Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή στο Οικονομικό Επιμελητήριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας

Θα ήθελα τα φώτα σας..

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής

με 2 χρονια ένσημα ως βοηθός λογιστής

Δεν έχω γραφτεί στο Οικονομικό Επιμελητήριο, αλλά θα γραφτώ όπως μου είπαν

Τα ενσημα αυτά θα ληθφούν υπόψη; και σε ποια κατηγορία θα ειμαι ;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ.

ΕΝΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ ΕΙΝΑΙ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.ΣΑΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ισχύον καθεστώς, η προϋπηρεσία μετράει αφού γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο.

Άρα ο χρόνος για την αναβάθμιση της άδειας μετράει από τη στιγμή που θα γραφτείς και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ισχύον καθεστώς, η προϋπηρεσία μετράει αφού γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο.

Άρα ο χρόνος για την αναβάθμιση της άδειας μετράει από τη στιγμή που θα γραφτείς και μετά.

δυστηχως ετσι ειναι τα 2 σου χρονια για ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΡΗΡΙΟ Π[ΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑ και ειχα δει τοτε στο οικονομικο επιμελητηριο ηθελε πρωτα 2 χρονια προυπηρεσια και μετα να πας ελα ντε που αλλαξε μεσα σε αυτα τα δυο χρονια και την πατησα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Τι κάνεις Σπύρο, κουκιά σπέρνω......

Άντε πάλι......

Γιατί παρακαλώ...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες αυτο με την προυπηρεσία πού το έχετε δει ; Να μιλάμε και λίγο με στοιχεία αν είναι εύκολο, που το είδατε αυτο ;

Βέβαια θα πάρω και τηλ την Δευτέρα να ρωτήσω...

Γιατί εμένα μου είπε λογιστής ετών λιγο πριν τα 40 Α ταξης οτι δεν υπαρχει προβλημα και τωρα που εκλεισα τα 2 χρονια να παω να γραφτω για την αδεια.

Ετσι και αλλιως ειμαι απο ΤΕΙ οποτε να γραφτώ μέλος δεν μπορω, τί θα γραφόμουν οταν τελειωσα το ΤΕΙ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λετε ρε παιδια; Που το ειδατε γραμμενο οτι οι αποφοιτοι ΤΕΙ πρεπει πρωτα να πανε στο οεε και μετα να δουλεψουν; Μη λεμε οτι μας κατεβει.. Το εχω ακουσει απο πολλους αυτο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνεις Σπύρο, κουκιά σπέρνω......

Άντε πάλι......

Γιατί παρακαλώ...?????

Γιατι στην Δου μας ζητανε για θεωρηση και εμημερωτητα απο το εμπορικο επιμ. Και την αδεια ανανεωμενη.. Για 60 ευρω θα καθομαι να τσακονομαι;; Αλλα αφου με τα 60 ευρω το εμπορικο μπυ προσφαιρει απιστευτα πολλες υπηρεσιες.. Γινοντε χαλι να τους πατησω, οτι τους ρωτησω μου βρισκουν λυση, γιατι να μην δωσω 60 ευρω;;

Η τροικα αν ηξερε τι προσφαιρουν τα επιμελητηρια θα ξεκινουσε απο εκει το κεσκαρταρησμα πριν 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.ΣΑΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Συνάδελφε καλημέρα!

Μπορείς να μας εξηγήσεις από που προκύπτει ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ πρέπει να εγγραφούν και στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο???

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στην Δου μας ζητανε για θεωρηση και εμημερωτητα απο το εμπορικο επιμ. Και την αδεια ανανεωμενη.. Για 60 ευρω θα καθομαι να τσακονομαι;;

Να τσακωθείς για ποιο λόγο...???

Αντί για εγγραφή, ζητάς εξαίρεση....

Έχω πάρει τουλάχιστον 3 τον τελευταίο καιρό για ελεύθερους επαγγελματίες.....

Όσο για τα 60 ευρά....

Αφού δεν τα δικαιούνται, γιατί να τα εισπράξουν...??? Και μάλιστα κάθε χρόνο, γιατί άπαξ και γραφείς, σου λένε μετά "διακοπή από το επιμελητήριο γίνεται μόνο με διακοπή του επιτηδεύματος"...

Άρα,

1ον γιατί δεν τα δικαιούνται

2ον για σπάσιμο

3ον για όφελος του πελάτη

4ον για να κάτσουν να διαβάσουν κανένα νόμο

ΕΞΑΙΡΕΣΗ............... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (Ο.Ε.Ε.) είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου εποπτευόμενο από το Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας.

Με βάση τον Ιδρυτικό του Νόμο1100/80 (όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 1479/1984 ,το άρθρο 8 Π.Δ.475/1991, το άρθρο 1 παρ. 4 Ν.2515/97 , το άρθρο 22 Ν. 2873/2000, το Ο.Ε.Ε. αποτελεί το θεσμοθετημένο οικονομικό σύμβουλο της χώρας μας, ενώ παράλληλα είναι και ο φορέας έκφρασης των 90.000 περίπου Ελλήνων οικονομολόγων, πτυχιούχων Ανώτατων Οικονομικών Σχολών και πτυχιούχων των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος (άρθρα 10 και 11 του Ν.3912/2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφε,

Τα 2 χρόνια πάνε χάμενα απο το ΟΕΕ γιάτι δεν είχες γραφτεί στο λέω απο προσωπική πείρα εγώ έχασα 3χρόνια τσακώθηκα αλλα άκρη δεν έβγαλα με τους κυριους το ΟΕΕ. Όσο για τους συναδέλφους που παραπάνω γράφουν γιάτι οι αποφοιτοι ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ πρέπει να γραφτούν να τους απαντήσω ότι για να αλλάξεις τάξη από Γ σε Β και απο Β σε Α θα πρέπει να έχεις και τα αντίστοιχα χρόνια εγγράφης στο επιμελητήριο κάθως επίσης και τα ένσημα. Για τον αν θα έπρεπε να γραφόμαστε στο ΟΕΕ<< έμεις οι κακομοίρηδες>> απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι μια άλλη συζήτηση ......αλλα θα ήθελα να μου πουν αυτοί αποφοιτούν απο ΑΕΙ ποιες παραπάνω γνώσεις έχουν για το επάγγελμα του ΛΟΓΙΣΤΗ -ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ και ποια μαθήματα που σχετίζοντε αποκλειστικά με το χώρο έχουν διδαχθεί γιατί εμείς στα ΤΕΙ έχουμε αποκλειστική εκπαίδευση τόσο θεωρητική όσο και πρακτική με θέματα που διέπουν το λογιστικό επάγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω ,οτι παρολο που εχω πτυχιο ΑΕΙ ,παρολο που γραφτηκα απευθειας οταν τελειωσα στο οικονομικο επιμελητηριο,επειδη τα ενσημα μου ηταν μετα το 1997 μου εδωσαν Γ ΄' Ταξη και αφου συμπληρωσω 2 χρονια με τη Γ θα πρεπει να παρακολουθησω τα σεμιναρια για τη Β και παει λεγοντας!!

οποτε ,μην θεωρειτε μονο οτι οσοι ειναι απο ΤΕΙ οτι εχουν αδικηθει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ??? ΕΜΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 2 ,4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ (ΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΒΟΗΘΟΥ )ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΟΕΕ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΕΙ ΘΕΛΟΥΜΕ 4(ΓΙΑΤΙ???)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ??? ΕΜΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 2 ,4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ (ΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΒΟΗΘΟΥ )ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΟΕΕ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΕΙ ΘΕΛΟΥΜΕ 4(ΓΙΑΤΙ???)...

Δεν είναι πρόσχημα, ο νόμος ζητάει παραμονή στην άδεια και με τα κατάλληλα ένσημα, περνάς στην επόμενη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ.

Το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (Ο.Ε.Ε.) είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου εποπτευόμενο από το Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας.

Με βάση τον Ιδρυτικό του Νόμο1100/80 (όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 1479/1984 ,το άρθρο 8 Π.Δ.475/1991, το άρθρο 1 παρ. 4 Ν.2515/97 , το άρθρο 22 Ν. 2873/2000, το Ο.Ε.Ε. αποτελεί το θεσμοθετημένο οικονομικό σύμβουλο της χώρας μας, ενώ παράλληλα είναι και ο φορέας έκφρασης των 90.000 περίπου Ελλήνων οικονομολόγων, πτυχιούχων Ανώτατων Οικονομικών Σχολών και πτυχιούχων των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος (άρθρα 10 και 11 του Ν.3912/2011)

Α, δεν τρώγεστε με τίποτα.......

ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ.-

και

ΣΤΗΝ 4ΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝΩ 5ΗΜΕΡΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΒΑΖΟΥΜΕ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΣΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧ!! ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧ!! ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Συμφωνείς και εσύ ότι ο Σούλης μιλάει σιγά, ε....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόσχημα, ο νόμος ζητάει παραμονή στην άδεια και με τα κατάλληλα ένσημα, περνάς στην επόμενη.....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΚΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Η ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΟΕΕ????ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΕΕ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΚΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Η ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΟΕΕ????ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΕΕ????

Γιατι...?

Τυχαιο δεν νομιζω......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...