Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε βιβλία Β' κατηγοριας μπορώ να περνάω λογαριασμούς κινητού?

Στην αναμόρφωση δαπανών θα γίνει το μισό ποσό της δαπάνης αλλά με το φπα τι γίνεται? Δέχονται όλο το φπα ή με την αναμόρφωση θα δεχθούν το μισό ποσό του αφού δέχονται το μισό ποσό δαπάνης?

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε βιβλία Β' κατηγοριας μπορώ να περνάω λογαριασμούς κινητού?

Στην αναμόρφωση δαπανών θα γίνει το μισό ποσό της δαπάνης αλλά με το φπα τι γίνεται? Δέχονται όλο το φπα ή με την αναμόρφωση θα δεχθούν το μισό ποσό του αφού δέχονται το μισό ποσό δαπάνης?

1038242/2342/550/0014/14.4.2006

Έκπτωση ποσοστού Φ.Π.Α. στις δαπάνες κινητής τηλεφωνίας

μετά το ν.3427/05.

-------------------------------------------------------------------------------------

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Αρ.Πρ. 1038242/2342/550/0014 /14.04.06

ΘΕΜΑ : Έκπτωση ποσοστού Φ.Π.Α. στις δαπάνες κινητής τηλεφωνίας μετά το ν.

3427/2005.

Σε απάντηση της επιστολής σας, με την οποία ρωτάτε, εάν η διάταξη του Κώδικα

Φορολογίας Εισοδήματος «ότι από το συνολικό ποσό που καταβάλλει η επιχείρηση,

ποσοστό 50% αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα», ισχύει ανάλογα

και στο Φ.Π.Α., σας πληροφορούμε τα εξής:

Με τις διατάξεις του ν.3427/2005 (ΦΕΚ 312 Α), δεν επήλθε καμία μεταβολή στις

διατάξεις του άρθρου 30 του Κώδικα Φ.Π.Α., με τις οποίες ορίζεται το δικαίωμα

έκπτωσης του φόρου.

Συνεπώς, όσον αφορά το Φ.Π.Α., με τον οποίο επιβαρύνονται οι λογαριασμοί κινητής

τηλεφωνίας, για συσκευές που ανήκουν σε υποκείμενους στο φόρο, για τις ανάγκες της

επιχείρησης, δεν τίθεται θέμα μείωσης του ποσοστού έκπτωσης, κατ' ανάλογη εφαρμογή

των όσων ορίζονται στη φορολογία εισοδήματος.

Ακριβές Αντίγραφο

-------------------------------------------------------------------------------------

Visit http://taxheaven.gr to view this law

page 1 / 1

Link to post
Share on other sites

Άρα παρόλο που τελικά σου δέχεται την μισή δαπάνη, σου δικαιoλογεί όλο το φπα.

Απλά σε έλεγχο φοβάμαι μήπως δεν τον δέχονται όλο..

Άρα μετά την απάντηση του "ABC", δέχονται να μπορείς να εκπέσεις όλο το φπα από τη δαπάνη.. σωστά?

Link to post
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ. ΤΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΑΕΙ ΟΛΟΣ ΣΤΟΝ 54.00.29.0023 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 50% ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 50% ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ.

Aυτό το 50% που θα εκπέσει θα πρέπει να αφορά τηλέφωνα της επιχείρησης. Επιπλέον υπάρχει και άλλος περιορισμός , αυτός του πλήθους των τηλεφωνικών γραμμών (μία κατά κεφαλή, είτε εργαζόμενος είτε φορέας της επιχείρησης )

Link to post
Share on other sites

Με βάση τις διατάξεις του άρθρου 31, παρ. 1, περ. ψ :« ψ) Εκπίπτει το ποσό των ποσών που καταβάλλει η επιχείρηση για έξοδα κινητής τηλεφωνίας για λογαριασμούς που ανήκουν στην επιχείρηση και με την προϋπόθεση ότι οι λογαριασμοί αυτοί δεν θα υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολούμενων στην επιχείρηση υπαλλήλων αυτής. Από το συνολικό ποσό αυτής της δαπάνης ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα. » Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκπτωση των εξόδων αυτών είναι οι λογαριασμοί των κινητών τηλεφώνων να μην υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολούμενων στις επιχειρήσεις υπαλλήλων αυτών. Σε περίπτωση που οι λογαριασμοί των κινητών τηλεφώνων υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολουμένων υπαλλήλων, το μέρος της δαπάνης κινητών τηλεφώνων που αναλογεί στους πέραν του αριθμού των απασχολουμένων υπαλλήλων δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση. Δηλαδή, αν η επιχείρηση απασχολεί π.χ. 30 υπαλλήλους, οι λογαριασμοί κινητών τηλεφώνων της επιχείρησης είναι 40 και το ποσό της δαπάνης είναι 12.000 ευρώ, θα ληφθεί υπόψη το ποσό των 9.000 ευρώ (12.000 Χ 30/40). Από το ποσό της δαπάνης αυτής, ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων. Επίσης, επειδή στις προσωπικές εταιρίες προέχει το προσωπικό στοιχείο και οι εταίροι προσφέρουν την προσωπική τους εργασία (ως μισθωτοί ουσιαστικά) για τις ανάγκες της εταιρίας, γίνεται δεκτό, ότι στον αριθμό των απασχολουμένων υπαλλήλων στην επιχείρηση θα προστίθεται και ο αριθμός των εταίρων των εταιριών αυτών, αλλά με τον περιορισμό του ενός τηλεφώνου για κάθε εταίρο. Τα ίδια ισχύουν και για τις επιχειρήσεις που ασκούνται ατομικά από τον επιχειρηματία, δηλαδή από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης θα εκπίπτει το 50% της δαπάνης του κινητού του τηλεφώνου. Τα ανωτέρω θα έχουν εφαρμογή και για τα κινητά τηλέφωνα των Ε.Π.Ε., Α.Ε., δημόσιων, δημοτικών επιχειρήσεων, κλπ. που χρησιμοποιούνται από τους διαχειριστές ή εταίρους εταιρίας περιορισμένης ευθύνης και τον Πρόεδρο, τον Διευθύνοντα Σύμβουλο ή μέλη Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας, δημόσιας επιχείρησης, κλπ.

Link to post
Share on other sites

Μπερδευτηκα λίγο γιατί στην απάντηση του ABC "Σε απάντηση της επιστολής σας, με την οποία ρωτάτε, εάν η διάταξη του Κώδικα

Φορολογίας Εισοδήματος «ότι από το συνολικό ποσό που καταβάλλει η επιχείρηση,

ποσοστό 50% αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα», ισχύει ανάλογα

και στο Φ.Π.Α., σας πληροφορούμε τα εξής:"

Το "ισχυει ανάλογα και στο ΦΠΑ" εννοεί οτι αφού ισχύει για το συνολικό ποσό 50% θα πρέπει να ισχ΄ύει και για το ΦΠΑ..??

Link to post
Share on other sites

Μπερδευτηκα λίγο γιατί στην απάντηση του ABC "Σε απάντηση της επιστολής σας, με την οποία ρωτάτε, εάν η διάταξη του Κώδικα

Φορολογίας Εισοδήματος «ότι από το συνολικό ποσό που καταβάλλει η επιχείρηση,

ποσοστό 50% αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα», ισχύει ανάλογα

και στο Φ.Π.Α., σας πληροφορούμε τα εξής:"

Το "ισχυει ανάλογα και στο ΦΠΑ" εννοεί οτι αφού ισχύει για το συνολικό ποσό 50% θα πρέπει να ισχ΄ύει και για το ΦΠΑ..??

Μα καλά, τη διάβασες ως το τέλος την απάντηση;

Link to post
Share on other sites

Η ερώτηση ήταν αν ισχύει ανάλογα και στον ΦΠΑ και το Υπουργείο απάντησε ότι δεν ισχύει γιατί άλλη διάταξη ρυθμίζει τη φορολογία εισοδήματος (άρθρο 31 ν 2238/94) και άλλη διάταξη την έκπτωση του ΦΠΑ (άρθρο 30 ν 2589/2000), οπότε για κάθε φορολογία εφαρμόζεται και η αντίστοιχη διάταξη.

Link to post
Share on other sites

Μα καλά, τη διάβασες ως το τέλος την απάντηση;

Ναι άλλα είμαι νέος στο χώρο και δεν το κατάλαβα οτι υπάρχει διαχωρισμός στις διατάξεις για εισόδημα και ΦΠΑ.

Με την παρέμβαση του "SOTHRIS" έγινε κατανοητό. Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στα βιβλία εσόδων - εξόδων περνάμε τα κινητά στο 50%, στην Περιοδική ΦΠΑ και συγκεκριμένα στον κωδικό 357 (ΦΠΑ Εισροές) τα αναγράφουμε στο 100% της αξίας τους ή στο 50%;; Όχι το ΦΠΑ των δαπανών, τις δαπάνες!

Ευχαριστώ!!

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στα βιβλία εσόδων - εξόδων περνάμε τα κινητά στο 50%, στην Περιοδική ΦΠΑ και συγκεκριμένα στον κωδικό 357 (ΦΠΑ Εισροές) τα αναγράφουμε στο 100% της αξίας τους ή στο 50%;; Όχι το ΦΠΑ των δαπανών, τις δαπάνες!

Ευχαριστώ!!

Νομίζω ότι οι συνάδελφοι πιο πάνω έχουν απ[αντήσει...

Link to post
Share on other sites

@ mk83, kotlistianos, απαντώ μόνη μου αφού ξαναδιάβασα και συμπεραίνω ότι οι δαπάνες κινητής θα αναγραφούν στο 50% στην περιοδική ΦΠΑ, ενώ ο επ'αυτών ΦΠΑ στο 100%.

Συγγνώμη για την αφελή μάλλον ερώτηση, αλλά δεν είμαι του κλάδου!!

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας :)

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και Χρόνια Πολλά,

Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα συντάξω Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης και Ε3. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δείξει ολοκληρωμένα την διαδικασία. Το έντυπο της Κατάστασης και το Ε3.

π.χ. για μια καφετέρια που έχει λογαριασμό κινητου ή σχολή χορού που έχει ενοικιο και ένα κινητο.

Σας ευχαριστώ

panor

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και Χρόνια Πολλά,

Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα συντάξω Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης και Ε3. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δείξει ολοκληρωμένα την διαδικασία. Το έντυπο της Κατάστασης και το Ε3.

π.χ. για μια καφετέρια που έχει λογαριασμό κινητου ή σχολή χορού που έχει ενοικιο και ένα κινητο.

Σας ευχαριστώ

panor

Πως δηλαδή να σας δείξει ολοκληρωμένα τη διαδικασία ? Πως το φαντάζεσθε ? Εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα έντυπο στα χέρια σου και να αρχίσεις να το συμπληρώνεις. Θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα.

Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

Πήρα το έντυπο μπροστά μου. Θα μπορούσε κάποιος να στείλει συν/νο ένα δικό του να δω πως το δουλεύει. Συγνώμη αλλά είναι η πρώτη φορά.

Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

Πήρα το έντυπο μπροστά μου. Θα μπορούσε κάποιος να στείλει συν/νο ένα δικό του να δω πως το δουλεύει. Συγνώμη αλλά είναι η πρώτη φορά.

Αφού το πήρες ξεκίνησε και βάζε τους αριθμούς, τα νούμερα.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...