Jump to content
Sign in to follow this  
Lucky_Luke

Σήμερα μεταφέρονται οι σοροί των Hamayun Anwar και Wakar Ahmed

Recommended Posts

Σήμερα μεταφέρονται οι σοροί των Hamayun Anwar και Wakar Ahmed

Posted on 10/04/2012

humayun-and-waqar-1.jpg?w=300&h=172Στις εφτά η ώρα το απόγευμα αναχωρούν από το “Ελευθέριος Βενιζέλος” προς Ντόχα του Κατάρ πρώτα και Ισλαμαμπάντ στη συνέχεια οι σοροί των δύο παιδιών που σκοτώθηκαν στο δυστύχημα του Κρυονερίου. Χθες βράδυ, αρκετοί φίλοι και συμπατριώτες τους, τους αποχαιρέτησαν κάτω από καταρρακτώδη βροχή σε μια ολιγόλεπτη τελετή που διοργάνωσαν στο σπίτι ενός εκ των δύο. Ήταν μια από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές που έχω ζήσει. Η δυνατή βροχή μπορεί να έκρυβε πολλά δάκρυα αλλά δεν μπορούσε να κρύψει τους λυγμούς του θείου του μικρού Hamayun. Του μικρού παλικαριού που άφησε πίσω τρεις μικρές αδελφές και στα 16,5 του χρόνια, κίνησε για να βρει βρει μια καλύτερη ζωή.

Σε ένα αναπάντεχο και ξαφνικό “ταξίδι” επιστροφής, θα συνοδέψει τους δυο μικρούς ήρωες, που δεν υπολόγισαν τον κίνδυνο για τη ζωή τους και έσπευσαν να απεγκλωβίσουν τους δυο τραυματίες Έλληνες από το αυτοκίνητό τους, θα τους συνοδέψει ο ίδιος άνθρωπος που είχε υπό την προστασία του τον μικρό και ήταν παιδικός φίλος του Wakar Ahmed. H έκκληση για βοήθεια, που να διευκρινίσουμε ότι ήταν με πρωτοβουλία Ελληνίδας φίλης τους, στάθηκε με απόλυτη επιτυχία. Σε ο,τι με αφορά, δεν μπορώ να κρύψω την υπερηφάνεια και τη χαρά που νιώθω, διαπιστώνοντας το ενδιαφέρων τόσων πολλών ανθρώπων για να βοηθήσουν. Σε άλλο ποστ θα αναφερθώ με περισσότερες λεπτομέρειες.

Επίσης, έχει σημασία να γραφτεί ότι μέχρι αυτή την ώρα, κανείς από του οικείους του ηλικιωμένου ζευγαριού που έχασαν τη ζωή στο δυστύχημα, δεν έχει ενδιαφερθεί για τα παιδιά. Εννοείτε ότι έχουν τον πόνο για τους δικούς τους. Είναι απόλυτα ανθρώπινο και κατανοητό. Απόλυτα ανθρώπινο όμως είναι να ενδιαφερθούν και για τα παιδιά που έσπευσαν να τους βοηθήσουν και θυσιάστηκαν σε τόσο μικρή ηλικία. Ένα ευχαριστώ μετά θάνατον, δείχνει να είναι επιβεβλημένο…

Καλό ταξίδι, Hamayun και Wakar! Και όπως έγραφε ένα σημείωμα στον τόπο της τραγωδίας: Σας ευχαριστούμε που μας μάθατε τι θα πει να είσαι Άνθρωπος!

Guest Katerina

Ἀλληλεγγύη

Εἶναι ἐκεῖ δὲν μπορῶ ν᾿ ἀλλάξω

μὲ δυὸ μεγάλα μάτια πίσω ἀπ᾿ τὸ κύμα

ἀπὸ τὸ μέρος ποὺ φυσᾶ ὁ ἀγέρας

ἀκολουθώντας τὶς φτεροῦγες τῶν πουλιῶν

εἶναι ἐκεῖ μὲ δυὸ μεγάλα μάτια

μήπως ἄλλαξε κανεὶς ποτέ του.

Τί γυρεύετε; τὰ μηνύματά σας

ἔρχουνται ἀλλαγμένα ὡς τὸ καράβι

ἡ ἀγάπη σας γίνεται μίσος

ἡ γαλήνη σας γίνεται ταραχὴ

καὶ δὲν μπορῶ νὰ γυρίσω πίσω

νὰ ἰδῶ τὰ πρόσωπά σας στ᾿ ἀκρογιάλι.

Εἶναι ἐκεῖ τὰ μεγάλα μάτια

κι ὅταν μένω καρφωμένος στὴ γραμμή μου

κι ὅταν πέφτουν στὸν ὁρίζοντα τ᾿ ἀστέρια

εἶναι ἐκεῖ δεμένα στὸν αἰθέρα

σὰ μιὰ τύχη πιὸ δική μου ἀπ᾿ τὴ δική μου.

Τὰ λόγια σας συνήθεια τῆς ἀκοῆς

βουίζουν μέσα στὰ ξάρτια καὶ περνᾶνε

μήπως πιστεύω στὴν ὕπαρξή σας

μοιραῖοι σύντροφοι, ἀνυπόστατοι ἴσκιοι.

Ἔχασε τὸ χρῶμα του πιὰ αὐτὸς ὁ κόσμος

καθὼς τὰ φύκια στ᾿ ἀκρογιάλι τοῦ ἄλλου χρόνου

γκρίζα ξερὰ στὸ ἔλεος τοῦ ἀνέμου.

Ἕνα μεγάλο πέλαγο δυὸ μάτια

εὐκίνητα καὶ ἀκίνητα σὰν τὸν ἀγέρα

καὶ τὰ πανιά μου ὅσο κρατήσουν, κι ὁ θεός μου.

Γ. Σεφέρης

Σαν τι τραγουδι να σου πω .....!

Υ/Γ Δημου Μουτση.

τελικά το θέμα δεν ήταν ¨πιασάρικο¨

δέκα like και δυο παρεμβάσεις

αλλά τι διάολο, Πακιστανοί ήταν. και αυτός ο Niko Ago που γράφει για Αλβανός μοιάζει

Διαβάστε και μια συνέχεια, και ειδικά το Υστερόγραφο

http://odromos.wordp...1%CE%AC-%CF%84/

Guest MARIA

Τι να πεις γι αυτά τα παιδιά, τα λόγια είναι λίγα.

Απλά ήταν 2 Πακιστανοί για τους πολλούς.Δύο Πακιστανοί 5, 10, 100, χιλιάδες που τους συναντάμε καθημερινά να προσπαθούν να επιβιώσουν σε μια χώρα που τρώει τα παιδιά της.Πόσο μάλλον τα "ξένα¨, αυτά τα καταβροθίζει.

Έχω αρκετούς γνωστούς αυτής της υπηκοότητας αλλά και άλλων, και το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι πρόκειται για παιδιά με ήθος και φιλότιμο.Αλήθεια που τους στοιβάξανε για να "καθαρίσουν" τη χώρα?

Εγώ πάντως, αν είχα τη δύναμη, θα καθιέρωνα την 6η Απριλίου επίσημη ημέρα του ξένου μετανάστη στην Ελλάδα.

Μήπως την έχουμε τη δύναμη? Συμφωνώ, προσυπογράφω: "6 Απριλίου, ημέρα του ξένου μετανάστη στην Ελλάδα"

Guest Κατερινα

Μήπως την έχουμε τη δύναμη? Συμφωνώ, προσυπογράφω: "6 Απριλίου, ημέρα του ξένου μετανάστη στην Ελλάδα"

ΚΑΙ ΕΓΩ "6 Απριλίου, ημέρα του ξένου μετανάστη στην Ελλάδα"

Εγώ πάντως, αν είχα τη δύναμη, θα καθιέρωνα την 6η Απριλίου επίσημη ημέρα του ξένου μετανάστη στην Ελλάδα.

Φίλε μου Lucky,

η δυναμη είμαστε εμείς ,

αν προσπαθησουμε όλοι μαζί ,

θα γίνει .

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ! ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΛΠΙΔΑ...

ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙ.

Για υπέρτατη πράξη αυτοθυσίας βραβεύτηκαν οι δύο Πακιστανοί

Το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών απονεμήθηκε, μετά θάνατον, στους δύο Πακιστανούς Hamayun Anwar, 18 ετών και Wakar Ahmed, 32 ετών, για υπέρτατη πράξη αυτοθυσίας, καθώς βρήκαν τραγικό θάνατο στην προσπάθειά τους να απεγκλωβίσουν ένα ηλικιωμένο ζευγάρι από τις ράγες του τρένου.

http://tvxs.gr/news/ellada/i-akadimia-athinon-brabeyse-dyo-pakistanoys-poy-esosan-ilikiomeno-zeygari

Για υπέρτατη πράξη αυτοθυσίας βραβεύτηκαν οι δύο Πακιστανοί

Το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών απονεμήθηκε, μετά θάνατον, στους δύο Πακιστανούς Hamayun Anwar, 18 ετών και Wakar Ahmed, 32 ετών, για υπέρτατη πράξη αυτοθυσίας, καθώς βρήκαν τραγικό θάνατο στην προσπάθειά τους να απεγκλωβίσουν ένα ηλικιωμένο ζευγάρι από τις ράγες του τρένου.

http://tvxs.gr/news/ellada/i-akadimia-athinon-brabeyse-dyo-pakistanoys-poy-esosan-ilikiomeno-zeygari

Μια απάντηση στους πολέμιους των μεταναστών και υπέρμαχους του ρατσισμού και της "καθαρής ράτσας", η θυσία αυτών των παιδιών...