Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ κάθε μήνα, πληρωμή εισφορών έως την 5η εργάσιμη του επόμενου μήνα !


HARYK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αυτο εφαρμόζεται στην Γερμανία εδω και πολλα χρόνια. Αυτοί Ξερουν τι κανουν.....

εδω δεν ειναι deutchland...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν ο εργαζόμενος αρωστήσει στο τέλος του μήνα ?????

θα τον σηκώσουμε απο το κρεβάτι να μας φέρει τα χαρτία απο το ΙΚΑ για να βγάλουμε την μισθοδοσία????

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όλα αυτά που βλέπω και ακούω έχω φτάσει στο σημείο να χαίρομαι που κάποιοι πελάτες μου ή έκαναν διακοπή ή απέλυσαν τους εργαζόμενους και δεν χρειάζεται ούτε ένσημα να πληρώνω ούτε και ΑΠΔ να υποβάλω :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όλα αυτά που βλέπω και ακούω έχω φτάσει στο σημείο να χαίρομαι που κάποιοι πελάτες μου ή έκαναν διακοπή ή απέλυσαν τους εργαζόμενους και δεν χρειάζεται ούτε ένσημα να πληρώνω ούτε και ΑΠΔ να υποβάλω :unsure:

Και μάλλον έπαψαν να είναι και πελάτες σου αφού δεν σε χρειάζονται πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν ο εργαζόμενος αρωστήσει στο τέλος του μήνα ?????

θα τον σηκώσουμε απο το κρεβάτι να μας φέρει τα χαρτία απο το ΙΚΑ για να βγάλουμε την μισθοδοσία????

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!!!!!!!!!!

Στο επόμενο μεσοπρόθεσμο, του μεθεπόμενου μνημονίου, της μελλοντικής δανειακής σύμβασης, το πρώτο άρθρο θα ορίζει οτι

" ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ,ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ

για τους κληρονόμους και ισόποσο πρόστιμο με το ποσό της σύνταξης που εδικαιούτο ο μακαρίτης.

Αναδρομική ισχύς του άρθρου απο την επομένη των εκλογών".

Καλό Πάσχα και καλή ΑΝΑΣΤΑΣΗ! με όλη την σημασία της λέξης!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλλον έπαψαν να είναι και πελάτες σου αφού δεν σε χρειάζονται πια.

ευτυχώς ο ένας που έκανε την διακοπή είναι πελάτης μου ακόμα γιατί υπάρχουν και οι φορολογικές δηλώσεις και ο άλλος διατηρεί το μαγαζί αλλά ψάχνει για υπάλληλο. (τους είμαι απαραίτητη ακόμα). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο σύστημα είσπραξης των ασφαλιστικών εισφορών ώς τον Ιούλιο ζητά το ΔΝΤ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 13 Απριλίου 2012

print.gifsend.giffont-plus.gif

064CE6C0EF8B54C6F14B629BBEA44B82.jpg

Αποτελεσματικότερους μηχανισμούς είσπραξης των οφειλών στα ασφαλιστικά ταμεία ζητεί το ΔΝΤ από την κυβέρνηση. Σε συνάντηση που είχε κλιμάκιο του ΔΝΤ με τον ειδικό γραμματέα του ΣΕΠΕ, Μιχάλη Χάλαρη, συζητήθηκε το θέμα και επισημάνθηκε ότι οι μηχανισμοί που υπάρχουν σήμερα δεν αποδίδουν ικανοποιητικά αποτελέσματα, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τις ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι εκπρόσωποι του ΔΝΤ ζήτησαν από την ελληνική πλευρά να καθιερώσει νέο σύστημα είσπραξης των ασφαλιστικών εισφορών έως τον ερχόμενο Ιούλιο.

Στο πλαίσιο αυτό, εξετάστηκε το ενδεχόμενο της δημιουργίας νέου εισπρακτικού μηχανισμού με τη συνδρομή της εφορίας, καθώς και η ενίσχυση και η αναβάθμιση των ελεγκτικών μηχανισμών.

Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Εργασίας, οι βεβαιωμένες οφειλές προς τα ασφαλιστικά Ταμεία, αγγίζουν συνολικά τα 11 δισ., ενώ η εισφοροδιαφυγή υπερβαίνει τα 6 δισ. ετησίως.

Από την 1η Ιουνίου εξάλλου, αναμένεται να τεθεί σε εφαρμογή η ταυτόχρονη καταβολή μισθού -ασφαλιστικών εισφορών και φόρου- μέσω τραπεζών ή ΕΛΤΑ.

πηγή ΤΑ ΝΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά για όλα τα παραπάνω , μην δουλευεται τζάμπα, αυξηστε τις αμοιβές προς τους πελάτες , και παρτε και κανέναν υπάλληλο, .Τους τζαμπατζήδες παρατηστε τους , οταν σας ερχεται νεος πελάτης μιληστε με τον προηγούμενο συναδελφο και απαιτηστε απο τον πελατη προκαταβολικα αμοιβη για 2 μηνες .Οργανωθειτε και αποκτηστε αυτοππεποιθηση , το επαγγελμα μας αναβαθμιζεται καθημερινα , πρεπει και εμεις οι ιδιοι να του δωσουμε αξια και μετά να περιμενουμε απο ολους τους αλλους να το αναγνωρισουν !!!

Καλη Ανασταση σε ολους και Καλο Πάσχα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη στεφανος

τελικα ειχαμε κανα νεο? απ'οτι καταλαβαινω ειμαστε εν αναμονη της εγκυλιου του ΙΚΑ... ενδεχομενωες μετα τις εκλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ειχαμε κανα νεο? απ'οτι καταλαβαινω ειμαστε εν αναμονη της εγκυλιου του ΙΚΑ... ενδεχομενωες μετα τις εκλογές

Θεωρώ ότι για το άρθρο 20 (προθεσμία καταβολής εισφορών) δεν χρειάζεται εγκύκλιος. Δηλαδή έως τις 8/5/2012 (δεν ξέρω αν η Παρασκευή προ ή η Δευτέρα μετά τις εκλογές είναι αργία για το δημόσιο αν και δεν νομίζω) θα πρέπει να έχουν πληρωθεί οι εισφορές του Απριλίου 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άμεσα ισχύει (από 1/5/2012) η καταβολή των εισφορών το αργότερο έως την 5η εργάσιμη του επομένου μήνα (άρθρο 20, Ν.4075/2012).

2. Από 1/7/2012 αλλάζει ο τρόπος υποβολής της ΑΠΔ (άρθρο 14). Γίνεται μηνιαία και θα εμπεριέχει στοιχεία του Φ.Μ.Υ. Δηλαδή δεν θα αποστέλλεται ξεχωριστά η δήλωση του ΦΜΥ και η ΑΠΔ αλλά ένα ενιαίο αρχείο. Γνώμη μου είναι ότι δεν θα τρέξει από 1/7/2012. Δεν είναι τόσο απλό.

3. Από 1/6/2012 οι αποδοχές των εργαζομένων και οι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται σε τράπεζες και ΕΛΤΑ (άρθρο 16, παρ.3).

Μία ερώτηση που θα έθετα στον νομοθέτη θα ήταν για ποιον λόγο δεν οριοθετήθηκαν χρονικά ΟΛΕΣ οι αλλαγές σε μία ημερομηνία, π.χ. από 1/7/2012. Αντ' αυτών είμαστε μάρτυρες ενός ακόμη κακογραμμένου νόμου.

Υ.Γ. Θεωρώ επίσης λάθος την πλήρη κατάργηση του αυτοτελούς προστίμου του άρθρου 22. Φοβάμαι ότι το Ι.Κ.Α. θα κυνηγάει δικαστικώς λάθος ανθρώπους (παλιούς νομίμους εκπροσώπους) και θα επικρατήσει μπάχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς θα πρέπει μέχρι 30/4 να καταβληθούν οι εισφορές του Μαρτίου

και μέχρι τις 4/5 να καταβληθούν οι εισφορές του Απριλίου .

Επίσης μέχρι 31/5 θα πρέπει να καταβληθουν οι εισφορες του ΔΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άμεσα ισχύει (από 1/5/2012) η καταβολή των εισφορών το αργότερο έως την 5η εργάσιμη του επομένου μήνα (άρθρο 20, Ν.4075/2012). Κραταω μια επιφυλαξη γι αυτο

2. Από 1/7/2012 αλλάζει ο τρόπος υποβολής της ΑΠΔ (άρθρο 14). Γίνεται μηνιαία και θα εμπεριέχει στοιχεία του Φ.Μ.Υ. Δηλαδή δεν θα αποστέλλεται ξεχωριστά η δήλωση του ΦΜΥ και η ΑΠΔ αλλά ένα ενιαίο αρχείο. Γνώμη μου είναι ότι δεν θα τρέξει από 1/7/2012. Δεν είναι τόσο απλό. Δεν ειναι καθολου απλο

3. Από 1/6/2012 οι αποδοχές των εργαζομένων και οι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται σε τράπεζες και ΕΛΤΑ (άρθρο 16, παρ.3). ????????

Μία ερώτηση που θα έθετα στον νομοθέτη θα ήταν για ποιον λόγο δεν οριοθετήθηκαν χρονικά ΟΛΕΣ οι αλλαγές σε μία ημερομηνία, π.χ. από 1/7/2012. Αντ' αυτών είμαστε μάρτυρες ενός ακόμη κακογραμμένου νόμου. Σωστο

Υ.Γ. Θεωρώ επίσης λάθος την πλήρη κατάργηση του αυτοτελούς προστίμου του άρθρου 22. Φοβάμαι ότι το Ι.Κ.Α. θα κυνηγάει δικαστικώς λάθος ανθρώπους (παλιούς νομίμους εκπροσώπους) και θα επικρατήσει μπάχαλο... Ολοσωστο

Γενικως θα επικρατησουν σκηνες απειρου καλους για ολα τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς θα πρέπει μέχρι 30/4 να καταβληθούν οι εισφορές του Μαρτίου

και μέχρι τις 4/5 να καταβληθούν οι εισφορές του Απριλίου .

Επίσης μέχρι 31/5 θα πρέπει να καταβληθουν οι εισφορες του ΔΧ. (ΔΠ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισιδώρα, αφού δεν γράφει το άρθρο 20 για μετέπειτα έναρξη εφαρμογής του, ισχύει το άρθρο 63 του νόμου που λέει ότι "η ισχύς των διατάξεων του παρόντος νόμου άρχεται από τη δημοσίευση του νόμου, εκτός αν ορίζεται άλλως από ειδικές διατάξεις". Επίσης, δεν γράφει στο άρθρο 20 τη γνωστή ...ασίστ που λέει ότι θα εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση. Άρα, νομίζω ότι από 1/5/2012 θα πρέπει να πληρωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές του Απριλίου 2012.

Στο άρθρο 16, παρ.3 τι δεν καταλλλλαβαίνεις; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισιδώρα, αφού δεν γράφει το άρθρο 20 για μετέπειτα έναρξη εφαρμογής του, ισχύει το άρθρο 63 του νόμου που λέει ότι "η ισχύς των διατάξεων του παρόντος νόμου άρχεται από τη δημοσίευση του νόμου, εκτός αν ορίζεται άλλως από ειδικές διατάξεις". Επίσης, δεν γράφει στο άρθρο 20 τη γνωστή ...ασίστ που λέει ότι θα εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση. Άρα, νομίζω ότι από 1/5/2012 θα πρέπει να πληρωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές του Απριλίου 2012.

Στο άρθρο 16, παρ.3 τι δεν καταλλλλαβαίνεις; :rolleyes:

Σωστα οσα γραφεις, ελα ομως που 6/5 εχουμε εκλογες !!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes: :rolleyes:

Πήγα πολύ μπροστά .

Ενημερωτικά , το κεντρικο ΙΚΑ Πειραιά δεν γνωρίζει τίποτα.

Να μου πείς τώρα ,

τί κάλυψη μπορεί να σου παρέχει μια απάντηση του ΙΚΑ ,

αφου αν δεν καταβληθει η εισφορά μέχρι 4/5/ βάση Νόμου όποιος θέλει την θεωρεί εκπρόθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ σε τρία υποκαταστήματα του ΙΚΑ που επικοινώνησα, δεν έχουν υπόψην τους απο πότε θα ισχύσει η καταβολή εισφορών μέχρι την 5η μέρα...

Περιμένουν λέει να αναρτηθεί εγκύκλιος απο το ΙΚΑ που θα το διευκρινίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η πληρωμή πάει για τις 08/05 .. :P

Μπα; Την βρήκες την πόρτα λεβέντη; Ε βέβαια, έφαγες τα μισά αμνοερείφια των Τρικάλων και ήπιες το μισό τσίπουρο της Θεσσαλίας και τώρα ήρθες στην Αθήνα για σόδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη στεφανος

στα κεντρικα του ΙΚΑ μου ειπαν οτι αν δεν εκδοθει εγκυκλιος ΔΕΝ εφαρμοζεται ουδεμία νεα ρυθμιση... εστω και αν εχει αμεση νομοθετικη ισχυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άμεσα ισχύει (από 1/5/2012) η καταβολή των εισφορών το αργότερο έως την 5η εργάσιμη του επομένου μήνα (άρθρο 20, Ν.4075/2012).

Δεν υπαρχει περιπτωση για το συγκεκριμενο, αν δεν εκδοθει εγκύκλιος να ενημερωθουν επίσημα οι υπηρεσιες και τα υποκαστηματα και κατα συνεπεια οι εργοδότες, δεν προκεται να ισχυσει απο 01/05/2012

2. Από 1/7/2012 αλλάζει ο τρόπος υποβολής της ΑΠΔ (άρθρο 14). Γίνεται μηνιαία και θα εμπεριέχει στοιχεία του Φ.Μ.Υ. Δηλαδή δεν θα αποστέλλεται ξεχωριστά η δήλωση του ΦΜΥ και η ΑΠΔ αλλά ένα ενιαίο αρχείο. Γνώμη μου είναι ότι δεν θα τρέξει από 1/7/2012. Δεν είναι τόσο απλό. Αμφιβαλλω κ αν ποτε θα εφαρμοστεί

3. Από 1/6/2012 οι αποδοχές των εργαζομένων και οι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται σε τράπεζες και ΕΛΤΑ (άρθρο 16, παρ.3).

Μία ερώτηση που θα έθετα στον νομοθέτη θα ήταν για ποιον λόγο δεν οριοθετήθηκαν χρονικά ΟΛΕΣ οι αλλαγές σε μία ημερομηνία, π.χ. από 1/7/2012. Αντ' αυτών είμαστε μάρτυρες ενός ακόμη κακογραμμένου νόμου.

Υ.Γ. Θεωρώ επίσης λάθος την πλήρη κατάργηση του αυτοτελούς προστίμου του άρθρου 22. Φοβάμαι ότι το Ι.Κ.Α. θα κυνηγάει δικαστικώς λάθος ανθρώπους (παλιούς νομίμους εκπροσώπους) και θα επικρατήσει μπάχαλο... ΑΡΧΙΜΠΑΧΑΛΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άμεσα ισχύει (από 1/5/2012) η καταβολή των εισφορών το αργότερο έως την 5η εργάσιμη του επομένου μήνα (άρθρο 20, Ν.4075/2012).

απο 01/06/12 στην καλυτερη .. και αν εν τω μεταξυ εχει εκδοθει εγκύκλιος. Και εμένα το ίδιο μου ειπαν στου Αιγαλέου...δεν ηξεραν τιποτα και χωρις εγκυκλιο δεν εφαρμοζεται τίποτα!

2. Από 1/7/2012 αλλάζει ο τρόπος υποβολής της ΑΠΔ (άρθρο 14). Γίνεται μηνιαία και θα εμπεριέχει στοιχεία του Φ.Μ.Υ. Δηλαδή δεν θα αποστέλλεται ξεχωριστά η δήλωση του ΦΜΥ και η ΑΠΔ αλλά ένα ενιαίο αρχείο. Γνώμη μου είναι ότι δεν θα τρέξει από 1/7/2012. Δεν είναι τόσο απλό.

ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ

3. Από 1/6/2012 οι αποδοχές των εργαζομένων και οι ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται σε τράπεζες και ΕΛΤΑ (άρθρο 16, παρ.3).

ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ Η ΠΛΗΡΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Μία ερώτηση που θα έθετα στον νομοθέτη θα ήταν για ποιον λόγο δεν οριοθετήθηκαν χρονικά ΟΛΕΣ οι αλλαγές σε μία ημερομηνία, π.χ. από 1/7/2012. Αντ' αυτών είμαστε μάρτυρες ενός ακόμη κακογραμμένου νόμου.

Υ.Γ. Θεωρώ επίσης λάθος την πλήρη κατάργηση του αυτοτελούς προστίμου του άρθρου 22. Φοβάμαι ότι το Ι.Κ.Α. θα κυνηγάει δικαστικώς λάθος ανθρώπους (παλιούς νομίμους εκπροσώπους) και θα επικρατήσει μπάχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΙΚΑ του Πειραιά είπαν το εξής μαγικό ............μην κοιτάτε το πρωτογενές !!!!!!!!!!!!!!!! (ΦΕΚ) αλλά την εγκύκλιο την δική μας .

Το θέμα είναι ,

πως μπορεί να είσαι καλυμένος απο μια απλή κουβέντα καποιου , όταν ο ΝΟΜΟΣ λέει τα εντελώς αντίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...