγώ ανέβασα το παραπάνω για σχολιασμό..Αν θέλεις το σχολιάζεις.Δεν σχολιάζεις αυτόν που το ανέβασε αλλά το ίδιο το σχόλιο.

Πιστεύεις ότι επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε 17% στις πρωτες εκλογές η θα παρει τωρα 20 η 25% εχει κατακτήσει ολο τον κόσμο και αποτελει πανάκεια.

Πιστεύεις ότι όλη η ελλάδα είναι με αυτόν και οποιος είναι εναντίον είναι μόνος.

Σύνελθε.Του λείπει ακόμη αλλο 83% που δεν συμφωνεί μαζί του.Αρα δεν είμαι μόνος,είμαστε πάρα πολλοί,ων ουκ έστι αριθμός. :D

Σκέψου ότι πήρατε 17% και δεν πατάτε στη γή από την αλαζονεία.Για να παίρνατε το 45% θα μας είχατε βάλει στο καμίνι να μας κάψετε.

Και μετά μου λες ότι εγω έχω φασίζουσα νοοτροπία. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξαναρωτώ: συμφωνείς με το σχόλιο που έχεις αναρτήσει ή το ανάρτησες λόγω του ...υψηλού του επιπέδου;

Α, τις προάλλες ρώτησες [για την ακρίβεια δεν ρώτησες, αλλά επανέλαβες-παπαγάλισες την γνωστή ερώτηση των δημοσιογράφων (repeaters) του MEGA προς τους πολιτικούς του ΣΥΡΙΖΑ]: που θα βρείτε τα 5-6 δις που λείπουν για το πρωτογενές πλεόνασμα.

Να, πάρε την απάντηση (όχι ότι δεν την γνώριζες) και στείλτην στην Τρέμη για να σου πει τι να ρωτήσεις τώρα (στο ενδιάμεσο ξαναμπές στο πρώτο θέμα να κάνεις κανένα copy paste από ό,τι βλακεία βρεις εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ):

http://news.kathimer.../06/2012_484855

Ξέρω ότι σε ενοχλεί και σε μπλοκάρει αφάνταστα το ότι δεν ανήκω κάπου. Δεν ξέρεις που να σημαδέψεις. Δεν πειράζει, προσπάθησε να το συνηθίζεις...

Υ.Γ. Για να μην κουράζεσαι ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρεις δημοσιεύσεις, σχόλια, βίντεο, τραγούδια εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, μπες στο protagon.gr. Όλοι σχεδόν έχουν αναλάβει εργολαβικά (ούτε το ίδιο το ΠΑΣΟΚ θα τα κατέφερνε καλύτερα) τον πόλεμο λάσπης....

Υ.Γ.2: Σου ξαναβάζω το βίντεο με τον Ιρλανδό δημοσιογράφο [πάλι σου διέφυγε βλέπω, αλλά βλέπεις δεν συνάδει με το ότι τα πολιτικά σου ινδάλματα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι τα τσιράκια των τοκογλύφων των τραπεζών που μετακυλίουν τις ζημιές τους στους πολίτες]: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nxkBR_f_q4Y#t=0s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα βρείτε τα 5-6 δις που λείπουν για το πρωτογενές πλεόνασμα.

Να, πάρε την απάντηση

http://news.kathimer.../06/2012_484855

Να 'σαι καλά γιατρέ, γέλασα και σήμερα....

Ποιος θα πιάσει τη φοροδιαφυγή και με τι μέσα...????

Φαντάζομαι το ξέρεις ότι οι Η/Υ των ΔΟΥ τρέχου 3.11 ακόμα, ε...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά γιατρέ, γέλασα και σήμερα....

Ποιος θα πιάσει τη φοροδιαφυγή και με τι μέσα...????

Φαντάζομαι το ξέρεις ότι οι Η/Υ των ΔΟΥ τρέχου 3.11 ακόμα, ε...????

Πολιτική βούληση θέλει Στέφανε. Ξέρεις πολύ καλά ότι μέσα στους 5.000 λογαριασμούς υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί πολιτικών και συγγενών τους καθώς και εφοριακών. Οι τράπεζες προστατεύουν τα λαμόγια-πελάτες τους και δεν ανοίγουν τους λογαριασμούς.

Σε μία σοβαρή χώρα θα είχε παρέμβει ο εισαγγελέας και τότε να έβλεπες για πότε θα άνοιγαν οι λογαριασμοί εντός 24 ωρών και τότε όχι 3.11, ούτε καν κομπιούτερ δεν θα χρειαζόταν. Μόνο ένα αλεξίπτωτο διότι πολλοί θα "έπεφταν από τα σύννεφα".

Το cd με τις καταθέσεις της Ελβετίας που είναι; Έρχεται εδώ και 1,5 χρόνο; Είναι ακόμη στο δρόμο; Το φέρνουν μήπως μυρμήγκια από τις Άλπεις;

Ή οι Η/Υ των ΔΟΥ έχουν ακόμη υποδοχή μόνο για δισκέτα;

Δεν είναι το πρόβλημα υλικοτεχνικό Στέφανε και το ξέρεις καλά. Υπάρχει σαπίλα και άνωθεν κάλυψη. Και σε λίγες μέρες (μακάρι) ίσως και να μην υπάρχει. Αυτό φοβούνται. Την αποκάλυψη του οχετού δεκαετιών. Αυτό τρέμουν και βάζουν την τρέμη να τρέμει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο λαοπροβλητος και μεγας ηγετης Γιωργακης υπογραψε την συμφωνια διασωσης της χωρας με την ΤΡΟΙΚΑ,ολοι πεσανε επανω του να τον φανε.Προδοτη...πουλημενε....κατεστρεψες τη χωρα.......κτλ

Οταν παρουσιαζεται ενας νεο πολιτικο προσωπο,και θελει να διαγραψει το μνημονιο,ολοι πεφτουν επανω του να τον φανε.Προδοτη .....πουλημενε....θα μας γυρισεις στη δραχμη....θα πεθαινουμε σαν κοτοπουλα αφου δεν θα υπαρχουν φαρμακα....καυσιμα...κτλ

Ο επι 20 χρονια καλοβολεμενος ελληνας αστος,με το σπιτακι του,το αυτοκινητο του,το εξοχικο του...κτλ βλεπει οτι το μνημονιο

απειλει να καταστρεψει ολο το πλουτο του,να τα φερει ολα τουμπα.ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΛΟΙΠΟΝ

Ομως ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ πιθανον να εχουμε μετατροπη του eur σε δραχμες.ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΛΟΙΠΟΝ.

Εγκλωβισμενος..??Παραπληροφορημενος..???Μπερδεμενος ...??

Απο που θα πιαστει αυτος ο ανθρωπος ???

Τα τελευταια 5 χρονια τι του εχει προσφερει το πολιτικο συστημα ??Ανεργια,φτωχεια,πεινα,φοβο, τρομοκρατια.

Ειτε ο Αντωνακης βγει ειτε ο Αλεξης,το καναλι ειναι πολυ μεγαλο.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.Ελα ομως που δεν γινεταιν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτική βούληση θέλει Στέφανε. Ξέρεις πολύ καλά ότι μέσα στους 5.000 λογαριασμούς υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί πολιτικών και συγγενών τους καθώς και εφοριακών. Οι τράπεζες προστατεύουν τα λαμόγια-πελάτες τους και δεν ανοίγουν τους λογαριασμούς.

Σε μία σοβαρή χώρα θα είχε παρέμβει ο εισαγγελέας και τότε να έβλεπες για πότε θα άνοιγαν οι λογαριασμοί εντός 24 ωρών και τότε όχι 3.11, ούτε καν κομπιούτερ δεν θα χρειαζόταν. Μόνο ένα αλεξίπτωτο διότι πολλοί θα "έπεφταν από τα σύννεφα".

Το cd με τις καταθέσεις της Ελβετίας που είναι; Έρχεται εδώ και 1,5 χρόνο; Είναι ακόμη στο δρόμο; Το φέρνουν μήπως μυρμήγκια από τις Άλπεις;

Ή οι Η/Υ των ΔΟΥ έχουν ακόμη υποδοχή μόνο για δισκέτα;

Δεν είναι το πρόβλημα υλικοτεχνικό Στέφανε και το ξέρεις καλά. Υπάρχει σαπίλα και άνωθεν κάλυψη. Και σε λίγες μέρες (μακάρι) ίσως και να μην υπάρχει. Αυτό φοβούνται. Την αποκάλυψη του οχετού δεκαετιών. Αυτό τρέμουν και βάζουν την τρέμη να τρέμει....

Εγώ ξέρω ότι τα εργαλεία κάνουν το μάστορα.... Για αυτό μίλησα για υλικοτεχνική υποδομή...

Μακάρι να είναι όπως τα λες...

Μακάρι να αρκεί μονάχα η πολιτική βούληση....

Αλλά δεν το βλέπω...

Υπάρχουν και άλλοι μηχανισμοί από πίσω, που δεν τους ξέρουμε και δεν τους βλέπουμε....

Ακόμα, το κόμμα που θα αναλάβει, έχει να αντιμετωπίσει νοοτροπίες, συμφέροντα, ακόμα και θέματα αυτοκάθαρσης.... Κάθε κόμμα που θα αναλάβει....

Για να τα αντιμετωπίσει αποτελεσματικά, πιστεύω, πρέπει να φέρει τούμπα όλη την οικονομία / κοινωνία.....

Για αυτό σου λέω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συναδέρφισσα.

Γράφει και για τους Έλληνες, αλλά δεν θα ήθελα να μεταφέρω κάτι, για την επιφύλαξη της περίπτωσης λάθους, αξίζει κατά την άποψή μου, να διαβάσετε τα βιβλία που γράφουν γι' αυτόν.

Η βάση πάντος είναι αυτή που γράφει ο αγαπητός Σούλης.

Καλό βράδυ, καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφερόμαστε σε προφητείες που γράφει καθημερινά η Ελεύθερη Ωρα. Εδώ ο κόσμος καίγεται και το - θου Κύριε φυλακή το στόματί μου! Τότε , επιτρέψτε μου και μένα να αναφερθώ στο Νοστράδαμο, που πρόβλεψε τον Χίτλερ και τον Σαντάμ. Μόνο που δεν τέλειωσα το βιβλίο , για να δώ αν αναφέρεται και στον Κασιδιάρη. Ας σοβαρευτούμε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απόφαση είναι

Επίσης είναι άστοχο να συγκρίνετε τον Κασιδιάρη με τη βία που έχει αριστερή προέλευση και πετάει γιαούρτια. Όχι επειδή το γιαούρτι είναι το όριο της Δημοκρατίας, αλλά είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Ο Κασιδιάρης θα σου έκοβε την καρωτίδα ακόμα και σε συνθήκες κοινωνικής γαλήνης και προσωπικής νηφαλιότητας. Ο Κασιδιάρης, ως άτομο και πρακτική, δεν είναι προϊόν των άκρων, όπως τα γιαούρτια στους πολιτικούς. Η ψήφος στον Κασιδιάρη είναι προϊόν των άκρων. Τι μπορεί να γίνει; Τίποτα. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα τοποθετούν τον Κασιδιάρη και τους κλώνους του μέσα σε κάδρο με δάφνες. Αυτό είναι δικαίωμά τους. Όπως και είναι δικαίωμά μας να απαιτήσουμε απαγόρευση της θεσμικής εκπροσώπησής τους.

http://www.protagon....8emata&id=15918

Φίλε Γιάννη, αν συμφωνείς με αυτό το κείμενο, θα πρέπει να αναρρωτηθείς εσύ και όλοι μας γιατί μπήκε ο Κασιδιάρης και οι άλλοι στην Βουλή. Δεν μπήκαν μόνοι τους, τους έβαλαν μισό εκατομμύριο τρομοκρατημένοι και απληροφόρητοι συμπολίτες μας, ελπίζοντας στην σωτηρία τους από τα πρωτοπαλίκαρα της Χ.Α. που τους τάξανε ολοκληρωτική εξαφάνιση των κακών λαθρομεταναστών και των επάρατων κομμουνιών . Σε αυτούς πρέπει να απευθυνθούμε και να τους δείξουμε το πραγματικό πρόσωπο αυτής της παρακρατικής οργάνωσης που εξελίχθηκε σε κοινοβουλευτικό κόμμα. Η ιστορία κάνει κύκλους : Η Δημοκρατία της Βαϊμάρης έπεσε όταν η ομάδα του Χίτλερ έγινε κόμμα και ανέλαβε την εξουσία. Η T.V θα έπρεπε να δείχνει πιο συχνά τους εκπροσώπους της Χ.Α. για να καταλάβει ο κόσμος με ποιούς έχει να κάνει. Ας προσέξουμε να μην επαναληφθεί το λάθος της 6 Μάη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, τώρα που τέλειωσα τις βασανιστικές δηλώσεις και με μια μικρή ανάπαυλα για να συνέλθω λίγο, διάβασα όσα γράφονται για τις εκλογές και αναρωτιέμαι σε ποια χώρα ζούμε. Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει μέλλον για τα λεγόμενα "μεγάλα" κόμματα που μας κυβερνούν συνεχώς, εναλλασσόμενα και μεταλλασόμενα από την λήξη της Γερμανικής Κατοχής. Για τον λόγο αυτό, πάλι τώρα τα κόμματα αυτά θα μεταλλαχθούν. Η Ν.Δ. ετοιμάζεται να παραδώσει στον αντιμνημονιακό Καμμένο, το ΠΑΣΟΚ προσχωρεί ομαδικά στον ΣΥΡΙΖΑ, που θέλει να επαναλάβει την επιτυχία του μακαρίτη Ανδρέα (Προχώρα σε θέλει όλη η χώρα), διαλύοντας την Ενωση Κέντρου και ανατρέποντας την δεξιά παράταξη, μετά από 15 χρόνια. Και κάπου στην μέση η ΔΗΜΑΡ που αγωνίζεται να πάρει ένα κομμάτι από την πίτα της εξουσίας. Πείτε μου, λοιπόν τι θα αλλάξει, αν την 18 Ιούνη, θα έχουμε μια κυβέρνηση συνοθύλευμα, με αμφίβολη διάρκεια ζωής; Δείτε την αγωνία της Ε.Ε. να εκλέξει ο Ελληνικός Λαός τις μνημονιακές δυνάμεις και την στήριξη στην Ισπανία, που αυτή είναι τώρα το πρόβλημα και όχι η Ελλάδα που ήταν το πειραματόζωο μιας αποτυχημένης θεραπείας. Και κάπου πίσω, περιμένει το κεφάλαιο με τις δηλώσεις του ΣΕΒ και των Τραπεζών, που θέλουν να επαναληφθεί το προηγούμενο της Ιταλίας : Εξαφάνιση σε μια μέρα των τριών μεγάλων κομμάτων και την πανηγυρική εκλογή του Μπερλουσκόνι, τέκνου αγαπητού του Κεφαλαίου και των ΜΜΕ, με τα γνωστά οπερετικά επακόλουθα. Καιρός , λοιπόν, μια εβδομάδα πριν τις εκλογές να δώσουμε την ψήφο μας εκεί που πρέπει, μακρυά από την υπερπροβολή του ΣΥΡΙΖΑ, από τα ΜΜΕ (η στάση του Κουρή τα λέει όλα), και θα πρέπει να καταλάβουν τα στελέχη του ότι πρέπει να συντονίσουν τις προτάσεις τους και όχι να αναιρούν ο ένας τον άλλο. Πολλούς από τον ΣΥΡΙΖΑ και την ΔΗΜΑΡ, τους γνωρίζω προσωπικά και ξέρω τι αξιόλογοι άνθρωποι είναι. Φοβάμαι όμως ότι η αλαζονεία της εξουσίας που τους έφεραν οι δημοσκοπήσεις, θα τους καταστρέψει. Αυτή είναι η άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζω , γιατί έχω ακόμα ελεύθερο χρόνο. Θέλω να κάνω ένα ερώτημα : Πως είναι δυνατόν ο ηγέτης ενός κόμματος, που μέχρι πρόσφατα μας κυβερνούσε, να επαίρεται ότι "είμαι ο μόνος υπουργός Οικονομικών που διέγραψα χρέος 110 δις", την στιγμή που έσβυσε τους μισθούς και τις συντάξεις "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος"; Η που ισχυρίσθηκε ότι το "χαράτσι" της ΔΕΗ επιβλήθηκε για "να ενισχυθεί και ασφαλισθεί η αξία των ακινήτων", όταν και ένας πρωτοετής οικονομικών σχολών, γνωρίζει ότι η επιβάρυνση των ακινήτων με φόρους απαξιώνει τα ακίνητα, με αποτέλεσμα την καταβαράθρωση της αγοράς; Η που είπε το αμίμητο "Είναι τιμή μου που παραλαμβάνω το κόμμα στο 13%, όπως το παρέλαβε ο ιδρυτής του (!)" και γέλασε ο κάθε πικραμένος, ακόμα και ο πρωθυπουργός, ασφαλώς , όταν τον άκουσε. Ξέχασε ο επίδοξος πρωθυπουργός συντέλεσε κατά μεγάλο μέρος στην εξαφάνιση του 40 % του κόμματός του, που είχε πριν τις εκλογές ; Τα ίδια ισχύουν και για τον άλλο επίδοξο πρωθυπουργό, που από γινάτι για τον διωγμό του από τον Καραμανλή και τον Μητσοτάκη, πήρε την Ν.Δ. από κόμμα , να την κάνει απόκομμα. Του ανθρώπου που είπε-ξείπε για το μνημόνιο και ξαναπήρε αυτούς που είχαν πει ναι (ή όχι; έχω μπερδευθεί) και υπόσχεται τώρα λαγούς με πετραχείλια, ο επιλεγόμενος Χάρι Πότερ της πολιτικής; Οσο για τον νεαρό που θέλει να γίνει Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη, λέγοντας και αυτός, όπως ο προηγούμενος ότι "λεφτα υπάρχουν", παραθέτω - και τελειώνω με το παρακάτω, που αλίευσα σήμερα. Καλό σας βράδυ.

Tα 10 αναπάντητα ερωτήματα ενός καθηγητή του Αριστοτελείου

Ερωτήσεις που δεν απαντώνται:

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης,

ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 400 δις που χρωστάμε εμείς;

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα,ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος ;

Prof. Konstantinos Tokmakidis

Aristotle University of Thessaloniki

Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι όμως ότι η αλαζονεία της εξουσίας που τους έφεραν οι δημοσκοπήσεις, θα τους καταστρέψει. Αυτή είναι η άποψή μου.

Αν ήθελαν να νιώσουν την αλαζονεία της εξουσίας θα είχαν πάει στο ΠΑΣΟΚ εδώ και δεκαετίες. Κάποιοι το έκαναν (Δαμανάκη, Μπίστης, Ανδρουλάκης κ.λπ.). Οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Τα νούμερα του κ.Τοκμακίδη στις δέκα απορίες του είναι λίγο αλλού γι'αλλού. Ειδικά στο χρέος της Ελβετίας και της Νορβηγίας είναι ....greek statistics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να νιώσουν την αλαζονεία της εξουσίας θα είχαν πάει στο ΠΑΣΟΚ εδώ και δεκαετίες. Κάποιοι το έκαναν (Δαμανάκη, Μπίστης, Ανδρουλάκης κ.λπ.). Οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Τα νούμερα του κ.Τοκμακίδη στις δέκα απορίες του είναι λίγο αλλού γι'αλλού. Ειδικά στο χρέος της Ελβετίας και της Νορβηγίας είναι ....greek statistics.

Γιατρέ μου, ο καθένας με την άποψή του. Κυριακή, κοντή γιορτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλαζονεια την εξέφρασε ο ίδιος ο Παπαδημούλης στην εκπομπή της προηγούμενης εβδομάδας του Πρετεντέρη,

Τι μας έλεγε λοιπόν ο Παπαδημούλης?

Οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα σχηματίσει κυβέρνηση συνεργασίας εφόσον είναι πρώτο κόμμα.Αν πρώτο κόμμα είναι η ΝΔ τότε θα αρκεσθεί στην ρόλο της αξιωματικής αντιπολίτευσης γιατί δεν χωράει σε κυβέρνηση με τη ΝΔ και τους αλλους.Χωράει όμως σε μια κυβέρνηση που θα σχηματίσει αυτός με τους άλλους και τη ΝΔ..

Πουθενά στο κόσμο δεν συμβαίνει ένα κόμμα να διεκδικεί την πλειοψηφία για να είναι αντιπολίτευση.Αυτό μόνο στην Ελλάδα μπορεί να συμβεί.

Ενα κόμμα που αρνείται να συμμετέχει σε μια κυβέρνηση συνεργασίας αν δεν είναι πρώτο κόμμα αν δεν είναι αλλαζονικό αυτό το κόμμα τότε τι είναι?

Οποια συζήτηση στα κανάλια παρακολουθήσει κανείς θα ακούσει τους εκπροσώπους του να καλούν τα άλλα κόμματα να έρθουν να συναντήσουν τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ αν θέλουν να υπάρξει κυβέρνηση.

Ο ΣΥΡΙΖΑ ο εντολοδόχος του λαού προς σχηματισμό κυβέρνησης αντί να επιδείξει σεμνότητα και να καλλιεργήσει πνεύμα συναίνεσης καλεί τα άλλα κόμματα να υποκλιθούν και να ασπασθούν τις θέσεις του για να σχηματισθεί κυβέρνηση.

Αν ο λαός δώσει καθαρή εντολή στον ΣΥΡΙΖΑ να σχηματίσει κυβέρνηση τότε ας σχηματίσει μόνος του κυβέρνηση και να μη μας ζαλίζει.Αν όμως ο λαός δεν του δώσει καθαρή εντολή τότε αυτό σημαίνει ότι ο λαός μπορεί μεν να καταδίκασε τα κόμματα της μνημονιακής πολιτικής δεν επιβραβευσε όμως και τα κόμματα της αντιμνημονιακής πολιτικής και η εντολή του είναι ότι πρέπει και οι δυο πολιτικές να βρούν μια χρυσή τομη και να σχηματισθεί κυβέρνηση.

Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό απο όλους.

Ας αφήσει στην άκρη την αλαζονεία ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί ο ελληνικός λαός είναι "παράξενος" κα δεν τα σηκώνει αυτά.

Ας θυμηθεί το 2008 στις ευρωεκλογές ενώ τα γκάλοπ τον έδειχναν στο 18% μετά τις εκλογες η δύναμη του συρρικνώθηκε στο 4,7%.

Σε περίπτωση που τα πράγματα αυρίο για τον νέο πρωθυπουργό Τσίπρα δεν πάνε καλά όπως και για τους ¨φωστήρες¨του οικονομικού επιτελείου του και το όνομα τους συνδεθεί με μια απο τις χειρότερες στιγμές της ελληνικής οικονομίας αυτοί που σήμερα τον δοξάζουν αυτοί οι ίδιοι αύριο θα ζητανε κρεμάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να νιώσουν την αλαζονεία της εξουσίας θα είχαν πάει στο ΠΑΣΟΚ εδώ και δεκαετίες.

Μεγαλη αληθεια....

Οσο το θατσοκ ηταν στην εξουσια, ο μπενι, η διαμαντοπουλου κα ειχαν κατι απο χρυση αυγη στο βλεμμα κ στο λογο τους....

Τωρα, σαν τις βρεγμενες γατες.......

Οτι θελει ο λαος.....

Υγ: αν κ εχει ξαναδιατυπωθει, η πιο ορθη -πολιτικα- κινηση του συριζα ηταν να ΜΗΝ συμμετεχει σε κυβερνηση χωριατικη σαλατα.... Το αποτελεσμα θα ηταν να τον πηγαινουν εκει που θελουν με πιεσεις, κ αν κλωτσαγε θα τον εριχνε ο σαμαρας (εχει εμπειρια σε αυτο) κ θα τον κατηγορουσε για ακυβερνησια, οτι θελει τη χωρα εκτως εε κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου, ο καθένας με την άποψή του. Κυριακή, κοντή γιορτή...

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάποια στοιχεία για Νορβηγία και Ελβετία, βλέπω ότι ο κ.Τοκμακίδης συγχέει το "external debt" με το "public debt".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στη σωστή διαμαρτυρία για τη διαφήμιση της ΝΔ είναι η χρησιμοποίηση της ίδιας της διαφήμισης . Να αναπαράγεις δηλαδή κάτι που καταγγέλλεις ότι δεν έπρεπε να υπάρχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το περιλάλητο "διακύβευμα" έχουμε νέα λέξη : "συνευθύνη" . Εψαξα τα λεξικά ΠΑΠΥΡΟΣ-ΛΑΡΟΥΣ και ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ, βρήκα το συνευθύνομαι, αλλά όχι το "συνευθύνη". Να πούμε ότι ο εκλιπαρών, αρχηγός πάλαι ποτέ μεγάλου κόμματος, όχι την ψήφο (που προφανώς δεν την βλέπει) αλλά την συνευθύνη, (χωρίς την ευθύνη διακυβέρνησης) είναι γλωσσοπλάστης, λεξιπλάστης ; Γιατί λογοπλάνος είναι. Και απόδειξη η φράση "Το ΠΑΣΟΚ δεν διαλύεται, αναγεννάται"(!) . Δηλαδή δεν κατεδαφίζω το σπίτι μου. Το κατεβάζω κάτω και το ξανακτίζω. Με τα ίδια υλικά; Και το καλύτερο : Ποιος φταίει για το δημόσιο χρέος ; Εμείς ; Οχι. Οι άλλοι ; Οχι. Τότε ποιός; Ο Χαρίλαος Τρικούπης !! Και όμως το είπε. Γιατρέ μου (doctor) τα χάπια μου....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το περιλάλητο "διακύβευμα" έχουμε νέα λέξη : "συνευθύνη" . Εψαξα τα λεξικά ΠΑΠΥΡΟΣ-ΛΑΡΟΥΣ και ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ, βρήκα το συνευθύνομαι, αλλά όχι το "συνευθύνη". Να πούμε ότι ο εκλιπαρών, αρχηγός πάλαι ποτέ μεγάλου κόμματος, όχι την ψήφο (που προφανώς δεν την βλέπει) αλλά την συνευθύνη, (χωρίς την ευθύνη διακυβέρνησης) είναι γλωσσοπλάστης, λεξιπλάστης ; Γιατί λογοπλάνος είναι. Και απόδειξη η φράση "Το ΠΑΣΟΚ δεν διαλύεται, αναγεννάται"(!) . Δηλαδή δεν κατεδαφίζω το σπίτι μου. Το κατεβάζω κάτω και το ξανακτίζω. Με τα ίδια υλικά; Και το καλύτερο : Ποιος φταίει για το δημόσιο χρέος ; Εμείς ; Οχι. Οι άλλοι ; Οχι. Τότε ποιός; Ο Χαρίλαος Τρικούπης !! Και όμως το είπε. Γιατρέ μου (doctor) τα χάπια μου....!

Νομίζω ότι με το ΠΑΣΟΚ πρέπει να ασχοληθούν οι ιστορικοί του μέλλοντος. Συντόμως θα περάσει στην ιστορία, όπως η Ένωση Κέντρου, η ΕΡΕ, το ΚΟΔΗΣΟ και τόσα άλλα κόμματα. Ούτε το πρώτο θα είναι, ούτε το τελευταίο. Τι κι αν οι φανατικοί οπαδοί του πίστεψαν ότι το ΠΑΣΟΚ δεν θα πεθάνει ποτέ.

Εμείς Σαρακηνέ έχουμε να ασχοληθούμε με πολύ σοβαρότερα πράγματα. Τι λες;

Υ.Γ. Αντί για χάπια, προτείνω ήρεμη μουσική και βαθιές ανάσες...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λέει κάποιος ότι, η ΔΗΜΑΡ το μόνο που προσδοκά είναι ένα κομμάτι από την πίτα της εξουσίας, είναι τουλάχιστον αυθαίρετο.

Αυτό που προσδοκά η ΔΗΜΑΡ είναι οι επόμενες εκλογές να βγάλουν οπωσδήποτε κυβέρνηση, και μάλιστα η κυβέρνηση αυτή να έχει ένα προοδευτικό χαρακτήρα.

Και όταν λέει προοδευτικό δεν το λέει έτσι γενικά και αόριστα, αλλά θέτει δυο βασικές θέσεις και ορίζει και επτά σημεία άμεσης προτεραιότητας, τα οποία θα μπορούσαν να αποτελέσουν βάση για κυβερνητική συνεργασία:

Πρώτη θέση, η απόρριψη μονομερούς ενέργειας καταγγελίας του μνημονίου, είτε αυτή προέρχεται από το εσωτερικό είτε , και παρακαλώ την προσοχή σας στο σημείο αυτό, από το εξωτερικό. Το ευρώ είναι αμετάκλητο κεκτημένο.

Δεύτερη θέση, η αποδέσμευση από το Μνημόνιο σταδιακά με διαπραγματεύσεις.

Σταθμίζοντας την κρισιμότητα της κατάστασης της χώρας και την ανάγκη η Ελλάδα να αποκτήσει κυβέρνηση στις 18 Ιουνίου με προοδευτικό πρόγραμμα, Κυβέρνηση ισχυρή για να διαπραγματευτεί με την Ευρωπαϊκή Ένωση, Κυβέρνηση ικανή για να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στους πολίτες, Κυβέρνηση σταθερή για να κρατήσει την κοινωνία όρθια, εκπονήσαμε το Σχέδιο Άμεσης Διακυβέρνησης, με συγκεκριμένες προτεραιότητες, στόχους , ρήτρες και δεσμεύσεις. Συγκεκριμένα:

1ον. Κάθαρση στο Πολιτικό Σύστημα.

Ψήφιση νόμου για αναδρομικό έλεγχο των περιουσιακών στοιχείων όσων διετέλεσαν υπουργοί, υφυπουργοί, Γ.Γ Υπουργείων, ανώτεροι κρατικοί λειτουργοί, οι οποίοι διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα από το 1974 μέχρι σήμερα. Ο νόμος να προβλέπει και να εξασφαλίζει διοικητικά την επιβολή ποινών και τη δήμευση περιουσιών για όσους τα περιουσιακά τους στοιχεία δεν δικαιολογούνται από τα νόμιμα εισοδήματά τους.

Κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών και υπαγωγή των οικονομικών εγκλημάτων των υπουργών στις διατάξεις του νόμου για τους καταχραστές του Δημοσίου και της καταπολέμησης του ξεπλύματος μαύρου χρήματος. Κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας. Δραστική μείωση των βουλευτικών αποζημιώσεων και κατάργηση της αποζημίωσης για συμμετοχή στις επιτροπές της Βουλής. Κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης και συνταξιοδότηση των βουλευτών μόνον από τον ασφαλιστικό τους φορέα, όπως ο κάθε πολίτης και εφόσον βέβαια θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα.

Μείωση στο μισό της κρατικής επιχορήγησης των πολιτικών κομμάτων. Δραστικός περιορισμός του αριθμού των ειδικών συμβούλων και συνεργατών των υπουργών και βουλευτών, καθώς και των ατελειών που απολαμβάνουν. Πλήρης έλεγχος των οικονομικών των κομμάτων και των βουλευτών από ανεξάρτητο θεσμικό όργανο, χωρίς συμμετοχή πολιτικών προσώπων.

Αλλαγή του εκλογικού νόμου με καθιέρωση της απλής αναλογικής.

2ον. Αποδέσμευση από το Μνημόνιο

• Επιμήκυνση της δημοσιονομικής προσαρμογής έως και το 2017. Αλλαγή της ρύθμισης του μνημονίου, σύμφωνα με την οποία δεσμεύονται όλα τα έσοδα στην εξυπηρέτηση του χρέους, ώστε να υπάρξουν δυνατότητες για κοινωνικές και αναπτυξιακές πολιτικές.

Πάγωμα των περικοπών του Ιουνίου σε μισθούς και συντάξεις. Κατάργηση της Πράξης για τη μείωση του κατώτατου μισθού, που συμπαρέσυρε προς τα κάτω το σύνολο των αμοιβών. Επαναφορά των συλλογικών συμβάσεων εργασίας και της μετενέργειας. Προοδευτική φορολογική μεταρρύθμιση και πάταξη της φοροδιαφυγής, της διαφθοράς και της παραοικονομίας, με την άμεση σύνταξη περιουσιολογίου και την ηλεκτρονική διασύνδεση των εφοριών με όλους τους εμπλεκομένους φορείς. Καθολική εφαρμογή του «πόθεν έσχες». Λιγότερους φόρους από τους αδύναμους-Περισσότερους από τους ισχυρούς. Αύξηση του αφορολογήτου. Φορολόγηση της ακίνητης Εκκλησιαστικής και μοναστηριακής περιουσίας.

3ον .Παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας.

Αναπτυξιακό Πρόγραμμα 30 δισεκατομμυρίων ευρώ για να δώσουμε δουλειά σε νέους και ανέργους. Επενδύσεις υψηλής προστιθέμενης αξίας με ενσωμάτωση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών. Επενδύσεις Έντασης Εργασίας. Ανάπτυξη με όρους προστασίας του περιβάλλοντος και αειφορίας. Εξαίρεση των Δημοσίων Επενδύσεων από τον υπολογισμό του ελλείμματος. Παροχή άμεσης ρευστότητας από τις Τράπεζες στις επιχειρήσεις τουλάχιστον του 25% των κεφαλαίων της ανακεφαλαιοποίησης. Ευρωπαϊκή εγγύηση των καταθέσεων. Ρυθμίσεις δανείων για ανέργους και φτωχούς. Ισχυρός ρόλος του Δημοσίου στις διοικήσεις των τραπεζών με τριετή επιχειρηματικά σχέδια, με στόχο την επιστροφή στο Κράτος των κεφαλαίων της ανακεφαλαιοποίησης.

Μέτρα για την αντιμετώπιση της ακρίβειας: σπάσιμο των καρτέλ, σπάσιμο των ολιγοπωλιακών αγορών και των εναρμονισμένων πρακτικών, μείωση του ΦΠΑ σε προϊόντα ευρείας κατανάλωσης, ενίσχυση καταναλωτικών συνεταιρισμών και άμεση σύνδεση παραγωγού-καταναλωτή.

4ον . Αγροτική Ανάπτυξη και ανασυγκρότηση της υπαίθρου.

Ενεργή συμμετοχή στις διαπραγματεύσεις για τη νέα ΚΑΠ διεκδικώντας :

• την αύξηση του προϋπολογισμού , σε σχέση με την τελική πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

• Δικαιότερη κατανομή των πόρων της ΚΑΠ, βάσει κοινωνικά δίκαιων κριτηρίων, όπως το μερίδιο του γεωργικού εισοδήματος στο ΑΕΠ και το ποσοστό απασχόλησης στο γεωργικό τομέα.

• Άμεση Επιστροφή ΦΠΑ στους αγρότες. Χρηματοδότηση 2,3 δις ευρώ από τις Κοινοτικές Επιδοτήσεις στον πρωτογενή τομέα.

• Παροχή γης και κατάρτισης σε αγρότες και νέους για να κερδίσουμε τη μάχη στο εμπορικό ισοζύγιο των τροφίμων.

• Δημιουργία Τοπικών Συμφώνων Ανάπτυξης με έμφαση στη σύζευξη Ποιοτικής Γεωργίας-Τουρισμού-Πολιτισμού.

5ον. Μετανάστευση -Ασφάλεια των πολιτών.

Ανασυγκρότηση των πόλεων και των υποβαθμισμένων γειτονιών με δημόσια έργα και κίνητρα για ιδιωτικά έργα, με στόχο την επανακατοίκηση των πόλεων και την αναβάθμιση των περιουσιακών στοιχείων των κατοίκων. Χρηματοδότηση των έργων μέσω της ένταξης των επτά μεγάλων δήμων της χώρας στο Ευρωπαϊκό Ταμείο Ανασυγκρότησης Πόλεων. Αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης με αναθεώρηση της Συμφωνίας Δουβλίνο ΙΙ. .Εγγύηση της Νομιμότητας και της Ασφάλειας ως ατομικού δικαιώματος και ως δημόσιου αγαθού για όλους: Έλληνες και νόμιμους μετανάστες. Εφαρμογή του νόμου για τους παράνομους μετανάστες.

6ον. Υπεράσπιση και Διεύρυνση του Κοινωνικού Κράτους.

Προώθηση νομοθετικών ρυθμίσεων που υλοποιούν το δίχτυ κοινωνικής προστασίας ανέργων και φτωχών. Καθιέρωση επιδόματος για τους φτωχούς. Αύξηση και επιμήκυνση των επιδομάτων ανεργίας. Ενεργητικές πολιτικές καταπολέμησης της φτώχειας και της ανεργίας. Κατοχύρωση των κοινωνικών αγαθών της Εκπαίδευσης και της Υγείας, με άμεση αντιμετώπιση των χρηματοδοτικών προβλημάτων στα Πανεπιστήμια , τα Σχολεία, τα Νοσοκομεία και τον ΕΟΠΥΥ.

7ον. Εξωτερική Πολιτική

Πρωτοβουλίες για την υπογραφή με την Τουρκία moratorium ώστε να παγώσουν με ασφάλεια οι εξοπλιστικές δαπάνες για μια πενταετία.

Ενεργητική προώθηση των διαπραγματέυσεων με τη FYROM για την επίλυση το ζητήματος της ονομασίας.

http://www.dimokratikiaristera.gr/epikairotita/katalogos-deltion-graf-typou/3410-eisigitiki-omilia-tou-proedrou-tis-dimar-foti-kouveli-sti-diakanaliki-synentefksi-typou

Όσοι αντέξατε να διαβάσετε αυτό το παραπάνω, διαβάστε τώρα και λίγο σημερινό Βέλτσο να ξελαμπικάρετε: :):rolleyes:

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=461597&h1=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με το ΠΑΣΟΚ πρέπει να ασχοληθούν οι ιστορικοί του μέλλοντος. Συντόμως θα περάσει στην ιστορία, όπως η Ένωση Κέντρου, η ΕΡΕ, το ΚΟΔΗΣΟ και τόσα άλλα κόμματα. Ούτε το πρώτο θα είναι, ούτε το τελευταίο. Τι κι αν οι φανατικοί οπαδοί του πίστεψαν ότι το ΠΑΣΟΚ δεν θα πεθάνει ποτέ.

Εμείς Σαρακηνέ έχουμε να ασχοληθούμε με πολύ σοβαρότερα πράγματα. Τι λες;

Υ.Γ. Αντί για χάπια, προτείνω ήρεμη μουσική και βαθιές ανάσες...!

Γιατρέ, είσαι απόλυτα σωστός. Πράγματι αυτή την στιγμή ακούω μουσική από cd, αλλά όχι ήρεμη, αντίθετα, ζωηρή, για να με κρατά σε εγρήγορση, μετά από ξενύχτια δέκα ημερών, για προλάβω τις δηλώσεις. Και ναι, έχουμε να ασχοληθούμε με πολύ σοβαρότερα πράγματα, όπως π.χ. οι βελτιώσεις στις προτάσεις του Συλλόγου μας, που ακόμα περιμένουμε, αλλά δεν ήλθαν εκτός από ελάχιστες, μετά από ένα πλήθος συγχαρητηρίων, για τα οποία αισθανόμαστε υπερήφανοι. Και ακόμα με την ποιοτική αναβάθμιση του επιπέδου αυτής της ιστοσελίδας που μας φιλοξενεί, με την εξάλειψη ανοήτων, υβριστικών και άσχετων σχολίων, που εξακολουθούν να υπάρχουν, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του διαχειριστή. Και ακόμα με την βελτίωση των συνθηκών της ζωής μας, επαγγελματικής και οικογενειακής, γιατί καταντήσαμε παρίες της οικονομικής ζωής της χώρας μας, εμείς που είμαστε (ή έχει κανείς αντίρρηση ;) οι στυλοβάτες του συστήματος. Για όλους αυτούς τους λόγους , φίλε doctor (είμαι νέος στο forum και δεν γνωρίζω πόθεν έσχες τον τίτλο), πρέπει να ενώσουμε τις προσπάθειες, και να μην είμαστε οι Δον Κιχώτες, όπως είχα ξαναγράψει. Και είσαι από τους βασικούς συντελεστές αυτής της προσπάθειας, δεν χρειάζεται να το τονίσω. Οσο για αυτά που έγραψα παραπάνω, για τα οποία, έμμεσα μου προσάπτεις μομφή, ήταν μια έξοδος από την κούραση και το στρες της δουλειάς μας, αλλά και γιατί, πίστεψέ με , δεν μπορώ να ακούω από στόματα πολιτικών που μας ταλαιπώρησαν, κοτσάνες , όπως αυτές που αναφέρθηκα. Και είναι κρίμα για ακαδημαϊκούς της περιωπής του Βενιζέλου, να προσπαθεί με γελοίους τρόπους και λόγους να αποσείσει την ευθύνη (συνευθύνη κατ΄αυτόν) από τα δεινά που μας έφερε. Οσο για τα ιστορικά στοιχεία τα ανέφερα για να "θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι". Δεν πρόκειται να επανέλθω και σ' ευχαριστώ για το ταρακούνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λέει κάποιος ότι, η ΔΗΜΑΡ το μόνο που προσδοκά είναι ένα κομμάτι από την πίτα της εξουσίας, είναι τουλάχιστον αυθαίρετο.

Αυτό που προσδοκά η ΔΗΜΑΡ είναι οι επόμενες εκλογές να βγάλουν οπωσδήποτε κυβέρνηση, και μάλιστα η κυβέρνηση αυτή να έχει ένα προοδευτικό χαρακτήρα.

Και όταν λέει προοδευτικό δεν το λέει έτσι γενικά και αόριστα, αλλά θέτει δυο βασικές θέσεις και ορίζει και επτά σημεία άμεσης προτεραιότητας, τα οποία θα μπορούσαν να αποτελέσουν βάση για κυβερνητική συνεργασία:

Φίλε μου, επειδή εγώ είμαι ο "κάποιος" και θα έπρεπε να με ονομάσεις, θέλω να μάθεις και συ και όλοι οι όσοι διαβάζουν αυτές τις γραμμές, ότι γνωρίζω προσωπικά και εκτιμώ απεριόριστα τον κ. Κυβέλη, γιατί για μένα είναι ο μόνος άμεμπτος, έντιμος και ειλικρινής πολιτικός και όχι μόνο. Σαν νομικός παρέδωσε μαθήματα ήθους και συνέπειας λόγων και έργων. Του έχω απεριόριστη ευγνωμοσύνη, για λόγους που δεν δημοσιοποιούνται, ούτε και ο ίδιος θα το ήθελε, όμως επίτρεψέ μου να σου πω ότι δεν θα τον ακολουθήσω πολιτικά και το γνωρίζει και το εκτιμά. Η "πίτα" που ανέφερα αφορά κυρίως κάποιες αρχικές παλινδρομήσεις της ΔΗΜΑΡ και όχι το πρόσωπό του. Γνωρίζω πολλά περισσότερα από όσα νομίζεις και ενστερνίζομαι πολλά σημεία του προγράμματος που αναφέρεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να το αποδεχθώ στο σύνολό του, που είναι και προϋπόθεση , όπως ο ίδιος ο κ. Κουβέλης ανέφερε, συμμετοχής σε αυτό. Αυτά για να κλείσει εδώ το θέμα και δεν θέλω κανένα άλλο σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, επειδή εγώ είμαι ο "κάποιος" και θα έπρεπε να με ονομάσεις, θέλω να μάθεις και συ και όλοι οι όσοι διαβάζουν αυτές τις γραμμές, ότι γνωρίζω προσωπικά και εκτιμώ απεριόριστα τον κ. Κυβέλη, γιατί για μένα είναι ο μόνος άμεμπτος, έντιμος και ειλικρινής πολιτικός και όχι μόνο. Σαν νομικός παρέδωσε μαθήματα ήθους και συνέπειας λόγων και έργων. Του έχω απεριόριστη ευγνωμοσύνη, για λόγους που δεν δημοσιοποιούνται, ούτε και ο ίδιος θα το ήθελε, όμως επίτρεψέ μου να σου πω ότι δεν θα τον ακολουθήσω πολιτικά και το γνωρίζει και το εκτιμά. Η "πίτα" που ανέφερα αφορά κυρίως κάποιες αρχικές παλινδρομήσεις της ΔΗΜΑΡ και όχι το πρόσωπό του. Γνωρίζω πολλά περισσότερα από όσα νομίζεις και ενστερνίζομαι πολλά σημεία του προγράμματος που αναφέρεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να το αποδεχθώ στο σύνολό του, που είναι και προϋπόθεση , όπως ο ίδιος ο κ. Κουβέλης ανέφερε, συμμετοχής σε αυτό. Αυτά για να κλείσει εδώ το θέμα και δεν θέλω κανένα άλλο σχόλιο.

Δεν είχα σκοπό να κάνω κάποιο σχόλιο, αλλά, όπως καταλαβαίνεις, αυτό είναι δικιά μου επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...