Προς το περιεχόμενο

Απόσβεση αδείας ΦΔΧ, είναι υποχρεωτική κάθε έτος αν άρχισε πέρυσι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά έχω την εντύπωση διαβάζοντας την ΠΟΛ.1106/11-5-2011,με όσα Ελληνικά μπορώ να γνωρίζω,

ότι οι αποσβέσεις της ΤΕΚΜΑΡΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ των Φ.Ι.Χ

ΔΕΝ αναγράφονται στα βιβλία,

ΔΕΝ εκπίπτουν από τα έσοδα των επιχειρήσεων,αλλά

ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ με τον ΠΙΝΑΚΑ Ζ Κωδ.312 και μειώνουν τα έσοδα

ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ- ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΟΥ ΚΩΔ 545 ( ΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝ Ι - ΚΩΔ 102 = ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΚΩΔ 545 + 312 )

της επιχείρησης αφαιρούμενα από τον Κωδ.346 (Καθαρά φορολογητέα κέρδη).

Δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση η λέξη ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ δρα ευεργετικά για τον φορολογούμενο.

Είναι έτσι ή κάνω διαστροφική σκέψη;;;.

Εάν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

ΤΟ PBS ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ - ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ

ΤΕΛΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό πνεύμα του νόμου (μετά και τις διαβουλεύσεις που είχαν γίνει) ήταν να υπάρξει κάποια βοήθεια προς τους αυτοκινητιστές, στο μεταβατικό αυτό στάδιο. Δυστυχώς όμως στη συνέχεια οι πολ (βλέπε ερμηνευτικές του νόμου) κατήργησαν στην πράξη το ευεργέτημα αυτό.

Και για να γίνω πιο σαφής...

Ενώ υπάρχει όφελος φορολογικό με την διαδικασία της αυτοπεραίωσης, ουσιαστικά χάνεται και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις, ίσως στην πλειονότητα, υπάρχει επιβάρυνση ουσιαστική, διότι το ποσό της απόσβεσης της άδειας επιβαρύνεται με 23% φπα.

Παράδειγμα:

Έστω απόσβεση επταετίας με ποσό απόσβεσης της άδειας του φορτηγού περίπου 8714 Χ 1,17647 = 10251,76 Χ 23% φπα = 2357,90 πρόσθετη επιβάρυνση φπα μέσω της διαδικασίας της αυτοπεραίωσης.

Σ' ότι αφορά την άμεση φορολογία λόγω και της οικονομικής κρίσης οι τζίροι είναι πεσμένοι, συνεπώς δεν έχει σημαντική ελάφρυνση, γι' αυτό και η επιβάρυνση της αυτοπεραίωσης που αναφέραμε πιο πάνω θεωρείται σημαντική, κυρίως για τους μικροεπαγγελματίες που προσπαθούν να επιβιώσουν και να κρατηθούν σ' αυτό το δύσκολο, οικονομικά, περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαδικαστικά,

Καταχωρώ τις αποσβέσεις της άδειας στο βιβλίο εσόδων εξόδων, ποιός μπορεί να μου το απαγορεύσει...; Το επιπλέον δεν βλάπτει.

Στο Ε3 τις περνάω από τον κωδικό 312 και τις προσθέτω με τα έξοδα για τις ανάγκες της αυτοπεραίωσης στον κωδικό 102, με την σχετική σημείωση στις παρατηρήσεις του εντύπου Ε3 στην τέταρτη σελίδα.

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ τις εμφανίζω στις απαλλασόμενες δαπάνες, στον 666

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΞΕΛΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ - ΚΑΙ ΕΚΙΜΩ ΠΩΣ Ο Ά ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Ε3 ΦΟΡΤ ΔΗΜ ΧΡ -2 ΤΡΟΠΟΙ.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Α' τρόπο και ας μην συμφωνεί με τον πιν. ΣΤ. Μάλιστα στην τελευταία έκδοση του PBS 12-04-2012, έχουν διορθώσει τον τρόπο υπολογισμού και λειτουργεί ακριβώς με αυτόν τον τρόπο.

Βλέπε στο site της PROSVASIS

  • Αριθμός έκδοσης: 4.3.3
  • Ημερομηνία έκδοσης: 12/04/2012
  • Ώρα έκδοσης: 12:15:00

4.3.3

Εναρμόνιση Πίνακα Ι' Εντύπου Ε3 σύμφωνα με την ΠΟΛ.1164.

www.prosvasis.com/index.php?view=software-products&id=19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Α' τρόπο και ας μην συμφωνεί με τον πιν. ΣΤ. Μάλιστα στην τελευταία έκδοση του PBS 12-04-2012, έχουν διορθώσει τον τρόπο υπολογισμού και λειτουργεί ακριβώς με αυτόν τον τρόπο.

Βλέπε στο site της PROSVASIS

  • Αριθμός έκδοσης: 4.3.3
  • Ημερομηνία έκδοσης: 12/04/2012
  • Ώρα έκδοσης: 12:15:00

4.3.3

Εναρμόνιση Πίνακα Ι' Εντύπου Ε3 σύμφωνα με την ΠΟΛ.1164.

www.prosvasis.com/index.php?view=software-products&id=19

Το έχει δουλέψει κανείς ?

Ενώ τραβάει κανονικά τον 312 στον 102, νομίζω στον πίνακα Ι χάνετε η μπάλα , ειδικά όταν λογιστικά βγαίνει κερδος , με τον 312 ζημιές ........

Θα το τσεκάρω αύριο μήπως έκανα παπαριά εγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΝΕΙ - ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΕΡΔΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ 312

ΟΤΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ = ΚΕΡΔΟΣ - ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΕΛΛΕΙΜΑ ΣΤΑ ΑΚΑΘΑΡ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ - ΤΕΛΙΚΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΕΡΔΗ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ - 312 = ΤΕΛΙΚΑ ΦΟΡΟΛ/ΤΕΑ

ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΠΟΛ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο 312 ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ( ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ Ή ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΙΝΩ ΕΓΩ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές σε σεμινάριο αναφέρθηκε ότι εφόσον δεν έγιναν αποσβέσεις άδειας ΦΔΧ πέρσι (οικ. 2011), τότε δεν μπορούμε φέτος να ξεκινήσουμε και χάσαμε το δικαίωμα αυτό.

Θέλω την γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Προχθές σε σεμινάριο αναφέρθηκε ότι εφόσον δεν έγιναν αποσβέσεις άδειας ΦΔΧ πέρσι (οικ. 2011), τότε δεν μπορούμε φέτος να ξεκινήσουμε και χάσαμε το δικαίωμα αυτό. Θέλω την γνώμη σας

ισχύει τελικά το παραπάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΞΕΛΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ - ΚΑΙ ΕΚΙΜΩ ΠΩΣ Ο Ά ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Επισυνάπτω 2 πίνακες όπως μου τους υπολογίζει η data κάνω κάτι λάθος?

Συνάδελφε τα ποσά που χρησιμοποιείς δεν υπάγονται στην περαίωση, ελπίζω να είναι υπόθεση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-20416-0-84664900-1340093946_thumb.ppost-20416-0-12641000-1340093959_thumb.p

Επισυνάπτω 2 πίνακες όπως μου τους υπολογίζει η data κάνω κάτι λάθος?

Συνάδελφε τα ποσά που χρησιμοποιείς δεν υπάγονται στην περαίωση, ελπίζω να είναι υπόθεση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αν πουληθει η αδεια το τιμημα ειναι εσοδο ?

και σε περιπτωση πωλησεις μεσα στο ετος αποσβεση υπολογιζουμε τοσους μηνες οσο οι μηνες κατοχης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ"

Απόσβεση αδείας ΦΔΧ

Β. Απόσβεση αδείας ΦΔΧ

Παρακαλώ να μου αναφέρετε παράδειγμα για απόσβεση αδείας Φ.Δ.Χ. 1) Πώς θα αναγραφεί στο Βιβλίο Εσόδων - Εξόδων; 2) Πώς θα εμφανισθεί στο έντυπο Ε3, και αντίστοιχα στην Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ; Σε περίπτωση που το ποσό της απόσβεσης αδείας Φ.Δ.Χ., δεν έχει αναγραφεί στην ανωτέρω Εκκαθαριστική Δήλωση υπάρχει πρόβλημα; 3) Το ανωτέρω ποσό απόσβεσης θα συμπεριληφθεί στην Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης;

Απάντηση:

1) Αποσβέσεις τεκμαρτής αξίας αδειών ΦΔΧ με ημερομηνία έκδοσης πριν την 30.9.2010.

Για την ομαλή μετάβαση στο νέο πλαίσιο οδικών εμπορευματικών μεταφορών, όπως αυτό καθιερώθηκε με το Ν 3887/2010 search.gif, και για την αντιστάθμιση της απώλειας κεφαλαίου που προκύπτει για τους ιδιοκτήτες αυτοκινήτων ΦΔΧ με την απελευθέρωση της αγοράς και τη μείωση της εμπορικής αξίας των αδειών τους, με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 18 του Ν 3888/2010 search.gif ρυθμίζονται τα θέματα των αποσβέσεων της αξίας των αδειών αυτών.

2) Με τις παραπάνω διατάξεις ορίζεται, ότι όσοι επαγγελματίες κατέχουν άδειες κυκλοφορίας των αυτοκινήτων (ΦΔΧ), όπως αυτές προβλέπονται στα άρθρα 2 και 14 του Ν 3887/2010 search.gif, δηλαδή κατέχουν άδειες ΦΔΧ, πριν τη δημοσίευση του ανωτέρω Νόμου (πριν τις 30.9.2010) και ανεξάρτητα εάν πρόκειται για ατομικές εκμεταλλεύσεις, κοινωνίες συνεκμετάλλευσης, εκμεταλλεύσεις ή επιχειρήσεις άλλης νομικής μορφής, μπορούν, κατ΄ επιλογήν, να αποσβέσουν την αξία των πιο πάνω αδειών, ισόποσα, σε χρονικό διάστημα από (3) έως και (7) έτη, με έναρξη ισχύος το έτος 2010.

3) Με τις ίδιες διατάξεις αναγνωρίζεται ισόποση κατ΄ έτος μείωση των καθαρών κερδών των επαγγελματιών που κατέχουν τις άδειες των οδικών μεταφορών ΦΔΧ Εθνικών, Διεθνών, Νομαρχιακών και Βυτιοφόρων, από 3 έως και 7 έτη, κατ΄ επιλογήν, στα ποσά της αξίας αυτών, δίνοντας στους μεταφορείς την δυνατότητα να επιλέξουν εάν θα αποσβέσουν την οριζόμενη αξία της άδειας που κατέχουν σε 3, 4, 5, 6 ή 7 έτη, αντίστοιχα.

4) Για το σκοπό αυτό και προκειμένου να εξευρεθεί ενιαίος τρόπος υπολογισμού της αξίας των πιο πάνω αδειών, λαμβάνεται υπόψη το μικτό βάρος του ΦΔΧ αυτοκινήτου το οποίο αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας του.

5) Η παραπάνω αξία, όπως αυτή διαμορφώνεται με τις διατάξεις της παρ.7 του άρθρου 14 του Ν 3887/2010 search.gif, προσδιορίζεται ως εξής:

α) (10.000) ευρώ για τον πρώτο τόνο.

β) (2.000) ευρώ για κάθε επόμενο και μέχρι (7) τόνους.

γ) (1.500) ευρώ για κάθε επόμενο και μέχρι τους (40) τόνους.

Για την κατηγορία ειδικής μεταφοράς πετρελαιοειδών, η αξία των αδειών διαμορφώνεται ως εξής:

α) (27.000) ευρώ για τον πρώτο τόνο.

β) (3.000) ευρώ για κάθε επόμενο και μέχρι τους (42) τόνους.

6) Κατά συνέπεια, οι αξίες των αδειών κυκλοφορίας, όπως προσδιορίζονται παραπάνω, υπόκεινται σε τμηματική και ισόποση ετήσια απόσβεση με τη χρήση σταθερού συντελεστή ανάλογα με τον αριθμό των ετών απόσβεσης (3, 4, 5, 6 ή 7, αντίστοιχα) που επιλέγει ο μεταφορέας, ως εξής:

Έτη Απόσβεσης

Ποσοστό κατ΄ έτος

3

33,33% (ή 1/3)

4

25% (ή 1/4)

5

20% (ή 1/5)

6

16,66% (ή 1/6)

7

14,29% (ή 1/7)

7) Επισημαίνεται, ότι αν και η επιλογή των ετών απόσβεσης (επομένως και του αντίστοιχου ετήσιου συντελεστή) βρίσκεται στη διακριτική ευχέρεια του μεταφορέα, ο συντελεστής που θα επιλεγεί αρχικά θα πρέπει να χρησιμοποιείται σταθερά από διαχειριστική περίοδο σε διαχειριστική περίοδο μέχρι την πλήρη απόσβεση της αξίας της άδειας.

8) Η διενέργεια αποσβέσεων είναι υποχρεωτική σε κάθε χρήση. Σε περίπτωση που μετά την αφαίρεση των αποσβέσεων με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος (φορολογική αναμόρφωση) προκύψει ζημία, αυτή μεταφέρεται στα επόμενα πέντε έτη (5), με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στο άρθρο 4 του Ν 2238/1994 search.gif (ΚΦΕ) παρά το γεγονός ότι η ζημία δεν προκύπτει από τα βιβλία. Αυτό γίνεται για λόγους ενιαίας φορολογικής αντιμετώπισης όλων των επιχειρήσεων, ανεξάρτητα από το αντικείμενο εργασιών τους.

9) Επισημαίνεται, ότι η απόσβεση της αξίας των αδειών ΦΔΧ δεν αφορά στο λογιστικό προσδιορισμό των κερδών των υπαγόμενων επαγγελματιών ή επιχειρήσεων, αφού οι αναγνωριζόμενες αποσβέσεις υπολογίζονται επί τεκμαρτής αξίας της άδειας, όπως αυτή προκύπτει με βάση τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 14 του Ν 3887/2010 search.gif και όχι επί πραγματικής αξίας κτήσης (κόστους αγοράς). Σύμφωνα με τα παραπάνω, η έκπτωση των υπόψη αποσβέσεων θα γίνεται με την αναμόρφωση των αποτελεσμάτων κατά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος των επιχειρήσεων ή επαγγελματιών που κατέχουν άδειες πριν από τη δημοσίευση του Ν 3887/2010 search.gif (30.9.2010). Επιπλέον της αναμόρφωσης αυτής, η υπαγόμενη επιχείρηση θα δηλώνει κάθε έτος και τον αριθμό των χρήσεων για τις οποίες έχει αποφασίσει να προβεί στην απόσβεση της πιο πάνω αξίας.

10) Το ποσό της τεκμαρτής αυτής απόσβεσης αναγράφεται στο κωδ. 312 του πίνακα Ζ΄ του εντύπου Ε3 ο οποίος αναμορφώνει τον κωδ. 346.

Επομένως σύμφωνα με τα ανωτέρω, προκύπτουν τα εξής:

Α. Για τον προσδιορισμό της αξίας αδειών Φ.Δ.Χ. λαμβάνεται υπόψη το μικτό βάρος του Φ.Δ.Χ. αυτοκινήτου το οποίο αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας του. Η αξία δε αυτή διαμορφώνεται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 14 του 3887/2010 (περίπτωση 5).

Παράδειγμα

Έστω ΦΔΧ 33 τόνων, για το οποίο η επιχείρηση αποφάσισε τμηματική και ισόποση ετήσια απόσβεση με τη χρήση σταθερού συντελεστή (20%).

Λύση:

1 τόνος = (1 χ 10.000) = 10.000 ευρώ

7 τόνοι = (7 χ 2.000) = 14.000 ευρώ

25 τόνοι = (25 χ 1.500) = 37.500 ευρώ

33 τόνοι = 61.500 ευρώ

Κατά συνέπεια η αξία αυτή υπόκειται σε τεκμαρτή απόσβεση με συντελεστή 20% για 5 έτη. ΄Αρα για κάθε έτος η απόσβεση αυτή θα είναι:

61.500 χ 20% = 12.300 ευρώ

Β. Επειδή η απόσβεση της αξίας των αδειών ΦΔΧ, δεν αφορά λογιστικό προσδιορισμό των κερδών, αφού υπολογίζεται επί τεκμαρτής αξίας και όχι επί πραγματικής (αξία κόστους αγοράς), δεν αναγράφεται στα λογιστικά βιβλία.

Γ. Η έκπτωση των υπόψη αποσβέσεων θα γίνεται με την αναμόρφωση των αποτελεσμάτων κατά την υποβολή της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος.

Δ. Η υπαγόμενη επιχείρηση υποχρεούται να δηλώνει κάθε έτος τον αριθμό των χρήσεων για τις οποίες έχει αποφασίσει να προβεί σε απόσβεση της αξίας των αδειών ΦΔΧ (αναγράφεται στις σημειώσεις φορολογούμενου).

Ε. Από τις διατάξεις του Ν 2859/2000 search.gif (ΦΠΑ) δεν προκύπτει υποχρέωση να συμπεριληφθούν στις περιοδικές και εκκαθαριστικές δηλώσεις ποσά που αντιστοιχούν σε τεκμαρτές ή υπολογιστικές δαπάνες (π.χ. τεκμαρτό μίσθωμα ιδιόχρησης ακινήτου, αποσβέσεις κ.λπ.). Η τυχόν καταχώριση όμως των ποσών αυτών στις παραπάνω δηλώσεις για λόγους συμφωνίας με τα βιβλία εφόσον αυτό επιθυμεί η επιχείρηση, δεν απαγορεύεται.

ΣΤ. Τέλος, δεν αναγράφονται στην Κατάσταση οι φόροι επιχειρήσεων που εκμεταλλεύονται μεταξύ άλλων ΦΔΧ, που έχουν καταβληθεί με το ειδικό καθεστώς φορολογίας αυτών (30.6.2010). Εννοείται ότι η Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης θα υποβληθεί για εκείνες τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται φορολογικά (άρθρο 31 ΚΦΕ, π.χ. έξοδα κινητής τηλεφωνίας, πρόστιμα, προσαυξήσεις κ.λπ.), κατά την γνωστή διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Τις κάνεις και τις βγάζεις τις αποσβέσεις της χρήσης που δεν έγιναν ως μη εκπιπτόμενες ..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΦΔΧ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΓΙΑ 2 ΕΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΟΥ 1ου ΕΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤ Η' ΣΤΟ 565?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ Ε3 ΕΧΩ ΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΣΤΟΝ 312 ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΔΧ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ Ε3 ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΛΑΘΟΥΣ 90431 ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 019 (ΕΧΕΙ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔ,135 ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ 569 ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ? ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

την πηγαινης στη ΔΟΥ χειρογραφα

ναχηες μαζυ την εκτυπωση του μυνηματος του taxis και την πολ.1106/2011 που αναφερει το πως διενεργουνται οι αποσβεσεις της αξιας

καθως και φωτοτ της αδειας για το τοναζ και την ημερομ, εκδοσεως της

apo to ταχις jeroyn to προβλημα αλλα δεν εχουν λυση [τουλαχιστον ετσι μου ειπαν]

bg5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΦΔΧ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ 29/12/2010 ΜΕ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙΜΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΣΕ ΑΞΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΠΟΛ 1106/11-5-2011 (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 15,000 € ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ 10000 €) ΕΝΩ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΟΛ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ 61500.00€ Η ΑΔΕΙΑ. ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΞΙΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ Η ΑΠΟΣΒΕΣΗ? ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΣ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥ Ή ΑΞΙΑ ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλημέρα.Μονοπρόσωπη ΕΠΕ μεταφορική με αποσβέσεις ν.3887/2010 με γ κατηγορίας βιβλία εχει κερδη εστω 50.000 λογιστικά βάσει βιβλίων.Στον ισολογισμό και στη διαθεση αποτελεσμάτων πως θα εμφανιστεί-η οχι(μιας και δεν γραφεται στα βιβλια)  η αποσβεση?????Η προκαταβολη πανω σε πιο ποσο θα υπολογιστει,στις 50.000 η 50.000 μειον τις αποσβεσεις?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω το ιδιο προβλημα με τις αποσβεσεις.αν μπορει καποιος να μου πει πως θα γινει το κλεισιμο των βιβλιων με τις αποσβεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι να το βαλω σαν δαπανη στα βιβλια αν και αναφερει οτι δεν μπαινει στα βιβλια και δεν επηρεαζει το λογιστικο αποτελεσμα αλλα μονο στην φορολογικη δηλωση.Δε μπορω να βρω αλλο τροπο.Καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...