Προς το περιεχόμενο

Ανοίγει το σύστημα για υποβολή Ε5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ Ε5 ΧΩΡΙΣ ΤΟ Ε3

ERROR 90422 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΛΑΘΩΝ EKK ERROR

ΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ Ε3 ????????

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΤΟ ΛΕΝΕ.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά sorry ....κάτι άσχετο αλλά μάλλον δεν μπορώ να λειτουργήσω!!

Όταν πληρώνουμε με οχτώ δόσεις τον φόρο , υπάρχει κατώτερη δόση πχ 300€?

Δηλαδή συνολικός φόρος 2354,92 διά 8 =294,37 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος συνάδελφος έγραψε για πρόβλημα σε Ε5 κοινωνίας εκμετάλλευσης Λεωφορείου , αν το έλυσε ας το μοιραστεί μαζί μας .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αυτήν την ανακοίνωση. Συνήθως έχει θετικό αποτέλεσμα...

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666

www.efeeth.gr, e-mail: [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

clip_image001.gif

ΠΡΟΣ ΤΟΝ

ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

κ. Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗ

Θεσσαλονίκη 24/4/2012

ΚΟΙΝ׃ 1) ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

κ. Π. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

2) ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

κ. Δ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

3) Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

4) Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

5) O.E.E.-Π.Τ.Κ.Μ.

6) Ε.Ε.Θ.

7) Β.Ε.Θ.

8) Ε.Β.Ε.Θ.

9) Ο.Ε.Ε.Θ.

10) Ο.Β.Σ.Θ.

11) Ε.Σ.Θ.

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Στις 30/4/2012 λήγει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος Νομικών Προσώπων του άρθρου 2 παρ. 4 Κ.Φ.Ε. (Ο.Ε., Ε.Ε. κ.λ.π.) και του άρθρου 101 παρ. 2 Κ.Φ.Ε. (μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) και η καταβολή του φόρου αυτών.

Επειδή ο μήνας Απρίλιος είναι μήνας με τις περισσότερες φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και των λογιστικών γραφείων.

Επειδή η εφαρμογή του Taxisnet για τις δηλώσεις αυτές άνοιξε πριν λίγες μέρες.

Επειδή ο αριθμός των δηλώσεων που πρέπει να υποβληθεί, είναι πολύ μεγάλος, η υποβολή μέσω των Δ.Ο.Υ. είναι χρονοβόρα κι ο χρόνος που απομένει είναι ελάχιστος και δεν επαρκεί .

Επειδή οι επιχειρήσεις αντιμετωπίζουν τεράστια οικονομικά προβλήματα την περίοδο αυτή.

Παρακαλούμε να δοθεί παράταση στις δηλώσεις αυτές μέχρι 31/5/2012.

Επίσης από 10/5/2012 ξεκινά η υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των Νομικών Προσώπων του άρθρου 101 παρ. 1 Κ.Φ.Ε. (Α.Ε., Ε.Π.Ε.) και επειδή μέχρι στιγμής δεν έχει ανοίξει η σχετική εφαρμογή στο Taxisnet, παρακαλούμε για τους ίδιους λόγους να δοθεί παράταση και γι’ αυτές τις δηλώσεις μέχρι 31/5/2012 και ειδικότερα για τις Α.Ε. ανεξαρτήτως του τελευταίου ψηφίου του Α.Φ.Μ.

Τέλος, παρακαλούμε να δώσετε παράταση για τις δηλώσεις Φόρου Ακίνητης Περιουσίας (Φ.Α.Π.) Ν.Π. έτους 2011 μέχρι και 30/6/2012 ανεξαρτήτως του τελευταίου ψηφίου του Α.Φ.Μ. και των δηλώσεων ειδικού φόρου επί των ακινήτων έτους 2012 μέχρι 30/9/2012.

Με τιμή

Για το Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΔΟΒΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έστειλα ε3-αναμορφωση-ε5 χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιθανόν τα προβλήματα να δημιουργούνται τις ώρες της αιχμής όταν μπαίνουμε όλοι μαζί και πέφτει το ταξισ νετ. Λέω εγώ τώρα...... Και όσο για την υποβολή την βγάζει μόνο στηνσελίδα 4 του ε5 και όχι στην1.Και όσο για το πρόβλημα που έβγαζε λόγω στρογγυλοποίησης στην αναμόρφωση κινητής τηλεφωνίας μάλλον το έχουν διορθώσει.Εμένα την πήρε την αναμόρφωνη κινητης με 1 κινητό και προσωπικό 4 άτομα κανονικά.Τι να πω πλέον. Θα είναι με τις ώρες του. Υπομονή συνάδελφοι..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αυτήν την ανακοίνωση. Συνήθως έχει θετικό αποτέλεσμα...

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666

www.efeeth.gr, e-mail: [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

clip_image001.gif

ΠΡΟΣ ΤΟΝ

ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

κ. Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗ

Θεσσαλονίκη 24/4/2012

ΚΟΙΝ׃ 1) ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

κ. Π. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

2) ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

κ. Δ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

3) Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

4) Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

5) O.E.E.-Π.Τ.Κ.Μ.

6) Ε.Ε.Θ.

7) Β.Ε.Θ.

8) Ε.Β.Ε.Θ.

9) Ο.Ε.Ε.Θ.

10) Ο.Β.Σ.Θ.

11) Ε.Σ.Θ.

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Στις 30/4/2012 λήγει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος Νομικών Προσώπων του άρθρου 2 παρ. 4 Κ.Φ.Ε. (Ο.Ε., Ε.Ε. κ.λ.π.) και του άρθρου 101 παρ. 2 Κ.Φ.Ε. (μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) και η καταβολή του φόρου αυτών.

Επειδή ο μήνας Απρίλιος είναι μήνας με τις περισσότερες φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και των λογιστικών γραφείων.

Επειδή η εφαρμογή του Taxisnet για τις δηλώσεις αυτές άνοιξε πριν λίγες μέρες.

Επειδή ο αριθμός των δηλώσεων που πρέπει να υποβληθεί, είναι πολύ μεγάλος, η υποβολή μέσω των Δ.Ο.Υ. είναι χρονοβόρα κι ο χρόνος που απομένει είναι ελάχιστος και δεν επαρκεί .

Επειδή οι επιχειρήσεις αντιμετωπίζουν τεράστια οικονομικά προβλήματα την περίοδο αυτή.

Παρακαλούμε να δοθεί παράταση στις δηλώσεις αυτές μέχρι 31/5/2012.

Επίσης από 10/5/2012 ξεκινά η υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των Νομικών Προσώπων του άρθρου 101 παρ. 1 Κ.Φ.Ε. (Α.Ε., Ε.Π.Ε.) και επειδή μέχρι στιγμής δεν έχει ανοίξει η σχετική εφαρμογή στο Taxisnet, παρακαλούμε για τους ίδιους λόγους να δοθεί παράταση και γι’ αυτές τις δηλώσεις μέχρι 31/5/2012 και ειδικότερα για τις Α.Ε. ανεξαρτήτως του τελευταίου ψηφίου του Α.Φ.Μ.

Τέλος, παρακαλούμε να δώσετε παράταση για τις δηλώσεις Φόρου Ακίνητης Περιουσίας (Φ.Α.Π.) Ν.Π. έτους 2011 μέχρι και 30/6/2012 ανεξαρτήτως του τελευταίου ψηφίου του Α.Φ.Μ. και των δηλώσεων ειδικού φόρου επί των ακινήτων έτους 2012 μέχρι 30/9/2012.

Με τιμή

Για το Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΔΟΒΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Δεν είδα να ανεφέρουν πουθένα ότι ......... ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια: 90422 ERROR: Το 90422 δεν υπάρχει στον πίνακα λαθών EKK_ERROR ! .... Τι είναι αυτό πάλι;;;; Μου το βγάζει σε όποιο Ε3 προσπαθήσω να στείλω.... 10.10 μμ και ασχολούμαστε με παπ......ιες!!!! ΑΝΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριοι την βοήθεια σας και τα φώτα σας...οε η οποία πραγμάτωσε λύση στις 26/4/2011 με β' κατηγορίας βιβλία, πότε υποχρεούται να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος,σε ένα τρίμηνο από την λύση της ή την επόμενη χρονιά από 01/04/2012 όπως όλες οι άλλες?

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Από την ΕΨΙΛΟΝ μου είπαν οτι το πρόβλημα είναι του TAXIS και θα φτιαχτεί αύριο, απότε αναμένουμε...

δεν πειραζει με την ησυχια τους ας το φτιαξουν και την Δευτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Τώρα που στέλνουμε μαζί με το Ε3 και την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης , όταν έχουμε αυτοέλεγχο και πρέπει να υποβάλλουμε ΕΣΠ χρεωστικό τα ποσά φπα του ΕΣΠ πρέπει να τα συμπεριλάβουμε στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης ????

Αφού δεν εχουν βεβαιωθεί (θυμίζω οτι περυσι για την χρήση 2010 είχαμε υποβάλλει τα ΕΣΠ και ειχε βεβαιωθεί ο ΦΠΑ .και μετα εκδόθηκε η ΠΟΛ 1235/24.11.2011 με τις διευκρινίσεις που έλεγε οτι ο ΦΠΑ του αυτοελέγχου περιλαμβανεται στην ΦΟΡ. ΑΝΑΜ.)

Και σε περίπτωση που θα το συμπεριλάβουμε θα παει μαζί με το ΦΠΑ των τριμήνων στους προκύπτοντες ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΕΣ για να υπαρχει διαφορά ????????????

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ΄ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ??????????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχει προσπαθήσει κανένας σας να στείλει τον ισολογισμό από το Ε5; Γιατί εμάς δεν λειτουργεί. Πληκτρολογούμε τα νούμερα και δεν καταλαβαίνει τίποτα και στο helpdesk όλο μιλάνε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Κλείστε το, φτιάξτε το και δώστε παράταση μέχρι 31/10/12 να τελειώνουμε! Θέλουμε να στείλουμε και τους μισθωτούς μέσω ίντερνετ τρομάρα μας!

Καλα ρε συναδελφοι τοσο καιρο τι κανατε? .Ολοι σημερα αποφασισατε να στειλετε φπα και Ε5.? Το μπλοκαρατε παλι το συστημα.

Τωρα ξερω θα αρχισετε ολοι να βριζετε <παλι δεν λειτουργει το μπουρδελο κλπ κλπ>Ας αναλαβουμε τις ευθυνες μας επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έστειλα ε3-αναμορφωση-ε5 χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιθανόν τα προβλήματα να δημιουργούνται τις ώρες της αιχμής όταν μπαίνουμε όλοι μαζί και πέφτει το ταξισ νετ. Λέω εγώ τώρα...... Και όσο για την υποβολή την βγάζει μόνο στηνσελίδα 4 του ε5 και όχι στην1.Και όσο για το πρόβλημα που έβγαζε λόγω στρογγυλοποίησης στην αναμόρφωση κινητής τηλεφωνίας μάλλον το έχουν διορθώσει.Εμένα την πήρε την αναμόρφωνη κινητης με 1 κινητό και προσωπικό 4 άτομα κανονικά.Τι να πω πλέον. Θα είναι με τις ώρες του. Υπομονή συνάδελφοι..........

Ελα ντε τι θέλουμε και εμείς και ασχολούμαστε με το σύστημα τις εργάσιμες ώρες της ημέρας!!! Μπορούμε να κάνουμε άλλες δουλειές που τρέχουν και μετά τις 10 το βραδάκι σαν φυσιολογικοί άνθρωποι να ξεκινήσουμε να στελνουμε δηλωσεις . Μην είμαστε και πλεονέκτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε συναδελφοι τοσο καιρο τι κανατε? .Ολοι σημερα αποφασισατε να στειλετε φπα και Ε5.? Το μπλοκαρατε παλι το συστημα.

Τωρα ξερω θα αρχισετε ολοι να βριζετε <παλι δεν λειτουργει το μπουρδελο κλπ κλπ>Ας αναλαβουμε τις ευθυνες μας επιτελους.

Δε μου λες συνάδελφε... (αν είσαι δηλαδή συνάδελφος).

Μπορείς να μου πεις πότε άνοιξε το σύστημα για τα Ε5; Και τώρα που άνοιξε, μπορείς να στείλεις; Με τη φορολογική αναμόρφωση όλα καλά; Με το Ε3;

Κάνε καμία άλλη δουλειά φίλε μου σε παρακαλώ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Δε μου λες συνάδελφε... (αν είσαι δηλαδή συνάδελφος).

Μπορείς να μου πεις πότε άνοιξε το σύστημα για τα Ε5; Και τώρα που άνοιξε, μπορείς να στείλεις; Με τη φορολογική αναμόρφωση όλα καλά; Με το Ε3;

Κάνε καμία άλλη δουλειά φίλε μου σε παρακαλώ........

Δε μου λες συνάδελφε... (αν είσαι δηλαδή συνάδελφος).

Μπορείς να μου πεις πότε άνοιξε το σύστημα για τα Ε5; Και τώρα που άνοιξε, μπορείς να στείλεις; Με τη φορολογική αναμόρφωση όλα καλά; Με το Ε3;

Κάνε καμία άλλη δουλειά φίλε μου σε παρακαλώ........

Καλα απο black χιουμορ σκιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε συναδελφοι τοσο καιρο τι κανατε? .Ολοι σημερα αποφασισατε να στειλετε φπα και Ε5.? Το μπλοκαρατε παλι το συστημα.

Τωρα ξερω θα αρχισετε ολοι να βριζετε <παλι δεν λειτουργει το μπουρδελο κλπ κλπ>Ας αναλαβουμε τις ευθυνες μας επιτελους.

Συνάδελφε Γιάννη, πως τολμάς και μπαίνεις στο internet την ώρα που σε πληρώνουμε για να είσαι δημόσιος υπάλληλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Συνάδελφε Γιάννη, πως τολμάς και μπαίνεις στο internet την ώρα που σε πληρώνουμε για να είσαι δημόσιος υπάλληλος;

ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Γιάννη μ' κάνουνε πλάκα τέτοιες ώρες σαν επισκέπτες?

Όταν τις κάνω εγώ.. το αντιλαμβάνονται (όχι όλοι )..γιατί με ξέρουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε συναδελφοι τοσο καιρο τι κανατε? .Ολοι σημερα αποφασισατε να στειλετε φπα και Ε5.? Το μπλοκαρατε παλι το συστημα.

Τωρα ξερω θα αρχισετε ολοι να βριζετε <παλι δεν λειτουργει το μπουρδελο κλπ κλπ>Ας αναλαβουμε τις ευθυνες μας επιτελους.

κ. ανώνυμε επισκεπτα

εγω μέχρι σήμερα καθόμουν.......... και κάπου κάπου δόύλευα. Σήμερα όμως έχω έτοιμα ΟΛΑ τα Ε9, τα Φ1 και Φ2 καθως επίσης και Ε5 και θέλω να σήμερα. ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ. Μετά δεν θα μπορώ. ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...