Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ κάθε μήνα, πληρωμή εισφορών έως την 5η εργάσιμη του επόμενου μήνα !


HARYK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη στεφανος

ρε παλικαρια μην τρελαθουμε κιολας.. τοσο μεγαλες αλλαγες δεν εφαρμοζονται ανευ εγκυκλιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κεντρικα του ΙΚΑ μου ειπαν οτι αν δεν εκδοθει εγκυκλιος ΔΕΝ εφαρμοζεται ουδεμία νεα ρυθμιση... εστω και αν εχει αμεση νομοθετικη ισχυ

Και σε μένα το ίδιο είπαν στο Καλαμαρίας. αν κ αυτοί ηξεραν για τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, η ερώτηση είναι απλή

Ποιός καλύπτει αυτον που ΔΕΝ θα πληρώσει στις 4/5 ???

Η εγκύκλιος που θα βγεί η οποία ΔΕΝ αναφέρεται στον Νόμο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, η ερώτηση είναι απλή

Ποιός καλύπτει αυτον που ΔΕΝ θα πληρώσει στις 4/5 ???

Η εγκύκλιος που θα βγεί η οποία ΔΕΝ αναφέρεται στον Νόμο ????

άδικα παιδεύεσαι... στη γενικη δ/σνη εσοδων της διοικησης μου ειπαν οτι θα βγει διευκρινιστική εγκύκλιος προ της εφαρμογής... παρε να ρωτησεις http://www.ika.gr/gr...resses/1014.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άδικα παιδεύεσαι... στη γενικη δ/σνη εσοδων της διοικησης μου ειπαν οτι θα βγει διευκρινιστική εγκύκλιος προ της εφαρμογής... παρε να ρωτησεις http://www.ika.gr/gr...resses/1014.cfm

Εσυ φίλε μου είσαι καλυμένος με αυτο που σου είπαν . ????

Εγώ προσωπικά δεν είμαι ,

διότι όταν θα φαει το πρόστιμο ο πελάτης μου δεν θα έχω δικαιολογία .

Τωρα το ότι ζουμε στο ελλαδιστάν είναι γεγονός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, η ερώτηση είναι απλή

Ποιός καλύπτει αυτον που ΔΕΝ θα πληρώσει στις 4/5 ???

Η εγκύκλιος που θα βγεί η οποία ΔΕΝ αναφέρεται στον Νόμο ????

Eίσαι υπερβολικός, εδω βγαίνει εγκυκλιος για ψιλοπράγματα- δεν θα βγεί για κάτι τόσο σημαντικό και κυρίως που επιφέρει πρόστιμα??

τσάμπα αγχώνεσαι... κ μας αγχώνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βρε Κίμωνα επιμένεις στις 04/05? οι 5 εργάσιμες βγάζουν 08/05..

Αλλά σε ξέρω.. θέλεις να βάλεις τους πελάτες σου να πληρώσουν πριν τις εκλογές.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ φίλε μου είσαι καλυμένος με αυτο που σου είπαν . ????

Εγώ προσωπικά δεν είμαι ,

διότι όταν θα φαει το πρόστιμο ο πελάτης μου δεν θα έχω δικαιολογία .

Τωρα το ότι ζουμε στο ελλαδιστάν είναι γεγονός .

ναι είμαι.

εφόσον έχεις ΤΟΣΟ μεγαλες επιφυλαξεις οτι στις 06/05 πρεπει να εξοφλησεις τον Απρίλιο, στειλε συστημενη επιστολη στα έσοδα του τοπικού σου με κοινοποιηση στα κεντρικά με τη σχετική ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι υπερβολικός, εδω βγαίνει εγκυκλιος για ψιλοπράγματα- δεν θα βγεί για κάτι τόσο σημαντικό και κυρίως που επιφέρει πρόστιμα??

τσάμπα αγχώνεσαι... κ μας αγχώνεις!

Βάσω σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κεντρικα του ΙΚΑ μου ειπαν οτι αν δεν εκδοθει εγκυκλιος ΔΕΝ εφαρμοζεται ουδεμία νεα ρυθμιση... εστω και αν εχει αμεση νομοθετικη ισχυ

kai se mena to idio eipe o dieuthintis tou Peristeriou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είμαι.

εφόσον έχεις ΤΟΣΟ μεγαλες επιφυλαξεις οτι στις 06/05 πρεπει να εξοφλησεις τον Απρίλιο, στειλε συστημενη επιστολη στα έσοδα του τοπικού σου με κοινοποιηση στα κεντρικά με τη σχετική ερώτηση.

Αφου φίλε μου εσύ εισαι καλυμένος δεν υπάρχει πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου φίλε μου εσύ εισαι καλυμένος δεν υπάρχει πρόβλημα .

ειμαι διοτι κ ο διεθυντης του Καλαμαριας ειναι πολυ "ψειρας" κ "νομιμόφρων" αλλά και στα κεντρικα που μιλησα μου είπαν ακριβως το ΙΔΙΟ πραγμα... ΘΑ βγει εγκύκλιος ΟΠΩΣΩΔΗΠΟΤΕ προ της εφαρμογης.

και βασικά όσοι έχουν ρωτήσει ακριβώς το ίδιο τους αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είμαι.

εφόσον έχεις ΤΟΣΟ μεγαλες επιφυλαξεις οτι στις 06/05 πρεπει να εξοφλησεις τον Απρίλιο, στειλε συστημενη επιστολη στα έσοδα του τοπικού σου με κοινοποιηση στα κεντρικά με τη σχετική ερώτηση.

DAS αυτο με την συστημενη που γραφει ο φίλος είναι μια καλή λύση για να είσαι καλυμένος αν έχεις ενδοιασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο 20 του Ν.4075/2012 ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ (προσοχη!! ΔΕΝ συμπληρωνει)

την παρ.3 του αρθρου 26 του α.ν. 1846/1951

"3. Δια του κανονισμού καθορισθήσεται ο χρόνος της καταβολής των εισφορών. Ο υπόχρεως εις καταβολήν εισφορών δέον εντός τριάκοντα ημερών από του ορισθησομένου χρόνου, να καταβάλη εις το Ι.Κ.Α. τας εισφοράς. Η ανωτέρω προθεσμία δύναται να παρατείνεται δι' αποφάσεως της οικείας Τ.Δ.Ε., προκειμένου περί Ν.Π.Δ.Δ. μέχρι 60 ημερών, εφ' όσον συντρέχουν σοβαροί προς τούτο λόγοι. "

και το αρθρο 13 του ν. 2972/2001.

"3. Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση, από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πόσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.

Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο Ι.Κ.Α. μέχρι την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του επόμενου μήνα από τον πιο πάνω οριζόμενο χρόνο.

Για το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. α' και β΄ βαθμίδας η προθεσμία καταβολής ορίζεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από τον πιο πάνω οριζόμενο χρόνο. Η ίδια προθεσμία καταβολής εισφορών ισχύει και για την ασφάλιση Ελλήνων υπηκόων, που απασχολούνται εκτός των ορίων της χώρας.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου μπορεί να εφαρμόζεται για τα κοινωφελή ιδρύματα του ν. 2039/1939 (ΦΕΚ 455 Α'), καθώς και για τα Ν.Π.Ι.Δ. του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Φεβρουαρίου και Ιουνίου αντιστοίχως. "

Ερωτημα:

Το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και οι Ο.Τ.Α. πρωτου και δευτερου βαθμου, στο εξης,τι προθεσμια εξοφλησης εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσω σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη .

συγχωρεμένος..

Τηλεφώνησα στην κεντρική διεύθυνση εσόδων στο 5215254 και αυτοί μου είπαν το ίδιο, οτι θα εκδοθεί εγκύκλιος ώστε να ενημερωθούν τα υποκαταστηματα, οι λογιστές και οι εργοδότες και έπειτα θα ξεκινήσει η εφαρμογή.. το πότε θα εκδοθεί δεν το ηξερε ο προιστάμενος... είναι με άνωθεν εντολές μου ανέφερε μια τόσο σημαντικη αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι διοτι κ ο διεθυντης του Καλαμαριας ειναι πολυ "ψειρας" κ "νομιμόφρων" αλλά και στα κεντρικα που μιλησα μου είπαν ακριβως το ΙΔΙΟ πραγμα... ΘΑ βγει εγκύκλιος ΟΠΩΣΩΔΗΠΟΤΕ προ της εφαρμογης.

και βασικά όσοι έχουν ρωτήσει ακριβώς το ίδιο τους αναφέρουν.

Φίλε μου , δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με εσενα ουτε με τον Δ/ντη του ΙΚΑ της Καλαμαριάς ,

απλά γνωριζουμε όλοι μας πολύ καλά ότι καμιά εγκύκλιος δεν μπορεί να εφαρμόσει τον Νόμο απο την στιγμή που αυτο δεν προβλέπεται στο σχετικό άρθρο. Το σχετικό άρθρο ΔΕΝ αναφέρει πουθενα ότι θα υπάρξει ερμηνευτική εγκύκλιος .

Αν ο προισταμενος είναι όντως ψείρας και διαβάσει το σχετικο άρθρο , φανταζομαι ότι θα σου πεί τα ίδια.

ναι είμαι.

εφόσον έχεις ΤΟΣΟ μεγαλες επιφυλαξεις οτι στις 06/05 πρεπει να εξοφλησεις τον Απρίλιο, στειλε συστημενη επιστολη στα έσοδα του τοπικού σου με κοινοποιηση στα κεντρικά με τη σχετική ερώτηση.

DAS αυτο με την συστημενη που γραφει ο φίλος είναι μια καλή λύση για να είσαι καλυμένος αν έχεις ενδοιασμούς

Αν και μπερδευτηκα με του Λεωνίδες :rolleyes:

σας ευχαριστω για την υπόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου , δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με εσενα ουτε με τον Δ/ντη του ΙΚΑ της Καλαμαριάς ,

απλά γνωριζουμε όλοι μας πολύ καλά ότι καμιά εγκύκλιος δεν μπορεί να εφαρμόσει τον Νόμο απο την στιγμή που αυτο δεν προβλέπεται στο σχετικό άρθρο. Το σχετικό άρθρο ΔΕΝ αναφέρει πουθενα ότι θα υπάρξει ερμηνευτική εγκύκλιος .

Αν ο προισταμενος είναι όντως ψείρας και διαβάσει το σχετικο άρθρο , φανταζομαι ότι θα σου πεί τα ίδια.

Αν και μπερδευτηκα με του Λεωνίδες :rolleyes:

σας ευχαριστω για την υπόδειξη

o διεθυντης της Καλαμαριας εκτος οτι απο μονος του μου ειπε οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εφαρμοστει χωρις εγκυκλιο, τον πιεσα (επειδη τον ξερω..) να παρει και στα κεντρικα να ρωτησει..μπροστα ημουν οταν τους κάλεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να παραθέσω την ταπεινή μου άποψη, την οποία ήδη εφάρμοσα.

Ενημέρωσα ήδη όλους τους πελάτες μου, για το ενδεχόμενο πληρωμής των εισφορών του Απριλίου στις αρχές Μαίου (ανέφερα αόριστα από 4-8 Μαίου) και του ΔΠ στο τέλος Μαίου, εκφράζοντάς τους, την μεγάλη επιφύλαξη που διατηρώ για δύο πράγματα: α)την τυχόν έκδοση εγκυκλίου, που να ορίζει κάτι διαφορετικό και β)την τυχόν μεταβολή των στοιχείων ασφάλισης των ασφαλισμένων τους, μέχρι τέλος του μήνα.

Βέβαια τους ανέφερα ότι αν δεν εφαρμοστεί αυτό το μήνα, θα εφαρμοστεί τον άλλο ή τον παράλλο και τότε θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές δύο μηνών μέσα σε περίπου μία εβδομάδα.

Όπως ήταν αναμενόμενο εισέπραξα την ίδια ακριβώς αντίδραση από όλους, που για λόγους δεοντολογίας δεν μπορώ να αναφέρω σ' αυτήν μου τη δημοσίευση.

Επίσης το 95% ήταν αυτοί που είπαν με μεγάλη σιγουριά ότι, δεν θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν σ' αυτή την τόσο κοντινή υποχρέωση, όποτε και να ισχύσει (αφού “τρομάζουν” όπως λένε, να μαζέψουν και μόνο τις τρέχουσες εισφορές του μήνα).

Δυστυχώς κατά την άποψή μου, όποτε και να αρχίζει να εφαρμόζεται και για τις εισφορές τουλάχιστον των δύο τριών πρώτων μηνών από την εφαρμογή, θα “πάει” η τοκογλυφική προσαύξηση του 3%, “σύννεφο”.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εννοείται οτι ουτε εμάς μας συμφερει να εφαρμοστεί αυτό με την τοσο συντομη καταβολή των εισφορών..θα χασουμε πελάτες αρκετους που θα κλεισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτημα:

Το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και οι Ο.Τ.Α. πρωτου και δευτερου βαθμου, στο εξης,τι προθεσμια εξοφλησης εχουν?

Απαντηση:

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ!

δλδ. πχ ο Δημος Καλλιθεας μπορει να καταβαλλει τις οφειλομενες εισφορες ΙΚΑ μηνος Απριλιου 2012, τον Απριλη του 2013 χωρις καμμια επιβαρυνση προσαυξησεων!!

Με τον τροπο που διατυπωθηκε η διαταξη γινεται αντιληπτο και στον πιο αδαη αναγνωστη της οτι, για ακομη μια φορα, η Ελληνικη Βουλη βρισκοταν υπο πληρη συγχυση

και ασφυκτικη μνημονιακη πιεση.

Ψηφιζε αδιαβαστη και αδιακριτως ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.

Σε λιγες μερες θα εκδοθει,με δοξα και τιμη, μια εγκυκλιο απο το ΙΚΑ η οποια,για ακομη μια φορα,θα παρακαμψει και θα επιβληθει ηρωικα του νομου.

Αλλωστε τα υποκ/τα του ιδρυματος δεν εφαρμοζουν ποτε κανενα νομο αν πρωτα δεν δοθουν οι απαραιτητες οδηγιες απο την Διοικηση του...το λεει και ο Προισταμενος του ΙΚΑ Καλαμαριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o διεθυντης της Καλαμαριας εκτος οτι απο μονος του μου ειπε οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εφαρμοστει χωρις εγκυκλιο, τον πιεσα (επειδη τον ξερω..) να παρει και στα κεντρικα να ρωτησει..μπροστα ημουν οταν τους κάλεσε.

Φίλε Λεωνίδα ,

για να μην το κουράζουμε το θέμα ,

το άρθρο 20 αναφέρει με κάθε σαφήνεια ότι το ΙΚΑ του Απριλίου πρέπει να πληρωθεί μεσα στις πρωτες 5 εργάσιμες ημέρες του Μαϊου

Οι διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 26 του α.ν. 1846/1951, όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 13 του ν. 2972/2001 και συμπληρώθηκαν με την παρ. 4 του άρθρου 33 του ν. 3232/2004 και την παρ. 1 του άρθρου 32 του ν. 3518/2006, αντικαθίστανται ως ακολούθως:

«3. Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση, από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.

Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη (5η) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον παραπάνω οριζόμενο χρόνο.

Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου βαθμού.

Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιανουαρίου και Μαΐου αντίστοιχα.»

Αν ο νομοθέτης είχε σκοπό να παρατείνει την παραπάνω προθεσμία θα έδινε την δυνατότητα αυτο να γίνει με απόφαση του υπουργού και θα έλεγε ότι λεει ας πούμε και το άρθρο 16

3. Από 1.6.2012 οι αποδοχές των εργαζομένων και οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΙΚΑ ΕΤΑΜ καταβάλλονται σε Πιστωτικά Ιδρύματα και στα ΕΛΤΑ. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης καθορίζονται οι υπόχρεοι, ο τρόπος καταβολής και απόδοσης των ασφαλιστικών εισφορών στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και κάθε άλλο σχετικό θέμα που είναι απαραίτητο για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης.

Τωρα το ότι ο Δ/ντης σου λέει ότι αποκλείεται να γίνει αυτό και ότι θα πρέπει να εκδοθεί εγκύκλιος

είναι κάτι το οποίο δεν μου κάνει εντύπωση και είναι και το πιθανότερο να γίνει .

Δηλαδη να ερμηνευσει το ΙΚΑ για έναν Νόμο, διαφορετικά απο τα όσα ο Νόμος ορίζει .

Αυτα φίλε μου είναι Ελληνικές πρωτοτυπίες , που εμείς μάθαμε να τις λέμε ....... λογική .

Συνηθίσαμε στον παραλογισμό και αυτό είναι το χειρότερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξακολουθούν και βάζουν ημερομηνίες - προθεσμίες σε νόμους....

Αφού είναι σίγουρο 100% ότι δεν θα μπορέσουν αυτοί να τις προλάβουν........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξακολουθούν και βάζουν ημερομηνίες - προθεσμίες σε νόμους....

Αφού είναι σίγουρο 100% ότι δεν θα μπορέσουν αυτοί να τις προλάβουν........

Γιατί αγαπητέ συνάδερφε, ζούνε σε ένα κόσμο φανταστικό, αρμονικά πλασμένο γι' αυτούς, ο οποίος απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα και από τη θέση του "πεζοδρομίου" που βρισκόμαστε εμείς.

Εμείς που περιμένουμε αποφάσεις και εγκυκλίους (τις οποίες πολλές φορές τις τοποθετούν πάνω από νόμους, αλλάζοντας τις διατάξεις των ... ΠΑΡΑΝΟΜΩΝΤΑΣ) που να μας εξηγήσουν τα ανεξήγητα και να μπαλώσουν τις "τρύπες" του νομοθέτη. Νόμοι που πολλές φορές κάποιοι, δεν εφαρμόζονται και ποτέ.

Εμείς που με ΠΑΝΤΑ γυρισμένη την πλάτη στον τοίχο και χωρίς να έχουμε σχεδόν κανένα ιδιαίτερο τρόπο αντίδρασης, παρά μόνο αυτόν που θα μας δοθεί σε μερικές ημέρες.

Φοβούμενος όμως ... ότι θα δούμε μία από τα ίδια ...

Την καλησπέρα μου, καλή συνέχεια και καλό μας κουράγιο.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9835

Ασφαλιστικές εισφορές δύο περιόδων θα κληθούν να πληρώσουν οι επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό μέσα στο μήνα Μάιο, μετά από τις αλλαγές στις προθεσμίες πληρωμής αυτών που επέφερε ο τελευταίος νόμος 4075/2012 "Θέματα Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, Ασφαλιστικών Φορέων, προσαρμογή της νομοθεσίας στην Οδηγία 2010/18/ΕΕ και λοιπές διατάξεις."

Συγκεκριμένα, το άρθρο 20 του νόμου 4075/2012 τροποποίησε την παράγραφο 3 του Α.Ν. 1846/1951 "Περί Κοινωνικών Ασφαλίσεων." και ορίζει ότι ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη (5η) για τις Δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον παραπάνω οριζόμενο χρόνο.

Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου βαθμού.

Επίσης, η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιανουαρίου και Μαΐου αντίστοιχα.

(Η ισχύς της διάταξης αυτής αρχίζει από την δημοσίευσή του νόμου στο Φ.Ε.Κ. ήτοι την 11-4-2012).

Έτσι λοιπόν οι επιχειρήσεις που απασχολούν προσωπικό θα πρέπει μέχρι την 7η Μαΐου (5η Εργάσιμη) να καταβάλουν στο ΙΚΑ τις εισφορές του μήνα Απριλίου και έως το τέλος του Μαΐου τις εισφορές του Δώρου Πάσχα.

Δείτε τον κωδικοποιημένο νόμο 1846/1951, όπως ισχύει σήμερα, στο φορολογικό μας αρχείο ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, 7/5 πληρώνουμε ΙΚΑ. Η εγκύκλιος είναι τυπικό θέμα και θα βγει άμεσα.

Ας μην τρέφουμε αυταπάτες. Η μόνη εκκρεμότητα είναι αν θα ισχύσει το 3% από τον Μάιο ή θα πάρουμε κάποια παράταση ενός μήνα.

Ειλικρινά, αν κάποιος ανέθετε σε μία κυβέρνηση να καταστρέψει τη χώρα σε δύο έτη, δεν ξέρω τι διαφορετικό θα έκανε από αυτό που συμβαίνει τώρα με την συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...