Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φόρος υπεραξίας από μεταβίβαση


d_anastasia

Ερώτηση

Ατομική επιχείρηση κλείνει και ανοιγει άμεσα επιχείρηση από άλλο άτομο με το ίδιο αντικείμενο .Ο πρώτος ιδιοκτήτης λόγω συνταξιοδότησης και επειδή του βγαίνει φόρος υπεραξίας κοντά στα 22000 για να μην πληρώσει αυτόν σε πρώτη φάση επιθυμεί να κάνει μεταβίβαση στην κόρη του ώστε να μην πληρώσει τίποτα παρά μόνο το χαρτόσημο(2,4% ή 3,6% αν δεν κάνω λάθος).Η κόρη έχει σκοπό να κάνει έναρξη και διακοπή της επιχείρησης μετά από 10 μέρες.Την ίδια λοιπόν στιγμή το δεύτερο άτομο θα πάρει την επιχείρηση κάνοντας έναρξη.Η ερώτηση έιναι , πέρα από τα διαδικαστικά,αν υπάρχει κάποιο θέμα με το "τρικ" αυτό της έναρξης-λήξης σε 10-15 μέρες και πως υπολογίζεται αυτός ο φόρος υπεραξίας.(τα διαδικαστικά εννοούνται )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

την πολ 1169/2-8-2011 την έχεις υπ όψιν σου ?

αυτο θα σου ελεγα Αναστασια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παροιμία περίπτωση στην Δ.Ο.Υ. Τρικάλων μου έβγαλαν υπεραξία 15000. Τελικά με τα χίλια ζόρια έγινε η μεταβίβαση και δουλεύει ο άνθρωπος.

Μεταβίβαση από ένα μηνά και κάτι μου συνέβη το ίδιο αλλά στην Κοζάνη. Έτοιμος εγώ πήγα τα χαρτιά μου και με μια υπεραξία γύρω στα 3000 και κάνω της διαδικασίες, και ο ελεγκτής μου λέει ότι έχει καταργηθεί και δεν υποχρεούται να καταβάλει!!!

Η συμβουλή μου πήγαινε τα στοιχειά στην Δ.Ο.Υ. και αστούς να βγάλουν αυτοί το πόρισμα.

Ας κάνουν και κάτι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.... και μήπως αντί να περιμένουμε να κάνουν αυτοί κάτι πρέπει πρώτα να κάνουμε εμείς , πχ λίγο διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.... και μήπως αντί να περιμένουμε να κάνουν αυτοί κάτι πρέπει πρώτα να κάνουμε εμείς , πχ λίγο διάβασμα

συμφωνω,διοτι εαν φαινεται οτι δεν κατεχουμε θα κανουν και αυτοι τα κοροιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την πολ την έχω μπροστά μου ...του βγάλανε υπεραξία 22000 στην εφορία αν την μεταβιβάσει κατευθείαν στο δεύτερο άτομο και όχι στο γιό του.....μολονότι δεν οφείλεται φόρος όταν δεν προκύπτει καταβολή σχετικού τιμήματος....

ΥΓ.ό,τι και να κάνουμε εμείς πχ. λίγο διάβασμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω , οι έφοροι άλλα λεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την πολ την έχω μπροστά μου ...του βγάλανε υπεραξία 22000 στην εφορία αν την μεταβιβάσει κατευθείαν στο δεύτερο άτομο και όχι στο γιό του.....μολονότι δεν οφείλεται φόρος όταν δεν προκύπτει καταβολή σχετικού τιμήματος....

ΥΓ.ό,τι και να κάνουμε εμείς πχ. λίγο διάβασμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω , οι έφοροι άλλα λεν...

Δεν μεταβιβάζει την επιχείρηση. Κάνει διακοπή και θα πουλήσει τα εμπορεύσιμα και τα πάγια στον καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτός θέλει να κάνει διακοπή και να κάνει έναρξη η κόρη του για να μην πληρώσει αυτός φόρο υπεραξίας...όταν πήγε στη ΔΟΥ του βγάλανε φόρο 22000 αν κάνει διακοπή και ανοίξει εκεί επιχείρηση με το ίδιο αντικείμενο μη δίνοντας σημασία οι έφοροι την πολ....ο λογιστής λοιπόν του πρώτου έχει σκοπό να κλέισει ο πατέρας την επιχείρηση λόγω σύνταξης και να κάνει έναρξη η κόρη για να μην πληρώσει υπεραξία...στη συνέχεια η κόρη θα την κλείσει σε 10-15 μέρες από την έναρξη για να την πάρει ο πελάτης μου....

Η ερώτηση πάλι είναι αν μπορεί να γίνει σε 15 μέρες έναρξη-λήξη(δεν έχω δει κάπου να μην επιτρέπεται)και πως θα βγει ο φόρος υπεραξίας των 15 ημερών...

Στην εφορία βγάζουν υπεραξία μολονότι τους έχω δείξει την πολ....το θέμα δεν αφορά τον πελάτη μου που θα πάρει την επιχείρηση αλλά τον αφορά στην χρονική καθυσστέρηση

ΥΓ.όχι μεταβίβαση...mea culpa...λήξη-έναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη αλλά ........ δεν το καταλαβαίνω

άλλα λέει η πόλ και άλλα οι εφοριακοί ?

μήπως δεν έχεις καταλάβει καλά ? (μιας και δεν είσαι και άμεσα εμπλεκόμενη?)

κάποιο λάκκο έχει η φάβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμένα με ενδιαφέρει να μπει ο πελάτης μου μέσα ....και επειδή οι άλλοι έχουν καθυστερήσει , άρχισα να καταπιάνομαι με αυτό...ο πελάτης μου έχει συμφωνήσει να πάρει τα εμπορεύματα από αυτόν και τα πάγια που ούτως η άλλως έχουν αποσβεστεί...ξέρω από 2/8/11 δεν υπάρχει υπεραξία και μπορεί ο πελάτης μου να μη περιμένει...και τω΄ρα ασχολούμαι κ προσπαθώ να βρω άκρη και με τον πελάτη του άλλου λογιστή κ με συτόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μεταβιβάζει την επιχείρηση. Κάνει διακοπή και θα πουλήσει τα εμπορεύσιμα και τα πάγια στον καινούργιο.

Σωτηρη συνεχισε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμένα με ενδιαφέρει να μπει ο πελάτης μου μέσα ....και επειδή οι άλλοι έχουν καθυστερήσει , άρχισα να καταπιάνομαι με αυτό...ο πελάτης μου έχει συμφωνήσει να πάρει τα εμπορεύματα από αυτόν και τα πάγια που ούτως η άλλως έχουν αποσβεστεί...ξέρω από 2/8/11 δεν υπάρχει υπεραξία και μπορεί ο πελάτης μου να μη περιμένει...και τω΄ρα ασχολούμαι κ προσπαθώ να βρω άκρη και με τον πελάτη του άλλου λογιστή κ με συτόν...

δίκιο έχεις , αλλά ρε γαμώτο , και 22.000,00 , πολλά δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτηρη συνεχισε.......

εκεί λοιπόν είναι το θέμα....αυτός λεέι ότι με την διακοπή του έρχεται υπεραξία 22000...συνεπώς κάνει χρησιμοποίηση του άρθρου 13 του ΚΦΕ περί μηδενικού φόρου για μεταβίβαση από επαχθή αίτια και μετά η κόρη του θα κάνει έναρξη - διακοπή σε 15 μέρες για να πληρώσει ελάχιστο φόρο όταν κάνει διακοπή και έναρξη ο πελάτης μου...

Βασικά αγνοείται η πολ ...εγώ θα έλεγα να πω στον πελάτη μου να προχωρήσει σε σύνταξη συμφωνητικού επαγγ μίσθωσης με τον ιδιοκτήτη και σε όλες τις απαραίτητες διαδικαστικές ενέργειες και με το πέρας αυτών να κοπεί και ΤΔΑ για τα εμπορεύματα και να γίνει παράλληλα λήξη της άλλης και έναρξη του πελάτη μου...όμως ο άλλος έχει κολλήσει στην υπεραξία και θα αρνείται να κόψει τα παραστατικά φοβούμενος ότι θα πληρώσει...

Εν τω μεταξύ έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις ότι παίζει η υπεραξία και αγνοείται η ΠΟΛ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτησω κατι και εγω...σε υπεραξια επιχειρησης με ημερομηνια διακοπης 01/03/2012 δεν μου συμπεριλαμβανουν την χρηση 2011 διοτι λενε οτι δεν εχει υποβληθει η δηλωση.τι να κανω?ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτησω κατι και εγω...σε υπεραξια επιχειρησης με ημερομηνια διακοπης 01/03/2012 δεν μου συμπεριλαμβανουν την χρηση 2011 διοτι λενε οτι δεν εχει υποβληθει η δηλωση.τι να κανω?ισχυει αυτο?

Είσαι ζημιάρης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ατομική επιχείρηση κλείνει και ανοιγει άμεσα επιχείρηση από άλλο άτομο με το ίδιο αντικείμενο .Ο πρώτος ιδιοκτήτης λόγω συνταξιοδότησης και επειδή του βγαίνει φόρος υπεραξίας κοντά στα 22000 για να μην πληρώσει αυτόν σε πρώτη φάση επιθυμεί να κάνει μεταβίβαση στην κόρη του ώστε να μην πληρώσει τίποτα παρά μόνο το χαρτόσημο(2,4% ή 3,6% αν δεν κάνω λάθος).Η κόρη έχει σκοπό να κάνει έναρξη και διακοπή της επιχείρησης μετά από 10 μέρες.Την ίδια λοιπόν στιγμή το δεύτερο άτομο θα πάρει την επιχείρηση κάνοντας έναρξη.Η ερώτηση έιναι , πέρα από τα διαδικαστικά,αν υπάρχει κάποιο θέμα με το "τρικ" αυτό της έναρξης-λήξης σε 10-15 μέρες και πως υπολογίζεται αυτός ο φόρος υπεραξίας.(τα διαδικαστικά εννοούνται )

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΤΙΜΗΜΑΤΟΣ ΑΡ.ΠΡΩΤ Δ12Α 1040935 ΕΞ 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είσαι ζημιάρης ?

εννοειται και βγαινει η υπεραξια μηδενικη..αν τον παω με τις προηγουμενες χρησεις τον τελειωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ....ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΟΕ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτησω κατι και εγω...σε υπεραξια επιχειρησης με ημερομηνια διακοπης 01/03/2012 δεν μου συμπεριλαμβανουν την χρηση 2011 διοτι λενε οτι δεν εχει υποβληθει η δηλωση.τι να κανω?ισχυει αυτο?

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΤΙΜΗΜΑΤΟΣ ΑΡ.ΠΡΩΤ Δ12Α 1040935 ΕΞ 2012

Πέστα πρωτοπόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...