Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη βρίζεις ρε!!!

Ype, εκτός από ληγμένα, τώρα θα παίρνουν και αναβολικά... Πρώτος στο Επικρατείας (!!!) ένας αρσιβαρίστας. Μάλλον ετοιμάζονται για ξύλο εντός της βουλής με τους Χρυσαυγουλίτες.

Σου λέει ο Βενιζέλος, άμα θα βγω πρέπει κάποιος να με σηκώσει στα χέρια για τους πανηγυρισμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φυλαχθεί από τους προβοκάτορες λέει ο φίλος μου ο Σούλης

Γιατί δεν μπορεί να καλέσει τον λαό (που λες και συ νατάσσα ) να συνταχθεί κάτω από την σημαία αυτών που τον ξεπουλάνε (ηγεσίες ΓΣΕΕ , ΑΔΕΔΥ κλπ) λέει το ΠΑΜΕ

Μεγάλη κουβέντα μάλλον, που σηκώνει θάλασσα...... πριν τα τσίπουρα όμως, γιατί μετά δεν θα καταλαβαίνω τίποτις.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορώ να πώ ότι είσαι μέσα.

Η θέση σου για την αριστερά είναι μια ολόκληρη κουβέντα από μόνη της που δε μπορεί να γίνει εδώ.

Σε σχέση με την παρατήρησή σου για τη Χρυσή αυγή συμφωνώ αλλά αυτό που λέω είναι πως επειδή ακριβώς υπάρχει συσκότιση γύρω από τη δράση της πρέπει να την ξεσκεπάζουμε.

Δεν μπορεί να αφήνουμε η όποια διαμαρτυρία να έχει τέτοια επακόλουθα. Γιατί εκτός αυτών που αναφέρεις πολλοί είναι αυτοί που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει αυτή η επιλογή.

Μην τους αφήνετε να ψαρεύουν σε θολά νερά και δείξτε στον κόσμο το πραγματικό της πρόσωπο.

και για το τελευταίο παραμύθι ότι τάχα οι χουντικοί ήταν αδιάφθοροι και καλοί στην οικονομική διαχείριση και δεν άφησαν χρέη.......

μια μικρή γεύση.......

http://tvxs.gr/news/...si-eleytheratoy

ΥΓ: ο Κίμωνας έχει πάρει θέση. Εσύ τι σκέπτεσαι; (δεν ζητώ απάντηση, απλά αναρρωτιέμαι αν εμμενεις στην αποχή)

Πάμε......

Αντιμετωπίζουμε μια πολύ παράξενη κατάσταση. Και συζητάμε για το ποιος θα κυβερνήσει την επόμενη μέρα.

Από τη μία υπάρχει η άποψη ότι πρέπει όσο το δυνατό περισσότερο να μην υπάρχει αυτοδύναμη ισχυρή κυβέρνηση, θέση όχι μόνο του ΚΚΕ.... Και κάποιος κακοπροαίρετος ίσως συσχέτιζε την πολυδιάσπαση των 2 κεντρικών κομμάτων ώστε να συλλέξουν περισσότερους ψήφους, και με τις κατάλληλες συνεργασίες μετά, να εξασφαλίσουν την πολυπόθητη αυτοδυναμία...

Από την άλλη, αν δεν υπάρχει κυβέρνηση την άλλη μέρα, τέτοια ώστε να μπορεί να διοικήσει, έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα, σε πολύ πιο σύντομο χρόνο..... Ίσως δλδ η πολυδιάσπαση να μην είναι τόσο καλή τελικά.....

Για να κατέβω να ψηφίσω, πρέπει να υπάρχει κάποιο συνεπές κόμμα με θέσεις ιδέες και προοπτικές που να συμφωνώ....

πασόκ και νδ έχουν καταφάει αυτόν το τόπο, όσο θυμάμαι..... καθιέρωσαν το ρουσφέτι ως κύρια πολιτική συγκέντρωσης ψήφων, ισχυροποίησαν την αναξιοκρατία, μοιράσανε τη πίτα όπως θέλανε και ακόμα συνεχίζουν, έστω με μικρότερο ρυθμό, έστω κρατώντας περισσότερο τα προσχήματα...... φέρανε τη χώρα στη χειρότερη κατάσταση, χρεοκοπημένη, με ανθρώπους στην απόγνωση, τη φτώχεια και τη μιζέρια....... και οι δύο μιλάνε για ανάπτυξη, @ρχίδι@, άμα ξέρανε πως να κάνουνε ανάπτυξη θα την είχαν κάνει ήδη....... δεν θα γίνουν οριζόντιες περικοπές, δεν θα μπούνε νέοι φόροι..... όποιος τους πιστέψει, είναι άξιος της μοίρας του πάντως...... οπότε φυσικά και αποκλείονται....

Τσιράκια που αποσχίστηκαν, όπως καμένος, ντόρα, καστανίδης, κατσέλη κτλ κτλ είμαι 100% σίγουρος ότι θα συμμαχήσουν με τα 2 μεγάλα κόμματα, μόνο και μόνο για να πιάσουν μια θέση, να κρατηθούν στο σύστημα. Άρα, θα εφαρμόσουν τις ίδιες αρχές με τους άλλους, οπότε το πούλο και αυτοί.......

Χρυσή αυγή, έχουν ορισμένα καλά, αλλά είμαι τελείως αντίθετος στη φιλοσοφία τους και στην ιδεολογία τους.... Οπότε, δεν και εδώ.....

Οικολόγοι, τους θεωρώ κίνημα, όχι πολιτικό κόμμα... Επειδή είναι φιλόζωοι - έστω και εμπράκτως, δεν πάει να πει ότι είναι και ικανοί να κυβερνήσουν ή να διοικήσουν ορθά... και δεν με έχουν πείσει ότι μπορούν, για να είμαι ειλικρινής.... Οπότε, δεν θα πάρω ούτε εδώ.....

Αριστερά προσανατολισμένη στην ευρώπη, τσίπρας, κουβέλης και σία, παράξενο μίγμα... δεν ξέρω πως θα μπορέσουν να ισορροπήσουν την πολιτική τους, δεδομένου ότι αν δεν κάνουν ότι θένε οι απ' όξω, πάπα τα λεφτά, έξοδος από την ευρώπη και πάει λέγοντας..... Άρα, ή θα παίξουν το παιχνίδι ή θα ανοίξουν τη πόρτα της εξόδου, και λόγω απειρίας στη διακυβέρνηση, θα την ανοίξουν όσο πιο άγαρμπα γίνεται.... Οπότε, ούτε κι εδώ.....

Τέλος το ΚΚΕ, οφείλω να πω ότι είναι το πιο συνεπές από τα κόμματα που υπάρχουν. Σταθερό στις απόψεις του, κάθετο, πολύ καλό σαν αντίβαρο και σαν αντιπολίτευση. Η θέση του όμως - αποκήρυξη του χρέους, στάση πληρωμών - χρεοκοπία, έξοδος από την ευρώπη και επιστροφή στη δραχμή, με τρομάζει..... δεδομένης της διάλυσης της παραγωγικής βάσης της χώρας, πιστεύω ότι θα ήταν ότι χειρότερο, ναι, ακόμα και από αυτό που περνάμε τώρα. Τι να σου κάνει ότι θα έχεις νομισματικά εργαλεία, με μια δραχμή διαρκώς υποτιμούμενη, με το μεγαλύτερο πλήθος των αγαθών (από τρόφιμα, ποτά, τσιγάρα, φάρμακα, μηχανολογικός εξοπλισμός, αυτοκίνητα κτλ κτλ κτλ κτλ) εισαγώμενα...?????? Δεν με έχουν πείσει στο παραμικρό ότι αυτή η λύση είναι βιώσιμη και ρεαλιστική.... καθόλου.... και δεν περιλαμβάνουν στην ανάλυσή τους την αντίδραση των πιστωτών, που θα έχουν δώσει τα χρήματά τους δανεικά και δεν θα τα πάρουν πίσω.... ή μήπως θα κωλόσουν επειδή θα βγει το ΚΚΕ....????

Λέει το ΚΚΕ ότι ο καπιταλισμός έχει τελειώσει... και δείχνει ως απόδειξη την κρίση στην ευρώπη.... τα ίδια φαντάζομαι θα λέγανε και στην κρίση του 1929-1931.... Το γεγονός ότι ο κουμουνισμός έχει καταρεύσει σε όλα τα ευρωπαικά κράτη και έχει παραμείνει στη κίνα και σε ορισμένες χώρες της λατινικής αμερικής κατά το πλείστο, τους διαφεύγει..... Εθελοτυφλούν πολύ, βλέπουν τα πράγματα μόνο από τη μεριά τους, είναι απόλυτοι στις θέσεις τους, αδιάλλακτοι (σε γενικές γραμμές, πάντα... υπάρχουν φυσικά και στελέχη που θα ήταν χαρά μου να κουβεντιάζω ώρες....)..... Οπότε, ούτε αυτοί μπορούν να με εκφράσουν....

Πίστεψέ με Γιάννη, θα ήθελα πολύ να συμμετέχω στα κοινά... ενεργά.... και να ψηφίζω, και να συμμετέχω σε δράσεις, και να διαμορφώνω συνθήκες και πολιτικές για την προαγωγή της κοινωνίας... αλλά πολύ σαπίλα ρε φίλε... το σύστημα αυτό είναι σάπιο.... δεν αξίζει....

Οπότε, λέω να κάνω κάτι πιο ενδιαφέρον από τις εκλογές εκείνη την ημέρα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.... Το γεγονός ότι ο κουμουνισμός έχει καταρεύσει σε όλα τα ευρωπαικά κράτη και έχει παραμείνει στη κίνα και σε ορισμένες χώρες της λατινικής αμερικής κατά το πλείστο, τους διαφεύγει....

.....

Kαι όχι μόνο.Υπάρχει και στη Βόρειο Κορέα το καθεστώς της οποίας το δικό μας ΚΚΕ θαυμάζει.

Εστειλε μάλιστα κι συλληπητήριο τηλεγράφημα για τον θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ ως ακολούθως:

«Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ

Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ:

«Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.

Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.

Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.

Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού»

Δεν μας λέει όμως το ΚΚΕ:

1.Πότε επέλεξε ο λαός της Β. Κορέας τον δρόμο που ακολουθεί?

2 Η επιλογή της διαδοχής του γιού του στην εξουσία έγινε μέσω εκλογών?

3.Επιτρέπεται στη Β.Κορέα λειτουργία άλλων κομμάτων πλην του κομμουνιστικού?

4.Υπήρξαν και άλλοι υποψήφιοι διάδοχοι πέραν αυτού που επέλεξε το κομμουνιστικό κόμμα?

Ρητορικά ερωτήματα.Τόσο ρητορικά όσο ρητορικό είναι το ερώτημα αν το ΚΚΕ πιστεύει τελικά στην δημοκρατία.

Οι υμνητές των ποιο στυγνών δικτατοριών του πλανήτη έχουν και το θράσος να αποκαλούν τους αντιπάλους τους "φασίστες" και να κάνουν μαθήματα δημοκρατίας.Οι ίδιοι που κατηγορούν εδώ στην Ελλάδα την Χρυσή Αυγή αλλα υμνούν την στυγνή δικτατορία του Κομουνιστικού κοματος στην Β.Κορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με Γιάννη, θα ήθελα πολύ να συμμετέχω στα κοινά... ενεργά.... και να ψηφίζω, και να συμμετέχω σε δράσεις, και να διαμορφώνω συνθήκες και πολιτικές για την προαγωγή της κοινωνίας... αλλά πολύ σαπίλα ρε φίλε... το σύστημα αυτό είναι σάπιο.... δεν αξίζει....

Οπότε, λέω να κάνω κάτι πιο ενδιαφέρον από τις εκλογές εκείνη την ημέρα........

"Οποίος βαριέται να ζυμώσει πέντε ημέρες κοσκινάει."

ή μήπως..

"Στραβός βελόνι εγύρευε μέσα στην αχυρώνα."

Για δες κι αυτό βρε Στέφανε.. δεν μπορεί .. κάπου θα σε καλύπτει. :D

33) Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οποίος βαριέται να ζυμώσει πέντε ημέρες κοσκινάει."

ή μήπως..

"Στραβός βελόνι εγύρευε μέσα στην αχυρώνα."

Για μένα αυτά...????

Από ένα άνθρωπο που τελικά αποσύρθηκε από τα πολιτικά δρώμενα ως ενεργό στέλεχος (από όσο ξέρω)....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε μια ιδιοτυπη κοινοβουλευτικη Δημοκρατια που καταστρατηγειται η Βασικη Αρχη της Δημοκρατιας η Αρχη της πλειοψηφιας (εκλογικο συστημα).Ειμαι εναντια στην συγκεκριμενη μορφη της Δημοκρατιας δηλ τον κοινοβουλευτικο κοινωνικο εκφασισμο που οδηγηθηκε η χωρα μετα την μεταπολιτευση.Ψηφιζω λοιπον Λευκο δεν με εκφραζει κανενα κομμα της Αριστερας και δεν ειμαι αντιεξουσIαστης η κομμουνιστης(δεν συναδουν με τον βιο μου) Ομως με καλυπτουν τα περιεχομενα των προκυρηξεων της 17 Νοεμβρη.

Υ/Γ Ειμαι υπερ της βιαιας συγκρουσης και οχι των ειρηνικων εκδηλωσεων και διεκδικησεων με τραγουδακια ,τσιπουρα και φλερτ....! Ξεχασα και κατι για την ΚΥΠ το Oνοματεπωνυμο μου υπαρχει στο forums.

ΑΡΝΙΕΜΑΙ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχω εγώ πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω.

Αλλωστε έβαλες τόσα πολλά ζητήματα που από εδώ μέσα δεν μπορούν να απαντηθούν.

Ως πρώτη απάντηση συμφωνώ με το Θανάση.

Θα κάνω μόνο δυο σχόλια.

..........

Χρυσή αυγή, έχουν ορισμένα καλά, αλλά είμαι τελείως αντίθετος στη φιλοσοφία τους και στην ιδεολογία τους.... Οπότε, δεν και εδώ.....

.......................

Είναι σα να μου λές πως σου αρέσουν τα λιοντάρια στο τσίρκο που κάνουν ωραία κόλπα αλλά διαφωνείς που τρώνε τα άλλα ζώα στο δάσος.

Μόνο που τα κόλπα τα έμαθαν με "εκπαίδευση" και μόλις τα αφήσεις ελεύθερα, στο δάσος θα γυρίσουν και δεν θα είναι χορτοφάγα.

Ξαναλέω.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

........

Τέλος το ΚΚΕ, οφείλω να πω ότι είναι το πιο συνεπές από τα κόμματα που υπάρχουν. Σταθερό στις απόψεις του, κάθετο, πολύ καλό σαν αντίβαρο και σαν αντιπολίτευση. Η θέση του όμως - αποκήρυξη του χρέους, στάση πληρωμών - χρεοκοπία, έξοδος από την ευρώπη και επιστροφή στη δραχμή, με τρομάζει..... δεδομένης της διάλυσης της παραγωγικής βάσης της χώρας, πιστεύω ότι θα ήταν ότι χειρότερο, ναι, ακόμα και από αυτό που περνάμε τώρα. Τι να σου κάνει ότι θα έχεις νομισματικά εργαλεία, με μια δραχμή διαρκώς υποτιμούμενη, με το μεγαλύτερο πλήθος των αγαθών (από τρόφιμα, ποτά, τσιγάρα, φάρμακα, μηχανολογικός εξοπλισμός, αυτοκίνητα κτλ κτλ κτλ κτλ) εισαγώμενα...?????? Δεν με έχουν πείσει στο παραμικρό ότι αυτή η λύση είναι βιώσιμη και ρεαλιστική.... καθόλου.... και δεν περιλαμβάνουν στην ανάλυσή τους την αντίδραση των πιστωτών, που θα έχουν δώσει τα χρήματά τους δανεικά και δεν θα τα πάρουν πίσω.... ή μήπως θα κωλόσουν επειδή θα βγει το ΚΚΕ....????

Λέει το ΚΚΕ ότι ο καπιταλισμός έχει τελειώσει... και δείχνει ως απόδειξη την κρίση στην ευρώπη.... τα ίδια φαντάζομαι θα λέγανε και στην κρίση του 1929-1931.... Το γεγονός ότι ο κουμουνισμός έχει καταρεύσει σε όλα τα ευρωπαικά κράτη και έχει παραμείνει στη κίνα και σε ορισμένες χώρες της λατινικής αμερικής κατά το πλείστο, τους διαφεύγει..... Εθελοτυφλούν πολύ, βλέπουν τα πράγματα μόνο από τη μεριά τους, είναι απόλυτοι στις θέσεις τους, αδιάλλακτοι (σε γενικές γραμμές, πάντα... υπάρχουν φυσικά και στελέχη που θα ήταν χαρά μου να κουβεντιάζω ώρες....)..... Οπότε, ούτε αυτοί μπορούν να με εκφράσουν....

..............................

Κατ΄αρχήν δεν είναι δυνατό να παραθέσω εγώ την άποψη του ΚΚΕ εδώ σε μερικές γραμμές για να σου την εξηγήσω και δεν είμαι και αρμόδιος.

Η θέση του για αποδέσμευση από την ΕΕ είναι πιό πολύπλοκη σε σχέση με την απλούστευση που κάνεις και αναμεταδίδουν τα μμε (χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή)

το ότι δεν είσαι έτοιμος και φοβάσαι το μέλλον σου το έγραψα εγώ από προχθές...

Εγώ γιατί βλέπω μόνο μία...????

γιατί φοράς γυαλιά για κοντά.....

η άλλη που δεν θες να δείς σε πάει πολύ μακριά και φοβάσαι το άγνωστο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι περισσότερο.

Έχεις όμως μόνος σου δώσει μια απάντηση στο γιατί πρέπει να συμμετέχεις και με βάση αυτά που έγραψες έχεις και κάτι να επιλέξεις.Εσύ το έγραψες.

Αυτό ακριβώς που λέει και το ΚΚΕ,

Δώσε του δύναμη να είναι αντίβαρο (ως αντιπολίτευση) στις πολιτικές που έρχονται και δεν είναι προς όφελός σου.

...................

Οπότε, λέω να κάνω κάτι πιο ενδιαφέρον από τις εκλογές εκείνη την ημέρα........

Μετά την κάλπη όλη η μέρα είναι δική σου. Τίποτα δεν είναι πιο ενδιαφέρον από την συμμετοχή σου.

Δεν μπορεί οι άνθρωποι που βλέπουν μπρoστά τους να αφήνουν τους άλλους να κάνουν παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχω εγώ πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω.

Αλλωστε έβαλες τόσα πολλά ζητήματα που από εδώ μέσα δεν μπορούν να απαντηθούν.

Εδώ θα είμαστε και τις επόμενες μέρες, μη μου στεναχωριέσαι....

Ως πρώτη απάντηση συμφωνώ με το Θανάση.

Δλδ μου είναι τόσο δύσκολο ή βαριέμαι τόσο πολύ να σηκωθώ να πάω να ψηφίσω, ώστε ψάχνω δικαιολογίες για να "νομιμοποιήσω" στην συνείδησή μου την αποχή.......

Μάλλον που δεν το έχω δώσει να το καταλάβετε καλά, και έχω παρεξηγηθεί....

Συνειδητά απέχω από την εκλογική διαδικασία γιατί δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να εκφράσει τα πιστεύω και τις απόψεις μου για την ορθή διακυβέρνηση της χώρας.

Συνειδητά απέχω γιατί το πολιτικό σύστημα, όπως είναι διαμορφωμένο, δημιουργεί πελατειακές σχέσεις και κωλοτούμπες πολιτικούς.

Συνειδητά απέχω γιατί γνωρίζω ότι δεν μπορώ ούτε να τα βάλω με το συγκεκριμένο σύστημα αλλά ούτε και να αλλάξω.

Είναι σα να μου λές πως σου αρέσουν τα λιοντάρια στο τσίρκο που κάνουν ωραία κόλπα αλλά διαφωνείς που τρώνε τα άλλα ζώα στο δάσος.

Μόνο που τα κόλπα τα έμαθαν με "εκπαίδευση" και μόλις τα αφήσεις ελεύθερα στο δάσος θα γυρίσουν και δεν θα είναι χορτοφάγα.

Ξαναλέω.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Ναι αλλά το πασοκ και τη νδ τα θεωρείς πολιτικά κόμματα.... ή μήπως δεν ασκούν βία αυτά...???? Ή μήπως βία είναι μόνο όταν πέφτει ξύλο...????

Εν πάσει περιπτώσει, δεν μπορείς να αποκλείεις μια οργάνωση που δρα νόμιμα, είναι πολιτικό κόμμα, την υποστηρίζουν αρκετοί πολίτες επειδή τη θεωρείς συμμορία... Δεν είναι δημοκρατικό.... Μπαίνει στην κουβέντα, αξιολογείται αρνητικά και τελειώνει εκεί.....

Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει αντίστοιχα λόγια για το παμε.......

Κατ΄αρχήν δεν είναι δυνατό να παραθέσω εγώ την άποψη του ΚΚΕ εδώ σε μερικές γραμμές για να σου την εξηγήσω και δεν είμαι και αρμόδιος.

Θα στείλω στην αλέκα ένα mail να μου απαντήσει...... :lol:

Τη λες ρε Γιάννη, συζήτηση κάνουμε, με βάσει τις εμπειρίες μας, τι έχουμε αποκομίσει για τα πολιτικά δρώμενα.....

Η θέση του για αποδέσμευση από την ΕΕ είναι πιό πολύπλοκη σε σχέση με την απλούστευση που κάνεις και αναμεταδίδουν τα μμε (χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή)

Το ρεζουμέ είναι αυτό όμως.... Το οποίο, δεν το θεωρώ ρεαλιστική λύση για πολλούς και διάφορους λόγους, που έχουν να κάνουν με τη διεθνή πραγματικότητα αλλά και την δομή της ελληνικής οικονομίας ως έχει σήμερα......

το ότι δεν είσαι έτοιμος και φοβάσαι το μέλλον σου το έγραψα εγώ από προχθές...

Για να μην παρεξηγηθώ, φοβάμαι την αποτυχία της λύσης που προτείνει το ΚΚΕ και τις επιπτώσεις που θα έχει σε μένα και την χώρα μου.......

Έχεις όμως μόνος σου δώσει μια απάντηση στο γιατί πρέπει να συμμετέχεις και με βάση αυτά που έγραψες έχεις και κάτι να επιλέξεις.Εσύ το έγραψες.

Αυτό ακριβώς που λέει και το ΚΚΕ,

Δώσε του δύναμη να είναι αντίβαρο (ως αντιπολίτευση) στις πολιτικές που έρχονται και δεν είναι προς όφελός σου.

Η λογική μου στις κάλπες δεν είναι να παίξω παιχνίδια συσχετισμού εξουσίας, καλώς ή κακώς..... αυτά είναι παιχνίδια των κομμάτων.....

Η λογική μου είναι να βρω κάποιον να με εκφράζει, να τον πιστέψω, να μου δώσει προοπτική...

Δεν βρίσκω, δεν ψηφίζω.... απλά.....

Το αν θέλει το ΚΚΕ να δυναμώσει, να αλλάξει την πολιτική του και το ξανασυζητάμε.... αλλά δεν το βλέπω.....

Και σου ανέφερα πιο πάνω, δεν είναι πανάκεια ότι αν αποδυναμωθεί η επόμενη κυβέρνηση, θα είναι προς όφελος του τόπου... Μάλλον το αντίθετο διαφαίνεται, δεδομένης της συγκυρίας.....

Μετά την κάλπη όλη η μέρα είναι δική σου. Τίποτα δεν είναι πιο ενδιαφέρον από την συμμετοχή σου.

Δεν μπορεί οι άνθρωποι που βλέπουν μπορστά τους να αφήνουν τους άλλους να κάνουν παιχνίδι.

Τι να σου πω ρε Γιάννη, μπορώ να σκεφτώ κανα δυο πράγματα πιο ενδιαφέροντα.....

Και τι πάει να πει ότι αφήνω τους άλλους να κάνουν παιχνίδι...???? Έτσι κι αλλιώς, θα το κάνουνε.... Το σύστημα τους προστατεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον που δεν το έχω δώσει να το καταλάβετε καλά, και έχω παρεξηγηθεί....

Συνειδητά απέχω από την εκλογική διαδικασία γιατί δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να εκφράσει τα πιστεύω και τις απόψεις μου για την ορθή διακυβέρνηση της χώρας.

Συνειδητά απέχω γιατί το πολιτικό σύστημα, όπως είναι διαμορφωμένο, δημιουργεί πελατειακές σχέσεις και κωλοτούμπες πολιτικούς.

Συνειδητά απέχω γιατί γνωρίζω ότι δεν μπορώ ούτε να τα βάλω με το συγκεκριμένο σύστημα αλλά ούτε και να αλλάξω.

Και τι πάει να πει ότι αφήνω τους άλλους να κάνουν παιχνίδι...???? Έτσι κι αλλιώς, θα το κάνουνε.... Το σύστημα τους προστατεύει....

:(:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(:angry:

:huh::mellow:

Είναι σα να ψάχνεις για ξενοδοχείο αργά τη χειμωνιάτικη νύχτα και βλέπεις τα ξενοδοχεία και στο ένα δεν σου αρέσουν οι κουρτίνες, στο άλλο δεν σου αρέσει η θέα, στο παράλλο δεν σου αρέσει το κρεβάτι κ.λπ.

Τι κάνεις;

Δεν θα μείνεις κάπου;

Αυτές οι εκλογές δεν είναι μία τυπική διαδικασία. Σε αυτές τις εκλογές παίζεται το μέλλον της χώρας σε μια ζαριά.

Αν τα κόμματα του μνημονίου λάβουν την πλειοψηφία στη βουλή, τότε η Μέρκελ και ο κάθε μαλάκας χαρτογιακάς του ΔΝΤ και της ΕΕ θα κουνάει το δάχτυλο και θα λέει ότι ο ελληνικός λαός επικρότησε την πολιτική του μνημονίου.

Οπότε ο Βενιζέλος θα εφαρμόσει το "αρχίζουμε" (να σας ξεσκίσουμε) και ο Αντώνης το "η Ελλάδα θα τα καταφέρει" (να φουντάρει στο κενό).

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Και όπως είπε ο Ype, η Χρυσή Αυγή ΔΕΝ είναι πολιτικό κόμμα. Είναι μία συμμορία από ψυχοπαθείς χούλιγκανς και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητά απέχω από την εκλογική διαδικασία γιατί δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να εκφράσει τα πιστεύω και τις απόψεις μου για την ορθή διακυβέρνηση της χώρας.

Συνειδητά απέχω γιατί το πολιτικό σύστημα, όπως είναι διαμορφωμένο, δημιουργεί πελατειακές σχέσεις και κωλοτούμπες πολιτικούς.

Συνειδητά απέχω γιατί γνωρίζω ότι δεν μπορώ ούτε να τα βάλω με το συγκεκριμένο σύστημα αλλά ούτε και να αλλάξω.

Μπορείς λοιπόν να βρεις μερικούς ακόμη που έχετε τις ίδιες ή κοντινές απόψεις και να δημιουργήσετε ένα δικό σας κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks doctor. B)

Προσωπικά θεωρώ την αποχή από τα μεγαλύτερα καφριλίκια που μπορεί κάνει ένας άνθρωπος.

Χρησιμοποίησα 2 smileys γιατί αυτή η "στάση" με κάνει να χάνω την ψυχραιμία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι εκλογές δεν είναι μία τυπική διαδικασία. Σε αυτές τις εκλογές παίζεται το μέλλον της χώρας σε μια ζαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινή κουβέντα στο ψιλικατζίδικο:

"Εγώ θα ψηφίσω ή Τσίπρα ή Χρυσή Αυγή! Δεν ξέρω ακόμη.... ότι πιάσει το χέρι πρώτο εκείνη την ώρα!"

Για να καταλάβουμε πως ψηφίζουν ακόμη μερικοί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινή κουβέντα στο ψιλικατζίδικο:

"Εγώ θα ψηφίσω ή Τσίπρα ή Χρυσή Αυγή! Δεν ξέρω ακόμη.... ότι πιάσει το χέρι πρώτο εκείνη την ώρα!"

Για να καταλάβουμε πως ψηφίζουν ακόμη μερικοί.....

Μερικοί δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι από την πολιτική ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΛΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ και ότι η επιλογή μας για το ποιον θα ψηφίσουμε καθορίζει το μέλλον μας!

Άλλοι νομίζουν πως είναι καλλιστεία και ψηφίζουν τον πιο ωραίο υποψήφιο και άλλοι νομίζουν πως είναι τζόγος και τραβάνε ένα ψηφοδέλτιο στην τύχη!

Τί να πω πια? Τόσο IQ ραδικιού έχουν??? Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι από την πολιτική ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΛΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ και ότι η επιλογή μας για το ποιον θα ψηφίσουμε καθορίζει το μέλλον μας!

Άλλοι νομίζουν πως είναι καλλιστεία και ψηφίζουν τον πιο ωραίο υποψήφιο και άλλοι νομίζουν πως είναι τζόγος και τραβάνε ένα ψηφοδέλτιο στην τύχη!

Τί να πω πια? Τόσο IQ ραδικιού έχουν??? Έλεος!

Ούτε ραδικιού, ούτε μπιφτεκιού..... IQ ένα με το πάτωμα είναι αυτό!

Εδώ μια φίλη, είπε πως θα ψηφίσει Τσίπρα γιατί είναι ωραίος γκόμενος!!!

Τσακωθήκαμε άγρια.... (και για τα κριτήρια με τα οποία ψηφίζει και γιατί μάλλον έχουμε διαφορετικά γούστα στα αρσενικά :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλευουμε να πεισουμε τα νεα παιδια για τον ρολο του λευκου και του ακυρου συμφωνα με τον εκλογικο νομο και το ποσο σημαντικο ειναι να ανεβασουμε τα ποσοστα των μικρων κομματων.....

οι μεγαλοι και εμπειροι ας το ψαξουν μονοι τους καλυτερα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινή κουβέντα στο ψιλικατζίδικο:

"Εγώ θα ψηφίσω ή Τσίπρα ή Χρυσή Αυγή! Δεν ξέρω ακόμη.... ότι πιάσει το χέρι πρώτο εκείνη την ώρα!"

Για να καταλάβουμε πως ψηφίζουν ακόμη μερικοί.....

Αυτό δεν το σχολιάζεις απλά στο φόρουμ.

Δεν το προσπερνάς.

Το απαντάς επιτόπου και χωρίς ντροπές, αναστολές και ωχαδερφισμό.

Η Ελλάδα που υπέφερε τα πάνδεινα από τους ναζί δεν μπορεί να ψηφίζει τους νεοναζί.

Δεν μπορεί από τη μιά να κλαίς για τα θύματα στο Δίστομο, στα Καλάβρυτα, στο Χορτιάτη, στην Καισαριανή, στη Βιάννο και αλλού κι από την άλλη να ψηφίζεις κάποιον που κλαίει για τον χαμό του Φυρερ και την ήττα της ιδεολογίας του και ταυτίζει το Χίτλερ με τον Λεωνίδα και τους τριακόσιους Σπαρτιάτες με τους ναζί.

Αφιερώστε λίγη ώρα και διαβάστε το

http://jungle-report.../blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς λοιπόν να βρεις μερικούς ακόμη που έχετε τις ίδιες ή κοντινές απόψεις και να δημιουργήσετε ένα δικό σας κόμμα.

Έναν είχα συμπαράσταση, και αυτός αλλαξοπίστησε..... άστα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ την αποχή από τα μεγαλύτερα καφριλίκια που μπορεί κάνει ένας άνθρωπος.

Χρησιμοποίησα 2 smileys γιατί αυτή η "στάση" με κάνει να χάνω την ψυχραιμία μου.

Δηλαδή για να καταλάβω....

Είμαι κάφρος ή συμπεριφέρομαι ως ένας τέτοιος επειδή δεν θεωρείς τη στάση μου ως λογική αντίδραση....??????

Εγώ από την άλλη, θεωρώ μεγαλύτερο καφριλίκι που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι να βάλει παροπίδες, να μην καταλαβαίνει τίποτα άλλο πέρα από αυτό που γνωρίζει και πιστεύει, και να θεωρεί όλες τις άλλες ενέργειες καφριλίκια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το σχολιάζεις απλά στο φόρουμ.

Δεν το προσπερνάς.

Το απαντάς επιτόπου και χωρίς ντροπές, αναστολές και ωχαδερφισμό.

Η Ελλάδα που υπέφερε τα πάνδεινα από τους ναζί δεν μπορεί να ψηφίζει τους νεοναζί.

Δεν μπορεί από τη μιά να κλαίς για τα θύματα στο Δίστομο, στα Καλάβρυτα, στο Χορτιάτη, στην Καισαριανή, στη Βιάννο και αλλού κι από την άλλη να ψηφίζεις κάποιον που κλαίει για τον χαμό του Φυρερ και την ήττα της ιδεολογίας του και ταυτίζει το Χίτλερ με τον Λεωνίδα και τους τριακόσιους Σπαρτιάτες με τους ναζί.

Αφιερώστε λίγη ώρα και διαβάστε το

http://jungle-report.../blog-post.html

Φωτιά το άρθρο. Απλά και ξεκάθαρα. Μιλάω με αρκετούς αυτή τη περίοδο για πολιτικά (η κουβέντα πάει μόνη της) και μου κάνει αίσθηση το πως ορισμένοι όχι μόνο υποστηρίζουν ένθερμα το εν λόγω κόμμα, αλλά το αιτολογούν κιόλας. Συνήθως έχει να κάνει με τους λαθρομετανάστες: αν δε το γνωρίζετε ομάδες χρυσαυγιτών αναλαμβάνουν προστασία καταστημάτων στο κέντρο - κοινώς δίνουν το τηλέφωνο στον καταστηματάρχη και αν έχει θέμα με αλλοδαπούς τους παίρνει τηλέφωνο. Απίστευτα πράγματα. Ο καταστηματάρχης του κέντρου λοιπόν, που νιώθει ξεχασμένος και περικυκλωμένος από εν δυνάμει εχθρούς, κλέφτες κτλ, μην έχοντας που αλλού να στραφεί αναμενόμενα στηρίζει ένα τέτοιο ακραίο κόμμα. Άλλωστε πάντα σε περίοδο κρίσης ανέβαινε η ακροδεξιά και ο ίδιος ο Χίτλερ από μια τέτοια κρίση αναδείχθηκε.

Το θέμα είναι ότι κάποιοι άλλοι θεωρούν τη ψήφο στη Χρυσή Αυγή ως αντίδραση με τη λογική "όσο πιο ακραίο τόσο καλύτερα" χωρίς να έχουν καταλάβει ακριβώς τι πρεσβεύει αυτό το κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία θέλετε όλοι να πάνε για ψήφο , από την άλλη τους κρίνετε για το πως αυτοί θα ρίξουν τη ψήφο τους .....

Καθείστε βρε παιδιά , αν είναι έτσι να πάνε μόνοι οιθ ψηφοφόροι του δικού μας κόμματος να είμαστε ικανοποιημένοι .....

Είναι πολλοί (όπως πχ ο Στέφανος) που δεν εκφράζονται από κανένα κόμμα , το ότι εγώ ας πούμε αφήνω στην άκρη τα αρνητικά που έχει ένα σχηματισμός και θα του δώσω τη ψήφο μου (έστω με τη λογική ότι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος) δε σημαίνει ότι όλοι έχουν τον ίδιο σκεπτικό ή τα ίδια κριτήρια .....

Ναι η κάθε ψήφος έχει σημάσια και κρίνετε όχι μόνο το μέλλον αυτού που ψηφίσει αλλά όλων μας , αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώνουμε και όχι να απαξιούμε .......

Για να ιντριγκάρω λίγο τη κουβέντα ....... Αν κοίταζα όπως ξαναείπα πχ μόνο προγράμματα αυτό του Σαμαρά θα με έπειθε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...