Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Mαρια Ρεπουση βουλευτης της ΔΗΜΑΡ αποχωρησε επιδεικτικα μολις ο Προεδρος της Βουλης ζητησε να σηκωθουν οι Βουλευτες ορθιοι και να κρατησουν ενος λεπτου σιγη για τα γενοκτονημενα θυματα του Τουρκικου Φασισμου....!

Υ/Γ Τυχαιο Δεν Νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος φταίει που φθάσαμε εδώ,άστο να πάει στο διάολο.Είναι μια πονεμένη ιστορία.

Όχι, ΔΕΝ θα πάει στο διάολο. Ούτε είναι πονεμένη ιστορία.

Από το 1974 έως σήμερα έχει όνομα: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Τέλος.

Φταίνε πάνω από όλα αυτοί οι ξεφτίλες,που λές,που κατασκεύασαν ένα σαθρό κράτος για την στήριξη των μικροκομματικών τους συμφερότνων αλλά έχουμε και εμείς την ευθύνη μας που συντηρήσαμε αυτό το κράτος.Ενα φυτό για να αναπτυχθεί θέλει χώμα και νερό και το χώμα και το νερό είμαστε εμείς.

Εμείς προσπαθούσαμε να στριμωχτούμε στο δημόσιο χωρίς αυτό να έχει ανάγκη από τόσους υπαλλήλους,εμείς ανεχόμασταν να δίνουμε φαακελλάκι στο γιατρό και μίζες σε εφοριακούς,πολεοδόμους κλπ,εμείς τρέχαμε στο βουλευτή να βάλουμε "μέσο" για να στριμώξει το παιδί μας σε μια θέση.

Λέγοντας εμείς εννοείς φυσικά τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ και όσους ανέχονταν αυτά τα φαινόμενα.

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα απολύτως από τα παραπάνω, ήμουν τόσα χρόνια ένας νομοταγής μαλάκας και μέσα από αυτό το φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που επί χρόνια προσπαθούσαν να καταγγείλουν τα κακώς κείμενα και να προσπαθήσουν να αφυπνίσουν έναν κόσμο παραδομένο στα κομματικά μαντριά.

Όταν λες λοιπόν εμείς, να το εξειδικεύεις και μην προσπαθείς να βάλεις κι άλλους στο κάδρο. Δεν τα κατάφερε ούτε ο Πάγκαλος, ο μαιτρ της λασπολογίας και της μπουρδολογίας.

Ζούσαμε σε ένα ληθαργο και οταν επρεπε να ξυπνήσουμε απο αυτόν τα βάζουμε με όλους τους άλλους εκτός όμως απο τον εαυτό μας.

Ασε το λοιπόν το ποιος φταίει.Ειναι μια πονεμένη ιστορία.

Άλλη μια προσπάθεια για να αποδειχθεί η συλλογική ευθύνη, ότι ΟΛΟΙ μαζί φταίμε.

Όχι φίλε. Όχι και πάλι όχι.

Υφιστάμεθα τις πολιτικές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και ο ένοχος είναι συγκεκριμένος.

Ο δόλιος υπερδανεισμός της χώρας εις όφελος της διαπλοκής, της διαφθοράς και όλης αυτής της τεράστιας συμμορίας δεν έγινε από όλους μας.

Δες εδώ την εξέλιξη του δημοσίου χρέους από το 1997:

https://spreadsheets...=el&output=html

Δεν έχω αντίρρηση όποιος απο τους πολιτικούς ευθύνεται να χωθεί ισόβια στη φυλακή.Αλλά δεν σταματάμε όμως εκεί.Τους βάζουμε αυτούς στη φυλακή ικανοποιείται ο θυμός μας αλλά πρέπει να προχωρήσουμε.Πως προχωράμε όμως?Αβλεπεί και όποιον πάρει ο χάρος η εξετάζουμε καλά τις καταστάσεις και ανάλογα βαδίζουμε?

Ποιος μιλάει για ικανοποίηση θυμού; Μιλάμε για απόδοση δικαιοσύνης, για καταδίκη όσων συνέδραμαν στον δόλιο υπερδανεισμό της χώρας, διασπάθισαν το δημόσιο χρήμα και διαχειρίστηκαν τα δημόσια οικονομικά σαν να ήταν το χωράφι τους.

Μιλάμε για δημεύσεις περιουσιών, για δημεύσεις τραπεζικών λογαριασμών, για παραδειγματική τιμωρία όλων των ενόχων.

Από τον βλαχοδήμαρχο και τον κωλονομάρχη που προεκλογικά έβγαζαν κόσμο σε αναπηρική μαϊμού σύνταξη, μέχρι όλους τους διατελέσαντες Υπουργούς Οικονομικών και όλους τους πρωθυπουργούς από το 1974.

Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα σταυροδρόμι και έχεις δύο δρόμους να επιλέξεις.Ο ένας δρόμος ξέρεις που τερματίζει αλλά είναι ανώμαλος,ο άλλος δρόμος είναι καλός αλλά δεν ξέρεις που τερματίζει και που σε οδηγεί.Και αν σε οδηγήσει σε κανένα γκρεμό η σε αδιέξοδο?

Εσύ ποιο δρόμο θα επέλεγες?Θα ακολουθούσες το καλό δρόμο και θα το έπαιζες αν σε βγάλει κάπου η σε έριχνε σε γκρεμό η αδιέξοδο?

Εγώ όχι.Θα ακολουθούσα τον αλλό δρομο που δύσκολα μεν αλλά θα έφθανα στον προορισμό μου.

Και αυτός ο δρόμος ο δύσκολος είναι ο σχηματισμός μιας οικουμενικής κυβέρνησης που έχει ευρωπαική προοπτική με επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου.Δεν είμαι υπερ του δικομματισμού και λάθος έχεις καταλάβει ούτε υπέρ των αυτοδυναμιών.

Εδώ βρίσκεσαι αλλού γι'αλλού. Είτε δεν διαβάζεις την επικαιρότητα, είτε ζεις στον κόσμο σου. Όλοι οι οικονομολόγοι, όλοι οι εμπλεκόμενοι με το θέμα της κρίσης, ομολογούν πλέον ανοικτά (ακόμη και οι πιο σκληροπυρηνικοί οπαδοί των μνημονίων) ότι τα άγρια αυτά μέτρα λιτότητας επιδεινώνουν την ύφεση και στην ουσία καθιστούν το δημόσιο χρέος των υπερχρεωμένων χωρών μη διαχειρίσιμο. Χθες, στη σύνοδο των G8, η κεφαλή του παγκόσμιου καπιταλισμού, ο Ομπάμα, είπε ακριβώς αυτά.

Ο δρόμος της Τρόικας οδηγεί στο αδιέξοδο με μαθηματική βεβαιότητα. Αυτή είναι η πραγματικότητα και προσπάθησε να την δεις επιτέλους. Αυτά που γράφεις δεν τα λέει ούτε ο πιο σκληρυπυρηνικός πολιτικάντης του ΠΑΣΟΚ. Δεν τα λέει ούτε ο μέγας παραμυθάς Βενιζέλος. Άλλαξε μέχρι κι αυτός ρεπερτόριο...

Αυτόν τον δρόμο δεν επιθυμώ να τον ακολουθήσω.Ακολούθησε τον εσυ που είσαι ποιο τολμηρή.Εγώ δεν είμαι.

Η μεταφυσική νομιμοποίηση της οθωμανικής εξουσίας, η καλλιέργεια ηττοπάθειας και ραγιαδισμού αποτυπώνεται στην απάντηση του Μαξίμου του Πελοποννησίου προς τον Διονύσιο, Μητροπολίτη Τρίκκης, έπειτα από την αποτυχημένη εξέγερση της οποίας ο τελευταίος ηγήθηκε στα 1600-1601: «[…] η δουλεία είναι θείο δώρο. Οι πραγματικοί ορθόδοξοι με την καρτερικότητα και την εγκαρτέρηση πιο καλά και πιο αποτελεσματικά, σώζονται από τον τύραννο, παρά με την έπαρση και την παλληκαριά.[…] Ο Θεός, την σκλαβιά μας την έδωσε, για τις πολλές μας αμαρτίες, για να μας παιδέψη και να μας σώση, γιατί μας αγάπησε. Και θα πάμε τώρα εμείς εναντίον της θελήσεώς Του και της αγάπης Του; Μόνο με τη σκλαβιά θα κερδίσουμε τη βασιλεία, κι όχι τούτη εδώ, τη φθαρτή και πρόσκαιρη, αλλά την αιώνια και άφθαρτη».

Φοβάσαι. Είναι ανθρώπινο. Το κατανοώ. Το να μετατρέπεις όμως την δειλία σου σε κήρυγμα ηττοπάθειας θα το πολεμήσω. Δεν είμαστε γονυπετείς, δεν εκλιπαρούμε, δεν υποτασσόμαστε, δεν δεχόμαστε αυτό το μέλλον που μας επιφυλάσσουν.

Πως να στο πω ρε μεγάλε;

Προτιμώ να περιμένω δέκα ώρες στην ουρά στο συσσίτιο, να μην έχω βενζίνη για το αυτοκίνητό μου, να μην έχω χρήματα, από το να ζω σκλάβος των τοκογλύφων. Θέλω την χώρα μου να είναι υπερήφανη, με αξιοπρέπεια και λεβεντιά. Αυτά μου έμαθαν, αυτά έχω διαβάσει, με αυτά ζω και πορεύομαι.

Αν δεν θέλεις να πολεμήσεις με τον ελληνικό λαό, βρες ένα λαγούμι και μπες. Σταμάτα όμως αυτό το κήρυγμα ραγιαδισμού, υποτέλειας και ηττοπάθειας.

Έτσι κι αλλιώς, όπως έχεις γράψει, εσύ θα επιβιώσεις...

Υ.Γ. Συγνώμη για το επιθετικό ύφος, αλλά παίρνω το θάρρος μιας και έχουμε πιει κι ένα κρασί μαζί και νομίζω ότι έχεις αρκετό μυαλό για να καταλάβεις τι παίζεται σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Ελλάδα αποτελεί τμήμα της παγκόσμιας οικονοιμικής κρίσης και είναι αυτή τη στιγμή το μάτι του κυκλώνα, ο πιο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας. Όλα τα μάτια του κόσμου είναι ξανά πάνω μας. Ας τους δείξουμε στις 17 Ιουνίου ότι πρέπει ν'αλλάξει η εφαρμοζόμενη πολιτική, ότι πρέπει να εγκαταλειφθεί αυτή η παρανοϊκή λιτότητα που δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Και το μήνυμα αυτό θα το καταλάβουν, ήδη έχουν αρχίσει και το καταλαβαίνουν. Ας μη χάσουμε αυτή την ευκαιρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ΔΕΝ θα πάει στο διάολο. Ούτε είναι πονεμένη ιστορία.

Από το 2012 έως σήμερα έχει όνομα: ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ.

Τέλος.

Αθηνα 19/05/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ΔΕΝ θα πάει στο διάολο. Ούτε είναι πονεμένη ιστορία.

Από το 2012 έως σήμερα έχει όνομα: ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ.

Τέλος.

Αθηνα 19/05/2022

Από το μακρινό 2035 παρακολουθώ το θέμα σας και θα συμφωνήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μακρινό 2035 παρακολουθώ το θέμα σας και θα συμφωνήσω..

Πες μας`σε παρακαλω.ΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ 2012.???Η ΕΛΛΑΔA ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ EUR??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει η σιγουριά σας. Μ' αρέσει το πείσμα σας. Εγώ θα απαντήσω μουσικά:

Αγύριστο κεφάλι:

Στίχοι: Άλκης Αλκαίος

Μουσική: Μιλτιάδης Πασχαλίδης

Φυσάει ένας αέρας που σαρώνει

ενθύμια παλιά και φυλακτά

Οι ήρωες το σκάνε απ' την οθόνη

ξυλάρμενοι τραβανε στ'ανοιχτα

Πού μας πηγαίνει αυτό το τρεχαντήρι;

Δεν ξέρω γέμισε μου το ποτήρι!

πού μας πηγαίνει αυτό το τρεχαντήρι,

δεν ξέρω γέμισε μου το ποτήρι

Τα μάρμαρα στο φως αντιφεγγίζουν

σε ποιο ταξίδι σ' έχω ξαναδεί

τυφλά πουλιά το τζάμι μου ραμφίζουν

το πλένει στα φανάρια ένα παιδί

κι ένας τελάλης σ' έρημη πλατεία

τριάντα χρόνια ψάχνει την αιτία

Στους δρόμους καβαλάρηδες καλπάζουν

και κυνηγούν τ' αδέσποτα σκυλιά

και οι νοικοκυραίοι που τρομάζουν,

ξορκίζουν μ' αγιασμό το σατανά

Δεν είναι εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα

εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα

δεν είναι εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα

εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα

Φυσάει ένας αέρας που σαρώνει,

μα εγώ είμ' ένα τραγούδι αλλοτινό

στου δρόμου το λιοπύρι και το χιόνι

αγύριστο κεφάλι θα γυρνώ

Στα χέρια σου αφήνω το τιμόνι

κι η πιο μεγάλη νύχτα ξημερώνει

Στα χέρια σου αφήνω το τιμόνι

κι η πιο μεγάλη νύχτα ξημερώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριάντα χρόνια ναρκομανείς...αλλάζει το χούι σε μια μέρα η ένα μήνα?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με εκνευρίζει που αρθρογράφουν μερικοί για το οτι ζούμε ιστορικές στιγμές.....ΜΙΑ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΖΟΥΜΕ!

Μια και αναφέρεσαι σε ναρκομανείς, να σου θυμίσω το "μια μέρα τη φορά"?

Αν αλλάξει κάτι δεν θα έχει γίνει θαύμα κι ούτε θα είναι εύκολο!

Σημασία για μένα έχει να μπορώ να κοιτάξω μεθαύριο την ανηψιά μου στα μάτια και να της πω "Προσπάθησα!"

Αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να περιμένω δέκα ώρες στην ουρά στο συσσίτιο, να μην έχω βενζίνη για το αυτοκίνητό μου, να μην έχω χρήματα, από το να ζω σκλάβος των τοκογλύφων. Θέλω την χώρα μου να είναι υπερήφανη, με αξιοπρέπεια και λεβεντιά. Αυτά μου έμαθαν, αυτά έχω διαβάσει, με αυτά ζω και πορεύομαι.

Όλα αυτά που αναφέρεις, κάτι μου λέει πως θα τα ζήσουμε ούτως ή άλλως! Ακόμη και υπό το καθεστώς σκλαβιάς!

Επομένως..... καλύτερα φτωχοί και μόνοι μας, παρά φτωχοί με νταβατζήδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση που είναι ρε ο αμαρτωλός; Ετοιμάζει την απάντησή του;;;; Ή μήπως το πήρε απόφαση και άρχισε να ασχολείται με τον κήπο του; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση που είναι ρε ο αμαρτωλός; Ετοιμάζει την απάντησή του;;;; Ή μήπως το πήρε απόφαση και άρχισε να ασχολείται με τον κήπο του; :rolleyes:

Εδώ είμαι ρε Μήτσο.Σας παρακαλουθώ.

Δεν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ με τον ΣΥΡΙΖΑ,Από σήμερα ήδη ασχολούνται άλλοι απο το εσωτερικό και απο το εξωτερικό.

Εγώ απλα παρακολουθω.

http://www.protothem...cle/?aid=198539

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι ρε Μήτσο.Σας παρακαλουθώ.

Δεν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ με τον ΣΥΡΙΖΑ,Από σήμερα ήδη ασχολούνται άλλοι απο το εσωτερικό και απο το εξωτερικό.

Εγώ απλα παρακολουθω.

http://www.protothem...cle/?aid=198539

Αφιερωμενο στον συμπαθεστατο amartolo.....KANE MOY MΠΑ...!

Ασιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι ρε Μήτσο.Σας παρακαλουθώ.

Δεν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ με τον ΣΥΡΙΖΑ,Από σήμερα ήδη ασχολούνται άλλοι απο το εσωτερικό και απο το εξωτερικό.

Εγώ απλα παρακολουθω.

http://www.protothem...cle/?aid=198539

Ε, νωρίς κουράστηκες, έχουμε ένα μήνα ακόμα...!!

Υ.Γ. Οι Γάλλοι και Γερμανοί Πασοκτσήδες αδειάζουν τον Τσίπρα; Πω,πω, ανησυχώ σφόδρα τώρα.... Τους είδα που "γέμιζαν" τον μπούλη από την Θεσσαλονίκη. Κάντε υπομονή, έλεγαν, ..... απολαύστε το......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ πετάνε κοτσάνες και μετά για να τις μαζέψουν προσπαθούν να βγάλουν όλο τον κόσμο τρελλό και ότι παραποιύνται οι δηλώσεις τους.

Ολοι γνωρίζουμε και ακόυσαμε τον Γλεζο να μιλάει για υποχρεωτικό δάνειο για εισοδήματα απο 20000 ευρώ το χρόνο και πάνω.

Ακουγοντας σήμερα τον Τσιπρα σε συνέντευξη που έδωσε στον Αυτιά έσχιζε τα ιμάτια του και έλεγε ότι παραποιήθηκαν οι δηλώσεις του Γλέζου και δεν είπε για 20000 ευρώ το χρόνο αλλά 20000 το μήνα.Ειναι πολλοί αυτοι που παιρνουν μισθό 20000 ευρω το μηνα. :D

Ρε πανε να μας τρελλάνουν?

Αυτοι αλλάζουν θέσεις και απόψεις απο τη μια στιγμή στην άλλη.Κατά που φυσάει ο άνεμος δηλαδή. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άι σιχτιρ αυτή η Ευρώπη!!!

Αν αναφέρεται στο PNVD, αναφερόμενος στη παιδοφιλία, η Λιάνα λέει μαλακίες.....

http://www.hamogelo.gr/4-1/1100/Enhmerosh-sxetika-me-anaparagogh-paloioteron-dhmosieymaton-sxetika-me-to-PNVD

Στην ουσία τρομοκρατεί και μάλιστα αισχρά, αναφερόμενη σε ένα κόμμα το οποίο δεν υπάρχει πια από το 2010, η σεξουαλική σχέση άνω των 12, οι κατοχή παιδικής πορνογραφίας για προσωπική χρήση κτλ ήταν θέση του συγκεκριμένου κόμματος και δεν έχει ψηφιστεί από το κοινοβούλιο της Ολλανδίας (από τα λεγόμενά της, εγώ κατάλαβα ότι έχουν ήδη ψηφιστεί)........

Στο ίδιο μήκος κύμματος με τους άλλους δλδ, τρομοκρατούμε για να οδηγήσουμε πολιτικές...........

Κρίμα πάντως, κρίμα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ πετάνε κοτσάνες και μετά για να τις μαζέψουν προσπαθούν να βγάλουν όλο τον κόσμο τρελλό και ότι παραποιύνται οι δηλώσεις τους.

Ολοι γνωρίζουμε και ακόυσαμε τον Γλεζο να μιλάει για υποχρεωτικό δάνειο για εισοδήματα απο 20000 ευρώ το χρόνο και πάνω.

Ακουγοντας σήμερα τον Τσιπρα σε συνέντευξη που έδωσε στον Αυτιά έσχιζε τα ιμάτια του και έλεγε ότι παραποιήθηκαν οι δηλώσεις του Γλέζου και δεν είπε για 20000 ευρώ το χρόνο αλλά 20000 το μήνα.Ειναι πολλοί αυτοι που παιρνουν μισθό 20000 ευρω το μηνα. :D

Ρε πανε να μας τρελλάνουν?

Αυτοι αλλάζουν θέσεις και απόψεις απο τη μια στιγμή στην άλλη.Κατά που φυσάει ο άνεμος δηλαδή. :lol:

Ωραία. Εμένα με έπεισες. Δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ. Τι μου προτείνεις να ψηφίσω, αν φυσικά θες να μου προτείνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Εμένα με έπεισες. Δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ. Τι μου προτείνεις να ψηφίσω, αν φυσικά θες να μου προτείνεις κάτι.

κι εμένα .. θέλω επίσης η πρόταση να αναλύει βήμα βήμα το πρόγραμμα του κόμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν πάντως ήμουν στα στρατηγεία των κομμάτων και ειδικότερα του Σύριζα θα αντέστρεφα το κλίμα επίθεσης με το εξής πολύ απλό .... Τι έχουμε τώρα ? Περίοδο Φορολογικών δηλώσεων . Τι προκύπτει από τις έως τώρα υποβληθείσες δηλώσεις (ακόμη δηλαδή και αν είσαι άσχετος με τα φορολογικά) ? ¨οτι υπάρχει με τεράστια φορολογική επιβάρυνση προς όλους είτε είναι μισθωτοί είτε είναι επαγγελματίες είτε ακόμη και άνεργοι ..... Ποίος ψήφισε αυτές τις αλλαγές (μείωση αφορολογήτου , κατάργηση φοροαπαλλαγών κλπ κλπ) ? Πασοκ , ΝΔ κλπ κλπ ...... Και ύστερα ας πάνε να εξηγούν στο κόσμο για συνεργασίες και για προοπτικές .....

ΥΓ 1 Δεν αναφέρω καν για τα ετάκ , φαπ , χαράτσια και μειώσεις μισθών , τέλη επιτηδεύματος .......

ΥΓ 2 Τελικά η πολιτική είναι πιο απλή από ότι φαίνεται , απλά βρίσκεις τις αδυναμίες του άλλου και καλύπτεις τις δικές σου .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω μία καταπληκτική, γεμάτη ουσία και εις βάθος κριτική για τις αναδιπλώσεις (κοινώς κωλοτούμπες) του ΣΥΡΙΖΑ όσον αφορά την στάση του έναντι του δημοσίου χρέους.

Πιστεύω στην αντιπαράθεση ως δομικό συστατικό του διαλόγου. Θεωρώ όμως αυτό το παιχνίδι που καλλιεργεί το MEGA κυρίως (τι είπε ο ένας του ΣΥΡΙΖΑ, τι είπε ο άλλος, τι εννοούσε ο αρχηγός κ.λπ.) ως ευτελισμό της δημόσιας πολιτικής αντιπαράθεσης.

Ξέχασες ρε αμαρτωλέ το αλαλούμ μεταξύ των στελεχών του ΠΑΣΟΚ για τους ημιυπαίθριους (Οικονόμου κ.λπ.) και τις αλληλοαντικρουόμενες δηλώσεις όλα αυτά τα χρόνια; Για τα μέτρα που εξαγγέλονταν και μετά παίρνονταν πίσω; Για τις δηλώσεις του κ.Παπακωνσταντίνου και τα αδειάσματα από Πάγκαλο; Για τις κόντρες του Λοβέρδου με την Κατσέλη, για τις καφρίλες του Κουλούρη με τον ....Χρηστάκη Παππουτσή;;;

Είναι κι αυτό ίδιον της ανθρώπινης φύσης, να υπάρχει δηλαδή και η προσωπική γνώμη. Μόνο το ΚΚΕ έχει καταφέρει να έχει μία γραμμή (όποιος βγει από αυτήν απλώς διαγράφεται, βλ. Μήτσος Κωστόπουλος, Μάκης Κοψίδης κ.λπ.).

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει επίσημο πρόγραμμα.

Επ' αυτού είναι δυνατή μία κριτική και όχι επί κάποιων προσωπικών γνωμών ή δηλώσεων. Συμφωνώ ότι ήταν λάθος του Τσίπρα να χρησιμοποιήσει ....πασοκτσίδικες μεθόδους για να καλύψει τον Μανώλη Γλέζο... :)

Στην πολύ καλή κριτική λοιπόν που ασκεί ο οικονομολόγος Λεωνίδας Βατικιώτης, και μάλιστα από τα αριστερά, υπάρχει και μία ενδιαφέρουσα τεχνική ανάλυση σχετικά με την σύνθεση του ελληνικού δημοσίου χρέους πριν και μετά το PSI:

http://leonidasvatik...81%CE%AD%CE%BF/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ, αρκεί να μου απαντήσουν εμπεριστατωμένα σε ποιόν συντελεστή ΦΠΑ (13% ή 23%) πάει το κρουασάν βουτύρου που αγοράζω από το φαστφουντάδικο και κάθομαι και τρώω απ' έξω απ' το μαγαζί, καθιστός σε μια καρέκλα. Έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε, δηλαδή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Εμένα με έπεισες. Δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ. Τι μου προτείνεις να ψηφίσω, αν φυσικά θες να μου προτείνεις κάτι.

Χρυσή Αυγή. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...