Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ κάθε μήνα, πληρωμή εισφορών έως την 5η εργάσιμη του επόμενου μήνα !


HARYK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε κανένα νέο σχετικά με τις αποδοχές και τις εισφορές υπέρ ΙΚΑ που θα καταβάλλονται σε πιστωτικά ιδρύματα και ΕΛΤΑ από 1/6/2012???

μήπως μου ξέφυγε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά.....

Τελικά ποιά από τις δύο Εγκυκλιους ισχύει σήμερα;

εισφορές Δ.Πάσχα 31/5 ή 30/6

κι ακόμη...

Ασφάλιση συγγενών με τα παλιά ποσοστά (μειωμένα) ή με τα αυξημένα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά.....

Τελικά ποιά από τις δύο Εγκυκλιους ισχύει σήμερα;

εισφορές Δ.Πάσχα 31/5 ή 30/6

Και το παρακάτω, παρακάλα να μην το δει ο Γραβιάς.................. :)

κι ακόμη...

Ασφάλιση συγγενών με τα παλιά ποσοστά (μειωμένα) ή με τα αυξημένα ;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=86757&hl=&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το παρακάτω, παρακάλα να μην το δει ο Γραβιάς.................. :)

http://www.taxheaven...l=&fromsearch=1

Αστα Στέφανε........ ου γαρ έρχεται μόνο.

και να σκεφτείς ότι το είχα διαβάσει.

Εκεί που ρωτάς σε ποιά ακριβώς γραμμή το γράφει ..... επανήλθε η μνήμη μου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι αποδοχές θα καταβάλλονται στις τράπεζες τελικά από πότε;;;δεν αναφέρομαι στις ασφαλιστικές εισφορές που θα καταβάλονται στις τράπεζες,ΕΛΤΑ, από τις αρχές Αυγούστου του 2012 σύμφωνα με τις εγκυκλίους του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

http://www.taxheaven...r/view/id/14112

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/118/15.6.2012

Υποβολή Α.Π.Δ. – Προθεσμία καταβολής εισφορών

Αθήνα, 15/06/2012

Αριθμ. Πρωτ. Γ99/1/118

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑΤΑ: ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΧ/ΣΕΩΝ & ΓΕΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8

10241 – Αθήνα

Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 244, 45, 47

210 52 15 250, 51

FAX : 210 52 23 228

E – mail : [email protected]

ΕΞΑΙΡ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΘΕΜΑ: «Υποβολή Α.Π.Δ. – Προθεσμία καταβολής εισφορών»

ΣΧΕΤ. : Το με αριθ. πρωτ. Ε10/9/23.4.2012 Γενικό Έγγραφο.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ. 89/τ.Α΄/2012) οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό που υπάγεται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή στην ασφάλιση φορέων ή κλάδων, τις εισφορές των οποίων εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται από 1/7/2012 να υποβάλλουν Α.Π.Δ. κάθε μήνα

Επίσης, οι ασφαλιστικές εισφορές πρέπει βάσει του άρθρου 20 του ιδίου νόμου, να καταβάλλονται μέχρι την πέμπτη (5η ) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον μήνα απασχόλησης.

Η Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι εργοδότες, από την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων και προκειμένου να παρασχεθεί ο απαιτούμενος χρόνος για την τροποποίηση – προσαρμογή των μηχανογραφικών προγραμμάτων μισθοδοσίας, την πληρέστερη ενημέρωση και διευκόλυνσή τους, κρίνει αναγκαίο η ισχύς των εν λόγω διατάξεων να έχουν εφαρμογή από τον 10/2012 (μισθολογική περίοδος Οκτωβρίου 2012).

Κατόπιν των προαναφερομένων, αφενός η υποβολή της Α.Π.Δ. Γ΄ τριμήνου 2012 εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων και αφετέρου οι καταβολές των ασφαλιστικών εισφορών μισθολογικών περιόδων Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου 2012 θα πρέπει να πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προϊσχύοντος νομικού καθεστώτος.

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα παγια τακτικη βεβαια η εγκυκλιος ειναι ισχυροτερη του νομου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ουτε καν εγκύκλιος ,

γενικό έγγραφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα παγια τακτικη βεβαια η εγκυκλιος ειναι ισχυροτερη του νομου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η επόμενη παράταση θα δοθεί με sms που θα στείλει ο Roberto από την παραλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι θέλουμε ρε παιδιά να εφαρμοστεί ο Νόμος άμεσα ? Προσωπικά είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα με πελάτη ο οποίος ενημερώθηκε για την αλλαγή κ για την πληρωμή του ΙΚΑ του μήνα Μαίου απο κάποιο ΜΜΕ. Αν κ ανέλαβα πριν την έκδοση της εγκυκλίου το ρίσκο να πληρώσω πάλι βγήκα ο μαλακας της υπόθεσης .

Κουράστηκα αλλά δεν κουνάω για κανένα σημαία , θα κάνω αέρα μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με ανακουφίζει η ανακοίνωση και μακάρι να καταργήσει εντελώς το νόμο.

Αλλά αυτό δεν είναι δημοκρατία...

κι ακόμη

Βαρέθηκα να αναζητώ και να διαβάζω πράγματα που θα ισχύσουν για μια φορά ή για καμιά φορά.

Τα δυο τελευταία χρόνια έχω κουραστεί κι έχω αγχωθεί περισσότερο από όλα τα χρόνια (μαζί) που κάνω αυτή τη δουλειά.

Και το χειρότερο;

Νοιώθω και ανεπαρκής πλέον.

Δεν τολμώ να πώ ότι υπάρχει κάτι που το ξέρω με σιγουριά.

Ότι κάτι δεν μου 'χει ξεφύγει.

Κάθε μέρα νομίζω πως κάτι θα σκάσει και θα φταίω εγώ που δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η κατασταση ειναι χειροτερη απ οτι φαινεται. Αυτο ειναι το αποτελεσμα αποφασεων χωρις καμμια σκεψη και χωρις να ληφθει υποψη η κατασταση της αγορας.

Ετσι κι αλλιως απο Δευτερα παμε γι αλλα.

Καλο κουραγιο σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με ανακουφίζει η ανακοίνωση και μακάρι να καταργήσει εντελώς το νόμο.

Αλλά αυτό δεν είναι δημοκρατία...

κι ακόμη

Βαρέθηκα να αναζητώ και να διαβάζω πράγματα που θα ισχύσουν για μια φορά ή για καμιά φορά.

Τα δυο τελευταία χρόνια έχω κουραστεί κι έχω αγχωθεί περισσότερο από όλα τα χρόνια (μαζί) που κάνω αυτή τη δουλειά.

Και το χειρότερο;

Νοιώθω και ανεπαρκής πλέον.

Δεν τολμώ να πώ ότι υπάρχει κάτι που το ξέρω με σιγουριά.

Ότι κάτι δεν μου 'χει ξεφύγει.

Κάθε μέρα νομίζω πως κάτι θα σκάσει και θα φταίω εγώ που δεν το ήξερα.

Φίλε Γιάννη, έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ...

Είχα γράψει παλαιότερα σε ένα άρθρο μου το ακόλουθο:

............

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12665

VII. Επίλογος

Είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο, ότι αυτό που χαρακτηρίζει το φορολογικό μας σύστημα έως σήμερα είναι η πολυπλοκότητα των επιμέρους διατάξεών του που οφείλεται στην αδάμαστη πολυνομία του Ελληνικού Κράτους. Η συνεχής ψήφιση νέων νόμων, η έκδοση αποφάσεων, εγκυκλίων, ερμηνευτικών εγκυκλίων κ.λπ., καθιστούν ιδιαίτερα δύσκολο το έργο του λογιστή - φοροτεχνικού, ο οποίος ασθμαίνων ακολουθεί τις εξελίξεις. Πολλές φορές έχει συμβεί έως σήμερα, πριν καν στεγνώσει το μελάνι από τη θέσπιση κάποιας διάταξης νόμου, αυτή να καταργείται ή να τροποποιείται με αποτέλεσμα να δημιουργείται τεράστια σύγχυση. Είναι χαρακτηριστικό πως αν κάποιος λογιστής λείψει για ένα μικρό χρονικό διάστημα από την εργασία του, όταν επιστρέψει θα διαπιστώσει ότι πολλά από αυτά που ίσχυαν προτού φύγει δεν ισχύουν πλέον. Το δαιδαλώδες φορολογικό μας σύστημα με τις συνεχείς τροποποιήσεις και τις αδόκιμες πολλές φορές προσπάθειες για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στους λογιστές - φοροτεχνικούς, οι οποίοι δέχονται καθημερινά τεράστιο φορτίο.

...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΡΟΛΕ, μου δίνεις την ευκαιρία να επαναφέρω δύο σημεία από τις προτάσεις του Συλλόγου μας, που δείχνουν πόσο άσχετη είναι η διοίκηση με τις αποφάσεις του ποδαριού. Απλά, τις παραθέτω, χωρίς άλλα σχόλια :

4 - Για την μηνιαία υποβολή των ΑΠΔ και Φ.Μ.Υ. να ισχύσει η παλιά διάταξη της απόδοσης εισφορών την τελευταία μέρα του επόμενου μήνα. Η 5η μέρα που καθορίστηκε πρόσφατα είναι ανεφάρμοστη, γιατί δεν μας παίρνει ο χρόνος να καταρτίσουμε μισθολογικές καταστάσεις για 20-30 άτομα που απασχολούν πολλές επιχειρήσεις στην πλήρη τουριστική περίοδο, αν υπολογίσουμε ότι μόνο για την καταχώρηση των στοιχείων απαιτούνται μέρες και όχι ώρες, ειδικά αυτό για τα λογιστήρια της Επαρχίας που έχουν πολλούς πελάτες και πολλαπλάσια δουλειά το καλοκαίρι.

7 - Να θεσμοθετηθεί υποχρεωτική διατήρηση του συστήματος άμεσης φορολογίας, με την σταθεροποίηση των φορολογικών συντελεστών, τουλάχιστον για μια τριετία. Με το σημερινό καθεστώς, αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης κάθε φορά που αλλάζει η κυβέρνηση, ο υπουργός, ακόμη και ο Γεν, Διευθυντής των Οικον. Υπηρεσιών. Και με το πλήθος των ερμηνευτικών εγκυκλίων που εκδίδονται για να επεξηγούνται οι ασαφείς διατάξεις των φορολογικών νόμων που συντάσσονται, χωρίς την προηγούμενη συνεννόηση με τους αρμόδιους φορείς (Επαγγελματίες, φοροτεχνικούς, εργαζόμενους και συνταξιούχους ) χρειάζεται πλέον ανεπίσημη κωδικοποίηση των νόμων για να γνωρίζουμε τι ισχύει σήμερα. Να θυμίσουμε ότι σε άλλες χώρες (π.χ. Αυστραλία) ο επιχειρηματίας που έχει επενδύσει, δικαιούται να στραφεί κατά του κράτους για αποζημίωση, αν επιβαρυνθεί επιπλέον φορολογικά, τουλάχιστον για μια πενταετία από την έναρξη της επένδυσης. Η σταθεροποίηση αυτή θα συμβάλλει στην άνοδο της επιχειρηματικότητας με την προσέλκυση νέων επενδυτών, ημεδαπών και αλλοδαπών, με άμεση συνέπεια την δημιουργία νέων, υγειών επιχειρήσεων, αλλά και νέων θέσεων εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημερα σε ολους!

μολις τηλεφωνησα στο ικα και μου ειπαν οτι η μηνιαια απδ & η καταβολη εισφορων μέχρι την πέμπτη (5η) εργάσιμη ημέρα του επομενου μηνα, θα ισχυσει τελικα απο τον Οκτώβριο του 2012 και οχι τον Ιουλιο.

Ισχυει οντως αυτο? Μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει?

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

μολις τηλεφωνησα στο ικα και μου ειπαν οτι η μηνιαια απδ & η καταβολη εισφορων μέχρι την πέμπτη (5η) εργάσιμη ημέρα του επομενου μηνα, θα ισχυσει τελικα απο τον Οκτώβριο του 2012 και οχι τον Ιουλιο.

Ισχυει οντως αυτο? Μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει?

ευχαριστω!!

Καλημέρα

Δείτε το γενικό έγγραφο του Ι.Κ.Α. με αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/118/15-6-2012

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στην εκπομπή του Μέγκα ήταν ο πανμέγιστος Διοικήτης του ΙΚΑ κ.Σπυρόπουλος και ο καθηγήτης κ.Ρομπόλης , αποφάνθηκαν λοιπόν ότι για την εισοφροδιαφυγή φταίνε οι επιχειρήσεις και ευτυχώς προωθεί ο κ.Σπυρόπουλος το μέτρο του αν δεν πληρωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές του μηνός να κλείνει η επιχειρήση ...........

Επειδή το έχουμε συζητήσει και παλαιότερα θα ήταν ίσως σωστό αν η αγορά λειτουργούσε , τώρα που έχει καταστραφεί , αν ισχυσει αυτό το μέτρο που το σκέφτηκε ο κ.Ρομπόλης και προσπαθεί να το εφαρμόσει ο πανμέγιστος Σπυρόπουλος το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι άπειρα λουκέτα και φοβερές στρατιές ανέργων ....... Και μετά θα ψάχνονται για τι μπορεί να φταεί .....

Ο δε κ.Ρομπόλης από ότι τυγχάνει να γνωρίζω είναι της άποψης (αυτό ισχύει γενικά για το ΙΝΕ ΓΣΕΕ) ότι η καταστροφή της Ελλάδας είναι οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις .......

Και δώστου συγκρίσεις με τη ΛΕτονία που η εισφοροδιαφυγή είναι στο 1% ενώ στο Ελλαδιστάν 30% ..... Ξέχασε να μας αναφέρει πόσο είναοι οι μισθοί εκεί και πόσο οι κρατήσεις , αλλά δεν θα αργήσουμε να το καταλάβουμε ήδη εκεί πάμε ........

Αυτοί είναι που θα μας σώσουν ......

Άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από την πραγματική οικονομία αλλά είναι (πράγματι) εξπερ στη θεωρία .

ΥΓ Και το φιλοσοφικό ερώτημα .... Αν ισχύσει αυτό θα κλείσει το ΠΑσοκ που είναι υπεύθυνος προσωπικούθ ο κ.Σπυρόπουλος και υπάρχουν οφειλές και στο ΙΚΑ και στο προσωπικό ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Και το φιλοσοφικό ερώτημα .... Αν ισχύσει αυτό θα κλείσει το ΠΑσοκ που είναι υπεύθυνος προσωπικούθ ο κ.Σπυρόπουλος και υπάρχουν οφειλές και στο ΙΚΑ και στο προσωπικό ???????

Μα και εσύ βρε Αποστόλη τι το πέρασες το ΠΑΣΟΚ; Μικρομεσαία επιχείρηση είναι για να κλείσει;

Πως τους υποτιμάς έτσι, τόσες μπίζνες κάνουν οι άνθρωποι... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος κάτι νεότερο?

θα ισχύσει τελικά από Οκτώβρη ή θα ΄χουμε πάλι παράταση ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι νεότερο για το θέμα?

Θα πληρώσετε έως 5 Οκτωβρίου τα ένσημα του Σεπτεμβρίου ή αναμένουμε κάποια απόφαση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...