Προς το περιεχόμενο

ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum και σχετικά νέος στο επάγγελμα εδώ και 3,5 χρόνια περίπου.

Άνοιξα δικό μου γραφείο κατευθείαν και τον πρώτο χρόνο άρχισα να παίρνω κάποιες επιχειρήσεις κυρίως β΄ κατηγορίας και άρχισα να δουλεύω και να μαθαίνω πάνω σ'αυτές την δουλειά.

Εκεί που όλα πήγαιναν καλά και είχα στον 1,5 χρόνο αρκετές επιχειρήσεις ξεκινάει η κρίση και κλείνουν οι μισές και παραπάνω.

Αυτές που έμειναν μετά και 4-5 που πήρα αργότερα άρχισαν να έχουν μεγάλο πρόβλημα ρευστότητας με αποτέλεσμα εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου να μην πληρώνομαι σχεδόν

καθόλου από κανέναν.

Σκέφτομαι να το πατήσω κανένα κλείσιμο το γραφείο γιατί δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα και γενικώς στην δουλειά γιατί 10 επιχειρήσεις κλείνουν 1 ανοίγει και αυτήν δεν πληρώνει.

Είστε αρκετοί στην ίδια κατάσταση ή είμαι από τους λίγους?

Δεν ξέρω ακόμα τί να κάνω αλλά τα πράγματα γίνονται κάθε μέρα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλους.

Δυστυχώς ακριβώς ότι περιέγραψες ισχύει, τουλάχιστον σε μένα.

Μέσα σε 1.5 χρόνο έχασα τα 2/3 των επιχειρήσεων που είχα, λόγω διακοπής εργασιών τους για συνταξιοδότηση ή αδυναμία συνέχισης.

Μέχρι στιγμής βέβαια πληρώνομαι από όλους κανονικά αλλά πλέον δεν μου καλύπτουν τα πάγια έξοδα, μπαίνοντας "μέσα" εδώ και 3 μήνες για κάθε μήνα 200 ευρώ περίπου.

Βασικά έχω αποφασίσει να περιμένω τις δηλώσεις να δω πως θα κινηθώ και τι τρύπες θα καλύψω και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλεόν, μετά από 16 χρόνια επαγγελματίας να κάνω διακοπή εργασιών ή μόλις βγει η εγκύκλιος, να ζητήσω μείωση των 2 ασφαλιστικών κλάσεων στον ΟΑΕΕ.

Οπότε δεν νομίζω να είσαι η εξαίρεση αλλά μάλλον ο κανόνας !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει η δε θα βγει ?

Εχει αναρτηθει στο site ΟΑΕΕ αλλα εχει και κατι ψιλα γραμματα που δεν μου

δινουν και πολλες πιθανοτητες.

Πριν λιγο η ΤV ειπε πως τα ασφαλιστικα ειναι στο κοκκινο και η μειωση θα

φερει νεα μετρα...........

αρα αποτελεσμα μηδενικο με ταση αρνητικη!!!!!!!

ειμαι σχεδον στον ιδιο παρανομαστη εργαζομενος απο 1984 ως βοηθος λογιστη

σημερα τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οταν ξεκινησα εστω και αν εχω γραφειο απο 25 ετιας

σκεφτωμαι την προκαταβολικη πληρωμη καθε μηνα απο τις επιχειρησεις

και οποιος αντεξει......

πληρωνεις εργαζομαι, δεν πληρωνεις δεν ασχολουμαι

τοσα χρονια παντα μου χρωστουσαν οπως και σημερα

τελος..........

αντιστροφη ορων.......

και οποιος αντεξει.......

καιρος να δουμε και τις οικογενειες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λεφτα δεν υπαρχουν......

ΤΕΛΟΣ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ???????

:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό πιστεύω ισχύει στην πλειοψηφία στον κλάδο μας! Ασχολούμαι από το 1991 στο γραφείο και δυσκολεύομαι να βγάλω τα πάγια έξοδα με 70 πελάτες που μου έχουν μείνει μετά από συνταξιοδοτήσεις και κατά το πλείστον από διακοπές τελευταία... Δεν πληρώνει κανείς!!! περιμένω με τις δηλώσεις να τακτοποιήσω εκκρεμότητες πληρωμών αν και τη ζημιά την κάνουν συνάδελφοι που παίρνουν αμοιβή 10 ευρώ για τις δηλώσεις... έλεος!!!! δεν μας προστατεύει κανείς και παράλληλα έχουμε όλες τις ευθύνες για όλους και για όλα!!! ε ρε ελλάδα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος που μένει απλήρωτος. Προς το παρόν τα τελευταία δύο χρόνια κρατήσαμε σταθερό το πελατολόγιο σαν απόλυτο αριθμό (αρκετούτσικες επιχειρήσεις με Β' στη συντριπτική πλειοψηφία τους - κλείσανε αρκετές αλλά αναπληρώθηκαν από νέες) αλλά με μειώσεις στις αποδοχές μας σε αρκετούς από αυτούς - πάντως μέσα στο 2012 αναμένονται να κλείσουνε αρκετοί και για συνταξιοδότηση και λόγω (έλλειψης) δουλειάς. Δυστυχώς πάντως τα ανοιχτά υπόλοιπα όλο και ανεβαίνουν και θα αρχίσουμε να παρατάμε οι ίδιοι μερικούς όσο και αν δεν το θέλουμε λόγω μακροχρόνιας συνεργασίας κτλπ. Προσωπικά δεν με εκνευρίζει τίποτα περισσότερο από το να δουλεύω τσάμπα... Το 2012 θα είναι χρονιά δραστικών αλλαγών. Δεν φοβάμαι την επιβίωσή μου αλλά ότι το πελατολόγιο μας θα μειωθεί δραστικά δεν το συζητώ - είτε τους κόψουμε εμείς οι ίδιοι είτε διακόψουν μόνοι τους... Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και γω μια από τα ίδια. Και το θέμα είναι άντε και έκανες διακοπή, που να δουλέψεις που δουλειές πια δεν υπάρχουν; Και αν είσαι και μόνος με δυο παιδιά-εκ των οποίων το ένα δίνει φέτος-άντε βγάλτα πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011 ΑΠΥ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ 30.000,00 ΕΥΡΩ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ;;;;

Δεν επιβιώνουμε διαφορετικά αν δεν τις εκδίδουμε όπως παλιά, με την είσπραξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΥΣΤΕΓΑΣΗ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΡΙΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ---ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΖΟΥΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΙ ΣΑΣ) ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΠΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΤΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΓΚΕΡ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΚΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΟΠΛΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΡΔΕΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΩΝ ΘΑ ΤΡΥΓΥΡΝΑΝΕ---ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΙΝΠΕΚ.. Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΕΜΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...