Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή για να καταλάβω....

Είμαι κάφρος ή συμπεριφέρομαι ως ένας τέτοιος επειδή δεν θεωρείς τη στάση μου ως λογική αντίδραση....??????

Εγώ από την άλλη, θεωρώ μεγαλύτερο καφριλίκι που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι να βάλει παροπίδες, να μην καταλαβαίνει τίποτα άλλο πέρα από αυτό που γνωρίζει και πιστεύει, και να θεωρεί όλες τις άλλες ενέργειες καφριλίκια.....

Όχι Στέφανε δεν είσαι κάφρος, εγώ θεωρώ ότι κάνεις καφριλίκι στον Εαυτό σου κυρίως και σίγουρα δεν σου αξίζει κάτι τέτοιο. Το δικαίωμα ψήφου είναι Ιερό, καταλαβαίνω την πικρία σου, την απογοήτευση σου αλλά κάπου κάτι χάνεις την ουσία.

Κάποιοι δώσανε την ζωή τους για να αποκτήσουν το δικαίωμα αυτό και κάποιοι άλλοι δεν θα το αποκτήσουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία θέλετε όλοι να πάνε για ψήφο , από την άλλη τους κρίνετε για το πως αυτοί θα ρίξουν τη ψήφο τους .....

Καθείστε βρε παιδιά , αν είναι έτσι να πάνε μόνοι οιθ ψηφοφόροι του δικού μας κόμματος να είμαστε ικανοποιημένοι .....

Είναι πολλοί (όπως πχ ο Στέφανος) που δεν εκφράζονται από κανένα κόμμα , το ότι εγώ ας πούμε αφήνω στην άκρη τα αρνητικά που έχει ένα σχηματισμός και θα του δώσω τη ψήφο μου (έστω με τη λογική ότι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος) δε σημαίνει ότι όλοι έχουν τον ίδιο σκεπτικό ή τα ίδια κριτήρια .....

Ναι η κάθε ψήφος έχει σημάσια και κρίνετε όχι μόνο το μέλλον αυτού που ψηφίσει αλλά όλων μας , αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώνουμε και όχι να απαξιούμε .......

Για να ιντριγκάρω λίγο τη κουβέντα ....... Αν κοίταζα όπως ξαναείπα πχ μόνο προγράμματα αυτό του Σαμαρά θα με έπειθε B)

Κατ' αρχήν εγώ δεν υπέδειξα σε κανένα τι να ψηφίσει.

Με ένταση λέω σε όλους τι να μην ψηφίσουν.

Από κεί και πέρα .... "έκαστος κατά διάνοια"

Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που σκέφτονται και αναλύουν τα δεδομένα δεν χρειάζονται καθοδήγηση

ΥΓ: Πολύ εύπιστος είσαι βρε Αποστόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μοναδικός ο Στάθης.......

Εγώ παραθέτω μόνο μια παράγραφο από το κείμενό του.

...........

Όμως, η υπερψήφιση της «Χρυσής Αυγής» ακόμα κι αν αυτή ακριβώς, φέρνοντάς την στο φως, σημαίνει την αρχή του τέλους της, δεν παύει να ’ναι μία Ύβρις.

Ύβρις θανάσιμη στην ανθρωπιά μας.

.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν είχα συμπαράσταση, και αυτός αλλαξοπίστησε..... άστα.......

:rolleyes:

Οχι ρε συ φίλε ,

μην το λές αυτο ,

δεν αλλαξοπίστησα .

Απλά τώρα το θηρίο επεσε και χτυπησε μόνο του τα γονατά του ,

χτύπησε και τα δυό του γόνατα.

Οι περισσότεροι που το χαιδευαν και το ταϊζαν με την ψηφο τους έχουν μια περίεργη αίσθηση στο στομάχι τους ,

μπορεί να είναι απο πείνα , μπορεί και απο αναγούλα , αλλα δεν θα το ξαναταϊσουν το θηρίο φίλε.

Οπότε τωρα είναι ευκαιρία φίλε , μεγάλη ευκαιρία , να του δωσουμε μιά στο κεφάλι να μην ξέρει απο που του ήρθε.

Μπορεί να μην το αποτελειώσουμε το θηρίο φίλε , αλλα θα πόνεσει και αμα πονεσει μετα δεν θα δαγκωνει τοσο ευκολα.

Ασε που θα μαθουμε και εμέις, το πώς γίνεται να πολεμάς το θηρίο .

Ετσι απλά το βλέπω τώρα ,

τίποτα περισσοτερο ,

τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

Οχι ρε συ φίλε ,

μην το λές αυτο ,

δεν αλλαξοπίστησα .

Απλά τώρα το θηρίο επεσε και χτυπησε μόνο του τα γονατά του ,

χτύπησε και τα δυό του γόνατα.

Οι περισσότεροι που το χαιδευαν και το ταϊζαν με την ψηφο τους έχουν μια περίεργη αίσθηση στο στομάχι τους ,

μπορεί να είναι απο πείνα , μπορεί και απο αναγούλα , αλλα δεν θα το ξαναταϊσουν το θηρίο φίλε.

Οπότε τωρα είναι ευκαιρία φίλε , μεγάλη ευκαιρία , να του δωσουμε μιά στο κεφάλι να μην ξέρει απο που του ήρθε.

Μπορεί να μην το αποτελειώσουμε το θηρίο φίλε , αλλα θα πόνεσει και αμα πονεσει μετα δεν θα δαγκωνει τοσο ευκολα.

Ασε που θα μαθουμε και εμέις, το πώς γίνεται να πολεμάς το θηρίο .

Ετσι απλά το βλέπω τώρα ,

τίποτα περισσοτερο ,

τίποτα λιγότερο.

:(

Κι εγώ που νόμιζα πως ήσουν πιο "προσγειωμένος"

Μεγάλες προσδοκίες έχεις φίλε και φοβάμαι πως θα απογοητευθείς πολύ.

Το μόνο που θα μπορούσε να σου μείνει είναι να μάθεις στ΄αλήθεια πως να πολεμάς.

Αλλά έχει πολύ δρόμο μέχρι να κερδίσουμε. Γι αυτό κράτα γερά και με πείσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(

Το μόνο που θα μπορούσε να σου μείνει είναι να μάθεις στ΄αλήθεια πως να πολεμάς.

Αλλά έχει πολύ δρόμο μέχρι να κερδίσουμε. Γι αυτό κράτα γερά και με πείσμα.

Συν το ότι θα μπορείς να πεις ότι "έπαιξες" ΚΑΙ ΕΣΥ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν εγώ δεν υπέδειξα σε κανένα τι να ψηφίσει.

Με ένταση λέω σε όλους τι να μην ψηφίσουν.

Από κεί και πέρα .... "έκαστος κατά διάνοια"

Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που σκέφτονται και αναλύουν τα δεδομένα δεν χρειάζονται καθοδήγηση

ΥΓ: Πολύ εύπιστος είσαι βρε Αποστόλη.

Και πάλι το ίδιο θέμα είναι ........

Ας πούμε τι να πεις σε κάποιους που :

............................

Απίστευτα πράγματα. Ο καταστηματάρχης του κέντρου λοιπόν, που νιώθει ξεχασμένος και περικυκλωμένος από εν δυνάμει εχθρούς, κλέφτες κτλ, μην έχοντας που αλλού να στραφεί αναμενόμενα στηρίζει ένα τέτοιο ακραίο κόμμα. Άλλωστε πάντα σε περίοδο κρίσης ανέβαινε η ακροδεξιά και ο ίδιος ο Χίτλερ από μια τέτοια κρίση αναδείχθηκε.

..........................

Να μη ψηφίσει Χρυσή Αυγή ?

Είναι τόσο ρευστά τα πράγματα και τόσο αλλαγμένη η στάση ζωής μας και το κοινωνικό γίγνεσθαι αλλά και πολλές παράμετροι που πλέον μας επηρρεάζουν που είναι αδύνατο να σκεφτείς λογικά και να αποφασίσεις .

Αν δεις τι άνθρωποι μου έχουν πει ότι θα σκέφτοναι να ψηφίσουν Χρυσή Αυγή , θα δείς ότι είναι άνθρωποι της διπλανής πόρτας που ουδεμία σχέση έχουν με φασισμό τουλάχιστον αυτούς προσπθαώ να τους πείσω να πάνε Καμένο (είναι κυρίως δεξιών καταβολών)

Και άν θέλετε τη γνώμη μου ..... Η άνοδος των ποσοστών της Χρυσής Αυγής είναι κυρίως και θέμα ΜΜΕ , τα 2 μεγάλα κόμματα μέσα στα πολλά εγκλήματα που έχουν κάνει εις βάρος του Ελληνικού λαού πάνε να κάνουν και άλλο ένα (τώρα τελευταία κάπως προσπαθούν να το συμμαζέψουν) , προσπαθόντας να χτυπήσουν την Αριστέρα , βάλανε στο πλάνο το θέμα των λαθρομεταναστών ως το βασικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να αυξηθεί και το ποσοστό των ακροδεξιών κομμάτων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(

Κι εγώ που νόμιζα πως ήσουν πιο "προσγειωμένος"

Μεγάλες προσδοκίες έχεις φίλε και φοβάμαι πως θα απογοητευθείς πολύ.

Το μόνο που θα μπορούσε να σου μείνει είναι να μάθεις στ΄αλήθεια πως να πολεμάς.

Αλλά έχει πολύ δρόμο μέχρι να κερδίσουμε. Γι αυτό κράτα γερά και με πείσμα.

:rolleyes:

Δεν θα απογοητευθώ φίλε Γιάννη ,

να είσαι σίγουρος για αυτό.

Ετσι και αλλιώς τα εχουμε πεί τόσες φορές ,

δεν είναι μόνο η ψήφος το θέμα ,

αλλα και η καθημερινή μάχη του καθενός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:huh::mellow:

Είναι σα να ψάχνεις για ξενοδοχείο αργά τη χειμωνιάτικη νύχτα και βλέπεις τα ξενοδοχεία και στο ένα δεν σου αρέσουν οι κουρτίνες, στο άλλο δεν σου αρέσει η θέα, στο παράλλο δεν σου αρέσει το κρεβάτι κ.λπ.

Τι κάνεις;

Δεν θα μείνεις κάπου;

Αυτές οι εκλογές δεν είναι μία τυπική διαδικασία. Σε αυτές τις εκλογές παίζεται το μέλλον της χώρας σε μια ζαριά.

Αν τα κόμματα του μνημονίου λάβουν την πλειοψηφία στη βουλή, τότε η Μέρκελ και ο κάθε μαλάκας χαρτογιακάς του ΔΝΤ και της ΕΕ θα κουνάει το δάχτυλο και θα λέει ότι ο ελληνικός λαός επικρότησε την πολιτική του μνημονίου.

Οπότε ο Βενιζέλος θα εφαρμόσει το "αρχίζουμε" (να σας ξεσκίσουμε) και ο Αντώνης το "η Ελλάδα θα τα καταφέρει" (να φουντάρει στο κενό).

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Και όπως είπε ο Ype, η Χρυσή Αυγή ΔΕΝ είναι πολιτικό κόμμα. Είναι μία συμμορία από ψυχοπαθείς χούλιγκανς και τίποτα παραπάνω.

Δεν νομίζω ότι μπορούσα να το πώ καλύτερα, και δυστυχώς η επιλογή του λευκού δεν είναι πλέον επιλογή μετά το νόμο παυλόπουλου το 2006... Οπότε κάτι πρέπει να ψηφίσουμε - ε με κάποιο από τα 36 (ειδικά αυτό που σώζει ζωές και χαρίζει χρέη) θα έχουμε κάποια κοινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις εκλογες πρεπει να ψηφισουμε με το χερι στην καρδια

Ο παππους και η γιαγια για τα εγγονακια τους , οι γονεις για την επιβιωση τους αλλα και για το μελλον των παιδιων τους

Εαν η καρδια μας πει ΠΑΣΟΚ η ΝΔ , μετα απο 38 χρονια κοροιδιας , το μονο που μενει ειναι απλα να

παραδεχτουμε ποσο μαλακας λαος ειμαστε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Στέφανε δεν είσαι κάφρος, εγώ θεωρώ ότι κάνεις καφριλίκι στον Εαυτό σου κυρίως και σίγουρα δεν σου αξίζει κάτι τέτοιο. Το δικαίωμα ψήφου είναι Ιερό, καταλαβαίνω την πικρία σου, την απογοήτευση σου αλλά κάπου κάτι χάνεις την ουσία.

Κάποιοι δώσανε την ζωή τους για να αποκτήσουν το δικαίωμα αυτό και κάποιοι άλλοι δεν θα το αποκτήσουν ποτέ.

Συμφωνώ για μία ακόμη φορά.

Ο Στέφανος είναι από τους λίγους που έχουν ουσιαστική άποψη για την αποχή, αλλά και πάλι διαφωνούμε σε αυτό. Κανονικά θα έπρεπε να πει ότι ψηφίζει λευκό (που ήταν ιδιαίτερα σεβαστή επιλογή - τονίζω το ήταν) αλλά μια και ο Παυλόπουλος το εξωμείωσε με την αποχή τι να πούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, αφού έκανα φασαρία και έφτασα σχεδόν στο σημείο να κατεβάσω πολυελαίους και καντήλια στον ΟΑΕΕ Αθηνών (στην Πειραιώς), προκειμένου να πρωτοκολλήσουν αίτηση υπαγωγής στις διατάξεις της παρ.5 του αρ.32 του Ν.4075/2012 (υπαγωγή στην κατα 2 ασφαλιστικές κατώτερη κλάση), πήρα και μια ωραία εκτύπωση των εισφορών που έχω καταβάλει από 2/2001.

Προσωπικά ήμουν, είμαι και θα είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ, όσο και αν προσπαθούν οι επίδοξοι ευνουχιστές μου...

Ωστόσο αισθάνομαι πλέον σαν τον Σπύρο από το σχετικό video παραπάνω: Σε 65 δίμηνα, έχω καταβάλει 30.175,58 ευρώ (εισφορές, αλλαγή κλάσης κλπ), εκ των οποίων ΜΟΝΟ 21,50 ευρώ είναι τέλη καθυστέρησης (κάποιος πέταξε τον φάκελο του ΟΑΕΕ από την είσοδο). Μουτζώνω εδώ και ώρα τον εαυτό μου, που υπήρξα συνεπής, έναντι άλλων "λογιστών" στην γύρω περιοχή, που και μας έχουν εκθέσει σαν επαγγελματίες και αρπακολλατζήδες υπήρξαν... Και υποθέτω οτι δεν έχουν καταβάλει δεκάρα στον ΟΑΕΕ.

Επειδή λοιπόν ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ, θα ξεκινήσω την εισφοροδιαφυγή, γιατί πολύ απλά, εκεί με οδηγεί 1) Ο ΓΑΠ, Ο ΜΠΕΝΙ, ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ, ο ΠΑΠΑΡΑΔΗΜΟΣ, ο ΤΡΟΜΠΟΠΟΥΛΟΣ, ο ΣΑΛΑΣ, ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ο ΒΩΒΟΣ, ο ΑΒΑΞ και οι λοιποί της συμμορίας τους, με τις πολιτικές που εφαρμόζουν πριν ακόμη γεννηθώ (είμαι 35), 2) ο ΟΑΕΕ που αφενός, εδώ και δεκαετίες δεν έχει προβεί σε ΚΑΜΙΑ κατάσχεση όλων εκείνων που εισφοροδιαφεύγουν συστηματικά, αφετέρου αποφασίσθηκε το 2007 να συννενωθεί το ταμείο μου ΤΕΒΕ, με τα ταμεία Εμπόρων και Αυτοκινητιστών, εκμηδενίζοντας τα πλεονάσματα ΜΑΣ, προς όφελος των μπαταξήδων ΕΜΠΟΡΑΔΩΝ.

Στις 6/5 ΘΑ ΤΟΥΣ... ΤΙΜΩΡΗΣΩ. Από τις 7/5, ΘΑ ΤΟΥΣ....

Ούτως ή άλλως, ένα μήνα, δύο το πολύ περιθώριο θα έχει όποιος βγεί, μετά έχουμε δηλώσεις Φ.Ε. και θα τους πάρει όλους ο διάολος.

Υ.Γ. Το τελευταίο διάστημα, επειδή τράπεζες και δημόσιο, ζητούν συνεχώς στοιχεία και προσωπικά δεδομένα, για συναλλαγές (στην τράπεζα δεν εκδίδεις πλέον επιταγή με κατάθεση μετρητών, εάν δεν έχεις τραπεζικό λογαριασμό, οι ΦΟΥΣΤΙΕΣ της ΤτΕ), συνήθως του κτυπάω το τζαμάκι και τους υπενθυμίζω ότι δεν είναι ΟΥΤΕ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ, ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ η πόρτα ψευτοασφαλείας τους. Ας προετοιμαστούν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι, οι Τραπεζικοί και όσοι εκτελούν εντολές της ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, να δεχθούν την οργή και το ξύλο που αρμόζει, για εκείνους που εκπροσωπούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................

Υ.Γ. Το τελευταίο διάστημα, επειδή τράπεζες και δημόσιο, ζητούν συνεχώς στοιχεία και προσωπικά δεδομένα, για συναλλαγές (στην τράπεζα δεν εκδίδεις πλέον επιταγή με κατάθεση μετρητών, εάν δεν έχεις τραπεζικό λογαριασμό, οι ΦΟΥΣΤΙΕΣ της ΤτΕ), συνήθως του κτυπάω το τζαμάκι και τους υπενθυμίζω ότι δεν είναι ΟΥΤΕ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ, ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ η πόρτα ψευτοασφαλείας τους. Ας προετοιμαστούν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι, οι Τραπεζικοί και όσοι εκτελούν εντολές της ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, να δεχθούν την οργή και το ξύλο που αρμόζει, για εκείνους που εκπροσωπούν.

Σε βρίσκω λάθος.

Οι υπάλληλοι είναι κάποιοι από μας. (Εξαιρούνται οι υπάλληλοι της τρόϊκας-κυβέρνηση)

Δεν θα γκρεμίσεις το σύστημα επειδή θα εναντιωθείς στο δημόσιο υπάλληλο ή στον υπάλληλλο της τράπεζας

Ούτε ακόμη αν καθαρίσεις (επειδή γράφεις για αλεξίσφαιρα) τον Προβόπουλο, τον Παπαδήμο, οι τους πολιτικούς αρχηγούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω λάθος.

Οι υπάλληλοι είναι κάποιοι από μας. (Εξαιρούνται οι υπάλληλοι της τρόϊκας-κυβέρνηση)

Δεν θα γκρεμίσεις το σύστημα επειδή θα εναντιωθείς στο δημόσιο υπάλληλο ή στον υπάλληλλο της τράπεζας

Ούτε ακόμη αν καθαρίσεις (επειδή γράφεις για αλεξίσφαιρα) τον Προβόπουλο, τον Παπαδήμο, οι τους πολιτικούς αρχηγούς

Δηλαδή και οι δοσίλογοι και οι "Έλληνες" καταδότες, όργανα των Γερμανών, της πρώτης Κατοχής, είναι μαζί μας;

Όταν τον ρωτάς τον λόγο που ζητά διαρκώς προσωπικά δεδομένα και σου συμπεριφέρονται λες και είσαι σκουπίδι, με απαξίωση και περιφρόνηση, είναι μαζί μας;

Αν είχαν συναίσθηση για την κατάσταση που επικρατεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, δεν θα είχαν υφάκι 100 καρδιναλίων.

Και σου αναφέρω/υπενθυμίζω το παρακάτω πραγματικό γεγονός:

Όταν είχαν απαγάγει τον Μυλωνά στην Β.Ελλάδα πριν μερικά χρόνια, όταν πλήρωσαν τα λύτρα στους απαγωγείς (χαρτονομίσματα 50-100-200), τα είχαν προσημειώσει. Προσπαθώντας να παρακολουθήσουν την ροή των χαρτονομισμάτων, όποιος έκανε κατάθεση στην τράπεζα με τέτοια χαρτονομίσματα, έβγαζαν φωτοτυπίες τα χαρτονομίσματα και τον έβαζαν να υπογράψει, χωρίς να λάει αντίγραφο. Όταν προσπάθησαν να το κάνουν σε μένα και τους ρώτησα, χρησιμοποίησαν την συνήθη απάντηση "Απόφαση ΤτΕ"...σαν να λέει κάποιος στον Στρατό "ΣΚ 20-1" ή ο πατέρας στο παιδί "Γιατί έτσι". Τους ανάγκασα να μου δώσουν φωτοτυπία με την υπογραφή μου και να υπογράψει το χαρτί ο διευθυντής του καταστήματος. Σημειωτέον, ήμουν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που έκανε κάτι τέτοιο, σε όλους τους άλλους απλά έπαιρναν υπογραφή. Το συμπέρασμα είναι οτι όταν σε βρίσκουν βολικό, σε κάνουν ότι θέλουν, όσο σκύβεις το κεφάλι στις δήθεν "αρχές" του τόπου, τόσο περισσότερη εξουσία τους δίνεις και χάνεις την ελευθερία σου. Αυτό πιστεύω και έτσι πορεύομαι.

Είναι προφανώς νοοτροπία του προσώπου, πίσω από το γκισε (όπου και αν είναι) οτι επιτελεί λειτούργημα, θεάρεστο έργο και η καρέκλα του είναι θρόνος. Και την απαξιωτική συμπεριφορά, δεν την απέκτησαν οι Δ.Υ. επειδή τους έκοψαν μισθούς (αλλά δυστυχώς όχι θέσεις)-πάντα έτσι συμπεριφερόταν η πλειοψηφία των.

Τους υπαλλήλους δεν θέλω να τους "καθαρίσω", απλά να μην προκαλούν με την συμπεριφορά τους, γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιόν έχουν απέναντί τους (Θυμάσαι προφανώς το επεισόδιο στη ΔΟΥ Αγ. Παρασκευής με την καραμπίνα). Ούτως ή άλλως, σου θυμίζω οτι είχαν προειδοποιήσει τα συνεργεία διακοπής ηλεκτροδότησης με το ξύλο της αρκούδας, εάν διέκοπταν για λόγους ΕΕΤΗΔΕ... Και τα συνεργεία είπαν οτι δεν θα παίρνουν εντολές διακοπής. Όλοι είναι ενήλικοι, μπορούν να σκεφθούν για τον εαυτό τους και όχι να δέχονται όσα τους λέει το "αφεντικό" (Άνθρωποι είναι, όχι σκυλιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ, πάλι οι μεν και οι δε

εμείς και οι άλλοι

το σύστημα τα έχει καταφέρει καλά

Διαίρει και βασίλευε.....

..... και δυστυχώς για εμάς, το έχουν καταφέρει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............

Είναι προφανώς νοοτροπία του προσώπου, πίσω από το γκισε (όπου και αν είναι) οτι επιτελεί λειτούργημα, θεάρεστο έργο και η καρέκλα του είναι θρόνος. Και την απαξιωτική συμπεριφορά, δεν την απέκτησαν οι Δ.Υ. επειδή τους έκοψαν μισθούς (αλλά δυστυχώς όχι θέσεις)-πάντα έτσι συμπεριφερόταν η πλειοψηφία των.

...........

Όταν ο κάθε συνάδελφος για παράδειγμα λέει στον πελάτη του ότι στην μερική απασχόληση θα κολλάμε 22 ένσημα γιατί έτσι λέει το ΙΚΑ (κι ας μην το λέει ο νόμος), αλλιώς θα έχεις πρόβλημα θεωρείς ότι το κάνει επειδή η καρέκλα του είναι θρόνος;

Όταν εφαρμόζει την μείωση των μισθών βάσει του πρόσφατου νόμου είναι συνυπεύθυνος και θεωρεί ότι επιτελεί λειτούργημα;

Όταν εφάρμοζε την εγκύκλιο που έλεγε ότι την επιχειρηματική αμοιβή την παίρνεις από την επιχείρηση που σου αναλογούν τα περισσότερα κέρδη και όχι από την επιχείρηση με τα μεγαλύτερα κέρδη όπως έλεγε ο νόμος το έκανε με τη λογική καρδινάλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο κάθε συνάδελφος για παράδειγμα λέει στον πελάτη του ότι στην μερική απασχόληση θα κολλάμε 22 ένσημα γιατί έτσι λέει το ΙΚΑ (κι ας μην το λέει ο νόμος), αλλιώς θα έχεις πρόβλημα θεωρείς ότι το κάνει επειδή η καρέκλα του είναι θρόνος;

Όταν εφαρμόζει την μείωση των μισθών βάσει του πρόσφατου νόμου είναι συνυπεύθυνος και θεωρεί ότι επιτελεί λειτούργημα;

Όταν εφάρμοζε την εγκύκλιο που έλεγε ότι την επιχειρηματική αμοιβή την παίρνεις από την επιχείρηση που σου αναλογούν τα περισσότερα κέρδη και όχι από την επιχείρηση με τα μεγαλύτερα κέρδη όπως έλεγε ο νόμος το έκανε με τη λογική καρδινάλιου;

Τι σχέση έχει ο λογιστής με τον δημόσιο υπάλληλο και το πως νομοθετεί το Δημόσιο;

Ο λογιστής δεν αντιπροσωπεύει το Δημόσιο, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι παρέχει συμβουλές στον πελάτη του, βάσει νόμου, εγκυκλίου, διευκρινιστικής κλπ.

Πληροφορούμε τους πελάτες μας για το τι ισχύει και πρέπει να κάνουν, δεν είναι δουλειά μας να εξασφαλίσουμε οτι ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Αυτό είναι δουλειά φορολογικού, εργασιακού κλπ ελέγχου. Την μείωση μισθού στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο, την έχει ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ το κράτος και κλείνοντας το ματάκι στον κάθε επιχειρηματία, του λέει "Κάντη και συ". Δεν την επιβάλλει ο λογιστής. Την επιχειρηματική αμοιβή και τον τρόπο καταλογισμού της, πάλι το ΚΡΑΤΟΣ την είχε ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ με τις αναθεωρήσεις του φορολογικού νόμου, δεν είναι νομοθέτης ο λογιστής για να το αποφασίσει.

Μην κοιτάς που κόβουν τους ελεγκτές από τις εφορίες και μας φορτώνουν τάχα μου ευθύνες για το τι κάνει ο πελάτης μας. Στο βρακί του ή στην τσέπη του είμαστε;

Οτι κάνουν ΠΟΛΛΑ οι "επιχειρηματίες" στην Ελλάδα και μάλιστα εις γνώσιν των λογιστών, είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Π.χ. Σου δίνει απογραφή στα τέλη Ιανουαρίου, βγάζεις αποτελέσματα, τα γνωστοποιείς και πριν τις 20/02 (τουλάχιστον για το ποσοτικό κομμάτι), ξαναμετρά την αποθήκη και "ανακαλύπτει" όσα του λείπουν για να έχει κέρδη στον Ισολογισμό, γιατί ΜΟΝΟ έτσι του δίνει χρηματοδότηση η τράπεζα... Και όταν έρθει ο έλεγχος, επειδή δεν είναι χάπατα και μπορούν να βρούν "άκρη", αναλόγως κρίνει και "διευθετεί" το ζήτημα (2-2-6 σύστημα δεν είχε πει ο Σπινέλλης ;)... Για να μην ξεχνούμε και τις επιστροφές ΦΠΑ με παρακράτηση του 10% υπέρ Διευθυντή, Προϊσταμένου Ελέγχου και Ελεγκτή, έτσι, για τον "κόπο τους".

Η σαπίλα είναι ολική αλλά όπως το θέμα είναι σε ποιόν θα πέσει η ευθύνη.

Και στα τρια παραδείγματα που ανέφερες, το ΚΡΑΤΟΣ φταίει και όχι ο λογιστής. Σε αντίθεση όμως με τους απέναντί μας, δεν πετάω τα χαρτιά στην μούρη του πελάτη, δεν προσπαθώ να τον διώξω όπως όπως επειδή πήγε 13:00, ούτε του λέω με μίσος "Αυτός είναι ο νόμος, κόψε τον λαιμό σου"....

Και σου δίνω άλλο ένα παράδειγμα που το Κράτος έχει κλείσει το ματάκι προς μια μερίδα φορολογουμένων, προφανώς για να τους κάνει το χατήρι: Οι εταιρείες του Ν.89/67, βάσει του άθρου 17 παρ. 1β του Ν.3386/2005 & άρθρο 8 παρ.2 του Ν.3536/2007, έχουν δώσει την δυνατότητα, να συνεχίσουν να έχουν στην Ελλάδα, τους Φιλιππινέζους εργαζόμενους, ως δήθεν μεταφραστές (εδώ γελάμε), απαλλασσόμενοι της υποχρεωτικής ασφαλίσεως του ΙΚΑ (& ΤΑΝΠΥ), με την προϋποθεση οτι έχουν ιδιωτική ασφάλεια ζωής (πολύ μικρότερο κόστος). Ωστόσο η μέγιστη διάρκεια παραμονής βάσει αυτού του νόμου (με όλες τις ανανεώσεις) είναι τα 4 έτη. Το ΙΚΑ επικαλείται "κενό νόμου" και δεν προβαίνει σε κανένα καταλογισμό εισφορών ή προστίμων, για όσους ξεπερνούν την τετραετία. Τι κατάφερε το Κράτος; Να μην λαμβάνει εισφορές ΙΚΑ (& ΤΑΝΠΥ) και να νομιμοποιεί την παρουσία ξένων εργαζομένων, που διαφορετικά θα ήταν πολύ δύσκολο να έρθουν στην Ελλάδα

Στο συμβάν που ανέφερα στον ΟΑΕΕ (εξ' ου και ο λόγος της δημοσίευσης) η υπάλληλος αρχικά δεν δεχόταν οποιαδήποτε αίτηση, γιατί δεν της είχε έρθει διευκρίνιση ή χαρτί αιτήσεως... Και γι' αυτό το λόγο, πέταξε και ένα "Δεν ισχύει ο νόμος ακόμη".

Αν ανατρέξεις σε άλλο θέμα σχετικό με την μείωση της ασφαλιστικής κλάσης, κάποιος συνάδελφος, κατέθεσε αίτηση, συμπληρώνοντας άσχετο έγγραφο. Επειδή είμαι καχύποπτος με το Δημόσιο, αποκλείεις να έχει δοθεί εντολή να μην δέχονται οποιαδήποτε αίτηση πριν έρθουν οι "επίσημες αιτήσεις", ωστε να επικαλούνται την ημέρα αίτησης ως αρχή της περιόδου καταβολής μειωμένου ασφαλίστρου, επομένως να έχουμε χάσει το 3ο δίμηνο (ή μέρος αυτού) ή επειδή όλο και περισσότεροι επαγγελματίες (που κατέβαλλαν μέχρι τώρα εισφορές) να έχουν περιέλθει σε αδυναμία πληρωμής και επομένως να μην μπορούν να μειώσουν τις μελλοντικές τους εισφορές, μιας και το άρθρο του νόμου απαιτεί να είσαι συνεπής ή να έχει ρυθμίσει τις οφειλές σου; (Η οποία προθεσμία ρύθμισης λήγει 30/04).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαίρει και βασίλευε.....

..... και δυστυχώς για εμάς, το έχουν καταφέρει......

αχ, πάλι οι μεν και οι δε

εμείς και οι άλλοι

το σύστημα τα έχει καταφέρει καλά

Εγώ αμφιβάλλω για αυτό.

Άμα σκαλώσει το μυαλό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρέψτε την οργή σας εκεί που πρέπει. Σημαδέψτε καλά. Πολύ καλά.

Δεν σε χτυπάει το γκλομπ. Ο μπάτσος σε χτυπάει...

Έτσι και με τους δημοσίους υπαλλήλους που απλώς εκτελούν εντολές.

Το κέντρο εξουσίας πρέπει να βληθεί, you know...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...