Jump to content
  • 0

Ενδοκοινοτική απόκτηση απο απαλασσόμενη του ΦΠΑ επιχείρηση


Roxanne
 Share

Question

Γεια σας και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Ελληνική επιχείρηση (κατάστημα) αγόρασε απο επιχείρηση στην Αγγλία εμπορεύματα μικρής αξίας 700 ευρω .

Η Αγγλική επιχείρηση

α) Δεν υπολόγισε ΦΠΑ

β) Δεν έχει ΑΦΜ και δεν ανηκει στο συστημα VIES γιατι όπως με ενημερωσαν απο το λογιστηριο τους στην Αγγλία, ανήκει στις μικρές επιχειρήσεις και απαλάσσεται του ΦΠΑ και δεν έχει ΑΦΜ???

Πρωτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο.

Απο το Υπ.Οικονομικων τμημα ΦΠΑ μου λένε να αποδώσω το ΦΠΑ με έκτακτη δήλωση, και να το αντιμετωπίσω σαν εισαγωγη απο τριτη χώρα

Απο τη ΔΟΥ που φορολογείται και υποβαλλει ΦΠΑ μου λένε

να το αντιμετωπίσω σαν απλη ενδοκοινοτικη απόκτηση αλλα δεν ξέρουν τι να κανουμε με τον ανακεφαλαιωτικο LISTING γιατι η εταιρεία δεν έχει ΑΦΜ

Σε βιβλια ΦΠΑ δεν βρισκω σχετικό θέμα

Ποια είναι η δική σας άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Θα το αντιμετωπίσεις σαν εισαγωγή από τρίτη χώρα και θα αποδώσεις το φπα με βάση την αξία τιμολογίου του οικου μετατρέποντας την αξία σε ευρω με βάση την ισοτιμία λίρας-ευρώ κατά την ημερομηνία παραλαβής των εμπ/των.

Η πρώτη άποψη ήταν και η σωστή κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η ερωτηση της Roxanne ειναι απο το 2003. Σημερα, το 2007, ισχυει το ιδιο για αγορα εμπορευματων απο Βουλγαρια απο επιχειρηση που δεν υπαγεται στο Φ.Π.Α.?

Α.Φ.Μ. εχει (απο ο,τι καταλαβα)

Η παραπανω αντιμετωπιση ισχυει για μια μεμονωμενη αυναλλαγη ?

Αν εχουμε συχνες αγορες απο την ιδια επιχειρηση και δεν διατιθεται να μπει στο ΦΠΑ ( ειναι λενε δυσκολη, δαπανηρη και χρονοβορα διαδικασια) τι μπορουμε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Η ερωτηση της Roxanne ειναι απο το 2003. Σημερα, το 2007, ισχυει το ιδιο για αγορα εμπορευματων απο Βουλγαρια απο επιχειρηση που δεν υπαγεται στο Φ.Π.Α.?

Α.Φ.Μ. εχει (απο ο,τι καταλαβα)

Η παραπανω αντιμετωπιση ισχυει για μια μεμονωμενη αυναλλαγη ?

Αν εχουμε συχνες αγορες απο την ιδια επιχειρηση και δεν διατιθεται να μπει στο ΦΠΑ ( ειναι λενε δυσκολη, δαπανηρη και χρονοβορα διαδικασια) τι μπορουμε να κανουμε?

Χρύσα, όπως και νά 'χει το ΦΠΑ πρέπει να το εισπράξει το Ελληνικό δημόσιο.

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θεοφιλε για να συμφωνεις, καποιο λογο θα εχεις .... :huh:

Δεν καταλαβα ομως, που προκυπτει το Φ.Π.Α που πρεπει να εισπραξει το Ελληνικο Δημοσιο...

Ψαχνοντας, βρηκα πως το παλιο θεμα της Ρωξανης ταιριαζε στην περιπτωση μου, γι αυτο δεν ανοιξα αλλο.

Ας το παω απ την αρχη...

Καταστηματαρχης της Θεσσαλονικης παιρνει το αυτοκινητο του και παει μια βολτα στη Βουλγαρια.

Φορτωνει εμπορευμα και μου φερνει ενα σκετο δελτιο αποστολης.

Τιμολογιο δεν εκοψε (η βουλγαρικη εταιρεια εχει 120 μερες προθεσμια), γιατι προβληματιστηκαν, για το λογο οτι η Βουλγαρικη επιχ/ση λογω τζιρου δεν υπαγεται στο Φ.Π.Α. αρα και στο VIES.

Αν δεν θελησουν να υπαχθουν στο ΦΠΑ ρωταω :

τι το κανω το τιμολογιο που οσονουπω ερχεται, και πως θα εμφανισω ενδοκοινοτικη, αφου δεν μπορω να κανω ανακεφαλαιωτικο πινακα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Θεοφιλε για να συμφωνεις, καποιο λογο θα εχεις .... :huh:

Δεν καταλαβα ομως, που προκυπτει το Φ.Π.Α που πρεπει να εισπραξει το Ελληνικο Δημοσιο...

Ψαχνοντας, βρηκα πως το παλιο θεμα της Ρωξανης ταιριαζε στην περιπτωση μου, γι αυτο δεν ανοιξα αλλο.

Ας το παω απ την αρχη...

Καταστηματαρχης της Θεσσαλονικης παιρνει το αυτοκινητο του και παει μια βολτα στη Βουλγαρια.

Φορτωνει εμπορευμα και μου φερνει ενα σκετο δελτιο αποστολης.

Τιμολογιο δεν εκοψε (η βουλγαρικη εταιρεια εχει 120 μερες προθεσμια), γιατι προβληματιστηκαν, για το λογο οτι η Βουλγαρικη επιχ/ση λογω τζιρου δεν υπαγεται στο Φ.Π.Α. αρα και στο VIES.

Αν δεν θελησουν να υπαχθουν στο ΦΠΑ ρωταω :

τι το κανω το τιμολογιο που οσονουπω ερχεται, και πως θα εμφανισω ενδοκοινοτικη, αφου δεν μπορω να κανω ανακεφαλαιωτικο πινακα?

Χρύσα νομίζω ότι στο άρθρο 11 στο βιβλίο του Γκλεζάκου συγκεκριμμένα 11.25 μιλάει για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Χρύσα νομίζω ότι στο άρθρο 11 στο βιβλίο του Γκλεζάκου συγκεκριμμένα 11.25 μιλάει για την περίπτωσή σου.

Λες να το ειχα μπροστα στα ματια μου και να μην τοβλεπα?? Διολου απιθανο...θα το ξαναδω.

Ευχαριστω Βουλα

Link to comment
Share on other sites

  • 0
α) Δεν υπολόγισε ΦΠΑ

β) δεν ανηκει στο συστημα VIES

Η ερωτηση της Roxanne ειναι απο το 2003. Σημερα, το 2007, ισχυει το ιδιο για αγορα εμπορευματων απο Βουλγαρια απο επιχειρηση που δεν υπαγεται στο Φ.Π.Α.?

δεν διατιθεται να μπει στο ΦΠΑ...

Με βάση τα παραπάνω απάντησα:

Χρύσα, όπως και νά 'χει το ΦΠΑ πρέπει να το εισπράξει το Ελληνικό δημόσιο.

Δηλαδή πρέπει να καταβληθεί το ΦΠΑ

Και συνέχισα:

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα.

που είχε γράψει:

Θα το αντιμετωπίσεις σαν εισαγωγή από τρίτη χώρα και θα αποδώσεις το φπα με βάση την αξία τιμολογίου του οικου

...κατά την ημερομηνία παραλαβής των εμπ/των.

Τώρα, αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω διαβάσει...

Σίγουρα ο Γκλεζάκος που ερμηνεύει, και εφόσον γράφει για την περίπτωσή σου, φαντάζομαι πως θα σε καλύψει.

Δεν το έχω το βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο Γκλεζακος πραγματι γραφει, αλλα δεν με καλυπτει.

Συμφωνα με τις διαταξεις των αρ.2 και 11 του ΦΠΑ, δεν ειναι ενδοκοινοτικη λογω του οτι δεν ειναι υποκειμενοι με ΑΦΜ/ΦΠΑ και οι δυο συναλασσομενοι. Κατα συνεπεια λεει, η ελληνικη επ/ση δεν εχει υποχρεωση δηλωσης της συναλλαγης σαν ενδοκοινοτικη αποκτηση, ουτε υποχρεωση υποβολης Ανακεφαλαιωτικου Πινακα και INTRASTAT....

Τι δεν ειναι το καταλαβα. Τι ειναι δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Εκτακτη δήλωση και απόδοση του ΦΠΑ.

Στην συνέχεια στην περιοδική θα βάλεις το ποσό αυτό στον 402 .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αν δεν θελησουν να υπαχθουν στο ΦΠΑ ρωταω :

τι το κανω το τιμολογιο που οσονουπω ερχεται, και πως θα εμφανισω ενδοκοινοτικη, αφου δεν μπορω να κανω ανακεφαλαιωτικο πινακα?

Αφού λοιπόν δεν θεωρείται ενδοκοινοτική απόκτηση (προβληματιζόσουν αν είναι) θα ενεργήσεις όπως είπε και ο επισκέπτης:

ο οφειλόμενος ΦΠΑ θα καταβληθεί στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. με έκτακτη περιοδική δήλωση μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου μήνα από αυτόν που παρελήφθησαν τα εμπορεύματα και ο ΦΠΑ που καταβλήθηκε με τον τρόπο αυτόν αναγράφεται στον κωδικό 402 του Πίνακα Β της περιοδικής δήλωσης της τρέχουσας περιόδου, ώστε να συμψηφισθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

εγγραφη για ενδοκοινοτικες μόνο

εκτακτη δηλωση μεχρι τις 15 του επομενου μηνα για την αποδοση του ΦΠΑ (που θα ειναι κοστος για την απαλλασομενη εταιρια μιας και δεν ειναι στο καθεστος ΦΠΑ)

κανονικα τριμηνιαια ως ενδοκοινοτικη γιατι στην διασταυρωση θα χτυπησει μιας και ο Βουλγαρος θα το δηλωσει κανονικα

αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αφού λοιπόν δεν θεωρείται ενδοκοινοτική απόκτηση (προβληματιζόσουν αν είναι) θα ενεργήσεις όπως είπε και ο επισκέπτης:

ο οφειλόμενος ΦΠΑ θα καταβληθεί στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. με έκτακτη περιοδική δήλωση μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου μήνα από αυτόν που παρελήφθησαν τα εμπορεύματα και ο ΦΠΑ που καταβλήθηκε με τον τρόπο αυτόν αναγράφεται στον κωδικό 402 του Πίνακα Β της περιοδικής δήλωσης της τρέχουσας περιόδου, ώστε να συμψηφισθεί.

Θα συμφωνουσα με τα παραπανω εαν και η ΔΟΥ που ειναι αρμοδια να παραλαβει την εκτακτη δηλωση ηταν και αυτη συμφωνη.

Ομως η προισταμενη του ΦΠΑ που πολλοι θεωρουν απο τις καλυτερες γνωστες του αντικειμενου(και συμφωνω απολυτα), εχει αλλη αποψη.

Σε καμμια περιπτωση, λεει, δεν ειμαστε υποχρεοι να αποδοσουμε ΦΠΑ, αφου πουθενα στην κοινοτητα δεν οφειλεται αυτος (ουτε στην Ελλαδα, ουτε στη Βουλγαρια)

Με παρεπεμψε στα αρθ. 35,36,38 του κωδικα ΦΠΑ και στο καθεστως των μικρων επιχ/σεων.

Κατα την αποψη της ειναι εισροη απαλασσομενη χωρις δικαιωμα εκπτωσης...ετσι απλα.

Σε επικοινωνια μου δε, με αλλες ΔΟΥ να μην αναφερω τι ακουσαν τα αυτακια μου και κοντεψαν να κουφαθουν.

Αντε και καλο μου ξαναδιαβασμα.....

εγγραφη για ενδοκοινοτικες μόνο

εκτακτη δηλωση μεχρι τις 15 του επομενου μηνα για την αποδοση του ΦΠΑ (που θα ειναι κοστος για την απαλλασομενη εταιρια μιας και δεν ειναι στο καθεστος ΦΠΑ)

κανονικα τριμηνιαια ως ενδοκοινοτικη γιατι στην διασταυρωση θα χτυπησει μιας και ο Βουλγαρος θα το δηλωσει κανονικα

αυτα

Αποστολε, απαλασσομενη ειναι η βουλγαρικη επιχ/ση , οχι η ελληνικη που αγοραζει ... Αυτα που λες καλως τα λες αλλα σε αναποδη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 0
........................

Σε καμμια περιπτωση, λεει, δεν ειμαστε υποχρεοι να αποδοσουμε ΦΠΑ, αφου πουθενα στην κοινοτητα δεν οφειλεται αυτος (ουτε στην Ελλαδα, ουτε στη Βουλγαρια)

Με παρεπεμψε στα αρθ. 35,36,38 του κωδικα ΦΠΑ και στο καθεστως των μικρων επιχ/σεων.

Κατα την αποψη της ειναι εισροη απαλασσομενη χωρις δικαιωμα εκπτωσης...ετσι απλα.

..........

Από χθές το κοιτάω και (κατά την ταπεινή μου γνώμη) νομίζω πως θα συμφωνησώ , προσωπικά θα άνοιγα μια νέα στήλη αν είναι Β και στην εκκαθαριστίκη στον 666 .

Πάρτο και λίγο ανάποδα , εάν απαλασσόμενη Ελληνική επιχείρηση πουλούσε σε κάτοικο κράτους-μέλους ποιές ενέργειες θα έκανες ?

Πάντως σε όποιο βιβλίο ΦΠΑ κοίταξα δεν αναφέρεται κανένα σε αυτή την περίπτωση (πλην αυτό που έγραψε η Βούλα) και μιλάμε κοίταξα σε πάρα πολλά άρθρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βρε Αποστολε μου, με τι ακριβως συμφωνεις ?

Με αυτο που λεει η προισταμενη του ΦΠΑ οτι δεν χρειαζεται εκτακτη περιοδικη

ή οτι πρεπει να κανουμε εκτακτη περιοδικη και να αποδοσουμε ΦΠΑ ?

Στην ουσια στο ιδιο καταλληγει. Ο ΦΠΑ που πρεπει να αποδοθει, θα αποδοθει εφοσον θα πουληθουν τα εμπορευματα και δεν θα υπαρχει φορος για να εκπεσουμε.

με ποια διαδικασια ομως? και αν δεν χρειαζεται εγω γιατι να τρεχω για εκτακτη περιοδικη καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Από χθές το κοιτάω και (κατά την ταπεινή μου γνώμη) νομίζω πως θα συμφωνησώ , προσωπικά θα άνοιγα μια νέα στήλη αν είναι Β και στην εκκαθαριστίκη στον 666 .

Πάρτο και λίγο ανάποδα , εάν απαλασσόμενη Ελληνική επιχείρηση πουλούσε σε κάτοικο κράτους-μέλους ποιές ενέργειες θα έκανες ?

Επειδη το θεμα ειναι ενδιαφερον το εψαξα και εγω Αποστολε.

Αν το παρω αναποδα διαπιστωνω οτι δεν μπορει ελληνικη εταιρια να ειναι στο καθεστως τον μικρων επιχειρησεων του αρθρου 39 και να πραγματοποιει εξαγωγες ή ενδοκοινοτικες παραδοσεις.

Περα απο αυτο ομως δεν μπορω να βρω κατι απο το οποιο να προκυπτει υποχρεωση της ελληνικης εταιριας να αποδωσει τον φορο με εκτακτη δηλωση ή οτι οφειλεται ΦΠΑ στην Ελλαδα.

Η προϊσταμενη του ΦΠΑ την ΔΟΥ της Χρυσας μαλλον ειναι απο τις εξαιρεσεις που εχουν πραγματικη γνωση του αντικειμενου.

Αληθεια Χρυσα για ποια ΔΟΥ αναφερεσαι;

Aν θελεις στειλε την πληροφορια με pm

Διαβαζω στον Γκλεζακο στο ΦΠΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ εκδοση 2007 σελ.240

"O παραληπτης του αγαθου ή ο ληπτης της υπηρεσιας δεν εχει ευθυνη για τυχον μη καταβολη του οφειλομενου ΦΠΑ, απο πραξεις που διενεργει ο κοινοτικος εντολεας στην Ελλαδα."

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Πάρτο και λίγο ανάποδα , εάν απαλασσόμενη Ελληνική επιχείρηση πουλούσε σε κάτοικο κράτους-μέλους ποιές ενέργειες θα έκανες ?

σε αυτη την περιπτωση θα καναμε ο,τι ακριβως ειπε Αποστολος ο μεγας, παραπανω ...

αυτη την περιπτωση την αναλυει ο Γκλεζακος και μαλιστα εχουμε και δυνατοτητα επιλογης ως προς τη διαδικασια.

Το αναποδο ομως, οταν απαλασσομενη ειναι η ελληνικη που ψαχνω εγω, δεν αναφερει πουθενα τετοια διαδικασια αποδοσης φορου με εκτακτη δηλωση. Γι αυτο και κλεινω προς την αποψη της ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

αυτό λέει κάτι?

ΠΟΛ 1010/2003

..............

7. Μη ορισμός φορολογικού εκπροσώπου στην Ελλάδα. Έλλειψη Α.Φ.Μ. ή μόνιμης εγκατάστασης στη χώρα μας.

Σε περίπτωση που ο κοινοτικός υπόχρεος υποκείμενος στο φόρο δεν ορίσει, ως όφειλε, φορολογικό εκπρόσωπο με σκοπό την λήψη Α.Φ.Μ. στην Ελλάδα για τις φορολογητέες πράξεις που πραγματοποιεί στη χώρα μας ούτε έχει αποκτήσει μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα και εκδίδει φορολογικά στοιχεία από την κοινοτική χώρα εγκατάστασης του απευθείας προς τους υποκείμενους στο φόρο Έλληνες πελάτες του αναγράφοντας τον ΑΦΜ που του έχει χορηγηθεί στη χώρα αυτή, το είδος και την αξία των αγαθών ή των υπηρεσιών που παρέχει στη χώρα μας, ο λήπτης των στοιχείων αυτών οφείλει, ανεξάρτητα από τις κυρώσεις που θα επιβληθούν σε βάρος του υπόχρεου για τον μη ορισμό φορολογικού εκπροσώπου, να απεικονίζει το ποσό αυτό μόνο στις εκκαθαριστικές δηλώσεις ΦΠΑ (Κωδικός 666 Υποπίνακας β - Εισροές του Πίνακα Γ ΕΙΣΡΟΕΣ- ΕΚΡΟΕΣ) χωρίς να χρεοπιστώνει τον οφειλόμενο φόρο ούτε να αποδίδει αυτόν με έκτακτη περιοδική δήλωση ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
αυτό λέει κάτι?

ΠΟΛ 1010/2003

..............

7. Μη ορισμός φορολογικού εκπροσώπου στην Ελλάδα. Έλλειψη Α.Φ.Μ. ή μόνιμης εγκατάστασης στη χώρα μας.

Σε περίπτωση που ο κοινοτικός υπόχρεος υποκείμενος στο φόρο δεν ορίσει, ως όφειλε, φορολογικό εκπρόσωπο με σκοπό την λήψη Α.Φ.Μ. στην Ελλάδα για τις φορολογητέες πράξεις που πραγματοποιεί στη χώρα μας ούτε έχει αποκτήσει μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα και εκδίδει φορολογικά στοιχεία από την κοινοτική χώρα εγκατάστασης του απευθείας προς τους υποκείμενους στο φόρο Έλληνες πελάτες του αναγράφοντας τον ΑΦΜ που του έχει χορηγηθεί στη χώρα αυτή, το είδος και την αξία των αγαθών ή των υπηρεσιών που παρέχει στη χώρα μας, ο λήπτης των στοιχείων αυτών οφείλει, ανεξάρτητα από τις κυρώσεις που θα επιβληθούν σε βάρος του υπόχρεου για τον μη ορισμό φορολογικού εκπροσώπου, να απεικονίζει το ποσό αυτό μόνο στις εκκαθαριστικές δηλώσεις ΦΠΑ (Κωδικός 666 Υποπίνακας β - Εισροές του Πίνακα Γ ΕΙΣΡΟΕΣ- ΕΚΡΟΕΣ) χωρίς να χρεοπιστώνει τον οφειλόμενο φόρο ούτε να αποδίδει αυτόν με έκτακτη περιοδική δήλωση ΦΠΑ.

Kαι λεει και δεν λεει Θαναση.

Υπαρχει υποχρεωση ορισμου φορολογικου για την βουλγαρικη εταιρια;

Oχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για να τελειώνει το θέμα

H Αγορά αυτή δεν θεωρείται όπως προαναφέρθηκε , ενδοκοινοτική.

Είναι κοινοτική αγορά από μικρή επιχείρηση .

Θεωρείτε αγορά απαλλασόμενη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

Δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής έκτακτης δήλωσης.

Είναι σαν να αγοράζεις από ιδιώτη.(μή υποκείμενο).

Θα δηλωθεί μόνο στην εκκαθαριστική στον κωδικό 666

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Χρύσα, όπως και νά 'χει το ΦΠΑ πρέπει να το εισπράξει το Ελληνικό δημόσιο.
Στην ουσια στο ιδιο καταλληγει. Ο ΦΠΑ που πρεπει να αποδοθει, θα αποδοθει εφοσον θα πουληθουν τα εμπορευματα και δεν θα υπαρχει φορος για να εκπεσουμε.

*****************************************************************************

με ποια διαδικασια ομως? και αν δεν χρειαζεται εγω γιατι να τρεχω για εκτακτη περιοδικη καθε φορα?

Χρύσα, δόθηκε απάντηση και γι' αυτό, συμφωνεί και η ΔΟΥ της επιχείρησης, οπότε πιστεύω πως καλύφθηκες..

Κράτησέ τα και για ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο...

Υ.Γ. Χρύσα για να μην σε κυνηγάει ο "αντίχρηστος", δεν τα ζητάς και εγγράφως από την Προϊσταμένη του τμήματος

ΦΠΑ της ΔΟΥ. Το λέω γιατί δεν θέλεις να σηκώνεις το σταυρό του μαρτυρίου κάθε φορά (έκτακτη δήλωση) και επειδή

κανένας επιχειρηματίας δεν θέλει να εκταμιεύει.. προκαταβολικά, είναι και οι καιροί χαλεποί..

Εκτός και αν τα καταφέρει ο Απόστολος (aa), μέσω Γλεζάκου και δεν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Για να τελειώνει το θέμα

H Αγορά αυτή δεν θεωρείται όπως προαναφέρθηκε , ενδοκοινοτική.

Είναι κοινοτική αγορά από μικρή επιχείρηση .

Θεωρείτε αγορά απαλλασόμενη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

Δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής έκτακτης δήλωσης.

Είναι σαν να αγοράζεις από ιδιώτη.(μή υποκείμενο).

Θα δηλωθεί μόνο στην εκκαθαριστική στον κωδικό 666

Αυτά.

Υ.Γ Οι παραπάνω απόψεις τίθονται μετά από συνομιλία με τον Κο Γκλεζάκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Υ.Γ Οι παραπάνω απόψεις τίθονται μετά από συνομιλία με τον Κο Γκλεζάκο.

Ας θυμηθει τουλαχιστον να τις συμπεριλαβει στην επομενη εκδοση, ναχουμε και μεις καπου να παταμε....

Ευχαριστουμε πολυ, Gus, για μια ακομα φορα. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...