Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίες οι αναλύσεις και οι όποιες συγκρούσεις. Μ' αρέσει που το Forum ξαναπήρε την παλιά του ζωντάνια.

Ομως αδέρφια, σύντροφοι, συναγωνιστές κάποτε πρέπει να αναζητήσουμε και τη δική μας ευθύνη και τη δική μας συμμετοχή.

Η δική μας ευθύνη και συμμετοχή λοιπόν δεν περιορίζεται στις εκλογές και σε κάποιες διαμαρτυρίες. Αυτά , επιτρέψτε μου, είναι τα πολύ εύκολα.

Η δική μας ευθύνη είναι το πώς πορευόμαστε κάθε μέρα. Αν συνεχίσουμε να κουβαλάμε τα ίδια μυαλά και απλά ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ ή Καμμένο ή οτιδήποτε για να πούμε οτι κάναμε το καθήκον μας , απλά εθελοτυφλούμε.

Τα έχω ξαναγράψει πολύ πριν να αντιληφθούμε την κρίση στη διάσταση που πήρε σήμερα. Τα έλεγα και με θεωρούσαν γραφικό απο την εποχή που όλοι τζογάρανε στο χρηματιστήριο, γιατί κρυφή ελπίδα του μέσου έλληνα είναι να βρει τη μηχανή που θα παράγει χρήμα, χωρίς αυτός να δουλεύει.

Η κοινωνία μας βρίσκεται σε βαθειά ηθική κρίση εδώ και τουλάχιστον 2 δεκαετίες.

Η διαφθορά έχει εξαπλωθεί σε όλες τις κοινωνικές τάξεις.

Ο έλληνας έχει αλλοτροιωθεί, έχει ασπαστεί έυκολες συνταγές καταναλωτισμού και καλής ζωής αντιγράφοντας ότι σκουπίδι του σέρβιραν τηλεόραση, και περιοδικά χωρίς ωστόσο να αντιγράψει απο τη δυτική κοινωνία που τόσο θαύμαζε και τα κάποια θετικά στοιχεία. Να το πω αλλοιώς : Ξεφύγαμε!

Αποτέλεσμα: Ο έλληνας όσο κι αν θέλουμε να ισχυριζόμαστε το αντίθετο δουλεύει λιγότερο. Για την ακρίβεια δουλεύει λιγότερο παραγωγικά. Οσοι απο σας εργάστηκαν παλιότερα ξέρουν τί θα πει δουλειά. Κι όσοι χρειαστήκατε να προσλάβετε προσωπικό είμαι σίγουρος πως αντιμετωπίσατε το απόλυτο τίποτα των περισσότερων υποψήφιων υπαλλήλων. Αλβανοί στα χωράφια, Αλβανοί στα κοπάδια για τον κάθε τσομπάνο που βαριότανε, Αλβανίδες για την κάθε κυράτσα που της έπεφτε βαρύ το νοικοκυριό, Φιλιππινέζες για τα παιδιά..., γεμάτα τα Mall και τα καφέ. Ναι το ξέρω ακούγομαι πολύ "ηθικός". Ας είναι...

Πάμε τώρα στη δημόσια διοίκηση. Υπάλληλοι χαμηλοτάτου επιπέδου. Κάποιους δεν θα τους παίρνατε στη δουλειά ούτε για τα θελήματα. 5 υπάλληλοι για να κάνουν τη δουλειά που θα έπρεπε ένας. Αν δεν ξηλωθεί όλος ο δημόσιος τομέας (οι διοικητικές υπηρεσίες) αυτός ο τόπος δεν θα δει χαϊρι ποτέ. Οσο οι αριστερές ηγεσίες χαϊδεύουν τους συνδικαλιστές και αδιαφορούν και για το φούσκωμα του δημοσίου και για τις υπέρογκες αμοιβές που κάποιοι παίρνουν θα διαπράττουν ένα συνεχές έγκλημα και τις συνέπειες θα τις πληρώνει η υπόλοιπη κοινωνία. . Προσέξτε κάτι : Οσο το ΠΑΣΟΚ βόλευε κόσμο, όσο κάποιους τους πλήρωνε διπλά και τριπλά από ότι άλλους με τα ίδια προσόντα, δεν έβγαζαν μιλιά. Τώρα που κόπηκε ένα μέρος, ξαφνικά έγινε κακό κι ας συνεχίζουν να παίρνουν περισσότερο απο τους άλλους παραβιάζοντας κάθε αρχή συναδελφικής αλληλεγγύης. Προλαβαίνω την ένσταση: Φυσικά το κομματικό κράτος το εξέθρεψε. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι άλλαξαν κομματική στέγη μόνο για αυτό, δεν έγιναν ξαφνικά αριστεροί.

Για να "ολοκληρώσω" μιας και δεν έχω πολύ χρόνο. Καμιά ηγεσία , κανένα κόμμα, κανένας πρωθυπουργός δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα αν η κοινωνία δεν αποφασίσει να αλλάξει. Αν η κοινωνία αλλάξει, θα έχει και περισσότερες και συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Για να αλλάξει όμως, πρέπει να ξεβολευτούμε και πολύ αμφιβάλω για το αν είμαστε έτοιμοι.

ΥΓ. Ξέρω οτι πολλοί συνάδελφοι δουλεύουν πολύ σκληρά για να αντεπεξέλθουν και δεν τους αφορά η σκληρή κριτική - θα ήταν άδικο άλλωστε. Η πλειοψηφία όμως των εργαζομένων στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα, απλά δεν ξέρει τί θα πει πραγματική δουλειά...

Λιγότερα συνθήματα και πιο πολλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) όλοι κομμουνιστές είμαστε, άσχετα αν ακούμε τις σειρήνες !!

Πολύ σίγουρη σε βρίσκω...

Όσο με αφορά... προσπαθώ να είμαι

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι η αριστερά δεν θα δώσει λύσει.....

Αυτή η εμπλοκή του κράτους παντού μας έχει καθίσει κάτω........

Εγώ θα έλεγα "η εμπλοκή αυτού του κράτους παντού μας έχει καθίσει κάτω........"

Φυσικό δεν είναι; Αυτός δεν είναι ο σκοπός ύπαρξης αυτού του κράτους;

.......... και πάνω που έλεγα ότι σε επαναληπτικές μάλλον θα έπερνε παραπάνω ψήφους ο συριζα........

Μη μου πείς ότι είδες τη δυναμική και αποφάσισες να συνδράμεις;

Ας μη μαζέψουν το στρατούλη, και θα σου πω εγώ...

Υγ: τοπική εφημερίδα αναφέρει σήμερα πηγαδάκια που έκαναν δημοσιογράφοι με μπένι δε χιλ, στα οποία εμφανίστηκε σχεδόν σίγουρος ότι τη δευτέρα θα έχουμε κυβέρνηση monti style...... ελεεινός είναι και δεν έχει μπέσα, αλλά......... εξάλου, κοντός ψαλμός, αλληλούια..............

Από την Δευτέρα λέω ότι η δεξιά εξακολουθεί να έχει πλειοψηφία.

Δεν κερδίσαμε τον πόλεμο.

Ο σκοπός τους είναι σύρουν την αριστερά στην εφαρμογή ενός έστω λίγο βελτιωμένου (σε χρόνους) μνημονίου για να επιβεβαιώσουν τα περι μονοδρόμου.

Αν δεν το καταφέρουν εννοείται ότι θα αλλάξουν τακτική. Με το φόβητρο του χάους θα αναλάβουν ως υπεύθυνη πολιτική ηγεσία να συνεχίσουν το μονόδρομο του μνημονίου

Τωρα υπαρχει Ποθεν Εσχες ..!

Αυτό συνάδελφε είναι σε λάθος ενότητα. Τα ανέκδοτα είναι δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι αναλύσεις και οι όποιες συγκρούσεις. Μ' αρέσει που το Forum ξαναπήρε την παλιά του ζωντάνια.

Ομως αδέρφια, σύντροφοι, συναγωνιστές κάποτε πρέπει να αναζητήσουμε και τη δική μας ευθύνη και τη δική μας συμμετοχή.

Η δική μας ευθύνη και συμμετοχή λοιπόν δεν περιορίζεται στις εκλογές και σε κάποιες διαμαρτυρίες. Αυτά , επιτρέψτε μου, είναι τα πολύ εύκολα.

Η δική μας ευθύνη είναι το πώς πορευόμαστε κάθε μέρα. Αν συνεχίσουμε να κουβαλάμε τα ίδια μυαλά και απλά ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ ή Καμμένο ή οτιδήποτε για να πούμε οτι κάναμε το καθήκον μας , απλά εθελοτυφλούμε.

Τα έχω ξαναγράψει πολύ πριν να αντιληφθούμε την κρίση στη διάσταση που πήρε σήμερα. Τα έλεγα και με θεωρούσαν γραφικό απο την εποχή που όλοι τζογάρανε στο χρηματιστήριο, γιατί κρυφή ελπίδα του μέσου έλληνα είναι να βρει τη μηχανή που θα παράγει χρήμα, χωρίς αυτός να δουλεύει.

Η κοινωνία μας βρίσκεται σε βαθειά ηθική κρίση εδώ και τουλάχιστον 2 δεκαετίες.

Η διαφθορά έχει εξαπλωθεί σε όλες τις κοινωνικές τάξεις.

Ο έλληνας έχει αλλοτροιωθεί, έχει ασπαστεί έυκολες συνταγές καταναλωτισμού και καλής ζωής αντιγράφοντας ότι σκουπίδι του σέρβιραν τηλεόραση, και περιοδικά χωρίς ωστόσο να αντιγράψει απο τη δυτική κοινωνία που τόσο θαύμαζε και τα κάποια θετικά στοιχεία. Να το πω αλλοιώς : Ξεφύγαμε!

Αποτέλεσμα: Ο έλληνας όσο κι αν θέλουμε να ισχυριζόμαστε το αντίθετο δουλεύει λιγότερο. Για την ακρίβεια δουλεύει λιγότερο παραγωγικά. Οσοι απο σας εργάστηκαν παλιότερα ξέρουν τί θα πει δουλειά. Κι όσοι χρειαστήκατε να προσλάβετε προσωπικό είμαι σίγουρος πως αντιμετωπίσατε το απόλυτο τίποτα των περισσότερων υποψήφιων υπαλλήλων. Αλβανοί στα χωράφια, Αλβανοί στα κοπάδια για τον κάθε τσομπάνο που βαριότανε, Αλβανίδες για την κάθε κυράτσα που της έπεφτε βαρύ το νοικοκυριό, Φιλιππινέζες για τα παιδιά..., γεμάτα τα Mall και τα καφέ. Ναι το ξέρω ακούγομαι πολύ "ηθικός". Ας είναι...

Πάμε τώρα στη δημόσια διοίκηση. Υπάλληλοι χαμηλοτάτου επιπέδου. Κάποιους δεν θα τους παίρνατε στη δουλειά ούτε για τα θελήματα. 5 υπάλληλοι για να κάνουν τη δουλειά που θα έπρεπε ένας. Αν δεν ξηλωθεί όλος ο δημόσιος τομέας (οι διοικητικές υπηρεσίες) αυτός ο τόπος δεν θα δει χαϊρι ποτέ. Οσο οι αριστερές ηγεσίες χαϊδεύουν τους συνδικαλιστές και αδιαφορούν και για το φούσκωμα του δημοσίου και για τις υπέρογκες αμοιβές που κάποιοι παίρνουν θα διαπράττουν ένα συνεχές έγκλημα και τις συνέπειες θα τις πληρώνει η υπόλοιπη κοινωνία. . Προσέξτε κάτι : Οσο το ΠΑΣΟΚ βόλευε κόσμο, όσο κάποιους τους πλήρωνε διπλά και τριπλά από ότι άλλους με τα ίδια προσόντα, δεν έβγαζαν μιλιά. Τώρα που κόπηκε ένα μέρος, ξαφνικά έγινε κακό κι ας συνεχίζουν να παίρνουν περισσότερο απο τους άλλους παραβιάζοντας κάθε αρχή συναδελφικής αλληλεγγύης. Προλαβαίνω την ένσταση: Φυσικά το κομματικό κράτος το εξέθρεψε. Αλλά αυτοί οι άνθρωποι άλλαξαν κομματική στέγη μόνο για αυτό, δεν έγιναν ξαφνικά αριστεροί.

Για να "ολοκληρώσω" μιας και δεν έχω πολύ χρόνο. Καμιά ηγεσία , κανένα κόμμα, κανένας πρωθυπουργός δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα αν η κοινωνία δεν αποφασίσει να αλλάξει. Αν η κοινωνία αλλάξει, θα έχει και περισσότερες και συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Για να αλλάξει όμως, πρέπει να ξεβολευτούμε και πολύ αμφιβάλω για το αν είμαστε έτοιμοι.

ΥΓ. Ξέρω οτι πολλοί συνάδελφοι δουλεύουν πολύ σκληρά για να αντεπεξέλθουν και δεν τους αφορά η σκληρή κριτική - θα ήταν άδικο άλλωστε. Η πλειοψηφία όμως των εργαζομένων στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα, απλά δεν ξέρει τί θα πει πραγματική δουλειά...

Λιγότερα συνθήματα και πιο πολύ δουλειά.

Θα μπορούσα να συμφωνήσω στα παραπάνω.

'Ομως αυτά περιγράφουν περίπου το αποτέλεσμα της πολιτικής των τελευταίων 30 χρόνων.

Δεν έγιναν ξαφνικά και δεν έγιναν από μόνα τους.

Ήταν η "ανταπόκριση" της κοινωνίας στις επιταγές και τους σχεδιασμούς της κεντρικής πολιτικής εξουσίας.

Ήταν η "προσφορά" του ΠΑΣΟΚ στην κοινωνία που έσυρε και τη ΝΔ στην ίδια λογική.

Όχι πως δεν ήθελαν κι αυτοί αλλά δεν είχαν και άλλο τρόπο να αντιμετωπίσουν τον παπανδρεϊσμό που τους πήρε σβάρνα. Επρεπε να παίξουν στο δικό του γήπεδο

Αντίστοιχα λοιπόν οι όποιες αλλαγές απαιτούνται δεν θα γίνουν αύριο το πρωί.

Χρειάζεται πρόγραμμα, εκπαίδευση, στόχος και καθημερινό τσάκισμα αυτής της πασοκιάς.

Δεν μπορεί αυτοί που έκαναν έτσι το λαό να του φορτώνουν την ευθύνη και να του ζητάνε να αλλάξει σήμερα και να τους πεί κι ευχαριστώ για τη συμβουλή τους.

Ας μας αδειάσουν τη γωνιά κι εμείς θα βρούμε τρόπο να ισορροπήσουμε και να αλλάξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΟ ΧΩΝΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

577303_431570783522318_387269487952448_1705268_246155830_n.jpg

Κύριοι, ο λαός σας τίμησε με την ψήφο του επειδή μιλήσατε για «κατοχή στη χώρα», επειδή φωνάξατε για την εθνική κυριαρχία και το παράνομο χρέος. Όλα αυτά για τα οποία φωνάζει Το ΧΩΝΙ από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε.

Εσείς είπατε ότι μπορείτε να λύσετε τα συγκεκριμένα θέματα εντός της ευρωζώνης. Μακάρι και σας το ευχόμαστε ολόψυχα.

Εμείς Στο ΧΩΝΙ πιστεύουμε ότι το ευρώ δεν είναι ούτε «κεκτημένο» ούτε εικόνισμα για να προσευχόμαστε. Είναι απλά ένα εργαλείο, που αν συμφέρει τον ελληνικό λαό το κρατάμε και αν καταδυναστεύει τον ελληνικό λαό υπέρ των τραπεζών, το αφήνουμε πίσω μας.

Ωστόσο,

Επειδή βλέπουμε, 3 μέρες τώρα, τους εκπροσώπους σας στα διάφορα τηλεοπτικά πάνελ να δέχονται ανηλεή επίθεση από τους συναδέλφους τους για το θέμα του χρέους και της ευρωζώνης

Επειδή βλέπουμε ότι η απάντηση των εκπροσώπων σας είναι κατά κύριο λόγο το αξίωμα «εμείς θα τα καταφέρουμε»

Και επειδή, ο στόχος μας είναι να ενωθούν όλες οι αντι-μνημονιακές φωνές της χώρας υπέρ του λαού της

Το ΧΩΝΙ σας προτείνει τον τρόπο ώστε να μειωθεί το χρέος ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ.

Συγκεκριμένα:

Μπορείτε να ζητήσετε την άμεση καταστροφή από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα των ελληνικών κρατικών τίτλων ύψους 120 δισ ευρώ που κατέχει αυτή τη στιγμή. Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα έχει το δικαίωμα να το κάνει, αν το ζητήσει η ελληνική κυβέρνηση. ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

Δεν μπορούν να αρνηθούν στην Ελλάδα, σε μια χώρα, αυτό που έχουν κάνει ήδη για τις τράπεζές τους και όχι μόνο μία φορά. Εάν πράγματι μας σέβονται ως ευρω-εταίρους, θα μας διαγράψουν μονομιάς 120 δισ ευρώ χρέους ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ. Αυτό λέγεται “κούρεμα του χρέους” και όχι αυτό που έκανε ο κ. Βενιζέλος.

Επίσης, σας τονίζουμε ότι τη Δευτέρα ήρθε και εγκαταστάθηκε στην Αθήνα πολυπληθές κλιμάκιο της ομάδας Ράιχενμπαχ. Ετοιμάζεται άλλη μια μόνιμη επιτροπή που θα εγκατασταθεί στην Ελλάδα και φυσικά υπάρχει ήδη μόνιμη επιτροπή του ΔΝΤ εγκατεστημένη στην Τράπεζα της Ελλάδας. Σας τα θυμίζουμε γιατί θεωρούμε ότι βάσει των προεκλογικών σας δεσμεύσεων, οφείλετε να ζητήσετε την ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ των επιτροπών κατοχής της χώρας.

Στο ΧΩΝΙ θεωρούμε ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια μεγάλη ευκαιρία για τον ελληνικό λαό. Εμείς θέλουμε (περισσότερο και από εσάς) να εφαρμόσετε αυτά που εξαγγείλατε προεκλογικά. Περιμένουμε να το κάνετε. Σ' αυτή την κατεύθυνση δηλώνουμε υποστηρικτές σας.

Για Το ΧΩΝΙ,

Δημήτρης Καζάκης,

Μάνος Κακλαμάνος,

Γιώργος Χριστοφορίδης

ΠΡΕΖΑ TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανένας Έλλην Χριστιανός να κάνει κάτι, έγινε χάκεμα της επίσημης ιστοσελίδας... :ph34r:

http://www.enikos.gr...yshs_Ayghs.html

post-624-0-15880600-1336645180_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρης Καζάκης,

Μάνος Κακλαμάνος,

Γιώργος Χριστοφορίδης

ΠΡΕΖΑ TV

Και αναρωτιόμουν

Τελικά υπάρχει εξήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσπασμα από τοποθέτηση Βαρουφάκη

...............

Επίλογος

Η παράταξη του Μνημονίου ηττήθηκε λοιπόν. Ο Σύριζα ανεδείχθη στον μεγάλο κερδισμένο της περασμένης Κυριακής. Η επιτυχία αυτή σήμερα κινδυνεύει καθώς ο Σύριζα βρίσκεται εκατοστά από το να κάνει το μεγαλύτερο δώρο στους φιλο-Μνημονιακούς του αντιπάλους προσπαθώντας να κρατά ικανοποιημένους τόσο τις συνιστώσες που κρίνουν ότι η λύση θα δοθεί μέσα στο ευρώ όσο και στις συνιστώσες (και τις λοιπές πολιτικές δυνάμεις εκτός του Σύριζα) που προκρίνουν την έξοδο από το ευρώ. Ο Αλέξης Τσίπρας πρέπει να αποφασίσει με ποιον από τους δύο θα πάει. Και με τους δύο δεν γίνεται. Αν προσπαθήσει να πετύχει την ενότητα της Αριστεράς μη ξεκαθαρίζοντας την θέση του επ΄αυτού, ο Σύριζα να χάσει το τραίνο της ιστορίας, η Αριστερά θα καταβαραθρωθεί (άλλη μια φορά) και η χώρα θα πέσει θύμα ενός θηριώδους λάθους (το οποίο θα προστεθεί στο κτηνώδες λάθος του Μνημονίου).

Μπορεί να έχω άδικο όταν φωνάζω, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, ότι «λύση εκτός του ευρώ» θα φέρει μια μεταμοντέρνα δεκαετία του ’30 στην Ευρώπη και στον κόσμο. Μπορεί συνάδελφοί μου, όπως ο Λαπαβίτσας ή ο Ρουμπίνι, να έχουν δίκιο όταν λένε ότι το μέλλον της χώρας προδιαγράφεται λαμπρότερο εκτός του ευρώ. Όμως, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι η ηγεσία του Σύριζα πρέπει να αποφασίσει ποια από τις δύο σχολές σκέψεις έχει δίκιο και ποια όχι. Μένουν ώρες, ούτε καν μέρες, για να το πράξει. Η Ιστορία μπορεί να είναι διατεθειμένη να περιμένει μια δεύτερη εκλογική αναμέτρηση τον Ιούνιο, ώστε να ξεκαθαρίσεουν τα πράγματα. Ολιγωρία όμως όσον αφορά το αν η λύση θα γίνει μέσα από ενδο-ευρωζωνική διαπραγμάτευση ή μέσα από μια «ηρωική» έξοδο, δεν θα ανεχθεί.

Παράρτημα: Τα πέντε σημεία της πρότασης του Σύριζα

Καθώς ο κερδισμένος των εκλογών ήταν ο Σύριζα και, δεδομένου ότι στο προηγούμενο άρθρο μου (λίγο πριν τις εκλογές) υποστήριξα την ουσιαστική στήριξη του Σύριζα, νομίζω ότι δικαιούμαι να ρίξω μια κριτική ματιά στα πέντε σημεία που προέθεσε ο κ. Τρίπρας ως ελάχιστο πλαίσιο συμφωνίας με τα άλλα κόμματα για σχηματισμό κυβέρνησης. Τα παίρνω ένα-ένα, προσθέτω σύντομο σχόλιο στο καθένα και, τέλος, λαμβάνω το θάρρος να τα ξανα-γράψω όπως θα τα ήθελα:

1. Άμεση ακύρωση εφαρμογής των μέτρων του Μνημονίου και ειδικότερα εκείνων για μειώσεις μισθών και συντάξεων που προγραμματίζονται για τους επόμενους μήνες

Σχόλιο: Δεν υπήρχε κανείς λόγος να ζητηθεί από κανέναν να στείλει ακυρωτικά γράμματα στις Βρυξέλλες. Όπως το EFSF την τελευταία στιγμή ανακοινώνει ότι τελικά θα εκταμιεύσει λιγότερα χρήματα από τα συμφωνημένα (με την Αθήνα) εκ μέρους της Ελλάδας, έτσι κι η νέα ελληνική κυβέρνηση δεσμεύεται να κινηθεί κατά το δοκούν αρνούμενη να μειώσει μισθούς και συντάξεις στα επίπεδα που είχε συμφωνήσει με την τρόικα η κυβέρνηση Παπαδήμου.

Εναλλακτική διατύπωση: Η νέα κυβέρνηση θα εφαρμόζει πολιτικές μισθών και συντάξεων ανάλογα με το πρωτογενές πλεόνασμα της χώρας, το οποίο θα παραχθεί μέσα από μια από-πάνω-προς-τα-κάτω συμπίεση για όσο χρόνο χρειάζεται ώστε να βρεθεί η Συνολική Λύση στην Κρίση που η ΕΕ υποσχέθηκε από τον Μάρτιο του 2011 χωρίς να την έχει εκπονήσει.

2. Ακύρωση των νόμων που καταργούν τα εργασιακά δικαιώματα και τις συλλογικές συμβάσεις

Σχόλιο: Συμφωνώ απολύτως. Μόνο που θα το διατύπωνα διαφορετικά, με τρόπο που να αναδεικνύει το σημαντικό πρόβλημα στην αγορά εργασίας το οποίο προκύπτει από το πολύ μεγάλο εργασιακό κόστος σε σχέση με τον μισθολογικό κόστος (λόγω μη ανταποδοτικών εισφορών)

Εναλλακτική διατύπωση: Η νέα κυβέρνηση θα ακυρώσει μέτρα τα οποία, λανθασμένα, λαμβάνουν ως δεδομένο ότι η προσφορά εργασίας είναι αντιστρόφως ανάλογη του μισθού αλλά, παράλληλα, θα λάβει υπ’ όψη τις στρεβλώσεις που δημιουργούν οι υψηλές, και άνευ ανταποδοτικότητας στους εργαζόμενους, εισφορές.

3. Καθιέρωση της απλής αναλογικής στον εκλογικό νόμο και κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών

Σχόλιο: Προφανώς και συμφωνώ. Οι 50 βουλευτές που πήρε ως μπόνους η ΝΔ σε αυτές τις εκλογές αποτελούν παραβίαση βασικών δημοκρατικών αρχών. Όμως δεν τα έθετα αυτό τον όρο σε αυτή την χρονική στιγμή. Θα ανέφερα την θέση αυτή αλλά όχι ως όρο συνεργασίας. Σήμερα, προέχουν άλλα ζητήματα.

4. Δημόσιος έλεγχος στο τραπεζικό σύστημα που έχει λάβει έως σήμερα 200 δισ. από την κυβέρνηση και άμεση δημοσιοποίηση της έκθεσης της Black Rock για την κατάσταση των τραπεζών

Σχόλιο: Η διαφωνία μου εδώ είναι κάθετη. Δημόσιος έλεγχος από ένα πτωχευμένο δημόσιο το οποίο παράλληλα θέλει να διαπραγματευτεί στην Ευρώπη (κάτι που, όπως έγραψα παραπάνω, έχει ελπίδες μόνο εφόσον αρνηθούμε κι άλλες δόσεις) δεν γίνεται. Τελεία και παύλα. Εκτός κι αν ο Σύριζα σκέφτεται σοβαρά την επιστροφή στην δραχμή και την δήμευση των καταθέσεων – κάτι που δεν θέλω καν να το σκεφτώ (γιατί αν το σκεφτώ θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για το προηγούμενο άρθρο μου).

Εναλλακτική διατύπωση: Η νέα κυβέρνηση ζητά από το EFSF την απ’ ευθείας επανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών (με κεφάλαια του EFSF) και με κοινές μετοχές που θα = περάσουν στο ίδιο το EFSF, με νέες διοικήσεις να διορίζονται απ’ ευθείας από την ΕΕ, το EFSF και την ΕΒΑ (European Banking Authority) – βλ εδώ για την άποψη αυτή.

5. Δημιουργία επιτροπής λογιστικού ελέγχου (ΕΛΕ), διερεύνηση του επαχθούς χρέους, μορατόριουμ στην αποπληρωμή του και διεκδίκηση δίκαιης και βιώσιμης ευρωπαϊκής λύσης

Σχόλιο: Δεν σας κρύβω ότι ένιωσα βαθιά στενοχώρια όταν διάβασα αυτές τις γραμμές. Εξ αρχής είχα δηλώσει ότι καμία ΕΛΕ δεν μπορεί να απαντήσει τα ίδια της τα ερωτήματα. Τώρα μάλιστα που, μετά το Μνημίνιο 2-PSI, το χρέος έχει ουσιασιστικά μετακυλίσει στους ώμους της τρόικα, σχεδόν κανείς από τους αρχικούς μας δανειστές δεν εξακολουθεί να παραμένει δανειστής μας. Άρα, ποιος ο λόγος, πέραν του να χαιδευτούν κάποια αυτιά κάποιων συνιστωσών; Αφήστε που η «κενότητα» της πρόταση για ΕΛΕ έρχεται να επισκιάσει την σημαντική φράση «διεκδίκηση δίκαιης και βιώσιμης ευρωπαϊκής λύσης» (που βέβαια δεν μου αρέσει καθόλου, καθώς μου θυμίζει την «δίκαιη και βιώσιμη λύση του... Κυπριακού»).

Εναλλακτική διατύπωση: Η νέα κυβέρνηση θα θέσει στην επόμενη Σύνοδο Κορυφής ζήτημα εκπόνησης ενιαίας λύσης για την κρίση στο Ευρώ που να μην προσποιείται πως η «ελληνική κρίση», η «ιρλανδική κρίση», η «ισπανική κρίση» κλπ μπορούν να μελετηθούν, να κατανοηθούν και να επιλυθούν ως εάν να ήταν ανεξάρτητες η μία από την άλλη.

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=15079

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα σήμαινε ότι στον επόμενο τόνο θα έχουμε ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ= Νέο σοσιαλδημοκρατικό κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ...!

Υ/Γ Χρονο θελουν ....οπως και η ΝΔ ...Σκεψου ποιοι δεν θελουν εκλογες ...Ακομη και το ΚΚΕ δεν θελει ασε τι λενε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωση της Δημοκρατικής Αριστεράς για τις διερευνητικές εντολές

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 10 Μαΐου 2012 10:53

Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ στο πλαίσιο της διερευνητικής εντολής δεν αξιοποίησε την ευκαιρία για κυβερνητική λύση.

Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ με το σύνολο των χειρισμών της κινδυνεύει να οδηγήσει τη χώρα σε νέες εκλογές με πιθανό αποτέλεσμα την αναθέρμανση του δικομματισμού και τη συντηρητική μετατόπιση.

Οι αντιφατικές δηλώσεις στελεχών του για την ελληνική οικονομία, η εμμονή στην καταγγελία της δανειακής σύμβασης, που συνιστά πτωχευτικό γεγονός και αποτελεί ρήξη με την Ευρωζώνη, δυσχεραίνουν την πολιτική συνεννόηση. Η διατύπωση μαξιμαλιστικών θέσεων ακυρώνει οποιαδήποτε λύση. Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ πολιτεύεται με ορίζοντα τη νέα προεκλογική περίοδο.

Η ΔΗΜΑΡ επιμένει σταθερά στη ρεαλιστική κατεύθυνση της σταδιακής απαγκίστρωσης από το μνημόνιο μέσα από σκληρή επαναδιαπραγμάτευση με τους δανειστές μας αλλά και τη σταθερή προσήλωση στην παραμονή της χώρας στο ευρώ.

http://www.dimokratikiaristera.gr/epikairotita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλογες ..1%

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ 99%

Αλλος...?

Ερχεσαι δευτερος και καταιδρωμένος :lol:

Μπορεί να γινει βεβαια και αυτό που λέει ο Σούλης.Να γεννηθεί ένα νέο κόμμα.Τιποτε δεν αποκλειουμε σήμερα.Τα πάντα ρεί. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucky_luke Σε βλεπω να ψαχνεις να βρεις αλλο κομμα ....ΕΚΤΟΣ και αν θελεις κυβερνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ- ΔΗΜΑΡ........ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πει κανείς πάλι οτι προκαλώ τα ήθη και τα πάθη, επισυνάπτω προς σχολιασμό το παρακάτω και περιμένω τοποθετήσεις-γνώμες:

ΔΗΜΑΡ για ΣΥΡΙΖΑ: Πτωχευτικό γεγονός η καταγγελία της δανειακής σύμβασης

http://www.skai.gr/n...iakis-sumvasis/

Μάλλον μεθοδεύουν αυτό που έγραψα εδώ πριν μέρες, δηλαδή ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗ.ΜΑΡ for κυβέρνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση μου, δεν τέλειωσε ακόμα η παρτίδα..

Η παρτίδα όχι.. οι εκλογές όμως ναι.. ή δεν μιλούσαμε γι'αυτές τις εκλογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πει κανείς πάλι οτι προκαλώ τα ήθη και τα πάθη, επισυνάπτω προς σχολιασμό το παρακάτω και περιμένω τοποθετήσεις-γνώμες:

ΔΗΜΑΡ για ΣΥΡΙΖΑ: Πτωχευτικό γεγονός η καταγγελία της δανειακής σύμβασης

http://www.skai.gr/n...iakis-sumvasis/

Μάλλον μεθοδεύουν αυτό που έγραψα εδώ πριν μέρες, δηλαδή ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗ.ΜΑΡ for κυβέρνηση...

Κι εγώ αυτό βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό βλέπω

Είναι πιθανό.

Αλλά εγώ ξαναλέω.

Οι έδρες βγαίνουν

Τα ποσοστά βγαίνουν; Εννοώ στον κόσμο. (38,14%)

Ακόμη κι αν δεχθούμε ότι ο Φώτης θα μας πεί (ελπίζω όχι) πως η σωτηρία της χώρας το επιτάσσει και πάρουμε κι ως προίκα την παράταση του ενός έτους στο ρυθμό των περικοπών που προτείνει ο Μπένυ έχω την απορία πως θα το πεί στον Κόσμο.

Θα θεωρηθεί πιό "τίμιο" το αντιμνημονιακό τίποτα του Καμμένου.

Κι αν γίνει έτσι θα φταίει ο Τσίπρας που

Ανακοίνωση της Δημοκρατικής Αριστεράς για τις διερευνητικές εντολές

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 10 Μαΐου 2012 10:53

Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ στο πλαίσιο της διερευνητικής εντολής δεν αξιοποίησε την ευκαιρία για κυβερνητική λύση.

Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ με το σύνολο των χειρισμών της κινδυνεύει να οδηγήσει τη χώρα σε νέες εκλογές με πιθανό αποτέλεσμα την αναθέρμανση του δικομματισμού και τη συντηρητική μετατόπιση.

Οι αντιφατικές δηλώσεις στελεχών του για την ελληνική οικονομία, η εμμονή στην καταγγελία της δανειακής σύμβασης, που συνιστά πτωχευτικό γεγονός και αποτελεί ρήξη με την Ευρωζώνη, δυσχεραίνουν την πολιτική συνεννόηση. Η διατύπωση μαξιμαλιστικών θέσεων ακυρώνει οποιαδήποτε λύση. Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ πολιτεύεται με ορίζοντα τη νέα προεκλογική περίοδο.

Η ΔΗΜΑΡ επιμένει σταθερά στη ρεαλιστική κατεύθυνση της σταδιακής απαγκίστρωσης από το μνημόνιο μέσα από σκληρή επαναδιαπραγμάτευση με τους δανειστές μας αλλά και τη σταθερή προσήλωση στην παραμονή της χώρας στο ευρώ.

http://www.dimokrati...gr/epikairotita

ή το ΚΚΕ που λέει όχι σε όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟ αυτό που ζουμε μου θυμιζει το παραμύθι με την "συμφωνία" και το ξενυχτι που ειχαμε ζήσει

εκεινο το βράδυ που λέγαμε, βγαινουν, δεν βγαινουν εξω, πήγανε για κατουρημα, ηπιαν νερό κλπκλπ

Τοτε που βγηκε ο Καρατζαφέρης έξω και εκανε τι δηλώσεις του.... και ο άλλος υπάλληλος ο Αντωνάκης

που "διαπραγματευόταν..."

Λοιπόν, οι Ευρωπαιοι, ξερουν πολυ καλά τι κάνουν.

Εβαλαν τον Παπαδημο σε εμας, τον Μόντι στην Ιταλία και το πράγμα θα προχώραγε έτσι, με απειλές,

με χημικά με ξύλο, με εκβιασμούς, με "ψηφισαμε με το πιστολι στο κρόταφο" με "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ"!!!

μέχρι και την ολοκληρωση της τετραετίας.

Απλά τώρα, που ετοιμάστηκαν, βαρεθηκαν, δεν θελουν άλλο να ασχοληθουν, γιατι ΤΙΠΟΤΑ δεν εγινε

πράξη απο τους άχρηστους Ελληνες, μας ειπαν "ΚΑΝΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!"

Το αποτέλεσμα το ηξεραν. Ειναι το δικό τους άλλοθι για την χρεοκοπία μας.

Ποιος θα τους κατηγορήσει οτι δεν "προσπάθησαν" να μας σωσουν???

Καλη δύναμη και καλό υπόλοιπο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...