Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ


christodou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε δύο πελάτες μου σήμερα (και οι δύο απασχολούν πρακτική τει) προσπάθησα να στείλω ΑΠΔ και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Κωδικός Χρήστη χχχχχχχχχχχχχχχχ για τον εργοδότη με τα παραπάνω στοιχεία είναι απενεργοποιημένος και δεν είναι δυνατή η Ηλεκτρονική Υποβολή ΑΠΔ. Η δυνατότητα που σας παρέχεται από τη "Διαχείριση των Ηλεκτρονικών Δηλώσεών μου" είναι μόνο η εμφάνιση και εκτύπωση των Υποβληθεισών Δηλώσεων.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με το παραπάνω θέμα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης και Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών επιλέγοντας τη φόρμα "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" της ιστοσελίδας www.ika.gr.

το προηγούμενο τρίμηνο κατέθεσα και για τους δύο ΑΠΔ έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχουν σχέση οι κωδικοί με την πληρωμή έστειλα πελατών ΑΠΔ που δεν έχουν πληρώσει κανα δυό μήνες από τις εισφορές και τις πήρε το σύστημα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό έχει να απασχολήσει προσωπικό ο πελάτης σου; Το προηγούμενο τρίμηνο είχες στείλει κανονικά ΑΠΔ με αυτούς τους κωδικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είχα στείλει κανονικότατα ΑΠΔ το προηγούμενο τρίμηνο με προσωπικό πρακτικής ΤΕΙ και για τους δύο πελάτες μου που συνέβηκε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο πελάτες μου σήμερα (και οι δύο απασχολούν πρακτική τει) προσπάθησα να στείλω ΑΠΔ και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Κωδικός Χρήστη χχχχχχχχχχχχχχχχ για τον εργοδότη με τα παραπάνω στοιχεία είναι απενεργοποιημένος και δεν είναι δυνατή η Ηλεκτρονική Υποβολή ΑΠΔ. Η δυνατότητα που σας παρέχεται από τη "Διαχείριση των Ηλεκτρονικών Δηλώσεών μου" είναι μόνο η εμφάνιση και εκτύπωση των Υποβληθεισών Δηλώσεων.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με το παραπάνω θέμα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης και Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών επιλέγοντας τη φόρμα "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" της ιστοσελίδας www.ika.gr.

το προηγούμενο τρίμηνο κατέθεσα και για τους δύο ΑΠΔ έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/13/16.1.2012

Διαχείριση Α.Π.Δ. εργοδοτών για τους οποίους ανεστάλη η δυνατότητα υποβολής τους μέσω διαδικτύου, λόγω μακρόχρονης διακοπής απασχόλησης

Αθήνα 16/1/2012

Αριθμ. Πρωτ. Γ99/1/13

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8

10241 ΑΘΗΝΑ

Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 244 - 247

FAX : 210 52 23 228

E – mail : [email protected]

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ : «Διαχείριση Α.Π.Δ. εργοδοτών για τους οποίους ανεστάλη η δυνατότητα υποβολής τους μέσω διαδικτύου, λόγω μακρόχρονης διακοπής απασχόλησης»

Έχει διαπιστωθεί ότι σε πολλές περιπτώσεις υποβάλλονται μέσω διαδικτύου Α.Π.Δ. που αφορούν επιχειρήσεις οι οποίες, είτε έχουν διακόψει για μεγάλο χρονικό διάστημα την απασχόληση προσωπικού τους, είτε έχουν διακόψει οριστικά την λειτουργία τους και δεν έχει ενημερωθεί η Υπηρεσία μας.

Οι υποβολές αυτές πραγματοποιούνται εν αγνοία του υπευθύνου ή των υπευθύνων της επιχείρησης από άτομα στην κατοχή των οποίων περιήλθαν οι κωδικοί πρόσβασης της επιχείρησης στο διαδίκτυο, ενώ τα ασφαλιστικά στοιχεία που δηλώνονται στις εν λόγω Α.Π.Δ. είναι προφανώς εικονικά. Για τους λόγους αυτούς ανεστάλη η δυνατότητα υποβολής Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου, για τις κοινές επιχειρήσεις οι οποίες δεν υπέβαλαν Δηλώσεις για τρία (3) συνεχόμενα τρίμηνα.

Προκειμένου οι εν λόγω εργοδότες να έχουν δυνατότητα υποβολής Α.Π.Δ., θα πρέπει αυτές να κατατεθούν με μαγνητικό μέσο στο αρμόδιο Υποκατάστημα Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. της έδρας του εργοδότη.

Συνημμένα θα συνυποβάλλονται, αναλυτική εκτύπωση του περιεχομένου της Α.Π.Δ. καθώς και αντίγραφα στοιχείων από τα οποία αποδεικνύεται η έναρξη απασχόλησης (κάρτες πρόσληψης, εκκαθαριστικά σημειώματα αποδοχών, συμβάσεις εργασίας, θεωρημένη κατάσταση προσωπικού κ.α.).

Επισημαίνεται ότι, στις περιπτώσεις που οι Α.Π.Δ. δεν υποβάλλονται από τον ίδιο τον εργοδότη αλλά από εξουσιοδοτημένα πρόσωπα (π.χ. λογιστές), θα πρέπει να ελέγχεται επισταμένως το νόμιμο της εξουσιοδότησης η οποία θα πρέπει να είναι πρόσφατη, να έχει θεωρηθεί για το γνήσιο της υπογραφής, να αναγράφονται σ` αυτή τα πλήρη στοιχεία (ονοματεπώνυμο, αριθ ταυτότητας, ΑΦΜ) καθώς και η ιδιότητα ή η σχέση με την επιχείρηση εξουσιοδοτούντος και εξουσιοδοτούμενου.

Η υπηρεσία εσόδων του Υποκαταστήματος ή Παραρτήματος, θα προβαίνει σε διαπίστωση αν πράγματι έχει ανασταλεί η δυνατότητα υποβολής ΑΠΔ μέσω διαδικτύου. Η διαδικασία θα γίνεται μέσω της επιλογής «Αρχείο αναστολής δυνατότητας υποβολής Α.Π.Δ. κοινών επιχειρήσεων μέσω διαδικτύου» που είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. (www.ika.gr) αποκλειστικά για τους χρήστες Η/Υ ΟΠΣ /Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ., με καταχώριση του Α.Μ.Ε. στο ειδικό πεδίο και εμφάνιση του αποτελέσματος αναζήτησης, στη σχετική ένδειξη.

Στη συνέχεια η Α.Π.Δ. θα εισάγεται στο σύστημα από εξουσιοδοτημένο χρήστη ( προϊστάμενο ή αναπληρωτή του) μετά από έλεγχο των προσκομισθέντων στοιχείων.

Σε περίπτωση που υπάρχουν αμφιβολίες ως προς την ειλικρίνεια των προσκομισθέντων στοιχείων, θα γίνεται ενδελεχής έλεγχος και στο χώρο της επιχείρησης εάν χρειαστεί και εφόσον διαπιστωθεί ότι τα ασφαλιστικά στοιχεία που περιέχονται στην Α.Π.Δ. δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα θα διενεργείται ουσιαστικός έλεγχος, θα συντάσσεται αναλυτική έκθεση έλεγχου και τα ασφαλιστικά στοιχεία θα τροποποιούνται ή θα ακυρώνονται.

Οι εισφορές που έχουν καταβληθεί δεν θα επιστρέφονται αφού η υποβολή πλασματικών ασφαλιστικών στοιχείων είναι προφανές ότι εμπεριέχει δόλο.

Εάν διαπιστώνεται ότι τα υποβληθέντα στοιχεία ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, θα συντάσσεται συνοπτική έκθεση ελέγχου και μαζί με τα προσκομισθέντα στοιχεία θα αρχειοθετούνται στο φάκελο του εργοδότη.

Εάν η απασχόληση προσωπικού συνεχίζεται και κατά τη διάρκεια των ελεγκτικών διαδικασιών θα ενημερώνεται με Υπηρεσιακό Σημείωμα η Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης του Ο.Π.Σ./Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. (Πατησίων 12, FAX : 210 3827794) προκειμένου να ενεργοποιήσει και πάλι τη δυνατότητα υποβολής Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου.

Οι προαναφερόμενες Α.Π.Δ. θα θεωρούνται εμπρόθεσμες εφόσον υποβληθούν μέχρι την τελευταία εργάσιμη για το δημόσιο, του επόμενου μήνα από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου. Εάν τυχόν επισημανθούν από το σύστημα ως εκπρόθεσμες η σχετική κίνηση θα διαγράφεται μέσω της οθόνης: «Διαχείριση εκπρόθεσμων κινήσεων…»

Η ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΤΡΙΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ΓΔΟΝΤΑΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε πήρε η μπάλλα και σένα, όπως και σε μερικούς πελάτες δικούς μου που όμως είχαν καιρό χωρίς ΑΠΔ μιας και δεν είχαν προσωπικό, και απενεργοποιήθηκαν οι κωδικοί τους από το ΙΚΑ, στα πλαίσια των μέτρων του ΙΚΑ για την εικονική ασφάλιση.

Άλλη μια ηλιθιότητα των κυβερνόντων, που αντί να καλέσουν σε κάποιο έλεγχο τις επιχειρήσεις να δουν αν υπάρχει εικονική ασφάλιση ή όχι, προτίμησαν να απενεργοποιήσουν τους κωδικούς πρόσβασης και από τις νόμιμες επιχειρήσεις και να θέλουμε τώρα ολόκληρη διαδικασία για να στείλουμε τις απδ αυτές. Έτσι μου κόψανε το αίμα και μένα πριν από μέρες όταν ξεκίνησα να στέλνω τις ΑΠΔ και έμαθα τι συμβαίνει.

Τώρα για να ξέρεις την διαδικασία, η ΑΠΔ πρέπει να πάει χειρόγραφα στο υποκατάστημα που υπάγεται, από τον ίδιο τον επιχειρηματία ή με εξουσιοδότηση, μαζί με τα δικαιολογητικά της πρόσληψης (ΟΑΕΔ, επιθεώρηση εργασίας κ.λ.π.) για να πειστεί ο εκεί προιστάμενος και να ξαναενεργοποιήσει ξανά από το επόμενό τρίμηνο την ηλεκτρονική υποβολή. Έχεις ευτυχώς 1 ακόμη μήνα περιθώριο υποβολής. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στο site του ΙΚΑ στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες.

ΥΓ. Οσο σου απαντούσα, ανέβασε ο Επισκέπτης-GeoD- την εγκύκλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΧΑΡΙΛΑΟΣ

ο προισταμενος εσόδων του υποκ/τος μου, μου ανέφερε οτι σταδιακα εως και την 30/06/2012 θα απενεργοποιηθούν οι κωδικοι των online υπηρεσιών για τους ΑΜΕ με μη-ρυθμισμένες οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

το πρώτο τρίμηνο δεν λειτουργούσαν οι κώδικες,

και έβγαζε το μήνυμα

κατέθεσα σε υποκατάστημα ΙΚΑ το τρίμηνο

Σας ενημερώνουμε ότι ο Κωδικός Χρήστη χχχχχχχχχχχχχχχχ για τον εργοδότη με τα παραπάνω στοιχεία είναι απενεργοποιημένος και δεν είναι δυνατή η Ηλεκτρονική Υποβολή ΑΠΔ. Η δυνατότητα που σας παρέχεται από τη "Διαχείριση των Ηλεκτρονικών Δηλώσεών μου" είναι μόνο η εμφάνιση και εκτύπωση των Υποβληθεισών Δηλώσεων.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση σχετικά με το παραπάνω θέμα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης και Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών επιλέγοντας τη φόρμα "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" της ιστοσελίδας www.ika.gr.

2 τρίμηνο και πάλι τα ίδια, τι πρέπει να κάνω για να μην τρέχω και το 3ο τρίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Γνωρίζετε ποια είναι η προθεσμία υποβολής της ΑΠΔ ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο ΑΜΕ στο υποκατάστημα ΙΚΑ σε περίπτωση απενεργοποίησης λογαριασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι την τελευταία εργάσιμη του επόμενου μήνα από την λήξη την προθεσμίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...