Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
STEFAN81

ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΜΕ ΟΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΠΕ

Question

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΟΕ. ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΕ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΠΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΕ (ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ)... ΤΙ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ?

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Mετατροπη ΟΕ σε ΕΠΕ με απορροφηση ατομικης

Υ/Γ Να φαινονται αληθοφανη....!....στον ισολογισμο μετασχηματισμου......!

• 0

ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ. ΠΡΩΤΑ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΕΠΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ? ΜΕ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΩΣ ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΕ ΕΠΕ?

• 0

Tαυτοχρονα.

Υ/Γ Περιμενε ομως για την επιλογη του νομου ....!

• 0

Tαυτοχρονα.

Υ/Γ Περιμενε ομως για την επιλογη του νομου ....!

Καλημερα !!

Εχω μια σχεδον ιδια περιπτωση , και βρηκα αυτο το θεμα και ειπα να μην δημιουργησω καινουργιο .

Παρακολουθω λογιστικα μια Ατομικη εταιρεια παροχης υπηρεσιων , και το φυσικο προσωπο εχει 50% συμμετοχη σε μια ΟΕ , που πουλαει αποκλειστικα . Σκεφτομαι να κανω μετατροπη την Ο.Ε. σε ΙΚΕ , και η ατομικη να απορροφηθει απο την νεα εταιρεια .

Εχει καποιος κανει κατι παρομοιο ? Η Ατομικη θα συμβαλλει στο κεφαλαιο της ΙΚΕ τα παγια της και ισως το πελατολογιο της (πιθανον να υπαρχει φορος υπεραξιας ) .

Ειναι λιγο πολυπλοκο , αλλα στην εποχη αυτη , πρεπει να προσπαθουμε να κανουμε και χρηματοοικονομικες σκεψεις για τους πελατες μας , γιατι αν διατηρηθουν αυτοι , θα διατηρηθουμε και εμεις .

• 0

Αυτή την ΙΚΕ τη γνωρίζεις καλά ? Πρόλαβες να την μελετήσεις ?

Δεν διαφέρει πολύ από την ΕΠΕ λογιστικά, και στα διαδικαστικά είναι αρκετά καλύτερη... Βασικά όποιος έχει ΕΠΕ σιγά σιγά θα την μετατρέψει σε ΙΚΕ....

Αλλά όντως ο συνάδελφος που έθεσε το θέμα πολύ ελαφρά σκέφτεται να ξεκινήσει κάτι με Γ' κατηγορίας βιβλία....

• 0

Πέτρο κάτι άσχετο με το θέμα . Αυτό με τα γ ΠΙΘΑΝΌΝ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ στα β κατηγορίας, με την προτεινόμενη αλλαγή στον ΚΒΣ.

• 0

Controller....σωστη κατα την γνωμη μου η επιχειρηματικη προταση σου.

• 0

Δεν διαφέρει πολύ από την ΕΠΕ λογιστικά, και στα διαδικαστικά είναι αρκετά καλύτερη... Βασικά όποιος έχει ΕΠΕ σιγά σιγά θα την μετατρέψει σε ΙΚΕ....ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ........

Αλλά όντως ο συνάδελφος που έθεσε το θέμα πολύ ελαφρά σκέφτεται να ξεκινήσει κάτι με Γ' κατηγορίας βιβλία....

• 0

Sotiris τι εννοείς ακριβώς?

Όσον αφορά τις ΙΚΕ από ότι έχω καταφέρει να διαβάσω δεν χρειάζεται ούτε επιτροπή για την εισφορά, απλά να αναφέρονται τα ποσά στο καταστατικό.

• 0

Αυτή την ΙΚΕ τη γνωρίζεις καλά ? Πρόλαβες να την μελετήσεις ?

Η ΙΚΕ ειναι μια πολυ ελκυστικη προταση για δημιουργια εταιρειας , με ευκολια στην εναρξη της , χωρις πολλα εξοδα . ΑΝ καποιος θελει να φτιαξει μια ΕΠΕ ειναι προτιμοτερο να παει σε μια ΙΚΕ . Την εχω μελετησει καλα , γιατι ενας αλλος μελλοντικος πελατης θα ξεκινησει μια καινουργια εταιρεια οποτε πριν του προτεινω τι να φτιαξει , κοιταξα και τις ΟΕ και τις ΕΠΕ και τις ΙΚΕ , με βοηθησε και ενας φιλος δικηγορος , οποτε τεινω να την προτεινω γενικα . Βεβαια τα Γ κατηγοριας βιβλια ειναι μια δυσκολια για τον ελληνα επιχειρηματια , που πρεπει να ειναι πιο οργανωμενος απο οτι στα Β Κατηγοριας ,για αυτο και εγω την προτεινω σε ατομα που μπορουν να καταλαβουν οτι το Ταμειο ειναι Ταμειο , και δεν το αγγιζουμε αν δεν ενημερωσουμε το λογιστη .

Να πω βεβαια , οτι η μελετη που εχω κανει ειναι σε θεωρητικο επιπεδο , και στη πραξη με ΟΑΕΕ , Εφοριες ,επιμελητηρια , ΓΕΜΗ και λοιπους παρατρεχαμενους μπορει να υπαρξουν πρακτικα προβληματα , αλλα θα το δοκιμαζα . Σε τελικη αναλυση , η εποχη της θεωρησης , του γνωστου στην εφορια για να παραβλεψουμε την ασφαλισιτκη ενημεροτητα και αλλα τετοια γλαφυρα , σιγα-σιγα ψιλοτελειωνει . Να κανουμε και κατι που να εχει ενδιαφερον .

• 0

Στην πράξη (μετά από δύο ενάρξεις ΙΚΕ) στη Θεσσαλονίκη η έναρξη γίνεται στο Επιμελητήριο και μετά καταθέτεις (επανακαταθέτεις στην ουσία) στο μητρώο τα Μ3, Μ6, Μ7, Μ8 κτλ μαζί με την έναρξη, την ανακοίνωση (το αντίστοιχο του ΦΕΚ των ΕΠΕ) και το καταστατικό και μετά πας για αυτοψία για να κάνεις την πρώτη θεώρηση.

Υπάρχει επιπλέον η 1154 ΠΟΛ που αναφέρει τα περι αυτοψίας για επιχειρήσεις που έκαναν έναρξη μέσω υπηρεσίας μιας στάσηςΓΕΜΗ, βάσει της οποίας μπορεί να αξιώσει κανείς (αναλόγως και του αντικειμένου) απαλλαγή από την αυτοψία. Μετά από αυτά καλές δουλειές ;)