Προς το περιεχόμενο

Έσοδα-έξοδα προηγούμενου λογιστή. Πώς τα περνάω ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

Ανέλαβα πελάτη Β κατηγορίας και θα ήθελα να ρωτήσω τα υπόλοιπα έσοδα/έξοδα που είχε περάσει ο προηγούμενος λογιστής οφείλω να τα περάσω και εγώ στο πρόγραμμα μους; Αν ναι, αρκεί μία συγκεντρωτική εγγραφη για κάθε κατηγορία εσόδου και εξόδου που αφορα τους προηγούμενους μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και πρέπει να περάσεις τα υπόλοιπα με μια συγκεντρωτική εγγραφή για να ερχονται ορθά τα προοδευτικά δεδομένα στην μηνιαία κατάσταση,

προσοχή όμως στις εγγραφές του προηγούμενου λογιστή που "πέφτουν" στην κατάσταση Κ.Ε.Π.Υ.Ο. , εμένα με βολεύει να τις ξαναπερνώ ξεχωριστά αν δεν είναι πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ημερομηνία που ανέλαβα (1/7/2011), έχω περάσει μόνο τα μηνιαία χωρίς τα προηγούμενα υπόλοιπα. Τι πρέπει να κάνω τώρα κατά τη γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και πρέπει να περάσεις τα υπόλοιπα με μια συγκεντρωτική εγγραφή για να ερχονται ορθά τα προοδευτικά δεδομένα στην μηνιαία κατάσταση,

Κι από που προέρχεται η υποχρεωτικότητα της εμφάνισης των προοδευτικών συνόλων στη μηναία κατάσταση παρακαλώ...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή όμως στις εγγραφές του προηγούμενου λογιστή που "πέφτουν" στην κατάσταση Κ.Ε.Π.Υ.Ο.

Από την ημερομηνία που ανέλαβα (1/7/2011), έχω περάσει μόνο τα μηνιαία χωρίς τα προηγούμενα υπόλοιπα. Τι πρέπει να κάνω τώρα κατά τη γνώμη σας;

Αν το πρόγραμμά σου έχει δυνατότητα να ενημερώσει την κατάσταση ΚΕΠΥΟ μέσω αρχείου, ζήτα από τον προηγούμενο συνάδελφο, να σου δώσει σε αρχείο την κατάσταση ΚΕΠΥΟ από 1/1/11-30/6/11. Διαφορετικά θα πρέπει να καταχωρήσεις αναλυτικά τις εγγραφές που πηγαίνουν στην κατάσταση ΚΕΠΥΟ.

Κι από που προέρχεται η υποχρεωτικότητα της εμφάνισης των προοδευτικών συνόλων στη μηναία κατάσταση παρακαλώ...?????

Συμφωνώ με τον stefano_her, δεν προκύπτει υποχρεωτικότητα, όπως αναφέρεται και στο αρ.5 της ΠΟΛ.1271/12.12.2002 το οποίο λέει μεταξύ άλλων:

..................................

β) Θεωρημένη Μηνιαία Κατάσταση Βιβλίου Αγορών ή Εσόδων - Εξόδων (κεντρικού ή υποκαταστήματος) κατά περίπτωση ανάλογα με τον τρόπο τήρησης των βιβλίων της έδρας ή του υποκαταστήματος. Στη μηνιαία κατάσταση εμφανίζονται μόνο τα μηνιαία αθροίσματα των αντίστοιχων στηλών του βιβλίου αγορών ή του βιβλίου εσόδων - εξόδων. Δεν υπάρχει υποχρέωση να εμφανίζονται τα προοδευτικά αθροίσματα της προηγούμενης περιόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κατάσταση την έχω με τα τιμολογία όσα τυχόν είναι πάνω από 300 ευρώ. Είμαστε οκ εκεί.

Όντως και εγώ ήξερα ότι δεν είναι υποχρεωτικό. Το ερωτήμα μου τώρα είναι για να εκτυπώσω τα έσοδα-έξοδα του χρόνου επειδή δεν έχω περάσει τα μεταφερόμενα πώς θα το κάνω; Μπορώ για παράδειγμα να φτιάξω ένα πινακάκι στο excel και να εκτυπώσω αυτό αφού κάνω την άθροιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτήμα μου τώρα είναι για να εκτυπώσω τα έσοδα-έξοδα του χρόνου επειδή δεν έχω περάσει τα μεταφερόμενα πώς θα το κάνω; Μπορώ για παράδειγμα να φτιάξω ένα πινακάκι στο excel και να εκτυπώσω αυτό αφού κάνω την άθροιση;

Τι εννοείς "του χρόνου" ? Αν εννοείς την εκτύπωση του Ιανουαρίου 2012, στα Β' κατηγορίας δεν μεταφέρονται υπόλοιπα από την προηγούμενη χρήση, σε καμία περίπτωση, ανεξάρτητα αν τα απεικόνιζες ή όχι στις εκτυπώσεις της μηνιαίας κατάστασης του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "του χρόνου" ? Αν εννοείς την εκτύπωση του Ιανουαρίου 2012, στα Β' κατηγορίας δεν μεταφέρονται υπόλοιπα από την προηγούμενη χρήση, σε καμία περίπτωση, ανεξάρτητα αν τα απεικόνιζες ή όχι στις εκτυπώσεις της μηνιαίας κατάστασης του 2011.

Εννοώ τα συγκεντρωτικά του έτους 2011 (όλοι οι μήνες) στην κατάσταση εσόδων-εξόδων πρίν εκτυπώσω τον Ιανουάριο του 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ τα συγκεντρωτικά του έτους 2011 (όλοι οι μήνες) στην κατάσταση εσόδων-εξόδων πρίν εκτυπώσω τον Ιανουάριο του 2012.

Στη μηχανογραφημένη τήρηση μηνιαίας κατάστασης βιβλίου εσόδων-εξόδων, δεν έχεις υποχρέωση να κάνεις ανακεφαλαίωση και να εκτυπώσεις όλους τους μήνες του 2011. Συνεχίζεις απλώς την εκτύπωση, μετά τον 12ο/2011, τον 1ο/2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...