Προς το περιεχόμενο

Ανοίγει το σύστημα για υποβολή Ε5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στείλει Ε5 και Ε3 ηλεκτρονικά αλλά πρέπει να κάνω τροποποίηση.Αν δεν κάνω την πληρωμή δεν θα ακυρωθεί η δήλωση? Αν πάω χειρόγραφη στη ΔΟΥ μέχρι την Δευτέρα θα είμαι ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να στείλει Κοινωνία εκμετάλλευσης λεωφορείου χωρίς να του βγάζει επιχειρηματική αμοιβή ακι φόρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να στείλει Κοινωνία εκμετάλλευσης λεωφορείου χωρίς να του βγάζει επιχειρηματική αμοιβή ακι φόρο ?

Δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι .. εγω υποβαλλω για κοινωνια φδχ και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα περσι και μαλλον θα το αντιμετωπισω και φετος .. κινηθηκα ως εξής ολα τα στοιχεια του πινακα στ τα εβαλα στις σημειωσεις και υπεβαλλα μηδενικο ε3 και ενα ε5 μονο με τα ποσοστα των κοινωνων . Ο μονος που παραπονεθηκε ηταν κατι τραπεζες που δεν βλεπαν τα οικονομικα στοιχεια ενω απο ελεγχους του ΣΔΟΕ η ΔΟΥ οταν τους εξηγουσα και το λογο δεν ειχα κανενα προβλημα.

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν στο ε5 ενα κουτακι "απαλλασομενοι ¨ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι .. εγω υποβαλλω για κοινωνια φδχ και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα περσι και μαλλον θα το αντιμετωπισω και φετος .. κινηθηκα ως εξής ολα τα στοιχεια του πινακα στ τα εβαλα στις σημειωσεις και υπεβαλλα μηδενικο ε3 και ενα ε5 μονο με τα ποσοστα των κοινωνων . Ο μονος που παραπονεθηκε ηταν κατι τραπεζες που δεν βλεπαν τα οικονομικα στοιχεια ενω απο ελεγχους του ΣΔΟΕ η ΔΟΥ οταν τους εξηγουσα και το λογο δεν ειχα κανενα προβλημα.

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν στο ε5 ενα κουτακι "απαλλασομενοι ¨ ?

Τι να σου πω ......

Το Ε3 το έστειλα .

Το Ε5 χθές δεν μπορούσε να πάει τους κοινωνούς στις θέσεις 4 και κάτω (μιλάω για τη τέταρτη σελίδα) , σήμαρα μου τους πάει κανονικά , αλλά δεν μπορώ να σβήσω με τίποτα το φόρο .....

Είναι δυνατό να μη μπορείς να στείλει μέσω διαδικτύου απλές δηλώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοήθεια παρακαλώ πληκτρολόγησα σωστα ε3-ε5-αναμόρφωση και όταν πήγα για υποβολή έγινε διακοπή από το ταξις μπαίνοντας να τα εκτυπωσω στην αναμόρφωση μου αφαίρεσε την στήλη αποδοθέντες φόροι παρακαλώ αν ξέρει κάποιος συνάδελφος πως θα το αντιμετωπίσω , πρέπει να πάω αναμόρφωση τροποποιητική στην δου κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό .σας παρακαλώ αν μπρείτε να με βοηθήσετε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι .. εγω υποβαλλω για κοινωνια φδχ και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα περσι και μαλλον θα το αντιμετωπισω και φετος .. κινηθηκα ως εξής ολα τα στοιχεια του πινακα στ τα εβαλα στις σημειωσεις και υπεβαλλα μηδενικο ε3 και ενα ε5 μονο με τα ποσοστα των κοινωνων . Ο μονος που παραπονεθηκε ηταν κατι τραπεζες που δεν βλεπαν τα οικονομικα στοιχεια ενω απο ελεγχους του ΣΔΟΕ η ΔΟΥ οταν τους εξηγουσα και το λογο δεν ειχα κανενα προβλημα.

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν στο ε5 ενα κουτακι "απαλλασομενοι ¨ ?

Αν αφορά κοινωνία του άρθρου 64 παρ. 7 του Κ.Φ.Ε. ( εκμετάλλευση μέχρι 2 φορτηγά ή επιβατικά Δ.Χ. ) πάει υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ.

Συχνές ερωτήσεις για Ε 5 ( ερωτοαπόκριση Νο 4 παρ. 4 ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφορά κοινωνία του άρθρου 64 παρ. 7 του Κ.Φ.Ε. ( εκμετάλλευση μέχρι 2 φορτηγά ή επιβατικά Δ.Χ. ) πάει υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ.

Συχνές ερωτήσεις για Ε 5 ( ερωτοαπόκριση Νο 4 παρ. 4 ) ...

Τι το θέλουν μετά το διαδίκτυο ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μηδενικές όσον αφορά τις φορολογικές αναμορφώσεις (και αν δεν βαριέστε) βάλτε σε όλα τα κουτάκια 0 (ΜΗΔΕΝ )και φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπληρώσησ πρώτα πινακα Η΄ κωδ 621,622 κλπ.τα αφμ μετά θα πασ στη σελιδα 4 θα τα κλικάρεισ και μετα θα γυρίσεισ παλι στην 3 σελίδα θα δεις ότι τα έχει συμπληρώσει μόνο του έλεγξε το.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΧΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΧΙΣ

Α, οκ μωρέ. Είδατε που βιαστήκαμε ΠΑΛΙ??? Αφού είναι χαλαροί οι ρυθμοί του taxis.... ΕΝΑ στοιχείο τη μέρα.. Εχμ... να πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω πότε θα δέχονται τα στοιχεία λογιστή, το ΑΦΜ του υπόχρεου, τις προκαταβολές, τις πληρωμές και της Παναγιάς τα μάτια...! Και τέλος, μην ξεχάσουμε να ρωτήσουμε πότε θα είναι σε θέση να λάβουν τα θερμά συγχαρητήρια που θα τους δώσουμε....

Πίσω μου σ' έχω σατανά........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπληρώσησ πρώτα πινακα Η΄ κωδ 621,622 κλπ.τα αφμ μετά θα πασ στη σελιδα 4 θα τα κλικάρεισ και μετα θα γυρίσεισ παλι στην 3 σελίδα θα δεις ότι τα έχει συμπληρώσει μόνο του έλεγξε το.....

Ευχαριστώ....

κοίτα τέτοια ώρα που βρισκόμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι αναρωτιόμαστε, αν έχουμε αύριο κάποιο νεότερο σχετικά με το αν θα δοθεί ή όχι παράταση, θα σας ενημερώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι αναρωτιόμαστε, αν έχουμε αύριο κάποιο νεότερο σχετικά με το αν θα δοθεί ή όχι παράταση, θα σας ενημερώσουμε.

Για το μόνο αγαπητέ συνάδελφε που αναρωτιόμαστε, είναι πόσο άλλο θα αντέξουμε να βρίσουμε, και σε ποιόν θα ξεσπάσουμε, που φέρει τη πολιτική ευθύνη, για το ξεβράκωμα, μιας χώρας, που αντικατοπτρίζετε. από αυτό που αντιμετωπίζουμε οι λογιστές καθημερινά,όπως τα προπέρσυνα και τα περυσινά., με κάτι περαστικούς Υπουργούς που μαθαίναν στου κασίδη το κεφάλι και βγαίναν και μας κοροιδεύαν στη βουλή , βλέπε Παπακω/νου, ότι όλα δουλεύαν στο τάξις καλά , και τα καλάμια τα τρώγαμε εμείς, ......................................

Ο εμπαιγμός με ένα σύστημα ανέτοιμο ,και εγκύκλιους της τελευταίας στιγμής, λες και είμαστε υποχρεωμένοι να τους υπακούμε, ...........ρουφώντας ασπιρίνες παρατάσεων.....

Θλίβομαι για τα χαμένα χρόνια , στο κωλοεπάγγελμα αυτό και τη κατάντια του, από τους τυχάρπαστούς που το πατρωνάραν......με σημαιάκια...

Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το site, και έχουμε και άμεση ενημέρωση,,,,,αλλιώς παλιά στέλναν ,με ταχυδρομικά περιστέρια τις ΠΟΛ...Να στε καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με πηρε τηλεφωνο συναδελφος απο Κερκυρα εγω ειμαι Καλαματα ορι μπηκε μεσα σε πελατη μου ειχα στειλει Ε3 και το τυπωσε μπας και δεν μπορω να μπω.... ασφαλεια το TAXIS οχι κλειδαριθμους και ζωνη παρθενιας να χουν θα δωσουν τα κλειδια οι στοκοι (ευχαριστω την χριστινα για την ενημερωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη νομίζω.... :D εγώ θα γράψω "το ξενυχτάδικο" έξω από το γραφείο , τελευταία έγινε συνήθεια το μετά τις τις 2:00... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τέτοια ώρα ......"σας ενημερώνουμε ότι δεν έχει ανοίξει ο διακομιστής....".

@#%$$%*()-+=--**//>΄:@@&<"?/=!

2.38 π.μ. ! Συνάδελφε εγώ έπεσα στις 12.30 για να σηκωθώ σήμερα στις 4 π.μ. Στο συνιστώ. Είναι πιο ξεκούραστο...Καλό κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων του 2012 των προσωπικών εταιρειών, για μετά τις εκλογές, ζητά η ΕΣΕΕ.

Η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου, με αφορμή την προθεσμία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων του 2012, των προσωπικών εταιρειών (O.E.-Ε.Ε.) έως τις 30/4/2012, απέστειλε σχετική επιστολή στο Υπουργείο Οικονομικών με την οποία ζητάει να δοθεί μια απαραίτητη παράταση είκοσι ημερών, δηλαδή έως τις 21 Μαΐου, ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν οι επιχειρηματίες τόσο στην υποβολή των φορολογικών δηλώσεών τους, όσο και στην έγκαιρη καταβολή των δόσεων.

Πιο συγκεκριμένα η επιστολή της ΕΣΕΕ αναφέρεται στα εξής:

«...Ως γνωστό η προθεσμία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων των Προσωπικών Εταιρειών λήγει την 30η Απριλίου 2012, δηλαδή μέσα στην πιο σύντομη προεκλογική περίοδο, κατά την οποία όλοι οι πολίτες της χώρας ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με τις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές οι οποίες, κατά γενική ομολογία, είναι οι πιο κρίσιμες από το 1974 και τούτο επειδή από το αποτέλεσμά τους θα εξαρτηθεί το οικονομικό μέλλον της πατρίδας και των επιχειρήσεών μας.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετοί από τους πολίτες που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα (πχ. έμποροι, επαγγελματίες, λογιστές κλπ.) είναι άμεσα ή έμμεσα εμπλεκόμενοι με τις εκλογές δεν δείχνουν διατεθειμένοι πριν την 6η Μαΐου, να προβούν στις αναγκαίες ενέργειες που απαιτεί η υποβολή της φορολογικής δήλωσης.

Στα προηγούμενα θα πρέπει να προστεθεί και το γεγονός, ότι λόγω των εκλογών η κίνηση της αγοράς έχει στην κυριολεξία μηδενιστεί, με αποτέλεσμα οι επιχειρήσεις να δυσκολεύονται ακόμα περισσότερο στην εξεύρεση των χρημάτων που απαιτούνται για την καταβολή της πρώτης δόσης του φόρου εισοδήματος.

Επίσης, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι στην παρούσα χρήση, σε αντίθεση με την προηγούμενη, θα υποβληθεί ηλεκτρονικά, μέσω της Γ.Γ.Π.Σ, πολύ μεγαλύτερος αριθμός δηλώσεων, γεγονός που θα επιβαρύνει τα πληροφοριακά συστήματα και κατ' επέκταση θα δυσκολέψει τους φορολογούμενους στην υποβολή των δηλώσεών τους πριν τις εκλογές...»

Όταν λέμε όλοι.. εννοούμε όλοι.. εκτός από τους λογιστές.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πας Δευτερα πρωι πρωι!

Να πας Δευτερα.....μεσημέρι μεσημέρι!!

Εκει να δεις χαρές!!

Θα ανοιξει η καρδια τους σαν πόρτα τετράφυλλη!!

Συναδέρφισα καλημέρα καλή δύναμη.

Με παρεξήγησες όμως …

Όταν λέω Δευτέρα πρωί, δεν εννοώ ακριβώς πρωί αλλά …

Θα είμαι στις 9:00 με 9:30 στο γραφείο, θα φτιάξω καφεδάκι, θα ανοίξω server (όχι τον Apache αλλά τον δικό μου), θα ανοίξω μηχανήματα, θα πάρω τα e-mail μου, θα φάω κανένα μπισκοτάκι, θα διαβάσω τα νέα όπως κάθε μέρα, θα διαβάσω τα μηνύματα στις κοινότητες που παρακολουθώ, θα έχει πάει περίπου 11:00, θα φάω κάτι για να κρατηθώ, θα ξαναδιαβάσω κανένα νέο, θα οργανώσω τα χαρτιά μου, θα σκεφτώ ότι την επόμενη (Τρίτη) είναι αργία άρα θα χαλαρώσω λίγη ώρα, ε και μετά κατά τις 12 με 12:30 θα ξεκινήσω. Πρωί πρωί δηλαδή.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...