Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αντίθεση με εσένα που απο το πασοκ

Τι;;;;

Εγώ Μήτσο δεν σε έβρισα!!! :D

Παναγία μου, φτου φτου.

Άκου ΠΑΣΟΚ.

Με κούφανες τελείως ρε φίλε. Μ' έστειλες κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συζητηση εως εδω πηγαινε πολυ παραγωγικα.. με τρυφερα πειραγματα..

επανελθετε εις ταξην παρακαλω

Δεν μαλώνουμε καλέ. Απλώς ανταλλάσσουμε φιλοφρονήσεις λίγο πιο ωραία.

Ελπίζω βέβαια να μην με εκνευρίσει άλλο και την δω Τατσόπουλος!!! :rolleyes:

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και φαντάζομαι μας διακατέχει όλους η ίδια αγωνία για το τι μέλλει γενέσθαι στην πατρίδα μας.

Έχουμε γονείς, αδέλφια, παιδιά μικρά και σίγουρα προβληματιζόμαστε.

Ζούμε πρωτόγνωρες, άγριες όσο και ιστορικές εποχές.

Σ'εμάς έλαχε αυτός ο κλήρος, ας φανούμε αντάξιοι της πρόσκλησης της ιστορίας.

Υ.Γ. Άκου ....ΠΑΣΟΚ... τσ ,τσ....ο μοντιέ... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι;;;;

Εγώ Μήτσο δεν σε έβρισα!!! :D

Παναγία μου, φτου φτου.

Άκου ΠΑΣΟΚ.

Με κούφανες τελείως ρε φίλε. Μ' έστειλες κανονικά..

Μήτσο νομίζω ξεχνας κάτι σημαντικό.Γνωριζόμαστε απο το 2005. <_<:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήτσο νομίζω ξεχνας κάτι σημαντικό.Γνωριζόμαστε απο το 2005. <_<:P

Ναι, το ....γνωρίζω. Αυτό όμως με κάνει.... ΠΑΣΟΚ;;;;

Ρε πλάκα με κάνεις τώρα; Άσε τις παγκαλιές τώρα, μόνοι σας τα φάγατε.... :wub:

Υ.Γ. Μα... ΠΑΣΟΚ;;;; Α, πα πα... καλύτερα να γίνω γάβρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με όσα είπε ο κ. Σαμαράς θα επαναδιαπραγματευθεί:

1) Αποκατάσταση των πολύ χαμηλών συντάξεων, των πολυτεκνικών επιδομάτων, καθώς και των εποχικών επιδομάτων στα επίπεδα που ήταν το 2009. Επίσης, αποκατάσταση των ζημιών που υπέστησαν οι ομολογιούχοι και τα ασφαλιστικά ταμεία.

2) Επέκταση του επιδόματος ανεργίας κατά ένα χρόνο ακόμα, στα δύο χρόνια.

3) Έκτακτο επίδομα ανεργίας και για μη μισθωτούς.

4) Να ρυθμιστούν οι αλλεπάλληλες φορολογικές επιβαρύνσεις των επομένων μηνών.

5) Να μην πέσουν άλλο οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα.

6) Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση των εσόδων, σταδιακή άνοδος του αφορολόγητου ορίου από τις 5.000 σήμερα στις 8.000.

7) Αντικατάσταση του χαρατσιού από νέο διευρυμένο ΕΤΑΚ, υποφερτό για όλους.

8) Σταδιακή μείωση των φορολογικών συντελεστών.

9) Η περικοπή 11,7 δισεκατομμυρίων δημοσίων δαπανών για 2012-13 να επεκταθεί για δύο ακόμα χρόνια, ώς το 2016 τουλάχιστον.

10) Το πλεονάζον προσωπικό από οργανισμούς του δημοσίου να μην απολύεται, αλλά να μπαίνει σε ειδικό καθεστώς για τρία χρόνια τουλάχιστον.

11) Μέτρα για τους δανειολήπτες.

12) Αναστολή των συνεπειών εγγραφής στον Τειρεσία για όσους γράφτηκαν την τελευταία διετία.

13) Εξασφάλιση ρευστότητας στην πραγματική οικονομία και ειδικότερα στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

14) Εφαρμογή του αναγκαίου και δίκαιου συμψηφισμού οφειλών από και προς το Δημόσιο, που θα απελευθερώσει και ρευστότητα για την αγορά.

15) Άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες για την αποδέσμευση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου.

16) Προώθηση των αποκρατικοποιήσεων και πέρα από τις προβλέψεις της δανειακής σύμβασης.

17) Αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας του πολίτη με ανακοπή της λαθρομετανάστευσης.

18) Επίσπευση της ανακήρυξης της ΑΟΖ.

Υ.Γ. ακολουθούν οι 25 προτάσεις του ΠΑΣΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με όσα είπε ο κ. Σαμαράς θα επαναδιαπραγματευθεί:

1) Αποκατάσταση των πολύ χαμηλών συντάξεων, των πολυτεκνικών επιδομάτων, καθώς και των εποχικών επιδομάτων στα επίπεδα που ήταν το 2009. Επίσης, αποκατάσταση των ζημιών που υπέστησαν οι ομολογιούχοι και τα ασφαλιστικά ταμεία.

2) Επέκταση του επιδόματος ανεργίας κατά ένα χρόνο ακόμα, στα δύο χρόνια.

3) Έκτακτο επίδομα ανεργίας και για μη μισθωτούς.

4) Να ρυθμιστούν οι αλλεπάλληλες φορολογικές επιβαρύνσεις των επομένων μηνών.

5) Να μην πέσουν άλλο οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα.

6) Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση των εσόδων, σταδιακή άνοδος του αφορολόγητου ορίου από τις 5.000 σήμερα στις 8.000.

7) Αντικατάσταση του χαρατσιού από νέο διευρυμένο ΕΤΑΚ, υποφερτό για όλους.

8) Σταδιακή μείωση των φορολογικών συντελεστών.

9) Η περικοπή 11,7 δισεκατομμυρίων δημοσίων δαπανών για 2012-13 να επεκταθεί για δύο ακόμα χρόνια, ώς το 2016 τουλάχιστον.

10) Το πλεονάζον προσωπικό από οργανισμούς του δημοσίου να μην απολύεται, αλλά να μπαίνει σε ειδικό καθεστώς για τρία χρόνια τουλάχιστον.

11) Μέτρα για τους δανειολήπτες.

12) Αναστολή των συνεπειών εγγραφής στον Τειρεσία για όσους γράφτηκαν την τελευταία διετία.

13) Εξασφάλιση ρευστότητας στην πραγματική οικονομία και ειδικότερα στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

14) Εφαρμογή του αναγκαίου και δίκαιου συμψηφισμού οφειλών από και προς το Δημόσιο, που θα απελευθερώσει και ρευστότητα για την αγορά.

15) Άμεσες νομοθετικές πρωτοβουλίες για την αποδέσμευση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου.

16) Προώθηση των αποκρατικοποιήσεων και πέρα από τις προβλέψεις της δανειακής σύμβασης.

17) Αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας του πολίτη με ανακοπή της λαθρομετανάστευσης.

18) Επίσπευση της ανακήρυξης της ΑΟΖ.

Υ.Γ. ακολουθούν οι 25 προτάσεις του ΠΑΣΟΚ..

Μαλακίες ,

εγω θα επαναδιαπραγματευθώ τα διπλά .

Για να δούμε τι θα πεί ο Αλεξ για να με περάσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαπιστώνουν διαφοροποιήσεις μεταξύ των προεκλογικών της 6ης Μαΐου εξαγγελιών της ΝΔ, και αυτών που είναι εξαγγελίες των εκλογών της 17 Ιουνίου, πρέπει να ξέρουν ότι και γιαυτό ΦΤΑΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πει "πάσο".. ας κάνουν οι άλλοι ότι υπόσχονται .. κι εμείς θα ελέγχουμε.. :P

αυτα τα κολπα αλλου Αλεξη......

για ελεγχο εχουμε την Αλεκα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αφού το "τι Πλαστήρας τι Παπάγος" απέτυχε. Δεν φαντάζομαι να τσουβαλιάζεις τον Τσίπρα με τον Σαμαρά στο ίδιο τσουβάλι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ο ΣΥΡΙΖΑ με την ΝΔ δεν έχουν διαφορές;

γιατρέ μου ειλικρινά δεν τσουβαλιάζω τον ΣΥΡΙΖΑ και την ΝΔ

αλλά να ρε γαμώτο

μέσα μου υπάρχει ένα σφίξιμο

μου θυμίζει λίγο από 81

και λίγο από την πάλαι ποτέ εποχή του ευροκομουνισμού (ουφ, τό πα)

άσχετο , καλώς τον Σταύρο , σαν τα χιόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαπιστώνουν διαφοροποιήσεις μεταξύ των προεκλογικών της 6ης Μαΐου εξαγγελιών της ΝΔ, και αυτών που είναι εξαγγελίες των εκλογών της 17 Ιουνίου, πρέπει να ξέρουν ότι και γιαυτό ΦΤΑΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ.

Γεια σου Σταύρο !!

Υ.Γ. Ξέρεις τι φταίει και έγραψες εδώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ !! :rolleyes::):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Αμερικανικα συμφεροντα......θελουν ΣΥΡΙΖΑ ...η ΕΟΚ θα διαλυθει...το καθε μελος θα εχει το δικο του νομισμα ....με απωτερο σκοπο την επιβολη ενος νομισματος παγκοσμιως...!

Y/Γ με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια...! και η Αριστερα στο περιθωριο...και υπευθυνη.

Ομως οι λαοι θα πολεμησουν την κατευθυνομενη ατακτη χρεοκοπια και θα ελθει ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ....!...να ειμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ για να πολεμησουμε την Παγκοσμιοποιηση...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Αμερικανικα συμφεροντα......θελουν ΣΥΡΙΖΑ ...η ΕΟΚ θα διαλυθει...το καθε μελος θα εχει το δικο του νομισμα ....με απωτερο σκοπο την επιβολη ενος νομισματος παγκοσμιως...!

Y/Γ με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια...! και η Αριστερα στο περιθωριο...και υπευθυνη.

Ομως οι λαοι θα πολεμησουν την κατευθυνομενη ατακτη χρεοκοπια και θα ελθει ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ....!...να ειμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ για να πολεμησουμε την Παγκοσμιοποιηση...!

Ταδε εφη Νοστραδαμος. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amartole .. τι να ανεβάσω πρώτα αυτήν που δείχνει 31,5 % ή τις άλλες? :P

Ολες.Να δω μη μου ξεφυγε καμια. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ισλανδία Βγαίνει από την Χρεωκοπία, Χωρίς Μνημόνιο… Αλλά με Πατριώτες Ηγέτες

Αναρτήθηκε από τον/την menedimos στο Μαΐου 31, 2012

island.jpgΘεαματική είναι η ανάκαμψη της ισλανδικής οικονομίας μετά την επιβλητική αντίσταση του λαού της, ο οποίος με δημοψήφισμα συνέτριψε την ψοφοδεή πολιτική της σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης που είχε υποκύψει στους ξένους δανειστές και την εξανάγκασε σνα μην πληρώσει τους ξένους καταθέτες τις οφειλές των ιδιωτικών ισλανδικών τραπεζών, αφήνοντάς τες να χρεοκοπήσουν.

«Η ύφεση αποδείχθηκε λιγότερο βαθιά

από όσο προβλεπόταν», ομολογεί ο Μαρκ Φλάνιγκαν, επικεφαλής της αποστολής του ΔΝΤ στην Ισλανδία, δηλώνοντας εντυπωσιασμένος από το γεγονός ότι οι Ισλανδοί κατόρθωσαν να διαφυλάξουν «το πολύτιμο σκανδιναβικό μοντέλο κοινωνικής προστασίας».

Η Ισλανδία, η οποία δεν ανήκει στην ευρωζώνη, αντιμετώπισε τη χρεοκοπία της χώρας με μια συνολική πολιτική.

Πρώτον, υποτίμησε το εθνικό νόμισμα, την ισλανδική κορώνα, και επέβαλε ελέγχους και περιορισμούς στην κίνηση κεφαλαίων.

Αρχικά η κορώνα υποτιμήθηκε έναντι του δολαρίου κατά 50%, αλλά ήδη η υποτίμηση έχει περιοριστεί στο 30% και συρρικνώνεται. Η χαμηλότερη ισοτιμία της κορώνας οδηγεί αμέσως στην αύξηση των εξαγωγών και στη μείωση των εισαγωγών, αντικαθιστώντας ένα τμήμα τους με τοπικά προϊόντα, με αποτέλεσμα το εμπορικό ισοζύγιο της Ισλανδίας να παρουσιάζει ήδη πλεόνασμα από ελλειμματικό που ήταν.

Το ΑΕΠ της χώρας αυξήθηκε κατά 1,2% το τρίτο τρίμηνο του 2010. Ο πληθωρισμός, ο οποίος είχε εκτιναχθεί στο 18,6%, έπεσε ήδη κοντά στο 2,5%, που είναι ο στόχος της ισλανδικής κεντρικής τράπεζας. Το έλλειμμα του προϋπολογισμού θα είναι 6,3% φέτος, και ταχύτατα, ίσως και μέσα στο 2011, θα οδηγηθεί σε πλεόνασμα.

Το δημόσιο χρέος, το οποίο έχει εκτιναχθεί στο 115% του ΑΕΠ, θα μειωθεί σταδιακά στο 80% του ΑΕΠ μέχρι το 2015.

Το δεύτερο μέτρο που πήραν οι Ισλανδοί ήταν ότι άφησαν τις ιδιωτικές τράπεζες να χρεοκοπήσουν. Κατόπιν τις εθνικοποίησαν, αλλά υπό τους εξής όρους:

Πρώτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες αναγνώρισαν όλες τις καταθέσεις των Ισλανδών πολιτών ώστε κανένας Ισλανδός να μη χάσει ούτε μία κορώνα από τις καταθέσεις του.

Δεύτερον, τα δάνεια που είχαν πάρει οι Ισλανδοί μεταφέρθηκαν στις εθνικοποιημένες τράπεζες, αλλά επειδή το νόμισμα είχε υποτιμηθεί, μειώθηκε και το ονομαστικό ύψος των δανείων, πέρα από τις σοβαρές άλλες διευκολύνσεις αποπληρωμής που έκανε το κράτος στους Ισλανδούς οφειλέτες για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που προκάλεσε η κρίση, ιδίως τον πρώτο καιρό (πάγωμα της πληρωμής δόσεων για μήνες κ.λπ.).

Τρίτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες δεν αναγνώρισαν καμιά υποχρέωση των ιδιωτικών χρεοκοπημένων τραπεζών σε χώρες του εξωτερικού.

Έτσι οι Ισλανδοί φορολογούμενοι φορτώθηκαν τα βάρη διάσωσης των καταθέσεων των δικών τους και των συμπατριωτών τους, ενώ φόρτωσαν στους ξένους επενδυτές και καταθέτες τον λογαριασμό των συναλλαγών τους με τις ιδιωτικές ισλανδικές τράπεζες που χρεοκόπησαν. Απολύτως σωστό.

Η ανάκαμψη της ισλανδικής οικονομίας, γράφει το βρετανικό περιοδικό «Εκόνομιστ», δείχνει ότι «το έξτρα κόστος για μια χώρα που δεν στηρίζει τις τράπεζές της μπορεί να είναι εκπληκτικά μικρό. Η Ισλανδία άφησε τις τράπεζές της να χρεοκοπήσουν και το ΑΕΠ της έπεσε αθροιστικά κατά 15% από το ανώτατο στο κατώτατο σημείο πριν αρχίσει να ανακάμπτει. Η Ιρλανδία ”έσωσε” τις τράπεζές της και είδε το ΑΕΠ της να πέφτει 14%».

Αν συνυπολογίσει κανείς ότι το έλλειμμα του προϋπολογισμού της Ιρλανδίας απογειώθηκε στο ασύλληπτο 32% του ΑΕΠ και το δημόσιο χρέος της εκτινάχθηκε από το 25% του ΑΕΠ το 2007 στο 100% φέτος και θα φτάσει στο 120% του ΑΕΠ το 2013, με την ανεργία να ανέρχεται στην Ιρλανδία στο 14,1% έναντι 7,3% στην Ισλανδία, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η «υπάκουη» Ιρλανδία βρίσκεται σε πολύ χειρότερη μοίρα από την «απείθαρχη» Ισλανδία.

«Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ότι αν το σοκ μιας υποτίμησης μπορεί να πυροδοτήσει μια βίαιη κρίση και πολύ επώδυνη, μια πολιτική λιτότητας και αποπληθωρισμού εξαιτίας του χρέους καταλήγει να προκαλεί περισσότερες ζημιές» συμπεραίνει η βρετανική εφημερίδα «Ντέιλι Τέλεγκραφ».

«ΕΚΟΝΟΜΙΣΤ» Όταν το ευρώ γίνεται παγίδα.

Ένα μάθημα των αντίθετων επιλογών Ισλανδίας και Ιρλανδίας είναι ότι «τα οφέλη τού να ανήκει μια μικρή χώρα σε μια μεγάλη νομισματική ένωση δεν είναι καθόλου αυτά που κάποτε εκθειάζονταν ότι είναι» γράφει το περιοδικό «Εκόνομιστ» και συνεχίζει:

«Οταν πανικόβλητοι επενδυτές εγκατέλειπαν τα μικρά νομίσματα το φθινόπωρο του 2008, το ευρώ φαινόταν καταφύγιο.

Δύο χρόνια μετά, το ευρώ μοιάζει περισσότερο με παγίδα για χώρες που αγωνίζονται να ξανακερδίσουν εξαγωγική ανταγωνιστικότητα.

Η Ελλάδα και η Ιρλανδία έχασαν την εμπιστοσύνη των αγορών, παρόλο που και οι δύο εκδίδουν ομόλογα σε ευρώ».

Οσο για τους Ισλανδούς, που αρχικά θεώρησαν το ευρώ σωτηρία, τώρα δεν θέλουν ούτε να το ακούσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη ξεχασες την δημοσκοπηση της Public Issue που δειχνει πρωτο τον ΣΥΡΙΖΑ με 31,5%.

Αλλα ξέρω.Τα καλά τα αφήνεις για το τέλος. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια από αυτές ήμουν και εγώ στο δείγμα ........ Νομίζω vprc ή κάπως έτσι .....

Δεν θα απαντούσα αλλά ήταν μια ευγενεστάτη νεαρή και με τούμπαρε ...... B):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια από αυτές ήμουν και εγώ στο δείγμα ........ Νομίζω vprc ή κάπως έτσι .....

Δεν θα απαντούσα αλλά ήταν μια ευγενεστάτη νεαρή και με τούμπαρε ...... B):D

Φαντάσου να ήταν υποψήφια δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...