Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ κάθε μήνα, πληρωμή εισφορών έως την 5η εργάσιμη του επόμενου μήνα !


HARYK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.taxheaven...r/view/id/14053

έχει μαλλιάσει το "πληκτρολόγιό" μου σχετικά με το θέμα αυτό....

Τότε να χρησιμοποιείς την παλαιά Ελληνική και όχι την μαλλιαρή για να σε καταλαβαίνουν .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να χρησιμοποιείς την παλαιά Ελληνική και όχι την μαλλιαρή για να σε καταλαβαίνουν .. :)

Πάς όστις ενδιαφέρεται δια να μελετήσει τι δέον γενέσθαι δια την εξόφλησιν των ασφαλιστικών εισφορών πρός το Ιδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων δια τον μήνα Σεπτέμβριον, δύναται να ανατρέξει εις την κεντρικήν σελίδαν του ιστοχώρου μας και συγκεκριμένα στην ενότητα με τίτλο "άρθρα - μελέτες". Εκεί θα βρεί μιαν μελέτην με τίτλον "Το θέμα της εξόφλησης των δαπανών μισθοδοσίας και των ασφαλιστικών εισφορών μέσω τραπεζών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven...r/view/id/14053

έχει μαλλιάσει το "πληκτρολόγιό" μου σχετικά με το θέμα αυτό....

Ωχ, συγνώμη :rolleyes:

Και να φανταστείς ότι το άρθρο αυτό το έχω διαβάσει ΚΑΙ τυπώσει για να μην το ξεχάσω!!!

Τι να κάνουμε......ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάς όστις ενδιαφέρεται δια να μελετήσει τι δέον γενέσθαι δια την εξόφλησιν των ασφαλιστικών εισφορών πρός το Ιδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων δια τον μήνα Σεπτέμβριον, δύναται να ανατρέξει εις την κεντρικήν σελίδαν του ιστοχώρου μας και συγκεκριμένα στην ενότητα με τίτλο "άρθρα - μελέτες". Εκεί θα βρεί μιαν μελέτην με τίτλον "Το θέμα της εξόφλησης των δαπανών μισθοδοσίας και των ασφαλιστικών εισφορών μέσω τραπεζών".

μορφώθημεν... χρεωστούμεν ευγνωμοσύνην εις την υμετέραν αρίστην διδασκαλίαν.

Υ.Γ. μην μας πάρουν χαμπάρι οι γνωστοί άγνωστοι.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βιαζετε εργοδοτης να κανει ρυθμιση λογω δικαστηριου, αν στειλω την απδ με τον Σεπτεμβρη με τις παλιες-αυξημενες εισφορές, μετα θα μπορω να κανω τροοποποιητικη για τον σεπτεμβρη (με τις μειωμενες εισφορες) μεσω διαδικτυου? ή θα πρεπει μονο μεσω καταστηματος με cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μορφώθημεν... χρεωστούμεν ευγνωμοσύνην εις την υμετέραν αρίστην διδασκαλίαν.

Υ.Γ. μην μας πάρουν χαμπάρι οι γνωστοί άγνωστοι.. :D

Αγαπητέ κύριε Αθανάσιε, ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας δια την επαινετικήν τοποθέτησιν σας. Θα ήθελα επί τη ευκαιρία να σας υπενθυμίσω ότι τα άτομα εις τα οποία αναφέρεστε δεν γνωρίζουν επαρκώς την μαλλιαρήν, πόσω μάλλον την καθαρεύουσαν... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάς όστις ενδιαφέρεται δια να μελετήσει τι δέον γενέσθαι δια την εξόφλησιν των ασφαλιστικών εισφορών πρός το Ιδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων δια τον μήναν Σεπτέμβριον, δύναται να ανατρέξει εις την κεντρικήν σελίδαν του ιστοχώρου μας και συγκεκριμένα εις την στηνενότηταν με τίτλον "άρθρα - μελέτες". Εκεί θα βρεί μιαν μελέτην με τίτλον "Το θέμα της εξοφλήσεως εξόφλησης των δαπανών μισθοδοσίας και των ασφαλιστικών εισφορών μέσω τραπεζών".

Μπράβο νέε μου, άριστα (σχεδόν)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι το ΙΚΑ άλλαξε επιτέλους το ασφάλιστρο εργοδότη και έχει συμπεριλάβει τη μείωση του 1,1%!

http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΑΠΔ 7/8/9 ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ. ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ? ΜΕ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΔ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει απαντηθεί και παραπάνω..εάν δεν αλλάξει..μέχρι 5/11 οι εισφορές του οκτωβρίου και απδ κάθε μήνα από τον οκτώβριο..εισφορές σεπτεμβρίου μέχρι 31/10..

ΘΕΜΑ: «Υποβολή Α.Π.Δ. – Προθεσμία καταβολής εισφορών»

ΣΧΕΤ. : Το με αριθ. πρωτ. Ε10/9/23.4.2012 Γενικό Έγγραφο.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ. 89/τ.Α΄/2012) οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό που υπάγεται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή στην ασφάλιση φορέων ή κλάδων, τις εισφορές των οποίων εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται από 1/7/2012 να υποβάλλουν Α.Π.Δ. κάθε μήνα

Επίσης, οι ασφαλιστικές εισφορές πρέπει βάσει του άρθρου 20 του ιδίου νόμου, να καταβάλλονται μέχρι την πέμπτη (5η ) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον μήνα απασχόλησης.

Η Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι εργοδότες, από την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων και προκειμένου να παρασχεθεί ο απαιτούμενος χρόνος για την τροποποίηση – προσαρμογή των μηχανογραφικών προγραμμάτων μισθοδοσίας, την πληρέστερη ενημέρωση και διευκόλυνσή τους, κρίνει αναγκαίο η ισχύς των εν λόγω διατάξεων να έχουν εφαρμογή από τον 10/2012 (μισθολογική περίοδος Οκτωβρίου 2012).

Κατόπιν των προαναφερομένων, αφενός η υποβολή της Α.Π.Δ. Γ΄ τριμήνου 2012 εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων και αφετέρου οι καταβολές των ασφαλιστικών εισφορών μισθολογικών περιόδων Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου 2012 θα πρέπει να πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προϊσχύοντος νομικού καθεστώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

έχει απαντηθεί και παραπάνω..εάν δεν αλλάξει..μέχρι 5/11 οι εισφορές του οκτωβρίου και απδ κάθε μήνα (ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΔ?

από τον οκτώβριο..εισφορές σεπτεμβρίου μέχρι 31/10..

ΘΕΜΑ: «Υποβολή Α.Π.Δ. – Προθεσμία καταβολής εισφορών»

ΣΧΕΤ. : Το με αριθ. πρωτ. Ε10/9/23.4.2012 Γενικό Έγγραφο.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ. 89/τ.Α΄/2012) οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό που υπάγεται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή στην ασφάλιση φορέων ή κλάδων, τις εισφορές των οποίων εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται από 1/7/2012 να υποβάλλουν Α.Π.Δ. κάθε μήνα

Επίσης, οι ασφαλιστικές εισφορές πρέπει βάσει του άρθρου 20 του ιδίου νόμου, να καταβάλλονται μέχρι την πέμπτη (5η ) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον μήνα απασχόλησης.

Η Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι εργοδότες, από την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων και προκειμένου να παρασχεθεί ο απαιτούμενος χρόνος για την τροποποίηση – προσαρμογή των μηχανογραφικών προγραμμάτων μισθοδοσίας, την πληρέστερη ενημέρωση και διευκόλυνσή τους, κρίνει αναγκαίο η ισχύς των εν λόγω διατάξεων να έχουν εφαρμογή από τον 10/2012 (μισθολογική περίοδος Οκτωβρίου 2012).

Κατόπιν των προαναφερομένων, αφενός η υποβολή της Α.Π.Δ. Γ΄ τριμήνου 2012 εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων και αφετέρου οι καταβολές των ασφαλιστικών εισφορών μισθολογικών περιόδων Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου 2012 θα πρέπει να πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προϊσχύοντος νομικού καθεστώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μόλις γύρισα από το ΙΚΑ και ο ελεγκτής μου είπε ότι η ΑΠΔ πάει τριμηνιαία αλλά ενδεχομένως.... οι εισφορές να καταβάλλονται μέσα στις 5 πρώτες μέρες. Και γενικά να κάνουμε ότι γράφει το site του ΙΚΑ. Για να πω την αλήθεια, με μπέρδεψε παραπάνω αντί να με βοηθήσει. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως συνάδελφοι ...

κάνω ... σα να μην συμβαίνει τίποτα ... :)

zqqoh.gif

Καλημέρααααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται από τους εργοδότες που απασχολούν προσωπικό που υπάγεται στην ασφάλιση του ΙΚΑ ΕΤΑΜ ή στην ασφάλιση των φορέων ή κλάδων και λογαριασμών των Οργανισμών Κοινωνικής Πολιτικής, τις εισφορές των οποίων εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ ΕΤΑΜ και προβλέπεται από την παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 2972/2001 (Α'

291) υποβάλλεται μέσω διαδικτύου από την 1η ημέρα του μήνα που έπεται του ημερολογιακού μήνα απασχόλησης ως ακολούθως:

α) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 1, την 21η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

β) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 2, τη 19η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

γ) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 3, τη 17η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

δ) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 4, τη 15η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

ε) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 5, τη 13η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

στ) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 6, την 11η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

ζ) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 7, την 9η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

η) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 8, την 7η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

θ) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 9, την 5η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

ι) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 10, 20, 30, 40, 50, την 3η πριν από το τέλος του μήνα ημέρα.

ια) Για τους εργοδότες που ο αριθμός μητρώου τους λήγει σε 60, 70, 80, 90 και 00, την προτελευταία ημέρα από το τέλος του μήνα.

ιβ) Για το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου βαθμού την τελευταία ημέρα του μήνα που έπεται του μήνα απασχόλησης, ανεξαρτήτως του αριθμού μητρώου.

2. Ως ημερομηνία υποβολής θεωρείται η ημερομηνία αποδοχής και επιτυχούς καταχώρησης στο δικτυακό τόπο (web-site) του ΙΚΑ ΕΤΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως συνάδελφοι, για να μην τρελαθώ ... :angry:

κάνω ... σα να μην συμβαίνει τίποτα ... :)

zqqoh.gif

Καλημέρααααααααααααααα :)

ρε μπαγάσα.. που τα βρίσκεις?... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως δεν συμβαινει τιποτα, επειδη τιποτα δεν θ αλλαξει.

ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΠΔ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΝΤΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, δεν θα αλλάξει τίποτα...απλά γιατί δεν ξέρουν που τους παν τα 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπαγάσα.. που τα βρίσκεις?... :)

Εεεεεεεπππππ Δημήτρη μου συγγνώμη ... :( Τώρα το είδα ... :(

Την είχα "πέσει" για λίγο ... :huh:

FOZiG.gif

Καλά που με σκούντησες ... γιατί θα κοιμόμουνα στο γραφείο σήμερα ... :P:D

Και μετά ξέρεις τι παντόφλα θα έπεφτε έτσι ;;; :o:(

Τι έλεγες ;;;;; :D

Χρόνια πολλάαααααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μπάχαλο είναι αυτό. Σήμερα πήρα τηλεφωνο στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είπαν με σιγουριά οτι η μηνιαία υποβολή ΑΠΔ θα ισχύσει απο Ιανουάριο 2013. Επίσης όσον αφορά τις εισφορές μέχρι τότε θα πρέπει να τις καταβάλλουμε με το σημερινό καθεστώς, δηλαδή μέχρι το τέλος του μήνα...

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Τι μπανανία είναι αυτή θεέ μου

Μια με τις μειωμένες εισφορές, μια αυτό...

Αστα διάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μπάχαλο είναι αυτό. Σήμερα πήρα τηλεφωνο στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είπαν με σιγουριά οτι η μηνιαία υποβολή ΑΠΔ θα ισχύσει απο Ιανουάριο 2013. Επίσης όσον αφορά τις εισφορές μέχρι τότε θα πρέπει να τις καταβάλλουμε με το σημερινό καθεστώς, δηλαδή μέχρι το τέλος του μήνα...

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Τι μπανανία είναι αυτή θεέ μου

Μια με τις μειωμένες εισφορές, μια αυτό...

Αστα διάλα...

εχω την εντυπωση οτι ο καθενας λεει οτι προλαβαινει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως δεν συμβαινει τιποτα, επειδη τιποτα δεν θ αλλαξει.

Να συμπληρωσω την απαντηση μου,

Η υποβολη της μηνιαιας ΑΠΔ δεν προκειται να ισχυσει απο το 10/2012. Προγραμματιζεται απο αρχες του 2013, πιθανα απο μισθολογικη περιοδο Γεναρη.

Η καταβολη εισφορων θα απαντηθει εντος της επομενης εβδομαδας. Εκτιμηση μου ειναι οτι ουτε και αυτο θα εφαρμοστει για τις εισφορες του 10/2012.

Δυστυχως η κατασταση εχει ξεφυγει.

Tragic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...