Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ


ronikoz

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Έχω κάποιες μέρες τώρα που ψάχνω τρόπους ωστε να γίνει το επάγγελμά μας ασφαλέστερο και ανταποδοτικότερο.Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το οποίο όμως δεν ξέρω ποιές είναι οι πιθανότητες επιτυχίας αυτού.Μία σκέψη για την οποία θα ήθελα σχολιασμό είναι η είσπραξη των αμοιβών μας μέσω εισπρακτικών εταιρειών.Θα υπάρχει βέβαια και η ανάλογη επιβάρυνση στην αμοιβή λόγω της προμήθειας που ζητούν οι εταιρείες αυτές.Έτσι πρίν προβούμε στην υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού με τον πελάτη, θα υπογράφετε και μία σύμβαση μεταξύ του πελάτη και της εισπρακτικής εταιρείας.Έτσι η δική μας αμοιβή θα είναι εξασφαλισμένη ότι και να γίνει, οι πελατειακές μας σχέσεις δεν θα υπόκεινται σε φθορά λόγω αδυναμίας πληρωμής των αμοιβών και γενικότερα θα αλλάξει και η ψυχολογία μας.Δέν ξέρω όμως απο τη σκέψη μέχρι την πράξη κατά πόσο είναι εφικτή η κίνηση αυτή.Θα ήθελα να ακούσω απόψεις επι τούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εδώ δεν μπορούμε να καταφέρουμε την έκδοση της ΑΠΥ με την είσπραξη.

Φορολογούμαστε και πληρώνουμε αέρα ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάω για συλλογική κίνηση.Όχι μεμονωμένες περιπτώσεις.π.χ. ο Σ.Λ. Κοζάνης να αποφασίσει πως όλα τα μέλη της θα προχωρήσουν σε αυτό το μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ δεν μπορούμε να καταφέρουμε την έκδοση της ΑΠΥ με την είσπραξη.

Φορολογούμαστε και πληρώνουμε αέρα ΦΠΑ.

Αυτές οι καταστάσεις με οδηγούν σε αυτές τις σκέψεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτές οι καταστάσεις με οδηγούν σε αυτές τις σκέψεις....

και με αυτούς που δεν πληρώνουν τι θα γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμη και να μήν μπεί εισπρακτική στη μέση, μήπως μπορεί να γίνει μέσω τραπέζης κάποια σύναψη συμφωνίας.Ας έχουν οι πελάτες να κάνουν με τράπεζα ή εισπρακτική εταιρεία.Πιστεύω πως θα σέβονται περισσότερο μετά τη δουλειά που τους κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή θα είναι η δουλειά της εισπρακτικής.Για αυτό το λόγο θα έχει λαμβάνειν και προμήθεια...

Τι θα τους κάνει η εισπρακτική εταιρεία και κυρίως ποια θα είναι η δική σου σχέση με πελάτη που δεν πληρώνει. Γιατί για να έχει υπόλοιπο ο πελάτης σε ύψος που να έχει νόημα η απασχόληση εισπρακτικής εταιρείας , σημαίνει ότι χρωστάει εδώ και αρκετό καιρό και συνεχίζει να εξυπηρετείται από εσένα (εμένα ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εισπρακτική εταιρεία θα προσπαθήσει να μαζέψει τα ασυμάζευτα..Απο εκεί και πέρα σκέφτομαι την σύμβαση με κάποιο ίδρυμα το οποίο να διεκδικεί της αξιώσεις που έχουμε απέναντι στον πελάτη πιο "δυνατά".Είτε την σύμβαση με κάποια πχ. τράπεζα ή εταιρεία απο την οποία να πληρωνόμαστε και να αποστέλλετε στον πελάτη ταχυπληρωμή.Έτσι ώστε να μην υπάρχει απευθείας διαχρηματική σχέση μεταξύ ημών και των πελατών μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή θα είναι η δουλειά της εισπρακτικής.Για αυτό το λόγο θα έχει λαμβάνειν και προμήθεια...

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δώσεις την ειδοποίηση εξόφλησης του υπολοίπου των πελατών σου προς εσένα σε κάποια εταιρεία που χρησιμοποιεί τον εκφοβισμό και τις απειλές ως μεθοδολογία;

Κάτι πρέπει να κάνουμε σίγουρα αλλά όχι εισπρακτικές. Θες να χρησιμοποιήσεις πιστωτικές κάρτες, σε όποιον έχει, θες μέσω συμβάσεων factoring; Αλλά όχι ρε παιδιά εισπρακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα πράγματα είναι απλά. Εκδοση φορολογικού πιστοποιητικού για όλες τις επιχειρήσεις με την ετήσια κατάθεση της φορολογικής δήλωσης η οποία θα αποστελεται μόνο μέσω taxis και η οποία θα γίνεται αποδεκτή μόνο με την κατάθεση του αντίστοιχου ποσού στην τράπεζα. Σαν το ΦΠΑ. Το ετήσιο φορογικό πιστοποιητικό και δήλωση φορ εισοδήματος θα κοστολογείται από εσένα θα πληκτρολογείς καθ αμοιβή παρ φορο και φπα, η καθ αξία θα περνά στον ατομικό λογ/σμο ο παρ φορος και το φπα θα συμψηφίζεται με την ετήσια δική σου φορολογική δήλωση και το φορολογικό πιστοποιητικό. Και όλα αυτά στο υπεσυγχρονο γρήγορο και αδιαλείπτως λειτουργικό taxisnet. Πω πω πω πω πω..........!!!! Όνειρο ζω.....Μην με ξυπνάτε!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουκ ,αν λαβεις παρα του μη εχοντος....!

Υ/Γ Η σκεψη προηγειται της ψηφου και δια μεσου της γλωσσας(εκφρασης) μπορουμε να ελπιζουμε....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι καθετα αντιθετος στις εισπρακτικες...

Εαν ημουν σε συλλογο κ λαμβανονταν τετοια αποφαση, σιγουρα θα τιθοταν θεμα αποχωρησης απο το συλλογο... Τοσο καθετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ΟΚ συμφωνώ όχι στις εισπρακτικές.Αλλα θα συνεχίσουμε να μένουμε απλήρωτοι και ανίκανοι να διεκδικήσουμε δεδουλευμένα;Το έχετε καταλάβει πως είμαστε ότι πιο χρήσιμο διαθέτει μια επιχείρηση και η γενικότερη αντίληψη που επικρατεί είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά;Οι περισσότερες παλιές καραβάνες το τελευταίο που έχουν στο μυαλό τους είναι η αμοιβή του λογιστή.Όλοι οι κλάδοι για να εξασφαλίσουν τις αμοιβές τους αναγκάζουν τον πελάτη σε τραπεζικές συναλλαγές.Θα μου πείτε το προβλέπει ο νόμος.Για εμάς που δεν προβλέπει κάτι ο νόμος δεν πρέπει να κάνουμε κάτι;Να δουλεύω χρόνια χωρίς αμοιβή;Πού ζούμε ρε παιδιά;Αφού δεν μπορούν να θεσπιστούν κατώτατες αμοιβές προς τέρψιν της κοινωνίας της ανταγωνιστικότητας, ας προχωρήσουμε σε αναγκαστικές συναλλαγές με τους πελάτες μέσω τραπέζης.Αν δεν υπάρχει ο φόβος της προσαύξησης και του επιτοκίου δυστυχώς, δέν πρόκειται να δούμε αντίκρυσμα στους κόπους μας.Δυστυχώς πρέπει να αλλάξουνε ριζικά τα πράγματα και ακόμη δυστυχέστερα δεν υπάρχει διάθεση να το ορίσει αυτό ο νομοθέτης.Οπότε πρέπει να δράσουν αναγκαστικά οι κατα τόπο Σύλλογοι Λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα πράγματα είναι απλά. Εκδοση φορολογικού πιστοποιητικού για όλες τις επιχειρήσεις με την ετήσια κατάθεση της φορολογικής δήλωσης η οποία θα αποστελεται μόνο μέσω taxis και η οποία θα γίνεται αποδεκτή μόνο με την κατάθεση του αντίστοιχου ποσού στην τράπεζα. Σαν το ΦΠΑ. Το ετήσιο φορογικό πιστοποιητικό και δήλωση φορ εισοδήματος θα κοστολογείται από εσένα θα πληκτρολογείς καθ αμοιβή παρ φορο και φπα, η καθ αξία θα περνά στον ατομικό λογ/σμο ο παρ φορος και το φπα θα συμψηφίζεται με την ετήσια δική σου φορολογική δήλωση και το φορολογικό πιστοποιητικό. Και όλα αυτά στο υπεσυγχρονο γρήγορο και αδιαλείπτως λειτουργικό taxisnet. Πω πω πω πω πω..........!!!! Όνειρο ζω.....Μην με ξυπνάτε!!!!!!!

Κι όμως γελάμε αλλα κάποιοι κλάδοι έτσι δουλεύουνε απο το 1960. Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κάτι αντίστοιχο;Γιατί δεν απεργήσαμε ποτέ;Το φιλότιμο δεν είναι πάντα αρετή συνάδελφοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να παραθέσω ένα παράδειγμα.π.χ. αγοράζω μια ηλεκτρική συσκευή αξίας 1200 ευρώ.Δέν έχω μετρητά και την πληρώνω με δόσεις.Το κατάστημα κανονίζει τις δόσεις σε συνεργασία με κάποια τράπεζα η οποία και διεκδικεί απο εκεί και πέρα τα ποσά αυτά.(π.χ. 100 ευρώ/μήνα).Η εταιρεία με τα ηλεκτρικά πληρώνεται κανονικά χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα.Αντίστοιχα μπορεί να υπογραφεί συνεργασία ορισμένου χρόνου με κάθε πελάτη ξεχωριστά.Θα έχει να πληρώνει την δόση στην τράπεζα αφού θα είναι κάτι σαν δάνειο και τέλος.Αν γίνει συλλογικά μια τέτοια κίνηση δεν βλέπω κάποιο αρνητικό.Και εάν (που σίγουρα) υπάρχει αλλα λόγω της παρόρμησης μου το παραβλέπω, θα ήθελα να μου το παραθέσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να κάνεις συμφωνητικό με γραμμάτια. Το αν θα τα δεχτεί κάποια τράπεζα για να σε χρηματοδοτήσει είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλό μου ακούγεται.Το θέμα είναι αν αρέσει σαν ιδέα σε πολλούς συναδέλφους, ωστε να γίνει συλλογική κίνηση..Έτσι ωστε να μπορούμε να διαπραγματευτούμε με τις τράπεζες με "βαρύτερα χαρτιά".Να μας παρακαλάνε και να μήν παρακαλάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν σε πληρωνει στο τριμηνο απανω; του λες: πελατακο , εγω αν δεν κοψω αποδειξη και αν δεν παρω αυτα που μου αναλογουν και τους φορους αυτης απο εσενα ΦΠΑ συν ΦΕΕ, δεν σου διεκπεραιωνω τιποτα, διοτι θα πληρωσω προστιμα πιο πολλα αποτι πρεπει να μου δωσεις, αν φανει οτι εκανα εργασιες και δεν εκοψα αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλό μου ακούγεται.Το θέμα είναι αν αρέσει σαν ιδέα σε πολλούς συναδέλφους, ωστε να γίνει συλλογική κίνηση..Έτσι ωστε να μπορούμε να διαπραγματευτούμε με τις τράπεζες με "βαρύτερα χαρτιά".Να μας παρακαλάνε και να μήν παρακαλάμε..

Το πρόβλημα είναι πως μόλις δει ο πελάτης το συμφωνητικό και τα γραμμάτια θα πάρει τον πούλο. Ειδικά αυτές τις εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται πως το καλύτερο είναι αυτό που αναφέρει ο epimenidis αλλά ακούγεται πολύ ουτοπικό.Απο την άλλη άν πχ εδώ στην Κοζάνη όλοι οι λογιστές ζητάμε συμφωνητικό και γραμμάτια που θα πάει...;Πόσο μάλλον αν γίνει πανελλαδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα αυτά που λέτε συγκλίνουν σε πρακτικές που εγώ τουλάχιστον (και συμφωνώ με τον Στέφανο), τις θεωρώ γκαστερικές.Δεν θα γίνουμε και εμείς σαν τα λαμόγια τους τραπεζικούς. Η μόνη θεμιτή λύση για μένα είναι η μη έκπτωση της δαπάνης του λογιστή, αν δεν γίνει πληρωμή μέσω τραπέζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να αντιπροτείνω...

Αν υπήρχε μια νομοθετική διάταξη, τέτοια που να δίνει στους κατά τόπους συλλόγους λογιστών - που όλοι μας υποχρεωτικά πλέον θα έπρεπε να εγγραφούμε - το δικαίωμα να εισπράττουν τις αμοιβές μας από τους πελάτες μας καθ' υπόδειξή μας και την υποχρέωση μας, στην περιοδική δήλωση ή στην φορολογική δήλωση (για τους απαλλασομένους του ΦΠΑ) της αναγραφής του αριθμού του γραμματίου είσπραξης του συλλόγου, τότε πιστεύω πως τέτοιου είδους προβλήματα δεν θα υπήρχαν...για σκεφτείτε το !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα αυτά που λέτε συγκλίνουν σε πρακτικές που εγώ τουλάχιστον (και συμφωνώ με τον Στέφανο), τις θεωρώ γκαστερικές.Δεν θα γίνουμε και εμείς σαν τα λαμόγια τους τραπεζικούς. Η μόνη θεμιτή λύση για μένα είναι η μη έκπτωση της δαπάνης του λογιστή, αν δεν γίνει πληρωμή μέσω τραπέζης.

Ειρήνη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τις τράπεζες αλλά η μη έκπτωση της δαπάνης του λογιστή δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν επαγγελματία -τουλάχιστον στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που στην πλειοψηφία τους είναι είτε με χαμηλά κέρδη, είτε με ζημιές. Μια λύση θα ήταν η υποχρεωτική εξόφληση του συμφωνητικού μέσω τραπεζικής κατάθεσης προκειμένου ο λογιστής να μπορεί να υπογράψει τη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα αυτά που λέτε συγκλίνουν σε πρακτικές που εγώ τουλάχιστον (και συμφωνώ με τον Στέφανο), τις θεωρώ γκαστερικές.Δεν θα γίνουμε και εμείς σαν τα λαμόγια τους τραπεζικούς. Η μόνη θεμιτή λύση για μένα είναι η μη έκπτωση της δαπάνης του λογιστή, αν δεν γίνει πληρωμή μέσω τραπέζης.

Θεωρεί κανείς γκανγκστερική την μέθοδο πληρωμής δικηγόρων-μηχανικών;Η εισπρακτική εταιρεία μάλιστα, είναι γκανγκστερική υπόθεση.Αλλα η υποχρεωτική συναλλαγή μέσω τραπέζης είτε μέσω γραμματίων, είτε καθ' οποιονδήποτε άλλο τρόπο, δεν μου φαίνεται καθόλου γκανγκστερική.Αντίθετα φανερώνει νοικοκυροσύνη και όχι τα αρπακολλατζιλίκια που κάνουμε σήμερα, κατάλοιπα του 1950 και όπισθεν.Επιπλέον έχουμε φτάσει πλέον να πληρώνουμε απο την τσέπη μας (εκδίδοντας ΑΠΥ χωρίς να έχουμε πληρωθεί) και συνεχίζουμε ακάθεκτοι τον εκατονταετή λίθαργο.Ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή κάτι τέτοιο στην πόλη μου( το θέμα έχει ήδη τεθεί), ή έστω να ξεκινήσει απο κάπου αλλού αλλα να παραδειγματιστεί και να συμπαρασυρθεί το σύνολο του κλάδου μας.Δεν ζητάμε να κλέψουμε μέσω τραπέζης.Τα δεδουλευμένα διεκδικούμε και τις μελλοντικές μας αμοιβές.Αλλα αν θέλαμε να το κάνουμε θα το είχαμε κάνει πολλά χρόνια τώρα...Προφανώς δεν θέλουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...