Προς το περιεχόμενο

10 λόγοι που ΠΑ.ΣΟ.Κ & Ν.Δ θα πάρουν ποσοστό >60%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙ (ΕΥΚΤΙΚΗ)...

Του ΣΤΑΘΗ*

Δεν έχω θέμα!

Θέμα να γράψω.

Δεν είναι παράδοξο; εν μέσω προεκλογικής περιόδου, μάλιστα λίγες μέρες πριν από τις εκλογές - κι όμως δεν έχω «θέμα».

Τα έχουμε πει όλα;

Ναι!

Και όλοι κατά βάθος γνωρίζουμε. Ανεξαρτήτως των εκλογικών επιλογών που εν τέλει θα κάνουμε κι ανεξαρτήτως των λόγων που θα μας οδηγήσουν σε αυτές, όλοι κατά βάθος γνωρίζουμε το σωστό...

...the right thing που λένε και αεί παίδες αμερικανοί φίλοι μας.

Τι να γράψω λοιπόν; για τις θλιβερές προεκλογικές συγκεντρώσεις του Μπενύτο; για τις ακόμα πιο θλιβερές εξαγγελίες Σαμαρά - ότι «δεν θα γίνουν άλλες μειώσεις μισθών» να διακηρύσσει ο προϊστάμενος του φον Βορίδεν, «κι αν γίνουν, δεν θα είναι οριζόντιες» να τον διαψεύδει την επόμενη μέρα

ο υφιστάμενος του Αδωνις, κ. Μηταράκης, μιλώντας στον κ. Χατζηνικολάου απ' τη συχνότητα του Real FM;

Τι να γράψω;

Για την αφόρητη βαρεμάρα που μου προκαλούν οι ομιλούσες κεφαλές του δικομματισμού, λέγοντας τα ίδια και τα ίδια - πολιτικοί

ψευδόμενοι, υπεκφεύγοντες, τσιράκια των Δυνατών

που το μόνον που ξέρουν είναι να ελλοχεύουν, να σ' τη στήνουν, να σε παγιδεύουν ξανά, τι να γράψω για αυτούς που να μην το ξέρετε ήδη;

Για τον (χρήσιμο στο σύστημα) κίνδυνο της «Χρυσής Αυγής», που τώρα ανακάλυψαν όσοι τον εξέθρεψαν, φθείροντας το κράτος, διαφθείροντας τους πολίτες και παραλύοντας τη δημοκρατία;

Και η μεν «Χρυσή Αυγή» θα βγει στο φως και θα καεί, όπως καίγονται τα βαμπίρ.

Οι περισσότεροι απ' τους Χρυσαυγίτες θα αφανιστούν όταν έρθει η ώρα από τους ίδιους τους φυρερίσκους τους, όπως αφάνισε τα «Ες Α» (τα Τάγματα Εφόδου) ο Χίτλερ, όταν τα βρήκε με τον Κρουπ και τους υπόλοιπους αστούς.

Τι να γράψω λοιπόν;

Για τους βαλτούς απ' την ελίτ που, ομού με τα παπαγαλάκια της χύδην προπαγάνδας, ομιλούν για τον «κίνδυνο των δύο άκρων»

σαν να μην ξέρουν ότι η Αριστερά αντιστάθηκε στον φασισμό από γενέσεώς του, ότι έχυσε πολύ απ' το αίμα της υπέρ δημοκρατίας.

Τι να γράψω; για τον κ. Σαμαρά που απειλεί τη χώρα του με ακυβερνησία, ενώ ήδη κυβερνάται από μια σκαιά Κομαντατούρ;

Τι να γράψω για τα χίλια μέτρα που πήραν κατά των φτωχών τα ανδρείκελα των Βρυξελλών και το ούτε-ένα-μέτρο-κατά-των πλουσίων;

όχι για να τους «τα πάρουν», αλλά για να συνεισφέρουν έστω το ελάχιστον και αυτοί «στην κοινή προσπάθεια για να σωθεί η χώρα» - τρίχες!

Ουδεμία «κοινή προσπάθεια» γίνεται!

Στη διάρκεια της διετίας του Μνημονίου, όπως και πριν απ' αυτό, οι πλούσιοι συνεχίζουν να πλουτίζουν, η μεσαία τάξη συνεχίζει να φτωχαίνει και η εργατική τάξη πλέον να πένεται.

Τι να σας γράψω που να μην το γνωρίζετε;

Για τον έναν στους δύο νέους άνεργους σήμερα και τους δύο στους τρεις αύριο;

Για τα μέτρα του Ιουνίου που έρχονται - είτε «οριζόντια» να μας αφήσουν σέκους, είτε «κάθετα» να μας βρουν στο δόξα πατρί;

Τι να γράψω για τους συντρόφους του Ακη; ότι κρύβουν κι αυτοί, όπως ο Σαρκοζί, τα αξίας 55.000 ευρώ ρολόγια τους όταν μιλούν στο πόπολο;

Οτι ζητούν ξανά την ψήφο μας αυτοί που την πούλησαν στη Ζήμενς, την εξαργύρωσαν στο Χρηματιστήριο, την παρέδωσαν όμηρο στη Μέρκελ;

Για ποιους να γράψω που να μην ξέρετε τι πραγματικά είναι; για τον κ. Χρυσοχοΐδη, την κυρία Διαμαντοπούλου; χθεσινή είναι η Ντόρα και θα σώσει τη χώρα αύριο; Για τις κωλοτούμπες Καρατζαφέρη;

Τι δεν γνωρίζετε για τους γκαουλάιτερ του ΔΝΤ;

Τι δεν γνωρίζετε για τη φτώχεια που απλώνεται γύρω μας; για τη θλίψη που μας πολιορκεί;

Ομως!

Τώρα πια πρέπει να γνωρίζουμε ποιες είναι οι λύσεις για την επόμενη μέρα - ποιος προτείνει ακριβώς τι και πώς!;

Τα άλλα τα ξέρουμε, αυτό πρέπει εις βάθος να μάθουμε κι αναλόγως να αποφασίσουμε.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο!

(Κι όμως είναι! Αλλιώς η δημοκρατία θα ήταν ένα επαναστατικό πολίτευμα - μάλιστα «θα ετίθετο εκτός νόμου», όπως έλεγε ο Μαρξ).

Ομως στη δημοκρατία, ως φαίνεται, η ισχύς των Δυνατών βασίζεται στον εκμαυλισμό, την παραπληροφόρηση και τη χειραγώγηση των πολλών.

Για παράδειγμα η περίπτωση του «φιλολαϊκού» Ομπάμα, μέσω του οποίου για μιαν ακόμα φορά οι Δυνατοί υφήρπαξαν την ψήφο των πολλών. Επί

των ημερών του οι πλούσιοι στις ΗΠΑ, το 1% του πληθυσμού, πλούτισαν δύο φορές περισσότερο απ' όσον επί Μπους και τρεις φορές περισσότερο απ' όσον επί («φιλολαϊκού» επίσης) Κλίντον...

Φέτος, αυτό το 1% των πλουσίων απορρόφησε το 93% της αύξησης του ΑΕΠ των ΗΠΑ (Τάιμς της Ν. Υόρκης).

Τι δεν ξέρουμε λοιπόν;

Γίνεται, για μια φορά, πλην όμως κρίσιμη, να μην επικρατήσουν οι εκμαυλισμένοι και οι πελάτες, αλλά οι πολίτες;

http://www.enikos.gr/stathis/36909,Ta_dyo_kommata_se_ena_papoytsi_(eyktikh).html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βαρέσει βρε Χρύσα?

Αυτό έλειπε να φαγωθούμε μεταξύ μας , για να χαίρεται ο amartolos.. :P

Δεν υπάρχει περίπτωση να φαγωθείτε μεταξύ σας γιατί αυτοί σας αποφέυγουν οπως ο διάολος το λιβανι.

579519_3124767726182_1474294674_43855210_592416736_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πρώτο τον Πύρρο

O Πύρρος Δήμας αναμένεται να τεθεί επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ το οποίο και θα ανακοινωθεί το απόγευμα από τον πρόεδρο του κόμματος. Ο Δήμας αποτελεί προσωπική επιλογή του κ. Βενιζέλου καθώς, σύμφωνα με πληροφορίες, η επιλογή του προκάλεσε ορισμένες, μικρές πάντως, αντιδράσεις από στελέχη του κινήματος. Ωστόσο ο κ. Βενιζέλος επιθυμεί να επιδείξει τον ισχυρό συμβολισμό που αντιστοιχεί στο πρόσωπο του Πύρρου Δήμα.

Ο Δήμας είναι καλύτερος Έλληνας αθλητής όλων των εποχών με τέσσερα ολυμπιακά μετάλλια και έντονη κοινωνική δράση. Είναι επίσης ο άνθρωπος που ανέλαβε να βγάλει από το τέλμα την ελληνική άρση βαρών, αναλαμβάνοντας πρόεδρος της Ομοσπονδίας μετά το σκάνδαλο με τις απαγορευμένες ουσίες. Παράλληλα είναι αξιωματικός του ελληνικού στρατού, ασχολούμενος ενεργά με τα του αθλητισμού στις ένοπλες δυνάμεις.

http://www.protagon....8emata&id=14609

Λέω να πάρει και τον Ιακώβου και τον Τζέκο με τον Κεντέρη μαζί αλλιώς δεν βλέπω φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κανένα διαολικό παπαδαριό για να κλεισει ο κύκλος

Μη βρίζεις ρε!!!

Ype, εκτός από ληγμένα, τώρα θα παίρνουν και αναβολικά... Πρώτος στο Επικρατείας (!!!) ένας αρσιβαρίστας. Μάλλον ετοιμάζονται για ξύλο εντός της βουλής με τους Χρυσαυγουλίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει στα σχόλια ο Στάθης :

ΣΤΑΘΗΣ Σ. Τρίτη 24 Απριλίου 2012, 12:46

Αγαπητή Ειρήνη, δεν χρειάζεται να σου απαντήσω κατ’ ιδίαν , εις ό, τι αφορά τον δημόσιο βίο το σπίτι που ζώ είναι γυάλινο.

Και εις ότι αφορά την ιδιωτική μου ζωή το ίδιο.

Η πρόταση για τη συμμετοχή μου στην τελευταία θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας ήταν δική μου – εις απάντησιν πρότασης του ΣΥΡΙΖΑ να κατέβω σε μάχιμη και πιθανόν εκλόγιμη θέση.

Όμως δεν ήθελα να αλλάξω ζωή – σε περίπτωση εκλογής – θέλω να συνεχίσω αυτό που κάνω, και τα δυο (και βουλευτής και σκιτσογράφος) δεν γίνεται, τα μέτρησα – πολύ θα το ήθελα, αλλά δεν γίνεται – τα σκίτσα θέλουν χρόνο, είναι δύσκολες γέννες. Και τα κείμενα.

Μπήκα λοιπόν στην τελευταία θέση ενός ψηφοδελτίου στο οποίο ηγείται ένας Μανώλης Γλέζος για να δείξω κι εγώ την υποστήριξή μου στον ΣΥΡΙΖΑ και κυρίως στην ενωτική του πρόταση προς τις δυνάμεις της Αριστεράς, τους ψηφοφόρους της αλλά και όλον τον λαό για έξοδο απ΄την κρίση με κυβερνητικό πρόγραμμα.

Προς ένα άλλο, λαϊκό πολιτικό σύστημα τώρα – κι για αύριο, βλέπουμε.

Εδώ είναι ο λαός.

Να κατακτήσει ο ίδιος τη δυνατότητα να αποφασίζει .

Όσο για αυτούς που την άλλη φορά με συκοφάντησαν όχι για πατριώτη (αυτό δεν θα ήταν συκοφαντία) αλλά για εθνικιστή, σήμερα δεν είναι στον ΣΥΡΙΖΑ, τράβηξαν τον δικό τους δρόμο.

Κι όσοι ακόμα υπάρχουνε σε αυτόν τον χώρο (ή όποιον άλλον) που έδωσαν βάση σε τέτοιες κουταμάρες, δεν τις επαναλαμβάνουν πλέον – η ζωή κι ο διάλογος άλλα απέδειξαν.

Αλλά κι αν υπάρχουν κάποιοι που ακόμα επιμένουν – τι να κάνουμε;

Με την αγάπη μου Στάθης Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει στα σχόλια ο Στάθης :

...............

Αχ .....γιατρέ !!!!

σε βλέπω να αντιγράφεις ........ Στάθη.

Διαβάζω τις τοποθετήσεις σου........

και θυμάμαι μια τοποθέτησή σου πριν 5 χρόνια περίπου.......

Δεν στα γράφω για να σε κεντρίσω.........

Χαμογελώ....... (με ευχαρίστηση δε σου κρύβω) .......

Αναρρωτιέμαι ..... εξακολουθείς να διαβάζεις και να "αγαπάς" (όπως έλεγες τότε) και τον Μανδραβέλλη;

Το "δήθεν" νομίζω ότι απαξιώνει έναν όντως νηφάλιο και σοβαρό πολιτικό συντάκτη.

Το ότι διαφωνούμε με τις απόψεις κάποιου δεν σημαίνει ότι ο τελευταίος είναι "δήθεν"...

Ο Μανδραβέλης νομίζω ότι είναι πιο .. composed από τον Στάθη, ο οποίος είναι πιο συναισθηματικός και πιο ποιητικός. Τους αγαπώ και τους δύο.

...............

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι μιλώντας με ψηφοφόρους των 2 κομμμάτων βλέπω ότι πλέον αλληλουποστηρίζονται και όταν είπα σε φανατικό ΝΔκράτη πως το Πασοκ θα πάει γύρω στο 18% πήγε να με σφάξει λέγοντας ότι θα πάρει πάνω από 23% και τα δυο μαζί χαλαρά πάνω από 50%...

ΥΓ.Κοιτάξτε λίγο τις θέσεις της ΔΡΑΣΗΣ ....το πουλέν μου που θα προκαλέσει την έκπληξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμαράς_ Λέω ψέματα λόγω... εκλογών!

Εξευτελισμός Παπανδρέου/ Humiliation of George Papandreou

Oι Ευρωπαίοι έχουν πάρει είδηση τι κουμάσια είναι. Εμείς γιατί ακόμα τους έχουμε και τους καμαρώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο δεν με ενδιαφέρει τι έχει κάνει στο γάμο του ή στη προσωπική του ζωή , αν αρχίσουμε τι μαλακίες έχουμε κάνει τότε και εμείς δε πρέπει να ψηφίσουμε . Το ότι τον έχω ως επιλογή δε σημαίνει ότι θα ψηφίσω εκεί (άλλωστε αν με διάβασεις θα είδες ότι έγραψα ότι κολάω στη προϊστορία του αλλά και στα πρόσπωπα τα οποία επέλεξε) .

Κατα τα λοιπά επικεντρώνομαι σε αυτά τα 3 κόμματα δίοτι (εστω και δημοσκοπικά) είναι τουλάχιστον σιγουρα εντός βουλής και άρα θα πρέπει να είναι όσο δυνατό ισχυρά από το να ρίξω κάπου που θα πάει 1-1,5 % , καταλαβαίνω ότι είναι λάθος ο τρόπος που σκέπτομαι όμως επειδή και εγώ θεωρώ τις εκλογές αυτές ως πολύ κρίσιμες δε μπορώ απλά να ρίξω μια ψήφο διαμαρτύρίας για να έχω τη συνείδηση μου καθαρή .

Αν θέλεις προσπαθώ να βρώ στοιχεία και για τη Δημιουργία ξανά αλλά και το Καζάκη , αν ήμουν άλλης ιδεολογίας ίσως με ενδιέφερε και οι θέσεις της Δράσης δυστυχώς όμως και παρόλο που θέλω να αφήσω έξω τα ιδεολογίκα έχω και κάποιες θέσεις αμετάβλητες .

Γιάννη και Γιάννη ......... Πείτε χαζό , πείτε με ηλίθιο ..... Αλλά τι άλλο λέει σε αυτά που ανέβασες ????

Και ξαναρωτάω έχω άδικο στο δεύτερο σκέλος(ξαναδιαβάστε με !! :) ) που κατά τη γνώμη μου είναι στα πλέον αρνητικά του ΚΚΕ ????

Και γιατί να μη στηλιτεύουμε και τα αρνητικά δε μπορώ να καταλάβω και μας κάνει αυτόματα μη κομμουνιστές ή αριστερούς ?

Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι πρέπει τα δύο κόμματα που κατέστρεψαν τη χώρα και τη κοινωνία να καταποντιστούν και όλη αυτή η συζήτηση που κάνουμε περί του αν το ΚΚΕ είναι καλό ή όχι πιο πολύ αποπροσανατολίζει παρά διευκολύνει .

ΥΓ Γιάννη και Γιάννη αν κάτσω να διαβάσω μόνο θέσεις χωρίς να έχω κριτική σκέψη και γνώση τότε θα ψήφιζα Σαμαρά ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φυλαχθεί από τους προβοκάτορες λέει ο φίλος μου ο Σούλης

Γιατί δεν μπορεί να καλέσει τον λαό (που λες και συ νατάσσα ) να συνταχθεί κάτω από την σημαία αυτών που τον ξεπουλάνε (ηγεσίες ΓΣΕΕ , ΑΔΕΔΥ κλπ) λέει το ΠΑΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά τη δίνη των εκλογών το μνημόνιο θα συνεχίζει να εφαρμόζεται με δυσβάσταχτα μετρα με οποιαδηποτε κυβέρνηση και αν προκύψει με οποιοδηποτε ποσοστό πάρουν τα δύο μεγάλα κόμματα.

Ο μόνοι που το έχουν καταλάβει πολύ καλά αυτό όπως φαίνεται είμαι εγώ :D και το ΚΚΕ το οποίο δηλώνει έτοιμο να συνεχίσει τη πάλη και δεν συμμετέχει σε καμμία κυβέρνηση γιατί γνωρίζει εκ των προτέρων τι θα συμβεί.

Ολοι οι υπόλοιποι εκτός από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που γνωρίζουμε εκ των προτέρων τι θα πράξουν,και εννοώ τους ηγέτες των κομμάτων,πάιζουν με μια απασφαλισμένη χειροβομβίδα και δεν θα ήθελα να ήμουν καθόλου στη θέση τους.

Οι μόνοι που κοιμούνται ήσυχοι είναι το ΚΚΕ γιατί έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του και η φυσικά η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που δεν έχουν ξεφύγει κα΄θλου απο το σκοπό τους και ευθέως δηλωνουν ότι θα συνεχίσουν την εφαρμογή των όρων του μνημονίου και όσοι πιστοί προσέλθετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλωσε η περιουσία του Βενιζέλου από το 1996 μέχρι σήμερα…

Αναρτήθηκε από τον/την docimastikos στο Απριλίου 24, 2012

0736132399dc485167149097b51c5603.jpg?w=320&h=212

Το 1996 ο νυν πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ είχε στην ιδιοκτησία του: 3 γραφεία, 1 εξοχικό, 2 οικόπεδα, περίπου 130.000 ευρώ καταθέσεις και…εισόδημα 55.000 ευρώ. Ο τότε υπουργός Δικαιοσύνης έχει ένα γραφείο και ένα οικόπεδο στη Θεσσαλονίκη, και ένα αγροτεμάχιο στη Χαλκιδική καθώς και ένα Ι.Χ. 1.400 κυβικά. Από κοινού με….

τη σύζυγό του έχουν 12 εκατομμύρια δρχ. 1.500 δολάρια Ηνωμένων Πολιτειών και 2.000 γαλλικά φράγκα. Η σύζυγος του κ. Βενιζέλου έχει δύο γραφεία και μία εξοχική κατοικία και σε κοινό λογαριασμό με την κόρη της 6,5 εκατομμύρια δρχ. και 142.000 γερμανικά μάρκα. Ο κ. Βενιζέλος δήλωσε εισόδημα 18.788.190 δρχ.

Το 2009 ο Ε. Βενιζέλος κατείχε 17 ακίνητα, 2,7 εκ ευρώ καταθέσεις, 130.000 μετοχές και εισόδημα 106.000 αυτός και 74.000 η σύζυγος.

Ο κ Βενιζέλος λοιπόν δήλωσε το 2009 βουλευτική αποζημίωση ύψους, 106.569 ευρώ. ΛΟΙΠΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ: 74.443 η σύζυγος. ΑΚΙΝΗΤΑ: 27 ακίνητα μαζί με τη σύζυγο. 10 νέα από κληρονομιά της συζύγου το 2009.ΜΕΤΟΧΕΣ: Ο Ευ. Βενιζέλος διαθέτει αμοιβαία 97.000 τεμάχια, ενώ η σύζυγός του διαθέτει αμοιβαία 36.000 τεμάχια. ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ: Ο ίδιος διαθέτει 220.000 ευρώ σε ελληνικές τράπεζες, ενώ η σύζυγός του διαθέτει περίπου 2,5 εκατ. ευρώ σε ελληνικές τράπεζες. ΟΧΗΜΑΤΑ: 2 αυτοκίνητα από 1 με τη σύζυγό του.

ΥΓ. Βέβαια τα εύσημα εκτός από τον Μπένυ που είχε καλό δάσκαλο τον Άκη, πρέπει να αποδοθούν και στη σύζυγο που χωρίς εισόδημα το 1996 και με 74.000 ψωροχιλιάρικα το 2009 κατάφερε μέσα σε 13 χρόνια να αποταμιεύσει 2,5 εκ ευρώ. Πιστεύω ότι έπρεπε να ήταν αυτή στη θέση του Υπ. Οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό να μην συμφωνούμε απόλυτα με την ιδεολογία ενός και μόνο κόμματος,πρέπει όμως να δούμε ποιος μας εκφράζει περισσότερο από τους υπόλοιπους.

Γι'αυτό να ψηφίσουμε σκεπτόμενοι το κοινό καλό και όχι μόνο τον εαυτό μας.

Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω: είμαστε ένα σύνολο ανθρώπων που η ζωή του ενός εξαρτάται από την ζωή του άλλου.

Δεν μπορούμε να αποφασίζουμε μόνο για τον εαυτό μας,γιατί η ψήφος μας θα καθορίσει την ζωή όλων μας.

Τα 2 κόμματα πασοκ,ΝΔ τα είδαμε τι έκαναν και τι δεν έκαναν! Τους έδωσε ο λαός την ευκαιρία να κυβερνήσουν και τα έκαναν μαντάρα. Κατέστρεψαν τον τόπο,τον ρίμαξαν.

Ας δώσουμε λοιπόν την ευκαιρία τώρα και σε ένα άλλο κόμμα να είναι πιο δυνατό μέσα στη Βουλή ώστε να μας υπερασπίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Σάββατο νύχτα, Θεσσαλονίκη, ώρα 1,30. Η Τσιμισκή μποτιλιαρισμένη. Μισή ώρα έκανα να την περάσω.

Εξηγήσεις:

1. Ο κόσμος μ' αυτό τον τρόπο κάνει ...αντίσταση

2. Δεν έχουν καταλάβει ακόμη τίποτα.

3. Είναι τρελλοί αυτοί οι ... ρωμιοί.

ΥΓ. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, απο γάμο γυρνούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............................................

Γιατί δεν μπορεί να καλέσει τον λαό (που λες και συ νατάσσα ) να συνταχθεί κάτω από την σημαία αυτών που τον ξεπουλάνε (ηγεσίες ΓΣΕΕ , ΑΔΕΔΥ κλπ) λέει το ΠΑΜΕ

Και ο αντίλογος φίλε Γιάννη είναι ......

Ποιος σου λέει ότι όλος αυτός ο κόσμος έχει ανάγκη να είναι κάτω από μια σημαία (ξεπουλημένη έστω) ????/ Και γιατί να είμαι υποχρεωμένος να ακούω σχεδόν τα ίδια πράγματα , πες μου ότι έχω άδικο αλλά γιατί όταν ακούω όλους πλην εξαιρέσων (πχ Μπογιόπουλος, Κανέλη , Παφίλης και πολλοί ακόμη) μου έρχεται να σπάσω τη τηλεόραση ή τα μικρόφωνα λες και έχουν βάλει κασέτα .......

Και ξαναρωτάω για το ΚΚΕ έχει θέση η μικρομεσαία επιχείρηση ή θέλει να γίνουν τεράστια εργοστάσια και να γίνουμε όλο εργάτες ? (απλοϊκα το θέτω αλλά για οικονομία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Σάββατο νύχτα, Θεσσαλονίκη, ώρα 1,30. Η Τσιμισκή μποτιλιαρισμένη. Μισή ώρα έκανα να την περάσω.

Εξηγήσεις:

1. Ο κόσμος μ' αυτό τον τρόπο κάνει ...αντίσταση

2. Δεν έχουν καταλάβει ακόμη τίποτα.

3. Είναι τρελλοί αυτοί οι ... ρωμιοί.

ΥΓ. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, απο γάμο γυρνούσα...

Γιατί ?????

Που το πρόβλημα Δημήτρη ????

Το ότι ο κόσμος γουστάρει τα μπουζούκια ??

Γιατί αυτό να θεωρείται υποκουλτούρα ή πολυτέλεια ?

Γιατί να μη βγεί έστω και Σάββατο βράδυ (τα υπόλοιπα βέβαια είναι άδεια φαντάζομαι)

ΥΓ Εκτός αν εννοείς άλλο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, απο γάμο γυρνούσα...

Αστα αυτά.

Τα μπουζούκια τώρα τα βαφτίζουμε γάμο?

Και μετά λέμε ότι υπάρχει οικονομική κρίση.! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

μην την σπάσεις μόνος (για την τηλεόραση λέω), περίμενε να την σπάσουμε μαζί (και μιλάω σοβαρά}

μόνος σου όμως παραδέχτηκες ότι παρ όλη την (γαμώτο μου) ξύλινη τους γλώσσα, έχουν προβλέψει ακριβώς την εξέλιξη των καταστάσεων.

τώρα βρε Αποστόλη το ερώτημά σου για το αν εξακολουθήσουμε να υπάρχουμε ώς μικρομεσαίοι. τρομάρα μας , ή θα δουλέυουμε σε κανά κολχόζ, ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. γιατί παρά είναι απλοϊκό το ερώτημά σου. θα μπορούσα να σου πω ότι σε μια συνειδητή κομμουνιστική κοινωνία μπλα ,μπλα, μπλα μπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φυλαχθεί από τους προβοκάτορες λέει ο φίλος μου ο Σούλης

Γιατί δεν μπορεί να καλέσει τον λαό (που λες και συ νατάσσα ) να συνταχθεί κάτω από την σημαία αυτών που τον ξεπουλάνε (ηγεσίες ΓΣΕΕ , ΑΔΕΔΥ κλπ) λέει το ΠΑΜΕ

Αχ βρε Γιάννη ..

Να υποθέσω ότι στον μικρόκοσμο μας (βλ.ΠΟΦΕΕ) δεν πειράζει να συνταχθούμε κάτω από ανάλογες ηγεσίες ή για να το λέμε πιο σωστά .. ανάλογες πλειοψηφίες?

Άστο όμως.. θα τα πούμε με συνοδεία τσίπουρου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη

το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ όπως ξέρεις συμμετέχει στις διαδικασίες της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ

δεν συμμετέχει στις ¨κινητοποιήσεις¨ τους

δεν νομίζεις ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο ?

στα τσίπουρα λέμε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για την προηγούμενη γενιά και κάνουμε ένα πολύ συνηθισμένο λάθος. Τσουβαλιάζουμε όλους τους παππούδες λες και όλοι είναι ίδιοι. Λες και όλοι συμβιβαστήκανε, όλοι βολευτήκανε και όλοι πούλησαν την ψυχή τους στον διάολο. Δεν υπάρχουν παππούδες που κάνανε το στρατιωτικό τους στην Μακρόνησο, δεν πολέμησαν τους Γερμανοτσολιάδες στην κατοχή, δεν αγωνίστηκαν για όλα αυτά που σήμερα μας τα εξαφάνισαν μέσα σε ένα βράδυ. Γιαυτούς τους παππούδες μιλάω που πέρασαν και δεύτερες διακοπές στα Ελληνικά νησάκια, στην Γιάρο και την Λέρο την περίοδο της χούντας , που αγωνίστηκαν και αυτοί στο Πολυτεχνείο και που δεν εξαργύρωσαν την αντιστασιακή τους δράση στην μπλε και κυρίως στην πράσινη εξουσία. Για τους παππούδες που δεν τα φάγαν μαζί με τον Πάγκαλο , για τους παππούδες αυτούς που κρατάν την σημαία σε όλες τις κινητοποιήσεις.

post-359-0-43935300-1335261498_thumb.jpg

Είσαι σωστός συνάδελφε. Ο πατέρας μου εκτός από τα μέρη που αναφέρεις έκανε και στο Μπέργκεν-Μπέλσεν, από όπου τον μετέφεραν ετοιμοθάνατο στην Σουηδία και όταν επέστρεψε τον έστειλαν για θεραπεία στην Μακρόνησο και στα Γιούρα , για να γυρίσει τελικά από τον Αη-Στράτη το 1954. Αυτός και όλοι οι άλλοι της γενιάς του έκαναν το καθήκον τους και μας άφησαν υποθήκες. Εμείς τι θα αφήσουμε στα παιδιά μας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένα θέμα με την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Κανένα απολύτως θέμα... Το είπε και η κακιά μάγισσα Αννούλα :ΠΑΣΟΚ Plus (με πολυακόρεστα)

Αλλά ας δεχτούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι είναι και το κόμμα του Κουβέλη αριστερό. (Όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε;;; Προσωπικά μου θυμίζει το ύφος του γηρασμένου παιδεραστή, που περιμένει τα θύματά του, έξω από το σχολείο, κρατώντας μπαλόνι και γλυκά...Το φορτηγό είναι παρκαρισμένο πιο κάτω-Μόνο ΑΗΔΙΑ νοιώθω για άτομα, που το παίζουν μειλίχειοι, συγκαταβατικοί και φιλέσπλαχνοι...ενώ στην πράξη δεν είναι).

Υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας ?

Το ΚΚΕ έχει μια πάγια θέση (ο καθ ένας μπορεί να τοποθετηθεί υπέρ ή εναντίον ) καθαρά αντιευρωπαϊκή. Θέση εναντίον της ευρωπαϊκής ένωσης.(Η πάγια θέση του ΚΚΕ είναι: Θα λές ΠΑΝΤΑ το αντίθετο, ακόμη και αν είναι αντικειμενικά παράλογο. Έχω από 25ετία πελάτη, που αρχικά ώς εργαζόμενος στην επιχείρηση, με ιδεολογία και ρίζες ΚΚΕ, προασπιζόταν των δικαιωμάτων των εργαζομένων, από την στιγμή που έγινε το "αφεντικό" (γιατί ο ιδιοκτήτης ήταν ανεπρόκοπος και τεμπέλης και του την πούλησε για ψίχουλα), τα ίδια ΣΚΑΤΑ με τον προηγούμενο: μαύρες πωλήσεις, μαύροι μισθοί στους εργαζομένους, έμπαινε σε προγράμματα ΟΑΕΔ για απεξαρτημένους ΜΟΝΟ για την περίοδο της επιδότησης, μόλις τελείωνε, δεν του έκανε πλέον ο υπάλληλος).

Όταν λέω ότι "Ο χειρότερος δυνάστης είναι εκείνος που μέχρι πρότεινος, δυναστευόταν", μάλλον δεν κάνω λάθος.

Και όποιος θέλει να του πώ για τα μανάρια του Συνασπισμού, τους αριστερούς με δεξιές τσέπες, θα πώ απλά, για τους γνώστες: Κακουλίδης & UPSET (Η εταιρεία που ανέβηκε και έπεσε με τα λεφτά μας (ελέω ΠΑΣΟΚ) και συνδέεται ΑΡΡΗΚΤΑ με την άνοδο και πτώση της ΦΟΥΣΚΑΣ του ΑΛΤΕΡ). Ξέρω από πρώτο χέρι τι έκανε ο "αριστερούλης" Κακουλίδης με την δεξιότατη τσέπη σε εργαζομένους. Ακόμη θυμάμαι την περιγραφή "Πούρο, οδηγός και Rolex" και το βράδυ στο ΑΛΤΕΡ και άλλα κανάλια, σε εκλογές κυρίως, αναλύσεις του κώλου για τις αριστερές ιδέες και λύσεις.

Η ΣΑΠΙΛΑ δεν πρόκειται να φύγει από την Βουλή δημοκρατικά... Απλά τα φίδια αλλάζουν δέρμα, μια στο τόσο, για ανανέωση. Όσοι βλέπουν, τους αναγνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D

Θυμάμαι ρε συ ,

παίρνεις το εκλογικό σου βιβλιάριο , εκείνο το μπέζ ,

δίνεις και την κομμένη απο το γάμο σου ταυτότητα και μπαινεις στο κλουβί.

Καλα΄δεν τα λέω ???

Η αμα παω ετσι δεν θα ψηφίσω??

Πλάκα κάνω ρε συ , ενημερωθηκα .

Που είσαι εσυ χαμένος πουλί μου ????

Για ρίξε κανενα ντρίν

Θα πάρω φυσικα θα πάρω (ναρκωτικά) :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να δείτε αν οι ιδέες σας συμφωνούν με το κόμμα που θα ψηφίσετε η αν δεν έχετε αποφασίσει ακόμη και θέλετα να δείτε ποιο κόμμα σας αντιπροσωπεύει περισσόετρο,τότε κάνετε το παρακάτω TEST:

http://www.helpmevote.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πρώτο τον Πύρρο

O Πύρρος Δήμας αναμένεται να τεθεί επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ το οποίο και θα ανακοινωθεί το απόγευμα από τον πρόεδρο του κόμματος. Ο Δήμας αποτελεί προσωπική επιλογή του κ. Βενιζέλου καθώς, σύμφωνα με πληροφορίες, η επιλογή του προκάλεσε ορισμένες, μικρές πάντως, αντιδράσεις από στελέχη του κινήματος. Ωστόσο ο κ. Βενιζέλος επιθυμεί να επιδείξει τον ισχυρό συμβολισμό που αντιστοιχεί στο πρόσωπο του Πύρρου Δήμα..........

Tι θα πει άραγε στους ψηφοφόρους; Μαζί θα κάτσουμε πάνω στην, εεε..... συγνώμη, κάτω από την μπάρα?

"Δεν πρόκειται να βάλω πότε υποψηφιότητα,γιατί οι ολυμπιονίκες ανήκουν σε όλο το λαό κι όχι σε ένα κόμμα." έλεγε το 2009 αν θυμάμαι καλά.

Αχ, κ.Δήμα, από τα "ζήτω" στα γιαούρτια είναι μια μούντζα δρόμος, ε? Το νου σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...