Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ


ronikoz

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Έχω κάποιες μέρες τώρα που ψάχνω τρόπους ωστε να γίνει το επάγγελμά μας ασφαλέστερο και ανταποδοτικότερο.Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το οποίο όμως δεν ξέρω ποιές είναι οι πιθανότητες επιτυχίας αυτού.Μία σκέψη για την οποία θα ήθελα σχολιασμό είναι η είσπραξη των αμοιβών μας μέσω εισπρακτικών εταιρειών.Θα υπάρχει βέβαια και η ανάλογη επιβάρυνση στην αμοιβή λόγω της προμήθειας που ζητούν οι εταιρείες αυτές.Έτσι πρίν προβούμε στην υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού με τον πελάτη, θα υπογράφετε και μία σύμβαση μεταξύ του πελάτη και της εισπρακτικής εταιρείας.Έτσι η δική μας αμοιβή θα είναι εξασφαλισμένη ότι και να γίνει, οι πελατειακές μας σχέσεις δεν θα υπόκεινται σε φθορά λόγω αδυναμίας πληρωμής των αμοιβών και γενικότερα θα αλλάξει και η ψυχολογία μας.Δέν ξέρω όμως απο τη σκέψη μέχρι την πράξη κατά πόσο είναι εφικτή η κίνηση αυτή.Θα ήθελα να ακούσω απόψεις επι τούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

- Πελάτης έφυγε επειδή του έδωσα να υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας...

- Αν το θέμα είναι η ρευστότητα του λογιστή αυτή μπορεί να εξασφαλιστεί είτε με προκαταβολή της αμοιβής είτε με την χρήση πιστωτικής κάρτας (άτοκες δόσεις) και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να δίνεται και σχετική έκπτωση. -Η μείωση των αμοιβών δεν είναι αυτοσκοπός, σκοπός είναι η εξασφάλιση της ρευστότητας, δηλαδή της είσπραξης της αμοιβής, αν αυτό καταστεί εφικτό τότε να γίνει και μείωση της αμοιβής μου.- Το εφαρμόζω και λειτουργεί!!! (σε σεβαστό βαθμό). Τώρα αν μπλέξουμε εισπρακτικές και άλλα το σίγουρο είναι οτι θα διαταράξουμε τις σχέσεις μας με τον πελάτη με κίνδυνο να τον χάσουμε.

- Η συλλογικότητα στην εφαρμογή πρακτικών σαφώς και μπορεί να φέρει πολλά θετικά αποτελέσματα για τον κλάδο, οπότε ας προχωρήσουμε σαν πρώτο βήμα στην "θεσμοθέτηση" υπογραφής συμφωνητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει αυτό το σε "πρώτη φάση" και ύστερα βλέπουμε.Έχει 100 λογιστές η Κοζάνη;Αν και οι 100 ζητάνε γραμμάτια (με πιστωτική θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι) ή οποιονδήποτε τρόπο υποχρεωτικής συναλλαγής μέσω τραπέζης, πού θα πάει ο άλλος και θα φύγει;Αφού και ο δίπλα συναλλαγή μέσω τραπέζης θα του ζητήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

- Πελάτης έφυγε επειδή του έδωσα να υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας...

Το ωραίο είναι οτι ενώ έχουν υπογράψει το συμφωνητικό τους παίρνεις τηλέφωνο να φέρουν μόνο το ΦΠΑ του γραφείου και σου λένε γιατί έκοψες απόδειξη! Την επόμενη φορά θα τους συμβουλευτώ για τα λογιστικά και ίσως προσλάβω και κάποιον απο αυτούς ως λογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγόρος προς (Μάνα) πελάτισσα: Αν δε με πληρώσεις δε στο υποστηρίζω το παιδί σου στο δικαστήριο!!!

Ο κάθε κλάδος λειτουργεί με τους δικούς του κανόνες, δυστυχώς τις καλές εποχές ο κλάδος των λογιστών και των λογιστικών γραφείων δεν αναβάθμισαν το επάγγελμα, και εισήλθαν πολλοί μπαταξήδες.

Την προηγούμενη βδομάδα σε πελάτη μας, κέντρο διασκέδασης, κάποιος άφησε την κάρτα του και είπε ότι θα του κρατάει τα χαρτιά και θα κάνει όλες τις δουλείες με εφορίες και ΙΚΑ με 30,00 ευρώ, μήνα.

Λογιστικά γραφεία κάνουν δηλώσεις για εισοδήματα κάτω των 8.000,00, ΔΩΡΕΑΝ.

Άλλος τύπος μοίραζε κάρτες σε ταξιτζήδες με προσφορά 15,00 ευρώ το μήνα.

Δεν λέω να γίνουμε δικηγόροι αλλά δεν είναι δυνατόν μόνοι μας να βγάζουμε τα μάτια μας, για να μη μιλήσουμε για τους λογιστικούς συλλόγους και το ΟΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό για να αντιμετωπιστεί δυστυχώς θέλει τη βοήθεια του νομοθέτη(Ωστε να θεσπιστεί κατώτατη αμοιβή), κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.Ευτυχώς η δυστυχώς αυτή είναι απόρροιες της ελεύθερης αγοράς και όλα γίνονται στα πλαίσια του ανταγωνισμού.Δεν θα κρίνω εγώ άν ο άλλος κοσολογεί τον κόπο του 30 ευρώ/μήνα αν έχει τον τρόπο να επιζήσει κάνοντας το αυτο.Κατα την προσωπική μου άποψη, αυτός ο πελάτης που θα φύγει και θα πάει εκεί, δεν θα αργήσει να επιστρέψει.Είτε σε εμένα είτε σε κάποιο άλλο αξιόπιστο συνάδελφο.Το θέμα είναι όταν γυρίσει να με πληρώνει, να υπάρχει τρόπος να κατωχυρώσω την αμοιβή μου.Δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος(Δέν υπάρχει άλλωσε δεν μπορώ........)Το ΟΕΕ το βλέπω πλέον σαν αναγακαίο κακό.Ο Λ.Σ. της δικής μου πόλης λειτουργει εύρυθμα και πιστεύω πως έχει τη δύναμη να πάρει "δυνατές" αποφάσεις.

Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...........................................................

Λογιστικά γραφεία κάνουν δηλώσεις για εισοδήματα κάτω των 8.000,00, ΔΩΡΕΑΝ.

...........................................

Συμφωνούμε σε όλα εκτός ίσως από αυτό , εμείς πάγια τακτική μας από όταν ξεκινήσαμε , σε πελάτες που αντιμετωπίζουν ειδικές καταστάσεις (είτε αυτές είναι ανεργία , είτε χαμηλό εισόδημα , είτε οτιδήποτε άλλο) είναι να μη παίρνουμε χρήματα . Πρόσεξε όμως , μιλάμε για πραγματικές καταστάσεις .

Παρότι μας πονάνε πραγματι τα όποια χρήματα χάνουμε , υπάρχει ρε γαμώτο και ηθικό κομμάτι .........

Ίσως για αυτό το λόγο δεν θα κάνουμε λεφτά και περιουσία ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΙΝΓΚ

Αυτό για να αντιμετωπιστεί δυστυχώς θέλει τη βοήθεια του νομοθέτη(Ωστε να θεσπιστεί κατώτατη αμοιβή), κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.Ευτυχώς η δυστυχώς αυτή είναι απόρροιες της ελεύθερης αγοράς και όλα γίνονται στα πλαίσια του ανταγωνισμού.Δεν θα κρίνω εγώ άν ο άλλος κοσολογεί τον κόπο του 30 ευρώ/μήνα αν έχει τον τρόπο να επιζήσει κάνοντας το αυτο.Κατα την προσωπική μου άποψη, αυτός ο πελάτης που θα φύγει και θα πάει εκεί, δεν θα αργήσει να επιστρέψει.Είτε σε εμένα είτε σε κάποιο άλλο αξιόπιστο συνάδελφο.Το θέμα είναι όταν γυρίσει να με πληρώνει, να υπάρχει τρόπος να κατωχυρώσω την αμοιβή μου.Δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος(Δέν υπάρχει άλλωσε δεν μπορώ........)Το ΟΕΕ το βλέπω πλέον σαν αναγακαίο κακό.Ο Λ.Σ. της δικής μου πόλης λειτουργει εύρυθμα και πιστεύω πως έχει τη δύναμη να πάρει "δυνατές" αποφάσεις.

Ίδωμεν...

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΕΔΕΛΦΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΑΠΟΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗ .ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΕ 25 ΕΥΡΩ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΠΟΥ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΑ ΜΑΣ ΟΡΓΑΝΑ.ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ.ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΣΕ ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΑΠΟΣΚΟΠΩΝΤΑΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΟΦΕΛΗ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΑ.ΑΛΛΑ ΛΕΝ ΣΕΜΑΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΡΟΚΕΙΨΕΙ ΝΕΟΣ ΦΟΡΕΑΣ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχουν φθηνότερες υπηρεσίες ας τις αναζητήσει και ας τις βρει.Δεν είναι αυτό το πρόβλημα ξαναλέω.Ελεύθερη αγορά είμαστε.Το θέμα ξαναλέω είναι ακόμη και 20 ευρώ να ζητάω σαν αμοιβή τον μήνα, να τα πληρωθώ!Και αφού δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι με κρατική βοήθεια πρέπει να οργανωθούμε μόνοι μας..Δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχουν φθηνότερες υπηρεσίες ας τις αναζητήσει και ας τις βρει.Δεν είναι αυτό το πρόβλημα ξαναλέω.Ελεύθερη αγορά είμαστε.Το θέμα ξαναλέω είναι ακόμη και 20 ευρώ να ζητάω σαν αμοιβή τον μήνα, να τα πληρωθώ!Και αφού δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι με κρατική βοήθεια πρέπει να οργανωθούμε μόνοι μας..Δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο..

ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΦΟΡΕΩΝ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΜΟΓΙΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μανωλης

Καλησπέρα σας,

Έχω κάποιες μέρες τώρα που ψάχνω τρόπους ωστε να γίνει το επάγγελμά μας ασφαλέστερο και ανταποδοτικότερο.Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το οποίο όμως δεν ξέρω ποιές είναι οι πιθανότητες επιτυχίας αυτού.Μία σκέψη για την οποία θα ήθελα σχολιασμό είναι η είσπραξη των αμοιβών μας μέσω εισπρακτικών εταιρειών.Θα υπάρχει βέβαια και η ανάλογη επιβάρυνση στην αμοιβή λόγω της προμήθειας που ζητούν οι εταιρείες αυτές.Έτσι πρίν προβούμε στην υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού με τον πελάτη, θα υπογράφετε και μία σύμβαση μεταξύ του πελάτη και της εισπρακτικής εταιρείας.Έτσι η δική μας αμοιβή θα είναι εξασφαλισμένη ότι και να γίνει, οι πελατειακές μας σχέσεις δεν θα υπόκεινται σε φθορά λόγω αδυναμίας πληρωμής των αμοιβών και γενικότερα θα αλλάξει και η ψυχολογία μας.Δέν ξέρω όμως απο τη σκέψη μέχρι την πράξη κατά πόσο είναι εφικτή η κίνηση αυτή.Θα ήθελα να ακούσω απόψεις επι τούτου.

μην σκέφτεσαι πολύ , θα ξεχειλίσουμε μυαλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο κανεις εσυ και αν ναι πες μας ποσους πελατες εχεις αληθεια ομως

Το τί αμοιβές ζητάω εγώ είναι άλλο θέμα...Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ζητάνε τις αμοιβές που προανέφερα..Το θέμα επαναλαμβάνω είναι να εξασφαλιστούν οι αμοιβές αυτές..Όποιο και να είναι το ύψος αυτών...Αλλα συνεχίζω δυστυχώς να βλέπω πως δεν υπάρχει όρεξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το τί αμοιβές ζητάω εγώ είναι άλλο θέμα...Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ζητάνε τις αμοιβές που προανέφερα..Το θέμα επαναλαμβάνω είναι να εξασφαλιστούν οι αμοιβές αυτές..Όποιο και να είναι το ύψος αυτών...Αλλα συνεχίζω δυστυχώς να βλέπω πως δεν υπάρχει όρεξη...

αυτά έλεγε και το επιστημονικό προσωπικό της βουλής Ντουκάκηδες ποφεε-ποφε και εγινε βουλευτής, εσένα σου ευχομαι και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ανταρσυα, τα γιαούρτια σαρεσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τί αμοιβές ζητάω εγώ είναι άλλο θέμα...Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ζητάνε τις αμοιβές που προανέφερα..Το θέμα επαναλαμβάνω είναι να εξασφαλιστούν οι αμοιβές αυτές..Όποιο και να είναι το ύψος αυτών...Αλλα συνεχίζω δυστυχώς να βλέπω πως δεν υπάρχει όρεξη...

Νομιζω πως απλα ο καθενας κοιταζει το συμφερον του και δεν τον νοιαζει ο διπλανος η η αναβαθμιση του κλαδου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοντοζίδης Δημήτρης του Κωνστνατίνου.Λογιστής Φοροτεχνικός με έδρα την Κοζάνη.Όπως βλέπεις συνομιλώ και αναζητώ υπευθυνα και επώνυμα συμπαραστάτες απο την βάση.Εαν η βάση δεν είναι γερή, δυστυχώς δεν σηκώνεις ούτε τοιχάκι για περίφραξη, οχι ορόφους οπως προαναφέρατε.Δεν βλέπω τον λόγο όμως να μην μπαίνεται στη διαδικασία να το συζητήσετε και να επιτίθεστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω πως απλα ο καθενας κοιταζει το συμφερον του και δεν τον νοιαζει ο διπλανος η η αναβαθμιση του κλαδου μας.

Για να τεθεί θέμα κατώτατης αμοιβής αναφέρω και πάλι πως πρέπει να γίνει με την συμβολή του νομοθέτη.Ενα σενάριο άκρως ουτοπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙ 300 ΜΑΛ@ΚΕΣ ΤΙΣ ΒΟΥΛΗΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ , ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΕΣ , ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΡΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. ΕΧΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ , ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ + ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛ@ΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ , ΠΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΟΥΝ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΤΛ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ. ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΙΒΛΙΑ , ΣΤΟΙΧΕΙΑ , ΦΠΑ, ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΤΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να τεθεί θέμα κατώτατης αμοιβής αναφέρω και πάλι πως πρέπει να γίνει με την συμβολή του νομοθέτη.Ενα σενάριο άκρως ουτοπικό.

Ναι αλλα πριν απο αυτο δε πρεπει καποιοι να το θεσουν σαν αιτημα? Οι Λογιστικοι Συλλογοι, ομοσπονδιες κλπ? Δε βλεπω φως και ειναι κριμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙ 300 ΜΑΛ@ΚΕΣ ΤΙΣ ΒΟΥΛΗΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ , ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΕΣ , ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΡΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. ΕΧΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ , ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ + ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛ@ΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ , ΠΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΟΥΝ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΤΛ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ. ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΒΙΒΛΙΑ , ΣΤΟΙΧΕΙΑ , ΦΠΑ, ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΤΛ

Οταν πανε στο σουπερ-μαρκετ, στο σινεμα, στο δικηγορο, στο γιατρο κλπ διαννοουνται να πουν πως δεν εχω λεφτα? Ολοι τη ζουμε τη κριση και τη φτωχια, υπαρχουν ανθρωποι που πραγματικα δεν εχουν και που πραγματικα ωφειλει ο καθενας μας να βοηθησει αλλα οι πιο πολλοι εχουν το λογιστη του "πεταματου" η ειναι κακοπληρωτες εκ πεποιθησεως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ , ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΑΛΛΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΜΑΥΡΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ , ΩΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!!! . ΠΧ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eάν υπήρχε αυτή η δυνατότητα που αναφέρουμε ως σκέψη,(π.χ. υποχρεωτικά γραμμάτια σε όλους τους πελάτες απο όλους τους Λ/Φ) και πληρωνόμασταν κανονικά και στην ώρα μας, δεν νομίζω να είχαμε ούτε το οριακό εισόδημα που αναφέρεται, ούτε την ψυχολογία που ακτινογραφείται μέσω των δημοσιεύσεων διαφόρων συναδέλφων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...