Jump to content
Sign in to follow this  
HARYK

ΑΠΔ κάθε μήνα, πληρωμή εισφορών έως την 5η εργάσιμη του επόμενου μήνα !

Recommended Posts

Έλα ρε Κώστα που θα απολογηθείτε για το μπουρδέλο που βγάζει ό,τι νόμους να'ναι και στο τέλος όλα εφαρμόζονται μετά από καιρό αναδρομικά με βάση άθλιες και κακογραμμένες εγκυκλίους που συνήθως κοινοποιούνται "ορθώς"...

Το άρθρο 20 δεν λέει για ημερομηνία έναρξης, ούτε προβλέπει έκδοση σχετικής εγκυκλίου για την εφαρμογή του, άρα ισχύει το άρθρο 63 του Ν.4075. Όλα τα άλλα είναι κουτοπόνηρες εξυπνάδες.

Νοιώθω άβολα με το απολογητικό του Κώστα,συμφωνώ απόλυτα με τον Γιατρό μας και λυπάμαι για την άδικη... κριτική

διατύπωση του CRITICAL THINKING,που αγγίζει τα όρια της αχαριστίας προς τους ανθρώπους του SITE,τους οποίους

πρέπει καθημερινά να ευχαριστούμε.

Νοιώθω άβολα με το απολογητικό του Κώστα,συμφωνώ απόλυτα με τον Γιατρό μας και λυπάμαι για την άδικη... κριτική

διατύπωση του CRITICAL THINKING,που αγγίζει τα όρια της αχαριστίας προς τους ανθρώπους του SITE,τους οποίους

πρέπει καθημερινά να ευχαριστούμε.

Δεν χρειάζεται συνάδελφε να στεναχωριέσε.

Στην προηγούμενη σελίδα όλες οι τοποθετήσεις των επισκεπτών είναι το ίδιο άτομο

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-giannisko-

Επισκέπτης-στεφανος-

Επισκέπτης-ΜΑΝΤΩ-

Επισκέπτης-ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-

Επισκέπτης-CRITICAL THINKING-

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-Π.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-

Επισκέπτης-στεφανος-

Τώρα το είδα τυχαία .

Η IP είναι η ίδια σε όλες τις δημοσιεύσεις.

Ετσι για να ξέρουμε και ποιοί απαντάνε.

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-giannisko-

Επισκέπτης-στεφανος-

Επισκέπτης-ΜΑΝΤΩ-

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-Π.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-

Επισκέπτης-στεφανος-

Τώρα το είδα τυχαία .

Εντυπωσιακό, άβυσος τελικά η ψυχή του επισκέπτη.

Guest ype off

Δηλαδή ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ λέγεται και Βάσω;

Όφου ιντά 'παθα!!!!!

Τέτοια ξεγιβεντίσματα στη Γεράπετρο;

Δηλαδή ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ λέγεται και Βάσω;

Όφου ιντά 'παθα!!!!!

Τέτοια ξεγιβεντίσματα στη Γεράπετρο;

Το ρεπορτάζ μου λέει ότι ο τύπος τρολάρει από gay bar της Ιεράπετρας το οποίο κρατά λογιστικά ο συνάδελφος Ype. Όφου θα κουζουλαθούμε επαέ μέσα!

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-giannisko-

Επισκέπτης-στεφανος-

Επισκέπτης-ΜΑΝΤΩ-

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-Π.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-

Επισκέπτης-στεφανος-

Τώρα το είδα τυχαία .

Καποιος καπου καποτε ειχε μιλησει για περιορισμο των δυνατοτητων των επισκεπτων....

Προσθεστε ενα (τουλαχιστον) λογο ακομα...

Μερικοί είναι απλώς τραγικοι.

Παντως τέτοια επίδειξη αχαριστιας , μαζεμένη, ήταν υποπτη.

O chuck norris θα υποβάλλει 3μηνιαία ΑΠΔ ακόμα και μετά τον αύγουστο και θα πληρώνει τις εισφορές στο τέλος του μήνα ακόμα και μετά τον απρίλιο

Καλημέρα συνάδερφοι.

Για το θέμα του “υπερσυναδέρφου” με τα 10 ονόματα, το μόνο που θα πω είναι ότι ... λυπάμαι.

Και εγώ κάνω το 99% των λίγων μου δημοσιεύσεων μου σαν επισκέπτης, αλλά μάλλον, θα πρέπει να αναθεωρήσω.

Ως αναφορά το θέμα της συζήτησης, θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη.

Θεωρώ ότι, κανένας προιστάμενος και κατ' επέκταση υπάλληλος υπηρεσίας δεν εφαρμόζει κανένα νόμο, διάταξη, απόφαση, εντολή ή οτιδήποτε άλλο, χωρίς κοινοποίηση από τη διοίκηση της υπηρεσίας που ανήκει, εγγράφου ή όπως αλλιώς το λένε, που να τον καθιστά υπεύθυνο στο να εφαρμόσει το τάδε ή το δούνε, το οποίο το παραλαμβάνει και εγγράφως.

Στην περίπτωσή μας το μόνο που μπορεί και πρέπει να κάνει -κατά την ταπεινή μου άποψη- η διοίκηση (του ΙΚΑ εν προκειμένου) εκτός του ότι να βιαστεί είναι, να βγάλει εγκύκλιο, που απλά να κοινοποιεί αυτά που λέει ο νόμος. (δεν θα ήθελα εδώ να σχολιάσω αν μου είναι αρεστά, το έχω ήδη κάνει στη πρώτη δημοσίευση)

Εντάξει ως εδώ, επίσης κατά την άποψή μου είναι αποδεκτό.

Αυτό όμως που είναι απαράδεκτο, είναι όταν η κάθε διοίκηση μπορεί και βγάζει εγκύκλιο, έγγραφο, ΠΟΛ ή όπως αλλιώς το λένε και κάποιες φορές ορίζει διαφορετικά πράγματα από αυτά που “διατάσσει” ο νόμος και μάλιστα χωρίς την εξουσιοδότησή του να το πράξει (“πάσα” όπως έγραψε εύστοχα ένας συνάδερφος), αυτοεντάσσοντάς την, πάνω από το νόμο ... και στην ουσία παρανομώντας.

Φοβάμαι όμως ότι και σε αυτή την περίπτωση, θα "βγάλει" ότι θέλει και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι, να περιμένουμε.

Βέβαια, εδώ θα πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι κάποιες φορές καλείται να μαζέψει (η κάθε διοίκηση) και τα αμάζευτα του νομοθέτη και εν προκειμένου αναφέρομαι στο “καινό” που πολύ σωστά έθιξε συνάδερφος, με τις προθεσμίες του δημοσίου.

Πάντως το συμπέρασμά μου και νομίζω και κοινό των πιό πολλών μας είναι ότι,

οι υποχρεώσεις της δουλείας μας, αλλά και των πελατών μας επιχειρήσεων, που όλοι μαζί παραπαίουμε, γίνονται ολοένα και πιο πιεστικές έως και αβάστακτες και απαράδεχτες ...

και δεν βοηθούν να βγούμε απο την επικίνδυνη “ρότα” που έχουμε μπει, αυτή που οδηγεί στην εξουθένωση - εξαθλίωση.

Καλό Σαββατοκύριακο

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Επειδη τωρα μπορεσα..να μπω και τωρα διαβασα και ειδα οτι για το παρον θεμα εχουν αναλωθει πολλες...σελιδες με το αν θα βγη εγκυκλιος ή οχι.το θεμα κατα την ταπεινη μου γνωμη , ειναι απλο. ολοι βασει του νομου ο οποιος ειναι ο μονος σαφης αυτη την στιγμη, πρεπει να προετοιμαστουμε καταλληλα και να προετοιμασουμε και τους πελατες μας, οτι η πληρωμη απο εδω και περα θα γινεται την 5η εργασιμη του επομενου μηνα .αυτος εχει προς το παρον..ισχυ, και αυτον θα επικαλεστουν για να ριξουν τις...τυχον καμπανες σε εκπροθεσμη πληρωμη και οχι την ποθητα αναμενομενη και αν...εγκυκλιο, για την οποια αναλωθηκε τοοση φαια ουσια... εδω.

και να σας πω και κατι, οι εγκυκλιοι (εγω τις θεωρω)ειναι του κ...λου εγω εχω δει δικαστηριο να κερδιζεται ,αγνοωντας εγκυκλιο ΙΚΑ και επικαλουμενοι το νομο. διοτι ολοι οι πολιτες ,καλυπτομεθα και ακολουθουμε κατ αρχας τους νομους του κρατους, και οχι τις εγκυκλιους της καθε υπηρεσιας οι οποιες ερμηνευουν μεν,(κατα την αντιληψη τους) το νομο αλλα σε καμμια περιπτωση,δεν τον αντικαθιστουν.

αυτα απο εμενα αφου πρωτα σεβαστω και ζητησω συγνωμη στους εχοντες αλλη αποψη.

Α..ξεχασα για τον ανθρωπο με τα χιλια...προσωπα ,επειδη αυτο μου φανηκε καπως περιεργο, θα πω μονο λυπαμαι...τουλαχιστον δεν μας ειπε γιατι φορουσε διαφορετικη μασκα καθε φορα?σε τι τελικα, τον εξηπηρετησε αυτο ?και το παραξενο που ειδα ηταν, οτι απαντουσε,και κριτηκαρε και τον...ευατον του!!!

Εμείς πάλι το μόνο πρόβλημα που θα έχουμε είναι πότε θα βγεί νέα ρύθμιση γιατί κανείς (μέσα και εμείς) πελάτης μας δεν θα καταβάλει η ΦΠΑ ή ΙΚΑ (καλά για ΟΑΕΕ δε μιλάμε) , οπότε τι ένα Ικα τι 2 ένα και το αυτό , οπότε απλά εγκυκλοπαιδικά παρακολουθούμε .........

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-giannisko-

Επισκέπτης-στεφανος-

Επισκέπτης-ΜΑΝΤΩ-

Επισκέπτης-ΒΑΣΩ-

Επισκέπτης-Π.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-

Επισκέπτης-στεφανος-

Τώρα το είδα τυχαία .

Δηλαδή, για να καταλάβω : Ο Στέφανος-Μαντώ-Νικόλαος-Βάσω κ.λ.π. κ.λ.π. ρωτούσε και απαντούσε ο ίδιος στον εαυτό του ; Εδώ έχουμε μοναδική περίπτωση πολλαπλού διχασμού προσωπικότητας ! Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος, γιατί αύριο μπορεί να τον δούμε σαν Βενιζέλο ή ακόμα χειρότερα σαν Μεγάλο Ναπολέοντα... Μαζέψτε τον ρε παιδιά !!

Επειδή κάποιοι αναρωτήθηκαν για την πατρότητα του κειμένου της είδησης, θα ενημερώσω ότι συντάκτες είναι ο γράφων (Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς) και ο Κωνσταντίνος Αντ.Κουλογιάννης.

Απο κεί και πέρα, επειδή δεν διεκδικούμε το αλάθητο, μπορεί να κάνουμε και λάθος, την άποψή μας εκφράσαμε η οποία βρίσκει έρεισμα στον νόμο. Η κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη.

Οψόμεθα ες Φιλίππους λοιπόν..

Το θέμα δεν είναι αν είναι σωστή ή λάθος η ανάλυση του άρθρου αλλά το συμπέρασμα που βγάζει κάποιος λογιστής ή επιχειρηματίας απο την ανάγνωση του .

Πάντως, επειδή η δική μου άποψη είναι ότι ο Νόμος έχει την βαρύτητα και η κάθε εγκύκλιος είναι απλά διευκρινιστική και στο συγκεκριμένο κείμενο δεν λέει πουθενά ότι θα ισχύσει από την ....τάδε ημερομηνία ή ότι θα δοθούν διευκρινιστικές οδηγίες κλπ, εγώ έχω ενημερώσει εδώ και 3 μέρες τους πελάτες μου για το τι θα ισχύσει για τον Μάιο να είναι προετοιμασμένοι ( καλά το τι βρισίδια έριχναν είναι περιττό να το αναφέρω ).

Υ.Σ. Όσο για τον "συνάδελφο" με τα χίλια πρόσωπα, τι να πω, απλά ότι οι άνθρωποι τελικά πάντα θα μας εκπλήσουν............

Υ.Σ. Όσο για τον "συνάδελφο" με τα χίλια πρόσωπα, τι να πω, απλά ότι οι άνθρωποι τελικά πάντα θα μας εκπλήσουν............

Τερμα στις ανωνυμες δημοσιευσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ????

Guest ype off

Το ρεπορτάζ μου λέει ότι ο τύπος τρολάρει από gay bar της Ιεράπετρας το οποίο κρατά λογιστικά ο συνάδελφος Ype. Όφου θα κουζουλαθούμε επαέ μέσα!

Ας ήμουνε εγώ γιατρέ στη Γεράπετρο κι ας ήμουνε κι ολοκούζουλος.

Μα από τόση απόσταση δεν είναι δυνατό να υποστηρίζω κανένα.

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9845

Εγκύκλιος που θα είναι άνω του νόμου...

Τα γνωστά.....

ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΙ ΕΓΚΥΚΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!

ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιβεβαιώθηκε η συναδέρφισσα και μερικοί ακόμη που πιστεύαμε ότι στην Ελλάδα όλα γίνονται...

Ειστε απλά γελοίοι ρε σείς .

Με δημοσιευματα στον αέρα προσπαθειτε να σωσετε ότι δεν σωζετε.

Εχει ψηφιστεί ο Νόμος εδω και δύο εβδομάδες και εσείς πιστεύετε ότι θα τον αλλάξετε

με εγκυκλίους του ποδαριού αφήνοντας ξεκρέμαστους όλους τους εγοδότες .

Αντε να χαθείτε ηλίθιοι.

Προσωπικά έχω ενημερωσει όλους τους πελάτες για την αλλαγή ,

τους είπα ότι ισχύει άπο τον Μάιο και ότι, ότι άλλο βγάλει το ΙΚΑ στην ουσία είναι παράνομο.

Δεν θα κάτσω να σκάσω παραπάνω , φτάνει .

Φιλικά για όλα τα παραπάνω , μην δουλευεται τζάμπα, αυξηστε τις αμοιβές προς τους πελάτες , και παρτε και κανέναν υπάλληλο, .Τους τζαμπατζήδες παρατηστε τους , οταν σας ερχεται νεος πελάτης μιληστε με τον προηγούμενο συναδελφο και απαιτηστε απο τον πελατη προκαταβολικα αμοιβη για 2 μηνες .Οργανωθειτε και αποκτηστε αυτοππεποιθηση , το επαγγελμα μας αναβαθμιζεται καθημερινα , πρεπει και εμεις οι ιδιοι να του δωσουμε αξια και μετά να περιμενουμε απο ολους τους αλλους να το αναγνωρισουν !!!

Καλη Ανασταση σε ολους και Καλο Πάσχα !

Αγαπητέ μου φίλε,

μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε αυτό.Προσωπικά δεν μπορώ, και δεν βλέπω τον τρόπο μικρά γραφεία με λίγους πελάτες πώς θα το κάνουν αυτό αυτούς τους καιρούς

http://www.taxheaven...ws/view/id/9849

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις του άρθρου 20, του Ν.4075/2012(ΦΕΚ 89/τ.Α’/11-4-2012) « Θέματα Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ , Ασφαλιστικών Φορέων , προσαρμογή της νομοθεσίας στην Οδηγία 2010/18/ΕΕ και λοιπές διατάξεις» και σας παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την εφαρμογή τους:

Σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις αντικαθίστανται oι διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 26 του ΑΝ.1846/51 , όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 13 του Ν.2972/2001 και συμπληρώθηκαν με την παρ.4 του άρθρου 33 του Ν.3232/2004 και την παρ. 1 του άρθρου 32 του Ν.3518/2006, ως ακολούθως:

« Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση , από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.

Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη ( 5η) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον παραπάνω οριζόμενο χρόνο.

Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για το Δημόσιο , τα ΝΠΔΔ και τους ΟΤΑ πρώτου και δεύτερου βαθμού.

Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιανουαρίου και Μαϊου αντίστοιχα.»

Κατά συνέπεια, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν.4075/2012, από 11-4-2012 ημερομηνία ισχύος του εν λόγω νόμου και εφεξής, ο υπόχρεος εργοδότης οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη (5η) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον μήνα εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία .

Ωστόσο , προκειμένου να παρασχεθεί ο απαιτούμενος χρόνος στους εργοδότες για ενημέρωσή τους και προσαρμογή των μηχανογραφικών συστημάτων μισθοδοσίας η Διοίκηση του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ, κρίνει αναγκαίο η εφαρμογή του μέτρου να λάβει χώρα από την μισθολογική περίοδο Ιουλίου 2012 και μετέπειτα . Συνεπώς , οι ασφαλιστικές εισφορές μηνός Ιουλίου 2012 πρέπει να καταβληθούν στις Τράπεζες το αργότερο μέχρι την 5η εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα δηλ. έως 7 Αυγούστου ( Σημ.: επί του θέματος θα ακολουθήσει νομοθετική ρύθμιση ).

Κατόπιν των ανωτέρω , οι καταβολές των εισφορών που αφορούν μισθολογικές περιόδους Απριλίου 2012, Δώρου Πάσχα 2012, Μαϊου 2012 και Ιουνίου 2012 θα πρέπει να πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προισχύοντος νομικού πλαισίου κατά τα γνωστά.

Πότε ρε σείς θα επακολουθήσει Νομοθετική ρύθμιση ?????????

Και αφού είναι να επακολουθήσει Νομοθετική ρύθμιση ,

γιατί δεν τροποποιούσατε το έρθρο του Νόμου που ψηφίστηκε μόλις πρίν λίγες ημέρες ?????

Ανάθεμα το μυαλό σας και το κεφάλι σας ρε π@&%$ μου .

Διαλυμένο κράτος , δεν θα φτιάξεις ποτέ .

http://www.taxheaven...ws/view/id/9849

Πότε ρε σείς θα επακολουθήσει Νομοθετική ρύθμιση ?????????

Και αφού είναι να επακολουθήσει Νομοθετική ρύθμιση ,

γιατί δεν τροποποιούσατε το έρθρο του Νόμου που ψηφίστηκε μόλις πρίν λίγες ημέρες ?????

Ανάθεμα το μυαλό σας και το κεφάλι σας ρε π@&%$ μου .

Διαλυμένο κράτος , δεν θα φτιάξεις ποτέ .

Καλά, άμα είναι να ξεσηκώσεις το κόσμο, εσύ βάζε τα από το Μάιο.....

Και μη βρίζεις λέμε................ :P