Προς το περιεχόμενο
  • 0

τι πρεπει να κανει ο εργαζομενος οταν ο εργοδοτης αρνειται να του πληρωσει την αποζημιωση


giannisko

Ερώτηση

καλυσπερα,

εχω μια κλασικη ερωτηση, ο εργαζομενος οταν ο εργοδοτης δεν θελει να του πληρωσει την αποζημιωση τι πρεπει να κανει?

να παει σε δικηγορο-εργατολογο? η υπαρχει κατι φθηνοτερο - η αποζημιωση ειναι ευρω 16.000 - οταν δεν υπογραψει οικειοθελη αποχωρηση ειναι κατοχυρωμενος οτι του χρωσταει την αποζημιωση ο εργοδοτης? Μου ετυχε παλιοτερα περιπτωση οτι πηγαμε την οικειοθελη αποχωρηση στον ΟΑΕΔ χωρις την υπογραφη του εργοδοτη, (ο εργαζομενος ειχε εξαφανιστει). Επισης εαν ο εργοδοτης πει στον εργαζομενο την επομενη μερα μην ερχεσε ,(ενω δεν εχει παρει την αποζημιωση) τι ειναι σωστο να κανει ο εργαζομενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλυσπερα,

εχω μια κλασικη ερωτηση, ο εργαζομενος οταν ο εργοδοτης δεν θελει να του πληρωσει την αποζημιωση τι πρεπει να κανει?

να παει σε δικηγορο-εργατολογο? η υπαρχει κατι φθηνοτερο - η αποζημιωση ειναι ευρω 16.000 - οταν δεν υπογραψει οικειοθελη αποχωρηση ειναι κατοχυρωμενος οτι του χρωσταει την αποζημιωση ο εργοδοτης? Μου ετυχε παλιοτερα περιπτωση οτι πηγαμε την οικειοθελη αποχωρηση στον ΟΑΕΔ χωρις την υπογραφη του εργοδοτη, (ο εργαζομενος ειχε εξαφανιστει). Επισης εαν ο εργοδοτης πει στον εργαζομενο την επομενη μερα μην ερχεσε ,(ενω δεν εχει παρει την αποζημιωση) τι ειναι σωστο να κανει ο εργαζομενος?

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας.

ευχαριστω , αυτο τον καλυπτει πληρως? ακουσα οτι στην επιθεωρηση ειναι εντελως αδιαφοροι, επισης οταν του λεει ο εργοδοτης μην ερχεσε την επομενη μερα, ενω δεν του εχει δωσει την αποζημιωση τι κανει ο εργαζομενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δυστυχώς τέτοιες περιπτώσεις καταλήγουν στα δικαστήρια..η επιθεώρση, από την στιγμή που ο εργοδότης δεν δίνει την αποζημίωση, δεν μπορεί να κάνει και πολλά...δίνεις το 10% στον δικηγόρο...περιμένεις κανά 2 χρονάκια με τις αναβολές...στο τέλος αν όλα πάνε καλά παίρνεις και τους νόμιμους τόκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλυσπερα,

εχω μια κλασικη ερωτηση, ο εργαζομενος οταν ο εργοδοτης δεν θελει να του πληρωσει την αποζημιωση τι πρεπει να κανει?

να παει σε δικηγορο-εργατολογο? η υπαρχει κατι φθηνοτερο - η αποζημιωση ειναι ευρω 16.000 - οταν δεν υπογραψει οικειοθελη αποχωρηση ειναι κατοχυρωμενος οτι του χρωσταει την αποζημιωση ο εργοδοτης? Μου ετυχε παλιοτερα περιπτωση οτι πηγαμε την οικειοθελη αποχωρηση στον ΟΑΕΔ χωρις την υπογραφη του εργοδοτη, (ο εργαζομενος ειχε εξαφανιστει). Επισης εαν ο εργοδοτης πει στον εργαζομενο την επομενη μερα μην ερχεσε ,(ενω δεν εχει παρει την αποζημιωση) τι ειναι σωστο να κανει ο εργαζομενος?

Φιλε καλησπερα

Εαν δεν εχεις την απολυση στα χερια σου υπογεγραμμενη απο τον εργοδοτη , ή δεν σου εχει επιδοθει με εξωδικο , θα πηγαινεις κανονικα στην δουλεια σου σαν να μην συμβαινει τιποτα . Αν καποιες ημερες δεν εμφανιστεις στη δουλεια σου , μπορει ο εργοδοτης να σε θεωρησει αδικαιολογητως αποντα , οποτε μην το διακινδυνευσεις . ΤΟ καλλιτερο που εχεις και πρεπει να κανεις ειναι να συμβουλευτεις αμεσα δικηγορο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ετυχε παλιοτερα περιπτωση οτι πηγαμε την οικειοθελη αποχωρηση στον ΟΑΕΔ χωρις την υπογραφη του εργοδοτη, (ο εργαζομενος ειχε εξαφανιστει).

A ο εργαζόμενος είχε εξαφανισθεί τι να έκανε ο εργοδότης ? Να τον έψαχνε για να του καταβάλει αποζημίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...